Rechtszaken. Boor de arrondissements-recbtbank te Middel burg zijn gisteren veroordeeld W. B., 12 j., thans te Middelburg gedetineerd, L. J. V., 10 j., en A. L., 10 j., allen te Goes, wegens diefstal de le tot 1 m., de 2e tot 7 d. en de 3e tot 3 d. gev.straf. Gemengde Berichten Heinkenszand. Nu dezer dagen de ingekuilde aardappelen uit de kuilen worden gehaald, onder vinden velen groote teleurstelling, daar de groote, zoowel als de zet-aardappelen, bevroren of gerot worden teruggevonden. Ook honderden H.L. uien zijn door dezelfde oorzaak waardeloos geworden. Maandag van de vorige week kwam te Amster dam een klant een café binnen en trachtte, onder meer grappen, ook het biljart op te lichten. De eigenaar verzocht den bezoeker zulks na te laten en zette zich zelf op het biljart om te beletten dat het verzet werd. De bezoeker greep daarop den eigenaar en wierp hem op den grond en wel zoo ongelukkig, dat deze zich te bed moest begeven en sedert dien tijd niet meer op de been kwam. Vrijdag stierf hij. Maandag zou hij begraven worden, maar in het bericht van den geneesheer, die het lijk heeft geschouwd, vond de politie aanleiding om de be grafenis te doen uitstellen en den bezoeker, die wel licht doodslag beging, in verhoor te nemen. (Hbl.) Zondagochtend ging de klokluider in het dorp Hemrik naar den toren om de klok te luiden, doch de man moest onverrichter zake naar huis gaan, want de touwen waren gestolen. Wolfertsdijk. Maandagmorgen was op de deur van eene woning op het dorp een papier gehecht, dat eene bedreiging met brandstichting inhield. Ge meente- en rijkspolitie doen ijverig onderzoek naar den dader. Wolfertsdijk. Door bemiddeling van den bur gemeester ontving een ingezetene f50 van H. M. de Koningin-Regentes. De man verloor dezen winter 2 koeien. ESllewoudsdijk. Door H. M. de Koningin- Regentes is f 20 geschonken aan de weduwe C. Baas alhier, die, door eene langdurige ongesteld heid, niet in staat is iets voor haar en hare kinde ren te verdienen. Het Duitsche stoomschip Draohenfels met diverse goederen van Middle's bro naar Antwerpen, is gisternacht in 't nauw van Bath aan den grond gevaren en blijven zitten. Met hoogwater is het den volgenden middag afgesleept. Sedert November 11. bereist een manspersoon de lijn LeeuwardenGroningen, om op eene geheel nieuwe wijze zijn beroep uit te oefenen. Hij ver dient don kost allé9n door zijn tegenwoordigheid in eene coupé, waar hij door het bespelen van een welluidende harmonica zijne medereizigers der 3e klasse slechts voor eenige centen den tijd op aan gename wijze helpt korten. Is genoeg van geduld en beurs der reisgenooten gevergd, dan wipt hij op een der tusschenstations fluks in een anderen coupé, om daar zijn inderdaad wiustgevc-nd beroep voort te zetten. H.M. de Koningin heeft aan Jaap Eden een medaille van zilver geschonken, die aan de eene zijde Haar beeltenis vertoont. Aan de keerzij de staat tusschen een lauwertak >Aan Jaap Eden" en als randschrift >Ter herinnering aan de wedstrijden te Hamar, 23/24 Februari 1895." Te Sittard is een kind van 15 maanden, van den baanwachter H., op treurige wijze om het leven gekomen. De kleino lag te bed op eene bovenkamer, waardoor een kachelpijp loopt, welke gemeenschap hoeft met den kachel in de woonkamer. In die pijp uu schijnt eene opening ontstaan te zijn. Al'hans, toen men een uur, nadat het kind te slapen was gelegd, de kamer binnenkwam, was deze vol rook en was het kind reeds gestikt. Het Noord-Amerikaansche leger heeft in den aanvoerder zijner verspieders, Frank Guard, iemand, die aan de grenzen in nog hooger aanzien staat dan Buffalo Bill. Hij is een zoon van Fransch-Indiaan- sche ouders, die door een bende Sioux vermoord werden en door