1895 N°. 13. Dinsdag 29 Januari. 82s,c jaargang. Kleinhandel in Sterkedrank De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnemonten en Advertentiön voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en vorder bjj all© Boekverkoopers en Brievengaar ders. Snzendlisv van De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfdo advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, «dvertentlëss vóór S «ren op den der uïtgc»v«% Vergunning is Terleentl tot uitoefening van den aan mej. Ma. "WIJNANDS, wed. J. J tlartman, voor deze!fdo localiteiten van het perceel wijk C uo. 61/62 als aan W. J. Hartman was verleend. Goes, den 26 Jan:a:i 1895. Burgemeester en Wethouders van Goas, J. G d. W. HAMER De Secretaris. VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. Wat beteekenen die woorden In zijne eerste rede over de ontwerpen betreffende Opsterland en Weststellingwerf beeft dr. Kuyper, tot staving van zijne bewering, dat aan de autono mie der gemeenten in het algemeen in het nu vigee- rende staatsrecht is tekort gedaan, zich beroepen op een pstar organen der anti-revolutionaire pers De Boodschapper en De Zeeuw. Naar aanleiding daarvan zeide onze Goescbe af gevaardigde, jbr. inr. A. F. Da Savornin Lobman, in de zitting van jl. Donderdagavond De geachte spreker (dr. Kuyper) heeft behoefte gevoeld om, ten bewijze dat alle goede anti-re volutionairen denken zooalg bij, zich op een paar autoriteiten te beroepen, namelijk op de Zeeuw en de Boodschapper. Ik zou mij mijnerzijds kun nen beroepen op de autoriteit van Jde anti-revo lutionaire Nederlander. Misschien zal men vragen is dat niet een beroep op u zeiven Ik zal bet niet ontveinzenmaar is bet beroep van den geachten afgevaardigde uit Sliedrecbt op de beide door hem genoemde bladen in werkelijkheid wel iets anders Wat bedoelt jbr. Lobman met deze laatste vraag Toch niet, dat wat er, op bet gebied der alge- meene politiek, dagelijks in de Zeeuw te lezen wordt gegeven, uit de redactie-bureaux van de Standaard of uit de pen van dr. Kuyper afkomstig is? Algemeen Overzicht. De presidentskeuze in Frankrijk heeft aller- wege, zoowel binnen- als buitenslands, bij de voor standers van orde en rust een goeden indruk ge maakt en de catastrophe, die in enkele dagen is afgespeeld, beeft oen veel gunstiger verloop gehad dan menigeen verwacht bad. De heer Casimir Périer beeft bet Ely9ée bereids verlaten en de nieuwe pre sident heeft zich daar gezeteld en heeft dadelijk zijne regeertaak kunnen aanvangen met de keuze van een nieuw ministerie. Zooals te verwachten was beeft de beer Paure in de eerste plaats don invloed rijken radicaal Bourgeois met de samenstelling van een nieuw Kabinet belast. Deze beeft die taak aan vaard, maar alras bleek het hem, dat hg niet ge makkelijk zou slagen. Wel verklaarden verschillende leden van bet demissionaire Kabinet-Dupuy zich bereid in het nieuwe ministerie zitting te nemen, maar toen er sprake kwam van bevrediging van den wensch der radicalen om eene algemeen inkom stenbelasting in te voeren, trokken zich enkelen te rug, o. a. de minister van Financiën Poincaré. De beer Bourgeois verklaarde toen aan den president, dat hjj geen kans zag te slagen, doch deze wist hem toch te bewegen zijne pogingen voort te zetten. De beer Bourgeois heeft daarop met verschillende personen geconfereerd, maar de bezetting van het financiëele departement bleef groote moeielijkbeden opleveren. Eindelijk liep bet gerucht, dat bet Kabi net gevormd was en dat de heer Bourgeois zelf de portefeuille van Financiën zou nemenen reeds meende men, dat alles in bet ïeine was, toon plot seling bekend werd, dat de beer Bourgeois zijne taak als Kabinetsformeerder had neêrgelegd. Zoo