ingezonden Stukken. IT DE OUD E D 00 S. Nöel Parfait, na Pierre Blanc de oudste afge vaardigde in de verige Kamer van Frankrjjk en in 1898 niet herkozen, bevond zich in de vergadering van Zaterdag in de loge der oud-afgevaardigdon, waar hij rustig zat te slapen. Eensklaps ontwaakte hij en riep: Ik vraag het woord. Anderen, die met hem in de loge zaten, trachtten hem tot zwijgen te brengen maar tevergeefs. Hij bleef herhalen: Ik vraag het woord, hetgeen eenige opschudding in de Kamer veroorzaakte. Twee kuissiers brachten hem eindelijk weg; maar de ongelukkige was geheel en al in de war en kon zijn adres niet opgeven. - Een inderdaad merkwaardige levensloop is die van de onlangs overleden moeder van vorst Nicolaas van Montenegro, de groot-wojwodin Stana Mirkovra. Zij werd in een zeer armoedig dorpje in het ge bergte geboren en had in haar jeugd geen gelegen heid om te leeren lezen of schrijven. Op jeugdigen leeftijd huwde zij met een inwoner van Njegusch, Mirko Petrovic, die een verre bloedverwant van den wladika Peter Njegusch was. Het jonge paar moest hard werken voor den kost; de man hield zich bozig met een kleinhandel in vee, dat hij ep de markt te Cattaro verkocht, terwijl de vrouw met zware vrach ten hout op haar schouders naar dezelfde markt ging. Vijftien jaar lang leidden zij dit harde leven; in dien tijd werden twee kinderen geboren, Nicolaas, do tegenwoordige vorst van Montenegro, en een jongere broeder, die reeds vroeg stierf. Na den dood van den laatsten geestelijken beheer- sclier des lands, Peter Njegusch, werd Zeka, de eigen broeder van Mirko Petrovio, tot vorst van Montenegro geproclameerd onder den naam Danilo I. Nu kwam ook Mirko in de nabijheid van het hol, zijn veehandel gaf hy langzamerhand op, en naden gewelddadigen dood in I860 van zijn broeder, die door Mirko's zoon Nicolaas op den troon werd opge volgd, wjjdde hij zich geheel aas het krijgswezen. De ouders van den jongen vorst kwamen in het paleis wonen en Mirko ontving den titel van groot- wojwode. Stana Mirkowa overleefde haren man vele jaren. De vorst legde steeds groote liefde voor zijn moeder aan den dag. De oude vrouw is nu op den leeftijd van 80 jaar overleden en liet haren zoon 300,000 fr. na, die zij langzamerhand bespaard had. Felix Faure heeft, volgens een verhaal van de Gaulois, zijn politiek geluk te danken aan den tooneelspeler Coquelia. Twintig jaar geladen was Felix Faure, thans president der Fransehe republiek, een eenvoudige koopman in Havre hij ging dik wijls naar Parijs en was een trouw bezoeker van hst Thé&tre-franyais. In den foyer maakte hij eens ken nis met Coquelin, die zooveel behagen in hot ge kout van den koopman vond, dat hij op zekeren avond tot hem z »iDoe mij het genoegen en kom mij tnsschen »éen en twee" een bezoek brengen in mijn loge. Ik zal u aan iemand voorstallen, die u naar waard© zal weten te schatten." Tussehen »eon" en »twee", d. w. z. tusschen het eerste en het tweede bedrijf, begaf de jonge koop man zich naar de loge van Coqae'm, die ham voor stelde aan Gauibetta. Deze kennismaking is de oorsprong geweest van het politieke geluk van Felix Faur°, die zich onder de bescherming van Gambetta bij de eerstvolgende verkiezing te Havre candidaat stelde en gekozen werd tot lid der Kamer. Voor een Engelsche rechtbank stond eon man terecht wegens mishandeling van zijn vrouw. Als gewoonlijk in zulks zaken het geval is, was de sympathie van het publiek bij de vrouw, en bad de man, die zonder verdediger was, een barden strijd te voeren togen de getuigen, die opgeroepen waren en die verklaarden, dat de man zijn vrouw onmen- schelijk had behandeld. Men beweerde, dat men don beklaagde had gezien met een kolenbak in zijn hand. Eindelijk begon een