1895 N°. 6. Zaterdag 12 Januari. 82sle jaargang. Kerkelijks lakes? en Onderwijs, Rechtszaken. Gemeenteraad van Goes. Gemengde Berichten. De uitgave dezer Oourant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke noinmers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders* Ïncend3n& van adveHentiën vóo? uren op den De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pry's slechts tweemaal berekend. Geboorte-, hnweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. dag der uitgave. GOES, 11 Januari 1895. De Goescbe correspondent der Z.zeeaclie Nieuwsb. slaakt een wanhoopskreet, naar aanleiding van het feit, dat binnenkort vier hofsteden onder den hamer zullen komen. »Een slechtteeken" roept bjj uit. Dat billijke klachten omtrent den toestand van den landbouwenden stand niet worden gesmoord, vinden we alleszins wenscheiijk. Maar zonder reden de alarmklok te luiden, komt ons minder gewensebt voor. En toch dit do6t bedoelde correspondent in dit geval, want al heeft de verkoop der vier hof steden ook een treurige oorzaak, hij bewijst niets omtrent den toestand van den landbouwer, daar hij alleen bet gevolg is van het overlyden der vroegere eigenares. Het ware beter geweest de zaak eerst te onder zoeken vóór men de teekenen der tijden slechter maakt dan zo werkeljjk reeds zijn. Door hot bestuur der Vereeniging tot bet regelen en bevorderen van Volksvermaken alhier is besloten voor de leden dier vereenigiDg een soirée te geven, waarvan de datum nader zal worden bepaald en waarin zal optreden mej. Albertina Heyblom, oud-leerlinge der Too- neelscbool en tooneelspeelster te Rotterdam. Meer malen trad zjj in verschillende deelen van ons land op in openbare bijeenkomsten en steeds was de be oordeeling van bare voordt achten zoar gunstig. De firma Wed. J. C. M a s s e e Zoon al hier was bij de 9 dezer gehouden aanbesteding voor bet departement van Koloniën minste inschryfster voor de levering van messen, barken en zeisen tot een bedrag van f 576,84. Men schrijft ons De permanents commissie van werkverschaffing te Scberpenisse beeft tengevolge van de door braak te Strijen in dezen winter eene gemak kelijke taak. Was de nood dit jaar, tengevolge van de weinige verdiensten, gedurende den natten zomer en de mislukking van aardappel- en bietenoogst, grooter dan ooit, de uitrei ding overtreft alle ver wachting. Bekend als geoefende dijkwerkers en be kwame polderjongens, zijn do Scberpenissenaars de eersten geweest, die het oogenblikkelijk gevaar voor de gemeente Poortvliet hebben weten af te wenden en dank zij deze vaardigheid en handigheid op bet gebied van oeververdediging, zijn er reeds op den tweeden dag na de ramp, alleen van Scherpenisso 80 mannen aan het werk gezet, de overige 20 a 30 waren bewoners van Poortvliet en Strijen zelve. Deze mannen, tegen een goed loon uitbetaald, kon den Zaterdagavond 11. over een bedrag van ongeveer 600 gld. aan werkloon beschikkenin gewone om standigheden zou dat zeker niet meer dan 50 of 60 gld. hebben bedragen, omdat er, zelfs bij open weder, slechts voor weinigen werk te vinden is. Dat deze goede verdiensten, ai dalen zij waarschijnlijk voor de volgende weken eea weinig, gedurende den ge- heelen winter zullen voortduren, geeft een gunstig vooruitzicht voor de gansche gemeente, daar deze ook de terugslag doen gevoelen op winkeliers en andere neringdoenden. Het terrein van de doorbraak wordt nog altijd druk bezocht en Zondag 11., uitge lokt door bet seboone wodor on den goeden weg, waa het aantal toeschouwers bijzonder talrjjk. In middels beeft de commissie van ondorstenning te Poortvliet uitvoering gegeven aan een denkbeeld, dat reeds sinds verscheidene dagen bij menigeen levendig was geworden. Zij heeft namelijk bij het verdronken land een bus geplaatst, die den bezoe kers zwijgend maar dringend uitnoodigt hunne gaven op bet altaar der liefdadigheid te offeren. Dat me nig zilverstuk der rijken en tal van penningskens der minder met aardsche goederen bedeelden door deze donkere gang heen bun weg naar de kas vinden moge, die den nood van velen beeft te lenigen. Krabbeitdijke. In plaats van den beer J. N. Elenbaas, die wegens zijne benoeming tot burge meester ontslag beeft genomen als gemeente-ontvan ger, is de heer L. W. Van Doorn tijdelyk met die betrekking