1895 N#. 24. Zaterdag 23 Februari. 82s,e jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de hoeren Nijgh Van Ditmak te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Do prjjs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. IsiseudtËiig vasa advertentiön voor 8 uren ©p den dsig der nftfave. lugevoïge bevel van den heer Commiaaaris der Koningin in deze provincie is het vervoer van vrachten op de wegen overeenkomstig het reglement beperkt, aanvangende te raidder- nacht tusschen den 22 en 23 Febiuari 1895 Do uitvoerige aankondigingen zijn ter gewone plaatsen aan geplakt. Goes, den 22 Februari 1896. De Burgemeester van Goes, J G. d. "W. HAMER GOES, 22 Februari 1895. Dat men zelfs van het goede te veel kan krij gen, was vermoedelijk de reden, dat het publiek in zulk een geringen getale was opgekomen op het laatste winter-concert, dat gisterenavond in de groote zaal van het café »de Prins van Oranje" alhier werd gegeven door de Harmonie »Eupho- nia". En geen wonder; wanneer men bedenkt hoe veel uitvoeringen op verschillend gebied in den laat- sten tjjd hier ter Btede hebben plaats gehad, is er voor dit vermoeden alle grond. Die geringe opkomst had echter geen den minsten invloed op hetgeen »Euphonia" ten gehoore bracht. Alle nommers wer den met opgewektheid gegeven en door de aanwe zigen met volle aandacht aangehoord; (het laatste is bij fanfaren-muziek wel eens niet het geval, al is de reden daarvan niet te zoeken bij de executanten). In het bijzonder trokken de aandacht: »Gesang- scène voor fluit", met begeleiding van piano, uitge voerd door de beide directeuren, de hoeren Kooiman en J. Den Boer, en »Air varié" voor alt-saxophone, eveneens mot piano-begeleiding. Dit nummer werd ook, tot ieders tevredenheid, door den heer M. ge- geren op het laatste concert van de Zangvereeniging Excelsior". Ook toan liet hij hooren, hoezeer hij dit instrument meester is. Daar deze beide nommers onmiddellijk na elkander kwamen, viel het te meer op dat piano-begeleiding eigenaardiger past bij fluit dan bij saxophone, daar de zachtere en gerekte tonen van laatstgenoemd instrument minder harmoniseren met de scherpere en kortere der piano. Luide en welverdiende toejuichingen vertolkten den dank van het publiek voor het g9iot, dat »Euphonia" weder heeft doen smaken door dit concert, dat zeker eea talrjjker gehoor had verdiend. Bij Koninklijk besluit is de adelborst le klasse J. ZE. Ra mondt, met 16 April, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen. Op de tentoonstelling van zaai granen enz., gisteren te Zieriksee gehoudsn, door de Centrale Tentoonstellings-vereeniging »Landbouw- belang," zjjn o. a. bekroond: de Wilhelm in a- polder voor schokkers met een eersten prijs en voor kroonerwten eveneens met een eersten prjjs D. J. V. d. Have te Kapelle met een eersten prijs voor eene verzameling gras-, klaver- en mangel- zaden, onder openbare controle der Rijkslandbouw proefstations. Met ingang van 1 April a. s. is benoemd tot hulp-sluismeester aan de Oostsluis te Ter-Neuzen, de heer B. S. E1 s m a n thans brugwachter te Wemeldinge. (T. N. Ct.) lloedekcnskerke. Woensdagavond trad de heer D. S t i g t e r uit Goes op voor de leden der vrijzinnige kiesvereeniging alhier en geïntroduceer- den, meerderjarige kiezers en niet-kiezers. Spreker had tot onderwerp zijner rede gekozen Thorbecke en zijn arbeid. Aandachtig aangehoord, mocht hg bij het einde zjjner rede den dank van alle tegen- woordigen, van hoe uiteenloopende politieke rich ting zij ook waren, inoogsten en de voorzitter, de heer J. Welleman, sprak