1895 N°. 9. Zaterdag 19 Januari. 82ste jaargang. Weischaap. Kleinhandel in Sterkedrank De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet by blad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiün voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmak te Rotterdam ea vsrder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders, uau 7 i tnzendkg van advericnti?n vóo* aren op den <la| der uitgave* De prys der gewone advert6ntiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pry's slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. In bewaring ia genomen een opgevangen, hier onbekend Ue rechthebbende kan het ten bureels vau politie terug bekome li tegen betaling der kostpn van voediog Indie» dit niet voor Zaterdagavond a. s is geschied, zal met het schuap gehandeld worden overeenkomstig het bepaalde bij artt. 28 en 29 der wet van IS April 1874 (St.bl. no. 66). Goes, den 18 Januari 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. d. W. HAMER De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. MAANDAG 21 JANUARI a. s des middags te 2 urea zal in het Gasthuis gelegenheid gegeven worden tot net doen Vacoiiierreo en Ilervaccincereu. De ingezetenen worden in hun lelang uitgenoodigd van deze aangeboden gelcgeu hci-l gebruik te maken. Zoogenaamde trouw boekjes moeten worden medegebracht. Goes, den 18 Januari 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Vergunning is gevraagd tot uitoefening van den door MARIA WIJNANDS, Wed. J. J Hartman,in dezelfde localiteit als thaus geschiedt, in het perceel wyk C no. 61/62, door W. J. Hartman Bezwaren kunnen worden ingediend vóór den 26 Januari a s des namiddags 1 uur. Goes, den 18 Januari 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. IIAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. In eigen tuintje wieden. Klaas Boes, de moordenaar van Schagen, beeft o. a. bekend, dat hij romans gelezen had en dat die verhalen hem aanleiding hadden gegeven tot het plegen van den dubbelen moord. De Zeeuw vindt hierin aanleiding om er op aan te dringen, dat ouders en opvoeders hun toezicht gaan uitbreiden over de lectuur onzer knapen en meisjes. Ook wij gelooven, dat dit toezicht nooit te streng kan zijn en we vreezen, dat vele ouders en opvoeders zich te dien opzichte niet van nalatigheid kunnen vrijpleiten. Maar dat nu de Zeeuw aanleiding vindt om op dien grond te waarschuwen tegen het zenden van de kinderen naar Hoogere Burgerscholen is toch waarlijk al te dwaas. »Als de boekhandelaars en bibliotheekhouders eens klappen wilden", zegt het antir. blad, welke Fransche boeken jongens uit ChristengezinneD, leerlingen van de H. B. S., bij voorkeur koopen van hunne spaarpenningen, lezen of ter lezing geven Menige knaap, ook uit gereformeerde kringen, leest de walgelijke romans van Zola, waar zijn ouders bij zijn, onwetend natuurlijk van de ver derfelijke strekking der lectuur, die de knaap, zoogenaamd ooi Fransch te laeren lezen, zich heeft uitgekozen." We zouden in de eerste plaats willen opmerken, dat het weinig pleit voor de degeljjke opvoeding, die deze jongens uit »christen"gezinnen van hunne ouders ontvangen, wanneer enkele uren onderwijs op de H. B. 8. in staat zijn daarvan al de kracht te breken en al den invloed te vernietigen. Maar in de tweede plaats zullen diezelfde jongens tocb, als ze dergelijke boeken lezen willen, Jook zonder H. B. Schoolonderwijs wel voor de verleiding bezwijken, b. v. als ze privaatonderwijs in het Fransch genieten bjj een christeljjk onderwijzer. Ja, het is de vraag of ze dan nog niet eerder ertoe verlokt worden, want zulk een onderwijzer zou zeer zeker tegen het lezen van zulke slechte boeken waarschuwen, en de Zeeuw zal ook wel weten, hoe groot de zucht naar het verbodene bij de jeugd, zelfs bij de christe lijke jeugd, is. En als de Zeeuw nu soms met haar beweren de meening ingang wil doen vinden, dat de leerlingen, die de H. B. 8. bezoeken, daar tot het lezen van boeken van Zola e. a. aangemoedigd worden, dan zijn we zoo vrij die meening te bestrijden tot bet blad daarvoor het bewijs zal geleverd hebben. Doet bet dit, dan zullen we met zjjne redactie de eersten zijn om dit ten zeerste af te keuren. De verdere waarschuwing van de Zeeuw tegen het lezen van feuilletons in liberale en zoogenaamd neutrale" bladen, is een bekend en bijna verouderd middel om de tegenpartij afbreuk te doen en pro paganda te