1895 N". 81. Dinsdag 12 Maart. jaargang. 82sl" IIKT kixsmlyvme.X Tot den Herijk der Maten en Gewichten De Overgangsexamens De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentie voor dit blad aangenomen bg de heeren Nugh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Bvievengaaiders. Do prjjs der gewone aöverUntiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 cte Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. SmsupwdSeis? vsja vóof wren op «ten nfta:«vr» zal dit jaar in doze gemeente worden gevaceerd in de Waag:, onder het Stadhuis, en wel voor de Maten en Gewichten, in de magazijnen en winkels ten verkoop voorhanden, den 35 Maart Yoor wijk A en B den 26, 27 en 28 Maait, C 29 en 20 Maart an 1 April, 1) 2, 3 en 4 6 en 6 telkens van 's morgens 8 tot 12 en 's namiddags van 1 tot 4 uren. Voorts wordt herinierd lo. dat de herijk van ten verkoop bestemde, in magazijnen en winkels voorhanden, voorwerpen dan alleen zal geschieden, wanneer die stukken zich in goeden staat bevinden, zooals voor nieuwe Maten en Gewichten betaamt, en geschikt zijn om te worden geverifieerd 2o. dat alleen behoorlijk schoon en droog gemaakte maten en gewichten kunnen worden onderzocht en belangheb benden hij de terugontvangst hunner voorwerpen dienen toe te zien of deze duidelijk de wettige merken dragen, daar een beroep op verzuimen, die bij den herijk mochten zyn begaan, later niet zal ontslaan van rechtsvervolging; 3o. dat lengtematen voorzien van merkteekonen of aanwijzingen vau onwettige of afgeschafte maten, moeten worden afgekeurd en ten allen tijde in beslag genomen kunnen worden 4o. Dat de onderdeelan van het Gram (M i 1 i g r a m- gewichten) uithoofde der daartoe noodiga fijne balansen, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg kunnen worden geverifiëerd (Min. beschikking van 16 April 1872 no 193); Bo. dat na het eindigen van den termijn van den herijk (1 October a. s.) het gebruik of voorhanden hebben vau maten en gewichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, verboden en strafbaar is, volgens art. 29 der wet van 7 April 1869 (St.bl. no 57). Goes, den 9 Maart 1895. Burgemseitar en Methouiera van Goes, J. G d. "VV. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. aan de BURGER-AVONDSCHOOL zal dit jaar gehouden worden, wat het mondeling gedeelte betreft, op Woensdag 27 en Donderdag 28 Maart, beginnende des avonds 6 uren, tot bijwoniag waarvan belangstellenden worden uitgenoodigd. Zij die zich aan bedoeld examen wenschen te onderwerpen, behooren daarvan aangifte te doen vóór of uiterlijk op Maandag 18 Maart a. s., aan den directeur der school dr. Z. Th. DIE HL. Goes, den 9 Maart 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. der leerlingen van de BURGER-AVONDSCHOOL zullen in het openbaar gehouden worden in het schoolgebouw, op Vrijdag 29 Maart e k., des avonds van 69 uren, volgens onder staand programma Eerste klasse. 66 f/a uur. Geschiedenis. 61/«7 Nederlandsch. Tweede klasse. 771/2 uur. Geschied, en Aardrijksk. 7 3/48 1fa Wiskunde. 83/4—9 Kennis der Natuur, A. De ouders en betrekkingen der leerlingen en voorts alle belangstellenden worden tot bijwoning van deze examens uit genoodigd. Goes, den 9 Maart 1895 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. IIAMER De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS Algemeen Overzicht. De Knsrelsche minister voor Ierland, John Morley, heeft zijne Ierscbe landwet bij het Lager huis ingediend en niettegenstaande het verzet der oppositie-partijen is toch besloten het ia behandeling te nemeD. De regeeringsgezinden