zeker namens allen, toen hij den wensch uitsprak, den heer Stigter hier nog maals te zien optreden. Te Rotterdam is voor f 18,400 verkocht Een zeventigste aandeel in deu Wil- helmina-Polder. Men deelt aan de N. R. Ct. mede, dat in een dezer dagen gesloten pachtoontract voor landerjjen, in Zeeland gelegen, de bepaling werd opgenomen, dat bjj invoering van graanrechten het contract zou geacht worden ontbonden te zijn. Hoewel het er niet bjj gemeld wordt, zal deze bepaling vermoedelijk wel een eisch van den ver pachter zijn en dan is dit feit zeker een kostelijk wapen in de hand van hen, die waarschuwen tegen de invoering van graanrechten, o. a. op grond, dat, zoo de graanprijzen daardoor mochten stijgen, het voordeel toch grootendeels, zoo niet uitsluitend, aan de grondeigenaren zou ten goede komen. Tegenover de beweringen van hen, die het tooneel voorstelllen als een bron van zedeloosheid, en die meenen, dat daardoor nooit iets goeds ge sticht wordt, verdient wel vermelding, dat de heer W. Van Zuylen, die dezer dagen zijn ve8rtig-jarig jubilé als tooneelspeler herdacht, een brief ontving van een werkman, die verklaarde vroeger veel van Schiedam te hebben gehouden, maar, na Coupeau in Ly Assommoir te hebben gezien, »er af" te zijn. Hij had dat al lang eens aan Van Zuylen willen zeggen, en laatst vlak naast hem gestaan maar toen niet gedurfd doch nu wou hij het hem dan toch effentjes vertellen per brief Eene bekeering dus door eene tooneel voorstelling, en nog wel van een stuk als 1'Assommoir. Te Londen wordt officieel een proef genomen met den achturigen werkdag. De directeur der posterijen heeft de verschillende kantoren van de telegraafadmiliistratie bezocht en den beambten uit naam der regeering medegedeeld, dat met 1 Maart de arbeidsdag tot acht uur zal worden beperkt, zonder vermindering der salarissen. Hij heeft er bij gevoegd, dat het een proef gold, en dat het resultaat alleen van de beambten zou afhangen. Indien zij dezelfde hoeveelheid werk van vroeger blijven leve ren, zal de achturige arbeidsdag bestendigd worden. Bij de Russische industriëelen heerscht tegenwoor dig ook de neiging, den werkdag van acht uur in te voeren. Verscheiden zijn reeds tot de invoering overgegaan zonder de loonen te verminderen. In een negental volgartikelen onder het op schrift »Democratische klippe n", heeft de Stand, zich tot taak gestold uiteen te zetten, hoe het als christenen onzer aller roeping is de ont wikkeling van het nationale leven te bevorderen en tegejjjk iD de juiste bedding te leiden te sturen in democratische richting, maar tegelijk als christenen de critiek der beginselen te oefenen, opdat ook in dat democratische het christelijk element tot zijn recht kom9. Het blad wijst uitvoerig de klippen aan, di9 by dat sturen in democratische richting moeten worden vermeden, tot laering van anderen en blijk baar ook tot eigen voldoening, want het besluit dit betoog aldus»Thans voor het minst zal aan de Stand, ni&t meer kunnen verweten worden, dat zij enkel de lichtzijde der democratische ontwikkeling vertoonde, en de schaduwzijde aan het oog onttrok. Voor- en keerzijde der democratische medaille zijn thans, zonder zweem van terughouding, ten toon gösteld. Haast zouden we zelfs vragen durven, of de gevaren, waarmee de democratische ontwikkeling onze vaderlandsche politiek bedreigt, in eenig con servatief orgaan ooit scherper in het licht zijn ge steld, dan wij zulks door onze aanwijzing in de Democratische klippen" deden". Ten slotte hare beschouwingen resumeerende, schrijft de Stand. »Niet om de