maken voor zichzelve. Maar toch zouden we wel willen, dat het antir. blad ook te dezen opzichte eens met namen voor den dag kwam. Van de liberale bladen weten we er althans geene, die zulke scabreuse verhalen ten beste geven, dat daar tegen behoeft gewaarschuwd te worden, 't Is moge lijk, dat in sommige zoogenaamde volksblaadjes der gelijke gepeperde lectuur te vinden is, waarin van moord en verleiding sprake is, maar om, als men deze organen op het oog heeft, te spreken van libe rale en zoogenaamd neutraio" nieuwsbladen, is de waarheid wel wat veel geweld aandoen. We lezen af en toe wol eens een feuilleton, maar uit die van de laatste maanden herinneren we er ons maar één, waarin van een moordaanslag en van het doen van schandelijke voorstellen" tegenover eene getrouwde vrouw sprake is. Wel is waar worden de bedrijvers van die slechte daden ten slotte door de genade Gods" bekeerd eigenlijk slechts één, van den anderen hoopt de schrijver het maar doch dit neemt niet weg, dat de bedoelde zaken erin worden behandeld. Dit feuilleton was getiteld »Uros", uit het Duitsch vertaald door J. M. De J. initialen, die in ons stadje te denken geven en het stond onlangs te lezen in De Zeeuw. GOES, 18 Januari 1895. Het, eerste winter- concert der har monie >Euphoni a," verleden Dinsdagavond ge geven in »de Prins van Oranje" alhier, was slechts tamelijk bezocht. Onder leiding van haar directeur, dhr. J. Kooiman, werd een goed gekozen programma uitgevoerd, dat de goedkeuring der hoorders weg droeg, blijkens de toejuichingen die elk nommer werden geschonken. Voornl het »Thème varié voor alt-saxophone met begeleiding van piano" door Canivez maakte een gunstigen indruk en deed blij ken welk dankbaar instrument de saxophone is en hoezeer dhr. M., die het bespeelde, zich met de be handeling er van heeft vertrouwd gemaakt. Ook de piano-begeleiding door den directeur droeg er niet weinig toe bij om dit nommer de hoofdschotel van het programma te mogen noemen. Zeker had dit concert een drukker bezoek verdiend. (Door een misverstand is dit bericht niet in ons vorig nummer opgenomen). Ierseke. Aanstaanden Maandag zal deze ge meente een bezoek ontvangen van ZE. den Com missaris der Koningin. Denzelfden dag zal ook de gemeente Hapelle door den vertegenwoordiger der Koningin in deze provincie worden bezocht. Bij Kon. Besl. is D. J. Helderman be noemd tot burgemeeeter der gemeente Wissekerke. fitorsele. Woensdag besloot do dykraad van het calamiteuze waterschap Ellewoudsdijk B o r s e 1 e de kosten der onderhoudswerken, uit te voeren in het aanstaande dienstjaar, te ramen voor Ellewoudsdijk op f 13294,03 en voor Borsele op f 14440,701/2. Tengevolge van den uitslag van het in September 11. uitgevoerde duikeronderzoek te Ellewoudsdijk vond de vergadering goed het oevervak tusschen de dijk- palen 71 en 74 te verdedigen met zinkstukken en steenbestorting tot een bedrag van ruim f 23000. De loopende begrooting onderging eenigs wijziging door raming van het goed slot der rekening over 1893/94 en verhooging van de opcenten der aan nemingssommen van aanbestede werken. Wigsenkerke. Jl. Woensdagnamiddag had in een der lokalen van de openbare school alhier een treffende plechtigheid plaats, 't Was het laatste uur 'fc welk de heer H. A. E v e r s d ij k, sedert 38 jaren onderwijzer aan die school, aan zijne taak zou wijden, daar hij, wegens recht op pensioen, uithoofde van zijn 65jarigen leeftijd, op zijne aanvraag, met de vol eindiging van dien dag, eervol ontslag verkreeg. In dat uur verzamelden zich al de schoolgaande kinderen, onder aanvoering van hunne onderwijzers, in zijne klasse en zongen hem een danklied, voor het van hem ontvangen onderwijs, toe. Daarop nam het hoofd der school, de heer A. T. C. Swenne, het woord om in welgekozen bewoor dingen, namens zichzelven en den onderwijzer Haar man, den scheidenden ambtgenoot te danken voor de wijze, waarop hij zjjn taak had vervuld en tevens te herinneren aan de aangename verstandhouding welke er steeds als onderwijzers onder hen had ge- heerscht. Vervolgens bood eene commissie, samengesteld uit de heeren A. A. Van der Maas Janz., M. P. De Vos en C. N. v. d. Heijde, met eene hartelijke toe spraak van laatstgenoemde, den heer Eversdijk, na mens zijne oud-leerlingen, de ouders zijner oud-leer lingen en de ouders der tegenwoordig schoolgaande kinderen, een geschenk aan, bestaande in een stoel en een