beschouwden dit natuurlijk als een goed voorteeken voor de aanneming van het ontwerp, maar daaromtrent valt vooralsnog weinig te voorspellen. De strekking van het ontwerp is verbetering te brengen in den toestand der Ierscbe pachters, vooral van diegenen, die van hunne hofsteden zijn verdreven, omdat zij niet in staat waren hunne verplichtingen jegens de eigenaren na te komen. Het ligt voor de hand, dat bij de behandeling van dit wetsontwerp ook de /lome-rule-quaestie wel ter sprake zal komen en er zal dan ook nog wel eens een scherp debat plaats hebbenhet meest belang wekkend zal echter wel zjjn welke houding het Huis der Lords tegenover het ontwerp zal aannemen, wanneer het tenminste niet door het Lagerhuis wordt verworpen. Vermoedelijk zal deze week de behandeling van het ontwerp artikelsgewijze aan vangen, maar veel zal afhangen van den gezondheids toestand van de leden der Kamer, van Lord Rosebery, den heer Balfour en ander°n, die zooals men weet aan de influenza lijdende zijn. De minister-president en de heer Balfour nemen bcidan in beterschap toe, maar ze kunnen toch de zittingen van het parlement nog niet bijwonen. De IVan^clie begrootirigsdebatten leveren tot nogtoe voor onze lezers weinig belangrijks op. Van meer gewicht is het feit, dat de regeering besloten heeft gevolg te geven aan de uitnoodiging der Duit- sche regeering om zich door een eskader te laten vertegenwoordigen bij de aanstaande opening vau j het Noord-Oostzve-kanaal. Alvorens dit besluit te nemen heeft Frankrijk zich eerst verstaan met Rus- j land om als het ware gezamenlijk aan do plechtig- beid deel te nemen, zoodat nu de Fransche en Rus- siscbe eskaders zich bij elkander zullen voegen. In Duitschland heeft het besluit der Fransche regeering i een goeden indruk gemaakt en eerstdaags kan nu het officiëele bericht worden verwacht, dat Duitsch- land aan de wereldtentoonstelling te Parijs in 1900 I zal deelnomen. Zoo hoopt men, dat er langzamer- hand eersige ontspanning zal komen in de gedwon gen verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland, die nu 25 jaar lang heeft bestaan. De toestand op Cuba baart aan Spanje nog altijd heel wat zorg. Wel blijft dn regeering vol houden, dat het hoofdzakelijk rooverbenden zijn, die het der Cubaansche regeering moeielijk maken en dat de zoogenaamde autonomist.en zij, dit» voor Cuba een meer zelfstandig bestaan verlangen buiten d«z* revolutionaire beweging staan, maar dit neemt niet weg, dat er toch uitgebreide maatregelen worden genomen en er 0. a. 20,000 man naar Cuba zullen vertrekken om de troepenmacht aldaar te versterken. Men verwacht, dat de bekende raaarschaik Martinez Campos, die verleden jaar in Algiers met zooveel succes heeft gestreden, naar »de parel der Antillen" zal vei trekken om het opperbevel over de regeeringstroep^n te aanvaarden. Inmiddels schijnt de gouverneur van Cuba reeds met succes tegen de opstandelingen te zijn opgetreden, zoodat deze in de noord-westelijke provinciën van het eiland reeds zijn uiteengedreven. De plannen der opstandelingen zijn blijkbaar te vroeg ontdekt, zoodat zij nog niet gereed waren om hun verzet met kracht door te voeren. Iu Abessynië beginnen de zaktn voor Etalïë een gunstiger wending te nemen, wat aan de regeering te Rome niet ongevallig zal zijn, aangezien de toe stand der geldmiddelen daar te lande nog altijd verre van rooskleurig is en enne uitbreiding der expeditie natuurlijk groote financiëele offers zou vragen. Het weerspannige opperhoofd Ras Mangascha heeft aan den Italiaanscbon generaal Baratieri, die do expedi tie