1895 N°. 5. Donderdag 10 Januari. 82ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 C9ntmet bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bp de boeren Nijgh Van Ditmab. te Rotterdam en verder b|j alle Boekverkoopers en Brievengaarders. ïnxending van Een urgente zaak. Art. 26 der drankwet (de overgangsbepaling) luidt »Voor de Iccaliteiten, waarin op 1 Mei 1881, zonder strijd met wet of verordening, sterkedrank werd verkocht, kan, zoolang aan die localiteiten de bestemming om voor verkoop van sterkedrank in bet klein te worden gebruikt niet door eene daad van den eigenaar of gebruiker is ontnomen, de vergunning (tenzij in bepaalde gevallen) niet geweigerd worden a. aan hem, die op voormeld tijdstip daarin bet bedrijf uitoefende, zoolang bij leeft; b. aan anderen gedurende de eerste twintig jaren na voormeld tijdstip. Ofschoon in verband met de bedoeling der drank wet o. i. deze bepalingen duidelijk bet einde van tal van vergunningen aankondigen, bestaat er nog steeds twijfel omtrent den uitleg aan dit artikel te ge ven, vooral wat betreft de onder b genoemde bepaling. Uit het onder a genoemde blijkt, dat voor wien op 1 Mei 1881 bet vergunningsrecht bezat en dit op 1 Mei 1901 voor dezelfde localiteit nog bezit, bet vergunningsrecht, ook na laatstgenoemden datum blijft voortduren. Maar omtrent bet voorschrift onder b bestaat verschil van meening. Is het de bedoeling, dat het vergunningsrecht na 1881 verleend voor eene zekere localiteit aan anderen dan hem, die het op 1 Mei 1881 bezat, in 1901 eenvoudig komt te vervallenof heeft de wetgever bedoeld, dat eerst na 1901 geene ver gunning meer aan nieuwe eigenaars of gebruikers kan worden gegeven De Prov. Gron. Ct. vestigt, als eene urgente zaak, de aandacht op deze overgangsbepaling, die een be denkelijke onzekerheid laat bestaan, waaraan tot eiken prijs een einde komen moet, omdat aan hare interpretatie bet lot van menig bestaan ten nauwste verbonden is. Beteekent zij dat met 1 Mei 1901 alle vergunniogen, die in 1881 zijn toegestaan, op grond dat zij toen moesten worden verleend 6n die sedert in andere handen zijn overgegaan, kooien te vervallen zondsr meer Of gaat bare strekking niet zoover en laten de woorden der bepaling geen an deren uitleg toe dan dozen, dat na 1901 voor de lokaliteiten, waarin op 1 Mei 1881 drank werd ver kocht, geen nieuwe vergunningen mogen worden verleend, doch dat de reeds verleende vergunningen doorloopen, overeenkomstig de wetsbepaling die zegt, dat eene eenmaal gegeven vergunning wordt geacht telkens voor een jaar te zijn verlengd als vóór het eindigen van bet vergunningsrecht voor den vol genden termijn is betaald Onzerzjjds stellen wjj eene tweede vraag: hoe moet bet gaan met de vergunningen onder a van bet overgangsartikol bedoeld, waarvan de eigenaars na 1 Mei 1901 sterven? De waarschijnlijkheid, dat in 1901 nog een vrij aanzienlijk aantal vergunningen zal bestaan, die na 1881 niet vaa eigenaar zijn ver anderd en dus krachtons de wet blijven voortbe staan zoolang de eigenaar leeft, is groot. Maar nu sterven deze eigenaars na 1901. Gaat dan de ver gunning verloren Dit zou tot eene groots bena deeling van eventueele erfgenamen kunnen strekken, terwijl alweder het voortbestaan der vergunning onredelijk zou zijn, wanneer anderen dientengevolge moesten geweerd worden. Men zegge nietdat alles beeft nog zes jaren den tijd en wie dan leeft, wie dan zorgtWie dit zegt, ziet voorbij dat bij deze vragen de belange i van duizenden nu reeds zijn betrokken. De belanghebbenden moeten weten, nu reeds, waar zij aan toe zijn in 1901. Het bestaan van tal van eigenaars en gebruikers, zoowel als de waarde der perceelen hangt er ten nauwste mede samen. Dit alles geldt natuurlijk voor de vergunningen boven het maximum. Maar