BEKENDMAKING. .A-cLver ten tien op Donderdag 17 Januari 1895, verkoop en: nieuw gezaagd HOUT, 16 groote LQQPVARKEVS. Openbare verkooping op Vrijdag 18 Januari 1895, Openbare Verkooping op Donderdag 17 Januari 1895, Erf en Tuin verkoopen: op Vrijdag 18 Januari 1895, Kaphout op streep ea 12 Liudeboomeu 3 OLMEBOOMEN. op Woensdag 23 Januari 1895, verkoopen 2 zwarte KOETS PAARDEN, verbouwing der Christe lijke School te Goes op Donderdag 31 Januari a. s., J. A. Bevier üe Foiiw. naam licht en gedurende den Siberiichen winter bljjft de warmte binnen. Zelfs in Europa wordt papier tot dit doeleinde gebruikt en menige arme familie in Londen legt met vriezend weder een uitgeslagen exemplaar van de Tims tusschen de dunne lakens. Te Rouaan is een brutaal stukje uitgehaald. Aan een beeldhouwer der stad werden ongeveer twintig kleine gothische beelden te koop aangeboden. Wie beschrijft intusschen de verbazing vandenkoo- per en later ook van de autoriteiten, toen gecon stateerd werd, dat die kunstwerken van de Kathe draal afkomstig waren. De dief moet een dolkoone klauteraar geweest zijn, daar de beelden zich op ongeveer 60 M. boven den grond bevonden. Om er te komen, moest de man langs den gevel klimmen, waar slechts enkele uitstekende steeuen en kleine openingen in de ornamenten tot steunpunt konden dienen. Bij iedere beweging werd zijn leven bedreigd, de kleinste misstap, een uitglijding van de hand konden hem in de diepte doen vallen. Daarbij heeft die klimpartij bij nacht plaats gehad. Natuurlijk had hp medeplichtigen, die de beelden, welke blijk baar aan een touw neergelaten werden, in ontvangst namen. De verkooper der kunstwerken heeft zich naar Madagascar ingescheeptzijn medeplichtigen zijn nog niet ontdekt. Het gemeentebestuur der stad Lodz heoft zich een in Duitschland vervaardigd verplaatsbaar hos pitaal aangeschaft, waarvan de voornaamste bouw stof uit papier bestaat, en dat, daar het verwarmd kan worden, zoowel 's zomers als 's winters te gebruiken is. Het geheele gebouw kan in betrek kelijk korten tjjd uit elkaar genomen en weer op gezet worden, terwijl voor het transport slechts twee wagens elk met twee paarden, noodig zijn. Het papieren hospitaal ziet er zeer oogelijk uit, daar het geheel beschilderd is. De wanden zijn dub bel en de lucht, die zich in de tusschenruimte be vindt, verhindert een te snelle af koeling, wanneer de vertrekken verwarmd zijn geweest. Door de sier lijke voordeur komt men in eene vestibule, links daarvan bevindt zich de kamer voor den portier, rechts een grooter vertrek, dat tot badkamer is ingericht. Verder heeft men 2 ziekenzalen, die elk ruimte voor 12 bedden hebben en aan den achter kant de woning voor den geneesheer. Het geheele hospitaal heeft 5000 roebel gekost. Het blijkt uit nadere berichten, dat de brand aan boord van een pleizierboot te Nictheroj ontstond door een electrische motor. Er heerschte een groote verwarring aan boord toen bet vuur uitbrak, nog vermeerderd toen een andere boot, die op eenigen afstand voorbij kwam, weigerde bjj te draaien om de passagiers op te nemen. Deze weigering wordt begrijpelijk als men weet, dat de zich op die boot bevindende reizigers, bevreesd dat dit schip bij te dichte nadering ook vuur zou vatten, den kapitein zelfs met revolvers dreigden toen hjj bevel gaf om bjj te draaien. Hoevelen zijn omgekomen staat nog niet juist vast, maar men heeft omstreeks 40 lijken gevonden. Door een brand werd dozer dagen het studeer vertrek, met de daaraan grenzende bibliotheek van dr. Hamburg, te Strelitz, geheel vernield. Daarbij ging een manuscript verloren, waaraan de geleerde 40 jaren van zijn leven had besteed. Schier geene week gaat er voorbij, of er worden te Londen dames" betrapt op het kapen van kleine, dus gemakkelijk draagbare, maar dikwijls kostbare voorwerpen uit winkels. De laatstelijk gesnapte dezer dieveggen is eene gouvernante »van nette familie en uiterst gesoigneerde educatie." Men vond hare