der getuigen te weifelen en daarom vroeg de rechter uitdrukkelijk »Wilt u zweren, juffrouw, dat op het oogenblik, toen de ruzie plaats had, de beklaagde een kolenbak in zijn handen had en klaar stond om dien naar zijn vrouw te gooien." »Nu, Edelachtbare, misschien niet precies", ant woordde de getuige, die ietwat zenuwachtig werd, »maar dat wil ik wel bezweren, dat ik den beklaagde met een kolenbak zag." »L*at ons dan eens duidelijk weten wat gij zaagt," vroeg de rechter; »in welke houding stond de beklaagde?" »Ja, Edelachtbare, als u het me nu zoo vraagt, zal ik u de waarheid zonder leugens vertellen," was het antwoord. »De beklaagde lag op zijn rug op den grond met den kolenbak over zijn hoofd en zgn vrouw er boven op." Natuurlijk werd de man vrijgesproken. De Chineesche dienstboden in California maken zich wederzijds bekend door middel van inschriften op keuken gereedschappen oia winden, welke gebreken den personen, bij wie zij gediend hebben, aankleven. Een heer te San Francisco had een Chineeschen kok aangenomen. Nauwelijks was deze in dienst gekomen en had hij eenige voorwerpen in de keuken nader beschouwd, of hij maakte rechtsomkeert. De heer volgde hem en vroeg, toen hij hem had ingehaald, waarom hij niet in dienst bleef. Ik niet hier blijven vrouw booze tong heele dag arbeid geen loon betalen ik ga". Uit Antwerpen komt het bericht van het over igden van majoor Waelput, die zich naam heelt gemaakt door zijn werken, en, vooral om zijn weer- voorspellii gen. Majoor Waelput bereikte den leeftijd van 08 jaar. Het plan van den aëronaut Andrée, voor oen luchtreis naar de Noordpool, schijnt tot uitvoering te zullen komen. Hij wil met zijn ballon van gewone constructie, doch zód bestuurd, dat ze op 250 M. hoogte kan blijven drijven, van Spitsbergen vertrek ken en, na de Pool gepasseerd te zijn, door da zuide lijke winden teruggevoerd naar den oostelijk m punt van Siberië. De reis van Spitsbergen naar de Pool zon in 3 a 4 dagen kunnsn gedaan worden, doch de reiziger meent een maand lang te kunnen blijven boven de Noordpooisnrcken om waarneming» te doen. De influenza is te Londen plotseling zoo toe- g, nomen, dat men nu van epidemie kan spreken. Een groot aantal leden van hot Lagerhuis, o. a. Balfour, zgn er door aangetast, en op eenige groote scholen heerscht de ziekte in die mate, dat men waarschijnlijk tot sluiting zal moeten overgaan. Ofschoon er in de laatste weken reeds een geringe vermeerdering van het aantal infhienza-gevall' Q merk baar was, deed toch niets zulk een plotselinge stijging verwachten. Het aantal sterfgevallen, aan do ziekte toegeschreven, bedroeg de vorige week 24, tegen 11, 1G en 13 in cle drie voorgaande wekon. Ook te Brussel en te Luik, maar vooral te Brugge heerscht de influenza in hevige mate. Aldaar werd d© middelbare meisjesschool om die reden tijdelijk gesloten. Te Brussel heerscht de ziekte bijna huis aan huis. Te Valréas, in Vaucluse, heeft men waargenomen, dat tijdens eene influenza-epidemie aldaar de litho- grafen bij zestien firma's op in het oog vallende wijze verschoond bleven. Men schrijft dit toe aan de uitdampingen der door hen gebruikte terpetijn- essenco. Te Berlijn heerscht de influenza op het oogenbUk onder allé klassen der maatschappij. De Britscho ambassadeur is herstellendemevrouw Herbette, de eebtgenoote van den Franschen gezant, moet evenwel nog het bed houden. Een groot aantal officieren liggen te b°d en da officieren van gezond heid loopen van den eenen patiënt naar den anderen. Eveneons kunnen, wegens influenza, vele leden van den Rijksdag «iet verschijnen. Op het hoofdtelegraaf kantoor ontbreken negentig beambten. Te Bourgogne is een visschersboot uit Etaples op de kust geworpen, waarin men de