De minister moet voor de handhaving der orde zorgendat is zijn plicht. Hij geeft liever aanstoot door zijn zucht naar ordelievendheid dan door wan orde te laten voortbestaan. In de avondzitting zette de minister zjjno redo voort en betoogde hij in de eerste plaats, dat hier geen sprake is van vermindering van de rechten der gemeenten. De regeering vindt alleen de huishou ding der gemeenten niet in orde en zorgt nu dat die orde worde hersteld, en regelmatig belastingen kunnen worden geheven. In den regel vloeit ver- waarloozing voort uit slordigheid. Maar hier beperkt zich die verwaarloozing tot bepaalde punten. Er is dus partiëele verwaarloozing. Is daarvoor het be doelde grondwetsartikel geschreven? Naar de letter zeer zeker. Naar de historie eveneens ongetwijfeld, want het woord grove is gekomen in de plaats van geheele verwaarloozing, zooals minister Heemskerk voorstelde. Tegenover de partiëele verwaarloozing past nu ook eene partiëele remedie. De remedie moet zjjn in ■trikte overeenstemming met het kwaad. Hoe men nu kan beweren dat men diep ingrijpt in de auto nomie der gemeenten, begrijpt de minister niet. Geheele vervanging van het bestuur vloeit niet voort uit de woorden van het artikel. Door deze voor drachten is eigenlijk voldaan aan de meening van hen die onderscheiden tusschen regeling en bestuur, want ©r heeft in deze wet geen regeling plaats. Ze wordt overgelaten aan de burgemeesters en Ged. Staten. Er is geen enkele grond om deze voordrachten van ongrondwettigheid te beschuldigen. Ze zijn eerst ontworpen aan het ministerie, hebben de vuurproef doorstaan van het onderzoek van Ged. Staten, den Ministerraad en den Raad van State, zonder dat ze trgens de bedenking van ongrondwettigheid hebben ontmoet. Door een deel der leden is betoogd dat de uit voering dezer wetten te hooge lasten voor de inge zetenen zou doen ontstaan. Maar wie weet welke belastingen zullen worden geheven Dat is het werk van hem die regelen zal. De hoofdvraag zal zjjn welke uitgaven door leening mogen gedekt worden, en wat Weststellingwerf betreft, in hoever de ach terstand in eens zal moeten worden gevonden of verdeeld over verscheidene jaren. In elk geval, de autonomie der gemeenten wordt niet aangetast. Dat zullen eer zij doen, die aandringen op subsidieverbooging. De minister beoordeelt niet de uitgaven voor armverzorging. Hij heeft er alleen zijn idee over. Gaat men den weg op der gemeente besturen, dan gaat men den weg op der staatsarmen zorg. En dat is juist de weg dien de minister niet wil opgaan. Als dit noodwendig was, dan zou de autonomie der gemeenten in gevaar zjjn. Dan zou een staatsambtenaar moeten beslissen over de be hoeften. Reeds nu beslissen over de armverzorging ia Friesland te veel armvoogden, die het doen naar hun inzicht. Nu kan de particuliere liefdadigheid goedhartig zijn, maar de armenzorg der oveikeid kan niet liefdadig zijn, maar moet hard zijn, wil men het proletariaat niet in de hand werken. En nu de gevolgen De naaste gevolgen zullen zijn dat da burgemeester de begrootiDg maakt met of zonder Ged. Staten en de kohieren worden opge maakt. De Raad blijft de reclames beoordeelen. Alleen als deze tendentieus wilde verlagen is er appèl. De invordering van het kohier zal geen bezwaar opleveren bij hen die kunnen betalen. En l ij anderen sal bezwaar rijzen. Is er onmacht, dan haodelt men ■aar omstandigheden. En tegenover onwil heeft men de noodiga dwangmiddelen. Het zal onte redenheid te weeg brengen. Licht mogelijk, onte-redenheid zal altoos ontstaan, ook als de voordrachten niet worden aangenomen en geen betalingen kunnen ge schieden. En de rechtmatigheid