rooktafeltje, benevens een album, bevattende de namen der gevers. Het gomeentebestuur, vertegenwoordigd door de beide wethouders en den secretaris, als welker tolk de waarnemende burgemeester J. De Neve optrad, bracht eveneens hulde aan de wijze waarop de schei dende onderwijzer zijne betrekking had vervuld. Geroerd door al die bewijzen van waardeering van zijn onderwijs vlocht de heer Eversdijk, bij het slaan van eenen terugblik op de taak zoolang in deze ge- meente door hem vervuld, zijne dankbetuigingen aan het hoofd en zijn mede-onderwijzer en voorts aan de andere sprekers en gevers in, om te eindigen met den wensch dat zijn onderwijs er toe heeft mogen bijdragen, om al de door hem onderwezenen te vor men tot nuttige leden der maatschappij. Na toezinging, door alle aanwezigen, der bede ver vat in Psalm 134 vers 3 en nadat de schoolgaande kinderen allen met een handdruk van den scheiden den onderwijzer hadden afscheid genomen eindigde deze plechtigheid, die door vela gevers van het geschenk en andere belangstellenden werd bijgewoond. Het orgaan van het Christen-werkliedenver bond Patrimonium" gaf dezer dagen een staaltje van de wrange vruchten, die de arbei ders plukken, als zij aan de oproerprediking van socialistische volksvrienden" gehoor geven. Men W8et, dat de heer Janssen te Amsterdam dezen winter een zeer doelmatige organisatie van werkverschaffing op touw heeft gezet. Het plan zou zeker in allen deele gelukt zjjn, wanneer er niet gebrek aan geld was. De giften evenwel vloeien niet zoo ruim als men aanvankelijk had gehoopt. »En geen wonder, zegt Patrimonium," »indien men bedenkt, hoevelen dergenen, voor wie thans werk wordt gevraagd, bet werk dat zij hadden, moed willig hebben vei schopt." Het blad vernam het volgende Mijnheer B. had een huis, dat, al heette het hecht eu weldoortimmerd, toch feitelijk al uitgediend had en sinds jaar en dag onbewoond was. Al dien tijd was het te huur, doch niemand wilde er aan en mijnheer B. was voor eenige maanden besloten het te laten afbreken en te herbouwen, waartoe hij last gaf. Baas H., zijn timmerman, en E., de metselaar, hadden reeds hun begrooting ingeleverd en daar voor was hun het werk opgedragen. Het werk, met kracht aangevat, vorderde goed en weldra stond hot nieuwe huis onder de kap en zou worden af gewerkt. Op zekeren morgen gaat mijnheer B. eens naar het in aanbouw zijnde huis, doch vindt niemand aan den arbeid. De timmerknechts hadden meer loon geëischt. Baas H., die het huis gaarne voor de beraamde begrooting wilde opleveren, had hun eischen niet ingewilligd. Wat geschied was, werd aan mijnheer B. medegedeeld. Deze gaf last het werk voorshands te laten rusten, en in toornige stemming ging hij naar huis. Daar gekomen, ontmoet hij een zijner vrienden, lid der Commissie van Werkverschaffing, die zijne medewerking inroept. Dezen hoort hij geduldig aan, en toen het commissielid had uitgesproken, vertelt mijnheer B. hem zjjn wedervaren eu vraagt »Zeg eens, denk je dat ik gek bon Zal ik nu de lui, die bij mij tegen 20 cents in het uur ar beidende het werk gestaakt hebben, op deze wijze aan den kost helpen »Nadere verklaring overbodig," merkt Patrimo nium" hierbij op. In de Kroniek der Weesinrichting te Neerbosch schrijft de beer Van 't Lindenhout deze week onder meer Op de boerderij zijn zooveel mogelijk verbeteringen aangebracht aan de landerijen. De oogst van rogge, tarwe, alsmede haver, was rijk gezegend, doch de aardappeloogst gaf een derde minder dan bet voor gaand jaar. Op onze boerderij hebben we 32 stuks paarden en koeien. Onze veestapel is zeer gezond gebleven. De melkkoeien hebben de inrichting van de noodige melk voorzien, doch er was zooveel noo- dig, dat er zeer weinig boter bereid is geworden. Voor de jongens, die het boerenbedrijf leer en y hebben we dit jaar steeds goede plaatsen kunnen vinden en zjj, die de weesinrichting verlaten hebben, voldoen over 'fc algemeen goed, zoodat er voortdurend meer aanvragen komen dan wij jon gens beschikbaar hebben, wier lichaamskrachten vol doende zijn ontwikkeld en die alles aangeleerd heb ben, wat noodig is om de inrichting te kunnen ver laten en met eigen handen in hun onderhoud te voorzien. Onder de bewoners van de steden heerscht nog altijd de groote dwaling, dat voor het boerenbedrijf zeer weinig verstand en ontwikkeling noodig is, zoo dat men meent, dat iemand van beperkte geestver mogens nog altijd goed