bevroren lijken der vijf opvarenden vond. In het paleis van Prins Friedrich August te Dresden ontstond Zondag brand, vermoedelijk ver oorzaakt door de stoomverwarming. De collectie door den Prins verzameld op reizen in het Oosten, ging verloren ook is er buitendien belangrijke schade aangericht. Te Normanton (Yorkshire) zijn 500 mijnwer kers in een der mijnen der Whitwood HasgJi Moor Colliery van de gemeenschap met de bovenwereld afgesloten. De bak, waarin de mijnwerkers in de mijn wor den neergelaten, kwam in botsing met den wand der schacht, zoodat deze onbruikbaar werd. Een werkman, die bezig was de schacht te repareeren. werd naar beneden geworpen. Onmiddellijk zijn pogingen aangewend, om langs een anderen weg in dö mijn door te dringen en de werklieden te verlossen. Volgens de laatste be richten, te Londen uit Normanton ontvangen, was dit nog niet gelukt. Uit Jassy, Roemenië, wordt bericht, dat in een distilleerderij nabij Botachanfc een stoomketel is gesprongen, waarbij veertien personen o«s het leven zijn gekomen, hetzij door do stukken der machine, hetzij door den brand die tevens ontstond, terwijl 20 personen ernstig werden gewond. Men zegt, dat Louise Michel, de bekende pétroieuse, op sterven ligt. Volgens een dar Italiaansch© bladen heeft president Kruger den Paus een diamant gezonden, die onlangs in Zuid-Af'rika werd gevondsn, ter waarde van 5.000.000 lire. Deze diamant, die 971 karaat weegt, zal eeno plaats vinden ia de pauselijke tiara. De bladen van Wilna vertellen het volgend gruwelijk verhaal Een jongman uit Amerika teruggekeerd, waar hij een klein fortuin had verdiend, kwam te Wilna aan en werd door niemand herkend dan door een oud schoolkameraad, die ev mwel juist de stad verliet. Zoo keerde hij terug in het vaderlijk huis, praatte er wat met zijn zuster, die alleen in huis was en hem niet herkende on slaager in haar te ba wegen hom te logeeren. 's Avonds kwam zijn vader thuis de dochter deelde hem mede welken zonderlingen en rijken gast de woning herbergde. De vader, belust op de rykdommen van den Amerikaan, vermoordde den gast in zijn slaap en bestal het lijk. 's Anderen daags kwam de schoolvriend van den vermoorde bij hem en vroeg hem naar zgn zoon. Welke zoon?" vroeg de oude man. »Wel, uw zoon, die uit Amerika is teruggekeerd 1" Toen ging den grijsaard een licht op en hij stortte bewusteloos ter aarde. Hij is gevangen genomen, maar zijn geestvermo gens zijn gekrenkt. E?n origineel feit wordt gemeld uit Bossprim, Hongarjje verloden weck Maandag bracht een kruier een pakje op de post, geadresseerd aan een rijk heer te Buda-Pesfc. De juffrouw, die met. den dienst was belast, weigerde echter het pakje aan te nemer, omdat het niot volgens de voorschriften was ver zegeld en te zwaar was. Op de vraag, of men den inhoud van hot pakje niet tot op het voorgeschreven gewicht kon ver minderen, antwoordde de kruier, dat daartegen geen bezwaar zou bestaantoen de juffrouw daarna het pikje opende, voud men in plaats van den opge geven inhoud toilet-artikelen," óen aardig, pasge boren kindje, in luiers gewikkeld. Het kind had can briefje om den hals, waarop was geschreven: Goeden dag, lieve papa! Ik ben er 1" Groote verwarring op bet postkantoor. De di recteur zond om de politie. De kruier gaf op, dat hem het pakje was gegeven door een hem onbe kend heer, naar wien de politie een ijverig onder zoek doet. Een menschenlcenner. De schaapherder Ast, te Radbruch, heeft als wonderdokter een concurrent gekregen iu een medicus met een buitenlandschen naam, die zich in Hamburg vestigde. De toegang tot zijne spreekuren werd op allerlei wijze bemoei lijkt een diep geheim omgat den wonderdokter en zijne dienaren lieten niets uit. Het gevolg daarvan was, dat