1895 N°. 11. Donderdag 24 Januari. 82sle jaargang. GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmir te Rotterdam en verder bjj alle BoekverkooperB en Brievengaarders. Inzending van advertentiön vóór 8 uren op den De prijs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelyks- on doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, dag der uitgave. GOES, 23 Januari 1895. Volgens het reglement op het houden van Stierenkeuringen in Zeeland moeten in elk der zeven keuringskringen in deze provincie vier deskundigen worden aangewezen, die met de inspecteur van het Nederlandsche Rundvee-Stamboek, voor den tijd van drie jaar de commissie van keuring uitmaken. Ter voldoening aan deze bepaling werd gisteren in »de Prins van Oranje" alhier eene door weinigen be zochte vergadering gehouden van de leden van den kring »Heinkenszan d", onder lei ding van den commissaris voor Zuid-Beveland (wes telijk deel), den heer E. Van den Bosch, teneinde vier dubbeltallen van deskundigen te benoemen, waaruit door het hoofdbestuur der afd. Zeeland eene keuze zal worden gedaan. Alvorens tot stemming over te gaan ontspon zich eenige discussie over de vraagkunnen personen, die geen leden der vereeniging zjjn, als deskundigen worden benoemd Ofschoon velen zulks niet wen- achelijk achtten, daar het de toename van het aan tal leden zeker niet bevordert, moest de vraag in bevestigenden zin worden beantwoord, omdat volgens het reglement de keuze van zulke deskundigen is geoorloofd. Alsnu werden met meerderheid van stemmen als eerste caodidaten der dubbeltallen benoemd de hee ren C. Zuidweg, G. de Jager, M. de Boki en J. de Geus, de laatste na herstemming, met het lot tegen J. D. Elonbaas, en als tweeds candidaten de heeren J. D. Elenbaas, C. Nijsten, J. Blok en J. Oele Hz. De benoemden namen, voor zooverre zij tegenwoordig wart-n, hunne benoeming aan. Nadat de keuringen te Gogs en te 's-Heerenhoek voorloopig waren vastgesteld respectievelijk op 19 en 20 Februari a. s. werd de vergadering gesloten. Gisterenavond hield de Bouwvereeni- ging »Help u zeiven" alhier hare jaarlijksche vergadering, waarin het 28e jaarverslag werd uit gebracht over het verloopen boekjaar 1894. Dit dat verslag bleek dat op 1 Januari 1894 het aantal leden bedroeg 95 hiervan hadden 2 leden hun lidmaatschap opgezegd, terwijl geene nieuwe leden werden aangenomen, zoodat men 31 Dec. 1894 93 leden telde. Aan de uitgetreden leden werd hun geheele aandeel en aan verschillende leden een gedeelte van hun aan deel nitgekeerd tot een bedrag van f1257,87 ij1aan contributie werd ontvangen f 1389,22. De vereeniging was niet genoodzaakt schulden te maken. Aan tijdelijk uitgezette gelden had men 31 Dec. 1894 f 1531,57. De gebouwen waren het geheele jaar bewoond en werden behoorlijk onderhouden. Op 1 Januari had men voor onderhoud disponibelf 150,33 */a voor onderhoud werd uitgegeven 120,41 rest f 29,92 V2 van de winst werd voor dat doel af getrokken 190, zoodat men voor 1895 beschikbaar had f 219,92 ,/i eveneens werd van de winst genomen f 12,50, zijnde het bedrag dat de vereeniging voor bet eerst zal moeten betalen aan de bedrijfsbelasting. Hieronder volgt de Winst- en verliesrekening. Baten. Aan huishuurf 1014,30 intrest van uitgezette gelden42,15 boeten van vergade ringen 3,35 onverdeelde winst van 1893 2,39 f 1062,19 Lasten. Aan erfpacht, assurantie, lasten f 129,52 onkosten63,18 Uitgetrokken voor onderhoud gebouwen190, Uitgetrokken voor de bedrijfs belasting 21/2 pet. van f 500 12,50 Winst 31 December 1894 666,99 f 1062,19 Winstverdeeling. Reservefonds V# van f664,60 is f 132,92 4 pet. winst van f 11775,10 !