de Strijenhamsche polder geheel blankeene enkele maal big ven de gebouwen op de hofstede van den heer J. E. Van der Slikke alleen vrij van water. Een groot aantal menschen is bezig om de zwakste punten van den Zuiddijk te versterken en ook om een gedeelte van de waterleiding te dempen. De zoogenaamde >wachtheul" is nu zoodanig versterkt, dat van die zijde geen gevaar meer te duchten schijnt. Tot tevredenheid der bevolking is de prov. waterstaat, bijgestaan door de heeren J. W. Wagtho en A. Akkermans, door de ingelanden ter adsistentie van het bestuur benoemd, geheele dagen aan het werk, om alles in orde te krijgen. De woningen op Strijenham hebben niet minder geleden, dan het huisraad en de wintervoorraad der bewoners, 't Is te hopen voor deze ongelukkigen, dat allerwege milde giften worden ingezameld. De heer H. W. J. C Van der Sijp te Wamel schrijft in de Maas- en Waalsche Courant Zou het geen overweging verdienen, dat de beet- wortelsuikerfabrikanten de bietenprijzen be paalden in overeenstemming met de suikerprijzen, die op 1 October 1895 zullen worden besteed Laat de fabrikanten thans een vast cijfer bepalen, dat in alle geval zal worden uitbetaald, terwijl dan voor iedere gulden, die de suiker op 1 Oct. 1895 hooger zal zijn, naar rato ook meer zal worden ge geven. Ook de bietenverbouwers geef ik in bedenking niet anders dan op deze voorwaarden te contracteeren. In Duitschland schijnt dit contract geen bezwaar op te leveren, het is daarom dat ik belanghebbenden dit onder hun aandacht wensch te brengen." Talrijke gevallen van ingewandstyphus deden zich in den laatsten tijd te Londen vooral bij ge goede en »goed" levende personen voor, en het op merkelijkste daarbij is, dat zij met allen schijn van grond worden toegeschreven aan het gebruik van oester 8. Andere bronnen van besmetting konden niet gevonden worden, terwijl in verschei dene gezinnen uitsluitend de oestereters werden aangetast. Uit Semarang ontving de Tel. Zaterdagmiddag het volgende telegram Met groote geestdrift is hier ontvangen het vjjfde bataljon, dat van Lombok te rugkeerde. Er waren vele zieken bij. In eene advertentie in de N. R. Ct. betuigt generaal Vetter zijn dank, ook namens de onder zijne bevelen staande officieren en minderen, voor de gelukwenschen, hun met de op Lombok behaalde overwinningen aangeboden. Naar het Vaderl. verneemt, heeft de Staats commissie, aan welke door de regeering was opge dragen een wettelijke regeling met betrekking tot de begrafenisfondsen te ontwerpen, thans een ruimere opdracht ontvangen, zoodat de door haar te ontwerpen regeling zich ook tot de groote Maatschappijen van Levensverzeke ring zal uitstrekken. Naar de Residentiebode verneemt zou de oud minister van Buitenlandsche Zaken in het vorige Kabinet, mr. G. Van Tienhoven, zeer in aan merking komen voor de vervulling van do vacature in den Raad van State, ontstaan door de ontslag aanvrage van jhr. mr. De Jonge. Te Utrecht is eene tweede vergadering gehou den door de Unie commissie voor school- wetswijziging die in Mei '94 haar eerste bij eenkomst hield. Toen was zij samengekomen tot behandeling van twee belangrijke rapporten der beide sub-commissiën. Tegenwoordig waren de heeren mr. M. baron Mackay, voorzitter, R. Derksen, secretaris en voorts prof. jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, ds. H. Pierson, mr. Th. Heemskerk, mr. T. P. baron Mac kay, prof. A. Noordtzy, ds. T. Bos, W. Jansen, R. Husen en H. J. Emous. Hoofdzakelijk werden besproken de mogeljjkheid der losmaking ran den financieren band tusschen de gemeenten en de lagere schoolkosteloosheid van het lager onderwijs, en schoolgeld voor m. u. 1. o. alles als onderdeelen van de vraag, hoe vol ledige rechtsgelijkheid voor onze scholen verkregen zal worden. Tot eene besliste formuleering van haar wenschen is de commissie nog niet gekomen. Weldra zal een derde vergadering bijeengeroepen worden, en daar zal hoogstwaarschijnlijk een eind rapport worden vastgesteld. Stand. Kerkelijks Zaken en Onderwijs. Als een bewijs van weinig kerkelijk leven in sommige streken van Friesland kan dienen, dat het te Appelscha, na het vertrek van ds. Van Lelyveld, in de maand October 11., reeds tweemaal voorgekomen is, dat de ringpredikant, die in de vacature zou optreden, onverrichterzake huiswaarts keerde, wegens gebrek aan hoorders. