1895 N°. 14. Donderdag 31 Januari. 82ste jaargang. De uitgave dezer Courant geBchiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Bebalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en vorder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prp slechts tweemaal berekend. Geboorte-, h u wel g kg- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. advertenttSn v«o* 3 nreia op den dog öer nit^ave» GOES, 30 Januari 1895. Was het te wijten aan de kort op elkander volgende vermakelijkheden of aan den indruk, dien »de Brompot" bij het Goesche publiek had achter gelaten, dat de tooneelvoorstelling door het gezel schap ran den beer A. Van Lier jl. Maandagavond zoo weinigen Daar de concertzaal der Sociëteit V. O. V. had gelokt? Do zaal was nauwelijks half be zet en dit bracht de aanwezigen in eene weinig en thousiaste stemming, die het spel der optredeuden niet vermocht te verbeteren. Nadat het publiek wel wat al te lang bad moeten wachten op de dingen, die komen zouden, werd het eerst gegeven: Grootmoedertje", een dramatische schets naar het Hoogduitsch, voorgedragen door mevr. AlbrechtEngelman. Als oude boerevrouw gezeten bij de wieg van een barer kleinkinderen, vertelde zij met het haar eigen talent herinneringen uit haar tachtigjarig lev6n; ook het spinnewiel, dat nu niet meer draaide, doch waarop zij vóór zestig jaar haar bruidskleed spon, en waarop ze ook reeds jaren geleden haar doodshemd had vervaardigd, riep die herinneringen in haar wakker. Een gesprek met mijnheer de pastoor", die buiten op een bank een oogenblik kwam rusten gaf haar mede aanleiding tot een terugblik op het verleden, en in hare huise lijke bedrijvigheid, gaf zij een sprekend beeld van de zorgen en bezorgdheden eensr grootmoeder voor haar huisgezin en kroost, tot eensklaps, bij dezelfde wieg gezeten, een plotselinge dood een einde maakte aan haar leven cn dus ook aan hare zorgen en over peinzingen. We willen niet ingaan op de vraag of zulke lange monologen op het publiek nog den gewenschten in druk maken. Wij gelooven, dat ze niet meer pak ken" willen, en de aanwezigen waren dan ook niet overdadig met hunne bijvalsbetuigingen. Toch mag niet ontkend worden, dat de hoogbejaarde actrice deze voor haar zoo passende rol in den juisten toon en met grooten eenvoud speelde, en dat zij ook dit maal toonde nog altijd eene te waardeeren tooneel- Bpeelster te zijn. Het daarop volgend stuk Het Zangersfeest" van Von Moser, was weer een van die kluchtspelen, waarin de eene dwaasheid op de andere gestapeld wordt, en waarin na allerlei dwaze vergissingen en verwikkelingen alles ten slotte op zijn pootjes terecht komt. Strekking zit er in zulk een stuk niet, al valt er uit het feit, dat het geheele feest mislukt, omdat er tusschen de beoefenaars der harmonie geen harmonie bestaat, misschien vooral in eene kleine plaats, nog wel eenige leering te trekken. Jammer daarom, dat de schrijver dit thoma niet wat meer heeft uitgewerkt. Die mijnheer Bolten, die het zan gersfeest zal presideeren, hoewel hg van muziek vol strekt geen verstand heeft en voor niets leeft dan voor lekker eten, en die bij het opsommen van al de ongelukken, die hem op éen dag treffen, telkens de reeks opent met te jammeren over de »verbrande haantjes" van zijn middagmaal, zou, wanneer op die tegenstelling meer nadruk was gevallen, een kostelijk type hebben kunnen worden, waarvan menigeen zou gezegd hebben zoo zijn er. Het stuk ware dan meer genaderd tot een blijspel" zooals het nu genoemd werd, hoewel het in waarheid slechts een klucht spel is. Maar dit neemt niet weg dat het publiek èn om het stuk èn om de spelers herhaaldelijk hartelijk heeft gelachen, en