1895 N°. 22. Dinsdag 19 Februari. 82*' jaargang. De Declaratien De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertontiön voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopem en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweimaal berekend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuiginge n worden van 110 regeJj a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Ineendius vna advertentiën voor 8 uren op den «tof? der ultp»ve. ten laste van h»t Rjjk, de Provincie of de Gemeente over het afgeloopen jaar 1894 moeten voor het eiide der maand Juni aanstaande worden ingediend bij het bastuur, het college, de autoriteit of den ambtenaar, die tot de uitvoering van het werk, de levering, als auderszins, la»t heeft gegeveu; zullende diegenen, welke verzuimen mochten hieraan te voldosu zich zeiven de onaangenaamheden te wijten hebben, daaruit voort vloeiende. Goe«, den 16 Februari 1895. Burgemeester en Wethouder» van Goe», J. G. d. W. IIAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Algemeen Overzicht. De Belgische regeering heeft thans hst Congo- ontwerp bij de volksvertegenwoordiging ingediend en het zal dus nu vermoedelijk wel spoedig in be handeling komen. Het lijdt weinig twijfel, dat het zal worden aangenomen, maar zonder groote oppo sitie zal dit toch niet geschieden. In de eerste plaats toch zijn de radicalen en socialisten tegen het over nemen van den CoDgo door den Staat en zeer waarschijnlijk zullen ook de liberalen er zich niet mede vereenigen. Voorts hield de rechterzijde in de afgeioopen week eene party vergadering om het ont werp nog eens te bespreken en hoewel daar toen geeae conclusie genomen is, bleek toch, dat een deel der clericale partij, de medestanders van den heer Woeste, tegeH het ontwerp zijn gekant. Het deel der rechterzijde, dat bereid is de regeering in dezen te steunen, schijnt echter talrijk genoeg om de aanneming van het voorstel te verzekeren. In Frankrijk heeft de Kamer den begrootings- arbeid, waarin zij, tengevolge van de jongste Kabi netscrisis, bleef steken, hervat. Binnenkort zal de begrooting van Financiën in behandeling komen, waarbij de minister-president Ribot, die tevens het financiëele departement voor zijne rekening heeft genomen, van zelf op den voorgrond zal treden. In hoofdzaak heeft de heer Ribot de begrooting van zijn voorganger uit het ministerie-Dupuy, den heer Poincaré, overgenomen, doch hg heeft daarvan afge scheiden diens ontwerp tot hervorming van de suc cessie-belasting, waardoor de inkomsten met zeventien millioen francs verminderen en het geheele tekort tot vijf-en-twintig en een half millioen francs stjjgt. Het schijnt echter, dat de heer Ribot, dank zij de middelen, die de schatkist nog bezat, kans ziet dit tekort te dekken zonder verhoogde of nieuwe belas tingen en zonder leening. Vermoedelijk zal er dus geene ernstige oppositie tegen zijne begrooting worden gevoerd. In IVoorwecen is de ministriëele crisis nog niet opgelost. Er worden druk brieven gewisseld tusschen koning Oscar on de leiders dar radicale meerderheid in de Kamer, doch veel resultaat heeft deze correspondentie tot nogtoe niet opgeleverd. Toch heeft de Koning bereids een klein bewijs van toe nadering gegeven door voor te stelleD, dat de hangende geschilpunten, waarvan dat over de consulaten het belangrijkste is, zullen worden onderworpen aan het oordeel eener commissie, samengesteld uit Zweden en Noren. Vermoedelijk zullen echter de radicalen, sterk door hunne meerderheid in de Kamer, op dat voorstel niet ingaan, in de hoop, dat de Koning ten slotte zich geheel naar hunne wenschen zal schikken. Voor het overige leverde Ëuropa in de afge ioopen week weinig belangrijks op. Daarentegen blijft de oorlog tusschen China en Japan nog steeds in hooge mate de aandacht trekken. Hoewel het niet gemakkelijk is omtrent