1895 W. 27. Zaterdag 2 Maart. 82^'jaargang. Bij dil nouimer behoort een bijvoegsel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertontibn voor dit blad aangenomen bg de heeren Nijgh Van DiïMitt te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopere en Brievengaarders. SnxeDdiB^ van Be prjjs der gewone advertsntiën is van 1-6 regels 60 cent, eiken regel ra eer 10 ct- Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berokend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regeï3 beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Advertentiên vóer 9 uren og» den <3»# der GOES, [1 Maart 1895. Te Tolei» hebben reeds vel© schippers de haven verlaten tengevolge van de groote oprui ming van üs in de Eendracht. De over tocht naar Noord-Brabant hoeft geregeld plaats per roeiboot. Postverbinding inet Holland uitstekend. De Zeeuwsche spoorboot van Middel burg op Zieriksee heeft gisteren voor het eerst weer de reis van Middelburg uit kunnen doen. Kolijnsplaat. De Ooiter-Schelde is deze geheelo week al zoogoed als givrij. Jongstleden Dinsdag is schipper J. De Mul van hier met zijn geladen vaartuig naar Zieriksee overgestoken en Woensdag daarop is onze veerschipper A. Karreman overgevaren, zoodat het veer van Kolijnsplaat naar Zieriksee weer als gewoonljjk bediend kan worden. Kapelle. Woensdagavond hielden de leden der liberale kiesvereeniging »Vrgheid ea Orde" alhier eene vergadering, waarin de rekening over 1894 werd nagezien en in orde bevonden, ter wijl de beide aftredende bestuursleden, de heeren A. G. Merens, en W. K. C. Schrier mot bijna algemeene stemmen werden herkozen. De vereeniging telt thans 37 leden. Krabbendijke. Door den Raad dezer gemeente is benoemd tot secretaris-penningmeester van het Algemeen Armbestuur van Krabbendijke en Nieuw- lande de heer T h 8. Van D o o r u kerkelijke ontvanger alhier. Bij Kon. besl. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Hontenisse, E. B. Dumoleyn, candi- daat-notaris te Hulst. De Minister van Binnenlandsche Zaken in Denemarken heeft den invoer van hoorn vee, schapen en geiten uit Neder land verbodendit verbod treedt onmiddellijk in werking. De waarde van alles wat op den radja van Lombok is buitgemaakt, wordt glo baal geschat op ruim drie millioen. De kosten der expeditie bedragen meer. (J.-B.) De voormalige luitenant van de ma riniers, wiens godwongen ontslag uit den mili tairen zeedienst in verband met het weigeren e9ner uitdaging tot een tweegevecht destijds in de Volks vertegenwoordiging ter sprake kwam en afkeuring vond, heeft, nadat hij, ingevolge toezegging van den vorigen minister van marine Jansen, verleden jaar tijdelijk in eene rijksbetrekking bij het betonnings- wezen was geplaatst, thans van den tegen woord igen minister jhr. Van der Wgck eene vaste aanstelling in 's rijks dienst gekregen. De Minister van Binnenlandsche Zaken moet, naar van goeder hand wordt gameid, gersed zyn met een ontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht, dat slechts op de voltooiing van eene in bewerking zijnde herziening der per- soneele belasting wacht, om naar den Raad van State te worden verzonden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Gedep. Staten der provinciën de volgende aanschrjjving gericht Met verwijzing naar de beraadslagingen in de Eerste Kamer der Staten-Generaal in hare vergade ring van 1 Februari 1895 bij de behandeling der wetsontwerpen tot voorziening in de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeenten Opsterland en Weststellingwerf, heb ik de eer u mede te deelen, dat ik mjj voorstel voortaan, te beginnen m9t 1896, als regel te dooa gelden, dat omtrent de toekenning van subsidiën aan ge meenten in de kosten barer huishouding en in de gewone kosten van het lager onderwijs gean be- Bli8sing zal worden genomen, zoolang niet de gemeente- begrooting is goedgekeurd. Ik verzoek u daarom in uwe adviezen omtrent de toekenning van opgemelde subsidiën te vermelden of de gemeentebegroting door uw college is goed gekeurd. