nieuwe HOUTWAREN, Een WOON- en WINKELHUIS, PUIK LIJNZAAD Advertentien op Donderdag 31 Januari 1895, verkoopen: verkoopen: op Woensdag 6 Februari 1895, Openbare Verkooping. op Donderdag 14 Februari 1895, Coutracleereu van Suikerpeeu C. P. Serrarens, troep van leden der zwakkere kunne, die hare krach ten toonen en vaak hopelooze pogingen dosn om koopjes weg te kapen of aan te passen. En daar- tusfchen de even brooddronken winkelbedienden, tierend en lichamenzwaaiend. »Deze laarsjes van Pinet, mevrouw, zijn 5!/2 shilling het paar, enkel voor deze gelegenheid. Wat? te duur? Neem ze dan voor 4*/a shilling. Hé, wat zegt u? IJ biedt 2!/2, een ellendige halve kroon, voor echte Pinets Maar dat is immers onmogelijk. En net uw grootte ook. Leg er nog sixpence bij. Neen Welaan dan. Neem ze weg, in Gods naam 1" Nu gaat er een groot gejoel op onder de omstandstors, van wie som mige pas 3Va shilling voor dezelfde Pinets hebben gegeven »dol goedkoop" en ze thans voor een shilling minder zien gaan. Zjj rusten niet, of zij moeten ook Parijsche laarsjes voor 2 Va shilling het paar meester worden, dat spreekt En in al de departementen der opruiming wordt er zoo op die manier met artikelen gesmeten". Japonnen, kragen, huislinnen, tapijten, regenscher men, kanten, hoeden, fantasieartikelen, glaswerk alles, alles, gaat »dol goedkoop" Het gedrang is waanzinnig. De buitendeuren worden gesloten. De politie moet orde houden, detectives de talrijke zak kenrolster* bedwingen, maar het wordt elf uur 's avonds alvorens de wilde bende het huis uit is". In den goeden ouden tjjd, toen de soliede geld kisten minder algemeen en de diefstallen vrij wat meer dan tegenwoordig voorkwamen, zoo schrijft de N. Oron. Ctkostte het onzen zuinigen voorouders heel wat hoofdbrekens eene goede bewaarplaats voor hunne spaarduiten uit te vinden. Dit bljjkt nog zoo nu en dan uit de zonderlinge vindplaatsen van hunne schatten. En niet altijd is het juist in de handen van hunne erfgenamen, dat het toeval, die al te goed bewaarde schatten soms doet vallen. Zoo ook, vertelt men, vond dezer dagen een zekere De Roo te Winsum, terwyl hij bazig was een paar oude, door hem aangekochte schildergen van de lijsten te ontdoen, achter de eene schilderij eenig9 oude papieren, welke bij nader onderzoek obligatiën bleken te zijn ter waarde van f 40,000. Vlug werd nu de lijst van de tweede schilderij gerukt en hierachter vond hij geldswaardige papieren tot een bedrag van f 92,000. Er ontbreekt nog maar aan, dat de schilderijen straks echte Rembrandts blijken te zijn. De raad is gegeven om de sneeuw van de coniferen af te schudden, omdat zij door haar ge wicht de takken doet uiteen wijken, waardoor de vorm dezer planten verloren gaat. Bovendien stijgen in den winter uit de vele schoor- steenen donkere rookwolken op, welke boven onze groote steden een floers doen ontstaan en als het dan begint te sneeuwen, dan nemen de sneeuwvlokken den reinigingsdienst van de lucht op zich en voeren veel rookdeeltjes met zich mee naar de aarde. Nu bevat rook een zekere hoeveelheid zwaveligzuur, ontstaan bij het verbranden van steenkool, terwijl sneeuw eenige zuurstof meebrengt die zich gaarne met het zwaveligzuur verbindt en zwavelzuur vormt. Aan onze loofboomen, die in den winter bladerloos zijn, doet deze stof geen kwaad, maar door de poriën der teedere bladeren of naalden vah de dennen en andere coniferen dringt