èn de opportuniteit acht de minister dus volkomen gestaafd om aanneming van de voordrachten temogen verwachten. De gron den van beslissing liggen niet in de vraag of er ruim of niet ruim wordt bedeeld. De minister heeft niet beweerd dat de bedeeling te hoog is maar dat •r twjjfel kan rijzen of het cijfer der bedeeling niet te hoog is. En dit is door verschillende sprekers toegegeven. Hij zal dus niet over de toestanden in details gaan spreken, daar de regeering geen vertrouwbare cjjfers kan overleggen zonder omvangrijk© enquête. Maar thans missen alle beschouwingen over cijfers •en ^vasten grondslag, en de minister acht het dus beter zich niet in de cijfers te begeven, maar die zaak te ecarteeren. Nadat nog replieken waren geleverd door de heeren KuyperBorgesius, Heemskerk en Pyttersen en de heer Lokman, de ontwerpen had verdedigd, word de behandeling tot heden verdaagd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde kerkZondag 27 Januari a. s. des voormiddags 10 uren ds. Tj. Kielstra, van Mid delburg. Het classicaal bestuur van Dokkum heeft het beroep van dr. L. A. Biihler naar de Hervormde gemeente van Schiermonnikoog niet geiippiobeerd. De kerkeraad dier gemeente heeft nu zijn bezwaar daartegen ingebracht bij het provinciaal kerkbestuur van Friesland. NR. Ct.) Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admini- itratief Rechthoofdredacteur H. J. G. Hartman, twaalfde jaargang, eerste aflevering, uitgave van F. Kleeuwens Zoon te Goes, bevatHet ontslag van den gemeente-secretaris van Klaaswaal. Huwe lijksvoltrekking bij verandering van woonplaats na het doen der afkondigingen, door J. H. O. Domi- ■icus. Het begin en het slot der akten van den Burgerlijken Stand, door J. N. Elenbaas. Beant woording der door de Redactie gestelde vragen. De voogdijwet, door J. Polderman. Vragen ter beantwoording. Correspondentie. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting 25 Januari 1895. Heden zijn veroordeeld: W. 13., 12 j., enL. J. V., 10 j., beiden te Goes, de le gedetineerd te Middel burg, wegens diefstal (uit de offerbussen in de R. K. kerk te Goes), de le tot 1 jaar gevangenisstraf, de 2e tot eene van 7 dagenW. B., 12 j., te Goes, gedetineerd te Middelburg, wegens dieren mishandeling (het verwonden van het paard van jhr. De Jonge), tot 14 dagen gevangenisstraf. In zake J. K., 38 j., te Krabbendgke, den 7 Decem ber 1894 ter zake van het opzettelijk belemmeren van eene handeling door een ambtenaar met eenig toezicht belast, ondernomen ter uitvoering van eenig wettelijk voorschrift, veroordeeld tot 14 dagen ge vangenisstraf, is in verzet bedoeld vonnis bekrach tigd en de straf gehandhaafd. In zake J. E. W., 40 j., te Vlake, beklaagd van het doen eener valsche aanklacht, is het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk verklaard. Gemengde Berichten. Borftele. Door ijverige plichtsbetrachting der beide veerknechts werden de passagiers der stoom- booten Woensdag zoo lang mogelijk in de gelegen heid gesteld van het stoombootveer gebruik te maken, niettegenstaande de hevige winden die er heerschten. De overzetting met het roeibootje ging echter niet zonder gevaren gepaard. Des middags was het vaar tuigje zoover buiten het wisselpunt op stroom ge raakt, dat terugroeien onmogelijk was. Gelukkig bleek de eenige passagier oorspronkelijk schipper te zijn, door wiens krachtige hulp men er in slaagde den wal te bereiken. Des middags was de terug tocht met den afgehaalden reiziger, een landbouwer, minder voorspoedig. In plaats van naar den wal te kunnen roeien, werd men aan de golven prijs gege ven tot vóór de haven, waar het gelukte deze