1895 N°. 20. Donderdag 14 Februari. 82"" jaargang. yïes recht. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nominers 5 centmet bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaardere. Inzending; vaa De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regölB 50 cent, eiken regel meer 10 ct- Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pry's slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen wordeH van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, advertentiën vée? 8 eren op den der tait^svve. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der Gemeente GOES, op VRIJDAG den 15 FEBRUARI 1805, des avonds te 7 i/g uren. Goes, den 9 Februari 1895. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Punten van behandeling 1. Resumtie der notulen van de vorige verga dering. 2. Mededeelingen. 3. Ingekomen stukken. 4. Verzoök om eervol ontslag bij het Lager On derwijs van P. A. Van Bloppoel en S. Van Bloppoel—Blanker en casu quo benoeming ter hunner vervanging. 5. Verzoekschrift van G. A. Weide. 6. Rekening over 1894 en begrooting voor 1895 van de gascommissia, 7. Rekening over 1894 en begrooting voor 1896 ven de openbare gezondheidscommissie. 8. Rekening over 1894 van de schutterij. 9. Af- en oversch-ij vingen op de begrooting der gemeente over 1894. De Burgemeester van Goei, Gelezen eeue circulaire van heeren Gsdepnteerde Staten van Zeeland van 1 ÏVbruari 3895 no 93 noodigt dn ingezetenen uit, indien zy elders in de Rijks directe belastingen rijn aangeslagen, daarvan vóór 1 April a s te doen blijken, door toezending aan Gedeputeerde Staten van aauslngbi'jetten of uittreksels uit de kohieren TOT DEN LOOPENDEN DIENST behoorende, en eeue berekening van hetgeen zij in hoofdsom en rijksopcenten afzonderlijk betalen. Goes, 13 Februari 1895. De Burgemeester van Goes, J G d. W. HAMER GOES, 13 Februari 1895- Morgen (Donderdag) zal hier ter stede een groot ijsfeest gegeven worden door de gymna- stiekvereen. »Sparta", op de Vest bjj het Ravelijn", daartoe welwillend door de vereeniging Ijsvermaak" afgestaan. Het feest zal aanvangen tol uur precies en opgeluisterd worden door muziek. Het programma luidt als volgta. Onderlinge wedstrijd door leden der gymnastiekvereniging Sparta"; prijzenverguld zilveren en zilveren medaille, b. Schoonrijden voor parenprjjzenkunst voorwerpen. c. Hardrijderij voor heeren amateurs prijzenkunstvoorwerpen, terwijl aan den eersten prjjs een diploma wordt toegevoegd, d. Ringrijderij voor heeren en dames; p-ijzen: kunstvoorwerpen. e. Hardrijderij voor paren; prijzen: kunstvoorwerpen. De inleg bedraagt 50 cent per persoon voor elk nommer van het programma. De bijbanen zijn toegankelijk voor donateurs en kunstlievende leden d9r vereeniging, en tegen be taling van 25 cent voor het publiek. Des avonds te negen uren zal in dö nieuwe schouw burgzaal >da Prins van Oranje" de uitreiking der prjjzen plaats hebben, gevolgd door bal. Men schr jjft uit Goes aan de Zierikz. Nieuwsb >Ten huize van den rijksontvanger, waar ook het kantoor gehouden wordt, is het roodvonk uit gebroken. Met het oog daarop hebben een paar huisvaders, die tot dusverre van deze ziekte vrij bleven, dien ambtenaar te kennen gegeven, dat z|j wachten zullen met het batalen hunner belasting tot het gevaar van besmetting geweken is. Zou onder zulke omstandigheden van rijkswege niet voor een tijdelijk kantoor dienen gezorgd te worden Wol ferts dijk. »Landbouw en Veeteelt" hield Maandagavond j.l. hare Februarivergadering. De goedgekeurde rekening van den penningmeester leverde een batig saldo van f 174.04 op. Op voor stel der commissie