1895 N°. 23. Donderdag 21 Februari. BS"6 jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjj3 per kwartaal, zoo binnen als buiten Gees, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cant. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen 6n Advertontiön voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam 6a verder bg alle Boekverkoopers en Brieven gaarden?. van »dvertentS?n véor 9 ïifem op öen «lagf Ditgave, De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelpka- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 20 Februari 1895. Bjj beschikking van d*n Minister van Justitie van 11 dezer is aangesteld tot onbezoldigd rijks veldwachter A. B o o n e te Ierseke. Vlissingen. De stoombootdienst van hier naar Ter-Neuzen is weer hervat kunnen worden. Voorloopig wordt evenwel nog slechts één maal per dag van hier naar Ter-Neuzen en omgekeerd gevaren. De dienst van Borsele zal zoo mogelijk ook worden volbracht, doch de dienst naar Hoofd plaat en Hoedekenskerke blijft voorloopig nog gestaakt. Do aflevering van de bij de nationale militie dit jaar in te 1 ij ven manschap pen zal in deze provincie plaats hebben Maandag 4 Maart, 's voormiddags 10 uren, op do boven voorzaal van het raadhuis to Middelburg, voor allen, die zich voor de zee-militie hebben aangemeld. Woensdag 6 Maart, 's voonniddags 10 uren, ter zelfder plaatse, o. a. voor de gemeenten Baarland, Borsele, Driewegen, Ellewoudsdijk, Goes, 's-Graven- polder, 's-Hoer Abtskerke, 's-Heer Arendskerke, 's-Heerenhoek, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Nisse, Oudelande, Ovezand en Wolfertsdijk. Maandag 11 Maart, 's voormiddags 10 uren, ter zelfder plaatse, voor die der gemeenten op Schouwen, Duiveland, St. Filipslaud en Noord-Beveland, alsmede voor die der gemeenten St. Annaland, St. Maartens dijk e» Stavenisse. Woensdag 13 Maart, 's middags 12 uren, in het voorportaal van het raadhuis te Tolen voor die der gemeenten Oud-Vosmeer, Poortvliet, Scherpenisse, Tolen, Kapells, Kattendijke, Kloetinga, Krabbendijke, Kruiningen, Rilland-Bath, Schore, Waarde, Wemel- dinge en Ierseke. De gemeenteraad van UTisse heeft besloten tot instelling van eene veemarkt, te houden op Maandag vóór den tweeden Dinsdag van Mei en op Maandag vóór den tweeden Dinsdag in No vember, telkens van 's voormiddags 11 tot 's namid dags 3 uren. De jacht op houtsnippen en water wild wordt in deze provincie gesloten met ingang van 1 Maart en die op watersnippen met ingang van 13 Meihet woispel van kwartalen is alleen geoorloofd van 1 Mei tot en met 13 Juli; kooieenden moeten worden opgesloten van 30 Maart tot en met 27 April on van 2 Juli tot de opening der jacht op waterwildde viBscherjj met de zegen of met het sleepnet is gesloten van 1 April tot en met 31 Mei; die met de overige vischtuigen van 15 April tot en met 15 Meigedurende dien tijd is alleen het visschen van paling met aalkorven toegestaan. De Zierikz. Nieuwsb. verneemt uit goede bron, dat het bericht uit de Midd. Ctals zou het comité voor den stoomtram Brouwershaven Zierikzee Steenbergen er in geslaagd zijn bet benoodigde kapitaal voor de exploitatie te n, voorbarig is. Uit Zieriksee wordt aan de N. R. Ct. ge schreven Omtrent onze middelen van gemeen schap met den vasten wal diene het volgende. In de eerste plaats doet de spoorboot ten hoogste éen keer per dag de reis, hetzjj van hier naar Veere of omgekeerdin de tweede plaats bleef zelfs die éene reis in de afgeloopen week tweemaal achter wege. Wat de post betreft, de eerste dagen kwamen de beide verzendingen uit Holland geregeld, zij