door tusschenkomst van eenige schippers en den haven meester te bereiken en den beangsten passagieraan wal te zetten. Met behulp van vier roeiers en een lijn, die door twee personen langs den dijk werd voortgetrokken, slaagde men er in bet bootje naar den veerdam terug te brengen, waar een derde rei ziger op overtocht naar de in tusschen gearriveerde stoomboot stond te wachten. Dit transport met vier roeiers geschiedde zonder aanmerkelijkeu tegenspoed. Borscle. Woensdagavond omstreeks half acht ure ontwaarde de waterbouwkundige ambtenaar al hier, dat bij het heerschen van stormweör uit het westen het water reeds op den buitenborm vloeide terwijl het water kon wassen tot twaalf ure. Dit maakte hem ongerust, waarom hij het geraden oor deelde de ingezetenen t© waarschuwen tegen moge lijke onheilen. l)e meeste dorpsbewoners, dankbaar voor de mededeeliug, begav. n zich niet ter ruste vóór het water ging ebben. Intusschen waren een aantal manschappen naar den Zeedijk getogen om de elementen in oogenschouw te nemen tot gerust stelling van de beangste thuisblijvers, die zich op hunne berichten verlieten. Gelukkig bedaarde da storm en kwamen de onderzoekers terug mat de verblijdende kennisgeving dat het gevaar was geweken. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Bruinisse van Woensdag Heden namiddag is onder de vaart en een zware noordwester sneeuwstormbui, het aak-schip »Carl Schroers" no. 6, schipper Carl van Marwijk, te huis behoorende te Duisburg, geladen met steenkolen, van Truisen naar België, gesleept wordende door de sleepboot Succes", voor Bruinisse lek gespron gen en gezonken. De opvarenden, genoemde schipper, met vrouw, twee kinderen en twee knechts, zijn met genoemde sleepboot gered, te Zjjpe geland en te Bruinisse geherbergd. Het zinken moet zoo vlug gegaan zijn dat een aan boord zjjnde hond niet gered is kunnen worden. De schade aan schip en lading moet door assu rantie gedekt zijn. Thans zitten voor Bruinisse op de reede drie schepen aan den grond, die de passage en het ten anker komen aldaar in den nacht zeer onveilig makön, zoodat het voor de vaart zeer gewenschfc is dat die spoedig worden opgeruimd. Woensdag had op de Ooster-Schelde, nabij Bergen-op-Zoom een ongeluk plaats, dat zeer treurige gevolgen had kunnen hebben. Terwijl schipper Dirk Wakkée en zijn beide knechts J. Landa en K. Landa aan het oesters korren waren, werd de hoogaarts door een rukwind omgeslagen met het gevolg, dat de genoemde porsonen alle drie te water geraakten. Gelukkig was de stoomboot van de firma wed. J. H. C. Kakebeeke in de nabijheid. De bemanning hiervan bemerkto het ongeval, stoomde naar de plaats des onheils en had het genoegen de drenke lingen te redden en behouden aan wal te brengen. Donderdag waren eenige vaartuigen bezig om het omgeslagen vaartuig te zoeken, maar op ditoogen blik is het nog niet gevonden. Nen A. bl. v. B.-o.-Z.) HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes hebben respectievelijk f 100 en f 50 geschonken aan den landbouwer J. Sohouwenburg te Strijen, als tegemoetkoming in de door hem in den nacht van 22 op 23 Dec. jl. geleden stormschade. (M. Ct.) De verkooping van den inboedel Van Reeng heeft Woensdag zonder eenige stoornis plaats gehad. Het R. N. geeft er het volgende schetsje van Precies te tien uur vroeg de afslager stilte tot het voorlezen der verkoops voor waarden. De voor naamste dezer waren, dat er niet minder dan 25 ets. mocht geboden worden en het bod moest in Nederlandsohe specie nesrgelegd worden. Zonder dat zou het bod niet geldig en de bieder van verdere deelname aan den verkoop uitgesloten zijn. Bij toe wijzing