klippen, die dreigen, in de haven geblevenmaar ook niet uitgevaren, zonder dat het kompas, dat we aan boord hebben, zuiver werken kunne. En daarom niet de lagere klasse afgescheept met een roepen van Christelijk", noch ook die lagere klasse uit haar voegen gelicht door een enkel roepen van Democratisch. Alleen in de bijeenvoeging van die beide ligt onze kracht. Een richtsnoer en regel, die ook in de electorale quaestie, en niet minder bij politieke saamwerking, ons den weg wijst. In de electorale quaestie. Immers wie enkel democratisch is, eischt stem in het kapittel als een natuurlijk recht, ook hem als lid van de gemeenschap toekomend. Wie enkel Christelijk is, verklaart het stembiljet waardeloos, schuift het rjjk der genade voor het natuurlijk leven, en vlucht in de tenten der evan gelisatie, tegen schot en lot gevrij waard door de vlag der Politicophobie. Maar wie Christelijk-democratisch is, vraagt ook voor de lagere volksklasse om medezeggenschap, als uitvloeisel van een zedelijk recht. Een recht, daaruit opkomend, dat, onder de heer schappij van een individualistisch stemrecht gelijk ten onzent heerscht, enreoht aan het éóne deel der natie wordt aangedaan, zoo het ander deel zich het recht aanmatigt, om alle representatieve macht voor zich te behouden. Nu 's lands overheid eenmaal hoeft uitgesproken, dat er bjj haar geen overwegend bezwaar bestaat, om de individualistische vertegenwoordiging der natie uit alle deelen des volks te laten opkomen, is de onthouding van hot stemrecht aan de volksklasse een zedelijk onrecht, door het andere deel des volks aan hun landgenooten en medeburgers aangedaan. Tegen dat onrecht nu protesteeren, mot al de macht die in hen is, ook onze mannen, maar nimmer zullen ze aan dat protest kraoht bijzetten anders dan met de van Godswege geoorloofde middelen dio den ijk der christelijke religie kunnen doorstaan En wat de saamwerking op politiek gabied aan gaat, zoo zal de man van het enkel >ehristelijk" "an geen andere saamwerking dan met de conser vatieve geesten willen weten, die in hun persoonljjk leven nog zoo wat de christelijke traditiën aan houden. Zal de man van het enkel democratisch" in de socialisten zijn natuurlijke bondgenooten begroeten, en zich ongemerkt in hun gelederen laten inlijven. Maar zal de Christelijk-democratische partij, naar den regel door ons reeds in 1869 publiek gemaakt, en sinds steeds gevolgd, van geen fusie of ineen smelting met wien ook willen wetensteeds in het isolement van zelfstandige partijformatie haar kracht zoeken en voorts beurtelings met elke staatspartij saam werken (hetzij feiteljjk, d. i. zonder gemeen overleg, hetzij naar vast accoord en afspraak), al naar gelang die samenwerking door het gekozen doel geëischt wordt. Nu eons met Rome tegen alle fractiën van het liberalisme. Dan weer met Rome en de radicalen tegen de overheorsching der minderheden door de liberalistische Cóterie. Maar ook, als het moet, met alle partgen saam tegen de socialisten, of, gelijk onlangs, tegen het conservatisme, met Schaepmang fractie en met de radicalen. Blijkens een telegram van den Gouv.-Generaal van Ned.