Gemengde Berichten. De alhier te geven voorstelling van het too- neelgezelsohap onder directie van de heeren De Vos en Van Korlaar is, met het oog op het a. s. con cert van de afdeeling Toonkunst", uitgesteld tot de maand April. Gisteravond gaf de gymnastiek-vereeniging ♦Volharding" alhier eene volksopvoering in d© schouwburgzaal der sociëteit V. O. V., als voorbode van de opvoering, die dezen avond plaats heeft voor donateurs en publiek. Alle nummers van bet pro gramma kwamen zeer goed tot hun recht. Het allereerst trad de adspiranten-afdeeling voor het voetlicht tot het uitvoeren van eenige vrije- en orde oefeningen, die zeer netjes en gelijk werden uitgevoerd •u waardoor deze jougelui doen vermoeden, dat zij, thans gymnasten in den dop, mettertijd waardige leden van Volharding" kunnen worden. De andere nummers, door de leden der vereeniging zelf uit gevoerd, droegen eveneens de goedkeuring van het vrij talrijk opgekomen publiek weg. Het is moeilijk te zeggen wat het meest beviel, de keurige tableaux- vivants, voorstellende de komst der lente en Hulde aan generaal Vetterhet goed gespeelde tooneel- ■tukje De twee bedienden of het spook bij middernacht, de flink uitgevoerde oefeningen aan brug en lig gende ladder, of de schoone groepen met staven. Ook door deze uitvoering, de laatste in dit seizoen, heeft Volharding," weder doen zien, dat zij ten volle een plaats waardig is, naast hare veie zuster verenigingen. Herhaalde en ernstige waarschuwingen, hetzij met woorden, hetzij door daden schijnen op onze roekelooze jeugd weinig invloed te hebben. Gisteren O. a. begaf zich een jongen, v. Z. genaamd, nog op het ijs op de vest aan het Ravelijn alhier. In het midden gekomen zakte hij er door; nadat hg een paar malen gezonken en weer boven gekomen was, trachtte men hein te redden door hem een ladder toe te steken, die echter te kort bleek te zijn. Zjjn jonger broertje verzocht toen, dat hem een touw om het midden zou gebonden worden, waaraan werd voldaan en deze knaap begaf zich vervolgens moedig naar den drenkeling. Nog voor hg dezen bereikte, zakte ook hg door het ijs, doch hij kon toch den eerste no y een eind touw toewerpen, dat deze greep, en waarna beiden spoedig op het droge waren ge trokken. MeinSiennzand. Hedennacht werd de landbou wer H. v. I. alhier uit zijn slaap gewekt door rumoer alsof inbraak in zgne woning werd gepleegd. Hij stapte het bed uit om een onderzoek in te stel len, doch spoedig bleek dat de inbrekers negen biggen waren, die reeds in zijn hnis rond knorden, maar spoedig werd-n verwijderd door denzelfden toegang waardoor zij waren binnengekomende moeder, die haar biggen niet door de opening had kunnen volgen, ontving ze weder in blijdschap terug. Helnkenazand. Aan twee zeer behoeftige huis vaders alhier werd, enkele dagen geleden, door den burgemeester ieder f 20 ter hand gesteld, hun door H. M. de Koningin-Regentes geschonken om in hunne noodigste behoeften te kunnen voorzien. Borsele. Het lossen van steenschepen is thans voor goed hervat. I)e bestortingen bij de Staartnol zijn afgeloopen, zoodat nu uitsluitend zal worden gewerkt aan de verdediging van den oever tusschen de peilraaien 48 en 50. Hiervoor zijn ongeveer 90 schepen noodig en nog weinigen zgn gelost, zoodat vooreerst geen gebrek aan werk zal heerschen. Ge lukkig dat ook boerenarbeiders aan de bestorting mogen helpen, want de akkerbezigheden laten nog steeds op zich wachten. Te We8t-Kapelle is Woensdagmorgen met veel geraas een huis ingestort. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een vrouw en twee kinderen, die er zich in bevonden, kwamen ongedeerd te voor schijn. Dat heel wat van den inboedel verwoest werd, laat zich begrijpen. In Zweedsche bladen wordt thans een boek aangekondigd, dat tot titel heeft>Teekenen, die den ondergang der wereld verkondigen." Aan het slot leest men: »Deze advertentie wordt eens per maand in dit blad opgenomen, totdat de wereld onéargaat." In de laatste dagen hebben zich te Namen herhaalde malen botsingen voorgedaan tusschen bur gers en militairen. Zaterdagavond namen die ge vechten een zeer ernstig karakter aan. Des avonds kwamen een vijf honderd-tal soldaten in de stad en verspreidden zich in de café's der Rue des Moulins. Spoedig stieten zij op de politie, die de sabel trok en zoo ontstond er een hevig ge vecht, waarbg verscheiden militairen werden gewond. Zondagavond herhaling daarvan. Tegen 7 uur hadden verscheiden winkeliers in de rue de l'Ange, Grand-Place en naburige straten uit voorzorg de winkels gesloten. Talrijke groepen burgers en militairen vertoonden zich op de Grand-Place. Te acht uur trok een vijf tigtal lansiers naar een café, waar gedanst wordt. Er ontstond spoedig twist en de klappen volgden onmiddellijk. Tegelijkertijd brak de strijd los in een ander oaféstoelen en glazen werden als wapenen gebruikt; met fleischen werd geslagen, petroleum lampen werden verbrijzelder ontstond brand, doch men wist het vuur nog tijdig te bedwingen. De politie kwam nu weer opdagen en volgde de soldaten in de rue de Fer, aan het station en de rue Godefroid. In de laatste straten bielden de militairen standen er werd weer woedend gevoch ten en lansiers sloegen met de blanke sabel op de soldaten. Eindelijk werd de orde hersteld, doch men vreest nog het ergste. Een oud nonnetje, Victoire Maheu, zeventig j »ar oud, die jaren geloden door ziekte was gedwon gen het klooster te verlaten, woonde sedert in een VI-in Viwiertje in de rue Valette te Parijs. De arme Yiui i .«jest daar vaneenig naaiwerk leven en dj armoede was de voortdurende gast in de schamele woning. Eergisterenmorgen klopten de buren, die haar in geen twee dagen hadden gezien, aan de deur. Men antwoordde hun niet. Met een passepartout werd nu het slot geopend en stonden zij voor een afschu welijk tooneel. De oude vrouw lag dood midden in de kamer; het gelaat en de handen waven geheel door de rat ten verscheurd, die nog aan het lichaam knabbelden toen de buren binnen kwamen. Met stokslagen moest men ze wegjagen. Zondagavond is er in de onmiddellijke nabij heid der Nederland8ch-Pruisische grens doch op Pruisisch grondgebied, een verschrikkelijk drama afgespeeld, waaromtrent aan de Zw. Ct. het volgende wordt geschreven. De oudste zoon van een welgesteld landbouwer, genaamd Gerhard Brüggeman te Bardel, had met nog een zgner vrienden een familielid per wagen naar Gronau gebracht. Op den terugweg kwamen zij, niet ver van de woning van genoemden Brügga- mann, in aanraking met de Dnitsche Ausherrn of commiezen, die hun geboden stil te houden, ten einde gevisiteerd te worden. Een dezer commiezen, W. Mtiller, kreeg woorden met G. Brüggemann, maar het bleef voorloopig hierbijde commiezen verwijderden zich en Brügge mann en diens gezellen gingen in de naastbijzijnde herberg van Scheapers een borrel drinken. Muller, die met zij» collega wegging, zei tot dezen »ga maar vooruit, ik moet hier nog wat verrichten." Hierop ging hij naar zijn woning, kreeg zjjn geweer en begaf zich naar de woning van Scheapers. Toen de deur werd