aanvoert, hot verzoek gericht om onderhande lingen te openen over het sluiten van den vredo. Mocht het den gene-.aal werkelijk gelukken eene voor Italië gunstige vrede te sluiten dan zou dit een alleszins gewenschte oplossing van de inoeielijk- hoden in Afrika zijn. De Klulgftftrsche minister-president Stoïloff is naar Weenen getrokken om te trachten tot eene op lossing te geraken over hot beker.de verschil betref fende de invoerrechten, die Bulgarije wil heffen op uit Oostenrijk ingevoerde goederen. Zcoals men weet heeft de Sobranje hare goedkeuring gehecht aan het voorstel der regeering om de invoerrechten te ver- hoogen, ^teneinde met de meerdere opbrengst daar van het tekort op de bogrooting te dekken. Daar tegen heeft nu de Oosten rij ksche regeering geprotes teerd. Wanneer men de Oostenrijksche bladen §«- looven raag heeft Stoïloff eene onbeperkte volmacht van vorst Ferdinand ontvangen om te pogen tot eene schikking met Oostenrijk te komen. De minister heeft bereids een onderhoud met graaf Kalnoky* gehad en ook met prins Lobanoif, thans nog Rus sisch gezant te Weenen, maar die eerlang als minis ter van Buitenlaudsche Zaken te St. Peterburg zal optreden. Vermoedelijk zullen dus ook de woelingen van Zankoff en zgne partrjgenooten wel ter sprake komen. In Oost-Axië wordt, de oorlog tusschen Japan en China nog altijd voortgezet en de Japansche wa penen blijven nog steeds zegevieren, al mag niet worden ontkend, dat de Chineezen zich moediger en doortastender gedragen dan in het begin van den oorlog. Vermoedelijk zullen de Japanners nu spoedig in de richting van Moekden voortrukken, doch het is de vraag of zij die stad zullen bereiken alvorens een wapenstilstand zal zijn gesloten. Het schijnt China nu toeh werkeljjk ernst te worden met de vredesonderhandelingen, althans men meldt, dat door de regeering de volmacht, die men aan Li-Hung-Tschang wonscht te geveD, naar Japan is geseind en dat die daar met bevrediging is ontvan gen. Er is dus alle kans, dat, wanneer de Chinee- sche gemachtigde in Japan zal zijn aangekomen, in ernst over den vrede zal worden onderhandelt en dit mug te eerder verwacht worden, omdat Japan zelf ook naar den vrede begint te verlangen, zoowel uithoofde van de enorme kosten, die de oorlog zich brengt, als omdat het nog altijd bevreesd blijft voor eene ongewenfchto inm«r?ging van Engeland on Rusland. Maar Japan zal niettemin hooge eiscben fctellen en wel in de eerste plaats dat Korea een zelfstandige staat worde onder toezicht van Japan en voorts eene enorme vergoeding van oorlogskosten. Of ook een der veroverde havens Port Arthur ot Wei-hai-wei zal worden opgeëischt scbijnt nog twij felachtig. GOES, 11 Maart 1895. Het tooneelgezelschap vau den Rotterdamscben Tivoli-schouwburg, onder directie van de hoeren Jan C. De Vos en W. Van Korlaar, zal op Woens dag 27 Maart a. s. in de nieuwe zaal van »do Prins van Oranje" alhier eenö tooneel voorstelling g^veu, bij welke gelegenheid Hermann Sudermann's gunstig bekend fooneelspe! »Hcfc ouderlijk huis" zal worden opgevoerd. Rot genoemde tooneelgezelschap hseft door geheel Nederland een zoo goeden en gevestigden naam, dat we niet. twijfelen of aan de voorstelling zal een druk bezoek t?n deel vallen. Maar aangezien deze alleen doorgaat bij genoegzame deelneming, is het in de eerste plaats noodig, dat er flink geteekend worde op de lijst, die daartoe circuleert. Men schrijft ons Vóór eenigen tijd namen de gemeenteveld wachters in Zeeland de vrijheid den heer Commissaris der Koningin te verzoekön maatregelen te nemen tot bevordering van hunne ponsionoeving. Naar