1895 N°. 8. Donderdag 17 Januari. 82slc jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs por kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; mot bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertontiön voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam on verder bjj alle BoekverkoGpers en Brievengaarders, Snxendiug van advertentie» vóór aren op den De prjjs der gewone aövertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. da; der nïtuave. Het kohier der GHCWDBELASTING op de GEBOUWDE en ONGEBOUWDE EIGENDOMMEN voor deze gemeento over het jair 1895 is op heden ter in vordering gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 15 Januari 1895. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. Ingevolge bevel van den heer Commissaris der Koningin in deze proviucie is het vervoer van vrachten op de wegen overeenkomstig het reglement beperkt, aanvangende te midder nacht tusschen 16 en 17 Januari 1S95. De uitvoerige aankondigingen zijn ter gewone plaatsen aan geplakt. Goes, den 16 Januari 1895 De Burgemeester van Goes, J G. d. W. HAMER. Do Sscretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Aanvrage van kiesrecht. In ons vorig nommer kwam de jaarlijks weder- keerendo publicatie van ons gemeentebestuur voor, waarbij herinnerd wordt aan hen, die elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, dat zij daarvan ter «secretarie de bewijzen hebben over te leggen, willen ze op dien grond het kiesrecht verwerven tevens is daarin gemeld, dat zij, die een gedeelte van een huis bewonen, waarvan de geschatte huurwaarde meer bedraagt dan de laagste volle aanslag (voor Goes 33), mede om kiezer te zjjn, daarvan ten stadhuize moeten kennisgeven. Deze laatste rubriek heeft betrekking op de zoo genaamde lodgers en is voornamelijk van belang voor kamerbewoners. We kunnen er niet genoeg op aan dringen, dat alleD, die vermoeden, uithoofde van de kamers, die zij bewonen, volgens de bestaande be palingen recht te hebben op het kiesrecht, zich tijdig bij het gemeentebestuur aanmelden. Het is eene ge ringe moeite en het geeft een recht, dat in bepaalde gevallen van groot belang kan zjjn. Vooral dit jaar, waarin periodieke verkiezingen voor Provinciale Sta ten en gemeenteraad zullen voorkomen, verzuime daarom niemand, zoover hg daartoe in de termen valt, zich het kiesrecht te verzekeren. De termijn van aangifte is opengesteld tot 15 Februari a. s. GOES, 16 Januari 1895. Het Nederl. Vrijdenkersfonds heeft een afdee- ling Weezenverpleging georganiseerd, die zich belast met de opvoeding van weezen in niet kerkeljjken zin, overeenkomstig de beginselen der vrije gedachte. Wie f 1000 stort heeft het recht een wees ter verpleging aan het fonds op te dragen en wie zich verbindt voor eene jaarlijksche contributie van f 10 verkrijgt het recht, dat de opvoeding van de kinderen uit zijn eigen of een aangewezen ander gezin door het fonds wordt aanvaard, zoo die kinderen weezen mochten worden. Een Nederlandsch Cempuis dus. Welke Bobin zal daarvan aan het hoofd komen In de nieuwe instructie voor de B ij k 8 - landbou wieeraars, opgenomen in de Staats- courant van 15 dezer, is artikel 1 van de oude instructie vervangen door de volgende »De taak van den rijkg-landbouwleeraar omvat: a. het houden van toezicht op de van rijkswege gesubsidieerde proefvelden, zoomede de regeling der daaraan verbonden werkzaamheden h. het uitvoeren van wetenschappelijke proefne mingen; e. het houden van landbouwkundige voordrachten binnen zijn ambtsgebied. De rjjks-landbou wieeraren, tevens directeuren van winterscholen, kunnen door den minister van binneDlandsche zaken van dit deel hunner taak geheel of gedeeltelijk worden ontheven. Bovendien is de rijks-landbouwleeraar gehouden al die werkzaamheden te verrichten, welke hem door of vanwege den minister van binnenlandBohe zaken worden opgedragen." Bij de nieuwe instructie is den rijks-landbouw leeraar ook tot taak gesteld, de binnen zijn ambts gebied gehouden wintercursussen ten minste één maal in het winterhalfjaar te bezoeken. Door den heer J. W. D e B r u jj u e is te Amsterdam met gunstig gevolg het doctoraal examen afgelegd in de geneeskunde. Wolfertfldijk. Maandagavond hield de land- bouwvereeniging »Landbouw en Vee teelt" eene buitengewone vergadering. Deze wag belegd tot het verkiezen van 2 bestuurleden door het bedanken van