Sitting Bull, een beroemd Indianen hoofd, als zijn eigen zoon opgevoed en opgenomen werd. Hij nam aan veel strooptochten der Indianen deel. Toon echter de roodhuiden in opstand kwa men en Custer en zijne getrouwen in de pan hakten, zag hij het hopelooze dier beweging in, en besloot tot de blanken over te loopen. Zjjne vlucht werd ontdekt en een bende der beste krijgers vervolgde hem. Toen Guard to paard een rivier overzwom, werd het beest onder hem doodgeschoten en kreeg hij zelf vier kogels. Daar de Indianen meenden, dat zij hem gedood hadden, zagen zij van verdere ver volging af; maar Guard zwom in weerwil van zijne wonden over, en bereikte hot kamp van Crook. Op weg daarheen kwam hij langs de brandende hoeven, die de gruweldaden der Indianen verkondigden. Hij bracht de tgding van het aangerichte bloedbad aan Crook, en verklaarde zich ondanks zijne wonden in staat de troepen den weg naar hst slagveld te wij zen, als men hem maar op een paard zette. De kogels werden uit zijne wonden gehaald, deze ver bonden en hem zette men te paard, waarna de tocht aanving. Op de strijdplaats aangekomen vond men Custer en de zijnen koud en stram liggen. Terwijl hij in zijn deken gehuld naar dit schouwspel keek, kwam een Sioux hem met vragen lastig vallen. Toen hij zich bekend maakte vluchtte de Indiaan, maar op 10 passen afstand strekte Guard hem met een wel- gerichten kogel dood neer. Sedert was hij een trouw bondgenoot der blanken. Eens loofde Sitting Bull een prijs van 1000 paarden voor Guard's scalp uit, en deze wist, dat hij aan de gruwelijkste marte lingen zou worden prijs gegeven, wanneer de rood huiden hem in handen kregen. Zijne vlugheid en behendigheid redden hem echter altijd, hoewel hij dikwijls dicht genoeg bij de Indianen rondsloop om te kunnen hooren W6lke pijningen men hem toe dacht als men hem in handen mocht krijgen. Guard was het, die Sitting Buil neerschoot toen hij wei gerde de wapens neer te leggen. Hij mikte met de revolver op zijn aangenomen zoon, maar deze was hem voor en velde hem neer. Zoo er nu in Wyoming een gevaarlijke taak te vervullen is dan is Guard de aangewezen man. Hij is 44 jaar oud, en van meening dat hij jnog] veel bloedigen arbeid te ver richten zal krijgen, want het uitbreken van een Indianenopstand houdt hij voor zeker. In het jaar 1580, dus ruim 300 jaren geleden, vertoonde zich voor de eerste maal in Duitschland eene epidemische ziekte, die in hare verschijnselen veel overeenkomst toonde met de tegenwoordige influenza, en die destijds, omdat zij door Spaanscbe soldaten overgebracht werd, de Spaansche pip ge noemd werd, blijkbaar naar de vogelziekte van dien naam. Be ziekte was volgens den kroniekschrijver Joachim v. Wedel, in vele landen verbreid. Van de aangetasten herstelden volgens hem velen, »inzon- derheid degenen, die zich van veel artsenij en ader laten onthielden". Een hoogst merkwaardig leven te midden der moderne beschaving leiden de reizende en trekkende lieden, die met hun kermisspolen, als circussen, apen- theaters, panorama's, wassenbeeldententen, enz. van jaarmarkt tot jaarmarkt en van volksfeest tot volks feest trekken. In Parijs en zijn voorsteden vindt men van het voorjaar tot don herfst bijna voortdurend in de eene of andere stadswijk, op het een of andere plein, een verzameling van dergelijke kermistenten, die schier elke week van plaats veranderen en van het Oosten naar het Westen, van het Zuiden naar het Noorden strekken. Dit heeft een zekere juffrouw Bonnefois op de gedachte gebracht een school voor de kinderen dezer moderne nomaden op te richten, daar het den armsfcen onder deze »artisten" buiten gewoon moeilijk valt, bij hun rondtrekken de kinde ren ook maar eenigszins voldoend