gen Tan beide landen »in beginsel overeengekomen, de vraag, of er voor Nederland rechtens eenige ver plichting bestaat om ter zake aan den gezagvoerder, de eigenaars en de bemanning van de »Costa Rica Paket" éénige schadeloosstelling uit te keeren, aan «ene arbitrale uitspraak te onderwerpen." Zoo luidt de m6dedeeling van onzen minister van binnenland- iche zaken. Het feit, in deze mededeeling bevat, zal onge twijfeld met voldoening worden vernomen. De ro- geering mag met deze uitkomst van haar beleid in eene zaak, die tot ernstig verschil van gevoelen" met Engeland had aanleiding gegeven, worden geluk gewenscht. Deze oplossing is in de gegeven omatan- heden de meest eervolle. Engeland niet kunnende overtuigen van ons goed recht, konden wg, van onze overtuiging dat het recht aan onze zijde was ook niet in de geringste mate afstand doende, niet meer verlangen dan dat een onpartijdige scheids rechter zou richten tusschen Engeland en ons. Naast een woord van waardeering aan onze re geering past een betuiging van hulde aan de Britscha voor den wel willenden en verzoenenden geest, waar van hare medewerking om aan do zaak een voor beide partijen bevredigende oplossing te geven, de big ken draagt. Ongetwijfeld zullen onze Staten-Generaal aan het arbitrage-voorstel, dat hun eerlang zal worden aan geboden, gaarne hun zegel hechten. (N. R. Ct.) Door zekere firma zoo wordt aan de Amst. medegedeeld was bij vergissing op een wissel van ƒ800 geplaatst een zegel van ƒ15 en op een wissel van 80,000 een zegel van 15 cents, hetgeen juist omgekeerd had moeten zijn. Hier had eene onwille keurige vergissing plaats gevondenDaarom werd door de firma een verzoekschrift bij den minister van financiën ingediend tot inwisseling der gebruikte zegels, welke onbruikbaar waren. Hen meemde dat hierin zou worden toegestemd, om dat de Staat geen schade zoude lijden en de inwisse ling van ten onrechte gebruikte zegels met machti ging van den minister steeds kan geschieden. De minister van financiën weigerde echter tot driemaal toe de inwisseling en beriep zich, onder meer, hierop dat geene inwisseling kan plaats hebben van zegels welke gebruikt zijn voor reeds geteekende en vol tooide stukken, omdat daarop de handteekening van den trekker voorkwam, en ten slotte bleef de minister de inwisseling weigeren, omdat, zooals Z. E. beweerde, de wet de inwilliging van het verzoek ni©t toeliet. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De heeren W. Cense en M. H. Harinck zijn herbenoemd respect, tot president en secretaris van kerkvoogden, en de hh. J. W. Van de Weert en J. A. Steketee resp. tot voorzitter en secretaris van de Commissie van toezicht op het beheer der kerkel. goederen van de Ned. Herv. gem. alhier. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te West- kapelle ds. H. Hartgerink te Monnikendam. Wilhelininadorp. Bedankt voor hot beroep naar Appelscha door ds. L. Ingelse alhier. De collecte voor de scholen met den Bijbel heeft te Nieuwdorp ƒ15,16 opgebracht. De geheele Unie collecte heeft ruim 1800 minder opgeleverd dan ver leden jaar. De totale opbrengst beliep 77585,40 1/3. Kapelle. De inwendige verbouwing der Ned. Herv. kerk, die onlangs heeft plaats gehad, schijnt niet aan do verwachting te beantwoorden. Er heerscht dientengevolge eenige spanning in de gemeente, en men zegt, dat door den kerkeraad reeds een ver zoek tot het college van kerkvoogden is gericht om weder tot eena verbouwing over te gaan. Rechtszaken. De rechtbank te Utrecht deed Vrijdag uitspraak in de strafzaak tegen den geschorsten gemeente ontvanger en den geschorsten secretaris der gemeente de Bilt, D. Takken en K. Rootjes, en veroordeelde le beklaagde D. Takken tot een gevangenstraf van 4 jaar, 