het scbijnt heeft deze stap gesn gewenschte uitkomst opgeleverd of wordt daarvan weinig goeds meer verwacht. Men verneemt althans dat nu band- teckeuing^u worden verzameld op een adres aan H. M. de Koningin-Regentes, om te beproeven eene verplichte pensioueering in 't leven te roepen. Door de landbouwers te StavenLse is definitief besloten tot de oprichting van eene coöpera tieve boterfabriek, de tweede op het eiland Tolen. Sint». Bij de verkiezing van oen lid van den gemeenteraad in plaats van wijlen den heer J. Kole op Vrijdag 1.1. waren van de 54 kiezers 36 opgekomen. Daarvan verkreeg de beer E. C. Priester 9, de heer J. P. de Kam 8, de her-ren A. Van Asperen Vervenne en J. Heiiboer elk 6 stemmen. Alzoo herstemming tusschen de beide eerstgenoemden. Men schrijft ons: Hoewel de werkzaamheden in den overstroomden polder van S t r ij e n in het begiu van da vorige week hervat zyn, zoo heeft men er toch geen groote vorderingen kunnen makende verzwaring van den Zuiddijk nl. heeft men door de opnieuw ingevallen vorst Woensdag weder moeten staken, daar de bij het hervatten van het werk nog niet geheel door- dooiden grond na twee dagen weder ijzerhard was. De dichtiog van de dijkbreuk is onafgebroken voortgezet, doch niot met de gewenschte kracht, daar vele materialen die uit Holland moeten komen tengevolge van de bevroren rivieren, van daar nog niet vervoerd kunnen worden. Ook is het gebleken dat c?9 bagger machines, di<? in de veenachtige gron den van Holland zoo doelmatig zijn, in Zeeland minder goede diensten kunnen bewijzen, daar de diepe grondlagen evenals de hoogere, uit zeer vast9 aardsoorten bestaan, tengevolge waarvan de machine te Strijen nauwelijks half zooveel grond per dag verwerkt als in gewone omstandigheden. Naar men verneemt, bestaat dan ook het plan om, zoodra de rivieren bevaarbaar zijn, uit Holland oen tweede machine te laten komen. De Liberaal brengt in herinnering, dat Thor- becke op 3 Juni 1845 in de Tweede Kamer het volgende zeide Het vonnis over zoogenaamde beschermende rechten is, geloof ik, onherroepelijk gestreken. Men behoeft de gronden van het vonnis sleehts te herinneren. In de eerste plaatsGeen recht ten behoeve van een tak van njj verheid of het wordt gelegd ten koste van andere tabken, en van het gansche ver bruikend publiek. Ten andereDo wetgever beproeft het onmoge lijke. Zich duizend tegen elkander inloopende bij zondere belangen aan te trekken, dit is het onmo gelijke beproeven, of een oorlog stoken, die zonder tusschenkomst van den wetgever niet zou bestaan. Ten derdeDe wetgever is niet bevoegd lo. noch om, beschermend, den een voorrecht to geven boven den ander; noch om 2o. aan de burgerg lasten op te l°ggen vau een of ander bijzonder bedrijf. Belastingen worden op gebracht in het publiek belangzij mogen niet tot ondersteuning van bijzondere belangen worden ge vorderd. Ten vierde Wat doet de beschermende wetgever, die op vreemde goederen een recht legt, ten einde de binnenlandcche fabrikant of landbouwer zijne prijzen met het bedrag van dat recht verheoge? Onder den schijn, enkel het ingevoerde goed te belasten, belast hij alle binnenlandsche voortbreng selen van dezelfde soort. Ten wiens behoeve Wan neer, ondanks het recht, de buitenlandsche waar nog, anders dan ter sluik, wordt ingevoerd, eigent bij wel de opbrengst van het invoerrecht aan de schatkist. Doch hierin bestaat de belasting niet dan ten deele, en deze ontvangst is de eigenlijke toeleg van het beschermend recht niet. De wetgever, die hpt instelt, neemt het bedrag van het recht nit de zakken der