gerust mag gezegd worden, dat alle acteurs en actriees daartoe door hun spel heb ben aanleiding gegeven. Mocht het gezelschap van den heer Van Lier door de slechte recette van Maandagavond niet afgeschrikt zijn om nog eens terug te komen, dan hopen we, dat de voorstelling beter op tijd zal beginnen en wij vergast worden op een degelijk stuk. Dit zal een goeden indruk maken. In de gewone driemaandelijksche vergadering der Werklieden-vereeniging Eigen hulp" alhier, die gisteravond werd gehouden, werd o. a. ook het jaarverslag uitgebracht. Hieruit bleek, dat gedurende L894 was ontvangen f 806,77 en uit gegeven f 597,00 Va, waaronder aan uitkeering we gens ziekte f 504, benevens f 10 extra aan een weduwe bg het overlijden van haar echtgenoot. Het kas-saldo op 31 December bedroeg f 1065,45. De ontvangsten voor de reserve-kas, bestemd voor bui tengewone uitgaven, waren geweest f 145,54; hier van was uitgegeven f 21,79 V®, waaronder f 8,27 voor liefdadige doeleinden buiten de gemeente. Het saldo van deze kas bedroeg op bovengenoemden datum f 171,55 i/#. Aan 24 personen werd in het afgeloopen jaar uit keering wegens ziekte verstrekt. De vereeniging bestond bg het einde des jaars uit 146 gewone leden, 19 buitengewone leden en 8 begunstigers. De bruto-opbrengst der jl. Zaterdag alhier gehouden soirée, ten bate van het St. Ni- colaasfeest voor kinderen van on- en minvermogen den, bedraagt f 264,25, terwijl nog aan vrijwillige bijdragen f 65,20 is ontvangen, totaal derhalve f 329,45. Gedeputeerde Staten van Zeeland brengen ter kennis, dat do steiger aan de Staartnol bij B o r s e 1 e tot het innemen of aanzetten van reizi gers en tot het laden of lossen van goederen, op Vrijdag 1 Februari a. s. in gebruik zal worden ge nomen en dat daarop, te rekenen van dien dag af, van toepassing zullen zgn bet reglement op bet ge bruik van de steigers in Zeeland en het besluit der Staten tot heffing van steigerreoht (Prov. blad no. 54 van 1889). De Minister van Justitie heeft bij beschikking van 22 Januari jl. benoemd tot onbezoldigde rijks veldwachters J. Van Koeveringe te Kapelle en J. K o 1 e en A. Vleugel, beiden te Wemel- dinge. Men schrijft ons uit Rilland-Batli Niettegenstaande den ongunstigen zomer van ver leden jaar werden toch nog aan het station te Rilland 244 waggons elk met 10000 K.G. suiker bieten verzonden. Neemt men nu in aanmerking dat van hier nog op verschillende andere plaatsen, nl. langs de Wester-Schelde uit de haven van Bath en uit die van den Zimmermanpolder, langs de Oosterschelde uit de haven van de Engelsche polders, en uit den Damespolder van 't land per as naar de fabriek, groote hoeveelheden werden vervoerd, dan kan men eenigszins nagaan hoeveel minder geld alleen hier onder den landbouwersstand ontvangen wordt bg een vermindering van den prijs der bieten tot op 9 per 1000 K.G. Ierseke. Maandagavond vergaderde de Gemeente raad, onder praesedium van den heer Klos, oudsten wethouder. Afwezig was de heer Joos Sandee wegens ziekte. O. m. was ingekomen eene kennisgeving van het Burg. Armbest. dat de heer Joos Sandee Pz. wegens ziekte voor zijne herbenoeming tot voorzitter heeft moeten bedanken, en dat in zgn plaats benoemd is de heer Joos Sandee Jz., welke de benoeming beeft aangenomen een verzoek van eenige bewoners om verbetering van den langs hun huizen loopenden weg langs den Zeedijk en om plaatsing van een lantaren. De Voorzitter zeide, dat B. en W. reeds tot de plaatsing van een lantaren besloten hadden. Wat de weg aangaat daaromtrent hadden zij geen voorstel. De heer Sinke vreesde, dat de ophooging van den weg, waarvan adressanten spreken, niet baten zal en hun wegens het water ook niet