1895 N°. 17. Donderdag 7 Februari. 82'" jaargani De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nomrners 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen by de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam es verder bjj alle Boekverkooperg en Brievengaar derg. De prijs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfdo advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om ea vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. InxencSin;; vsu advertentiën voor 8 uren op dajr de* uStgave. C3ey>arXTvi_>^v^i GOES, 16] Februari 1895. Ten einde uitvoering te geven aan de bepaling, dat in elk der zeven keuringskringon van de afd. Zeeland van het Ned. Rundvee-stam boek door het bestuur uit dubbeltallen vier deskundigen moeten worden gekozen, werden, zoowel door de leden tot de afd. Heinkenszand be- hoorende, als door die onder de afd. Kruiningen der Zeeuwsche Landb.-maatschappij ressorteerende, die dubbeltallen reeds opgemaakt. Het bestuur der afd. Zeeland van het N. R. St. is echter van oor deel, dat de thans bij het reglement op de stieren- keuringen bepaalde indeeling der keuringskringen ook hier dient gevolgd te wordendat de afd. Heinkenszand en Kruiningen te tarnen den kring Zuid-Beveland uitmaken en dat dus door een ge combineerde vorgadering van alle op dat eiland wonende leden, die voordracht voor keurmeesters behoort te gpschieden. De reeds benoemden moeten dus worden beschouwd als niet gekozen. Ter verkiezing van vier nieuwe dubbeltallen werd gisteren in »de Prins van OraDje" alhier de bedoelde gecombineerde vergadering gehouden ouder leiding van den lieer E. van den Bosch, commissaris voor Zuid-Beveland. Slechts elf leden woonden haar bij, door wie bij meerderheid van stemmen werden ge kozen uit de afd. Kruiningen tot lsten candidaat J. J. Mol te Waarde en J. de Geus te Biezelinge en tot 2den candidaat J. van Gorsel Jr. te Rilland - Bath en J. G. vau Nieuwenhuijzen te Schoreen uit de afd. Heinkenszand tot lsten candidaat C. Zuijdweg en G. de Jager, beiden te Wolfertsdjjk, en tot 2den candidaat M. de Bokx te Goes en J. D. Elenbaas te 's-Heer Arendskerke. Nog werd door de vergadering de wonschelijkheid uitgesproken om de stierenkeuringen, die voorloopig zijn bepaald op 19 en 20 Februari a. s., later te houden met het oog op de te nemen voorbereidende maatregelen en correspondentie, en op den leeftijd der stieren. Vele toch zijn geboren in Maart of in April, zoodat deze in Februari den vereischton ouder dom nog niet hebben otn ter keuring te kunnen worden toegelaten. Daarom werd tusscheu half Maart en half April de geschiktste tijd geacht om de keu ringen te houden. Daarna werd de vergadering gesloten. Bij beschikking van den Minister van Justitie van 29 Januari 11. is aangesteld tot onbezoldigd rijksveldwachter H. J. Scbol ten te Kloetinge. In een Maandag gehouden vergadering van de katholieke kiesvereeniging te Hulst is tot candidaat bjj de aanstaande verkiezing van een lid der Pro vinciale Staten gesteld de heer F. Hombach. Vermoedelijk is het, bij ongeteekeode advertentiön, j noemen van den heer D. J. Oggel als candidaat en de mededeeling in verschillende bladen dat de R -K. kiesvereeniging geen eandidaat stellen zou, slechts een manoeuvre geweest om den anti-re7olutionairen candidaat op het kussen te helpen. (31. G.) Naar men verneemt, zal de tentoonstel ling te Zieriksee, uitgeschreven door de Zeeuwsche Maatschappij ter bevordering van Land bouw en Voeteolt", plaats hebben op 19 en 20 Juni a. s. De feesten zullen opgeluisterd worden door de muziek van het 3e reg. infanterie uit Bergen-op- Zoom. De anti-rev. Nederlander schrijft: Algemeen heeft »de kleine pers" zich geërgerd over de vraag