J 895 N°. 15. Zaterdag 2 Februari. 82ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrydagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke noramers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Adverteniiën voor dit blad aangenomen by de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj all© Boekverkoopers en Brievengaarders. De prjjs der gewone advert«nii8n is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pryu slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. van advertentie» voor S «ren ©as den dag der uitgave. Ter secretarie van de gomeante za\ gedorende dertig dagen ter inzsg# van de belanghebbenden liggen eene opgave van de uitkomsten der meting of schatting van perceelen voor de GKODIS EL ASTI\G in deze gemeente. De verzoekschriften om herraeting, herschatting of vernieti ging der gedane meting of schatting, alsmede ae bezwtarschriften kunnen binnen dertig daaeu na heden op ongezegold papier aan heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie worden iugediend. Goes, deu 1 Februari 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. \V. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 1 Februari 1895. De kolfzaal ia »de Prins van Oranje" was jl* Woensdagavond geheel gevuld, toen ds. A. H. Geselle Meerburg van Delft optrad om een verhaal te geven van zijn Reis door bet Hei lige Land. De beer J. De Hoogh, waarnemend voorzitter van het bestuur der vereeniging Samuel" opende de bijeenkomst met een welkom aan de aan wezigen en betuigde zijn blijdschap, dat zoovelen waren vei schenen op deze bijeenkomst, uitgaande van genoemde vereeniging, die zich ten doel stelt gelden bijeen te brengen ter betaling der schoolgelden voor onvermogende kinderen, die de christelijke school wenscben te bezoeken. Wel zijn dezo schoolgelden niet boog, maar toeh te boog tegenover die der openbare scholen, waarom sommige ouders niet in staat zijn ze te bestrijden. Deze avond was daarom ten deele bestemd om gelden voor Samuel" by een te brengen en leden voor de vereeniging te ver krijgen. Na gebed door den voorzitter werd het woord gegeven aan den spreker van dezon avond. Hij opende zijne improvisatie, die ruim 2 i/j uur duurde, met de betuiging, dat het sedert 2ijn jeugd een zijner idealen is geweest eenmaal Jeruzalem te bezoeken en thans is dat ideaal werkelijkheid ge worden. Hij heeft gestaan aan en binnen de poorten dier heilige stad en vele andere plaatsen bezocht, waar Jezus geleefd, geleerd en geleden beeft en ge storven is. De naman Jeruzalem en Palestina ver wekken bij hem een gevoel van heiligheid en van eerbied en vormen te dien opzichte een groot con trast met die der moderne steden. Zijn r^is naar het Heilige Land was niet in alle deelen voorspoedig. De matrozen van bet schip, waarmede hij de reis deed, hadden reeds gezegd een dominé aan boord, dat geeft een slechte reis" en werkelijk, al hechtte de spreker geen waarde aan dit gezegde, in de Middellandsche Zee stak een 3torm op, waardoor de passagiers in twee dagen niet aan dek konden komen en die belette dat spreker een predikatie kon houden voor de ongeveer 90 militairen en ander© passagiers, die zich aan boord bevonden. Bij Candia was de storm het hevigst, juist ter plaatse, waar ook Paulus zoozeer werd geteisterd en waar Jonas in den buik van den walvisch werd opgenomen. Men landde echter zonder eenig ongeval te Port-Saïd in Egypte aan van welke stad, met haar prachtige havenwerken en schoono gebouwen een uitvoerige beschrijving werd gegeven, evenals van Kaïro, dat een nog Rijkere verscheidenheid te aanschouwen geeft door haar ruime parken, 200 moskeëo, uitgestrekte straten vol schoone winkels, eene universiteit met 8 12 duizend studenten, die