het dan ook met vertraging, over de gewone route hier aan. Maandag echter vertrok de postboot om onge veer 9 uur 'b morgens van Stavenissezij raakte in het jjs beklemd en dreef niettegenstaande alle pogingen der schippers, met de ebbe de rivier af. Dank zij den inmiddels begonnen vloed, gelukte het haar, na zes uur worstelens, het havenhoofd alhier te bereiken. De tweede verzending uit Holland bleef geheel achterwege. Wjj brengen gaarne alle hulde aan de onverschrok kenheid der schippers en conducteurs bij de steeds gevaarvolle overtochten vertoond, doch tegelijkertijd stellen wij ons de vraag, wat wel de reden zijn kan, dat de poet-administratie steeds dien levensgevaar lijken weg blijft verkiezen boven de route via Sijpe St. PhilipslandSteenbergen, die geen enkel gevaar oplevert, 't Is waar, eene verlegging der postroute zou niet zonder geldelijke olfers gepaard gaan, doch bet mogeljjk verlies van menschenlevens en waarde» zoude, dunkt ons, zwaarder moeten wegen. Onder het opschrift>Nog eens het Unie rapport" schrijft de Standaard »Van verschillende zijden is opgemerkt, dat voor de invoering van »de vrije school als regel en de openbare school als aanvulling", in den zin van het £7m<?-rapport, herziening van Art. 192 der Grond wet noodig zou zijn. Dit is ook ons oordeel. Groen van Prinstorer, die deze leuze in 1869 ophief, dacht er evenzoo over, en stelde dan ook kort daarop zijn geschut tegen Art. 194 in batterij. Ook zijn we het er meö eens, dat op dit oogen- blik aan gaon Grondwetsherziening te denken valt. De Kieswet moet eerst afgedaan. Wat we echter Diet inzien is, dat daarna de noodige Grondwetsrevisie aan verwezenlijking van het denkbeeld zou in den weg staan. Ons althans komt voor, dat de herziening van ons schoolwezen gewichtig genoeg is, om er een revisie voor over te hebben. Een revisis, die ook uit anderen hoofde, bij de komende democratiseeriag vau het Parlement, toch niet zal kunnen uitblijven." Er is gemeld, dat bg de Regesring hot voor nemen bestaat, een inrichting te openen voor op leiding der commiezen bij post en telegraphie tot de hoogere rangen; een soort van strafschool dus. Waarvoor dit vraagt du een inzender in de N. R. Ct. »Is er in den dienst iets te bedenken, dat niet door iemand, die bet gewone zoo goed als algemeen verkrijgbaar meer uitgebreid lager onderwijs heeft genoten, volkomen begrepen kan worden, en, mits de noodige tucht onderhouden worde, volkomen goed kan worden uitgevoerd Heeft men er zelfs wel een hoogere burgerschool-opleiding voor noodig Waar de schrijver de hoop uitspreekt, dat de ^volksvertegenwoordiging niet voor zulk een weelde- uitgaaf te vinden zal zijn, geeft hij in overweging te streven naar vereenvoudiging van de veel te om slachtige en kostbare administratie, en houdt men geld over, welnu, adviseert hij, verlaag dan het port der brieven van 5 ets. (voor ons kleine land veel te hoog) tot algemeen 3 of 2 1/2 ets., of wel verhoog bet gewicht van 15 gram 5 ets. tot 25 gram a 5 ets. èn verlaag het telegramtarief. Ziedaar maatregelen, die z. i. enorm zullen bijdragen tot ontwikkeling van de welvaart des lands, veel meer dan ambtenaren, geëxamineerd in handelsrecht, bur gerlijk recht, staatsinrichting, statistiek, hoogere electriciteitsleer, etc. etc., die z. i. bij de posterijen en telegraphie gedegouteerd zouden worden door de dood eenvoudige, eentonige werkzaamheden, ver be neden hun kennis en ontwikkeling. Duitschland's plan van internationale postzegels, geldig in alle landen der Wereld- Postvereeniging", krijgt meer en meer kans op uit