dienstig zou zijn. Hij stelde voor dat B. en W. in overleg met den gemeente-opzichter een plan zouden opmaken. Na eenige discussie werd het voorstel van den heer Sinke met algemeene stemmen aangenomen. Voorts was ingekomen een verzoek van de gym- nastiek-vereenigiog Vooruitgang zij ons streven" om, zoonoodig tegen vergoeding, het ledige lokaal van het ziekenhuis of een lokaal van een der open bare scholen voor hare oefeningen te mogen ge bruiken. TegeD het ziekenhuis had de Voorzitter bezwaar omdat dit bewoond ismaar ook tegen het gebruik van een schoollokaal had hij bedenking, vooral als de oefeningen op Zaterdag worden gehouden, als wanneer de scholen pas schoongemaakt zijn. De heer Sauer was voor de inwilliging van het verzoek, wijl hij de beoefening der gymnastiek nuttig oordeelde. De oefeningsdagen kunnen in de week gekozen worden en dan zullen de gymnasten wel voor de herplaatsing der banken zorgen. De heer Cupéry is niet tegen het gebruik van een schoollokaal, maar raadt toch voorzichtigheid aan met de inwilliging. Als de vereeniging meer dan kamergymnastiek wil beoefenen, dan zijn er werk tuigen noodig en als die m de school moeten ge borgen worden, kan dit kosten veroorzaken. Ook dienen de leden voor reparatiën van mogeljjke be schadiging in te staan. Hg stelde dus voor aan het bestuur eerst nadere inlichtingen te vragen omtrent den omvang van hun studiën. De heer Sinke wees er op, dat men voor ver schillende vereenigingen altijd maar bij de gemeente aanklopt om een lokaal. Hij begreep wel, dat dit kwam dat er moeilijk een ander vergaderlokaal te vinden is, maar dan achtte hij het ook billjjk, dat de gemeente er eenige vergoeding voor ontving, in de eerste plaats voor vuur en licht. Het voorstel van den heer Cupéry werd met al gemeene stommen aangenomen. Nog was ingekomen een verzoek van de bewoners der Sehottestraten, inhoudende, dat de gemeente die straten, welke tot heden particulier eigendom zijn, in eigendom en dus ook in onderhoud overne men zou. De Voorzitter meende, dat dit yorzoek van den eigenaar, den heer Spruit, moest uitgaan en stelde dus voor het adres niet te behandelen. De heer Sinke was het daarmee eensde raad kon niot anders doen. Ook wees bjj er op, dat, ah men aan de inwilliging van dergelijke verzoeken begint, er vooreerst geen einde aan zal zijn, want er zijn nog: het Bekhof, de Kerkhoek, Molenpolder enz. Het vooistel van don Voorzitter werd met alge meene stemmen aangenomen (dhr. Spruit bleef bui ten stemming). Daarna werd aan den heer Verhulst, onderwijzer aan school 1, op zijn verzoek eervol ontslag verleend tegen 1 Mei, wegens zijne benoeming te Wissenkerke. Met algemeene stemmen werd besloten sollicitan ten voor een vijfde onderwgzersbetrekking aan school 2 op te roepen en het salaris vast te stellen op f550. De benoeming van een onderwijzeres aan school 1 kon niet plaats hebben, omdat do stukken nog niet terug waren van den arrondissements-school- opziener. Daarna kwam de concessie-aanvrage der heeren J. F. M. Bergman c. s. voor d6n aanleg van ©6n paardentramweg van Iersekendam naar 't station Kruiningen-Ierseke in behandeling. Deze aanvrage was met plan en teekeningen ingekomen van Ged. St. met verzoek om advies, in 't bijzonder om be antwoording der vraag of de weg in 't algemeen belang wordt geacht- De Voorzitter deelde de op- en aanmerkingen van B. en W. mede. Van den Iersskendam beginnende had hg tegen het gedeelte tot ongeveer 40 M. voorbij school 2 geen bezwaar. Van daar zag hjj de lijn liever aan de oostzijde dar straat tot op den hoek der Zandstraat. Verder tot bij de Paardemarkt waren weer geen bedenkingen, maar om den nauwen in gang der Vierstraat