2o beklaagde K. Rootjes tot eon gevangen- ■trat van 2 jaar, beiden met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht, tevens in de kosten van het geding, te dragen door Takken voor 17/18 en door Rootjes voor 1/18 gedeelte. De voorlezing van het vonnis nam 2 uur in beslag. Landbouw en Veeteelt. De zoo practische vraag: »Wat zullen wij in 1895 telen op de door den laataten vlood over stroomde bouwlanden is op de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche eilanden aan de orde van den dag. In de eerste plaats zullen zij, die in de gelegen heid zijn die overstroomde gronden in 1895 te braken, wel het meest afdoende handelen; de ondervinding heeft geleerd, dat alle schadelijke zouten op die wijze door weer en wind volkomen worden uitgeloogd. Niet ieder is echter daartoe in de gelegenheid; de mogelijkheid bestaat, dat van één landbouwer bijv. 20 hectaren zijn overstroomd, terwijl zijne paardenkrachten slochtg voldoende zijn voor hoogstens 4 a 5 hectaren braakland. Hij is dus verplicht een gedeelte van het land te bezaaien. Alweer de ondervinding heeft geleerd, dat dan in aanmerking komenvlas en rogge, en ook wordt beweerd suikerbieten. Wat de twee eerstgenoemde gewassen betreft, op wetenschappelijke gronden kun nen die iedereen worden aanbevolen. 't Is algemeen bekend, dat het kaïaiet nooit een nadeeligen invloed heeft uitgeoefend op het vlas, al ware het ook even vóór den uitzaai in den grond gebracht. In de laatste jaren is men tot de ontdekking ge komen, dat ook de rogge zeer veel behoefte heeft kali en tegelijkertijd deze minerale stof zoer mOfc*ijjic opneemt, dus liefst onder haar onmiddellijk hereik hoeft. Verder is het natuurlijk algemeen bekend, dat het kaïniet gebruikt wordt om zijn kaligehalte, ter wijl het kaïniet zelf gevormd is door neergeslagen of verdampt zeewater. Een overstrooming met zeewater staat dus gelijk met een al te overvloedige verzadiging metkaïniet, wanneer men de oververzadiging van water weg denkt. Om die reden is dan ook de teelt van vlas en rogge (er bestaat ook Maartscke rogge), gerust aan te bevelen, 't Spreekt van zelf, dat polders, welke bijv. slechts Óen dag onder water hebben gestaan, in veel gunstiger conditie zijn dan die welke langer, tot 8 en 14 dagen toe, hebben gedreven, terwgl de gesteldheid van de bonwvoor vóór de onder vloeiing (vet of mager), bijna alles afdoet. Men kan bijv. niet verwachten, dat op uitgezaaid land, nó, de ondervloeiing, een uitstekend gewas, vlas of rogge, zal groeien, alleen door de voldoende hoeveelheid oplosbare kali, maar wel kau men een uitstekend gewas verwachten, wanneer het land ook vóór dien tijd tot die teelt geschikt was. En nu de suikerbieten men beweert dat ook deze vrucht uitnemend gelukt is na een overstrooming met zeewaterons komt het bedenkelijk voor, zelfs nè. die verklaring van overigens betrouwbare per sonen ho9 groote consument van kali de suiker biet ook is, de praktijk leert, dat ze zich die stof zeer gemakkelijk kan toeëigenen uit den ondergrond, terwijl een te late bemesting met kaïniet steeds sterk wordt ontraden. Het best verbouwt men op klei, die onder zee water heeft gestaan, koolzaad; in dit geval natuur lijk zomer-koolzaad. Dit laat zich hooren, als men er aan denkt, dat men op pas ingepolderden zee kleigrond de eerste maal steeds koolzaad verbouwt. Ook mosterdzaad zou succes hebben, en als het water er niet te lang opgestaan en het na dien tijd flink geregend heeft, heeft men ook kans van slagen met haver. In haver zaait men dan gras en klaver en laat het land een paar jaren als weide liggen. Het spreekt van zelf, dat de eigenaar gedurende de eerste jaren wat van de pacht moet laten vallen. Alle chloorverbindingen zakken met den regen vrij