voering. Naar men bericht, hebbende alle tot dien bond behoorende landen, behalve de Vereenigde Staten van Noora-Amerika, zich in beginsel vóór het plan verklaard. Er zal nu eerlang een internationale con ferentie worden gehouden, om te beraadslagen over deze hervorming. Een der getrouwe lezeressen van de Haageche correspondenties in de Zutph. Ct. richtte tot den schrijver daarvan de vraag, hoe 't toegaat aan de diners, die in het Koninklijk Paleis worden gegeven. Waarschijnlijk zullen er ook onder onze lezeressen en misschien ook lezers wel gevonden worden, die insgelijks gaarne een autwoord op deze vraag zouden willen hebben en daarom geven wij weder, wat do bewuste correspondent zegt vernomen te hebben van iemand, die hot we ten kan. De Koninginnen geven groote, offieiaele diners, waar meestal de muziek van de grenadiers dienst doet, en bovendien elke week - soms zelfs twee maal in de week kleine, meer intieme diners, waar alleen uitverkorenen geïnviteerd worden. Op de groote, officieele diners waar 30 tot 70 personen aanzitten, worden geheele corporaties geïnviteerd. Zóó zijn b. v. enkele jaren geleden alle leden van de Eerste en Tweede Kamer natuurlijk in groe pen verdeeld aan den Koninklijken disek genoo- digd, maar dit is bij éénmaal gebleven. Elk jaar worden echter genoodigd de ministers, de gezanten, de voorzitters van de hooge Colleges van Staat, de generaals, de adjudanten in buiten gewonen dienst enz. Zoo is er b. v. voor enkele dagen nog een groot diner gegeven, waar uitslui tend militairen van hoogen rang aanzaten. Bij zulk een feestdisch zit in den regel de kleine Koningin niet aan tafol. Wel daarentegen is Koningin Wil- helmina mede van do partij bij de kleine, meer intieme diners. De invitaties gaan dan ook uit van Hare beide Majesteiten. Tot voor eenigen tijd werden de invitaties eerst verzonden op den dag zelf, maar dezen winter is dat veranderd, zoodat nu de invitatiekaarten ver zonden worden des daags vóór het diner. Wat toch nog vrij laat is om, als men verhinderd is, do noo dige schikkingen te maken, want van bedanken schijnt nooit sprake te zijn. Ia den regel wordt elk jaar weder aan dezelfde uitverkorenen de eer aan gedaan om aan den Koninklijken disch te mogen aanzitten. Welke regel daarbij gevolgd wordt, ia niet na te gaan. 1 Bijna altijd echter zijn de gasten óf hooge staats- ambtenaren al of niet in actievon dienst óf J personen, die de een of andere betrekking bij het Hof bekleeden. Nu eens worden alleen heeren ge- I noodigd, dan weer da heeren met hunne dames. Des j daags na ieder diner kan men in de Haagsch© bla- den lezen, wie de gasmen van H.H. Majesteiten ge- weest zijD, maar in die berichten wordt aan de I schoona sexa weinig eer aangedaan, want slechts zelden wordt er bij vermeld, welk© dames mede aan den disch hobben aangezeten. Zoo werd b.v. de vo rige week vermeld, dat de heeren Gleichman, Cre- mers en Roest ten paleize hadden gegeten, maar niet, dat de respectieve echtgonooten van die hooge autoriteiten torens aanwezig waren. De kleine diners vangen aan te kwart over zes of wat juister is, de gasten moeten present zijn om 61/4 uur, maar hot dinar begint ongeveer half zeven. Eerst moeten de gasten eenige oogenblikken anti chambreeren. Voordat H.H. Majesteiten de receptie zaal binnenkomen om hare gasten te begroeten, scharen dezen zich in volgorde van rang, overeen komstig de wenken van den kamerheer of adjudant vaa dienst, in een kring. Een oogenblik later wordt het binnentreden der koninginnen door den ceremo niemeester aangekondigd. Na een korte