aangezien bijkans overal dat maximum wordt overschreden, zal ook het ge meentebestuur door de bepaling van art. 26 in een moeielijk geval komen. Wanneer en dit zal wel in bijna alle plaatsen het geval zijn er na 1881 meer localiteiten van eigenaar zijn veranderd dan bet aantal boven bet maximum bedraagt, aan wrike moet dan het vergunningsrecht worden ontnomen Het gemeentebestuur zal dan eene keuze moeten doen, maar welken maatstaf moet het daarvoor nemen? Moet dit door bet lot worden beslist of gelden bier de oudste rechten, zoodat zij, die reeds de meeste winst uit bet bedrijf hebben behaald, ook in de toekomst er het best bij zullen varen Men ziet, dat tal van vragen zich opdoen, waarop een duidelijk antwoord niet mag uitblijven. En dat antwoord dient spoedig te komen, want bij even- tuëelen verkoop van localiteiten met vergunnings recht wordt de waarde van zulk een pand door dat antwoord in hooge mate beheerscht. Het is inderdaad, zooals de Prov. Gr. zegt, eene urgente zaak, die, naar wij hopen, door de regeering spoedig zal worden ter hand genomen. GOES, 9 Januari 1895. De algemeens vergadering van de leden der afdeeling »Heinkenszand" der maat- s c b a p p ij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, gisteren in de Prins van Oranje" alhier gehouden, werd sleohts door ongeveer een veertigtal leden bijgewoond, waaronder negen van bet bestuur. Na opening met een woord van welkom aan de aanwezigen door den voorzitter, den beer E. v. d. Bosch en na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, bracht de voorzitter, als afgevaardigde naar do boofdbestuursvergadering, ge houden den 8 Nov. 11., verslag uit, waaraan wij bet volgende ontleenen. In die vergadering werd mede- deeling gedaan van den stand der zaak van de coöperatieve suikerfabriek, zooals die in ons blad reeds vroeger uitvoerig is vermeld. Aan bet uit voerend deel van het bestuur voor de oprichting van die fabriek werd een crediet verleend van f 100 ter bestrijding van reis- en verblijfkosten voor een spreker op verschillende plaatsen in Goeree en Overflakkee. Vervolgens deelde hij mede, dat wegens bet ver trek van den beer Bijleveldt, van Rilland-Bath thans aldaar geen geëxamineerd onder wjjzer in den land bouw is, doch dat voor een jaar bet onderwijs aan den landbouw-eursus aldaar is opgedragen aan den beer M. N. Van de Linde, die voornemens is bet volgende jaar het vereisebte examen te doen. Daar bet Rijk aan dien cursus thans geen subsidie kan veileenen omdat de onderwijeer niet geëxamineerd is, zal de Maatschappij daaraan dit jaar een subsidie van f 50 verleenen. Eveneens wordt een toelage van f 25 verstrekt aan de afd. »Noord-Boveland" ter tegemoet koming in de jaarwedde van den provincialen vee arts aldaar. Omtrent een adres van bet gemeentebestuur van Zuiddorpe inhoudende bet verzoek te willen mede werken tot bot verkrijgen van do wederopening van de Belgische grenzen voor den invoer van vee in België, werd door het hoofdbestuur besloten zich te voegen naar bet besluit der Provinciale Staten, waaraan een dergelijk adres is gericht. Dat dit be sluit onmogelijk guostig zou kunnen luiden was wel te voorzien, daar juist in dien tjjd bet mond en klauwzeer in verschillende deelen van Zseland heerschte, ja in de gemeente Zuiddorpe zelf. Naar aanleiding van een schrijven van den direc teur van den Wilheimiaa-polder, waarin hij de aan dacht er op vestigde, dat sommige spoorwagons, waarin vee is vervoerd, niet behoorlijk worden ont smet, werd besloten dit onderwerp ter kennis te brengen van de verschillende spoorweg-maatschappijen en te verzoeken de ontsmetting zooveel mogelijk te willen bevoidsiGD, door nauwkeurig toe te zien dat de wagons zooveel mogelijk worden gereinigd. Aan bet Nederl. Rundvee-stamboek