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werden aangenomen de ontwerpen tot regeling van het baken wezen op de openbare wateren en tot verlenging van den duur der wet tot fcjjdelijke versterking der militie. Het debat werd aangevangen over het ontwerp tot nadere bepalingen in zake de heffing van in voerrechten. De heeren Mutsaers, Dobbelman en Rink vreesden dat de ambtenaren te willekeurig zouden optreden. De heer Plate waarschuwde teger* overdrijving. De Minister van Financiën verdedigde het ont werp, dat een einde wenscht te maken aan de erger lijke ontduiking op groote schaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. A. S. Talma te Vlissingen, heeft het be roep naar de Ned. Herv. gem. te Arnhem aange nomen. Beroepen bg de Ned. Herv. gem. te Schore ds. J. Van den Bergen te Varseveld. Rechtszaken. Arrondissements-Iiecktbank te Middelburg. Zitting van 1 Maart 1895. Heden zyn o. a. veroordeeld: P. d. J., 19 j. en J. Z., 25 j., beiden te Ovezand, wegens beschadiging tot 7 dagen gevangenisstraf. J. B., 20 j., te 's-Heer Areadskerke, thans gedeti neerd in de strafgevangenis te Goes, wegens dief>tal, mishandeling, dronkenschap en wederspannigheid, tot 6 maanden gevangenisstraf, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. Vrijgesproken werden J. R., 17 j. en L. V., 17 j., beiden te Ovezand, beklaagd van beschadiging. Gemengde Berichten. In het Engelsche Lagerhuis deelde de minister van buitenlandsche zaken, in antwoord op een dien aangaande gestelde vraag, mede dat hij zich met de politie in contact had gesteld omtrent de zaak van zekere mej. Annie Nightingale, die te Amster dam was geëngageerd als chanteuse in een café- chantant. De minister zeide, dat de zaak in onder zoek is. Een der leden vroeg of het der regeering bekend is, dat de houder van het Amsterdamsche café- chantant de bagage en de kleederen van drie meisjes niet wil afgeven, en dat een dezer meisjes, mej. Norton, tegen haar wil in die inrichting wordt ge houden. De onderminister van buitenlandsche zaken, air Edward Grey, antwoordde dat het departement van buitenlandsche zaken daarvan gsen kennis heeft gekregen, maar dat er terstond een onderzoek zal worden ingesteld. De zaak is ruchtbaar geworden uit de politie verslagen der Engelsche bladen. Annie Nightingale vervoegde zich de vorige week bij den politierechter in Worshipstreet, om diens raad in te winnen, hoe zij haar koffer en eenige andere goederen uit Am- steidam moest terugkrijgen. Zij vertelde dat zij door een agent voor cafés-chantants in Londen aange nomen was om in Amsterdam komische liederen te zingen. Zij was nog eerst kort bij het vak en het was haar tweede emplooi. De agent verklaarde, dat zij bjj fatsoenlijke lieden zou komen. Een ander meisje, Stewart genaamd, werd eveneens aange nomen, en de klerk van den agent zond beiden via Harwich naar Amsterdam. Zij kwamen daar in een lokaal nabij het Damrak. Er waren 5 Hollandsche, 3 Franscho en oen En- gelsch meisje. Nadat Annie Nightingale en Stewart er drie dagen geweeat waren, bleek het haar, dat van haar in de inriehting diensten gevergd werden, waaraan zij niet wilden voldoen. Miss Nightingale vertelde toen aan de vrouw van de inrichting, dat ze niet wilde blijven en naar Londen om geld voor de terugreis geschreven had. Men trachtte haar daarop bang te maken, maar toen zij het geld uit Londen had ontvangen, ging zij weg. Do eigenaar weigerde haar koffer af te geven. Zjj ging daarop naar den heer Robinson, den Britschen consul, die haar naar de politie zood, maar de eigenaar bleef weigeren iets af te geven. Dien nacht sliepen zg en miss Stewart, die ook terugkeerde, in het politie bureau, en den volgenden morgen gingen ze naar Londen terug. Het derde Engelsche meisje is nog ter plaatse, omdat zij, volgens hare verklaring, een contract geteekend had, waardoor ze voor 3 maanden ge bonden is. Nightingale had geen contract geteekend. De politierechter zeide, dat hg er niets aan kon doen, en verwees Nightingale naar den Hollandschen- consul. De zaak is echter daarmede niet uit. Nu de minister van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de Engelsche regeering een onderzoek zal eischen, ten einde uit te maken, in hoever de beide Engel sche dames op wederrechtelijke wyze van hiar eigen dom zijn beroofd, terwijl do derde, miss Norton, in strgd met haar wensch in de inrichting moet blijven, zal men zeker spoedig wel meer over deze zaak vernemen. Het geval is dan ook 6rnstig genoeg, otn een onderzoek te verlangen. Omtrent deze zaak meldt de Telegraaf nog het volgende Het café-chantant, waarvoor zij in Engeland ge ëngageerd waren, is het café Casino" in de