/a529,881/2 Onverdeelde winst -4,18 */2 f 666,99 Balans rekening. Baten. Aan uitgaaf der gebouwen f 14360,12 uitgezette gelden 1531,57 contanten in kas 455,90 Samen f 16347,59 Lasten. Aan aandeelen der leden 31 Dec. 1893 f 11775, 10>/a Aan winst 31 Dec. 1894 529,881/2 contributie in 1894 1389,22 Aandeelen der leden 31 Dec. 1894 f 13694,21 Onverdeelde winst f 4,18 */2 Reservefonds f 2283,85 hierbjj 7» der winst 132,92 Samen 7 f2416,77 Voor onderhoud ge bouwen 219,9272 Voor de bedrijfsbe lasting 12,50 f 2653,S8 Samen f 16347,59 In 1894 werd ontvangen f 2849,11 Uitgegeven 2393,21 Contanten in kas. f 455,90 De minister van binnenlandsche zaken heeft ingetrokken zijne beschikking van 10 November jl. waarbij het vervoer van herkauwende dieren en varkens naar het overig© gedeelte des lands verboden is uit een kring omvattende de provincie Noord-Holland (met uitzondering van de daartoe behoorende eilanden), Zuid-Holland, Utrecht, Noord-Brabant, Zeeland en etn gedeelte van de provincie Gelderland. Dr. A. Kuyper was gisteren in de ver gadering van de Tweede Kamer tegenwoordig, nadat hij sedert het najaar niet aan de werkzaamheden had deelgenomen. Dr. P. C. F. F r o w e i n heeft, naar aan leiding van de nota van inlichtingen, door den Minister van Binnenl. Zaken ingezonden betreffende zijn adres aan de Tweede Kamer van 16 November jl. (Heldersche eedsquaestie) een nieuw adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin hij haar verzoekt in het oog te willen houden, dat die nota gegrond is op een onjuist ambtsbericht. De burgemeester van den Helder heeft namelijk, volgens adressant, in zijn ambtsbericht aan Ged. Staten van Noord- Holland den inhoud van een particulier gesprek, tusschen hem en den adressant gevoerd, onjuist medegedeeld. De burgemeester verklaarde toen name ly k niet, zooals wordt medegedeeld, hem (adressant) niet op belofte te kunnen toelaten, maar verklaarde integendeel na een uitvoerige gedachtenwisseling adressant'8 meening aangaande art. 39 der gemeente wet te deelen, maar ten einde beter verantwoord te zijn, particulier het oordeel te zullen inroepen van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, hetgeen hij eveneens particulier aan adressant zoude mededeelen, welke mededeeling echter niet door den burgemeester is gedaan. Door het R. Nbl. werd dezer dagen bericht, dat de heer W. De M e ij i e r, het gewezen lid der Tweede Kamer, zou lijden aan aanvallen van de diepste moedeloosheid en soms aan totale verstands verbijstering. De Midd. Ct.f die onderzoek heeft ge daan naar de waarheid van dit bericht, heeft de stellige mededeeling ontvangen, dat het geheel on waar is, wel heeft de hr. De Meijier zich zijne niet- herkiezing sterk aangetrokken, en is geruimen tijd naar het buitenland geweest, omdat hg wat zenuw achtig was, doch hij is weer volmaakt gezond. Sedert eenigen tijd woont hij te Arnhem, zijn geboorte plaats, doch hij komt nog dikwijls te Wormerveer, waar zijne aangehuwde familie woont, en was daar nog dezer dagen in eene vergadering van eene ver eeniging tot ondersteuning bij ziekte, evenals zoo vele andere door hem gesticht. Bij de schildering van den treurigen toestand in de gemeente Weststellingwerf en Opsterland wordt in den regel een groot deel van de schuld aan dien toestand geweten aan de uitwonende grond eigenaren. Zoo werd in de Prov. Gron. Ct. medegedeeld, dat van de 22 000 H.A., die Opster land groot ie, 8739 H.A. behooren aan uitwonenden »die van den bodem wel de lusten genieten, maar niet in de lasten bijdragen." Onder de uitwonenden werd bovenaan geno3iud R. baron van Lynden, te 's Gravenhage, aan wien 3098 H.A. behooren, terwijl er bij werd gevoegdRekent men de jaarlijksche '■uur dezer landerijen op honderd gulden per H.A., dan geniet baron van Lynden alleen door zijne bezittingen in Opsterland meer dan 3 tonnen gouds per jaar, die de gemeente verlaten, waarvan niets komt in de openbare kas der gemeente. De heer J. Vrijburg, rentmeester van baron v. Lynden, wijst in het Hbl. eene onjuistheid in die berekening aaü, die nog eens weer de waarheid in het licht stelt van de oude spreuk: »Hoor ook de wederpartij 1" De eigendommen toch, die baron v. Lynden in de gemeente Opsterland heeft, brengen niet gemiddeld f 100 maar f 17 per H.A. op. Trekt men daar af de grondbelasting en