tot aankoop van een kunstmest strooier werd goedgevonden het aangekochte exem plaar te aanvaarden, daar bij de beproeving van de machine deze best heeft voldaan. Er werd bepaald, dat de leden, die de machine gebruiken, per gemet 10 cent verschuldigd zijn en dat niet-leden het dubbele bedrag moeten betalen. Daar volgens het reglement de vergaderingen 's avonds moeten ge houden worden en dit oorzaak is, dat deze meestal slecht worden bezocht, werd op voorstel van het bestuur het reglement zoodanig gewijzigd, dat men thans in dit opzicht geheel vrij is. Er werd goed gevonden op die veranderingen de koninklijke goed keuring te vragen. De secretaris hield ten slotte eene voordracht over kunstmest". Spreker toonde aan, dat het gebruik van kunstmest veel voordeelen heeft boven dat van stalmest. Verder werd er op gewezen, dat de boer door de teelt van vlinder bloemige gewassen als groenbemesting in de humus- vorming, die bij bet uitsluitend gebruik van kunst mest achterwege blijft, kan voorzien en tegelijkertijd zijn grond op gosdkoope wjjze met de duro stikstof verrijkt. De Grondweteen blad dat tweemalen 's weeks te Rozendaal verschijnt, doet uitkomen clafe men zich zeer zou vergissen, door te meenen, dat in Bra bant iedereen ten gunste van graanrechten gestemd is. Nu de Maasbode en bet Venl. Weekbladdie beid© volbloed protectionisten zijn, telkens beweren »dat de katholieke party het zoo verrukkelijk eens is," zou men allicht daaruit kunnen afleiden, dat de geheele katholieke partij in en bnit6n de Kamer vóór be scherming is. Vooral bij de verkiezingen zal mon op die 3>zoogenaamde eensgezindheid" bijzonderen nadruk leggen. Om hen, die aldus oordeel en, uit den droom te helpen, haalt de Grondwet eenige voorbeelden aan, die bewijzen, dat men in Brabant, en ook elders waar de katholieken onder de bevolking overwegend zijn, volstrekt niet van graanrechten gediend blijkt te zijn. In de eerste plaats een adres van de landbonwvereeniging te Valkenswaard en 90 andere landbouwers uit die gemeente aan de Tweede Kamer tegen invoerrechten op graan. Dinsdag j!. is ook te Oosterhout door de afd. der N.-B. Maatschappij van Landbouw met nagenoeg algemeeno stemmen besloten geen verzoekschrift in te dienen ten gunste van graanrechten. De voorzitter had do wenschelijkheid der rechten in het b'lang der streek bestreden in een mat cijfers gestaafd be toog. Het verzoek van Valkenswaard om een adres tegjn graanrechten te zenden, werd voor kennisgeving aangenomen, omdat men zulk een verzoek op dit oogenblik onnoodig achtte. Een afd. der maatschappij in de nabijheid van 's-Bosch heeft wel een adres tegen graanrechten ingediend evenzoo is te Deuti- chem met algemeene stemmen geschied door de afd. der Overijselsehe maatschappij, in een vergadering van 250 personen, nadat bet Kamerlid Hesscliak van Suchtelen da graanrechten bad bestreden. Merkwaardig is 't ook, dat z^lfs in een Limburgsch district, Weert, Woensdag jl., in het Landbouw- Casino t>Onderling Belang" van de 32 opgekomen leden slechts 3 vóór een adres van instemming met het verzook der Protect. Landb.