van het Kamerlid Lohman, of een beroep van dr. Kuyper op haar in werke lijkheid iets anders was dan een beroep op zich zeiven." Nu: ook wij gelooven dat het beter geweest ware, dit niet te zeggen, en onze bijzondere bekendheid met genoemd Kamerlid veroorlooft ons te verzekeren, dat ook hem de gebezigde uitdrukking leed doet. Intusschen verheugt het ons, dat do geprikkeld heid van die pers bewijst, dat ook zij het recht wenscht te handhaven om, met behoud van haar goeden naam, af te wijken van het gevoelen van het hoofdorgaan der anti-revolutionaire partij." »Een mensch kan", aldus schrjjft men uit de residentie aan het U. D»heel wat verdragen, als hjj 't maar vry willig en voor zijn pleizier doet. Dat dacht ik nog, toen my gister een dame verklaarde, dat ze o zoo genoten had. Ze was naar het Huis ten Bosch geweest, naar den koninklijken vijver, en had daar bij 5 graden vorst een paar uren lang gestaan en gedrentold om de kleine Koningin te zien schaatsenrijden en Hr. Ms. voorname omgeving van nabij gade te slaan. Intusschen, het tooneeltje is blijkbaar wel de moeite waard om 't eens te zien. Want H. M. is flink opge assen, een ferm meisje geworden, rjjdt heel goed en beweegt zich op do meest ongedwongen wijze, niettegenstaande de »galorio", die haar zoo licht zou kunnen verleiden om er voor te »poseeren". Met welgevallen hoorden de toeschouwers haar echt, zuiver Hollandsch praten en baar doen »precies ais een gewoon meisje, niets nuffig", zei de dame, waarvan ik hierboven sprak. Mij dunkt, dat is een goed tee ken ran de opvoe ding, die ze krijgt. En te meer op prijs te stellen, omdat 'fc onze Wilbelmina niet ontbreekt aan wat men parlementair karakter" noemt. Daarvan ver telde men mij onlangs een staaltje. Heeren van 't Hof hadden gejaagd, en vertelde aan de Regentes hoeveel dieren ze geschoten hadden. De kleine Ko ningin, die toegeluisterd had, zei eensklaps: »Dat jagen vind ik een wreed vermaak", waarop zij van hare moeder do terechtwijzing kreeg, zich daarmede niet te bemoeien en zich buiten het gesprek te houden. Maar zich omwendende zei ze daarop tegen een der andere heeren of dames: »Ik vind het 1 och wreed." Na uit de berichten in de dagbladen blijkt, dat onze jeugdige Koningin eene liefhebster van schaatsen rijden is, mag wel eens herinnerd worden, dat ook wijlen Koning Willem III in zijn tijd veel van dat echt nationaal vermaak hield, evenals zijne beide broeders. Schrijrer de?es herinnert zich, nu een 45 k 50 jaren geleden den toenmaligen kroonprins en de beide andere zoons van Koning Willem II meermalen op schaatsen te hwbben gezien op het zoogenaamde ijsveld nabij het Hollandsche spoorwegstation in Den Haag, dat destijds druk bezocht werd door de schaatsenrijders, die een ruimer terrein wenschten dan de vijvers in het bosch aanboden. De drie prinsen waren allen kloeke ryders en bewogen zich met de grootste ongedwongenheid onder het publiek. Ook zij kenden blijkbaar d*n oud-Hollasdschen regel, dat op het ijs alle standen gelijk zijn. Van de drie broeders was de middelste, prins Alexander, de beste en vlugste rijder. Gewoonlijk reed hij reeds af, terwijl de kroonprins sn prins Hendrik nog bezig waren met hunne schaatsen te laten aanbinden evenwel oin, na eenige keeren over de baan gezwierd to hebben, terug te keeren en op zijne broeders te wachten. Hij was het ook die voorop ging, wanneer de prinsen ge zamenlijk reden, hetzij aan een stok, hetzij door op te le gen. Dikwijls ook reed do kroonprins te zamen met zijn jongsten broeder, terwijl dan prins Alexander door alleen te rijden aan het publiek ongezocht ge legenheid gaf om zijn^ sierljjke bewegingen te be wonderen. Voor de Hagenaars was het steeds een genot de drie