is dan nu alles nog onbeslist en vermoedelijk zal de president nu wel weêr zijne toevlucht moeten nemen tot bet kiezen van een minister-president uit de gematigde republikeinen, die dan toch ook feitelijk de meerderheid hebben in Kamer en Senaat, al tellen zij onder de broeders verscheidenen, die maar al te dikwerf hunne partij en de daaruit voortgesproten regeering in den steek laten. Een lang leven zal dan ook wel niet aan een Kabinet uit de meerder heid kunnen worden voorspeld. Maar als bet maar erin slagen mag de begrooting vasttestellen, dan kunnen tenminste de gewone zaken baar gang gaan. Volgens latere berichten is de heerRibot er thans in geslaagd een Kabinet te vormen. In Italië beeft de Koning eindelijk eene beslissing genomen voor zooveel betreft het conflict tusschen de Kamer en den heer Crispi. De zitting der Kamer is gesloten en weldra kan nu het besluit verwacht wordeü, waarbij nieuwe verkiezingen zullen worden uitgeschreven. Vermoedelijk zullen deze in April plaats hebben. Hoe bet intusschen moet gaan met de begrooting en met het daarmede samenhangend tekort van 70.000.000 lires, is niet recht duidelijk- Er is echter in de laatste dagen nog eene andere quaestie, die in Italië de gemoederen bezighoudt Zooals men weet hebben de Italianen zich ook in Afrika genesteld en nu zijn er berichten gekomen, dat generaal Baratieri slaags is geweest met bet opperhoofd Ras Mangascba. Laatstgenoemde werd verslagen en in bet veroverde kamp werden brieven gevonden, waaruit blijkt, dat bij tot den aanval is overgegaan op raad van den koning van Abessinië, j Menslek, die als een vriend van Italië gold. Wanneer j dit bevestigd wordt dan kan de Italiaanscbe troepen- j macht in Afrika bet nog wel eens moeilijk krijgen. Er is dan ook sprake van dat er nog vier bataljons ter versterking zullen worden gezonden. Griekenland is in de laatste week ook bet j tooneel van oproerigheden geweest. Er is onder bet volk ernstig verzet ontstaan tegen de belastingplannen der regeering, en gisteren voor acht dagen had er te Athene eene groote protest-meeting in de open Juoht plaats. De regeering bad maatregelen genomen om de orde te bewaren, toen eensklaps d© kroonprins met een paar adjudanten te paard verscheen gd, be werende dat hij als legercommandant over de troepen bad ta beschikken en niet de regeering, zich feitelijk tegen deze laatste stelde. De Koning en de Koningin stonden in h«t paleis voor het raam naar deze inter ventie van hun zoon te kijken. Hierin lu-eft do Mi nister Tricoupis aanleiding gevonden met zijne ambt- genooten ontslag te nemen, aangezien het Kabinet meent, dat het uitsluitend aansprakelijk is voor de handhaving der orde. De Koning heeft het ontslag aangenomen on den beer Delyanis met de vorming van een nieuw ministerie belast. Deze is daarin reeds geslaagd, maar bet zal een zuiver cabinet d'affaires zijn om de loopendo zaken af te doen. De partij van Tricoupis heeft feitelijk de meerderheid in de Kamel en zonder ontbinding der volksvertegenwoordiging is er dus op eene krachtige politiek voor dit ministerie niet te rekenen. In Bulgarije zit het ministerie ook al niet op rozen. Het heeft thans verschil met de Oostenrijk- Hongaarscbe regeering over de heffing van invoer rechten, eene soort tarieven-quaestie derhalve. Do Oostenrijksche regeering beeft een kras vertoog ge richt tot Bulgarije, en de minister Stoiloff heeft daarop geantwoord, dat hij hoopte, dat Oostenrijk die vertoogen zou intrekken, want dat hjj anders genoodzaakt zal zijn aftetreden. Of Oostenrijk zich daarom veel bekreunen zal, zal wel spoedig blijken, maar zeker is het, dat vorst Ferdinand al spoedig ondervindt, dat het regeeren zonder Stamboeloff