-Vereeniging stemden. Dat Casino telt 80 leden, wie om hun een tocht door de koude avondlucht te besparen was aan geschreven, dat de niet-opgekomenen geacht werden gestemd te zijn tegen graanrechten. Inderdaad hebben de meeste belanghebbenden (veehouders) er belang bij, dat het graan, dat zij bij het eigen verbouwde noodig hebben, goedkoop blijft. Uit dat alles blijkt, zooals de Grondwet doet uit komen, dat men in het Zuiden des lauds volstrekt niet algemeen bijster met protectie en graanrechten is ingenomon. Eu het blad waarschuwt de landbou wende bevolking zich bijtijds voor te bereiden om bij verkiezingen niet overrompeld te worden door de protectionisten. Het Handelsblad zegt omtrent de voorstellen, gedaan in het rapport der Commissie uit de Unie Een school met den Bijbel over schoolwetwij- z i g i n g Dit stelsel komt dus ten slotte ceder op een be vordering van zooveel mogelijk gesplitste partij- en secte-scholen en schooltjes, zooals reeds veertig jaren geleden de heer Van Reenen wilde invoeren. Niet alleen een uiterst duur stelsel, daar da Staat voor ieder die een eigen school of schooltje wil tot stand brengen den sleutel der schatkist beschikbaar stelt, maar ook eon uiterst bedenkelijk stelsel, omdat het de kinderen der burgerij van elkander vervreemdt. De minister Van Houten heeft dan ook op 14 December terecht gezegd, dat men hier te doen heeft »met een oude bekende, de Staatsgezindte- school, alleen met dit onderscheid, dat vroeger die school zou berusten op de indeeling in gezindten door den Staat, terwijl hier de Staat met zijn beurs alle variatiën en evolutiën, alle groepeeringen, split singen en herenigingen zou moeten volgen van alle richtingen in de maatschappij. De Staat zal er al tijd met geopende beurs bij moeten staan." Geen wonder dat de minister daartegen nogal bezwaren had uit het oogpunt van de staats-finan- ciën. Hij wees er op, dat in katholieke streken reeds nu de openbare school, enkel door Katholieken bezocht, min of meer heeft van een gezindteschool. i>Maar hoe men het zou moeten doen bij twee andere groote afdeelingen der bevolking, bij degenen die zich aan de Herv. kerk hebben onttrokken en bij hen die behooren tot de richting die zich de sociaal-democratische noemt, hoe men de onophoude lijke veranderingen in die richtingen telkens met bet schoolwezen zou volgen, schijnt mij niet alleen finan cieel, maar ook practisch een tamelijk onoplosbaar probleem". Zoo zullen wel nog een tijd lang de meesten er over denken, en daarom gelooven wij niet dat de toeleg om, nu één vinger is verkregen, do goheele hand te grijpen, in hot eerst veel kans van slagen heett. Het bijzonder onderwijs beeft in 1889 gekregen waarop het aanspraak mocht makenstaatshulp mits voor goed ingerichte vereonigingsscholoa goed, in de toekomst althans! die zich zelf niet kannen bedruipen. Maar gehandhaafd is het openbaar onderwijs als regel, en zoolang art. 192 der Grond wet bestaat, moet die openbare school als regel ge handhaafd blijven. De school, die het onderwijs dienstbaar maakt aan salie christelijke en maat schappelijk!» deugden", zal nog zeer lang een onmis bare behoefte blijven voor het Nederlandsche volk. Wanneer de Tweede Kamer hare werk zaamheden zal hervatten is, volgens de Haagsche corr. van de Zu'ph. Ct., nog onzeker. Waarschijnlijk zal het wel Maart worden, omdat nog geen belang rijke wetsvoorstellen in staat van wijzen zijn. De Memorie van antwoord op het ontwerp betreffende de heffing van invoerrechten naar de waarde blijft lang©.- uit, dan men verwacht had. Men z°gt, dat in het ontwerp nog wijzigingen zullen worden aan gebracht naar aanleiding tan bezwaren, door som- mige organen van den handel ingebracht. De mamorie van antwoord op de gewerenwst laat ook nog steeds op zich wachten. Wel kon de Tweede Kamer bij eenkomen om eerigo moties er staan er op dit oogenblik zeven op do agenda te behandelen, maar het is te begrijpen, dat daarvoor de lust niet groot is, omdat dio moties toch bijna nooit tot een practisch resultaat leiden. De leden van het comité ter verbetering van den maatschappelijken en rechts- t o'a s t a n d der vrouw in