onderwijs te doen genieten. Deze school reist met de ^spullen" mee, zij wordt met de tenten en kramen afgebroken, en daar weer opgeslagen, waar een nieuwe verza meling daarvan wordt opgericht. Zij is derhalve ook hoogst eenvoudig ingerichtde wanden en het dak zijn van linnen, de grond is bedekt met losse planken en daarop staan een paar lange tafels met banken, waarop de kinderen zitten en hun werk afmaken. Een bord, een paar landkaarten en andere primitieve hulpmiddelen voor het aanscbouwings- onderwijs voltooien de inrichting. Er zijn op dit oogenblik twee van zulke scholen, een in Parijs en een in de voorsteden. In de eerste geeft juffrouw Bonnefois zelf met een helpster, in de andere een zekere juffrouw Agnes onderwijs alle drie stammen zij af van geslachten van »artis- ten" en weten daardoor het best, in welk een drin gende behoefte deze scholen voorziendie louter het werk zijn van belaDgelooze menscbenliefde. Elke school wordt steeds bezocht door 20 tot 30 jongens en meisjes. Zij worden in de beginselen der gewone vakken van het lager onderwjjs onderricht, en be zoeken de school met lust en gver, zoodat de on derwijzeressen in den regel over hare leerlingen zeer tevreden zijn. De methoden van onderwijs, de leer middelen, de uren zijn in beide scholen precies de zelfde, zoodat elk kind maar zoo van de eene school j in de andere kan overgaan, hetzij in Parijs, betzij i in de voorsteden. Ook de ouders stellen veel belang j in het schoolbezoek der kinderenvelen brengen hun kinderen persoonlijk naar de school en halen ze later weer af. In Frankrijk is het beheer over de staatsge bouwen, die niet uit hun aard tot een bepaalden dienst, als b.v. oorlog of marine, behooren, niet in één hand, maar verdeeld tusschen de departementen van openbare werken on van fraaie kunsten. Natuur lijk zijn er nu steeds conflicten tusschen die beide administraties. Zoo behooreD b.v. de standbeelden in de openbare tuinen te Parijs onder de fraaie kunsten", maar de voetstukken, waarop ze staan, behooren bij openbare werken." Nog veel kluchtiger is een ander punt, dat in de Kamer ter sprake kwam. Bij de beroemde staats fabriek van Sèvres de porselein-fabriek behoort de reiniging der vensters aan de binnenzijde tot de »schoone kunsten", terwijl de buitenzijde onder openbare werken" ressorteert. Dientengevolge zijn de ruiten nooit schoon, want de beide departementen zijn 't nog nimmer eens kunnen worden over eon gelijktijdige reiniging. To Napels is een bejaarde dame, die een groot- vermogen bezat, vermoord. Een aanzienlijke som aan geld en een groote waarde aan juweelen en kostbaarbeden werden ontvreemd. Hot gelukte der politie de moordenaars spoedig op te sporen. Het bleek, dat de moord en de diefstal gepleegd waren door een jongen man van goeden huize, die met de dame bevriend was, en wel in overleg met een juwelier. In Duitschland zijn onderzoekingen gedaan omtrent het gewicht dat de soldaten op marsch kun nen dragen. Vijf studenten boden zich aan, om zich aan de noodige proefnemingen te onderwerpen. De mar- schen waren voor allon en alle proeven van dezelfde lengte, nl. 24,75 kilometer; het te dragen gewicht was 22,27 en 31 kilogram. Met een gewicht van 22 kilogram en matige temperatuur kon de man den afstand van 24,75 K.M. afleggen zonder dat hij daar eenige nadeelige gevolgen van ondervondbg heet weer versnelde ademhaling, hooge polsslag verschijnselen welke spoe dig na den marsch verdwenen, zoodat zulke mar- schen gemakkelijk eenige dagen achter elkaar konden worden ondernomen. Ook met 27 kilogram en bij gunstig weer be merkte men geene nadeelige gevolgendoch bij heet weer ontstond vermoeidheid, die den volgenden dag nog niet geheel verdwenen was, zoodat die