zoons des Konings op schaatsen te zien, vroolrjk, opgewekt en minzaam tegenover allen. Ook de latere prins Willem van Oranje (oudste zoon van Koning Willem III) hield veel van schaat senrijden en was die kunst meester. Dan lateren prins Alexander, hoewel zijn gezondheidstoestand minder gunstig was, heeft men mede meermalen op schaatsen gezien. H. M. de Koningin-Regentes heeft naar aanleiding van een verzoek van het hoofd bestuur het bvschermvrouwschap aanvaard van do Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zon dagsrust. Omtrent de audiöntie, die de leden der Eerste Kamer in de afgeloopen week bij H. M. de Koningin-Regentes hadden, schrijft de Haagsche Kroniekschrijver der N. Gron. Ct. Die collectieve audiöntie was heel pleehtig. Vier aan vier reden de heeren in gala-costuuni naar het paleisde boden vormdn het eeregeleidede voor zitter opende de stoet, de griffie vormde de achter hoede. In de kleine balzaal ontving H. M. den senaat en liet zich door den presidant de leden allen voorstellen. De meesten bogen eerbiedig en ver dwenen weder; met enkelen hield zich de vorstin eenige oogenblikken bezig en het was nog al op vallend, dat H. M. speciaal over den toestand in de gemeenten Opsterland en Weststellingwerf zich liet inlichten. •Ik heb reden om te vermoeden, dat het voorstel, door vier leden gedaan en door den heer Van Wei deren Rengers toegelicht, om een administratief on derzoek uit to lokken naar de oorzaken van den financieelen nood der Friesche gemeenten, niet zoo geheel vreemd is aan bet gesprokene bij die audiöntie, •n tevens dat het resultaat van de gehouden stemming over de twee uitzonderingswetten, die slechts twee stemmen tegen hadden (die van de beeren Breuning en Engelberts) eenig verband hield met 'fc vooraf gegane en met het streven om, ook na de aanne ming van de regeling der huishouding van Opster land en Weststelling werf, over de onhoudbare toe standen, daar en elders, meer licht te doen opgaan dan do regeering ontstoken heeft." Het college van Ged. Staten van Zuid-Holland hsefb beslist dat de dienst van den tot het 1 reservekader behoorende gelijk te stellen is met dien van vrijwilliger bij het leger hier te lande, en dat dus vrijstelling wegens broederdienst, krachtens het bepaalde bij art. 50 der militiewet, behoort te worden verleend aan hem, wiens broeder tot het reservekader behoort. Omtrent de aankomst van Generaal Vetter schrijft de Java-Bode van den 2n Hedenmorgen 11 uur stoomde de Awwean met de admiraalsvlag in den voortop onder kanongebulder de haven van Tandjong Priok binnen, waar alle vaartuigen mot wuivende jonge dames en wapperend dundoek getooid waren. Van den gastvrijen bodem van de G. G. Mijerwaar de heeren Taylor en De Bruine de honneurs waarnamen, werd door alle hoofd-officioren en tal van dames de eerste groet aan den terugkeerenden overwinnaar gebracht. On middellijk nadat de valreep was neergelaten, bega ven de luitenant.'kolonel, adjudant van den gouver neur-generaal, Staal, eene commissie, bestaande uit den wd. afdeelingscommandant, den overste Scheuer, den havenmeester, den assistent-resident van de politie en alle hoofd-officieren van land- en zeemacht in groot tenue, zoomede «ene breeds schaar van dames en heeren zieb aan boord van de Auwean om generaal Vetter welkom te heeten. Dit geschiedde onder opwekkende tonen van de muziek der Bata- viasche schutterij. Aandoenlijk was het oogenblik, waarop mejuffrouw H. Meijll don generaal namens zijne echtgenoot© den eersten kus op het gebruinde gelaat drukte en hc-m ook namens deze den eersten krans aanboodo^n traan welde uit het oog van den opperbevelhebber, vrieu zeker gemoedsaandoe- ningen van allerlei aard de borst beklemden. Ook