belast. Krab bend Ij ke. Evenals in het vorige jaar is aan M. Staal, onbezoldigd rijksveldwachter en nachtwacht bij de oesterputten, als hoogsten inschrij ver, bet innen der haven- en tonnegelden opgedragen. Bij het personeel der rijksveldwacht worden verplaatst met 19 dezer de rijksveldwachtersP. Buteijn (brigadier-titulair), van Domburg naar Wemeldinge en J. C. Adriaansen, van We- meldinge naar Grypskerke. De Minister van Justitie heeft 4 Januari 1895 benoemd tot onbezoldigd rijksveldwachter A. Van de Vreede te Waarde. Deverrnindering van de zoutfraude aan do) grenzen wegens verlaging van den zoutac- cijns, sedert 1 Mei 1893, blijkt uit de volgende opgave Wegens het smokkelen van zout werden bekeurd in: Noord-Brabant. Aantal Aangehaald personen. r.out. 1892 630 50.081 K.G. 1893 301 29.269 1891 (tot 1 Nov.) 52 7.160 Limburg. 6.056 1892 301 1893 82 2.163 1894 (tot 1 Nov.) 4 146 Zeeland. 1892 60 2.063 1898 18 502 1891 (tot 1 Nov.) 3 9 Verschillende staten van Europa hebben den invoer van Amerikaansch vleesck ver boden. De vleeschhandelaren te Chicago zonden een deputatie naar Washington teneinde de bemiddeling der Regeering in te roepen tot het verkrijgen van de opheffing van het invoerverbod van Amerikaansch vleescb en vee in Europcesche havens. Aan veehouders te Edam, die door bet ver plicht stallen van hun vee tijdens bet heerschen van het mond- en klauwzeer schade hebben geleden, is eeno tegemoetkoming uit 's rijks schat kist verleend. Het afgeloopen jaar leverde voor vele jonge lieden, die zich hadden voorbereid om den werk kring van commies der belastingen te kiezen, een groote teleurstelling op, daar het elk jaar gebruikelijke examen achterwege bleef. Ook 1895 schijnt het lot van 1894 te deelen, daar de oproeping voor bet examen, welke gewoonlijk in December geplaatst wordt, nog niet is verschenen. Door de afschaffing of vermindering van zout- en zeepaccijns, patentbelasting en personeel, kan men met bet in dienst zijnde personeel van ambtenaren zeker zijn doel bereiken. Zou men echter, om verdere teleurstelling aan ben, die zich voor commies be kwaamden, te voorkomen, niet kunnen berichten of dit examen al of niet, en waaneer zal plaats vinden (Arnh. Ci Omtrent de ontvangst van het bataljon van den overste Scheuer bjj zijn terug keer van Lombok, aan het station te Weltevreden, meldt de Java Bode »Daar doet zich de stoomfluit hooren, de trein komt aangedonderd over de brug bij de citadel, uit de ramen der wagens steken tal van Baliscbe zonneschermen die thans effectieven dienst doen tegen den regen. De spoorwegbeambten trachten bet publiek achteruit te dry ven, doch dit gelukt niet; het Wilhelmus klinkt, een eindeloos »hoera" weergalmt, alles snelt naar den staart van den trein, waar de gebruinde krijgers in gehavende uniformen uitstappeniu de verte zien we het vuandel van bet 9e, beschut door de veroverde ko ningspajong het gejuich wordt zoo mogelijk nog krachtiger, dolle Dries," wiens schitterende oogjes boven een grijzen baard en een monsterkrans vroo- lijk knippen, wordt op de handen van eenige wa penbroeders naar den legercommandant on den vloot voogd gedragen, welke autoriteiten hem het eerst de hand drukken. Veel tijd is er echter niet voor. Alles dringt mede naar buiten. Het duurt geruimon tijd vóórdat het bataljon in orde is opgesteld met het front naar de Willemskerk. De gouverneur- generaal kwam nog te vroeg. Z. E. en mevrouw Van der Wrjck lieten zich door den regen niet weer houden om den d la daumont gereden landauer te doen openslaan, een adjudant ging den overste Scheuer balen en weldra galoppeerde deze den land voogd tegemoetdeze beantwoordde het militair saluut van den jubilaris met een warmen handdruk. Eenige oogenblikken later marcheerde de gouver neur-generaal, vergezeld van de commandanten van land- en zeemacht en gevolgd door een schitterenden staf langs de gelederen van het 9de bataljonna deze inspectie werden de officieren voor geroepen, heette de gouverneur-generaal het korps dat onder de bevelen van overste Scheuer zooveel had bijge dragen tot de schitterende overwinningen op Lombok, van harte welkom en verzocht Z. E. voor mevrouw Van der Wijck do eer om den eersten krans aan het vaandel te mogen hechten, hetgeen onder een donderend hoera uit duizenden