aan hooger biedenden zou het gedeponeerde geld worden terugbetaald Wilt u thans den verkoop regelen, meneer Reens vroeg de afslager. Reens protesteerde tegen de bepalingen, hij wenschte to weten of zij wettelijk, dan wel willekeurig waren. De afslager merkte op, dat hij geen antwoord schuldig was. De verkoopbepalingen mag hij naar de omstandigheden stellen. En nu, wat wilt u het eerst op laten brengen »De lamp," zei Reens. De lamp werd opgebracht. »Wie biedt vroeg de aislager. >Een cent 1" riep een stem. »StiJ," schreeuwde Reens, >wees nu niet flauw" en hij bood»een kwartje" en deponeerde het geld. Bij den afslager stond een groepje ambtenaren. Drie gulden 1" bood een dezer. >Die mag je houden vrind," zei Reens, daar zal je niet veel aan verdienen 1" en lijj ging zjjn kwartje Terwijl Reens herhaaldelijk tot kalmte aanspoorde, werd de verkoop voortgezet. Een tafel werd op gebracht. Eén uit den hoop riep >Een kwartje." Hij moest binnen de omheining komen om het bod te depo- neeren. »Je hadt niet moeten bieden 1" zei Reens, »laat mij maar m'n gang gaan." Een ambtenaar bood f 10, Reens bood f 10,25. Deponeeren zeida de afslager. >0 'k zal een bankje van f 100 neerleggen," zei »Dat mag niet, verklaarde de afslagor. Alleen Nederlandscke munt is geldig Zes stoelen met rood trjjpen zittingen werden opgedragen. Reens bood een kwartje en deponeerde, doch een der ambtenaren bood dadelijk f 21, waarop Reens 121,25 bood. »Wil u dat geld deponeeren, zei de afslager. »Neen, riep Reens, ik deponeer maar f 21, er staat nog een kwartje." (Algemeen gelach.) Een kast volgde. Reens bood weer een kwartje. Maar een bod van f 12 volgde; dat was de kast niet waard. Reens maakte een neus en zei: »Hou maar, hou maar Een spiegel werd vervolgens afgeslagen. Een kwartje, schreeuwde Reens, f5 zei een ambte naar, f 5,25 zei Reens en hij bleef eigenaar. Zoo ging men voort. Herhaaldelijk bleek het bod der ambtenaren te hoog, want meermalen liet Reens lachend het bod blijven. Onder anderen werd een tafeltje voor f 3 gekocht, dat hem, zooals hij zei, maar een riks gekost had en een emmer voor een gulden, schoon die emmer in de 75 ets-bazar ge kocht was Reens kocht een armstoel voor f 7,25. »Zet hier maar neer, riep lig, dan kan mija vrouw er in zitten." De vrouw, die tot nu onder het volk gestaan had, werd doorgelaten en lachend ging zjj zitten. Behalve Reens, zorgde ook de afslager met tal van moppige opmerkingen, dat het interressante, maar toch droge gedoe, door schaterlachen wat werd opgefrischt. Over 't algemeen was men heel vroolijk, 't was of er voor al die manschen een blijspel werd afge speeld. Toen een kleine kachel werd opgebracht, merkte Reens op: »Daar heeft zich al menige werklooze bij gewarmd, hé jongens »Ja, ja," riep het volk. Een ambtenaar kocht het ding. »Nou mag ie je voortaan bij den deurwaarder gaan warmen riep één uit den hoop. Een queuenrek met zestien queuen kocht Reens voor f25, Da lang bieden. Het biljart konden ze niet krijgen, riep hij, ze zullen de queuen ook niet hebben Het laatst werd een haardstel opgebracht, dat Reens kocht voor f2,25. Toen was 't afgeloopen, de verkoop had f 129 opgebracht. De heeren kunnen nu naar huis gaan annonceerde de deurwaarder. »En de dames vroeg er een, mogen die blijven? Langzaam liep de plaats weer leeg. Buiten, van de Kalverstraat tot over de Singel- brug, stond het zwart van de menschen. 