gehurkt of zittende op den grond hunne pro fessoren aanhooren, een bibliotheek, waarin zich een ryke verzameling hieroglyfenschrift bevindt en vele andere merkwaardigheden. Ook aan de pyramiden van Egypte werd een oogenblik de aandacht gewijd. De hoogste daarvan, die van Cheops, waaraan 100.000 man 400 jaar lang hebben gewerkt, is thans nog 136 M. hoog en biedt een verrukkelijk gezicht op de omstreken aan. Na Egypte verlaten te hebben werd de tocht naar Palestina voortgezet om te Joppe of Jaffa, aan de Middellandsche Zeo gelegen, aan wal te gaan het geen, daar de zeo hier altijd onstuimig is, met roei bootjes moest geschieden, onder bevigen regen en wind. Ofschoon deze stad van uit de zee gezien een schoonen aanblik oplevert, mag zij zelve niet op den naam van schoon aanspraak makende straten zijn er vuil, nauw, glibberig, en de huizen klein, oud en bouwvallig, terwijl sprekers hotel eveneens weinig confortabl© was, daar er in de groote zaal slechts een kacheltje brandde zoo groot als bij ons op een kantoortje. Van Jaffa ging de reis per rijtuig (er voert ook een spoorweg heen) naar Jericho, door het gebergte van Judea in het land Kanaiin, het land, waarop tot hiertee een vloek rustte, doch dat thans nu er meer regen valt, meer vruchtbaar wordt, ofschoon de grond zeer steenachtig is en daardoor wei nooit goede bouwgrond worden zal. Daarna werd de tocht voortgezet naar Jeruzalem, het hoofddoel, der reis, de stad, waar Jezus heeft geleerd en geleden, waar Zijn kruis heeft gestaan, waar zich de berg bevindt van waar Hjj is ten hemel gevaren; voor den geloovige een onvergete lijke stad. Een niet te beschrijven gevoel bezielde spreker, toen hij al die heilige plaatsen in cn om Jeruzalem zou betreden. De acht dagen, daar door gebracht, noemde hij de gedenkwaardigste van zijn leven. Volgens de beschrijving die van het tegenwoor dige Jeruzalem werd gegeven mag de stad zeker niet gerangschikt worden onder de moderne steden. De straten zijn er alle begrensd door muren, waarin zich openingen of poorten bevinden, die toegang geven tot pleinen, waarop de huizen staandie straten zyn slecht of in het geheel niet geplaveid, een rioleering of stadsreiniging vindt men er niet, I evenmin als eenige straatverlichting, kreügen en allerlei vuil worden overal neergeworpen. Uitspan- j ningen of vermakelijkheden zijn er evenmin. Eenige jaren geleden heeft men beproefd er een café-chan- tant te houden, doch de zaak maakte geen opgang en thans is de inrichting veranderd in een stal. Jeruzalem is niet meer het Jeruzalem van vroeger, en wisn niet als geloovige er heen gaat, kan een bezoek aan dia stad niet aangeraden worden. De hoofdinhoud van sprekers rede was zeker wel de beschrijving van zijn bezoek aan zeer vele der plaatsen, die in den bijbel worden genoemd en van de gebeurtenissen in de bijbelsche geschiedenis ver meld. Onze ruimte laat niet toe dit alles te rele- veeren. We zouden dan moeten gewagen van de Israëlieten in Egypte, den tocht door de Roode zee, de bruiloft te Kanaiin, den doop van Jezus in de Jordaan, de kerk van het Heilig® graf, den hot Getsemaaé, de Emmaüsgangers en zoovele andere punten uit de gewijde geschiedenis, die door ds. Geselle Meerburg achtereenvolgens werden besproken en waarbij bij telkens gelegenheid vond godsdienstige overdenkingen en leeringen daaraan vast te knoopeu. Ten slotte betuigde bij nog langer in die heilige plaatsen te hebben willen vertoeven en met wee moed, maar toch ook met dankbaarheid van daar te zjjn vertrokken; hij gevoelde zich door deze reis versterkt in de begeerte om Jezus te verkondigen en spoorde zijn hoordors aan den weg te zooken, die naar het Hemelsche Jeruzalem leidt. De heer J. Donner dankte den