kosten van onderhoud voor de gebouwen, samen p.m. f 2 per H.A., dan is de zuivere opbrengst gemiddeld f 15 en niets meer. Van de meer dan drie tonnen gouds, die baron van Lynden aan de gemeente zou ont trekken, blijft dus nauwelijks een halve ton over, nog geen zesde gedeelte van wat werd ondersteld. Dat de uitwonende eigenaren niets bijdragen tot het welzijn der gemeente, acht de heer Vrijburg ook niet juist; z. i. geschiedt dit niet direct, maar wel indirect. Een goed huurder toch moet, wanneer hg een huis of boerderij huurt, wel degelijk rekening houden met den hoofdelijken omslag die betaald moet worden; en hierdoor vermindert de huurwaarde. Nog vermeldt hg dat de duizenden guldens, die baron Van Lynden jaarljjks in Opsterland laat ver werken, toch ook zeker bijdragen tot stoffelijk wel zijn der gemeente, en vooral ten goede komen aan hen die het in de eerste plaats noodig hebben. De Haags*-he correspondent van de N. Gron. Ct. heeft »met voldoende zekerheid, om het te kun nen meedeelen", hooren verklaren, dat de heer Van Houten gereed is met zjjn ontwer p-kieswet en 'dat dit, zoo al niet reeds verzonden is, dan toch binnen zeer korten tijd aan den Raad van State zal worden aangeboden. Daaruit volgt, Z9gt hij, dat dan ook de Minister van Financiën zijn herziening der personeele belas ting op 't papier heeft afgedaan en dat ook deze voordracht het eerste stadium van onderzoek nabij is. In Maart zal dus naar men vertrouwen mag, zoowel de een als de andere voordracht de Tweede Kamer kunnen bereiken." Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer kwam gisteren namiddag te half drie ure bijeen. Zij nam kennis van de ont vangst der wetsontwerpen, die sedert het reces zijn rondgedeeld, en van de andere ingekomen stukken, waaronder eene kennisgeving van het overlijden van den heer mr. W. Wintgens, welke door den voor zitter namens de Kamer met een briet van rouw beklag is beantwoord. Op voorstel van den voorzitter werd bepaald, dat heden de discussie zal aanvangen over de wetsont werpen tot voorziening in de huishouding der ge meenten Opsterland en Weststellingwerf. Daarna werden de afdeelingen hernieuwd, die ge kozen hebben tot hare voorzitters de hoeren De Beaufort (Amsterdam), Van Kerkwijk, Mees, Van Karnobeek en Veegens; en tot hare onder-voorzit ters de heeren A. Mackay, Bahlman, Bastert, De Savornin Lobman en Rutgers v. Rozenburg. K@rkeli.ike Zaken en Onderwijs. Waarde. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente is hier beroepen dr. J. V. d. Bergen, predikant bij dezelfde gemeente te Varseveld (Gel derland). Kolijnsplaat. Bij vergelijking van de lijst der kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaar, den len Januari 11. in deze gemeente woon achtig, opgemaakt door burg. en weth. volgens art 81 der Wet op 't Lager Onderwijs, met die van 't hoofd der school, bevattende de namen van leer lingen van 6 tot 12 jaar op genoemden datum, blijkt, dat vijf kinderen van dien leeftijd alstoen geen onderwijs ontvingen. Van die vijf zijn in 't begin dezer maand 2 school gekomende drie ove rigen zijn allen meisjes, in 1883 geboren, die reeds de school hebben vaarwel gezegd. Twee harer waren tot in het zesde leerjaar gekomen, de derde slechts tot in het vierde. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van akten van bek aamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes zullen aanvangen op 18 Februari e. k. Zij die zich aan hst examen in een dezer vakken of in beide wenschen te onderwerpen, gelieven zich vóór 6 Febr. a. s. aan te melden bjj den voorzitter der commissie of de voorzitters der commissiën, voor welko zij wenschen te verschijnen, met overlegging van a. geboorte-akteb. getuigschrift van zedelyk gedrag. De voorzitten der commissiën zijnvoor de nuttige handwerken: te Breda, jhr. mr. J. B. A. J. M. Ver- heijen, inspect, van het lager onderw. in de le in spectie, te Loon-op-Zandte 's-Gravenhage, J. O. Fabius, inspect, van het lager onderwijs in