woning letterlijk opgevuld met artikelen van allerlei aard, de buit van dagelijksche strooptochten in maga zijnen en bazars. Negentien maanden tuchthuis en drie jaar onder politie-toezicht, zoo luidde het vonnis, waarmede de rechter in dit interessante geval een afschrikkend voorbeeld trachtte te stellen tegenover eene practijk, die door vrouwen al meer en meer in het licht van eene onschuldige verzamelliefhebberij schjjnt te worden beschouwd. Ook bij kinderen wordt men dikwijls verrast door de opvatting, dat zooge naamd kapen wel iets stouts, maar toch geen stelen is. Aan een indigestie is te Londen plotseling de werkman Arthur James Salmon gestorven. Sal mon had bij zijn middagmaal een zóó ontzettend aantal peren gegeten, dat hij kort daarna in elkaar zakte en onmiddellijk een lijk was. De New-YorJc Herald ontvangt een telegram uit Colon, waarin wordt gemeld, dat de regeering der republiek Columbia heeft besloten tot de op richting van een standbeeld te Panama voor Ferdi nand de Lesseps. In Frankrijk heeft men twee millioen weduwen en één millioen weduwnaars. Er zijn dus twee weduwen voor één weduwnaar. Te Parijs zijn er driemaal zooveel weduwen als weduwnaars. Een der leiders van de tegenwoordige campagne tegen Crispi, de oud-minister Brin, had de dochter van Crispi een geschenk gezonden ter gelegenheid van haar huwelijk. Crispi heeft dit geschenk on middellijk teruggezonden, vergezeld van het volgende briefje >Ik begrijp, dat mijn politieke tegenstander mjjn persoonlijke vriend kan zijnden bondgenoot van hen, die mij lasteren, kan ik echter nooit als mjjn vriend beschouwen." Te Semarang fluiten de brievenbestellers te genwoordig schel, wanneer de deuren der woningen dicht zjjn of niemand by de hand is om de brieven aan te nemen. Zijn de brieven na driemaal fluiten nog niet aangenomen, dan gaat de besteller er weêr meö heen tot eene volgende bestelling. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Watergetijen voor lersoke. M. d. R. 1 Vergun mij, onder verwijzing naar de hierop be trekking hebbende advertentie in dit blad, een plaatsje voor het volgende, dat overgenomen is uit het maandblad Zonneschijngewijd aan verzekering, wel dadigheid, hygiène ►Met belangstelling zullen onze lezers kennis nemen van de invoering van een nieuwen tak van verzeke ring, die voor zoover ons bekend is, nog door geene der in ons land werkende binnen- of buitenlandsche maatschappijen werd gecultiveerd en die ons toeschijnt, eindelijk in oene reeds lang gevoelde behoefte te voorzien. Wij bedoelen de verzekering bij overlijden voor zoodanige personen, die niet meer tot de nor male risiko's kunnen worden gerekend om reden óf hunne lichamelijke ontwikkeling van minder krachtigen aard is, doorgestane ziekten het weer standsvermogen hebben verzwakt, óf wel doordien de beroepsbezigheden van ongunstigen invloed op de levenskracht zijn geweest of eindelijk wijl on gunstige overerving in de familie het bereiken van een hoogen ouderdom tot de onwaarschijnlijkheden doet behooren. Het aantal personen, die tengevolge van niet- normale kans ten opzichte van den levensduur af gewezen moesten worden, of bjj wie de beslissing omtrent hunne aanvrage moest worden uitgesteld, bedroeg in het jaar 1891 bij 39 Duitsche maat schappijen alleen 27,107 personen met een bedrag van circa 114 millioan mark. Door zoodanige af wijzingen om eene der bovenvermelde redenen, zoo als in de meeste gevallen van den kant der levens- verzekering-maatschappjjen moet geschieden, wordt aan een niet gering aantal hoofden van gezinnen de gelegenheid ontnonieD, voor het geval van vroeg- tjjdig overlijden, door do verzekering van een kapi taal voor het bestaan der huunen te zorgen. Eene der Duitsche maatschappjjen nu, de »Vater- Uindische" te Elberfeld, meenen wjj als baanbreek- ster op dit gebied ook in Nederland te kunnen beschouwen. De »Vaterliindische" stelt de gelegen heid tot zoodanige verzekering open doordien zij