den stand van za ken iu Oost-Azië de volle waarheid machtig te worden, kan nu toch veilig aangenomen worden, dat Wei-hai-wei, zoowel als de Chineesche vloot, welke in die haven was opgesloten, lang in banden der Ja panners zijn. Zoolang alleen de westelijke forten der haven waren vermeesterd kon de vloot nog altijd bescherming zoeken onder het vuur der oostelijke; doch naarmate ook die door den vyand werden veroverd, werd de toestand der vloot steeds gevaar lijker en eindelijk zag de commandant, admiraal Ting, zich genoodzaakt te capituleeren en zich op voorwaarde van lijfsbehoud voor alle schepelingen aan de Japanners over te geven. De admiraal zelf heeft echter, evenals de commandant der troepen te Wei-hai-wei, zich het leven benomen uit vrees voor de wraak zijner eigen landgenooten. Wat de Japanners nu verder zulleu doen, is ▼oorsbands nog niet bekend. Sommige® meenen, dat zij zich niet verder zullen wagen, omdat de meeste havens bevroren zijn en daardoor alle toevoer van levensmiddelen en ammunitie onmogelijk is ge worden. Daarentegen beweren andere corresponden ten van de groote bladen, dat zij den Chineezen niet de gelegenheid znllen laten om zich te orga- niseeren, maar dat ze, niettegenstaande het strenge winterweêr, hun tocht in het vijandelijke land zul len voortzetten en dat de stad Footscho nu het eerst aan de beurt ligt. Wat de tucht en de organisatie by deChinoescha troepen betreft, daaraan schijnt anders nog al wat aan te haperen, wanneer meu mag geiooven wat een zekere pater Favier, die te Peking vertoeft, daaromtrent schrijft. Aan eenige zijner brieveü, voorkomende in de Missions catholiques, is bet vol gende ontleend »De keizer vaardigde een besluit uit, waarbij ge last werd vooral de vreemde gezantschappen en kerken te beschermen. Om aan het keizerlijk bevel gevolg te geven heeft de Chineesche regeering wach ten gesteld voor gebouwen van Europeanen. Voor da deur van alle gezantschappen staan zes tenten, in elk waarvan vijf of zes man. Het zijn knapen van 18 tot 20 jaar, gewapend met niets dan lansen en die den heelen dag plezier maken, het is erger dan bespottelijk, het is treurig »Niemand in Europa kan zich een begrip vormen van hetgeen bier voorvalt, niemand zal het gelooven. Wij hebben te Peking of in den omtrek ongeveer honderdduizend man Chineesche troepen. Niet be taald, niet gevoed, gekleed als i* den zomer, bij 10 graden ouder nulhunne wapens zijn van de avon tuurlijkste soortvau pijl en boog, den met ijzer beslagen stok, en het musketon der dertiende eeuw tot het nieuwer we tsche geweer. Deze geweren, pas uit het tuighuis gehaald, zijn overigons geheel ver roest, en patronen heeft men niet. Voeg daarbij zundgeweren, percussiegeweren met het merk Pots dam 1801, tweehandige zwaarden en de rest!" Het schijnt, dat de Keizer dan nu toch werkelijk gaat inzien, dat de toestand voor hem en zijn volk hopeloos wordt, vooral daar nog steeds niet blijkt, dat de Europeesche mogendheden bereid zijn tus- schenbeide te komen. De Chineesche afgevaardigden, welke eerst naar Japan waren gezonden om over den vrede te onderhandelen, doch wien geen onbe perkte volmacht was verleend, zijn nu teruggeroepen. Daarentegen is de onlangs in ongenade gevallen onderkoning Li Hung Cbang in al zijne vroegere waardigheden hersteld en hem is nu opgedragen met den meesten spoed naar Japan te gaan om over den vrede te onderhandelen. Als het nu maar ernstig gemeend is, anders zal die zending niet veel meer opleveren, dan dat de Japanners nog ver bitterder worden en dat de Europeesche mogend heden het weinigje sympathie, dat ze, zij het dan ook hoofdzakelijk uit eigen belang, voor China koeste ren, geheel verliezen. GOES, 18 Februari 1895* Verleden Zaterdagavond bad in »de Prins van Oranje" alhier een openbare vergadering plaats van den Christelijken Volksbond, toegankelijk