Nes. Op het Damrak is het filiaal, waar de vrouwen, die in »Casino" 's avonds zingen, des nachts verblyf houden. Dit filiaal is het café Royal", vroeger café yDe Beurs". Oader dien laatsten naam behoorde het in eigendom toe aan den bekenden Frank, ver dachte in het valsche bankbiljetten-proces. Tegen woordige eigenaar is Jac. Guntz. Do Engelsche consul, do beer W. C. Robinson, wien wij om inlichtingen verzochten, verschafte ons die zeer bereidwillig en verklaarde, dat het hem veel genoegen deed op deze wijze aan de zaak een gewoBSchto openbaarheid te kunnen geven. Zulke zaken, zeide hij kwamen meermalen voor, maar ge woonlijk was er niets aan te doen. Door het Lon- densch agentschap van C. H. Houghton en Co. waren de beide vrouwen, de eene zonder contract geëngageerd voor het Amsterdainsch café-chantant, waarvan de eigenaar haar de reiskosten betaalde. Toen zij bespeur-ien, in wat voor inrichting zij boland waren en vertrekken wilden, werd dit haar vrij toegestaan, doch haar bagage achtergehouden als onderpand voor nog verschuldigde >logeerkosten". Zij hadden geld genoeg oin naar Londen terug te kunnen komen, doch niet voldoende om haar kleederen te kunnen inlossen. De schuld vau de geheele zaak volgens den heer Robinson draagt de Engolsche agent, die behoort te weten en te zeggen in hoedanige inrichting hij zijn sujetten plaatst. Veel is er echter aan de zaak waarschijnlijk niet te doen; de café-houder schijnt in zijn i'6cht te zgn, wanneer hij betaling van logies vordert. In Engeland zijn trouwens genoeg lief- dadigheidsvereenigingen, op wier weg het wel ligt de bagage der beide vrouwen in te lossen. Het is te hopen, dat de ruchtbaarheid van dit geval er toe zal bijdragen tot de totstandkoming van bepalingen, die praktijken als van den Engeischen agent en van den Amsterdamscheu »café"-houder voor het vervolg onmogelijk maken, of tenminste strafbaar zullen stellen. Een predikant van een onzer Betuwsche ge meenten, had bedankt voor een beroep naar elders. Algemeene vreugde in het dorp, want böhalve een geliefd prediker i3 hij een steun der armen. Hun wil hg in de eerste plaats dezen vreugdedag tot een dubbelen maken. Zijn vrouw zal de geefster eener aanzienlijke feestgave in den »armbuil" zgn. De dienstdoende diaken is sedert eenigen tijd ver loofd en zijn meisje is altijd met hem in de kerk. Is het Amor kwalijk te neinen, dat hij éénmaal in de zeven dagen het kerkezakja als post gebruikt Eenige keeren reeds vond de diaken eene enveloppe in den zak, die in stede van een bankbiljet een billet d'amour aan zijn adres bleek te bevatten. In de consistoriekamer gekomen, tast hij met den haast eens verliefden in den »armbuil" en jaweleen brief van haarHij treedt de kark weder binnen met deftigen ernst op het gelaat en haren brief in den jaszak De preek is geëindigd en dominee richt tot hem de vraag: »Viel hst nog al mee daarbij doelende op den inhoud van den armbuil. »Och dominee gewoon zooals altijd." »Zoo was er dan geen enveloppe in Hot harte des armvoogds klopt angstig. Zou hijhij tast in den zak en zegt »Ja wel dominee, maar ik docht, deddet (dat het) 'n briefke vamme meske was. Aangaande den te Amertsfoort gepleegden moord meldt men nader, dat de 18-jarige dader, F. J. Bosman, bekend heeft den 58-jarigen H. Van den Eshof, bijgenaamd >het duuveitje", met een tweetal messteken te hebben om het leven gebracht. De dader waehtte zijn slachtoffer, met wien hg reeds twee jaren iu vijandschap leefde, achter een boom op, bracht hem onverhoeds een snede over het aan gezicht toe en daarna een steek in den rug, waarbij de longen zoo vreeselgk werden geraakt, dat de dood door verbloeding nagenoeg terstond volgde. B. bevindt zich thans te Utrecht in de gevangenis. Naar de gevangenis te 's-Gravenhage is over gebracht de gep. kapt. O.