spoedig naar den ondergrond. Zoo zal 't ook gaan met het zout van de overstrooming door zee water. Ho© meer regeD, hoe minder last daarvan. Mochten er echter van die verbindingen nog over blijven, dan is geen enkel gewas daarvoor minder gevoelig dan haver. En van de cultuurgewassen hebben aardappe len daarvan den m e e s t e n last 1 Zeer vaak is dit gebleken bij te lat© aanwending van kaïniet op bouwland. In ksïniet heeft men 84 pet. keukenzout en 14 pet. chloor-magnesium, 48 pet. chloorverbindingen dus. Die te late aanwending in 't voorjaar name lijk van kaïniet kwam in de laatste jaren dik wijls voor bij heD, die met het gebruik van kunst mest nog niet recht op de hoogte waren. Telkens bleek, zooals gezagd is, bij aardappelen zeer duidelijk de schadelijke werking, bij haver was er daarentegen volstrekt niets van te merken. Als we nog wat vorst mochten krijgen en de klei dus op eenige diepte wintermul vroor, zon misschien die haver, zonder vooraf ploegen, zich wel redden. Zware klei met weinig procenten zand er in kan in 't voorjaar niet best meer geploegd worden. Zavelklei echter met veel zand er in zou men dan misschien nog met voordeel kunnen om werken. Veldp.) Gemengde Berichten. lieiukenszand. Iemand, werkzaam bij het af breken van da buitenplaats vBloemenheuvel" alhier werd jl. Vrijdag zoodanig dooreen steen, waarmede uit aardigheid naar hem geworpen werd, getroffen, dat hij daardoor een paar dagen verhinderd werd zijn arbeid te verrichten. ISorsele. Zaterdag vierde onze gemeente-veld wachter M. Karelse zijn zeventigste geboortefeest. Vele ingezetenen der gemeente en van elders gaven blijken van belangstelling. De jubilaris mocht dien dag terugzien op eono twintigjarige bekleeding zijner betrekking van gemeente-veldwachter en op eene bijna vijftigjarige vervulling der bediening van ge meente-bode. Gedurende zijn ganschen leeftijd woonde hij in hetzelfde huis als waarin hij geboren werd. J&orsele. Zaterdagmorgen is eene 82jarige al leen wonende, doove vrouw alhier aan een groot ge vaar ontkomen. Bij het aanmaken van haar kachel vatten hare kleören vuur en stonden deze spoedig in vlam. De buren, gewoon aan haar dikwijls voor komend gehuil wegens lichaamspijnen, dachten bij vernieuwing aan het gewone verschijnsel, doch het aanhoudend en luider wordende geschreeuw deed hun iets ergers vermoeden. Toen zij de woning zou den binnentreden kwam juist haar gehuwde dochter om de gewone bezigheden te verrichten. Aan deze mocht het gelukken de oude vrouw uü haren ge vaarlijken toestand te verlossen. Wissekerke. Hedennacht te ongeveer een ure werd alhier brand ontdekt in een schuurtje toebe- hoorende aan W. d. L., hoofdzakelijk gebruikt tot stalling van paarden en belendende ten westen aan de bewaarschool en ten oosten aan 3 andere schuurtjes. Ü8 uiterst zachte oostenwind dreef vlammen en vonken naar den kant van den blinden steenen muur van de be waarschool en wijlde brandweer spoedig ter plaatsen de spuit weldra in werking was, werd het gevaar voor uitbreiding naar de zijde der belendende schuurtjes voorkomen en de brand zelve binnen een paar uren gebluscht. Behalve het verbranden van het schuurtje, waarin zich twee schapen bevonden, die in de vlammen omkwamen, ontstond schade aan het houtwerk achter de bewaarschool en aan een nevenstaand schuurtje van L. J. B. Alleou de schapen waren niet geassu reerd. De oorzaak is onbekend. Er zijn maatregelen in overweging, om het monument ter herinnering aan do aankomst van Prins Willem I te Scheveningen af te breken en tijdelijk, tot er een andere plaats gevonden is, in veiligheid te brengen, ten einde het gevaar van in storten te voorkomen, waarmede het gedenkteeken bedreigd wordt door het afnemen van den duin