zijne eigenaardige bezwaren beeft. Nog vóór de vriendschapsbanden met Rusland nauwer zijn toege haald, komt hij reeds in moeieljjkheden met Oostenrijk. De Biiitache Rijksdag beeft zich vereenigd met een voorstel van bet Centrum om de orde der Je zuïeten weder in Duitscbland toetelaten. Men weet, dat verleden jaar een dergelijk voorstel werd aan genomen, doch toen verwierp de Bondsraad het. Men verwacht dat dit lichaam nu gewilliger zal zijn, omdat, zooals wij vroeger meldden, het Centrum bij de eerste lezing van de Umsturz- Vorlage niet ondui delijk ta kennen beeft gegeven, dat het ten opzichte van dat ontwerp zijne stem afhankelijk zou stellen van de beslissing omtrent de wedertoélating van de Jezuïeten. Nog altijd is bet Congo-ontwerp niet bij de Bel gische Kamer ingediend. Dit zal nu echter wel spoedig gebeuren, want het schijnt, dat de interna tionale bezwaren tegen de anexatie van den Congo- staat alle opgeheven zijn. Daarentegen neemt bat verzet in België zelf onder de bevolking toe en zelfs wordt in de mijndistricten met werkstaking gedreigd, wanneer de inlijving mocht plaats hebben. Men kan daar dus weer een zeer rumoerigen tijd tegemoet gaan, want het is vrij zeker, dat het ontwerp aan genomen wordt, daar de getrouwe meerderheid der Kamer de regeering ook hierbij wel zal steunen. Ook in de Kamer doen er zich allerlei onverkwik kelijke scènes voor. Jl. Vrijdag kwam het daar tot eene heftige woordenwisseling over de sociale quaestie. Toen de sociaal-democraat Anseele (de bekende afgevaardigde uit Gent) het woord voerde, viel de clericale afgevaardigde Eetnan hem in de rede, en werd daarom door den voorzitter, den heer De Lantsbeere, tot de orde geroepen. Toen de heer Eeinan niettemin voortging tegen Anseele uit te varen, werd hij ten tweeden male tot de orde ge roepen. De Voorzitter deed toen een beroep op de Kamer, ten einde te vernemen, of hij den heer Eeman weer bet woord mocht verleenen, om zijne woorden nader toe te lichten. Ondanks bet protest van den presi dent besloot de meerderheid, dat den beer Eeman weer het woord moest worden gegeven, opdat bij zich nader zou kunnen verklaren. De heer De Lantsheere verliet toen den voorzit- tersstoel en nam zijn ontslag als voorzitter der Kamer, ondanks alle pogingen, welke zijne vrienden aan wendden, om hem van dit besluit terug te brengen. Te midden van groot rumoer werd toen de zitting opgeheven. Met de vredesonderhandelingen tusschen China en Japan gaat bet nog altijd den slakkengang, of liever gezegd, ze zijn nog in het geheel niet begon nen, want de Chineesche afgezanten zijn nog altijd niet in Japan aangekomen. Inmiddels gaan de Ja- paneesche troepen, trots het barre winter weêr, in China hun gang. Ze hebben thans de belangrijke haven Wei-ha-wei met een deel der Chineesche vloot van de zeezijde ingesloten, terwijl ze oen legercorps van 30.000 man hebben aan wal gezet. Het heet, dat de Chineezen voornemens zijn de havenplaats met alle kracht te verdedigen en reeds kwam er een telegrafisch bericht, dat de Japanners met groot verlies werden teruggeslagen. Men weet evenwel, dat de tijdingen vatr Chineesche zijde dringend nadere bevestiging vereisehen. GOES, 28 Januari 1895. Wanneer liefdadigheid zich paart aan kunst genot kan men in onze stad steeds verzekerd zijn van steun en belangstelling. Dit bleek weder ten duidelijkste, toen eergisteravond in de Schouwburg zaal der Sociëteit V. O. V. alhier een 8 o i r e plaats had, georganiseerd door eenige dames en heeren ter bestrijding der kosten van het Sint- Nicolaasfeest in 1894 voor onvermogende kinderen. Alvorens de uitvoering van het programma, be vattende muziek, zang, twee blijspelen en twee tableaux-vivants, werd