dag onder minder goede omstandigheden begon dan de eerste. Met het derde gewicht constateerde men beslist nadeelige gevolgen. Proeven, genomen met Landwehr-mannen, gaven dezelfde uitkomsten. Een treurige geschiedenis wordt uit Johannes burg gemeld. Drie kinderen van een Transvaalschen boer waren op wpg naar bet land, waar de vader werkte en vermaakten zich met het zoeken van vo gelnestjes. Hierbij werden zy door een giftige slang gebeten. Twee waren reeds overleden voordat zij de ouderlyke woning hadden bereikt, de moeder wilde het derde nog levende kind op een paard zotten, opdat het spoediger bij den geneesheer zou zijn, doch gaf het kind een te groote vaart, tengevolge waarvan het over het paard viel en de ruggegraat brak. Dol van smart trad de moeder de woning bin nen, waar zij tot overmaat van ramp bemerkte, dat het vierde kind in een kuip met water gevallen en verdronken was. De radelooze vrouw was niet be stand tegen zoovele schokken en sn^ed zich met een scheermes de keel af. Ia den tijd van vijftig minuten verloor de ongelukkige boer dus zijne geheele gezin. In het buitenland meent inon straffeloos zuivel producten, daar vervaardigd, mei het Ho'landscln praedicaat te verkoopen. De koopman Kirschuer te Berlyn is door deze meening van een slechte re;s gekomen. Hij verkocht margarinekaas d^ch stelde deze in zijn winkel als Hollandsche kaas" tentoon. Hij en zijne vrouw werden daarom wegens bpdrog bij den verkoop van voedingsmiddelen elk tot 20 mark boete veroordeeld. De markies Berardi bezocht herhaaldelijk als voorzitter van den Provincialen Raad het krank zinnigen-gesticht te Rome, ten einde do verbouwing in oogenschouw te nemen, welke daar geschiedt. Toen de markies dezer dagen weer in den tuin kwam van het gesticht, waar men aan het werk was, werd hij aangevallen door een der krankzinnigen, gegaan, op de toornige uitbarsting der christelijke gemeente volgt, door het verraad van Judas ver wekt: »Sind Blitze, sind Donner in Wolken ver- schwunden Het dubbele koor, dat dezen harts tochtelijken uitval weergeeft, staat, op zich zelf ge nomen, op die bijna ongenaakbare hoogte, welke men in het Dies Irae van Mozarts Requiem bewondert; doch als slotkoor bevredigt het het gevoel niet. Daarom koos de componist hiertoe het zoo even vermelde aangrijpende koraal. Zegevierend staaf dit nu tegenover het met smart vervulde, door bange onrust gekwelde koor der inleiding. Reeds by het begin van het lijden verkondigt het de overwinning van het goddelijk offer. Nog een enkele opmerking over het slotkoor. Vier solostemmen voeren ons met melodisch- verhalend gezang, dat door de kreten der verza melde gemeente viermaal wordt afgebroken, tot het slotkoor. Vast vertrouwen drukt dit gezang uit daarop volgt dan de ernstige rouw en degeloovige hoop van het breede slotkoor, met zijn muzikaal streng gescheiden deelen. Kalm en verheven, vormt het een volkomen tegenstelling met het onrustige koor der inleiding en den onstuimig bewogen in houd van het evangelie. Getroost en in verheven stemming, verlaat de gemeente de plaats, waar de vreeselijke handeling is volvoerd. die met een hamer gewapend was. De markies werd zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat hg reeds den volgenden dag o-erleed. Voor eenige dagen werd in het hospitaal Tenon to Parijs een dronkaard opgenomen, Roulier genaamd, ondanks zijne ondeugd een vroompratend mysticus. Verleden Zondag verdween Roulier en alle pogingen om hem op te sporen bleven vruch teloos. Dinsdagochtend ging eene verpleegster da snijkamer door, toen zij plotseling door eene hand, uit eene doodkist gestoken, gegrepen werd en van onder de doodwa eene stem sprak Zeg eens, wan neer word ik begraven Buiten zichzelve