spreker voor zijn boeiende, schoone en leerrijke rede, die aller ver wachting, hce groot ook, nog had overtroffen, en hoopte dat deze bijeenkomst aan het doel mocht beantwoorden. Namens het bestuur van »Samuel" verzocht hij een milde gave ter bestrijding dor on kosten en ten bate van arme kinderen der Christe lijke School. Na het zingen van Ps. 72 11 en dankzegging door ds. Geselle Meerburg, werd de samenkomst Wij laten in het midden, waaraan het is toe te schrijven, maar zeker is het dat de beide voor stellingen, die deze week in de schouwburgzaal der sociëteit V. O. V. zijn gegeven, zich niet in een druk bezoek mochten verheugen. Evenals verleden Maandagavond bij de tooneelvoorstelling, was ook gisteravond de zaal slecht bezet, toen voor de leden der Vereeniging voor Volksvermaken alhier optrad inejuff. Albertine Heijblom, tooneelspeelster te Rotterdam, die met een elftal, zoo ernstige als luimige voordrachten de aandacht wist te boeion en den aanwezigen een degelijk genot verschatte. Mej. Heijblom paart aan een goede voor dracht een beschaafde, zuivere uitspraak, een aan genaam stemgeluid en passende, niet overdreven bewegingen. Dat zij niet alleen een meesteres is in reciteeren maar ook als actrice op hare plaats is, bewezen o. a. de nummers van het programma ♦Scène maken" en Het Gordijn". Bij de voordracht hiervan behoefde men zijn verbeelding volstrekt geen geweld aan tj doen om te meenen, dat zij optrad in een tooneelstuk. Het beste bewijs voor de dege lijkheid haror voordiachten is wel dat zij, alleen, in staat bleek te zijn de aandacht van hare h- orde ressen en hoorders een geheelen avond levendig te houden, zonder dat eenige eentonigheid ontstond door steeds dezelfde persoon te zien en te hoor en. Jam mer daarom, dat de zaal niet beter was bezet en het was in de eerste plaats jammer voor de De waarn. voorzitter der vereeniging voor Volks vermaken, dhr. Breetvelt, gedachtig aan de woorden van de Genestetals u het hart tot spreken dringt, zoo spreek, was dan ook ongetwijfeld de tolk van i alle aanwezigen, toen hij mej. Heijblom dankte voor haar optreden en hulde bracht aan hare talenten, j Hij beschouwde dezen avond als een kennismaking met haar en sprak de hoop uit, dat zij nog meer malen in Goes zou optreden en alsdan een talrijker publiek mocht voor zich zien. Een luid applaus bezegelde deze woorden. Ierseke. Woensdagavond werd in een spoed- eischende Raadsvergadering tot onder wijzeres aan school 1 benoemd mejuffr. A. M. Con tant te Warnsveld, om 1 Maart in functie te treden. Het beroep van L. De Feyter Pz. te Ak- sel tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland tot afwijzing van zijn verzoek om vernietiging der beslissing van ingelanden van den Bath-polder tot begrinding van den Doorndijk, is met-ontvankelijk verklaard. De off. van adm. Ie kl. D. G. Krol van der Hoek wordt met 1 Augustus eervol ontheven van de opleiding der adsp.-administrateurs te Wil lemsoord en is bestemd voor het eskader in Oost-Indië. De luitenant ter zee der 2de klasse W. M. K. B. van Idsinga, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. Woensdag behandelde de gemeenteraad van Middelburg de voorstellen van B. en W. tot samensmelting van drie of subsidiair van twee scholen. Er bestaan daar, behalve kostGlooze scholen en scholen voor minvermogenden, een jongensschool, voorbereidend© voor H. B. S. en Gymnasium een meisjesschool, wat omvang van het onderwijs en het schoolgeld betreft, ongeveer met de vorige over eenstemmende en een tweede meisjesschool, voor voortgezet lager onderwijs, waarop het stelsel van vakonderwijzers met middelbare akten toegepast wordt. Het aantal leerlingen op de drie scholen, vooral op die voor meisjes, is