aangevangen, nam de voor zitter van het comité, dhr. Z. D. Van der Bilt La Motthe het woord om het talrijk opgekomen publiek dank te zeggen voor de tegenwoordigheid. Hij zag in deze trouwe opkomst een blijk van belangstelling in het werk der executanten en tevens in de zaak zelve; hij hoopte, dat deze Commissie, die gedurende 13 jaar met succes is werkzaam geweest, op de sympathie der ingezetenen mag blijven rekenen, ja, dat dit feest der liefdadigheid niet meer van de rol zal verdwjjnen en steeds de hulp en den steun zal ondervinden, die het vooral dit jaar in zoo ruime mate mocht genieten. Daarna dankte hij de medewerkers voor de moeite en studie, aan deze soirée besteed. Hij vertrouwde, dat de overtuiging, medegewerkt te hebben aan het bereiken van een schoon doel en, naar hij verwachtte, de tevredenheid van het publiek voor hen genoeg zame belooning zouden zijn. Niet allen kon een tastbaar bewijs van erkentelijkheid en een afzonder lijk woord van dank worden gegeven, doch spreker moest in dezen een uitzondering maken ten aanzien van mevr. Fransen Van de PutteDe Kanter, die de leiding bij de studie voor dit feest heeft op zich genomen en dit werk zoo uitstekend heeft volbracht. Als voorzitter der commissie en der sociëteit V. O. V. bood hij haar, naast zijn dank, een bouquet aan. Na afloop der uitvoering bleek, dat de voorzitter zich niet bedrogen had in de verwachting omtrent de tevredenheid van het publiek. Na elk nummer bewees een luide toejuiching, dat men zeer voldaan was, zoowel over de keuze der stukken als over de wijze van uitvoering. Alle executanten kweten zich als om strijd zoo goed mogelijk van hun taak, zoodat zonder eenig voorbehoud mag gezegd worden, dat den opgekomenen een recht aaDgename avond is verschaft. Dit succes, gevoegd bij het bewustzijn medege werkt te hebben om Sint-Nicolaasdag ook voor de kinderen der armen tot een waren feestdag te heb ben gemaakt en hierdoor een lichtstraal gebracht te hebben daar, waar zoo menigmaal duisternis en ontbering beerschen, moge voor Commissie, mede werkers en ingezetenen een spoorslag zijn om dit feest in eere te houden. Jl. Vrijdagavond werd door do kader-ver een i ging der d. d. schutterjj alhier in »de Prins van Oranje" een schietwedstrijd ge houden, waaraan 15 leden deelnamen. Een gelijk aantal prijzen was beschikbaar gesteld waarvan o. a. de le werd behaald door serg. Van Paassen met 96, de 2e door serg. Kort met 95 en de 3e door serg. De Hoogh met 92 van de 120 punten. Op de dit jaar te houden wereldtentoon stelling te Amsterdam zal, zooals onze lezers weten, in navolging van Oud-Antwerpen op de Antwerpensche tentoonstelling, een »Oud-Hol- 1 a n d" verrijzen. Dit zal gebouwd worden onder leiding van den architect E. Breeman, die bereids uit verschillende plaatsen, o. a. uit Goes, mo dellen heeft ontvangen van antieke geveltjes. In het algemeen kan gezegd worden, dat Oud- Holland" de grootste aantrekkelijkheid zal vormen voor de tentoonstelling, en in den aanstaanden zomer duizenden alleen daarom Amsterdam zullen bezoeken. Door het geven van national© feesten, optochten en nog veel meer zal het aanzien worden verhoogd. Reeds nu worden alle voorbereidende maatregelen getroffen om die festiviteiten zoo luisterrijk mogelijk te doen zjjn. Men schrijft uit lerseke De oesterverzending, welke als gewoon lijk kort na Nieuwjaar zeer doodsch was, neemt gaandeweg weer toe. Engeland stond tijdelijk bijna stil, naar aanleiding van het sensatie-bericht, als zou het eten van Zeeuw- sche oesters typhus veroorzaakt hebben. Nadat echter in Londensche bladen betoogd werd, dat bet verschijnsel vertrouwbaren grond van bewijs mist, en anderen het aan het gebruik van