kelen geschiedde. Andere prachtige kransen waren inmiddels aange boden door mevrouw Scheuer, de militaire sociëteit »Concordia" en anderen, terwijl verder alle officieren en minderen met bloemen getooid waren. Nadat mevrouw Van der Wijck en het gevolg van Z. E. in de rjjtuigen vertrokken waren, marcheerde het 9e bataljon langs de andere troepen door de Wil lemslaan naar de esplanade voor de citadel Prins Frederik. Langs den gehoelen weg stonden jonge dames geschaard, die de overwinnaars met bloemen bestrooiden, ovezal een ongekend enthousiasme. In de voorgalerij van de woning van generaal Vetter stond het crayonportret van den opperbevelhebber op een ezel, met groea en een rood-wit-blauwen strik getooid. Hierop door den luitenant-kolonel Schneider opmerkzaam gemaakt, bracht de helden schaar aan dit portret het saluut." Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Appelscha ds. L. Ingelse, te Wilhelmiuadorp. Dr. P. A. Klap van Oosterland zal 22 Jan. alhier voor de Ned. Herv. Zending een lezing houden. Kruinin^en. De jaarwedde van de onderwijzeres aan de school op het dorp, mej. M. A. Janssen, werd door don gemeenteraad verhoogd met f 50 en alzoo gebracht op f 550. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Mei e. k. bij da rijkskweekscholen voor onderwijzers te Nij megen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht kweekelingen kunnen worden geplaatst. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten die genen de voorkeur die in de gemeente wonen waar de kweekschool ia gevestigd, of die, elders wonende, zelf in de kosten van huisvesting en verpleging voorzien. By de aangifte moet daarvan door de ouders of voogden der adspiranten worden melding gemaakt. Zij die voor plaatsing in aanmerking willen ko men, moeten zich vóór 1 Maart aanmelden bij den directeur der "rijkskweekschool die zy wenschen te bezoeken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting II Januari 1895. Heden zijn veroordeeldJ. B., 20 j., te 's-Heer Arendskerke, wegens diefstal tot 2 maanden gevan genisstraf J. G., 21 j., te Driewegen, wegens mis handeling tot f 3 boete of 3 dagenW. K., 23 j., te Kapello, wegens huisvredebreuk en wederspannig- heid tot 14 dagen gevangenisstrafP. B., 18 j., P. T., 16 j. en J. F. B., 18 j., allen te Goes, we gens overtreding der drankwet en wederspannigheid ieder tot 14 dagen gevangenisstraf en f 3 boete of 3 dagenJ. L., 22 j., te Goes, wegens beleediging van ambtenaren tot 7 dagen gevangenisstraf. In de vergadering van dezen raad, jl. Woensdag avond gehouden, en die bijgewoond werd door 11 leden en geleid door dhr. mr. J. G. De Witt Hamer, burgemeester, waren afwezig de hesren B. M. Den Boer met en M. De Jonge Jz. zonder kennisgeving. Na opening der vergadering en lezing en goed keuring van de notulen der vorige doelde de Voor zitter o. a. mede dat de dames Mattbijssen en Born, benoemd tot onderwijzeressen by het o. 1. onderwijs alhier, hare benoeming hebben aangenomen, dat de eerste reeds werkzaam is aan school A en dat de laatste zoo spoedig mogelijk in functie zal treden dat mr. W. Dicke zijn benoeming tot lid der gezondheidscommissie heeft aangenomen en reeds is beëedigd. Als ingekomen Btukken werden vermeldeen missive van Ged. Staten van Zeeland berichtende de goedkeuring van het tweede suppletoir kohier van Hoofd. Omslag over 1894, en een schryven van den commissaris van politie alhier, inhoudende dank betuiging voor de verhooging zjjner jaarwedde. Daarna was aan de orde de benoeming van een leeraar in de Fransche taal aan de H. B. S., de eenige aanleiding voor deze vergadering, ten einde zoo spoedig mogelijk in de vacature te kunnen voorzien. Door Burg. en Weth. was uit het aantal sollicitaaten, in overleg met de schoolautoriteiten, op de lyst der benoembaren geplaatst dö beer J. De Visser, onderwyzer aan eene openbare school te Amsterdam. De voorgedragene werd met algemeene stemmen benoemd. Na mededeeling door den heer Adam, dat het kistje met middelen ten behoeve van drenkelingen door hem onderzocht en in orde is bevonden, werd de vergadering na omvraag gesloten. 