zoo gering, dat er klassen voor drie en vier leerlingen zijn. B. en W. meenden bij den tegenwoordigen, niet rooskleuriger! toestand der financiën, een voorstel tot combinatie te moeten doeD, waarvan voorloopig eene kleine, later misschien eoae aardige bezuiniging op de on derwijskosten het gevolg zou zijn terwijl naar zij meenden, in die meening gesteund door den districts schoolopziener, het onderwijs eer zou wel varen dan schade lijden. Het oorspronkelijke voorstel omvatte alle drie de scholen en werd als het verst strekkende het eerst behandeld. De raad verwierp het met vijf tegen elf stemmen en daarna eveneens het tweede subsidiaire, dat samenvoeging der twee eerste scholen beoogde, eveneens met vijf tegen elf stemmen, anders gecombineerd. De zaken blijven dus voorloopig zoo als ze zijn. In een tweede artikel over de werking van graanrechten, zegt De a.-r. Nederlander het volgende Wij onderstelden dat er in Nederland 150,000 bunder grond tot bouwland zullen worden aangelegd. Geschiedt dat, dan worden milUoenen aan werkloon verdienddie miilioenen komen ook ten bate van de stedelingen, die, daar velen naar het platteland zullen terugkeeren, de te groote concurentie in de steden zullen doen afnemener komt welvaart en Nederland is gered. Ziedaar het plan. Doch is er voor die onderstelling dat 150,000 hectare in cultuur zullen worden gebracht eenige redelijke grond Is dio grond er niet, dan hangt ook alles wat op die onderstelling gebouwd is in de lucht. De lezer veroorlove ons hem eenige oogenblikken met cijfers te vermoeien en te vervelen waar het eene zoo gewichtige zaak geldt als de algemeene wel vaart, is het onderzoek naar de middelen om daartoe te geraken wel eenige moeite waard. Blijkens de jaarcijfers uitgegeven door de centrale commissie voor statistiek, 1894, is geheel de in cultuur gebrachte hoeveelheid grond gedurende de laatste zestig jaren vermeerderd met slechts 225 duizend bunder; sedert 1883 slechts met ruim 19 duizend (waaronder natuurlijk ook ingedijkt land behoort). De woeste grond daarentegen is verminderd met 194 duizend bunder. Van die 225 duizend bunder is het grootste deel, nl. 98,000, in bouwland, een kleiner deel, nl. 60,000, in weiland omgezet. Hiermee strookt ook de opgave van de opbrengsten der granen: bedroegen deze van 1851 tot 1860 dooreengenomen 426,000 hectoliter, in 1891 bedroe gen zij 483,000. Er is dus vooruitgang wat den graanbouw betreft. Wel is de opbrengst van tarwe belangrijk minder, terwijl die van rogge zoowat stationair gebleven ismaar de opbrengst van haver is in den zelfden tijd toegenomen. Die jaarcijfers geven ook de verhouding aan tus- schen bouwland en weiland. In 1880 werden van elke 100 bunder 43.4 tot bouwland gebezigdhet overige voor weiland. Is dat nu sinds de daling van de graanprijzen grootelij ks veranderd? Neen thans wordt nog 42.6, dus slechts 1 op de honderd bunder minder dan in 1880, voor wei land gebruikt. Gedurende de periode van 1879 tot 1892 weid op zijn meest 57.4, op zijn minst 56.5 percent aan weiland gebezigden omgpk^erd aan weiland op zijn minst 42.6; op zijn meest 43.5. In 1833, dus 60 jaar geleden, was de verhouding 42.4 en 57.6, dus bijna dezelfde. Uit deze cijfers is, dunkt ons, wel eenige leering te trekken. Vooreerst ziet men er uit, dat de gewone klachten, alsof al het bouwland reeds in groenland wordt omgezet en alzoo vele handen van arbeid beroofd worden, met de werkelijkheid in strijd is. Het moge, om velerlei oorzaken, het platteland slecht gaan, toch schijnt de handenarbeid er ongeveer dezelfde te blijven. Indien dit is onze tweede opmerking de steden zoo ontzaglijk bevoordeeld zijn boven het platteland, waarom verlaten de landbouwers dan niet in