Fransche oesters toeschreven (welke men daar zonder blikken of blozen voor Zeeuwsche verkoopt), kwam Engeland hier weer ter markt. Ook het vasteland vraagt weer aanmerkelijk meer. Deze verbetering in de hoeveelheid der vraag heeft iets bemoedigende, maar van een andere zijde dreigt er een bezwaar vóór half Mei vervalt de contractueele termijn der pachtbetaling. Nu er over Januari zoo weinig te innen is en de wissels over Februari te laat binnenkomen, om van nut te kunnen zijn vóór half Maart, zal dit menig een verlokken om zijne nog overgebleven oesters zoo spoedig mogelijk kwijt te raken, en dus den prijs nogal te verlagen, wat anders niet nooaig zou zijn om het beetje oesters, dat er nog over is, vóór het einde van het seizoen kwijt te raken. Om die reden wordt er ernstig over gedacht om aan de Regeering uitstel van pachtbetaling te vra gen tot bijvoorbeeld 25 Mei. Men hoopt, dat de Regeering, met het oog op den ongunstigen afloop van het jaar 1894, tot een dergelijk uitstel bereid zal zjjn. (N. v. d. D DeTweede Kamer zal Dinsdag 26 Februari a. s. de werkzaamheden hervatten. De minister van buitenlandsche zaken over weegt, in overleg met zijn ambtgenoot van binnen- landsche zaken, in hoever het mogelijk zal zijn aan de aangrenzende Staten eene regeling voor te stellen, volgens welke alleen bepaaldelijk aan te wijzen ernstige veeziekten niet mond- en klauw zeer in het vervolg een reden zouden mogen zijn tot sluiting der grenzen. Een wetsontwerp omtrent het subsidi eeren van scholen van middelbaar onderwijs voor meisjes is in bewerking. Het zal ingediend worden zoodra dit mogelijk is. Na van dr. Kuyper's eerste artikel in De Standaard na ziju herstel een overzicht ge geven te hebben, zegt De Vaderlander Uit het bovenstaande blijkt o. i., dat wij precies denzelfden dr. Kuyper uit het buitenland terugge kregen hebben, die er heengegaan is. Er waren naar onze meening zoovele woorden niet noodig geweest om dit duidelijk te maken. Intusschen willen wij afwachten, zij het met niet te sterk vertrouwen. De beloften van het af laten van bitterheid herinneren wij ons uit zoo me nige Oudejaarsavond-mijmering in De Herautsterker nog uit het eerste artikel bij de oprichting van dat blad, toen »alle bitterheid in de archieven zou wor den bijgezet", dan dat wij niet zouden moeten vreezen, dat de natuur bij dr. Kuyper andermaal der leer de baas zal worden. Als ^democraat" op ^electoraal" terrein is dr. K. eveneens dezelfde gebleven. En het verleden boezemt ons al weder geen vertrouwen in ten opzichte van het Calvinistisch" vaandel, nu met onwrikbre over tuiging omhoog geheven. Deze banier in dr. Kuy- per's hand ontplooide zich nooit in volkomen klaar heid al waren de kleuren, die zij toonde, vaak schel. Gedurig bood zjj verrassingen. Wij zullen afwachten, wat de beteekenis der schuld erkenning in de laatste alinea van dr. K. voor de practijk zal blijken te zijn. In deze past het op daden te wachten. Zal de taktiek van dr. Kuyper merk baar eene andere zijn Zal de demagoog in hem zwichten Hoe gaarne zouden wij hopen, dat de ar beid van den a.-r. leider meer tot heil onzes volks mocht zijn, dan die naar onze ernstige overtuiging tot hiertoe immer geweest is. Wij zouden het wen- schen, maar onder de in zijn eerste woord opgeheven banier hernieuwt zich slechts onze vrees. In de pas verschenen memorie van antwoord, behoorende bij de begrooting van buitenlandsche zaken, der Eerste Kamer door de Regeering toege zonden, vinden wij het bericht, omtrent een arbi trage tusschen Engeland en ons land over de zaaV van de Costa Rica Packet, bevestigd. Na langdurige onderhandelingen zijn de regain-

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1