Nederland, bestaande uit de heeren mrs. E.. Fokker, W. L. P. A. Molen graaf, W. Van dor Vlugt en J. G. O vervoorde, en de dames Jeltje de Bosch Kemper, H H. Scbolton Commelin, M. Van der Laan—De Joode en H. Bod- daert—Schuurbfque Boeys, hebben zich bij adres tot den minister van justitie gewend met hot ver zoek, dat in het in te dienen ontwerp tot regeling der Kamers van Arbeid aan de vrouwen hot kies recht en de verkiesbaarheid voor die Kamers zoo uitdrukkelijk en ondubbelzinnig mogelijk worde ver zekerd, dat omtrent de bedoeling van den wetgever geen twijfel kunne rijzen. Kerkelijke Zaken en Onderwljs. Bedankt voor het beroep bij de Ger. gem. te Koljjnsplaat door ds. Buitenhuis te Sleeuwijk. Ter benoeming van eene ondorwijzers bij het o. 1. onderwijs alhier is de volgende voordracht op gemaakt1. moj. A. J. Nijland te Hazerswoudo 2. mej. A. M. Anschütz te Kats; S. mej. M. C. Van den Ende te Oud-Sabbingo. Eergisteren herdacht do heer G. Keijzer, leer- aar in de gymnastiek aan de H. B. S. te Middel burg, zijn vijfcigjarigen dienst bij dat ouderwijs. De jubilaris ontving veel blijken van belangstel ling van oud- en tegenwoordige leerlingen. Gemengde Berichten. Te 's-Iïeeir ISendrikakassdercn zal mor gen (Donderdag) een ijsfeest worden gehouden, op geluisterd door het muziekgezelschap van 's-Heer- Arendskerke, en waarbij prijzen, bestaande in levens middelen en brandstoffen, zullen worden uitgeloofd. Bij de weduwe E., te Utrecht, eene vrouw die betere dagen heeft gekend, doch dio na den dood van haar man hard most werken om in het onderhoud van hare kinderen en haar reeds hoog bejaarden vader te voorzien, vervoegde zich weinige dagen geleden een als heer gekleed persoon, tus- schen de 26 en 30 jaren oud, met gunstig uiterlijk, te kennen gevende, dat hij reiziger was voor een bekend wijnhandelaar en voor minstens drie maan den een gemeubileerde kamer behoefde. Hoewel de juffrouw beweerde, dat de kamer, welke zjj beschik baar had, voor meneer wel wat te eenvoudig zou zijn, was deze echter van een ander gevoelen en weinige oogenblikken later huurde hij de kamer. Daar meneer bijna den gauschen dag afwezig was en alleen des middags thuis kwam om te dineeren, meende de juffrouw het nogal goed te hebben ge troffen, hoewel het baar toch wel wat vreemd voor kwam, dat de koffers die werden verwacht, zoo lang wegbleven. Jl. Dinsdag met den ouden man, dien hij op zijn kamer op een bittertje had genoodigd, alleen zijnde, wist hij dezen over te halen om hem voor een paar uur 10 te leenen, waarna hij echter vertrok en niet terugkeerde. Bij nader onderzoek is gebleken, dat m«noer dat kunstje ook reeds bij anderen had uitgehaald, zoo mede dat hij bij het bestellen van zijne diners tel kens een go®d klinkenden naam opgaf, waardoor men eerst ontdekte met een bedrieger te doen te hebben, toen het te laat was. Daar men hem sedert te Utrecht niet meer heeft gezien, is het niet onwaar schijnlijk, dat hij zijn geluk ook olders eens zal gaan beproeven. Aan De Hervorming wordt het volgende ge schreven »In de Gevangenpoort te 's-Gravenhage bevindt zich ook een kamer, waarvan men u verhaalt, dat zij diende voor een geheel bijzondere, venijnig be dachte pijniging. Daarin werden gevangenen opge sloten, die men tot bekentenis wilde brengen door den honger. Boven in den muur was een opening, in verbinding met de keuken. De geur der spijzen drong dus binnen in de hongerkamer en prikkelde en pijnigde de ongelukkigen, die de honger ver scheurde en voor wie de braadlucht een onduldbare marteling was. »Onze afschuw is gerechtvaardigd en wij prjjzen onzen zachteren tijd. M >ar er