begroeting gaat men terstond aan tafel, waaraan dan behalve de koninginnen en de gasten in den regel niet meer dan 6 a 8 ook eenige leden der hofhou ding, die dienst hobben, plaats nemen. De eereplaatsen zijn natuurlijk die naast de beide koninginnen. De hoogste plaats aan tafel wordt ge acht te zijn rechts van de kleine koningin. De tafel is versierd mat prachtige bloemstukkenhet menu is in den regel klein wat trouwens ook wel noo dig is, want de etikette brengt. me3, dat het diner binnen een uur is afgeloopen. Achter elk van de koninginnen staat eea lakei, en deze lakeien bedie nen uitsluitend de koninginnen. Zoodra de tafel is afgeloopen, begeven allen zich naar een naastbijzjjnden receptiesalon. Daar scharen zich de gasten weder naar volgorde van rang en daar onderhouden zich H.H. Majesteiten nog een half uur of langer met hars gasten. Tegen acht uur is in den regel alles afgeloopen en staan de rijtuigen gereed om de dischgenootea naar huis to De commissie voor Oud-IIolland van do Wereld tentoonstelling te Amsterdam roept alle Noord- en Zuidnedvrlandsche rederijkerskamers op om zich met haar in verbinding te steil®», ten eind9 in overleg te treden omtrent een in dezen zomer in Oud-Holland te geven landjuweel. Aan belangstellende kaïneren zullen op franco aanvraag kosteloos worden gezonden de verdere mededeelingen enz. betreffende dit landjuweel, terwijl de commissie ook tot het geven van verdere inlich tingen betreffende Oud-Holland bereid is. Tegenwoordig is weer eene kwaal a3n de orde van den dag, namelijk doofheid, veroor zaakt door de tele p hoon. Vooral het zwak kere geslacht schijnt hierdoor te worden aangetast, tengevolge van het aanhoudend luisteren naar de piepende en knarsende geluiden van den ontvanger of telopboon. Bij sommigen scheen het onheil zóó ernstig, dat zij hare bezigheden gedeeltelijk of ge heel opgaven, uit vrees voor volslagen doofheid. Vooral in de groote Amerikaansche steden komt de kwaal veelvuldig voor, wijl de telephoon daar zeer druk wordt gebruikt. Ook verzweringen aan het. trommelvlies schijnen voor te komen. Kerkelijke Zafcers era Onderwijs. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. gem. te Westkapeile door ds. H. Hartgerink, te Monnikendam. In de Kerk. Ct. geeft ds. S. Z. het als bijdrage tot de kennis onzer volkstlieologie. Het was nu bjjkans 40 jaren geleden in de eerste maanden van mijn wonen hier in Middelburg. Ik deed huisbezoek in mjjn wijk en kwam natuurlijk steeds bjj mij gansch onbekende menschen. Temeer was bet mij dan aangenaam, toen ik op een schamele bovenwoning in eene steeg het vriendeljjk gelaat van een meisje te zien kreeg, die aan mij een paar weken geleden een aanbeveling was komen vragen voor het gratis verkrijgen van een huisbijbel. Een keurig exemplaar lag er op tafel, ik verwachtte dat dit een aangenaam bezoek zou wezen. Maar 0 wee Nauwelijks had ik plaats genomen en met een woord van den bijbel gewaagd, of ik kreeg een bitsen uitval te hooren van eene oude moeder, juist over dat fraai© geschenk. »Het was (zeide zij) een ellendigs boel ia da kerk. Het Evangelie werd niet gepreekt en Gods Woord werd er vervalscht en bedorvenNa mijne verbaasde vraag dienaan gaande sprak zij met hevige verontwaardiging over dat >Heer" in plaats van >Heere". »Daar heb je mijn dochter (dus ging ze voort) die las van morgen nog: Heer! ge hebt niet om mede te putten maar ik zeimeid als je niet leest Heere dan vat ik den boek ea smjjt hem op 't vuur Ik begreep hier niets van en d©6d de in haar oog zeker vrij onnoozel© vraag, of dit dan niet het zelfde