de heeren G. De Jager en C. Koert. De vergadering benoemde beide h»eren op nieuw doch alleen O. De Jager liet zich overhalen de herbenoeming aau te nemen. Daarop werd in de andere vacature de heer K. Van der Slikke gekozen. Verder werd besloten een afgevaardigdo te zenden naar de vergadering van de >vereeniging van landbouwers die suikerbieten verbouwen", op 24 Januari a. s. te Goes te houden eu dezen op te dragen om tegen een voorstel van de afd. Ter- Neuzen tot wijziging van art. 4 der statuten te stemmen. Als afgevaardigde werd de heer G. De Jager aangewezsn. Als naar gewoonte kwam men overeen voor gemeenschappelijke rekening weder een partg kunstmest aan te koopen aan eene commissie van 3 leden werd opgedragen, om zulks te beredderen. De heeren G. De Jager, S. J. Klompe en Jan Koert werden belast met het aankoopen en beproeven van een kunstmeststrooier. Het bestuur der vereeniging benoemde uit zijn midden de heeren G. De Jager en K. Van d®r Slikke respectievolgk tot voorzitter en secretaris. Wolfertsdijk. Voor de slachtoffers van de door braak te Strijenham is in deze gemeente de som van 112 bijeengebracht. Een oud-Poort vliotenaar heaft zich de moeite getroost met eene inteekenlyst rond te gaan. 's-Bleer Arendskerke. Jl. Maandagnamiddag werd alhier eene vergadering van de leden der coöperatieve zuivelfabriek gehouden, hoofdzakelijk op verzoek van eenigen hunner, ten einde de mogelijkheid te bespreken van den aankoop voor gezamenlijke rekening van veekoeken. Op de vraag door welke soort koeken de melk hot grootste vetgehalte kreeg, kon geen afdoend antwoord worden gegeven, daar verschillende leden wel met verschil lende soorten van koeken hadden gevoederd, doch de resultaten niet onderling waren vergeleken. Er werd daarom besloten tot lijnzaadkoeken, waarvan door eenigen ruim 4000 stuks werden besteld. De voor zitter nam op zich om met verschillende leveranciers daarover in onderhandeling te treden. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken deed de voorzitter o. a. nog de volgende mededeelingen lo. dat het vetgehalte der melk uiteenliep van 2.8 tot 4 2o. dat er vaa 3 tot 13 Januari was geleverd 7401 K.G. melk, waaruit wag gekarnd 265 K.G. boter, of gemiddeld uit 28 K.G. melk 1 K.G. boter3o. dat er door het bestuur was besloten de eerste drie maanden aan de leveranciers der melk f 0,45 uit te betalen per 1/2 K.G. boter, terwjjl elk kwartaal zal worden afgerekend eu het surplus alsdan zal worden uitbetaald4o. dat de eerste 100 K.G. boter is ver kocht voor f0,59 per i/g K.G., en dat de kooper daarvan weder 500 K.G. heeft besteld5o. dat de prijs der boter voor particulieren de eerste week is gesteld op f 0,60, doch dat die nu is verhoogd tot f 0,62 i/g. Er werd voorts besloten, dat elke leverancier van melk om de veertien dagen zijn geld aan de fabriek kan ontvangen of doen afhalen. Elke leverancier krijgt dagelijks 80 afgeroomde melk terug, terwijl zij nu nog ieder 10 karnemelk zullen krijgen. De boter ziet er keurig uit en de afgeroomde melk is nog zoo goed, dat men er bijna evengoede chocolade melk van kan maken als van volle zoete melk. Daar de melk volkomen zoet en warm van de fabriek terugkomt, wordt zjj ook door de kalveren met graagte gebruikt. 's-Heer Akrendskerke. Op de weegbrug bij het station alhier zijn in 1894 gewogen 5,829,763 KG. suikerpeeën, 178,262 KG, aardappels, 315,143 KG. ajuin, 13,817 KG. stroo, 10,703 KG. hooi, 6587 KG. mangels, 1027 KG. vlas en 762 KG. ijzer werk, benevens 62 stuks vee. Kate. De werkzaamheden aan den calamiteusen Annapolder, teneinde het weggeslagen dijkvak van 60 M. in den vorigen toe stand te brengen, zjjn sedert Maandagmiddag door den aannemer, den heer P. J. Visser van Hansweerd, voorloopig gestaakt, daar Donderdag 11. de nieuwe dijk begon weg te zakken en dit steeds in erger mate voortging, naarmate men er meer grond op bracht. Gevaar voor den polder is er echter volstrekt niet, daar de noodkade de vereischte hoogte en sterkte heeft. Gelukkig is er reeds zooveel water geloosd, dat al het land in de vorige week reeds droog lag. Men schrjjft ons uit het eiland Tolen Aan menig lezer van de berichten over de d 0 0 r- braak teStrijen dringt zich zeker telkens de vraag op, waar om de water-bouwkundigen, met de uitvoering van het werk belast, maar niet liever aanstonds begonnen zijn met de breuk in den zee dijk zoo