geopend en Briiggeman buiten kwam, werd hem op 't zelfde oogenbïik door Miiller de loop van het geweer op de keel gezet, het schot ging af en Brüggeman zonk dood neder. Daarop richtte hij het geweer op den broeder van den ge troffene, maar de inmiddels toegeschoten boeren wierpen zich op den kommies en beletten dit. Hij werd verschrikkelijk toegetakeld bg deze worsteling. Maandag was de justitie op de plaats des onheils, ten einde den moordenaar, die zich in zijn woning verscholen had, te vatten. Miiller staat bekend als iemand, die zeer driftig is. De geheele omtrek is in rouw gedompeld over het droevig einde van den oppassenden Brüggemann. Uit de stad Njezin, in Zuid-Rusland, komen berichten, die de haren te berge doen rijzen, over het verschijnen van geheele troepen wolven, waaraan vele menschen en dieren ten offer zijn gevallen. O. a. werd in het veld een slede vervolgd, waarin de eigenaar, een boer, met zgne vrouw en een klein kind gezeten waren. Toen de boer zag, dat er geen kans was om te ontkomen, kwam hij in zgn doods angst op de gedachte het kind aan de wolven toe te werpen, in de verwachting dat, terwjjl de dieren dit offer verteerden, hg met zijn vrouw zou kunnen ontkomen. Maar de moeder verzette zich daartegen. Eindelijk wierp de man haar met het kind uit de slede. De wolven echter hadden het oog op het span paarden en sloegen geen acht op de vrouw en het kind, maar zetten de slede na. Paarden en voerman werden het slachtoffer van de wolven, maar de vrouw met het kind kwam behouden thuis. In een artikel van een te Insterburg verschij nend blad, dat eene redevoering van den Duitschen keizer besprak, was door een drukfout het woord damalig" (destijds) veranderd in »damlig" (soezerig). Dientengevolge heeft de verantwoordelijke redacteur van dat blad moeten terecht staan wegens majesteit- beleediging. De rechtbank hoeft zijne schuld aan deze fout niet bewezen verklaard en hem dus vrijgespro ken, maar zij heeft de vernietiging bevolen van het nummer der courant, waarin die drukfout voorkomt. Te New-Orleans zgn ernstige ongeregeldheden voorgekomen tusschen de dok-arbeiders. Do blanken en de negers werden slaags. Van weerszijden werden revolvers gebruikt, zoodat 12 der werklieden werden doodgeschoten. Het gelukte der politie niet de orde te herstellen. De werklieden waren gewapend met Winchestor- geworen en revolvers zij, die geen wapenen had den, bedienden zich van steenen om hunne tegon- standers te bestoken. Een der officieren van de Engelsche stoomboot Engineer, die in de haven lag, werd door een kogel getroffen e» zeer gevaarlijk gewond. De Engelsche gezant te Washington, Sir Julian Pauncefote, heeft daarover zijn beklag inge diend bij don minister van buiten)ardscbe zaken en wel op grond, dat de politie niet krachtig ge noeg bij dit opstootje is opgetreden. Een dame en een heer waren Zondagnamiddag rustig bezig met het eten van pasteitjes in de me de la Gaité, te Parijs, toen eene andere dame, die de beide klanten sedert eenigen tijd door het winkel raam gadesloeg, eensklaps binnentrad. Haar ziende verschoot de man van kleur. Maar zonder hem den tijd te laten te parlementeeren, sprong de binnentredende naar zgne gezellin en be gon haar te traeteeren op eenige klappen om de ooren. Verrast door dien plotselingen aanval, wist deze niets beters te doen men moet zich verdedigen zooals men kan dan een bord pasteitjes te nemen en ze naar het hoofd harer tegenstandster te werper die zich onmiddellijk van eenzelfde wapen bediende. In een