de 2e inspectie, te Delftte Utrecht, A. J. Nijland, school- opz. in het district Utrecht, te Utrechtte Groningen, J. Wyn, schoolopziener in het district Winschoten, te Sappemeer; voor de fraaie handwerken te Breda, H. Th. Van der Grinten, schoolopz. in het district Breda, te Breda; te 's-Gravenhage, G. Blokhuis, schoolopziener in het district Dordrecht, te Gorinchem te Groningen, jhr. mr. W. C. A. Alberda van Eken- stein, schoolopziener in het district Groningen, te Groningen. Zjj die het examen in de beide vakken wenschen af te leggen, gelieven van dat voornemen te doen blijken aan ieder der beide voorzitters, bij wie zij zich aanmelden. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt voorloopig ter kennis van belanghebbenden lo. dat in 1895 tweemaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen ter ver krijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56 onder a der wet tot regeling van het lager onder wijs, zooals die is gewijzigd bjj de wet van 8 Decem ber 1889 Staatsblad no. 175) en dat dit examen voor de eerste maal in dit jaar zal aanvangen op 2 April e. k. en voor de tweede maal op een nader te bepalen dag in October 2o. dat in 1895 éénmaal gelegenheid zal worden gegevon tot het afleggen van examen, ter verkrijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 655/s der voorschreven wet voor huis- en schoolonderwijs in het vak, vermeld onder j in art. 2 der wet (de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek) en dat dit examen zal aanvangen op een nader te bepalen dag in October. Het tijdstip waarop en de autoriteit bij wie zjj, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zullen nader overeenkomstig de voor deze examens be staande voorschriften worden bekend gemaakt. (St.-Ct.) Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. Gisteren zijn veroordeeld wegens Overtreding jachtwetJ. D. Jz. te [Goes tot 2 maal f2 b. s. 2 maal 2 dagen, met verbeurdver klaring niet in beslag genomen welie met bevel tot uitlevering of te betalen f 1 b. s. 1 dag hechtenis J. J. B. te Waarde tot f 5 b. s. 3 d.A. Z. te Borsele tot f 3 b. s. 3 d.J. W. te Driewegen tot f 0.50 b. s. 1 d., met verbeurdverklaring niet in beslag genomen haas en bevel tot uitlevering of te betalen f 0.25 b. s. 1 d.L. v. D. Gz. te Nieuw- dorp tot f 3 b. s. 3 d., met verbeurdverklaring in beslag genomen wildstrik met bevel tot vernieling; Overtreding reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomenJ. M., 0. G. Jz., W. P. D. Jz., M. M. Jd. J. M. Jz. en J. E. Pd., allen te Ierseke, ieder tot f 1 b. s. 1 d.J. d. K. Jz. te Kruiningen, F. d. D., C. v. O. CRz., beiden te Ierseke, ieder tot f 2 b. s. 2 d.J. C. M. Az., P. A. M. Pz., J. L. Ez., allen te Ossendrecht, ieder tot f 2 b. s. 2. d., met hevel tot vernieling der in beslag genomen visch- tuigen, met bevel tot de teruggave der in beslag ge nomen kousen, schoenen en broek aan de beklaagde P. A. M. Pz. en de opbrengst van den in beslag genomen visch ad f 0 20 aan de beklaagden; J. W. te Kruiningen tot f3 b. s. 3 d.B. W. Jz. en J. d. R. beiden te Kruiningen, ieder tot 2 b. s. 2 d. Polderreglement van ZeelandJ. v. d. B. te Wemel- dinge tot 2 b. s. 2 d. Overtreding gemeenteverordening van GoesW. H., J. D. Pz., D. V. te Goes en O. S. te Wemeldinge ieder tot f 1 b. s. 1 d. Id. van KrabbendijkeJ. v. L. te Krabbendijke tot f 1 b. s. d. Id. van WolfertsdijkC. S. te Heinkenszand tot f 3 b. s. 2 d. Id. van Ierseke: J. D. en O. v. d. P. beiden to Ierseke, ieder tot f 1 b. s. 1 d.A. v. d. B. te Ierseke tot f 3 b. s. 3 d. StrooperijH. L. te Kolijnsplaat tot f 1 b. s. 1 d. met bevel tot teruggave van het in beslag genomen hout aan D. d. L. te Kolijnsplaat; Straatschenderij: C. d. L. te Kamperland tot f2 b. s. 2 d. h.D. P. v. H., A. v. H.. J. M. T. en W. B., allen te Goes, tot f 15 b. s. 3 d. en F. C. te Goes, tot 2 maal f 15 b. s. 2 maal 3d.; M. S. M Jd* to Ilanswecrd lot f l b. s. 1 d.;

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1