voet. Wanneer het eerst geregend of wat gesneeuwd en daarna gevroren heeft, weet men, hoe moeilijk het is, om te gaan dcch oneindig veel erger is het voor de paarden, die zich zelf met ds gladheid nau welijks staande houden kunnen, laat staan, een zwa- ren last trekken. In Engeland moet iedere voerman een kistje of een zakje asch of zand bij zich hebben. Daardoor zou den dieren heel wat smart bespaard worden, terwijl de eigenaars minder gevaar loopen, hun paarden door vallen in waarde te zien ver minderen. Een andere zaak, die de aandacht waard is, is dezemen verwarme eenigszins het gebit, wanneer men dit 's morgens of nadat het paard in de open lucht gevoederd is, aanlegt, hetzij door het te wrijveu met een wollen doek of op een andere manier. Is het ijskoud en legt men het zoo aan, dan kan ontsteking en bloeding ontstaan van de teerste deelen van den mond en van de tong. Het is waarlijk een zeer kleine moeite, die het dier een gevoel van heftige pijn bespaart. Wanneer men een torenklok hoort slaan dan telt men wel eens, als men niets beters te doen heeft, de slagen. Maar zelden zal iemand er aan denken, welk een arbeid het slagwerk van een toren klok in den loop van het jaar verricht. Wanneer het uurwerk alle slagen van een geheel jaar achter elkaar wilde doen, dan zou het daarvoor drie volle dagen en een uur noodig hebben. De berekening is eenvoudig. Wij nemen aan, dat met heel en half uur de tijd wordt aangegeven en dat bij de kwar tieren de klok éénmaal slaat. Dan slaat de klok p6r dag 360 maal. In het gansche jaar slaat zij dus 36Ó maal 365 keeren 131,400 maal. Elke slag duurt omstreeks 2 seconden. De torenklok slaat dus in een jaar 262,800 seconden, d. i. 78 uren, derhalve drie etmalen en éen uur. Een zekere V. te Zomeren, die met een hon denkar dagelijks uitging om te venten, is, laat in den avond huiswaarts keerende, met kar m al in een sloot geraakt. Hg heeft toen zichzelf nog kun nen redden en ook den hond, maar kort daarna (het was erg donker) is hjj opnieuw te water ge raakt, en ofschoon hg er weer uit wist te komen, was hij waarschijnlijk door de koude zoo bevangen dat hij niet verder kon. Ten minste des ochtends heeft men hem docd gevonden op het land, terwijl zgn hond hem bedekte en likte en woedend tekeer ging tegen de mensehen, die den doode wilden weg dragen. Eerst toen een den hond bekende buurman kwam, liet hij ze begaan. Volgens bericht aan het Hbld. van Antwerpen uit Selzaete heeft men in de gracht te Sas van Gont het lijk gevonden van zekeren Jan Chinitor, pikeur in dienst van de spoorbaan GentTerneuzen. Men vermoedt eene misdaad, aangezien op de plaats waar het lijk gevonden werd de grond ver trapt was. Chinitor was sedert lange jaren in dienst van don spoorweg en laat eene talrijke familie ia rouw en nood achter. De justitie uit Middelburg, vergezeld van twe© deskundigen, stelde een onderzoek in. Bij een boekbandelaar te Amsterdam heeft dezer dagen eene brutale oplichterij plaats gehad. Een jonge man, die zich uitgaf voor den zoon van een bekend stadgenoot, kocht bij verschillende be zoeken een collectie prachtwerken, tot een waarde van f 135. Bij zijn laatsta bezoek zride de kooper, dat de quitantie maar aan zijn vader" moest ge zonden worden, want dez9 hield er niet van dat ziju zoon groote inkoopen op rekening deed." Bij het aanbieden van de quitantie bleek, dat de kooper een brutale oplichter wasde heer, dien hij als zgn vader" had genoemd, kende noch den kooper, noch de boekeu. En de boekhandelaar, die de boeken af stond, is er ingeloopen. Vrijdagmiddag ontstond er in een goederen trein fcus-eken Haarlem en Leiden twist tns?chen den hoofdconducteur v. D. en een remmer, welke zoo hevig werd dat v. D. zijn m^s trok en hier mede