-I. leger v. V. De feiten, die daartoe geleid hebben, zijn reeds van oude dagteekening. Geruimen tijd geleden werd ten huize van de schoonmoeder van den verdachte de brandkast opengebroken en waren daaruit alle waarden, grootendeels bestaande uit effecten, ver dwenen. Reeds dade ijk na den diejfsfcal en inbraak moet een aanklacht tegen den gewezen kapitein zyn in gediend, maar steeds vond de justitie geen termen rechtsingang tegon den thaus verdachten oud-officier te verleenen, totdat hij du dezer dagen, op bevel der rechtbank, ia arrest is gesteld onder verdenking van zeer nabij betrokken te zijn bij de ten nadeele van zijn schoonmoeder gepleegde ontvreemding. De zaak is thans in onderzoek bg den rechter commissaris te 's-Gravenhage. Het geheele geval heeft ook reeds aanleiding ge geven tot een burgerlijk proces, en eene onlangs door den Hoogen Raad gegeven beslissing in zake de geheimhouding voor de vermogensbelasting houdt er verband mede. De dienstmeid van den ritmeester M. te Yenloo, die haar ouders te Tienraai ging bezoeken, is Maan dagavond laat doodgeschoten. Als vermoedelijke dader van den moord is in arrest gebracht de wachtmeester der huzaren J., die sedert eergisteien op zijn post mankeerde en bij zijn vertrek een revolver had mede genomen. De justitie uit Roermond heeft ©en onder zoek ingesteld. Het plan bestaat voor Ferdinand De Lesseps een standbeeld op te richten aan het Suez-kanaal. Om aan het gedenkteeken het karakter to geven van eene hulde van de geheele wereld, wil men ieder passagier, die door het kanaal gaat, in de gelegen heid stellen met ten minste 1 frank tot het plan bij te dragen. De ontwerpers rakenen nauwelijks een jaar noodig te hebben om aldus het geld bjjeen te krijgen. De brand in het slot van den Saksischen kroon prins Friedrich August is ernstiger geweest dan men aanvankelijk vermoedde. Maandagmorgen, kort na het verwarmen van de ontvangkamer, brak. de brand uit en verbreidde zich zoo snel over de dertig kamers der esrste en tweede verdieping, dat hst vorstelijk paar, uit den slaap gewekt, er op bedacht moest zijn, zoo spoedig mo gelijk de kinderen te redden. Van de kostbare inrichting is weinig gered; de meeste huwelijksgeschenken zijn verloren; kostbaar beeldhouwwerk is vernietigd. Ook de zeldzame en kostbare geschenken, welke prins Frederik August op zijn Oostersche reis in 1839/99 van den sultan ontving, zijn een prooi der vlammen geworden. Volgens de berichten zijner geneesheeron ver heugt vorst Bismarck zich tegenwoordig in een uit stekende gezondheid, zoodat hij met vertrouwen zgn 80sten verjaardag te gemoet ziet. Er is sprake van, dat hij dien op Schöahausen zou vieren. Het feest op 1 April geeft een hooge vlucht aan de verbeelding van Bismarck's bewonderaars. Welke groote verrassing zal hem op dien dag te beurt vallen Hij is vorst, graaf, bezit een zestig ridder- ordens, is eereburger vau tal van stedenwelke onderscheiding is nog voor hem weggelegd De vurigsten onder zijn bewonderaars spreken er van, hem tot eereburger van het rijk" te benoemen onder aanbieding van een zilveren lauwerkrans anderen willen millioenen Marken met zijn beeltenis doen slaanderden wenschen een postzegel te zijner eereterwijl sommigen weór zich het hoofd breken met het uitvinden van nieuwe titels, bijv.»li9rtog der Duitschers". De spitsvondigsten van allen zijn zeker zij, die den man van deu vrede van Fraukfort willen laten uitroepen tot erfelijk souverein van Elzas- Lotharingen. De koepel aan het stadhuis te Brooklyn is door brand vernield. De klok en het beeld van Justitia vielen naar beneden, waardoor veel schade aan het gebouw werd toegebracht. De loods Greenham, die gedurende de aan varing aan boord van de Elbe was, hseft voor den coroner te Lowestoft verklaard, dat de bevelen van den kapitein der Elbe door de equipage stipt wer den nagekomen. Do Crathie was slechts i/3 a s/4 mijl van de Elbe verwijderd, toen de loods haar groen en wit licht zag. Hij heeft die lichten nog een uur na het zin ken van de Elbe waargenomen. Als meu op d9 Crathie goed had uitgekeken, beweerde de loods, dan had men de brandende papieren gezien, waar mee bij getracht heeft te seinen. Uit het verhoor, voorkomende in de Shipp Ga zette, door den coroner te Lowestoft, betreffende zaken na de aanvaring tusschen de Elbe en Crathie is gebleken dat de telegraif naar de machinekamer der Crathie was vastgevroren. De gezagvoerder ver klaarde verder dat hij tijdens de aanvaring zich in de kooi bevond, na eerst, vóór hij van dek ging, zich verzekerd te hebben dat alles in orde was en do seiulichten heldar brandende waren, en dat hij door den schok werd gewekt, en op dek komende de vuren van een stoomschip zag dat zich verwij derde. De boeg van zgn schip was geheel verbrij zeld, toch stooiudo hjj het in isros toomde hip achterna»

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1