met voorbehoud van reductie van het verzekerde be drag op de helft, in verband met de verrekening van het winstaandeel tot verhooging van het ver zekerde bedrag, de garantie voor een exploitatie van deze afdeeling van verzekering op veilige basis verkrijgt. Hiernevens echter laat zij den verzekerden of hunnen opvolgers in rechten de winsten, die in deze afdeeling worden behaald, voor het grootste gedeelte toevloeien en wel doordien zij het verzekerde kapitaal daarmede verhoogt. Gaan wij nu na, hetgeen de polis voorwaarden omtrent deelneming aan do winst be palen, zoo komen wij tot het volgende resultaat. Omtrent ontvangsten en uitgaven in genoemde af deeling wordt eene geheel afzonderlijke administratie gevoerd. De jaarlijksche winst wordt gevormd door aftrek der uitgaven van de ontvangsten, hiervan wordt 75 pCt. afgezonderd als winst-aandeel-premie reserve der afdeeling. Telken jare nu worden de jaarpremiën der verzekerden percentsgewijze gecre diteerd voor het dividend dat hen uit de winst aandeel premie-reserve toevloeit, verintrest met 3 i/b pCt. rente op rente. Elke vjjf jaren der verzekering voorts, verrekent de Maatschappij op hare grondslagen van berekening, de gecrediteerde bedragen als premiestortingen in ééns, tot verhooging van het verzekerde bedrag en geeft den verzekeringnemer van deze verhooging schriftelijk kennis. Betreffende uitkeering van het verzekerde bedrag zien wjj uit de voorwaarden, dat indien de verze kerde het overeengekomen tijdstip van opeischbaar- heid van het kapitaal beleeft, het verzekerde kapitaal vol wordt betaald, terwijl bij overlijden van den verzekerde vóór dit tjjdstip, óf de helft van het ver zekerde bedrag, óf de volle premie-reserve indien deze de helft van het verzekerde bedrag te boven gaat, wordt uitgekeerd. In beide gevallen worden bovendien de uit de deelneming aan de winst resul- teerende bedragen opoischbaar". P. v. d. MEULEN. Correspondentie. Wjj verzoeken onzen correspondenten ons geene berichten meer te zenden omtrent vergaderingen van musschengilden en van aandeelhouders van weegbruggen. Indien de betrokken vereenigingen er prijs op stellen dergelijke mededeelingon in ons blad geplaatst te zien, zullen de besturen ze ons wel direct willen toezenden, en verklaren wij ons alsdan bereid ze op te nemen. Rectificatie. In het ingezonden stuk van den heer J. Th. Pi laar Mz. in ons vorig nommer staat abusievelijk »phosphorzure koek" in plaats van phosphorzure kalk, en tmeer klaverrest," in plaats van meer klaver enz. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen, Het 3-jarig onderhoud van den Rijks grooten weg door Zuid-Beveland is gegund aan den heer P. Dronkers te Kapelle, voor f8795 per jaar. Datum. Plaats. 29 Jan., Goe», II v Goe», Te houden Aanbestedingen. Voorwerpen. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 15 Januari 5.39 6.2 0.9 16 6.24 6.47 0.32 0.54 17 7.8 7.31 1.17 1.38 18 7.55 8.21 2.1 2 25 19 8.49 9.20 2.51 3.19 20 9.58 10.40 3.50 4.28 21 11.19 11.58 5.10 5.49 Informatiön. schuur, vetstal, varkenshok enz., De Koning, verbouwing Christel. school, J. W. v. d. Weert W.Jz. Datum. 16 Jan. 17 17 18 18 18 23 24 26 23 1 U 6/7 7 Verkoopingen en Verpachtingen. Plaats. Voorwerpen Infcrmatièn. KriuRiDgen, huizen en erven, Prins. Ellewuudadyk, huis, schuren, erf, tuin, boomgaard, bouwland, zijkantweg, P. Overman. Kwad.'ndammo, bout en varkens, Hollmann. Ierseke, boomen, Mulock Houwer. W olferts iijk, huizen en huisraad, Pilaar. Schore, kaphout en boomen, Prins. Xloetinge, paarden, rijtuigen, tuigen enz Pilaar. 