den remmer eenige sneden over het gelaat toebracht. De remmer trachtte don machinist een sein te geven om te stoppen, en sloeg daarom een paar ruiten in den bagagewagen stuk, doch zoodra de trein wat minder gang had, sprong de hoofd conducteur er uit en nam ijlings de vlucht. De remmer werd doorgevoerd naar Leiden en in bet ziekenhuis opgenomen. Blijkens een nader bericht handelde de hoofdcon ducteur in een vlaag vau waanzin. Na uit den trein gesprongen tj zijn, jjlde hij door het weiland naar Warmond, waar hij het gebeurde verhaalde. Zooals bekend is, is het in de Eugelsche hoofd stad geen ongewoon verschijusel, dat midden op den dag het licht moet aangestoken worden, tengevolge van den mist, die zoo zwaar en ondoordringbaar is, dat men ge9n hand voor de oogen kan zien. Het is een vette, viezige mist, die dikwijls dagen ach tereen duurt en wordt toegeschreven aan het on telbaar aantal schoorsteenen in die huizenprovincie. Dat zulk een mist ongezond is, behoeven we zeker niet op te merken. Intusschen zijn er nog andere nadoelen aan verbonden. Het verkeer heeft in Lon den veelal per spoor plaats en nu gebeurt het wel, dat een trein soms midden op de lijn uren moet blijven staan, wat natuurlijk voor iedereen, maar voor mannen van zaken ia het bijzonder, een ern stige zaak is. De maatschappijen doen wat zij kun nen. Zoo plaatsen zij van afstand tot afstand mannen langs de lijn, die voortdurend een soort klappers neerleggen, teneinde op die manier de komst van een trein aan te kondigen. Woensdag is het echter een weer geweest, Z9lfs voor een be vonsr van Lon den merkwaardig, 's Morgens stormde het geducht, om 9 uur scheen de son heel vriendelijk, om 10 uur heerschte er Egyptischs duisternis; het begon weldra te donderen en te weerlichten daarna kwam er een vreeselijke hagelstorm, die afgewisseld werd dcor een hevigen sneeuwstorm. Plotseling bedaarde dat nare weer, het zonnetje keek lachend op de goede stad Londen neer en toen iemand om half elf op de binnenplaats van zij* woning kwam, deed hij de ontdekking, dat het vroor. In den tgd van ongeveer een half uur had men in Londen zonne- schjjn, storm, eene dikke duisternis, donder, blik sem, ©en hagel- en sneeuwstorm, weer zonneschijn en ten slotte vorst. Men zou waarljjk met wat minder reeds tevreden kunnen zgn. De sneeuw lag te Londen en elders in Engeland Donderdag ongeveer 15 centimeter hoog, toen plot seling sterke vorst inviel. Het onweder van den vorigen dag maakte verscheidene slachtoffers en richtte ook groote schade aan. De bliksem sloeg in den toren van de St. Clemens-kerk, Westend, en vernielde een deel dier kerk. Eigenaardig was het, dat d8 klokken begonnen te luiden, men vermoedt door de geweldige kracht van den orkaan. In Oost-Pruisen werd een jonge onderwijzer in 't eind van bet vorige jaar overgeplaatst aaar bet dorp Loye aan bet Kurische half. Sedert heeft hij vruchteloos beproefd zijn standplaats te bereiken daar de reis onuitvoerbaar was, heeft hjj onbepaald verlof bekomen, zoodat de plaats nog niet vervuld is. De oorzaak daarvan is de zoogenaamde >Szak- tarp" een woord uit Litthauen, dat voor vele be woners der nederzettingen aan het haff een droevige beteekenis heeft. De Szaktarp treedt in, zoodra na overstroomingen bij eenige graden vorst zich op de gewone verkeerswegen, het haff, de rivieren, kanalen, de onder water gezette weiden enz. een ijskorst vormt, die te zwak is om voertuigen en voetgangers te dragen, maar sterk genoeg om boottochten te verhinderen. Voor die nederzettingen houdt dan alle verkeer opzelfs d9 eene buur kan slechts tot den ander komen door van de eene boerderij naar de andere planken over bet ijs te leggen. Visscherjj en veldarbeid moeten worden gestaaktde ljjken