'a-Meer Arendskerke. Eenigen tijd geleden wendde een workman alhier zich tot H. M. do Ko ningin-Regentes om Haar de nooden van hem en zijn gezin tegen den ophanden winter kenbaar te maken. Dezer dagen nu ontving hy als antwoord daarop uit banden van den burgemeester namens H. M. eene gift in geld. Keinkenszand. Morgen hoopt de heer Jozias Pleijte alhier den dag te herdenken, waarop hij vóór 60 jaren in militairen dienst trad en achter eenvolgons daarin, en ook in burgerlijke en rijks- administratiën werkzaam was, waaronder 30 jaar als commies by 's Rijks-belastingen. Sedert eenige jaren als zoodanig gepensioneerd, vervult de thans bijna 74jarige grijsaard nog met lust en ijver de betrekking van gemachtigd klerk op bet kantoor der Dir. belastingen alhier. Moge hij die betrekking nog menig jaar bekleeden. Eerst een dezer dagen mocht het de Rijks politie gelukken den dief van het spek, uit een winkel te 's-Heer Arendskerke ontvreemd in begin van Maart 1894, op bet spoor te geraken. Hy heeft bekend den diefstal te hebben gepleegdbenevens ook eenige klompen te hebben gestolen in Novem ber 11. te Heinkenszand. Waarde. Het bier bestaande zanggezelschap Vooruit" besloot in zijne laatst gehouden vergade ring f 10 uit de kas der vereeniging af te staan aan hen, die door het inloopen van den Strijen ham schen polder onder Poortvliet van alles beroofd zyn ge worden. Rilland. Woensdagavond gaf het muziekgezel schap »Rillandia" een openbare uitvoering in de herberg van de wed. M. Koets alhier. De muziek stukken werden flink en met gevoel gespeeld en getuigden van veel studie. Ook de twee luimige komed'.estukjes»Een raadsvergadering te Koekamp" en Schuiven gaan ze" werden goed ten tooneele gebracht en verhoogden niet weinig 'de vroolijke stemming onder de talrijk aanwezige toehoorders. Ons dunkt de leden van dit gezelschap zijn best in staat twee openbare uitvoeringen gedurende den winter te geven. Men deelt ons het volgende mede »Dat de thans ingeloopen Stryenpolder al over eeuwen bedijkt is, blijkt uit onderstaande. Graaf Willem III gaf in 1307 het »Striene schar," gelegen voor Schakerloo en Poortvliet aan ridder Boudewijn van Yerseke, om te bedijken, die het drie jaar later weder uitgaf aan Willem Arnouds en andoren. Poortvliet had aldaar zijn uitwatering. In 1832 werd de oude sluis en sluiskil welke in 1562 de inwoners van Poortvliet tot een schip- vaert was gegund, vernieuwd." Kapelle. In bet afgeloopen jaar werden alhier op de weegbrug gewogen circa 2 millioen K.G. beet wortelen en ongeveer 300000 K.G. aardappelen, ajuin enz. Het dividend bedraagt 14 proc. Tot voorzitter werd herbenoemd de heer D. J. v. d. Have en tot weger benoemd de beer Th. Fossen. Dat de weegbrug goede rento afwerpt, blijkt wel hieruit, dat een der aandeelen van f 25 nominaal op de laatstgehouden vergadering werd verkocht voor f 36,25. Krulningen, Aan den beer H. Do Smidt werd door den gemeenteraad, op verzoek, eervol ontslag verleend als keurmeester van vleescb enz. In zijne plaats werd benoemd de heer M. Van der Vliet, rijks- en prov. veearts. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Ct. Deze of gens, die met leede oogen de oprichting dor onderlinge gezellen-bakkery" beeft aangezien, heeft bet bericht in de wereld doen geraken, dat deze coöperatie zich onderscheidde door voortdurende onderlinge twisten. Een b>zoek aan de bakkerij zelve geeft evenwel do zekerheid, dat dit bericht onwaar is. Maar tevens geeft zulk bezoek een nieuw inzicht in de zaak. In de vergaderingen der bakkersgezel len kreeg men den indruk, dat de gezellen zeiven die bakkerij bestuurden in een communistischen trant; dat zij onderling het werk verdeelden en in gemeen overleg den arbeid leidden. Het blijkt nu echter, dat ook op het schip, waarvoor de schip breukelingen der jongste bakkersbeweging zijn aan gemonsterd, slechts één groote mast is. En die groote mast is de beer De Zwart, vroeger directeur der fabriek»De Jonge bakker." De onderlinge gezellen- bakkerij is juist in de plaats van De Jonge bakker" getredende eenige verandering is dus deze, dat de heer De Zwart zijne oude zaak beeft voortgezet met een nieuw, voorloopig nog afwisselend, perso neel van gezellen en met inwilliging van alle eiscben der meest vooruitstrevende gezellen. Hij zegt dit te hebben gedaan, om te ervaren, of die eiscben ai dan niet zonder schade voor de industrie algemeen, kunnen worden ingewilligd.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1