was, daar toch ongetwijfeld bij baide woorden op denzelfden persoon werd gedoeld. Doch nu volgde een stroom van woorden, waarvan de zin hierop neerkwam, dat we die derde e hadden weggelaten, omdat we nisi meer aan de Drie-een-heid geloofden enz. enz. Na nog eenige woordenwisseling ging ik heen met de overtuiging dat wij geen van beiden elkander begrepen. Eonige dagon later vertelde ik deze ontmoeting in den kring der collega's. Ik had gemeend dat de vrouw het woord Heere voor een meervoud had aangezien en als zoodanig voor eene aanduiding der drie-een-heid in Gods wezen. Mijne ambtgenooten spraken dit tegen. Het woord Heere" (zeiden zij) is bij die ouderwetsche lui een symbool van de Drie- een-heid, omdat er drie e's in voorkomen, alzoo te zamen vereenigd als drietal in het ééne woord. Zoo zagen ook velen ditzelfde zinnebeeld in de drie punten van het toen nog veel gebruikte hoofddeksel der predikanten. Bij het examen nuttige handwerken te Breda zijn geslaagd mej. G. Agterberg te Oudelande en mej. L. M. van der Weel te Ierseke. Gemengde Berichten. JEïlevroudsdijk. De handboog-sociëteit Zorg vliet" alhier besloot in hare laatste vergadering van heden om dit jaar een concours uit te schrij ven op den lossen vogel tegen 13 Juni e. k. KUewoudstlijli. Het stoffelijk overschot van den aan boord van de mailboot Prinses Elisabeth te Queenboro verongelukten matroos S. G. is Maan dag jl. hierheen op kosten der Maatschappij vervoerd en onmiddellijk na aankomst onder groote deelneming ter aarde besteld. Betreffende den brand aan boord van het stoomschip Prinses Elisabeth te Queenbrough wordt nog gemeld dat deze te 7 n. 30 min. dea avonds in het volkslogies ontstond en eene groote uitbreiding ver kreeg doordat de standpijpen van de waterleiding aan de Pier te Qucenborough op eene enkele na bevroren waren, hetgeen de blussching vertraagde. De twee mannen, die niet uit het volkslogies kon den ontsnappen, heeft men tegen de zijde van het schip hooren kloppen. Eerst te 11 u. 15 min. slaagde men er in den brand te blusschen. Van het volks logies tot aan de verblijfplaats dar stuurlieden was het stoomschip geheel uitgebrand, doch het achter gedeelte bleef onbeschadigd. Toen de brand gebluscht was, vond men een der omgekomenen in eene knie lende houding met do handen gevouwen, alsof Hij gebeden had, en een arm van het andere slachtof fer van den brand om zijn lijf geslagen. Een scheeps jongen van de Prinses Elisabeth kreeg brandwonden en twee matrozen bekwamen letsel. Zondag kwam het stoomschip van Quvenborough te Vlissingen aan, medebrengende de twee lijken van de bij dea brand omgekomen matrozen. De Prinses Elisabeth is belangrijk beschadigd. Het volks- logios is geheel uitgebrand met een gedeelte van de tweede klasse, zoodat het daar eene open ruimte is geworden. Het voordok zal ook wei vernieuwd moeten worden, omdat het aan dm onderkant door de vlammen veel geleden heeft. Aan de Kon. Maatschappij >De Schelde" wordt de heistelling, die een f 20,000 zal beloopen en on geveer zes weken zal duren, opgedragen. De toestand van den bij den brand in de Zglsfcraat te Haarlem ernstig gekwetsten wethouder, den heer M. O. De Kanter, is bevredigend. Hoewel do brandwonden hem veel pijn doen, is hij tot nu toe vrij van koorts gebleven. Door een ieder wordt hem veel sympathie be wezen. De kostbare verzameling aanteekeningen van ge meentezaken, die men eerst verbrand waande, is gespaard gebleven, doordat zij zich bij toeval bevond op de wethouderskamer op het raadhuis.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1