kunnen niet begraven worden kinderdoop, bruiloft, gezellige samenkomsten, kortom all6S moet worden uitgesteld. En wee de plaats, welker bewoners zich niet van een voldoenden voorraad levensmiddelen hebben voorzien; een hongersnood is onvermijdelijk. Want de Szaktarp kan wel zes weken achtereen duren. Toen de trein van Fontainebleau Donderdag middag te Parijs aankwam haalde een persoon, in een waggon der tweede klasse gezeten, plotseling een revolver uit den zak en begon te schieten op zijne medereizigers. Een non, die in deze waggon zat, werd doodelijk getroffen en bovendien werden van de andere reizigers nog drie personen gewond. De moordenaar, die niet wel bij zijn verstand is, werd terstond in hechtenis genomen. De Oostenrijksche ingenieur Pfister heeft be vonden dat blokken hout een sterk flltreerend ver mogen hebben. Als men met een perspomp zeewater drijft, onder een druk van 11/2 A 2 tyg atmosfeeren, door een boomstam vau 41/2 meter lengte en 12 tot 15 centimeter middellijn, druipt drinkbaar water van de andere zijde er uit. Pfister verkreeg aldus in 2 uren 40 liter goed waterhet laatste gedeelte begon echter ziltig t9 worden. Hij heeft nog niet het middel gevonden om den met zoutde8len door trokken stam weder te zuiveren, maar in allen ge valle kan het voor zeelieden van belang zijn dat een aantal blokken hout van genoemde afmetingen aan boord zich bevindt, om in tijd van nood dienst te doen. Men kau de gebruikte dan in een tusschen - haven tegen versche verruilen. Ook bij schipbreuk kan het middel van groot nut zijn, op vlotten of in sloepen. De heer Pfister hoeft namelijk bevonden, dat als men zulk een blok ongeveer tien meter diep in zee gedompeld houdt, door den druk van het water zelf in 5 minuten een liter drinkwater kan worden verkregen in een klein reservoir, dat op den boom stam is geschroefd. Uit Londen wordt aan de N. R. Ct. in eene beschouwing over het houden van uitverkoop" 0. a. het volgende geschreven »Op zulke uitverkoopen hebben koopjes slechtb eene Ned.-Indische beteekenis. De eerste duren door gaans een maand en gedurende dien tgd raken de fabrikanten, door bemiddeling der winkeliers, eene groote hoeveelheid voddegoed kwijt tegen prijzen, welke inderdaad belachelijk zgn, maar niet in den zin, waarin het woord omtrent dezen tjjd gewoon lijk opgevat wordt. Natuurlijk zgn er eervolle uitzonderingen. De op ruiming van eene hoog aangeschreven firma gelijk die der heeren Shoolbred behoort er toe. Voor de ingewijden is the Shoolbred sale in Januari een Lon- denseh evenement. Het duurt echter slechts drie dagen en de uitverkoop vindt plaats onder omstan digheden, welke vertrouwen inboezemen. Inderdaad geschieden deze opruimingen langs coöperatieven weg". De firmanten wijzen een zekeren voorraad goederen uit hun magazijnen tot uitverkoop aan, en zeggen tot hun bedienden»Deze voorraad moet ons 10,000 pd. st. opbrengen. Wat hij meer inbrengt is voor u." Een uitmuntend stelsel. De eerste twee dagen doet het personeel zgn best om aan de firma 10,000 te bezorgen, wat doorgaans gelakt. De opbrengst van den derden dag is dan voor de onderhoorigen. Die derde dag is werkelijk een koopjesdag, want hoe meer er verkocht wordt, des te belangrijker zal de verdeeling kunnen worden. In de laatste uren is er geen ruilhandel, geen prijs meer, bloot een meer voudig geschacher tusschen koopers en verkoopers. Om negen uur 's avonds levert Shoolbred den derden verkoopdag een ongeëvenaard schouwspel. Er wordt gekibbeld en gestreden en gevochten. In de afdee- ling Laarzen en Schoenen" heb ik tientallen dames zien grissen en op elkaar tuimelen. De vloer is a's bezaaid met schoeisel en er omheen een woedende

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2