ook voor niet-leden. Een vijftig-tal hoor ders, waaronder vijf leden van het bestuur, die van de commissie voor werkverschaffing en eenige be langstellenden van buiten waren in de zaal aanwezig. In deze vergadering trad op ds. F. Van Gheel Gildemeester van 's-Gravenhage, voorzitter van bet hoofdbestuur van den Christeijjken Volksbond aldaar, Jer bespreking van het onderwerp: Werkverschaffing. De voorzitter, de heer J. M. Kakebeeke, dankte, na opening der vergadering, den spreker voor zijne welwillendheid gehoor te hebben gegeven aan de roepstem van het bestuur om alhier te willen op treden en verleende hem daarna het woord. De spreker ving zijne improvisatie aan met de verklaring, dat bij deze uitnoodiging op boogen prijs stelde, als bewijs van vriendschap en onderlinge waardeering, te meer nog daar hij nog gaarne optreedt in het land van Goes, waar hij vroeger drie zulke aangename jaren werkzaam is geweest. In de eerste plaats verhaalde hij de wordingsgeschiedenis van den Christelijken Volksbond te 's-Gravenhage. Ofschoon hij onderstelde, dat velen zijner hoorders daarmede meer of minder bekend zijn, behandelde hij die vrij uitvoerig, gedachtig aan de woorden van Busken Huet, dat men bij zijn hoorders niet te veel kennis van het onderwerp, dat men bespreken wil, moet onderstellen. De oprichting van den Christelijken Volksbond is het gevolg geweest van den drang der omstandighedenhet was niet bet werk van éön persoon, maar van velen, die zich groepeerden om éen principe. Juist daarom mag met grond verwacht worden, dat de zaak by voortduring zal blijken le vensvatbaarheid te bezitten. Berust eene instelling uitsluitend op de energie of den invloed van één persoon, dan staat en valt ze dikwerf ook met dien éénen, doch wanneer ze haar aanzijn dankt aan meer dere gelijkgezinden, die allen bezield zijn met liefde voor éénzelfde beginsel, dan is dit beginsel onafhan kelijk van eenig persoon, de bron waaruit de instel ling telkens nieuw leven en nieuwe krachten put. Er is nog iets opmerkelijks geweest bij de oprich ting van den Christelijken Volksbond in den Haag. Gewoonlijk begint men bij de Btichting esnor veree- niging met het maken van statuten oh reglementen, waarin de wijze van werken wordt omsehreven. Doch hier deed men juist andersom. Mea toog eerst aan den arbeid es toen men uit de resultaten van dien arbeid meende te mogen besluiten, dat men op Jden goeden weg was, werd een reglement opgemaakt, waarin de gevolgde wijze van werken voor goed werd vastgesteld. In 1888 begaf spreker zich meermalen naar Wal halla" in den Haag om daar de vergaderingen der socialisten bij te wonen. Daar kwam bij in aanraking en in debat met bekende socialistische leiders en sprekers, o. a. met Domela Nieuwenhuijs, doch aan vankelijk kwam men niet verder dan tot bet be handelen van theorieën. In December 1889 echter kwam de heer B. P. Huurman, thans directeur der Werkverschaffing in den Haag, die ook reeds vroeger als spreker voor de leden van den Volksbond alhier is opgetrerlen, tot dr. V. G. Gildemeester met de vragen: Wat hebben we van den ra6nsch te denken, en wat kunnen we doen om de socialistische werk lieden te helpen en terecht te wijzen Het gevolg daarvan was dat een zaal werd gehuurd en een debat uitgeschreven, dat echter weer tot geen be paald resultaat leidde, maar toch was deze dag, 11 Dec. 1889, de stiebtingsdag van den Christelijken Volksbond. Er werd besloten cursus-vergaderingen te houden, waarop onderwerpen zouden worden be sproken door de socialisten zeiven aan te geven. Daar werden toen achtereenvolgens behandeldWerke loosheid, Werkverschaffing, Zondagsrust, de Fransche revolutie, het leven van beroemde of bekende per sonen, coöperatie en meer dergelijke onderwerpen, die bij de hoorders meer ingang vonden dan steeds socialistische, daar deze meestal op hetzelfde neer komen. 