-Indië, van 19 dezer, wordt de gouver- nementskoffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 347.691 pikols. De redacteur van do Locomotief heeft hot rapport ter inzage gehad, dat door den directeur van binnenlandsch bestuur bjj de regeering is in gediend omtrent de regeling van het be stuur op Lombok en ontleent daaraan dat de heer Scherer zeer beslist is voor het invoeren van rechtstreeksch bestuur. Den radja wil de directeur vervallen verklaren van den troon en met zijne blosd- en aanverwanten uitsluiten van elk gezag voorloopig zou hem ergens eene bepaalde verblijf plaats moeten worden aangewezen. De vroegere inlandsche ambtenaren moeten worden afgezet en worden vervangen door vertrouwbare personen. De Sasakscke, uit het volk gekozen hoofden moeten echter worden behouden en goed worden betaald. Niet al te spoedig moeten belastingen geheven worden, ten minste geene nieuwe belastingen. Het rechtswezen moet onder ors onmiddellijk toezicht worden gebracht, met vermijding echter van het kweoken van ongenoegen door het te ruw ingrijpen in bestaande toestanden en verhoudingen. Naar de Haagsche Courant verneemt, is van generaal Vetter bij zijne familie te 's-Graven- hage bericht ontvangen, dat hij in April hier te lande denkt aan te komen. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Cura9»o: Sedert eenigen tijd bestaat hier eene zekere speelwoede in vreemde loterijen, die bij menigeen letterlijk ©en hartstocht is geworden. We worden overstroomd met loten van Maracaibo, St. Domingo, Panama, Caracas, Puerto-Rico, Ha vanna, Louisiana enz., die door tal van personen te koop worden aangeboden. Men kan zich tegenwoor dig niet op straat begeven, of men wordt door oen man, vrouw, jongan of meisje aangeklampt en Lstig gevallen met het verzoek, om een lot te koopen. Met eene volharding, eene hetero zaak waardig, bljjven die varkoopers van loterijbiljetten, waarvan het hier thans krioelt, hunne waar aanprijzen, tot dat men eindigt gewoonlijk een lot of gedeelte er van te koopen, om maar zoo gauw mogelijk van die parasieten af te komen. Door dat onophoudelijk aanbieden van allerlei loten, ea door enkelen nu en dan een prjjs te zien winnen, is er vooral onder de volksklasse een loterijmanie ontstaan, die voor vele minder gegoeden verderfeljjke gevolgen heeft. Het is reeds zoover gekomen, dat onbemiddelde menschen zich het noodige voedsel ontzeggen en het laatste, wat zjj van waarde bezitten, in de spaar en beleenbank verpanden, om toch maar een lot in de eene of andere loterij te kunnen koopen. Dienst boden verkwisten het loon dat zij verdienen met »spelen in de vreemde loterijen", waarvan het ge volg is, dat er soms diefstal of oplichting gepleegd wordt, om aan den gevaarlijken hartstocht der speel zucht bot te kunnen vieren. Wanneer men de menigte menschen ziet, die zich aan de deuren van winkels of herbergen, waar de trekkingslijsten aangeplakt zijn, verdringen, om te weten of zij iets getrokken" hebben; wanneer men let op het ongeduld, waaraan zij ten prooi zijn, en op de spanning, waarin zij verkeeren, dan bemerkt men duidelijk, dat het spelen in loterijen hier geen eenvoudige liefhebberij of onschuldig tijdverdrijf is, waaraan men nu en dan doet, maar in een manie is onlaard. Zjj, die ban voordeel doe i rn.it den heerschenden hartstocht, zijn zeker de verkoopers van de loterijbriefjes. Met weinig moeite verdienen zij geld en leiden daarbij een luilckker en vadsig levenals paddestoelen zijn zij dan ook den laatsten tijd als het ware uit den grond gerezen. Maar het beste er aan toe zijn zjj, die in het groot handfil in loterijbiljetten drijven en voor aanzien lijke sommen daarvan uit bet buitenland ontvangen zij makon belangrijke winsten. Het tegendeel is met de spelers het geval; in den regel zijn die hun geld kwijt, en valt den een of ander een enkelen keer een prjjs ten deel, dan wordt er door de opkoopers der biljetten, waarop iets gevallen is, zooveel ge kort, dat daarmee weer een gedeelte der winst ver loren