dit zuur, als de sneeuw er op blijft liggen» naar binnen en vergiftigt hen. In het voorjaar zien dan ook dikwijls de takjes der coniferen bruin en men schrijft dat ten onrechte toe aan de vorstin werkelijkheid is dat de schuld van het zwavelzuur der sneeuw, die ook al dwarrelt zij niet meer door de lucht, maar in rust verkeert op de plant, nog voortgaat zwavelzuur te fabriceeren. Ontdoe dus uw coniferen zoo spoedig mogelijk van de zoo dikwijls bezongen, reine en vlekkelooze sneeuw. In de vorige week gaf de Gouverneur van de provincie Antwerpen een bal. Een jaar geleden had hij het bal, dat hij toen gaf, geopend m9t mevrouw Joniaux, die nu, beschuldigd van een drievoudigen moord op bloedverwanten, met het doel zich de op het hoofd van dezen gesloten verzekerings-sommen toe te eigenen, voor de jury terechtstaat. Een melkboer uit de voorstad Ottakring is na afgelegde bewijzen van bekwaamheid tot scherprechter van Weenen benoemd. De Fransche vereeniging tot bestrijding van het misbruik maken van tabak, heeft ontdekt, dat Felix Faure een liefhebber van een sigaar is en er verscheidene per dag rookt. De heer Faure is de eerste president van Frankrijk, die rookt. De heer Thiers had een afschuw van tabak. Maarschalk Mac Mahon is een hartstochtelijk rooker geweest, doch gedurende een ziekte werd hem het rooken verboden en nooit heeft hij weer een trekje gedaan. Jules Grévy was vroeger een vriend van een pijp, doch toen hij begon te bemerken, dat rooken zjjn gezondheid schaadde en vooral nadeelig werkte op zijn herinneringsvermogen, liet hij het. Oarnot kon niet alleen niet rooken, maar kon zelfs de lucht van tabak niet uitstaan. Oasimir-Perier rookte evenmin. Wel deed hij soms '•er.s een trekje aan een sigarette, doch hij rookte deze nooit ten einde. Een Fransch geneesheer te Konstantinopel werd onlangs door een welgesteld Griekseh koopman bij zjjne vrouw geroepen, die ernstig ziek was. De wo ning van den Griek zag er tamelijk armoedig uit, en de doktor waagde daarom de vraagKunt gij mij wel betalen? Tot antwoord legde de Griek oonige goudstukken op de schamele tafel en zeide met nadruk: »Dat zult gij hebben, dokter, wanneer mijne vrouw geneest of ombrengt." De dokter wijdde zijne zorgen aan de zieke vrouw, maar te vergeefs, zij stierf. Toen hij na de begrafenis kwam om het beloofde geld in ontvangst te nemen, werd hem dit echter geweigerd. »Hebt gij mijne vrouw genezen, dokter?" vroeg de Griek. He laas, neen 1 Maar ik heb gedaan wat ik kon, om haar te redden." »Hebt gij haar dan omgebracht?" »Manl waarvoor ziet gij mij aan!" riep de Franseh- man. »Zou4ikjuw vrouw ombrengen?" >Ja, ziet gij, dokter, dan hebt gij geen geld van mij te vor deren. Ik beloofde u to zullen beloon§d, zoodra gij mijne vrouw zoudt hebben genezen of' omgebracht. Gij hebt zoomin het eene als het andere gedaan. Noem mg niet kwalijk, dokterik ben een man van mijn woord." De dokter riep de hulp van den Franschen consul in en deed den Griek een proces aan. De uitslag daarvan wordt in Konstantinopel met belangstelling verbeid. Dicht bij den top van een 900 meters hoogen borg in Italië, die in den winter aan groote vee- kudden tot weide dient, bevond zich een groote grot, die door herders fals woon- en schuilplaats werd gebruikt. Dezen winter was zij door elf herders bewoond, die wegens den heftigen regenval ook een deel van de kudden in de donkere ruimte schijnen te hebben