's Heerenhoek, Kloetinge, Xloetinge Driewegen, 30 31 Feb., Goes, Wissektrke, huizen en erven, heerenhuis koetsiers- woning, tuin enz., huisraad, huizen en bouwland, 4 hofsteden, inboedel, porselein, 's-Gravenpolder, 's-Gravenpolder, Waarde, Kots, Ovezand, t., Biezelinge, Kapelle, Waarde, Heirkenszand, Krabbendijke, Ellewoudsdijk, goud en zilver, beestia*-!, boereninspan, boereninspan, inspan, inspan, boereninspan, boereninsjjan, boereninspan, inspan, boereninspan, boereninspan, inspan, De Ronde Bresser. Pilaar. Pilaar. Van der Kloes. Pilaar. Roelof, mr. Liebert. mr. Liebert. Mulock Houwer. Noordijke. De Ronde Brasser. Mulock Houwer. Gallis Merens. Hollmann. De Ronde Bresser. Hollmann. Hollmann. Marktberichten. ROTTERDAM, H Januari 1895. Granen. Buitenlandsche stil, Meel onveranderd vast. Bionenlandsche wegen» stremming der vaart met geringen aanvoer en onbeduïdenden handel doch prijshoudend. In Vla» op het land zijn verschei dene partyen afgedaan. De aanvoer bedroeg 26600 steen blauw en 1800 steen Zeeuwsch, dat tegen ferme prijzen vlug is opgeruimd. L ij n z a a d met eenige vraag, prijzen onveranderd. Aardappe len: Blauwe f3,20 a 3,50, jammen f3,50 a 4, poters f 1,50 a 1,75. Voor de vele blijken van deel neming, ondervonden bij bet overlijden van myne geliefde dochter PIETERNELLA JOHANNA, betuig ik, ooknamons mijne kinderen en behuwdkinderen, hartelyk dank. Goes, 14 Januari 1895. Wed. M. C. ZANDIJK. Aan allen die ons hunne deelne ming bewezen bjj het overljjden van myne geliefde echtgonoote en onze geliefde moeder en behuwdmoeder M. O. LAGAS Moors, betuigen wjj onzen harteljjken dank. Uit aller naam, R. LAGAS. Kapelle, 15 Januari '95. Voor de vele bljjken van belang stelling, ondervonden op hun 45-jarig hu- welyksfeest, betuigen ond9rgeteekenden aan allen, vooral ook aau het Goesche polderbestuur, hunnen oprechten dank. M. BRANDT. M. BRANDTWalraven. De Deurwaarder HOLLMANN zal des voormiddags om 101/3 uur, aan de herberg van De Baar te Kwadendamme, eene groote partij als: Planken, Latten, Ribben, Dorschvloerdelen enz.nieuwe Damhekken, Droogrekken, Koe- bak, Ramen, Kozijnen, Deuren, Arduin-regenbaksteen, Dogkar op Veeren en 's voormiddags te 101/1 uur, te Ierseke op een boomgaard aan den Zouteweg, voor 11.11. kerkvoogden der Hfederd. Herv. Gemeente en ten overstaan van Notaris MULOCK HOUWER, van krachten» art. 1223 B. W. De Notaris L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN, gevestigd te s- Gravenpolder, zal des voormiddags te 11 uren, in de herberg van J. Van der Hage te Ellewoudsdijk ten verzoeke van den eerst ingeschreven hypothecairen schuldeischer, in het open baar verkoopen tl, MVUURUU, MET Boomgaard, Bouwland en Zijkantweg, te Ellewoudsdijk, kad. sectie A nos. 789, 790, 792 en 793, groot 60 Aren 65 Cen tiaren. Bewoond door J. Van Dixhoorn. In 3 perceelen. De Notaris C. PRINS te Kruiningen zal des voormiddags te 10 uren, op de be graafplaats te Schore daarna op het Kerkplein De Notaris PILAAR zal des voormiddags te 10 uren, te Kloetinge} aan het koetshuis van wjjlen Mevrouw Douairière de Haze Boinme beide Merries en 9 jaar oud, 1 Landauer, 1 grooten en 1 kleinen Tentwagen, 1 Afrij wagen5 paar complete Tui gen waaronder gemonteerd met zilver en plate-zilver, Har- nassementStangenbord Sta- kast, 2 Winterdekkleeden met manenkappen en borststukken, 2 Zomerdekkleeden, Staldekeus, Kruiwagens, Stroomolen, Haver kist, Wagenlichter, Stalgereed- schap, Kippen- en Kuikenrennen, TuingereedschapBoonstaken Erwtenrijs, Mutsaard en Weihooi. De paarden en rijtuigen zullen des middags 13 uren worden verkocht. des namiddags te 3 uren, in het koffie huis »de Prins van Oranje", alwaar be stek en teekening tor inzage liggen. Aanwijzing geschiedt den 23 Januari a. s., des namiddags te 2 uren. Inlich tingen te bekomen bij J. W. v. d. WEERT W.Jz., terwijl gedrukte bestek ken, tegen betaling van f 0,50 te ver- krjjgen zijn bjj den boekdrukker G. M. KLEMKERK te Goes. De ONTVANGER-GRIFFIER van het CALAMITEDSE WATERSCHAP EL- LEWOUTSDIJK maakt bij deze bekend, dat op Donderdag den 17 Januari 1895, en wel te Driewegen, des voor middags van 10 tot 11 uren, en te Ellewoutsdijk, des namiddags van 11j2 tot 21/2 uren, zal worden gevaceerd tot de ontvangst van Djjkgeschot over 1894/5. De Ontvanger-Griffier van genoemd Waterschap,

Goessche Courant | 1895 | | pagina 3