de wachtkamer vaa den morgen J;ot den tivond belegerd was. Maar politic, nieuwsgierig als zg is, stoorde zich aan geen geheimzinnigheid en zond een commissaris, die van cNm wonderdokter verlangde te Weten, waar hij zijne bevoegdheid ora do practijk uit te oefenen, van daan haalde. Doch, in plaats van uitvluchten U zoeken, kwam de dok tor met zijn diploma voor den dag. Maar," ver zocht hij dringend, »!aat het publiek er niets van merken. Want als mijne patiënten gewaar worden, dat ik een housche dokter van de Berlijnsche uni versiteit ben, dan willen zij niets meer van mij weten." De bodem-inzinkingen en grondverschuivingen te Eislebou duren steeds voort, zoodat de ongerust heid der bewoners nog groot is. In tien straten en pleinen der stad zijn nu 46 huizen zwaar en eon lOOtal licht beschadigd deze laatsten staan natuur lijk op de nominatie, om bij een eerstvolgende be weging in den bodem tot de rubriek der zwaar- beachadigden over te gaan. Op een groote meeting is besloten de hulp van don Staat in te roepen. Dr. Arendt, lid van den Pruisisch °n Landdag, zal 't voorstel daartoe in de Kamer indienen. Bjjna de geheele s?ad Hot Springs in Arkan sas esne bekend© badplaats is verbrand. Vrgdagochtend to 4 uur werd de brand ontdekt cn tot 2 uur 's middags duurde bij. Meer d-an de helft van de stad is verwoest en daaronder alle voorname gebouwen. De brand ontstond in een hotel, waar uit de gasten nog juist den tijd hadden in. hunne nachtkleeren te ontkomen. Elders werden de gasten te laat gewaarschuwd en zijn menschen verbrand. Men hoeft vijf mnnschen, dio voor een venster op hulp wachtten, in de vlammen zien storten. Mevrouw Joniaux heeft r.en brochure uitgegeven, getiteld: »de zaak Joniaux—Ablayeen stem uit het graf." Ze weerlegt daarin alle beschuldigingen, verklaart dat ze niet veel verwacht van do behan deling van hare raak in cassatie en eindigt mot hare kinderen en kleinkindéren te smeken zich tot den koning te wenden, hem te herinneren aan de diensten, die haar vad- r d?n lande bewezen heeft en ia naam van de groote militaire familie, waartoe zij zegt to behooren, gratie to vragen. De Japnnsche maarschalk Yamagata moet in de helfo van Januari don volgenden vermakelijken brief hebben ontvangen Aan de hooggeachte ex cellentie, maarschalk Yamagata. Generaal, ik ben een gewone schooljongen van pas acht jaar oud. Ik woon te Born. Zwitserland is op den atlas kleiner dan Japan. Het doet me erg veel pleizier, dat u net zoo optreedt tegen do Cliineezen als mijn voorvaderen togen huil vijanden, en dat do dappere generaal altijd maar overwonnen heeft. Het is te hopen, dat u het groote Chinsosehe rijk zult onder werpen, en dat u den muur, die er omheen staat, omver zult halen. Want ik geloof, dat die muur schuld is, dat ik nog geen een Chineeschen post zegel in mijn album heb. Ik boud bet ervoor, dat u erg vriendelijk bent. Zoudt u. nu i>i«t zoo goed willen zijn, mij eenige van de Chineesche postzegels te zenden, die u nu zeker bij hoopon onder den krijgsbuit zult vinden Da maarschalk moot zich kosteïjjk met dezen brief vermaakt hebban, en onmiddellijk gelast heb ben den schrijver eenige postzegels te sturen. Laatste en telegraphische berichten, Naar wij vernemen is de stoomboot Admi raal de Ruijter" budsn nog niet van Rotterdam af gevaren, daarin door ijsgang verhinderd. ^iddellxirg:. Heden herdacht pen onzer meest geachte stadgsnooten, de heer mr. G. N. Do Step pe laar, zijn 70sten geboortedag. De bewoners ia de Lange Delft hebben te zijner eer de vlag uitge stoken. Ten 2 ure vervoegde zich ten zijnen huize een commissie van 13 laden, afgevaardigden van de volgende vereenigingen, waarin de heer Sfcoppelaav een werkzaam aandeel heeft, nl.de Vereeniging s>Uit