geborgen. Den 18 Januari werd een landman, die toevallig voorbij de grot kwam, tot zijn schrik gewaar, dat deze waarschijnlijk ten gevolge van de regenvlagen was ingestort en dat een verwarde hoop van rotsblokken en aard- massa's de plek aanduidde, waar zij was geweest. Na schier bovenmenschelijke pogingen gelukte het een ouden man met twee dochters levend, maar in deerniswaardigen toestand, te voorschijn te halen. Acht personen en eene groote menigte vee waren door de steenmassa's verpletterd. Do stand van zaken in Brooklyn is ietwat verbeterd. Height's Line laat van de 650 tramrij- tuigen 300 loopeD, wegens een bevelschrift van de rechtbank waarbij gelast wordt het verkeer te her vatten. De tram werkers in Jersey City en Boston hebben besloten die van Brooklyn met geld te steunen, maar geen werkstaking te beginnen. In middels staan in Brooklyn de zaken stil, zoodat de winkeliers veel bedienden moeten afdanken. Bij de weikstaking heeft zich het volgende incident voorgedaantwee vrouwen riepen een electrischen tramwagen aan alsof zij mede wilden rijden. Zoodra de wagen stilstond en zij ingestapt waren trokken zij beiden revolvers en legden aan op den conduc teur en den machinist die op de vlucht gingen. De stakers zetten toen den wagen weer in beweging, sprongen er af, en lieten hem in vollen vaart door- loopen. Gelukkig slaagde men er in het voertuig tot stilstand te brengen voordat er ongelukken ge beurden. Voortdurend worden de electrische gelei dingen doorgesneden. Twee steunpilaren van een tooneelgezelschap dat, zij 't dan ook niet op een der eerste schouw burgen, de kunst naar de mate zjjner krachten be oefent, hadden samen een heftigen twist gehad. Drie dagen later traden zij samen in Goethe's Faust op: hij als Mephisto, zy als Gretchen. Margaretha had de kast opengedaan en ontdekte daarin met een juich kreet, luider dan de dichter had bedoeld, het kistje, dat er in verscholen was. Dit bezat namelyk een ongewonen omvang, en zij vermoedde daarom, dat het eene verrassing bevatte van een nieuwen ver eerder. Zeer natuurlijk ^klonken dus de eerste vers regels, die zij nu had te zeggen. Ook nadat zij het kistje had geopend, gaf de volgende regelWas 1st das Gott im HimmolSchau 1" uiting aan een groote, maar niet meer bigde verrassingwant boven op het sieraad grijnsde Mephisto's beeltenis haar aan. Geërgerd schoof zij 't op zijde. Maar nauwelijks was Gretchen aan den spiegel gaan staan om zich met het halssieraad te tooien, of plotseling weerklonk de melodie: »Ach, mijn lieve Augustyu!" Zij stond in 't eerst verplet, deed toen snel het deksel van de kist toe en trachtte met bevende stem den monoloog voort te zetten. Maar onverbiddelijk klonk het lied ten einde toe, en toen na een korte pauze de muziekdoos aanhief: »Madle, rück', rück', rflck' an meine griioe Seite 1" wa* er geen houden meer aane#n luid gelach ging op voor en achter het tooneel, de hoogste rangen begonnen het lied mee te zingen; Gretchen viel in zwijm en het scherm moest worden neergelaten. De Times verneemt uit Teheran afgrijselijke bijzonderheden aangaande de aardbeving te Koesjan. Na drie minuten stond geen gebouw meer overeind. Het verlies aan levens is ontzettend groot, 600 menschen werden in de moskee verpletterd, evenveel in openbare baden. Van de overlevenden zijn er bij de strenge koude doodgevroren. Er was gebrek aan eten, drinken en geneeskundige hulp. Uit