oogenbïik vlogen alle soorten van gebakjes als een kogelregen door den winkel, nu de muren, dan de spiegelruiten of de aanwezigen treffende en allerlei sporen achterlatende. De eigenares van den winkel, die eene chocolade taart in 't oog had gekregen, huilde als eene bezetene de echtgenoot want men zal reeds begrepen hebben dat de tweede dame de beleedigde vrouw van mijnheer was trachtte vruchteloos tusscben- beiden te komen; de strijd werd zonder genade voortgezet. En 't is niet te voorzien wat er van den winkel zou overgebleven zgn, indien er geene agenten ge komen waren om de twee amazonen te scheiden. Terwijl zij voortgingen met als helden van Homerus elkander van verre uit to echelden, betaalde do wan met een zuur gezicht de scbade, die tamelijk aan zienlijk was. Daarna sloop hij als een afgerost schoot hondje weg. Het centraal bureau der »Nordd. Lloyd" te Bremen deelt mede, dat het door eenige bladen verspreide bericht, dat de maatschappij acht duikers had aangenome* om de Elbe op te zoeken, onjuist is. Er zijn in 't geheel geen duikers geëngageerd, daar er niet bg de Elbe kan gedoken worden. Zondag jl. vielen eenige Italianen te Walsen- burg in Colorado den herbergier Hixion in zjjne woning aan en mishandelden hem op ergerlijke wijze. De herbergier overleed reeds den volgenden dag tengevolge van de wonden, die hem waren toe gebracht. De politie onderzocht de zaal en nam vijf Italianen in hechtenis. Toen deze mannen van Rouse Gobelte, waar de herbergier woonde, per rijtuig naar Walsenburg werden vervoerd, werden zij op gewacht door zes gemaskerde ruiters, die terstond begonnen te schieten. De koetsier werd doodgeschoten en de paarden gingen op hol. Toen het rjjtuig to Walsenburg aan kwam, werden drie der Italianen, die vermoedelijk ook werden doodgeschoten of uit het rijtuig ont vluchtte», vermist. De twee anderen, van wie een ernstig gewond was, werden in de gevangenis op gesloten. Den volgenden ochtend vond de cipier de cel, waarin zij waren opgesloten, opengebroken. Do beide gevangenen waren doodgeschoten. De Italiaansche regeering heeft te Washington protest ingediend tegen deze toepassing der lynchwet. Yoor eenige jaren heeft zich een dergelijk geval voorgedaan te New-Orleans. Naar aanleiding van den moord, op den chef der politie, Hennesty, al daar door een Italiaan gepleegd, werden de personen, die wegens dezen moord in hechtenis waren geno me», in de gevangenis door het volk afgemaakt. Deze zaak werd echter weldra geschikt., doch niet dan nadat de Italiaansche gezant te Washington zgn paspoort had ingediend en naar Rome was teruggekeerd. Te Madrid is men zeer ongerust over den kruiser Reina Regente. Deze kruiser bracht den Marokkaanschen gezant, die te Madrid het vredes- tractaat sloot, naar Tang er. Den lOden Maart ver trok de Reina Regente uit Tauger, maar tot dusver heeft men niets meer van het vaartuig vernomen. Men weet, dat dezer dagen op de Noord-Afrikaan- sehe en Zuid-Spaansche kusten een hevige storm heeft gewoed. Men vreest daarom, dat de Reina Regente is vergaan, vooral omdat, blgkeDS berichten uit Gibraltar, te Ceuta en te Tarifa wrakhout aan wal is gespoeld, dat, naar men beweert, afkomstig is van dit oorlogsschip. De Reina Regente had 400 manschappen en 20 officieren aan boord. Naar men te Parijs beweert, is daar bericht ont vangen, dat een Fransche stoomboot de Reina Regente heeft gezien. Het vaartuig was gestrand bij Acce- tunas Bajas. De Fransche boot poogde de Reina Regente te helpen, maar kon haar wegens den hevigen