het Volk Voor het Volk", den Kinderspeel tuin, de Confrérie van St. Sebastiaan, de Commissie tot het. opsporen van overblijfselen van kunst en oudheid in Zeeland, do plaatselijke commissie van toe zicht op dn scholen voor middelbaar onderwijs, do Volkszangschool, de Vereeniging ^Schuttevaêr", het Zeeuwsch Genootschap, het college van B. en W., het »Kuustmu-eum", de Kamer van Koophandel en de Ver. t. bsvordering van het Vreemdelingen-ver keer. Uit naam van al d^ze afgevaardigden wenschte de heer Dooreubos den jubilaris hartelijk geluk met dezen dag en bood hem aan een model in gips eener medaille, die in goud, zilver en brons zal worden geslagen, en hom later met het stempel zal worden aangeboden en waarbij gevoegd is een album op standaard, bevattend© 358 namen van ingezetenen, die aan dit geschenk hebben bijgedragen. Op do voorzijde vau de medaille komt het portret vau den jubilaris en op de keerzijde: Middel burg's inge zetenen, aan mr. G. N. Da Stoppelaar, 27 Februari 1825-1895. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) M. d. R. Naar aanleiding van uw bericht, voorkomende in do rubriek Rechtszaken in uw vorig nommer, als zou ondergetekende, een der twee beklaagden, zich meermalen aan dronkenschap hebban schuldig gemaakt, neemt hij beleefd de vrijheid U erop op merkzaam to maken, dat niemand nog hem daar voor kan beschuldigen, en wil zelfs hem, die daar voor bewijs kan overleggen, voor de genomene moeito schadeloos stellen met een belooning van 25 gulden. Met hoogachting mijnheer de Radacteur UEd. dw. dn., A. RUK, kleermaker, voorheen te Iorseke thans te Kruiningen. Het desbetreffend bericht is door ons ontleend aan het verslag der zitting van het Gerechtshof te 's-Gravenhage, voorkomende in een der Hollandsche bladen. Redactie. 5cfs over Schouwen. Men weet vrij algemeen, dat Nederland vóór on geveer drie duizend jaren er heel anders uitzag dan nu. Terwijl het liooge Oosten boven water uitstak, was er van Groningen, Friesland, de Hollanden, Utrecht, Zeeland en Ren stuk van Noord-Brabant nog geen stipje te zien. Als ik het getal drie dui zend jaar noem, moet de lezer dit niet al te letterlijk opvatten; stolüge gGgevens uit dien tijd ontbreken ons ten eenenmale, zoodat we ons met benaderingen moeten h°lpen. Alzoo kan het evengoed eenige hon derden jaren langer geleden ziin, waut bij de vor ming der aardoppervlakte kan men gewoonlijk slechts tellen bij duizendtallen van jaren. De rivieren voerden echter zand en slib mee, waarvan het zand door zijn grootere zwaarte het eerst neersloeg en wpI hoofdzakelijk in zee bij de rivier monden. Van lieveiled© ontstonden daar dus banken, die eerlang zoo hoog werden, dat ze bij eb droog liepen. Wie mijner lezers wel eens een bezoek aan het strand heeft gebracht, moet daar gezien hebben, dat het zand golfvormige hoogten en laagten ver toont, veroorzaakt door do waterbeweging. Loopt het strand droog en speelt ©en windje op die zand- golfje?, dan kunnen deze opwaaien tot miniatuur- heuveltjes. Elko nieuwe windvlaag van de zeezijde brengt daar meer zand bij, waardoor ze hooger worden. Is deze hauvelvovming geschied aan de koogwaterlijn, dan krijgt de zandhoop een blijvend karakter, wordt voortdurend door nieuwen toevoer van zand hooger en groeit zoo aan tot een duin. Datzelfde spel speelden golven en wind natuurlijk van den aanvang der aarde afen toen nu de duinen de hoogste vloedgolven tegenhielden, althans in hun verwoestende, afslaande werking belemmerdon, kregen de achterliggende zand- en slijkplaten meer rust en konden deze zich langzaam maar zeker opboogen. Met zekerheid is te bewijzen, dat Zeeland eenmaal door de Romeinen bewoond geweest is minder zeker, maar toch hoogstwaarschijnlijk is het, dat