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. gem. te Zuidzande door ds. P. J". Kromsigt, te Bcherpenisse. Op 1 dezer waren bij de Ned. Herv. kerk 353 predikantsplaatsen vacant tegen 370 op Jan. 1894, en wel in Gelderland 35, Zuid-Holland 58, Noord- Holland 29, Zeeland 40, Utrecht 17, Friesland 78, Overhel 20, Groningen 40, Noord-Brabant 20, Lim burg 4 en Drente 12. Het getal vacaturen is der halve in 1894 met 17 verminderd. Op de lijst van benoembaren voor leeraar in het Fransch aan de H. B. 8. alhier komt alleen voor de heer J. De Visser, te Amsterdam. Kolijnsplant. Van de in 1894 op de openbare lagere school alhier gehouden schooltjjden, zijnde 144103, werden er in 't g6heel 37705 of ruim 26 percent verzuimd. Van deze verzuimen komen er 2699 onder de rubriek ziekte; 74 wegens godsdienst plichten (bid- en dankdagen)22 door weer en wind 19698 wegens veld- en 12963 door anderen arbeid en 2249 om andere redenen. De geheele schoolbevolking op 1 Januari 1895 bedroeg 297 leerlingen, als 177 jongens en 120 meisjes. In 't geheel waren er 242 kinderon van 6 12 jaar, als 138 jongens en 104 meisjes. Van al die kinderen waren er 8 uit andere, meest na burige gemeenten. De avondschool werd bezocht door 65 jongens en 23 meisjes, samen 88, waarvan 4 uitsluitend voor het Fransch. De herhalingsschool telde alstoen 7 leerlingen, allen jongens. Naar men verneemt zal aan de deelhebbers in de spaarbank van het Nederlandsch onderwijzersge nootschap, over het jaar 1894, worden uitgekeerd eene rente van 33/4 percent. Op de voordracht van hoofd der openbaio lagere school te Kamperland staan in de aange geven volgorde N. Nieuwdorp, onderwijzer te Rid derkerk J. M. Hoifmans, onderw. te Rotterdam D. A. Van Houte, onderw. te Westkapelle, en A. Heule, onderw. te Dreischor. We kust van Scheveningen. Dr. J. Lorié biedt een slokje koud water aan aan ben, die door de weinig opwekkende voorspbi- lingen van dr. van Rijckevorsel (zie ons noramer van 3Jan.jl.) geheel onthutst mochten zgn. Hij schrijft: >In de laatste drie jaren confereerde ik een paar malen met dr. v. R. over zijne beschouwingen, waaromtrent bij gaarne ook de meening van eenen vaderlandschen geoloog vernam. Die meaning nu was vrij sterk afwgkend. Ik begreep, dat dr. v. R. voor eenige punten der kust tot deze onrustbarende ge volgtrekkingen kwam, maar wees er hem op, dat men op andere plaatsen tot eene geheel tegenover gestelde gevolgtrekking moest komen. M. i. waren er nog veel meer afzonderlijke waarnemingen noodig om tot voldoende gegronde gevolgtrekkingen te ko men. >Er zit wel wat in, maar wij zijn er nog lang niet." In plaats van met eene rijpe vrucht hebben wij slechts met eene veelbeloovende bloesemknop te doen. En ook al waren de onderzoekingen veel verder gevorderd, dan nog zoude de magnetiseur niet al leen met den geoloog, maar ook met den ingenieur moeten te rade gaan om tot zekere gevolgtrekkingen te komen. Eerder zou ik geneigd zijn met den heer B. G. van der Hegge Zijnen ook in het schelpenvisschen dicht aan de kust eenen factor te zien van den sterken duinafslag. Daarbjj komt, dat de regelmatige gang der verwoesting onzer kust van Z. naar N. voorwaarts schrijdt. De oorspronkelijke duinenrg aan de Belgische kust buiten het Iaagveen is ver vangen door eene jongere op dat veen en die moet met steenen hoofden beschermd worden. De oorspron kelijke duinenrij van den Hoek van Holland naar Ter Heide, enz. zou ook reeds weggeslagen zijn als zij niet door de Westlandsche