spoedig mogeljjk te dichten, in plaats van daarmede enkele weken te wachten en intusschen alleen maar aan den binnendijk te laten werken. Ter beantwoording van deze vraag zij medegedeold, dat het dichten van de doorbraak een zeer moeielijk werk isdoor de strooming van het water is de bodem van het gat in den dijk, zoowel aan de builen- als aan de binnenzijde diep weggemalen als bewijs daarvan kan dienen, dat in de vorige week een groots tjalk naar den grintweg in den polder voer en van daar met suikerbieten geladen langs den zelfden weg terug keerde. Het plan voor bet leggen van den vingerling aan de landzijde om het gat en het sluiten daarna van de opening in den dijk, moet dus rjjpeljjk overwogen worden, wil men het gevaar niet hebben, dat bet onvoltooide werk keer op keer door den sterken stroom wordt afgebroken. Ook is het hoogst waarschijnlijk, dat een eventueel® storm, ook al wordt er nog zoo degelijk gefundeerd, het halt voltooide werk vernietigen zou. Het zou dus onvoorzichtig zijn Biet eerst in den kortst moge lijken tijd den binnendijk te versterken, waaraan men aanstonds beginnen kon en waarbij men van de strooming ODafhankeljjk was. Aldus is ook de zienswijze geweest van den ingenieur Van Elzelingen, met de uitvoering van het werk belast en toen eenige dagen geleden de heer Tak van Poortvliet, oud-minister van Waterstaat, als grondeigenaar op het terrein vaa de doorbraak aanwezig, de wijze van werken gadesloeg, gaf hij daaraan dan ook zijne volle sympathie. In de Maandag te Zieriksee gehouden raads vergadering werd met algemeene stemmen aange nomen een voorstel van Burg. en Weth. om den heer van der Vegf, ingenieur vaa het watei-schap Schouwen, op te dragen een uitgewerkt plau te maken, omtrent zijn denkbeeld tot het afsluiten der buitenhaven door middeleenerschutsluis. Dit plan door genoemden heer onlangs voorgedragen op de vergadering van het Departement der Maat schappij van Nijverheid aldaar, mocht toen reeds bijval vinden. De groote schade, door den kort daarop volgenden hoogen vloed, aan particuliere en gemeente-eigendommen toegebracht, is de directe aanleiding, dat ook van gemeentewege een onder zoek noodzakeljjk wordt geacht. Maandagavond ontving de Telegraaf uit Ned.- Indië het volgende telegram Het rapport van den naar Lombok gezonden Begeerings-Comtnissaris Scherer adviseert toti n- voering van rochtstreeksch bestuur op Lombok: tot verbanning van den radjah naar Padangtot het ontslaan van alle inlandsche ambtenaren van den radjah, en tot het stellon van het bestuur en de justitie onder ons toezicht. De Tijd schrijft: »Tot vóór enkele dagen was het Mannlicher het nieuwste geweer en Nederlands berooide schatkist zou een tiental mil- lioenen moeten besteden om ons leger in staat van verdediging te houden, door aanschaffing van dat model. Met onze tegenwoordige schietwerktuigen zjjn wij, immers, al te veel achterop. Thans lezen wij in de Duitsche bladen het be richt dat weder een nieuw geweer, het Maxim- geweer, is uitgevonden, waarmee onze vijand Zwitserland en Engeland hebben het reeds inge voerd ons per man per minuut 800 h 900 kogels kan toezenden. Bestellingen van het Mannlichergeweer zijn nog niet gedaan, wij kunnen nog het model kiezen dat op dit oogenblik het nieuwste is of boter nog dat instrument, hetwelk op het oogenblik dat H. M. de Koningin de wet zal onderteekeneD, de laatste nouveauté zal zijn van bet seizoen. Ons komt de naam Maxim wat al te verwaand voor. Het maximum kan ook met 800 schoten in de minuut nog lang niet zijn bereikt. Nederland zou, voorwaar, het meest wijs hande len, als het nog maar wat wachten bleef!" De Delvenaar (een antirevolutionair blad) ge looft, dat de antirevolutionaire pers zich niet op den goeden weg bevindt, waar zij terstond na het optreden van den heer Staalman in de Tweede Kamer zijne redevoeringen bijna in haar geheel overnam, vooral de scabreuse mededeelingen omtrent marine-officieren. ^Gevraagd moet wordenWaarom enkel getuigd van hoogere militairen Waarom niet van minis ters, advocaten, notarissen, schutterij-officieren, bur gemeesters, hoogleeraars, leeraars van middelbaar onderwijs, tot zelfs kamerleden enz., enz. Waarom enkel getuigd tegen speciale zonden van prostitutie en dronkenschap, bij Óen klasse van menschen en niet tegen de zonde in algemeenen zin, opdat het kwaad in den wortel worde aangetast en