er ook mensehen woonden, lang vóór de Romeinen bier aankwamen. Een dier oudste volken droeg den naam Kaucben, die een af.leelmg vormden van den grooten stam der Kimbreu, Deze Kaucben zouden o. a. hun naam hebben gegeven aan deR Kou denpolder en Koudenhoek in 't land van Axel, aan Koudorpe en Kouwerve op Zuid-Beveland, aan Koudekerks op Walcheren en aan Koudekerk© op Schouwen. Zeker is het natuurlijk, dat de duinstreek, waar de twee genoemde Koudekerke's te vinden zijn of waren, het eerst bewoonbaar was. We zien dan ook, dat de later gearriveerde Romeinen bij voorkeur naar zgn gaan wonen. Hoe kon bet ook anders Nog in bun tijd was Zeeland één groote waterplas met wat uitstekende slijkkoppen hier en daar. Dat groot© water werd door de Romeinen Helium genoemd, wat beteekent zonnezee of zonnemeerwaar van nu nog do naam Zonnemaire over is. Mij komt het waarscbijnlijst voor, dat dit krijgshaftige volk niet do naamgever van dat water zal geweest zijn. Immers, zij kwamen uit het Oosten het Helium lag dus voor hen in het Westen en was dus niet de plaats dor zon dan alleen bij haar ondergang. Dat de Romeinen de doopvaders van bedoeld water zouden geweest zgn, was alleen dan mogelijk, als zij zonaanbidders waren geweest en dan nog wel van de ondergaande zon. Ze waren echter zoomin het eeno als het andere. Wij moeten het er dus voor houden, dat de naam Zonnemeer," of zooals het oudtijds luidde Sunnonmeriafkomstig is van oudere volken. En inderdaad is dit wooi'd van Oud-Germaanscben oor sprong, met k*ff Oud-Saksisch zeer na verwant. De volken, die hier in den vóor-Romeinschen tijd moe ten hebben gewoond, waren dan ook wel terdege zonaanbidders, althans de eeredienst van het licht maakte een hoofdbestanddeel uit van hun geheele godsdienststelsel. Voor hen, wonende aan den uiter sten westrand, lag meergemeld water in het Oosten zij zagen dus daaruit d© zon opkomen. En zoo wordt het alleszins aannemelijk, dat deze vereerders van het jonge, opkomende licht dien plas Zonnemeer noemden. De Romeinen, die bij hun aankomst dit volk of tenminste overblijfselen daarvan vonden, vernamen van hen dien naam en deden niets anders dan dien in hnn taal, het Latijn, overbrengen. Is ru van het woord Sunnonmeri slechts eeu enkel spoor overgebleven, de Latgnsche naam toonde met betrekking tot Schouwen meer levenskracht. Wij ontmoeten op dit eiland nog de dorpen Eiker- see en Ellemeetoudtijds Helchersee en Hellemeet, benevens de hofstede de Hel onder Renesse. 't Is vrij duidelijk, dat deze namen met Helium" in verband staan. Er is geen reden om aan te nemen, dat de plaats Zonnemaire zou dagteekenen van vóór de Romeinen. Wat achter de duinen lag, wordt ons, nog lang na het verblijf dezer legerbenden, geschilderd als een streek, woest, desert, ongebouwt, onbewoont, onbe- zogt, en niets inhebbende tot 's menschen behoef". En wie Schouwen, inclusief Zonnemaire, eenigszins van nabij kent, staat hierover ganschelijk niet ver baasd. Zelfs in den tegenwoordigen tijd ligt het grootste deel bijzonder laag; wel maakt Zonnemaire hierop met enkele andere stukken een uitzondering, en het is om deze reden zeker, dat deze plaatsen ouder zgn dan dit lage deelmaar in ieder geval verliezen ook laatstbedoelde stukken het verre van de duinstreek in hoogte. Dijken kende men oudtijds nietvandaar dat do zee, ofschoon in haar golfslag getemperd, toch overal vrijen toegang had. Waar dan nu ook al billen het hoofd uit den zilten plas begonnen te steken, konden deze toch in da eerste tien- of meertallen van jaren niet door menschen worden bewoond. Moeras en moerasboBch, zwem mend en vliegend water- en poelgedierte was wel ongeveer het eenige, dat msn er vond.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2