't Weer was, gedurende den verkoop, goed geweest en rustig had de menigte daar het einde afgewacht. Nu werd er nog wat gejoeld en geschreeuwd, een lange rjj vrouwen en mannen, waarbij, als we ons niet ver gissen, ook het echtpaar Reens was, trok op naar Oonstantia. Maar de nieuwsgierigen bleven staan tot om half- twee een woeste hagelbui ze uiteen joeg. Zoo eindigde de verkoop van Reens' inboedel. Bij het afscheid nemen had Reens den afslager hartelijk de hand gedrukt. »Wjj zien elkaar nog wel eens terugzei hjj. »'k Hoop het 1 antwoordde de afslager De werklieden der fabriek van de heeren Allan Co., te Rotterdam, atdeeling stoelenmakerij, hebben op een vijfde lot in de Staatsloterij de f 50,000 getrokken. Een van hen overleed vóór eenige dagen, en zijne weduwe ontvangt nu onge veer f 505. In een waterput aan den publieken weg te IJzendrjke is het lijk gevonden van een meisje, on geveer 37 jaar oud en wonende in genoemde gemeente. Zjj was op visite geweest en_werd door twee meisjes een eind weggebrachttoen deze van haar afgingen, zeide zjj»daar loopt nog Jiemand vóór mjj" (dat was tusschen 5 en 6 uur 's avonds). Bjj den put werd gevonden een eind sigaar en een lucifersdoosje. Teekenen van geweld zijn aan het lijk niet te be speuren. De politie doet onderzoek om te weten te komen wie de persoon was, die vóór haar heeft geloopen, doch tot nu toe heeft men dit niet kunnen ontdekken. Van den mantel was de haak afgescheurd en de schort ook. Geld had het meisje niet bij zich. Een landbouwer, die jl. Maandag de paarden markt te Utrecht bezocht, was zoo gelukkig om reeds spoedig zijne twee bruintjes voor een flinken prijs aan een Belgisch koopman te verkoopen. Nadat de koop was gesloten, werden de paarden door den knecht van den paardenkooper naar den stal ge bracht, terwijl de betaling in eene nabijgelegen tap- perjj zou plaats hebben. Al heel gauw bleek het echter, dat de paardekooper minder haast maakte met te betalen dan de landbouwer wel wensebte, doch telkens als de laatste daarover begon, liet de andere een paar vergunninkjes aanrukken, totdat hij op eens opstond, om, zooals hij zeide, bij den kastelein geld te gaan wisselen. Hoewel de buiten man bljjkbaar onder den indruk der vergunning was geraakt, verloor hij den paardenkooper toch geen oogenblik uit het oog, zoodat, toen deze op eens de tapperij verliet, hij dat voorbeeld bijna even Bpoedig had gevolgd. Hoe gauw hij echter ook was, de paardenkooper scheen nog vlugger te zijn ge weest, althans hij was nergens meer te zien. Van schrik geheel nuchter geworden, deelde hij in weinige woorden zjjn wedervaren aan eenige landlieden mede, die hem den raad gaven terstond naar het station te gaan en tevens hunne hulp toezegden. Dat deze raad goed was geweest bleek weldra, want nauwe lijks op den Loidschen weg gekomen, zag de eige naar een eind voor zich uit zijne paarden voor den afsluitboom aan den overweg staan. Om nu te voor komen, dat de paardenkooper bij het zien van den eigenaar er met de paarden van door zoude gaan, gingen een paar landlieden vooruit en grepen onver wacht de paarden bij den halster en hielden deze, ondanks het verzet van den paardenkooper en diens knGcht, zoolang vast, totdat de overigen bij hen waren gekomen. Alsnu werd om betaling gevraagd en toen deze uitbleef, de eigenaar weder in het be zit der paarden gesteld, die zich overgelukkig met zijn wedergevonden schat verwijderde, zonder zich verder om den paardenkooper en diens knecht, die het trouwens geraden hadden geacht om zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten te maken, te be kommeren. Naar de Ttv. Ct. verneemt, heeft de instructie in zake de handelingen door den burgemeester van Weerseloo gepleegd aanleiding gegeven dat het bevel tot voorloopige gevangenneming is vernieuwd. De zaak komt dus eerlang in openbare behandeling. Omtrent deze quaestie meldt het