's Zomers werden die cursussen niet gehouden, doch een werkman stolde voor, Aug. 1890, om een werkbureau op te richten, dat zou optreden als tus- schenpersoon tusschen patroons, die werkkrachten noodig hebben, en werklieden, die werkkrachten aan bieden. Het doel daarvan was dus vraag en aanbod tot elkaar to brengen. Dit werkbureau was het be gin der Haagsche Werkverschaffing. Aanvankelijk had men te kampen met veel voor- oordeelen. Sommige werklieden zeidenga daar niet heen, want ge krijgt er een gering loon anderen meenden er e6n zekere liefdadigheids-instelling in te zien en toch was dit geenszins het geval. Hij, die zich liet inschrijven bij het werkbureau, had in geen enkel opzicht kennis gemaakt met »liefdadigheid". Het bureau doet ook dienst als kamer van navraag, waarby blijkt dat sommige patroons zeer goedwillig en bereidvaardig zijn in het verstrekken van inf'or- matiëfl, maar andereu er zich gemakkelijk afmaken. De eerste daad der Werkverschaffing bestond daarin, dat de heer Huurman een paar gebouwen huurde, daarin planken liet brengen, een kachel plaatsen en banken zetten en alom bekend maakte dat daar koffie en brood zou gegeven worden aan arme menschen. De kosten, daaraan verbonden, wer den gedekt door vrij willige bijdragen, die in ruime mate inkwamen. Men maakte kennis met de brood ontvangers en al spoedig bleek, dat zich daaronder flinke werklieden bevonden, die al dadelijk aan den arbeid werden gezet. Door een bijzondere gift van f 40 konden eenigen beginnen met sneeuwopruimen. Al aanstonds onthield de commissie voor werkver schaffing zich van een groote fout, die anders zoo licht begaan wordt, door te beletten dat zij, die de werkverschaffing steunen, zich ook bet recht aan matigden éen of meer werkloozen aan te wijzen, die dan door de commissie zouden moeten worden ge holpen. De commissie moet zelfstandig blijven. Uit de lijsten van het werkbureau bleek, welk vak de werklieden verstonden en daarmede werd rekening gehouden, tengevolge waarvan velen verbaasd ston den, dat door de mannen van de werkverschaffing zooveel en zoo goed werd gearbeid. Dit bad een voudig tot oorzaak, dat men b. v. een kleermaker geen schop in banden gaf. De f 15000, die de commissie successievelijk ont ving, werden grootendeels besteed aan arbeidsloon voor sneeuw opruimen, water dragen in huizen, waar de waterleiding was bevroren, ijsbreken om bij dooi de scheepvaart te bespoedigen, het her stellen van waardelooze voorwerpen, boodschappen doen, duingrond ontginnneu en alles, wat maar op den weg van werkverschaffing lag. De gereedge maakte goederen werden van tijd tot tijd verkocht uit het magazijn, waarin zij in grooten getale waren geplaatst. Om de industrie geen concurrentie aan te doen werd bepaald, dat alleen mocht gekocht worden door de arbeiders zeiven. Alleen wanneer een voorwerp drie-, viermaal onverkocht was ge bleven, mochten ook de leden der commissie het koopen. Zoo was spreker b. v. voor een betrek kelijk geringe som in het bezit geraakt van een gerepareerde en zeer bruikbare viool voor zijn zoontje, een koop waarvan werkverschaffing" volgens spre- ker's verklaring meer genot gesmaakt heeft dan hy. Wat is het principe bij de werkverschaffing? Wie worden geplaatst Werklieden, die bij een patroon zijn werkzaam geweest eo bewyzen van ge schiktheid, na ingewonnen informatiëD, bezitteB. Van daar dat b. v. een ontslagen gevangene niet aanstonds kon worden aangenomen. Eerst moest bij een maand bij een patroon tot diens genoegen zijn werkzaam geweest. De werkverschaffing wensebt in geen ge val te komen op het gebied van armenzorg, maar tracht den werklooze vrerk te bezorgen in diens vak. Ia dat opzicht wijkt zij af van »het Heilsleger" (waarvan spreker overigens veel goeds zou kunnen zeggen), dat zegtik geef u een aalmoes, nadat ge gewerkt zult