te vermijden, moesten zij be paald de vooik8ur geven aan de Wijngaard- en Mosselstraat om even vóór school 1 weer op de hoofdstraat te komen. Daar moet de lijn weer naar de oostzijde verplaatst worden tot bij de woning van P. v. d. Endt. Verder wordt op den Dam een signaal noodig geoordeeld en langs de Damstraat de demping en rioleering van twse einden sloot, omdat anders 2 rijtuigen elkaar niet kunnen pas- seerem. Binnen de kom der gemeente moet stap voets gereden en bij 't passeeren van hoeken aan houdend gescheld en varder alle maatregelen in 't belang der openbare veiligheid genomen worden. De heer Sauer vroeg, hoe het gaan zou als de maatschappij eens over den kop ging. Moet deze dan de straten in den vorigen toestand herstellen of komen de rails aan de gemeente. De heer Sinke vreesde een dergelijk geval niet. Als de weg er eenmaal komt, zal hij er ook wel blijven. Overigens kan men moeielijk een contract maken, waarin geen mazen zgn, waar kwaadwilligen doorsluipen. Hij vroeg of er bezwaren tegen den aanleg zijn ingekomen. De Voorzitter antwoordde, dat die bij Ged. Staten moeten ingebracht worden, maar dat hij er niets van gehoord heeft. De heer Spruit meende, dat de leden vergaten, dat niet de Raad maar Ged. Staten concessie ver- leenen en de voorwaarden regelen. De Raad kan alleen bedenkingen inbrengen. De heer Cupéry gaf nog den wenscb te kennen, dat binnen de kom der gemeente op do drukste plaatsen het eerste halfjaar een man voor den tram zal loopen. De vraag of de tram in 't algemeen belang ge acht wordt, werd met 8 tegen 1 stem (die van den heer Schipper) bevestigend beantwoord en met alge meene stemmen besloten de gemaakte bedenkingen en voorwaarden aan Ged. Staten kenbaar te maken. Daarna werd wegens de aanhoudende ongesteld heid van den heer Joos Sandee Pz. de heer D. Spruit met 5 van de 9 st. tot tijdelijk wethou der benoemd, welke benoeming de heer Spruit ver klaarde aan te nemen. Hiermee was de agenda voor de openbare ver gadering afgeloopen. Er restten nog reclames tegen den Hoofd. Omslag voor een geheime zitting. Alvo rens hieraan te beginnen verzocht bij de laatste rondvraag de heer Sinke om een steviger plaatsing van eonige meerpalen, die bij den hoogen vloed uitge vloeid zijn. Zij zijn wel herplaatst, maar zoo slecht, dat zij weer al drijven. Verder bracht hij bezwaren in tegen een paar gevallen van vaartuigen, die bij den ingang der haven hadden gemeerd en zich tegen den grond laten vallen. Dit was natuurlijk hinderlijk voor andere vaartuigen. De Voorzitter beloofde voorziening voor beide zaken. De heer Sauer verzocht nog, dat den ingezetenen zou aangezegd worden om wegens de buitengewone gladheid zand of asch op de straten te strooieD. Het genoegen der jeugd woog niet op tegen het breken van armen of beenen, merkte bij te recht op. De Voorzitter had den omroeper reeds last gegeven voor een dergelijk bevel, antwoordde hg. Maandag herdacht mr. J. A. V a i 11 a n t president der arr.-rcchtbank te Rotterdam, don dag, waarop hij, 50 jaren geleden, voor het eerst deel uitmaakte van de rechterlijke macht. Mr. J. A. Vaillant promoveerde op 6 April 1840 en werd daarna te Rotterdam advocaat, tot hij in 1845 te Schiedam kantonrechter werd. In 1854 werd hg benoemd tot rechter en in 1874 tot pre sident der airondissements-rechtbank te Rotterdam. Geruimen tijd was de heer Vaillant ook dijkgraaf van Schieland, in welke betrekking bg mr. J. Thooft opvolgde. Een paar jaar geleden legde hg die be trekking neder. H. M. de Koningin-Regentes heeft Hare waar deering der verdiensten van den jubilaris getoond, door hem heden te benoemen tot Commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Ook aan andere blijken van belangstelling heeft het den heer Vaillant Maan dag niet ontbroken, in de eerste plaats van de zijde zijner ambtgenooten, die hem een vriendenmaaltijd aanboden en van de zijde der balie, die hem hare hartelg ke gelukwenschen is komen brengen, maar verder ook van tal van andere ingezetenen. Bij kon. besluit is benoemd tot commissaris van politie te Zieriksee H. Visscher, thans in specteur van politie te Nijmegen. De a.