werd e9ne toelage verleend van f 100, voor de eene helft voor premiën on voor de andere ter bestrijding van druk- loonen. De afdeeling Walcheren" wensebte de verleende toelage van f 37,50 vanwege het hoofdbestuur te bestemmen voor onderwijs in hoefbeslag, waarvan het theoretisch gedeelte zal gegeven worden door den heer Borghugs te Middelburg, terwijl voor de praktijk een gediplomeerde boefsmid zal aangewezen worden. De beer Vorsterman van Oyen, die aan de beur van aftreding was, werd met algemeene stemmen op éen na als algemeen secretaris herkozen. Na deze mededeelingen uit de hoofd bestuursver gadering werden uit deze afdeeling tot afgevaar digden naar de vergaderingen van dat bestuur voor het jaar 1895 benoemd de heeren E. Van den Bosch en O. Zuidweg met 23 en 25 en als hunne plaats vervangers de heeren M. De Bokx en M. Bogerd met 29 en 22 van de 37 stemmen. Allen namen hunne benoeming aan. Omtrent bet denkbeeld om in Goes een vereeni- ging tot den aankoop van kunstmeststoffen op te richten, gaf bet bestuur in overweging hiertoe niet over te gaan, daar reeds dergelijke vereenigingen bestaan te 'g-Heer Arendskerke, Heinkenszand, Ove- zande, Hoedekenskerke, Wolfertsdgk en Kapelle, en daarom nog zulk een vereeniging als overbodig mag beschouwd worden. De vergadering vereenigde zich met dit gevoelen. Aangaande de stierenkeuringen in deze afdeeling werd door bet bestuur voorgesteld dit jaar drie keuringen te houden, nl. ééne in de afdeeling Krui- ninge en twee in de afd. Heinkenszand en wel te Goes en te 's-Heerenboek, twee plaatsen, die met bet oog op den afstand in deze afdeeling als de geschikste kunnen worden beschouwd. Hieromtrent merkte de heer J. J. Van Weel op, dat bet eenigs- zine vreemd ichjjnt in de eene afdeeling twee en in de andere slechts óme keuring te houden, doch de voorzitter wees op de groote uitgestrektheid, die de eene afd. boven de andere beeft, en waarop dan ook deze maatregel berustbovendien kan de keuring te Goes beschouwd worden als eene gemengde, om dat bier ook stieren uit do andere afd. ter keuring kunnen aangebracht worden. Dit voorstel werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nog stelde bet bestuur voor aan stieren, bekroond met een eersten of tweeden prijs, behalve een som in geld, ook medailles uit te reiken en wel voor een eersten prijs een verguld bronzen en voor een twee den een bronzen medaille. Voor alle bekroonden zouden alsdan noodig zijn acht medailles, die ver krijgbaar zijn voor slechts 15 A 16 gulden. Ook dit voorstel werd door de vergadering zonder" hoofde lijke stemming aangenomen. Na rondvraag en nadat eenige voorwerpen, ten dienste van bet landbouwbedrijf, onder de nog aan wezig zijnde leden waren verloot, sloot de voorzitter de vergadering. In het afgeloopen jaar zijn door de politie al hier opgemaakt 198 processe n-v e r b a a 1 waar van 2 wegens diefstal met braak, 1 wegens diefstal op een erf, waarop eene woning staat, gedurende don voor den nachtrust bestemden tijd door twee personen, 1 wegens diefstal met geweldpleging in vereeniging, 13 wegens diefstal, 1 wegens valschbeid in geschrift, 2 wegens verduistering, 1 wegens mis bruik van vertrouwen, 1 wegens bedrog, 1 wegens feitelijke aanranding der oerbaarheid, 15 wegens mishandeling, 1 wegens docertie, 1 wegens bedelarij, 1 wegens landlooporij, 12 wegens beloediging, 3 wegens beleediging van een ambtenaar, 2 wegens wederspannigheid, 1 wegens misdrijf legendezeden, 1 wegens mishandeling yan een dier, 1 wegens ver lating van hulpbehoevenden, 2 wegens het werpen van vuilnis in een put, 4 wegens het loopen ovsr eens anders grond, waarvan de toegang op blijkbare wijzo door den rechthebbende verboden is, 3 wegens het laten loopen van vee op bezaaiden grond, 10 wegens bet