hebben. Ook de concurrentie met de industrie wordt zooveel mogelijk vermeden, ja spreker wist te bewyzen, dat de industrie door de werk verschaffing wordt gebaat. De waardelooze voor werpen toch worden meestal afgestaan als ze nog niet geheel versleten zijn en dat maakt dat eerder nieuwe worden aangeschaft. Wanneer b. v. 600 paar oude schoenen bij de geschonken waardelooze voor werpen zyn en daarvan worden 350 paar bruikbare vervaardigd, dan zal da industrie toch 600 paar nieuwe mogen leveren, aannemende, dat niemand zijne oude schoenen weggooit zonder nieuwe te koopen, al bad menigeen misschien de oude nog wat ge bruikt als de werkverschaffing er niet was geweest om ze daaraan weg te geven. De 350 paar bruikbare komen bijna zeker in handen van hen, die bij de industrie geen nieuwe zouden koopen. Zoo gat, om een ander voorbeeld te noemen, een dame een nog goede wieg bij de waardelooze voorwerpen en het volgende jaar had ze een nieuwe noodig. Spreker spoorde zijne hoorders aan om, ieder in zijn kring en naar zyn vermogen, aan werkverschaf fing te doen. Zoo kan men werk laten verrichten in den winter, dat gewoonlijk 's zomers geschiedt, bijv. men kan schilders des winters binnenwerk laten verrichten. Eea voordeel daarvan zou nog zyn, dat het alsdan goed eu zonder overhaasting kan gedaan worden, omdat men er den noodigen tijd voor heeft. Bazen, die 's zomers overstelpt zijn met werk, zouden daarmede eveneens gebaat worden. Nog maakte spr. de opmerking, dat het bestuur van den Christelijken Volksbond zich aanbevolen houdt voor welwillende (ook voor onwelwillende) op- en aanmerkingen. Het doet daarmee zijn voordeel, want op het gebied van werkverschaffing geldt vooral de waarheid, dat de ondervinding de beste leermeesteres is. Welke zijn nu in het kort de vruchten der werk verschaffing Ie. De werkman blijft in zijn vak 2e. werklieden van verschillenden aard en levensbeschouwing ont moeten elkaar3e. menschen van verschillende stan den komen met elkaar in aanraking; 4e. door het houden van vergaderingen, lezingen en voordrachten wordt de ontwikkeling van den werkman bevorderd. Hij hoort over allerlei onderwerpen spreken en heeft gelegenheid tot vragen, mededeelen en polemiseeren en 5e. is de werkverschaffing een poging tot het oplossen van het sociale vraagstuk. Het was den spreker aangenaam, dat in Goes een afdeeling van den Volksbond bestaathij wenschte dat iedereen doordrongen mocht worden van het nuttige, noodige en edele van de werkverschaffing en spoorde een ieder aan naar de mate zijner krach ten de instelling te steunen, gedachtig aan de spreuken: »Vele handen maken licht werk" en ♦Eendracht maakt macht". Nog deelde hy mede, dat een bezoek aan de in richtingen van den Bond het bestuur aangenaam zal zijn. (Hoofdkantoor Z. O. Buitensingel 179). Iedereen is daar welkom, zal worden rondgeleid en alle gewenschte uitleggingen en inlichtingen ont vangen. Na afloop dezer door ieder met volle aandacht aangeboorde rede gaf de voorzitter gelegenheid tot het doen van vragen of het voeren van debat, waar van echter door niemand werd gebruik gemaakt. Hij dankte daarna den spreker voor zjjne onder houdende en leerzame voordracht en hoopte, dat vooral het laatste gedeelte daarvan goede vruchten zou afwerpen. In aansluiting aan den wensch van den spreker en den voorzitter bevelen ook wij de zaak der werk verschaffing in ieders steun en medewerking aan. Zoovelen onzer arme natuurgenooten worden daar door in de gelegenheid gesteld door nuttigen arbeid bun brood te verdienen De St.-CU (no. 40) bevat de statuten der »Vereeniging voor Christelijk onder- w ij s te Nieuwdorp (gemeente 's-Heer Arends- kerke)." Men schrijft aan de Midd. Ct. Als de dooi intreedt zal het Belgische en Neder- lanJschö loodswezen op de Schelde heel wat ta

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1