de vier jonge dames Scherer boden den generaal een krans aan. Ouder een opgewonden hoera van de menigte begaf zich de generaal, door alle auto riteiten gevolgd, in het feestelijk versierd salonrij- tuig van den extratrein, die precies te 12 uur het station Weltevreden binnenreed. Hier was het perron ook geheel ingenomen door officieren in groot tenue en verdere belangstellen den vóór de gereserveerde wachikamer ontving de gouverneur-generaal den generaal persoonlijk, bij gestaan door do commandanten van land- en zee macht, en hunne dames. Nalat mevrouw Van der Wijck den gereraal en den kolonel van den gene- ralen staf De Moulin ieder een fraaien krans had vereerd en de eerste opwinding voor by was, ver zocht de resident stilte en nam de laudvoogd het woord. Hij wees erop hoe zoowel HH. Majesteiten de Koninginnen als de Staten-Generaal reeds hulde hadden gebracht aan het door generaal Vetter be toonde beleid, maar toch zeide do gouverneur-gene raal behoefte te gevoelen nogmaals zijn bewondering fca befcnigen voor de ijzeren wilskracht door den opperbevelhebber aan den dag gelegd in de zoo uiteist moeilijke dageD, die aan de volkomen zege praal onzer wapenen voorafgingen tevens mpeudö Z. E. op volkomen instemming der aanwezigen te mogen rekenen, waar zij een hoezeevroeg voor den kolonel De Moulin, die generaal Vetter zoo krachtig had ter zijde gestaan in zijn weg ter vic torie. De instemming werd betoond, het stations gebouw daverde van de toejuichingen, generaal Vetter en de chef van den staf werden gebombar deerd mot bloemen, de eerste nogmaals bekranst met palmen en Bismarcken (oranje bloemen). Begeleid door een escorte van cavalerie reed ge neraal Vetter in een bofrijtuig large het front der salueerende troepen naar zijne met de nationale kleuren en de waringingroen getooide woning. Ook hier waren tal van dames, familieleden en vrienden geschaard om den held de hand te drukken. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Gisteren werden aangenomen de begrootingen van Suriname en Koloniën en na eenig debat met 20 tegen II stemmen het ontwerp tot teruggaaf van het waarborgkapitaal van de concessionarissen der lijn SamarangCheribon. De motie der Friesche j heeren tot instelling van een onderzoek naar den toestand der Friesche gemeenten werd ingetrokken na de verzekering van minister Van Houten dat hij het onderzoek der ïegeering voortzet ensp ciaal onderzoek onuoodig is. De Kamer is uiteengegaan. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep bij de Ned. Herv. Gem. te Tienhoven door ds. G. B. Fynvandraat te Nieu wer kerk. Door den Bisschop te Breda zijn benoemd tot assistent te Hoofdplaat J. A. Stoffelentot kapelaan te Grauw J. H. M. O. Laane, priester van het seminarie; en tot kapelaan te Hulst J. H. Loonen. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. Gisteren zijn veroordeeld wegens Jachtov er treding en J. M. te Kolijnsplaat tot 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h., met verbeurdver klaring niet in beslag genomen geweer met bevel tot uitlevering of te betalen f 3 b. s. 2 d. hecht. C. S. J. Mzn. te Tolen tot 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. b., met verbeurdverklaring niet in beslaggenomen geweer met bevel tot uitlevering ofte betalen f 1,50 b. s. 1 d. h.J. R. te Kwadendamme tot 2 maal f 5 b. s. 2 maal 3 d. h., met verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer met bevel tot uitlevering of te betalen f3 b. s. 2 d. h.J. M. M. te Kats tot 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h., mefe bevel tot uit levering niet in beslag genomen geweer of te be talen f 1,50 b. s. 1 d. h., met verbeurdverklaring niet in beslag genomen patroon met bevel