koopers, om het over te storten in de beurs van den binnenlandschen voortbrenger. Het is inderdaad eene willekeurige verdeeling van bijzonder vermogen door de wet. Ten vijfde eindelijk: Door beschermende 1 echten neemt men den prikkel eener sïeeds dreigende me dedinging, voor onze nijverheid zoo heilzaam en noodig, weg of verzwakt dien althans. Zoo eenig volk, moeten wij door mededinging worden gedwon gen om de reuzenschreden, waarmede men zich elders beweegt, bij te bljjven of vooruit te snellen. Be schermende rechten zijn het middel om onze ont wikkeling tegen te houden en ons in onze traagheid te doen volharden. Eene traagheid, die ik ons, ten aanzien zoowel van den landbouw als van andere takken van voortbrengenden arbeid, door deskun digen hoor verwijten." Reeds tweemaal heeft zich de Minister van Marine sedert zijn optreden moeten schamen over den toestand van het materieel onzer zeemacht, zegt d$ N. R. Ct. De eerste maal was bet de mislukte begrooting van de Helgoland toen twee onzer pantsersehepen niet tijdig te Rot terdam konden komen; thans betreft het de uit noodiging van den Duitschen keizer tot bijwoniag der opening van het verbindingskanaal tusschen Noord- en Oostzee. En dit alios door hot onvoldoende onzer scheepsmacht. De 50 millioen gulden, in do laatste 10 jaren aan onze zeemacht besteed, zouden de verwachting wet tigen, dat er voldoende materieel beschikbaar was om op waardige wijze voor do belangen van het land en zgne onderdanen in den vreemde op te treden, en van voldoende zeewaardigheid om op eervolle wijze koloniën en moederland te beschermen en te verdedigen. Want alleen de schepen, waarmede de vijand waardig te gemoet getreden kan worden, kunnen do natie, welker vlag zij voeren, op waardige wijze vortegonwoordigen bij internationale plechtigheden. Waar Nederland zulk groot belang heeft bij de opening van het nieuwe kanaal, had het vlagvertoon meer in overeenstemming behooren te zijn met de eer der uitnoodiging. Noch ia 1887 bij de jubilé-revue te Spithead, noch bij de ontvangst des Duitschen keizers, noch bij de Columbusfeesten te Iluelva, noch bij die te Genua, noch hij de viering V3n de ontdekking van Amerika in dat werelddeel zelve, was de Neder- landsehe zeemacht voldoende vertegenwoordigdin tegendeel stak zij af bij die van staten als Rumenië, Brazilië en Argentinië. Ook in de Chineesche wateren ontbreekt zij geheel. De Standaard schrijft naar aanleiding vau de a. 8. verkiozingen voor de Prov. Staten: »Of men nu ook ditmaal voor de Provinciale Sta ten storm zal loopen, om ze om te zetten Ons dunkt, zoo ge uw wacht betrekt, om te wa ken, dat ze niet omioopen, waar dit omloopen uw vroegere winsto verspelen zou, is genoeg gedaan. Gelderland, Utrecht en Zeeland werpen, uit alge meen gezichtspunt, het meeste gewicht in de schaal. Zuid-Holland, Friesland en Overjjsel staan reeds minder op den voorgrond. En Groningen, Drenthe en Noord-Holland tellen ternauwernood meö. Niet, dat we daarom in deze laatste zes provin ciën den stembusijver wenschen te blusschen. Doe men locaal en districtsgewijze wat doenlijk 18, om zijn politieken invloed te handhaven, en zoo mogelijk uit te breiden. Maar sture men er niet op aan, om aan de pro vinciale verkiezingen, gelijk een vorig maal, een algemeene, een nationale, era in hooger zin politieke beteekenis te leenen. Zulk een beteekenis kunnen ze alleen in de drie eerstgenoemde provinciën hebben. Met name in Gelderland, waar te veel op het spel staat, om het door laksheid in de waagschaal te stellen."

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1