-r. Nederlanderhet orgaan van mr. De Savornin Lohman, schrijft Er is reeds vele malen de vraag gedaanop wier hoofd komt de graanbelasting neer De landbouwer klaagt en terechtzijn tosstand is uiterst treurig. Maar kunnen de anderen, over 't geheel genomen, veel missen Zelfs de renteniers, wier inkomen van 6 op 3 gedaald is, en tot welke klasse van kleine luyden behooren, die hun inkomsten brood- en broodnoodig hebben En de gewone arbeider Men zegtbeter duur brood met werk, dan goedkoop brood zonder werk. O zeker Maar verreweg de meeste arbeiders hebben gelukkig nog werk. Moet, mag men deze belasten met een bedrag van zeker f 20 per gezin Kunnen wij antirevolutionairen, die op afschaffing van zeep en zoutbelasting hebben aangedrongen, omdat zij in evenredigheid 't zwaarst drukten op den kleinen man, nu juist het tegenovergestelde doen Hierop wordt vaak geantwoordals de schatkist bijv. 13 millioen trekt, dan kan het rijk vele andere belastingen afschaffen, en dit komt dan den kleinen man ten goede. Belastingen bijv. op suiker en vleeseh. Maar is het waarschijnlijk dat het rijk deze belas tingen vervangen zal door een graanbelasting, die men immers slechts wil heffen zoolang de toestand slecht isdus tijdelijk Zal afschaffing van de suiker belasting niet onze suikerindustrie in den grond boren, en zal de gewone arbeider met afschaffing van vleeschbelasting erg gebaat worden Ziedaar eenige vragen. Aangenomen dat zij voldoende kunnen worden beantwoord dan rijst de voornaamste vraagis het wel zoo zeker, dat wij de 13 millioen krijgen en dat tegelijkertijd de landbouwer zal worden gehol pen Immers, als de invoerrechten den invoer niet doen afnemen, dan komen er niet meer handen aan den arbeid dan thansdan blijft de toestand de zelfdealleen ontvangt de verkooper van hier ge teeld graan meer dan thansdie koopkracht ver meerdert in dezelfde mate als die van de anderen, die het gelag zullen hebben to betalen, vermindert. Zoover de tegenwoordige landbouwer eigenaar is, baat hem diten het baat eveneens allen eigenaars, niet-landbouwersmaar baat het den landbouwer als zoodanig Zal hg niet als hij pachter is meer huur, en ais hij eigenaar zgn wil grooter koopsom moeten betalen dan vroeger Daar het aantal pach ters niet vermindert en het aanbod van grond het zelfde blijft, zal dunkt ons de pachtsom hooger worden. Ook het aantal arbeiders blijft hetzelfde. Hoe zal dan de kleine man en de eigenlijke land bouwer van de nieuwe belasting de vruchten trekken Het is on8 immers niet te doen om de eigenaars als zoodanig te helpen menschen, die, zoo men de voorstellingen der landnationalisateurs zou moeten gelooven, toch van zelf reeds zoo rijk worden Dit bezwaar wordt ook erkend door zeker schrij ver in De Kleine Courant van Rotterdameen warm voorstander van graanbelasting, maar die om het bezwaar te ontgaan de invoering van graanrechten wil doen gepaard gaan aan eene geheel nieuwe agra rische wetgeving, met het doel »om den grond we der terug te trekken uit den concurrentiestrijd tusschen de meer- en minvermogenden." Nu, als het daarop wachten moet, kunnen wij de quaestie nog wel wat laten rus'eB, en wachten totdat da

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1