Hoofden beschermd was, waarbij dan nog de hoofden van het verver- schingskanaal komen. Nu zal men hoofden moeten maken bg Scheveningen, na x jaren nog meer noord waarts, enz. Het kost geld, maar het is 's werelds loop en wij behoeven ons niets ongeruster te ma ken dan een bewoner van Ostende of Blankenberghe." In het Vad. wordt door M. betoogd, dat do toe stand, waarin de kust van Scheveningen is gebracht, thans inderdaad niet langer veroorlooft alles aan de natuur over te laten. De duintoppen zijn met ge bouwen bezet en het aan de binnenzijde der duinen gebouwde dorp is nog slechts door een betrekkelijk smallen natuurleken dijk van de zee gescheiden. De duinrug kan dus niet meer dienen om weer een glooiing naar het strand te krijgen, en de duinvoet mag niet verder worden afgeslagen, wil men het bestaan der gebouwen niet bedreigd zien. Geheel afdoende om het behoud van den tegen- woordigen toestand te verzekeren, zou zijn het be- kleeden van den thans ontstanen steilen wand met een muur, bij voorkeur van bazalt, waarvan da voet tot zulk een diepte in het strand zou moeten zijn ingezonken, dat er geen bezwaar bestond, dat het zand er onder werd uitgespoeld. Daarmede is even wel de visscherij niet geholpen. Het eenige middel om spoedig en zeker de visscherij te helpen en voor het behoud van den duinrand zooveel te doen als met betrekkelijk weinig kosten mogelijk is, bestaat in het herstellen van den duinrand. De Schr. berekent, dat de hoeveelheid zand die over de kustlengte van het laatste huis benoorden het oranje-hotel tot aan de Naald (2000 meters) zou moeten aangevoerd worden, is 500,000 kub. metersde eenheidsprijs van zand, per werkspoor uit de binnenduinen gehaald en op het strand gestort, zal ongeveer 15 centen zijn, zoodat het geheele werk f 75,000 zou kosten, terwgl het in ongeveer drie weken gereed zou zijn. Het bouwen van den muur tot voortdurend behoud der gebouwen op den duin top, wordt door het herstelde strand niet belet. Dit zou in de zomermaanden moeten geschieden, als wanneer de tuigen niet hoog opgehaald worden. De uitgraving om den muur te kunnen plaatsen, is van weinig belang en men zal gelpgenheid genoeg kunnen maken om op het strand te komen, zoodat de badplaats geen nadeel ondervindt. Waar de muur gereed is, bedekke men hem weder met zand, ten gerieve van de visschersvloot in den volgenden winter. Gemengde Berichten. Telefoonberichten over de maand December 1894. Kantoor Wissenkerkeontv. 24, verz. 45, samen 69 berichten. Kantoor Kamperlandontv. 22, verz. 16, samen 38 berichten. Middelburg-. De heer J. H. van Nouhuys, stationschef alhier hoopt den 1 Februari a. s. den dag te herdenken, waarop hij vóór 30 jaar bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen in dienst trad. Hot is te hopen dat deze algemeen beminde ambtenaar nog langen tijd in het belang van het reizend publiek mag werkzaam zijn. Vligsfii^en. In het afgeloopen jaar zijn met de mailboot ruim 7000 passagiers meer vervoerd dan in 1893. 's-Graveapolder. Vrijdag ontstond er door onbekende oorzaak brand in de schuur op het hoefje bewoond door L. G. Verbeek onder deze gemeente, dicht bij Kwadendamme. De brandweer van Kwa- dendamme verleende de eerste hulp; later werd zij afgelost door die uit deze gemeente. De schuur niet het daarin aanwezige hooi en graan werd een prooi der vlammenhet vee werd gered. Een der kamers van de woning brandde ge heel uit. Borgele. Vrijdagnamiddag arriveerde alhier de justitie uit Middelburg. Spoedig begreep men dat het bezoek in verband stond met den vroeger ver melden diefstal van spök enz. ten nadeele van K. S., aangezien verleden week algemeen bekend was geworden dat behalve eenige stukken spek, een ge weer en een vischnet, ook een groot aantal stui vertjes, men sprak vau omstreeks honderd, waren ontvreemd, terwijl dergelijke muntstukken sedert Kerstmis herhaaldelijk in circulatie waren gekomen tot bevreemding van