Aska- bad zijn Russische dokters te hulp gekomen. Sedert den 17en houden de schokken niet op, Dinsdag was het het ergste. En het blijft streng koud. Er werd te Gotha jachtterrein verpacht en de hoogste inschrjjver was een rijk landbezitter Benser te Friemar, een man van zestig jaar. Doch het ter rein werd hem niet gegund, waarop de man, die een hartstochtelijk jager schijnt te zijn, zich uit ver driet heeft opgehangen Correspondentie. HH. correspondenten wordt verzocht ons geene mededeelingen te doen omtrent de opbrengst van in hunne gemeenten gehouden collecten voor Strijen- ham. We kunnen die niet van alle jjjfratsen vermelden. Burgerlijke Stand van Goes van 25 tot 28 Jan. 1895. Eerste Huwelijksafkondiging 27, Frederik Valkier, 30 j., jm., te 's-Heer Arendskerke en Pio- ternella Parhan, 29 j., jd., te Wolfertsdijk, onlangs te Goes. Geboren: 25, Jacob, z. v. Johannes Sinke en Cornelia Van Noorden; 26, Jan, z. v. Marinus Ver- beem en Adriana SteenbakkerJacomina, d. v. Gerardus Mattheus Heinsdijk en Johanna Sonke. Overleden 25, Christina Maria, 23 m., d. v. Jacob Van de Velde en Jannetje Saaman; 28, Maria Janse van Noord wijk, 67 j., gehuwd met Marinus Cornells Kerpel. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Hloetfnge. Door notaris Pilaar had Zaterdag de aangekondigde verkooping plaats van do vaste goederen van wijlen Mevr. de Haze Bomme zijnde Heeronhuis, koetshui*, moestuin en bosch, samen groot 1.18.48 H.A. Kooper werd dhr. W. F. K. Lens hoek te Goes, voor f 8105, voor boomen, broei kassen enz. f 1750. Samen f 9855. Onverminderd Si/* pet. onkosten. De verkooping van een huis en erf telerseke aankomende den heer T. Cupéry aldaar, en die jl. Vrjjdag ten overstaan van notaris Mulock Houwer zou gehouden worden, is niet doorgegaan. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 29 Jan., Goes, schuur, vetetal, varkenshok enz., De Kening. SI - Goes, verbouwing Christel. school, J. W. r. d. Weert W.Jz. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Si Jan.. 81 31 81 - SI 31 Feb. 4 6 8 14 81 22 25 27 28 28 28 1 Mrt. 6/7 - 7 8 n 8 n 13 14 Plaats. Voorwerpen. Goes, manufacturen, Xloetinge, meubelen en boeken, Driewegen, huizen en bouwland, Gravenpolder en Kwadendainme, hakhout, Baarland, verpachting land, Vlake, houtwaren, beestiaal enz., Goes, 4 hofsteden, Rilland-Bath, paarden, afbraak enz Kruiningen, woon- en winkelhuis, Vlake, hofstede, land, 's Gravenpolder, loopvarkens, hooi, stroo enz., Wolfertsdijk, boereninspan, Xrabbendijke, inspan, 's-Gravenpolder, 'a-Gravenpolder, Waarde, Kats, Ovezand, Biezelinge, Kapelle, Waarde, Heinkenszand, Kloetinge 's lieer Arendsk. Krabbend ij ke, Ellewoudsdijk, boereninspan, boereninspan, inspan, inspan, boereninspan, boereninspan, boereninspan, inspan, boereninspan, inspan, boereninspan, boereninspan, inspaa, Waarde, logement en kofliehuis. Information. Hollm&nu. Pilaar. Van der Kloes. Mnlock Houwer. Mulock Houwer. Hollmaon. Pilaar. Pilaar. Prins. De Vos. P. Overman. P. Overman. P. Overman, mr. Liebert. mr, Liebert. Mulock Houwer. Noordijke. De Ronde Brmer. Mulock Houwer. Gallis Merens. Hollmahu. De Ronde Bresser. De Vos. Pilaar. Hollmann. Hollmann. Prins. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATEK. Voorm, Nam. Voorm. Nam. 29 Jauuari 4.52 5.7 11.22 11.37 30 5.22 5 37 11.52 31 5.52 6.7 0.7 0.22 1 Februari 6.23 6.41 0 37 0.53 2 y 6.59 7.19 1.11 1.29 3 y 7.41 8.6 1.49 2.11 4 y 8.36 9.11 2.36 S.6 Marktberichten. ROTTERDAM, 28 Januari 1895. Granen. Buiteulandsche vast, maar stilMeel 25 ets. lager, stil. Biunenlandscbe. Ia Vlas op het land was eenige handel in de betere soorten. De aanvoer bedroeg 82000 steen blauw eu 2300 steen Zeeuwach, dat tegen vorige prgzen opgeruimd werd. Aardappelen als de vorige week. TARWE (jarige)"J '3,50 a 5,30 TARWE (nieuwe)- ROGGE (nieuwe)- 3,40 - 4,10 WIR TERGERST (nieuwe) - 2,50 - 4,- ZOMERGERST- 2,50 - 3,40 HAVER- 1,50 - 2,80 PAARDENBOONEN 4,— 5,25 WITTE BOONEN 7,— - 10,50 BRUINE HOON EX (nieuwe) - 9,- 14,50 ERWTEN4,25 - 8,25 KANARIEZAAD- 6,50 - 8,50 KOOLZAAD Hedenmorgen overleed onze lieve ABRAHAM, op den leeftijd van 8 maanden. S. R. ELZINGA. J. ELZINGA—-Foudraine. Goes, 22 Januari 1895. Den 11 Januari '95 overleed te Grand-Rapids, Noord-Amerika, onze ge liefde vader, behuwd- en grootvader ADRIAAN MEIJER, in den ouderdom van 70 jaar. Uit aller naam, C. R. OSSEWAARDE. Nisse, 28 Januari '95. Heden overleed na een langdurig en geduldig lijdeD, zacht en kalm, onze geliefde echtgenoote, moeder en behuwd- moeder MARIA KARREMAN, in den ouderdom van 61 jaar en 5 maanden. Zij die haar gekend hebben, begrjjpen zeker ons treurig verlies. Colijnsplaat, den 26 Januari 1895. G. DE JONGE. C DE JONGE (Dordrecht.) A. DE JONGE (Voorburg.) L. DOMENIE—KJlrreman. H. N. DOMENIE. Algemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van belang stelling, ondervonden gedurende de ziekte en het overlijden van onzen geliefden echt genoot, vader, broeder en behuwdbroeder FRANSISCUS HOOTSMANS, betuigen wij onzen oprechten dank. Namens de familie, De wed. F. HOOTSMANS— Ds Brandt. P.S. De zaak zal door mij op denzelfden voet worden voortgezet. Ik beveel mij minzaam aan in de gun*t van het publiek, zooals in 't leven van mijn echtgenoot ondervonden, belovende een prompte en civiele bediening. De wed. F. HOOTSMANS— De Brandt. De Deurwaarder HOLLMANN zal des voormiddags om 10 '/2 uur aan het stationskoffiehuis van dhr. <3. Lu(|k te Vlake, KIIVE UBOOTB PABTIJ ALS: Planken, Ribben en Latten voorts 8 nieuwe Ladders van verschillende lengte, 2 nieuwe Bedden en Dekens; EN 2 jonge Paarden, 1 1 tienjarig Merriepaard, 2 Koeien, 4 Kalfkoeien, 4 tweejarige Vaarzen, Runders en eene partij Loopvarkens. De Notaris C. PRINS te Kruiningen zal des voormiddags te 11 uren, ten herberge van den heer L. C. Boudeling aldaar, op de Breedte te Kruiningenkadaster sectie G no. 949, groot 1 Are 18 Centi aren, toebehooreude aan Jan Kole Je. Te aanvaarden 1 Mei 1 895. De Notaris L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN te 's- Gravenpolder zal de» voormiddags te 10 uren, ten ver zoeke van en op het hoefje bewoond door Hosten te 's- Gravenpolder, in het openbaar verkoopen: EENE PARTIJ groote en kleine LOOPVARKENS, 4000 K°. zonder regen gewon nen Poelsch Weihooi, 1200 bos Kanthooi, 1100 bos Gerstestroo, 200 bos Tarwestroo, 200 bos Paardeboonstroo, lOObosBruine- boonstroo, 6 a 7000 K°. Beesten- peen en hetgeen meer zal wor den geveild. Bij ondergeteekende bestaat gelegen heid tot A f 9. Tevens is bij hem te bevragen PUIKE REVELAAR van 1893 (Eaatlijnzaad) voor f 14, NIEUWE REVELAAR voor f 13 en T0NZAAD voor f 14 per Hectoliter. Betaling St. Jan. 's-HEERENHOEK. TE KOOP: (eerste Hevelnar) a f IS,— per Hectoliter, bij JACOB BOUW, 's-Heer Hendrikskinderen.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 3