genoeg is voor boor. Er is geen bedrijf in onze maatschappij, waar zooveel door zicht en verstand bij noodig is, dan bij den land bouw. En wanneer iemand uit de hoogere standen een zoon heeft, wiens verstand niet helder is, laat dan het laatste, wat men voor hem kiest, het bedrijf van landbouwer zijn. De stand van den zoogenaamden heereboer moge zeer aanlokkelijk schijnen en men moge droomen van de gladde melkkoeien van onzen dichter Poot, de ervaring leert, dat velen zich hierin grootelijks te leurgesteld gevoelen, daar zij wel heer kunnen zjjn maar geen boer, en dit, als men daarbij het boeren bedrijf wil uitoefenen, de financiën zeker ruineert. Daarbij komt nog dat iemand, die geen kapitaal heeft, onmogelijk boer kan worden hij mag zeer dankbaar zijn als het lot van boerenknecht hem ten deel valt en zoo hij tot een huwelijk komt, hjj boe renarbeider mag worden. Toch heeft men het als boerenknecht of arbeider op 't land in vele opzichten nog beter dan als werkman in de stad en het is een zeer groote fout, dat zoovele boerenknechts en ar beiders naar de groote steden verhuizen. De meeste hunner vervallen tot armoede. Gisteren ontving de Tel. uit Nederl.-Indië het volgende telegram De Vorst van Goa is door een beroerte ge troffen. Zijn toestand is bedenkelijk. Het blad leekent hierbij aan Men herinnert zich, dat de vorst van Goa ons gouvernement hulptroepen aanbood na den overval van den 25en Augustus op Lombok en later door ons gouvernement met hem een contract werd ge sloten, waarbij hij de souvereiniteit van het Neder- landsche gezag erkende. De heer W. H. Termeulen bespreekt in de Ingenieur uitvoerig d8 opduiking der schat ten in do Lu tine geborgen. Hij acht het waar schijnlijk dat het vaartuig eene groote waarde, zoo niet van 1 inillioen pond sterling, bevat. Om die er uit te halen is, gelijk men weet, het plan ont worpen en reeds voor een gedeelte uitgevoerd, om het gezonken schip te omringen door een ringdijk van 250 voet diameter, bestaande uit zakken zand. 7000 zakken zijn al nedergelaten, maar vele er van zijn in het zand verzonken, zoodat de dijk nog verre van gesloten is. Mocht men slagen hem te doen sluiten, dan zou men de binnenruimte door zand zuigers ledigen. De heer Termeulen zet de bezwaren hiertegen uiteen, waaronder ook de aanzienlijke uitgaven, die dit werk misschien zou kosten. Volgens hem is de beste en eenige methode een gat te spuiten, daar, zoolang men blijft spuiten, er geen beschutting noodig is. Hij heeft daarom voorgesteld om een schelpenvisscherij op Terschelling te vestigen, die een billijke rente kan maken uit de schelpen (voor de kalkbranders)dezelfde stoomboot wenschte hij met een solied9 inrichting voor het zandduiken te voorziendan zou men op eiken gunstigen dag op de Lutine kunnen laten duiken en op de andere dagen schelpen laten visschen. Op deze wijze zou geen kapitaal worden gewaagd om een niet te begrooten schat te bergen en voor de eigenaars der Lutine zou het de zekerste wijze zijn om hun eigendom te verkrijgenzooals het nu gaat is de onderneming, zoowel voor de ondernemers als voor de eigenaars, een dobbel-spel. Blijkens een telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië van 16 dezer wordt de gouvornements-koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 339,790 pikols. (St.ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen by de Ned. Herv. gemeente te Tien hoven ds. G. B. Fijnvandraat te Nieuwerkerk op Duiveland. De heer G. Beneker te Amsterdam is benoemd tot onderwijzer voor de Fransche en Duitsche talen aan een instituut te 's-Gravenhage. Rechtszaken. De arrondissements-rechtbank te Middelburg sprak heden vrjjJ. Z., 17 j., te Ierseke, beklaagd van vernieling, en J. B., 47 j., huisvr. van G. G., te Goes, beklaagd van diefstal. In de zaak van drie Zeeuwsche visschers, be klaagd van het visschen van mosselen in de Greve-' lingen binnen zekeren afstand van de zeewering, zonder schriftelijke vergunning van den minister van waterstaat, heeft het gerechtshof te 's Hage een nader onderzoek noodig geoordeeld omtrent de vraag of, mot het oog op de onderscheiding gemaakt in het reglement op het baggeren enz. vastgesteld bij kon. besluit van 15 Febr. 1892 (St.bl. no. 44), de in deze gevischte jonge mosselen van ten hoogste 31/2 centimeter lengte, als mossel of wel als mosselzaad zijn aan ie merken.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1