van schrik begon het meisje te gillen, zoodat men van alle kanten te hulp schoot. Men lachte om baar verhaal en haren angst, toon tot aller ontzetting de doode overeind ging zitten en heftig voor de verpleegster partij trok. Het was RoulierHg had zich verbeeld dood te zijn en was in een der gereedstaande ledige kisten gekropen om begraven te worden en zoo, zeide bij, >ten hemel te zweven." De man is naar een gesticht gezonden de ver pleegster was zoozeer ontsteld, dat zij zich te bed moest begeven. In Japan heeft men voor blinden een bijzon deren tak van zijn werkzaamheid, dien men ook in Europa schijnt te willen invoeren het masseoren nl. Het fijn ontwikkeld gevoel der blinden, maakt hen voor deze taak meer dan de zienden geschiktook vindt men, dat het vaak welvoegelijker is zich door blinden te laten knijpen dan door zienden. DeWester- sche volken schijnen deze gewoonte te willen over nemen. In Rusland neemt het stoken van locomotieven met petroleum meer en meer toe. Onlangs werd bericht dat ook op den Baltischen spoorweg (PetersburgReval) de vraag, om de lo comotieven met petroleum te stoken, definitief be slist is en men waarschijnlijk zeer spoedig tot het maken der benoodigde reusachtige petroleum-reser voirs zal overgaan. Op de Baltische lijn worden in Reval, Wes8nberg, Narva, Gatschina en Petersburg, reservoirs gemaakt die in totaal een millioen pad kunnen bevatten. Op den Oostenrijkschen Noordwester spoorweg hebben onlangs in tegenwoordigheid van talrijke spoorwegvakmannen proefritten plaats gevonden met het door den ingenieur Lauger in de locomotieven aangebrachte rookverterings-apparaal, en wel, vol gens het beweren van ooggetuigen, met uitstekend gevolg. Het apparaat werkt zonder eenige rook- of walmontwikkeling en slechts eene lichte damp ver vliegt in de lncht. Het apparaat, dat reods bij een groot aantal locomotieven van genoemde maatschappij is aangebracht, heeft in den loop der langdurige proeven vele veranderingen en verbeteringen onder gaan, alvorens het zijn tegenwoordigen vorm heeft verkregen. Iu den trein te Mlawa in Polen heeft een ernstige ontploffing plaats gehad. In een waggon der dorde klasse, waarin zich 40 personen bevonden, ontplofte een flesch met ether, die een der reizigers bij zich had. De ether ontplofte, omdat de man de flesch had neergezet op de stoof van het verwar mingstoestel. Tengevolge van deze ontploffing ver loren drie der reizigers het leven, terwijl zeventien personen zoo ernstige brandwonden bekwamen, dat Lud toestand als zeer gevaariijk wordt beschouwd. Laatste en telegraphische berichten. Door het bestuur der Ambachtsschool alhier is onlangs besloten door de leerlingen dier inrich ting af en toe kleine onderlinge wedstrijden te doen houden, waarvoor pryzen in geld worden beschik baar gcsteld. De eerste dier wedstrijden heeft bereids plaats gehad en hedenmiddag werden de behaalde prijzen door den voorzitter der vereeniging, den heer C. L. M. Lambrechtsen, uitgereikt met een kort woord van gelukwenseh aan de prrjswinners en van aanmoediging tot hen, die ditmaal wel niet de over winning hebben behaald, maar wier werk toch dik wijls zvr weinig afweek van dat der bekroonden, zoodat zij, bij ijverige oefening, een volgend maal veel kans hebben gelukkiger te zijn. De prijswinners zijn voor het timmeren Uit de 3e klasse: J. Crucq en C. Van Blitters- wijk (f 2.50), die bij gelijk aantal punten overeen kwamen den prijs samen te deelen. Uit de 2e kl. L. A. Marcusse (f 1.50). Uit de Ie kl. afd. A, J. M. v. d. Pegl (f 1.25), afd. B, J. Koeman (f 1.