storm en de hooge zee niet bereiken. De Fransche minister van oorlog heeft me degedeeld, dat de brigade-generaal Metzinger met zgn troepen op Madagascar is aangekomen. De Figaro deelt hierbij het volgende curieuse staaltje mee Was men bang, dat generaal Metzinger, die be kend staat als een haantje de voorste, de eerste de beste gelegenheid zou aangrijpen om de vijan delijkheden wat te verhaasten en in naam der »marine" de lauweren zou plukken, die voor ♦oor log" bestemd zijn Wij weten het nietmaar zeker is het, dat de troepen, die hij meegenomen heeft naar Madagascar, zonder geweren zijn vertrokken l De geweren zgn eerst veertien dagen later inge scheept op een langzaam loopend transportschip, dat eerst over een twintig dagen te Majunga kan zgn 11 Laatste en telegraphische berichten ttath. Het tjalkschip >Nieuwa Zorg", schipper H. Wij brands, alhier op de rede liggende en be stemd naar Wetter en (België), ia tegen hoog water bij het onder zeil gaan door mistig weder op de voor deze plaats liggendej plaat omhoog gevaren. Met het namiddag getij hoopte men er af te komen. 's-Gravenhaee. Geslaagd voor het examen nuttigt handwerken, mej. I. A. Stigter alhier. 's-Gravcnhaffe. TWEEDE KAMER. Bij de behandeling der motieDobbel man verklaarden zich sterke voorstanders van beschermende rechten dbrn. Thooft, Van Trijen, Zijlma, Travaglino en Lam- brechts, omdat zij daarin zagen een middel tot op heffing van den landbouw en tot vermeerdering van den arbeid. De heer De Boer was tegen de motie, daar hij de oorzaak van dan slechten toestand zocht bjj de hooge pachten, die alleen tegen te gaan waren door wijziging der agrarische wetgeving. Dhr. Van Alphen was er tegen èn omdat de motie zich beperkte tot graanrechten èn om de politieke gevolgen bg de aanneming ervan. De heer Van Kerkwijk was voor de motie, uit sluitend om tijdelijk den noodlijdenden landbouw te helpen zonder eenige belofte om altoos protectie voor te staan en zonder verzekering dat dit voor de industrie noodig is. Ingezonden Stukken. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Graanrechten Na al hetgeen er reeds over dit onderwerp ge schreven is, blijven er zeker weinig nieuwe gezichts punten over. Toch veroorloof ik mij eenige opmer kingen. Dat de tijden drukkend zijn; dat de landbouw kwijnt, wie zal dit bestrijden Doch al» men hoort hoe duur de landerijen verpacht worden, als men leest welke prijzen er bij verkoop van land besteed worden, dan vraagt een oningewijde zich zeker af: Is de toestand wel zoo zwart als hij wordt afge schilderd Toch is deze toestand m. i. onhoudbaar, de vele verkoopingen van boereninspannen leveren daarvoor wel een bewijs. Maar aan wien hiervan de schuld Aan de regeering omdat zij geen invoerrecht beft op graan Neen, zeker neenDe pachters zelf zijn oorzaak van den treurigen toeatand, door het veel te hoog opvoeren der pachtprjjzen door onderlinge concur rentie. Daardoor worden de prijzen der landerijen, en de pachten, veel te hoog. Hierin door graanrech ten verandering te willen brengen, zou natuurlijk een onbegonnen werk zjjn, daar de prijzen daardoor eerder zouden «tijgen, welke stijging slechts den grondeigenaars ten goede zoo komen, doch allerminst den landbouw uit zijn treurigen toestand opheffen. Goedkooper land, lager pachten, ziedaar twee mid delen, di® m. i. alleen hulp in den tegenwoordigen nood kunnen brengen. Daar het echter niet gaat, op oen verkooping van land iemand te dwingen slechts een zekeren prijs te besteden, of een pach ter niet boven