tot vernietiging daarvanA. J. W. Jzn. te Ierseke tot 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. b., met verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer met bevel tot uitlevering of te betalen f 2 b. s. 1 d. b.A. T. te Heinkenszand tot 2 maal 7 d. h., met verbeurdverklaring niet in be slag genomen geweer en de 4 niet in beslag geno men hazen met bevel tot uitlevering daarvan of te betalen f 5 b. voor bet geweer en f 2 b. voor eiken haas s. 3 d, h. voor het geweer en 2 d. h. voor eiken baasL. T. te Heinkenszand tot 5 maal 7 d. b., met verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweren en niet in beslag genomen haas met bevel tot uitlevering daarvan of te betalen f 5 b. voor elk geweer s. 3 d. h. voor elk geweer en f 2 b. voor den haas s. 2 d. b. C. B. te Ellewoutsdyk tot 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h., met verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer met bevel tot uit levering of te betalen f 2 b. s. 2 d. h.A. C. B. te Baarland tot f 5 b. s. 3 d. met vrijspraak van het overige hem ten laste gelegdeJ. K. te Waarde tot f 5 b. s. 4 d. h., met verbeurdverklaring niet in beslag genomen haas met bevel tot uitlevering of te betalen f 2 b. s. 2 d. h.; J. R. Bzn. to Ovezand tot f l b. s. 1 d. h.; C. v. H. te Goes tot f2 b. s. 2 d. k., met verbeurdverklaring van den in beslag genomen en verkochten haas ad f 1 met bevel tot teruggave vau den zakdoek aan beklaagdeA. De H. te Kwaden damme tot f 1 b. s. ld. h met verbeurdverklaring niet in beslag genomen haas met bevel tot uitlevering of te betalen f 1 s. 1 d. h.D. D. Z. Jzn. te Krabben- dijke tot. f3 b. s. 2 d. h., met verbeurdverklaring in beslag genomen wildstrikken met bevel tot vernieling; C. S. te 's-Gravenpolder tot f 5 b. s. 4 d. h., met verbeurdverklaring in beslag genomen wildstrikkeu met bevel tot vernieling; D. V. en P. IC. Mzn. te 's-Heer Arendskerke no. 1 tot f 5 b. s. 4 d. h. en no. 2 tot f3 b. s. 2 d. h., met verbeurdverklaring in beslag genomen wildstrikken met b9vel tot vernieling. Wet op de veeartsenijkundeL. W. te Wissekerko tot f20 b. s. 7 d. h. Reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomenP. B. Lz. te ICrabbendijke tot f 1 b. s. 1 d. h.J. W. en J. d. R. te Kruiningen tot f 2 b. s. 2 d. h. Polderreglement in Zeeland: C. K. te Krabbendyke tot f 2 b s. 2 d. h. Gemeenteverordening van Driewegen: J. N., P. K., J. S M. S., K. v. W., J. W., J. S., G. A., P. A., L. A., I. v. d G., P. S., J. v. S., A. v. W., J. G., 0. A., J. v. d. G. allen te Driewegen en C. o. 't H. te Heinkenszand ieder tot f 1 b. s. 1 d. h., Gemeenteverordening van KruiningenM. G. Cz. en J. G. Ma. te Kruininge ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. M. K. te Wemeldinge tot f 2 b. s. 2 d. h. StraatschenderijW. R. Jz. te Schore tot f 2 b. 8. 2 d. h. Overtreding VeldpolitieA. MN. v. A. Lz. ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.A. d. K. te WaardeH. L. en. J. W. Jz. te Ierseke ieder tot f 2 b. s. 2 d. h. P. K. en M. V. te Goes tot f 3 b. s. 2 d. h. Nachtelijk burengeruchtP. v. D. te Ellewoutsdjjk tot f 3 b. s. 2 d. h.C. v. SJ. T. J. te Ierseke P. G., J. v. S., A. v. W., J. G., J r. d. G. allen te Driewegen ieder tot f 2 b. s. 2 d. h. In staat van dronkenschap verkeerende de openbare orde verstoren: M. B. te Hoedekenskerke tot f 3 b. s. 3 d. k. Dronkenschap: G. V. te Wemeldinge, A. B. Cz. te 's-Heer Arendskerke, C. d. B. en H. C. te Goes, C. L. te Lokeren (België), C. J. B. te Middelburg ieder f2 b. s. 2d. b., H. S. te'B-H©3r Arendskerke tot f 1 b. s. 1 d. h.j Dronkenschap bij eerste herhalingJ. G. en J. v. S. te Driewegen ieder tot f 5 b. s. 3 d. h

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1