gaat. Dit neemt echter niet weg dat, zoodra men hoort, dat iemand door de fortuin begunstigd is, de loterij-manie weer wordt aangewakkerd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep bjj de Christ. Geref. Gem. te Maassluis door ds. Ph. Wessels te Zieriksee. Het aantal gemeenten in de Ned. Hervormde kerk, dat resds sedert 1886 «n langer zonder pre dikant is, bedraagt niet minder dan 65. St. Anna- Parochie is herderloos sinds 1864 en Zoutelande sinds 1869. Verder zijn er van 1870 vacant 2 ge meenten, van 1873 1, van 1874 2, van 1875 2, van 1876 1, van 1877 1, van 1879 2, van 1880 4, van 1881 5, van 1882 10, van 1883 5, van 1884 4, yan 1885 8 en van 1886 16. Bjj het examen fraaie handwarken te Breda is geslaagdmej. L. M. Van der Weel, van Ierseke. Rechtszaken. Naar wij vernemen heeft de justitie geene termen gevonden eene vervolging in te stellen in zake het vroeger vermelde hier voorgekomen drama, waarbij vermoeden van kindermoord bestond. Naar het schijnt is de oorzaak van den dood van het kind niet met zekerheid kunnen geconstateerd worden. Arrondissements-Rechtbanh te Middelburg. Heden zijn veroordeeld: K. S., 21 j. en E. S., 20 j., beidea te Rilland-Bath, wegens mishandeling, ieder tot f8 of 8 dagen; C. B., 23 j. en J. F. B., 20 j., beiden te Rilland-Batb, wegen? mishandeling, ieder tot f 5 of 5 dagen; H. v. A., 21 j. en J. v. A., 19 j., boiden te Nieuwdorp, wegens mis handeling, ieder tot f 5 of 5 dagen; J. V., 19j., te Wemeldinge, wegens diefstal, tot f 3 of 3 dagen L. V., 19 j., te Goes, wegens diefstal, tot 2 maanden gevangenisstraf. Vrijgesproken werdS. S., 22 j., te Kruiningen, beklaagd van meineed. Gemengde Berichten. Wolfertsdijk. De rij van inspanverkoopingen op Zuid-Beveland in dit seizoen werd Donderdag jl. alhier geopend. Da kooplust was over 't algemeen niet groot. De prijzen der koeien liepen van f 102 tot f199; d9 paarden golden van 1252 tot f375. Wegens gering bod werden 3 paarden ingehouden. fSllewoudsdijk. Alhier is eene zangvereeni ging voor gemengd koor opgericht. Het bestuur bestaat uit de heerenE. A. Van der Bent, voor zitter, J. Risseenw, P. Stouten, secretaris en J. H. Lauret, penningmeester. Als directeur treedt op de heer J. Risseeuw, hoofd der school. Wissenkerke. Door eene bijdrage van het Bargerljjk Armbestuur de particuliere collecte tot verzameling van vrijwillige bijdragen bevatte 29' cent hiertoe in staat gesteld, werd jl. Woens dag namiddag alhier wederom door werkloozen op het ijs om prijzen gereden. Thans hadden zich uit allo deelen der gemeente aangemeld 46 prikslederjj- dars en 20 schaatsenrijders uit 66 werklooze gezinnen. Ook nu bestonden de prijzen uit 2 vierpoadskrop- brooden en 1/4 K.G. spek voor iedsren rijder, terwijl het waardeverschil werd bepaald door toevoeging van 25, 20, 15, 10 of 5 cent. De deelnemers waren dankbaar voor deze onge dachte tegemoetkoming in hunne behoeften. Maandagnamiddag werd te OeersdIJk door de Geersdijksche- en Dinsdagnamiddag te Mauiper- land door de Kamperlandsche behoeftigeu om le vensmiddelen ea steenkolen prijsgsreden. Daardoor werden zjj in staat gesteld door vrjj wil lige bijdragen van de ingezetenen dier beide gehuchten. kortffeae. Woensdagavond gaf het fanfaren- gezelschap Eendracht maakt Macht" met mede werking der rederijkers vereenigiug Streven naar Ontwikkeling" alhier in de zaal van L. D. Van de Linde de tweede openbare uitvoering in dezen winter. Het geheele programma werd uitstekend uitgevoerd, zoowel bet muzikile gedeelte als de tooneeistakkeo.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1