—). Voor het smeden Uit de 3e kl. W. F. Van Riet (f 2.50). De ruimte ontbreekt ons om aan te toonen, met welke eenvoudige middelen de toondichter, vooral ook in zijn instrumentatie, den grootschen indruk van zijn verheven schepping heeft teweeggebracht. Over deze laatste willen wij alleen nog toevoegen, dat vóór Bach niemand geïustrumenteerd heeft als hij, en dat ook na hem niemand heeft gewaagd, zulke edele en verheven uitwerkingen met zulke middelen te bereiken. Bach's schepping neemt onder al de kerkelijke werken van thans en voorheen een zoo boogen rang in, dat nauwlijks eene poging is gewaagd, daar nevens een ander werk van hetzelfde karakter te plaatsen. Ware het Mozart vergund geweest, zijn Requiem zelf te voltooien, misschien zou de wereld een tweede werk van gelijke grootte hebben te be wonderen gehad. Denkelijk in 1728, vijf jaren na zijne aanstelling aan de Thomasschule, is de componist aan zijn werk begonnen. In 1729 is het in de namiddaggodsdienst oefening van Goeden Vrijdag te Leipzig uitgevoerd. Eerst honderd jaar later werd het door toedoen van Mendelssohn, op den 12Ó0B Maart in de Zangacademie te Berlijn voor de tweede maal ten gehoore gebracht." Ook voor de woorden der overige personen (Judas, Petrus, de Hoogepriester, Pilatus, de vrouwelijke bedienden, de vrouw van Pilatus) heeft Bach den vorm van het reeitatief gekozen. Geheel anders handelt de componist met de woor den van den Heiland (Bas). Hun heeft hg eene eigen aardige kleur gegeven, hen door een melodiseh- rhythmische behandeling uiterlijk onderscheiden, ook in de orkestbegeleiding. HLr treedt bij sterk uitko mende plaatsen het arioso-element op den voorgrond. Behalve ds reeds genoemde koren der ideale chris telijke gemeente komen nog de koren van Christus' jongeren, der priesters, der oudsten en van het jood- Bche volk voor; bij de eerste twee van deze gebruikt de toondichter eigenaardig genoeg ook vrouwen stemmen. De belangrijkste daaronder zijn zeker de meestal dubbele koren der joden, die ook weer door twee orkesten worden begeleid. De volkskoren, die in het tweede gedeelte van het werk de heerschende foonmassa vormen zijn opgewondener, woester, fa natieker dan die der priesters. De stroom van den hartstocht barst er woest iu los. Vari het koor >Er ist des Todes schuldig" af raast hij voort en bedaart eerst wanneer het volk honend uitroept gij, die den tempel Gods afbreekt en in drie da gen opbouwt, help u zeiven 1" enz. Dan bevangt een zekere onrast de Hoogppriestors, uitgedrukt, in de woorden: >Herr, wir haben gedacht," enz. Met meesterlijken tact heeft de componist deze uit barstingen van woede nu en dan met vriendelijke, lief lijke koralen en melodieën doen afwisselenzoo volgt op den woedenden kreet: Kruisigt hem 1" bijna onmiddellijk het recitatief met aria voor so praanHij heeft ons allen welgedaan;" op den boosaardigen hoon vanHij heeft op God ver trouwd, laat dien hem verlossen, zoo 't hem lust" volgt het door zijne melodie weldadig werkende re citatief: »Ach Golgotha."Al heeft de componist ook de klip der overdrijving meesterlijk vermeden, zoo zou toch zonder de werking der koralen de pas- sioDsmuziek inderdaad slechts een woeste, opgewon den, allo hartstochten uitdrukkende toonschildering geworden zijn. Trouwens Bach heeft de koralen overal ingevoegd, waar noodzakelijk eene gedachte, die in de christe lijke kerk haren grond had, moest optreden. Aau- gezi^n dit juist na de oogenblikken van hartstocht, smart en twijfel geschiedt, omstraalt ons in deze koralen de kalme grootheid en verhevenheid van het christendom met een helder sehynsel van heilige vlammen. Voortreffelijk komt dit uit in het sym bolische, bewonderenswaardig bewerkte slotkoraal van het eerste gedeelte>0 Mensch, bewein' dien' Sun de gross", dat, door een paar recitatieven vooraf-

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2