grooteren getale het platteland, om zich in de steden immers toegankelijk voor allen te verrijken Dit schijnt evenwel niet te geschieden. In de derde en voornaamste plaatsindien de verhouding van bouw- en weiland altijd dezelfde blijft; indien zelfs vóór 1884, dus in een tjjdperk toen het koren veel duurder was dan het door in voer eenor graanbelasting ad f 3 per hectoliter zal worden, die verhouding niet is gewijzigd, hoe kan men dan onderstellen dat er nu 150.000 hectaren bouwgrond meer dan tot dusver zullen worden ge bezigd voor den graanbouw? Wil men die bunders onttrekken aan het nu in gebruik zijnde groenland, dan zou de verhouding van groen- en bouwland worden 50 en 50; terwijl zij steeds geweGst is pl. m. 43 en 57. Of wil men voor die 150.000 bunders heidegrond ontginnen Maar wij ameenen, dat zoo daar voor deel in zat, dit reeds lang geschied zou zijn toen het graan veel hooger stond dan thans. Bljjkens de ondervinding echter is gedurende zestig jaren niet meer dan 98.000 bunder tot bouwland aan gelegd; en dat ia natuurlijk niet alles heidegrond geweest. De deskundigen beweren dan ook tegen woordig, dat heidegrond wel met voordeel in cul tuur kan worden gebracht, maar in den regel niet voor graanbouw. Er is natuurlijk geen enkele reden om aan te nemen dat in vroegere jaren, bij veel hooger graan prijzen, de menschen vergeten hebben dat er nog meer grond met vrucht te bebouwen was. Maar hoe kan men dan nu aannemen, dat onze bebouwde gronden met 150.000 bunder zullen worden ver- mcerderd, zoodra, en dat nog wel op kunstmatige wijze, de tarweprys met f 3 wordt verhoogd Omtrent het bericht, dat dr. Schaepinan een eigen orgaan zou oprichten, sehrgft het Centrum: Ofschoon wij het aanvankeljjk overbodig achtten van deze tijding nota te nemen, meenen wij thans, wegen6 de vele aanvragen om inlichtingen, die tot ons komen, uit de allerbeste bron te moeten ver zekeren, dat het bericht van het Rotterdamsch blad van allen ernstigen grond ontbloot is." De Neder 1. Vrouwenvereenging Tesselschade, die zich ten doel stelt: ♦Lots verbetering van de onvermogende, beschaafde vrouw," heeft in hare laatste algemeene vergadering, teneinde beter te kunnen voldoen aan art. 2, 2o. harer sta tuten, luidende: >Zij tracht dit doel te bereiken door de onvermogende, beschaafde vrouw te helpen in het vinden eener betrekking," besloten tot de oprichting van een ♦Bureau van voorlichting" omtrent onderwijs, betrekkingen en beroepen voor vrouwen. Om nu de noodige vertrouwbare gegevens voor dit bureau te verkrijgen, heeft zij de mede werking ingeroepen van do gemeentebesturen en verzoekt de directrice van dit bureau de beantwoor ding der volgende vragen lo. Welke betrekkingen voor vrouwen worden in uwe gemeente door het gemeentebestuur begeven 2o. Welke zijn de instellingen van onderwijs in uwe gemeente, waaraan vrouwen verbonden zijn, en welk aantal is verbonden aan elke instelling 3o. Welke salarissen zijn verbonden aan de onder sub lo. bedoelde betrekkingen, waaronder ook on derwijzeressen 4o. Welk pensioen is aan die betrekkingen ver bonden Het is niet tegen te sprekeB, zoo meldt men aan de Standaard uit Weststellingwerf, dat het voor velen aldaar ten eennnmale onmogelijk is, om den ongehoord zwaren hoofdelyken omslag te be talen, terwjjl het voor anderen uiterst moeilijk zal zijn daarvoor het geld byeen te brengen. Het gerucht gaat, dat er pogingen worden aan gewend, om zich eenparig tegen de betaling te verzetten. Uit Nederlandsch-Indiö wordt aan de Tel. ge seind, dat het stoomschip Z e e d u i fvan de gouvernements-marine is gestrand in de Patientia- straat. Het schip is verloren. De bemanning werd g^red.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1