N. v. d. D. Gedeputeerde Staten van Ovorjjsel hadden toestem- ming gegeven tot het aangaan van eene leening tot een bedrag van 1516, waarop in Januari van het vorige jaar bij de Bpaarbank der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Almeloo die teening werd gesloten. Yan bedoelde machtiging schijnt de burge meester gebruik gemaakt te hebben tot het aangaan van eene tweede leeDing tot hetzelfde bedrag bij de firma Buisman Gratama Co. te Zwolle. Dinsdagochtend is uit de loods der Westland- sche stoomtrammaatschappij een stoomtram weggeloopen, zonder machinist of bestuurder. Door een onbekende oorzaak is de machine in beweging geraakt en heeft de reis naar 's Hage on dernomen, alwaar zij behouden aankwam zonder eenig ongeluk op haren weg te hebben veroorzaakt. Bij hare aankomst aan het eind-station te 's Hage is de voortvluchtige locomotief uit de rails en tegen een boom geloopen, waardoor zij tot staan kwam, maar waardoor het materieel der machine bescha digd werd. Men kan zich de verbazing van den machinist voorstellen, toen hjj tot de ontdekking kwam, dat zijn stoomros de reis alleen had aanvaard. Het Staphorster boertje is iemand die meent het geneesmiddel voor alle menschelijke kwalen te kennen en van heinde en verre zoeken patiënten hem op, om bij hem baat te vinden. Hij houdt in verschillende plaatsen zelfs zitdagen om zijne patiënten te ontvangen en hij heeft dan ook eene drukke practijk. In den laatsten tijd hield hij ook zitdag in eene herberg bij Heerenveen, en nauwelijks was dit bekend of tal van patiënten spoedden zich der waarts. Zonder onderzoek maar alleen door vragen, is de pseudo-dokter spoedig achter de kwaal, geeft altijd hoop op volslagen beterschap. Hij vertelde o. a. zeer zeker om vertrouwen te winnen dat hij te Arnhem en te Amsterdam patiënten had onder de eerste standen, hij werd dan met de equipage van het station gehaald, ja, hij was zelfs aan het Hof ontboden bij H. M. de Koningin-Regentes 1 De goe-gemeente besloot uit het laatste feit, al dadelijk dat daarom de justitie het boertje maar zijn gang liet gaande Koningin zou dit wel be volen hebben. Maar welk eene ontnuchtering voor de pa- tienten, toen Woensdag de politie een onderzoek kwam instellen naar aanleiding van bun consult bij het boertje en een gedeelte van de medicamenten in beslag nam, om chemisch onderzocht te worden. Nu, het boertje stuurde zoo groote dosis medicijn" voor ieder, dat de politie er wel wat van meenemen kon. Zij zitten daarom nog lang niet zonder poe dertjes. Dat het boertje beste zaken maakt is te begrijpen, hij vraagt niets voor zijne hulp, maar wat men voor hem afzondert neemt hem dankbaar aan. Bij de jongBte operatiën in Algiers liet gene raal Peinson zich in een oogenblik van woede zóóver door zjjn hartstocht vervoeren, dat hij zjjn adjudant een karwatsslag toediende. De officier greep naar zjjn pistool en mikte op den generaal. Gelukkig ging 't schot niet af. De generaal sloeg hem het wapen uit de hand en voegde er met een glimlach bijAcht dagen arrest, omdat uw wapens niet in orde zijn In eene oude, verlaten fabriek te Herve, in België, woonde sinds eenige jaren eene oude bedelares, wier burgerlijke stand een geheim was. Donderdag haar einde voelende naderen, ontbood zij een notarif, die bjj haar een koffer met geld vond. Getuigen geroepen hebbende, begon hij den schat te tellen en had weldra tot 3.700 fr. geteld, waaronder 42 franci in doorboorde centen. Middelerwijl was de oude be delares bezweken. Zij j heette Anna Jozeflaa Gastin en laat in het land verscheiden neven en nichtjes n

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2