verwekken van nachtelijk burengerucht, 1 wegens bet afstoken van vuurwerk zonder ver gunning, 20 weg9ns straatschenderij, 35 wegens openbare dronkenschap, 1 wegens het verkoopan van sterkedrank aan een kind beneden don leeftijd van 16 jaar, 1 wegens h8t verkoopon van sterkedrank in 't klein zonder vergunning, 1 wegens het op zettelijk dronken maken van een kind beneden den leeftijd van 16 jaar, 1 wegens bet gelegenheid geven tot het houden van een hazardspel op den open baren weg, 3 wegens in beslagneming van boter, 2 wegens storing van eene openbare vergadering en 51 wegens overtreding der verordeningen van politie dezer gemeente. Men schrijft ons van den 8 Januari Het eerste gevaar voor doorbreken van den bin nendijk tusscben den overstroomden polder en den Steenlandscbenpolder te Strijen, is thans afgewend. Aanvankelijk is men begonnen met dien binnendijk op d© gevaarlijkste plaats te verzwaren en van rijs werk en kramwerk te voorzien, doch wat den eenen dag gemaakt was werd den volgenden dag door den krachtigen vloed weder afgebroken. Het leggen van een stevigen dam op den grintweg die den Strijenscbenpolder in tweeën deelt, slaagde beter, zoodat thans de stroom gedwongen wordt een an dere en betere richting aan te nemen. Dank zij de lage vloeden en den gunstigen Noord-Oostenwind, waardoor het overstroomde land maar weinig onder water komt en ook weer gauw droog loopt, kan er dezer dagen lang achtereen gewerkt worden, te meer, daar men met behulp van petroleumfakkels en lantaarns de winterdagen tot ver in den nacht verlengt. De aannemer beeft slechts twintig dagen tijd om do verzwaring van den Zuiddijk tot stand te brengen. Met 300 flinke polderwerkers van bet eiland Tolen en Noord-Brabant wordt de zaak van daag of morgen, zoodra de noodige materialen aan wezig zijn, met krachtige hand aangevat. Het dicht maken van de breuk zal weldra worden aanbesteed en met de uitvoering van dit werk zal eveneens zoo spoedig mogelijk een aanvang worden gemaakt. Dat intusscben de wind boog en de zee kalm blijve, is dringend noodig. De heer V. d. B(osch te Wiesbaden schrijft in het Ned. Landbouwweekblad het volgende >In Uw geacht blad van 15 Dec. jl. no. 50 is een uittreksel uit consulaire verslagen over het jaar 1893 opgenomen. Uit deze berichten blijkt dat in bet Duitsche rijk, niettegenstaande bet hooge recht dat in 1893 al daar op alle granen werd geheven, en niettegen staande de enorme hoeveelheid rogge en tarwe die verbruikt werd, om in het gebrek aan veevoe der te voorzien, de prijzen, ten minste wat de laatstgenoemde gewassen betreft, door gevoelige steeds aanhoudende daling, tot zulk een punt ge komen zijn, dat de landbouwers op vele plaatsen niet meer bestaan kunnen. De steeds stijgende aanbiedingen uit Amerika, zegt de consul te Rostock, drukken als met een Alp op onze markt. Door den samensteller van deze berichten wordt de conclusie gemaakt, dat aldus een hoog invoer recht de prijzen der granen niet doet stjjgen. Mijns inziens had de geachte schrijver van bet artikel het bierbij niet moeten laten, maar had hjj ook nog bet volgende moeten aanvoeren. Het voordeel dat velen van graanrechten ver wachten, wordt dus niet op directe wijze verkregen, maar ook de zoo gevreesde nadoelen, die men on derstelt, blijven achter. Noch het brood, noch bet veevoeder worden daar door duurder, noch de invoeren verminderen, noch de handel lijdt, noch de uitvoer ondervindt schade. Het invoerrecht op granen heeft dan toch eene zeer goede zijde. De Staat ontvangt toch jaarlijks door dit recht talrijke millioenen, die geheel door het buitenland worden betaald. De consuls zullen dit zeker niet tegenspreken. Welnu de Nederlandsche Regeering volge dan het voorbeeld van het Duitsche Rijk en van andere lan den, maar