de waarde te pachten, hebben dozen evenmin het recht te eischen dat men, alleen om hunnentwil, eene geheele bevolking dwingen zal duurder brood te koopen. Dat de landheer zijn pachter bij mislukking van den oogst een gedeelte der pacht kwijtscheldt, kan ik niet toejuichen. Do pachter dient op eene mis lukking te rekenen, en daarnaar te pachten dat is m. i. gezonder toestand. De grootste kwaal van dezen tijd is: te hooge pachtprijs. Minder pacht en meer werkloon, dat komt de geheele maatschappij ten goede. U, M. de R. 1 bij voorbaat dankende voor de plaatsing S. K., 15-8-95. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Kwadendamine. Ten overstaan van notaris Paardekooper Overman is Woonsdag voor de erf genamen van de wod. B. J. Boudens, in het open baar verkochtlo. Eene hofstede met erf, tuin en boomgaard onder Hoedekenskerke, groot 1.61.40 H.A., aan Pr. Dieleman Az. te Kamperland voor f 2410, benevens f 100 voor het houtgewas en f 25 voor roerende goederen2o. Een perceel bouwland in den polder van Hoedekonskerke, groot 0.66.70 H.A., aan Hk. Wouterse te Hoedekengkerke voor f505 per gemot of f858,39, bonevens f7,50 voor ploegloon. Alles onverminderd 8 V® pet. voor onkosten. 348e Staatsloterij, Ie kl. Trekking van Donderdag 14 Maart. 4e ljjst. Grotrokken prgzen. f 202712 2737 7857 20597. Burgerlijke Stand van Goes van 13 tot 15 Maart 1895. Geboren 14, Antonotte, d. v. Hendrik Kopmels en Adriana Geudeke. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Taf cm-, stik». 16 Mrt. Wolfertsdyk, olmestararaen, planken enz Pilaar. 16 Ieraake, inboedel, Hollmann. 19 Goes, meubelen en boeken, Pilaar. 20 - Wolfertsdijk, boereninspan, Pelle. 81 Ileinkeuszand, inspan en huisraad, De Ronde Bresser. 21 Wemeldinge, huisraad, Gallis Merens. 22 Iersske, oesters en zeeften e* verp. zaai-perceel, Prins. 22 Ileinkeuszand, af bran k hoerenhuis, Hollmann. 23 Heiakenszand, inspan en meubelen, De Ronde Presser. 26 Bergen-op-Zoom, verp. oesterperceelen, W. J. v Grating. 26 Goes, aandeel ambachten en tiencen, V. d. Kloes. 27 Heinkenszand, hoelje en land, De Ronde Bresser 28 Heinkenszand, meubilaire en huishoudelijke g ederen, De Ronde Bresser. 28 HocdcVemkerke, varkens, P Overman 80 Wolfertsdijk, fceestiaal, Hollmann. 1 April 's Gravenpolder, grond en schoolgebouw, Pelle en Lansen Croiu. m Eilewoudsdijk, inspan, Hollmann. - Goes, 4 hofsteden, Pilaar Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information, 22 Mrt. Tolen, afbreken gehouwen en bouwen van 8chunr, woonhuis, bakkeet, varkenshok, A. Ls Clercq. Kruiningsn. 80 i "Wilhelminadorp, oeververdedigings werken, Oost-Bevelandpolder Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorn. Nam. 16 Maart 6.3 6.22 0.15 0.33 17 6.43 7.6 0 53 1.13 IK 7.31 8.1 1.36 2.1 19 8.37 9.22 2.31 3.7 20 10.12 11.1 3.52 4.42 21 11.47 5.31 6.17 22 0.25 0.56 6.55 7.26 Marktberichten. MIDDELBURG, 14 Maart 1695. Eren als voorgaande week was er heden een rede'ijken aanvoer van Tarwe eu Witte Boonen ter markt waar nog al vraag naar was. Ronde Bruine Boonen niet getoond De no teering der prijzen is als volgtNieuwe Waleh. Tarwe f 4,90 a 5 naar kwaliteit, Nieuwe Walch. Rogge f4. Wintergerst f 4, dito Zomergerst f8,80, Walch. Witte Boonen f 12,50 a 12,75, dito Paardenboonen f 5,50, dito Groene Kookerwten f 8,50 a 9, Kroonerwten voetstoots 16,50 a 7 naar kwaliteit. Koolzaad ni«t ter markt. Boter f 0,90 i 1.per K.G Eieren f 2,80 per 100 stuks. Druk F. Kle.nirens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1895 | | pagina bijlage 2