leide tot vernieuwing van den geheelen mensch 't Schijnt te blijken dat deze taal »ons volk pakt." Wij wenschen ons volk juist in onze dagen wijs heid toe, om zich ten opzichte van deze zaak niet te laten pakken. De zonde leeft in alle standen. Hoog en laag. Kijk en arm. De zonde kent geen politiek. Of wjj dan da speciale zonden vergoelijken willen. In af keuring van de gesignaleerde feiten doen wij niet onder voor dien afgevaardigde. Allerminst, wij zou den een anderen weg kiezen. Een afgevaardigdo kan bij den minister in hst kabinet al die treurige feiten noemen en onderzoek vragen en geen minister zal doza feiten vergoelijken. De tegenwoordige stellig niet. Nu vinden wij iets in den opzet van deze zaak, dat wij ongaarne in den Christen-staatsman zien. 't Succes zoude tot navolging kunnen prikkelen ook in andere partijen. De Kamer zou dan niet alleen praatkamor maar kletskamer worden, 't Wil ons voorkomen, dat een groot gevaar bij ons volk is, dat men onze afge vaardigden beoordeelt alleen naar 't geen naar buiten werkt; naar 't geen klinkt en schel luidt en geen rekening houdt met den invloed, dien men niet ziet en die berust op den onmiskenbaren invloed, die onder welke richting ook, aan talent en langjarigen omgang met Staatszaken ten slotte zal en moet toa- koinen." De opbrengst der Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Dec. 1894, bodrosg totaal f9,370,310,96 tegen f10,011,911,401/3 in dezelfde maand van 1893. De opbrengst over de twaalf maanden van 1894 bedroeg f 117,424,734,17 tegen f 115,185,233,431/2 over de twaalf maanden van 1893. Uit de door de regeering medegedeelde opgave omtrent de opbrengst der Kjjksmiddelen blijkt, dat 0. a. die der personeele belasting 2 ton en die der bedrijfsbelasting 6 */2 ton beneden de raming is gebleven. Ongeveer 3000 ambtenaren der S. S. zijn toegetreden tot een bond, welke zich ten doel stelt 1. de zekerheid te verkrijgen dat, ingeval van naasting of vervallenverklaring dar maatschappij door den Staat, door dezen aan het personeel, enz. de pensioenen worden gewaarborgd op denzelfden voet en onder dezelfde voorwaarden als zulks zou geschieden, indien de maatschappjj haar bedrijf zelve zou voortzetten 2. het verkrijgen van hoogere pensioenen dan 3%o thans het maximum vau het laatst ge noten tracteinent, alsmede eene gunstiger verhou ding van den leeftijd (thans 65 jaar), waarop dat pensioen, mits door belanghebbenden verlangd, kan worden verkregen. Voorzitter van den bond is de heer A. Van de Brundeler, aJjunct-inspecteur te Breda, secretaris de heer J. Ferares Jr., handelsagent. De minister van oorlog brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat in het jaar 1895 geen stu denten in de geneeskunde aan de univer siteiten hier te lande zullen worden toegelaten tot do verbintenis, bedoeld bij artikel 18 der wet van 2 Augustus 1880 (St.bl. no. 145), om, na het ver krijgen van den titel van arts, eene benoeming tot officier van gezondheid bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht aan te nemen. (St.Ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep bjj de Gereformeerde gemeente te Sneek (afd. B) door ds. J. D. Van der Velden te Middelburg. De deputaten voor de zending der Gerefor meerde kerken hebben onlangs, met het oog op den grooten geestelijken nood in onze fndiëo, een rond schrijven gericht tot alle predikanten dier kerken, met do vraag, of zij ook bereid waren zich beschik baar te stellen voor eene uitzending naar Iudië. Naar men nu vennemt, hebben vele predikanten zich daartoe bereid verklaard en zullen dus deputaten hebben uit te maken, boe velen en wie zullen wor den gezonden. In de op Zaterdag 9 Februari a. s. alhier te houden drieraaandelijksche vergadering van de Znid- B'velandsche onder wjj zers-vereemging zal de heer A. J. P. De Beste, hoofd eener 0. 1. school te Dordrecht, als spreker optreden ter inleiding van het debat over »de wen schel ij kheid van eene Kijks- ponsioenregeling voor onderwijzersweduwen en wee zen, Rechtszaken. De Amsterdarasche Becbtbank, uitspraak doende in de zaak van een makelaar, forens, contra de ge meente Amsterdam, verklaarde zich onbevoegd in dezen recht te spreken en veroordeelde den eischer tot betaling der proces-kosten. D9 eischer had terug betaling gevraagd vaa de betaalde belasting in de

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1