gebruike de vele millioenen, die het in voerrecht zal opbrengen, niet voor bet leger, maar ter vermindering van de lasten, die op den landbouw drukken, ter bevordering van landbouwcredietban- ken en ter ondersteuning van den Nederlandseben landbouw in bet algemeen, die daardoor van drei genden ondergang kan gered worden. Ook hier in Duitschland, alwaar van afschaffing van graanrechten geen sprake is, zal men meer dan vroeger dezen weg opgaan." In een raadszitting te Heerlen (L.) werd door het raadslid Wegerhorst bet volgende voorstel gedaan Daar de gemeentebesturen door de afschaffing van de patentwet niet meer verplicht zijn, den colpor- tagebandel toe te laten, neme de Raad in eene der eerstvolgende vergaderingen het besluit, den col- portagebandel of het zoogenaamde Hausiren binnen de gGineente te verbieden. Ter toelichting wees voor steller erop, dat art. 2 van de afgeschafte patent wet den gemeentebesturen vroeger een maatregel als den door hem voorgestelden verbood, doch dat thans die besturen in deze zaak de band vrij heb ben dat de colportagehandel meestal niets anders is dan vermomde bedelarij, waardoor den winkeliers in de gemeente, die toch allen belasting betalers zijn, groot nadeel wordt toegebracht dat de colporteurs veelal lieden zija van slecht ge halte, vuil, onzindelijk en onzedelijk volk, dat voor diefstal noch roof terugschrikt en zoo de wegen en buurten onveilig maakt, en dat dus de Raad door aanneming van een voorstel in den geest van 't door spreker aanbevolene, de inwoners van eenen hatelijken, bijna ondragelijken last zal bevrijden. Voorsteller zeide nog, er trotsch op te zullen zijn, als Heerlen het eerst znlke verordening in het leven zal roepen. Weldra zal dan dat voorbeeld navolging vinden bij vele andere gemeenten in Lim burg. De burgemeester beloofde, bet onderwerp in eene volgende vergadering ter sprake te zullen brengen. De sultan van D jok ja bracht d9n 13 Juli den resident een bezoek, om hem, als ver tegenwoordiger van den G.-G., geluk te wenschen met ons aanvankelijk succes op Lombok. Die ge- lukwensch werd aan den G.-G. overgebracht, en door dezen aan H. M. de Koningin. De resident kreeg nu bij officieel schrijven opdracht aan den sultan den dank van H. M. over te brengen. Van dit bezoek aan den sultan geeft de Mataram het volgende verslag: Ten einde hieraan te voldoen begaf zich de resi dent den 27en November, vergezeld van alle ambte naren en officieren in groot kostuum, zoomede van verscheidene particulieren naar den kraton, nadat Z. H. de sultan reeds eenige dagen te voren met bet doel van het bezoek was in kennis gesteld. Blijk baar zeer biermede ingenomen, gelastte Z. H. dien dag te vieren gelijk een garébeg-dag, en toen de resident en de genoemde heeren den kraton binnen kwamen, zagen zg daar dan ook, behalve Z. H. in generaals-uniform en de prinsen gekleed overeen komstig hunne militaire Ghargen, alle hoofdregenten, regenten etc. verzameld. Dan viel een ieder aldra iets zeer bijzonders op. In afwijking van zijne ge woonte den resident te ontvangen boven aan den stoep der Bangsal kentjono, verliet ditmaal bij bet naderen van den resident de sultan evengenoemde pendope en ging den resident tot onder den daar vóór zich bevindenden z. g. tratag te gemoet. Wat Z. H. biermede bedoelde, is duidelijk. Hij beschouwde nl. den resident thans als zendeling van H. M. de Kosiogia en met bet den Javaan eigen, fijn gevoeL De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. B» directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjfg slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen oin en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. odvertenti?n vóór 9 uren op den der aït^eve.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1