zijn vele gezinnen onder ons, waar men de hulp h«eft van loop- of kindermeisjes, van die magere, opzichtige schep seltjes, die vroeg er op uit raor ten om wat te ver dienen en die dan in haar i>huizen" komen van ochtend tot etenstijd. Zij hebben magen, die veel begesren, omdat zij maar weinig ontvangen. Zij wonen de bereiding der spijzen bij, haar reuk organen worden aangenaam gestreeld, zij helpen misschien nog opdoen en zien al deze heerlijkheden van nabij. Daarna gaan zij naar binnen, om te vragen of mevrouw nog iets heeft ea met de lek kere lucht in dan neus en de herinnering aan deze culinaire wellusten in den geest, trekken zij de voordeur achter zich dicht. »Ik weet ook gezinnen, waar men het kind vooraf warm laat eten en daarna heengaan. Doch er zij a er ook, waar de bovenbedoelde 19e-eouwsche variatie van het oude thema wordt in praetijk gebracht. »Mutaii3 mutandis" natuurlijk, maar dö overeen komst is toch niet te ver gezocht." Een veldarbeider uit het Noorden die, tenge volge eener daad in eene socialistische meeting in een oogenblik van opwinding gepleegd, eenige maan den moest doorbrengen in de gevangenis, leerde daar het beroep van kleermaker. Zulke goede vorderingen maakte hij, dat hij thans dit beroep in zijne woon plaats met goed gevolg uitoefent. Do laatste sneltrein vac Boxtel naar Vlissingen had Zondagavond een onverwacht oponthoud, daar men, toen hij het station Middelburg biDnenstoomde, tot de ontdekking kwam, dat een gedeelte van den trein ontbrak. Het achtergebleven treingedeelte was blijven staan bij een der wachtposten. Onmiddellijk werd dat gedeelte opgehaald, waar door de trein reeds circa 12 uren weder kon ver trekken van Middelburg. De oorzaak van het afbreken moet waarschijnlijk gezocht worden in het aanzetten van den trein', toen deze had moeten stoppen voor een der signalen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De zoon van den landbouwer S. te Stevens- weert ontsnapte Vrijdag aan een bijna wissen dood. Hij stond naar het kruien der iisschotsen in do Maas te kijken, toen hij een aangeschoten eend zag komen aandrijven. Deze wilde hij bemachtigen. Na tuurlijk moest hij nu op het door het water langs do Maas opgekruide ijs gaan staan. Eensklaps brok kelde dat ijs af en hij viel tuseehen de ijssckotsen in 't water. Gelukkig wist hij zich op een nogal sterke schots te werken, en dreef zoo stroomafwaarts. Nog was zijn toestand hacblijk, daar niemand ter plaatse aanwezig was. Na circa 200 meter voortge dreven to zijn, werd hij door de werking der andere schotsen naar wal gestuwd en kon hij zijn koud vaartuig verlaten. Met een nat pak en den doorge- stanen angst kwam hij eraf. In den omtrek van Maastricht zijn dezer da gen verschillende personen opgelicht door twee in- dividus, voorgevende broeder en zuster te zijn en van Verviers te komen, waar zij winkeljuffrouw en hij boekhouder waren. Beiden zijn thans zonder hun wil buiten betrekking eu willen, om naar Amster dam te komen, waar zij thuis behooren, zich van hun gouden horloges ontdoen en bieden deze daarom tegen een lagen prijs te koop aan. Zij, die door medelijden bewogen, een horloge kochten, moesten later ondervinden dat zij met een paar oplichters te doen hadden, die hun in plaats van een gouden, een verguld zilveren horloge van bijna geene waardein de hand gestopt hadden. Daar deze beide personen, welke goed Nederlandsch spreken, waarschijnlijk ook elders hune oplichterij zullen zoeken voort te zetten, zoo zij men op zijne hoedel Vooral kiezen zij de spoorwegstations tot hui exploitatie veld.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1