het publiek, dat bij uitzonde ring vgfeentstukken ontvangt. Eenige personen werden in verhoor genomen en een bezoek gebracht aan eene woning in de kom der gemeente. Na een paar uren verblijf vertrok de justitie zonder iemand te hebben laten arresteeren, zoodat het onderzoek vermoedelijk geen gunstige uitkomst heeft opgeleverd. Bij het Leger des Heilsjt© Rotterdam had dezer dagen een niet alledaagsche plechtigheid plaats en wel een huwelijksinzegening, «aartoe in het Verkooplokaal eene bgeenkomst werd gehouden. Aan versiering en muziek ontbrak het niet en evenmin aan een talrijke opkomst. Het huwelijk werd ge sloten tusschen den adjudant L. J. Tjaden en de kapiteine mej. W. Modders, die voor deze gelegen heid tevens tot adjudant werd bevorderd. Het burgerlek huwelijk was te Dordrecht vol trokken. Nadat do huwelijksartikelen van het Heils leger waren voorgelezen, welke een reeks van be loften en verbintenissen ten opzichte van dat leger bevatten, had de inzegening plaats. Een collecte, welke gehouden werd, strekte, na aftrek dar kosten, ten behoeve van het jonge paar, ten einde hen in staat te stellen een huishouden op te zetten zooals kolonel Olifant zeide. Onder luide vreugdebetooningen werd het jonge paar door allen geluk gewenscht. Na eenige godsdienstoefening werd de plechtig heid gesloten. In eene Vrijdagmiddag in »Constantia" te Amsterdam gehouden vergadering van bakkersge zellen is besloten de werkstakingen als geëindigd te beschouwend. w. z. te verklaren dat nu alle bakkersgezellen vrij zijn in hun pogingen om een plaats te krjjgen op een der drie fabrieken (»De Haan," »De Leeuw," »De Jonge"), waar in de laat ste dagen het werk is gestaakt. Dit besluit komt wel wat laat. Immers de meeste plaatsen zijn daar reeds bez9t, zoodat het grootste deel der stakers slachtoffers van hun daad zullen worden. Voor zoover dit mogelijk is, krijgen de laatsten nu een plaats in de gezellen-bakkerij, door de sta kers opgericht, welke zal gevestigd worden in de vroegere fabriek van »De Jonge Bikker," waar dezen avond de arbeid wordt begonnen. Voorloopig vindea daar zeven-en-twintig gezellen reeds werk. NR. Ct.) Te Krommenie doet zich het eigenaardige ge val voor, dat er in 1895 wel een weeshuis, wees vader en moeder en regenten zullen zijn, maar geen enkele weos. Vóór eenige jaren werden er nog 56 weeskinderen verpleegd. De weinige ouderlooze kinderen, die er op dit oogenblik zijn, worden bij particulieren verpleegd. Het is zeer wel mogelijk dat de zwaluwen in het overbrengen van brieven de duiven spoedig concurrentie zullen aandoen. Aan een Amerikaan is het volgens den St. Louis Globe Democrat, na jarenlange proefnemingen gelukt, de zwaluwen zoo te dresseeren dat zij bij het uitvliegen steeds na wei nige uren terugkeeren. In vlugheid overtreft de zwa luw de duif ver. Bij de iu Amerika genomen proeven legde eens een zwaluw een afstand van 150 Engel- sche mijlen in 1uur af. Daar de zwaluw veel kleiner is dan de duif, biedt zij in oorlogstijd de kogels van den vijand minder trefkans, daargelaten nog dat haar vlugheid het voor den besten schatter moeielyk maakt ze te treffen. Uit Gennep schrijft mon aan de Noord-Brab. In een vreedzaam gezin aan den overkant van de Maas, waar het hoofd des huizes de eervolle betrek king van gemeente-wethouder vervult, werd dezer dagen esn niet geringe consternatie teweeggebracht door de aanbieding van een telegram uit Duitsch land. Daar de bode betaald was, had de adressant alleen het re<ju te teekenen om het document machtig te worden. Do vrouw verzette zich echter uit alle macht tegen de aanneming van dergelijke klungels, die maar ongeluk in het gezin brengen. Hannes 1 jongen 1 repliceerde zij, we zijn al eens tegen de lamp geloopen en daar is in geheel Duitschland geen mensch, die een cent aan ons te goed heeft en hebben ze eenmaal zwart op wit, dan zit ge in de val. Hannes gaf aan den practischen raad van zijn eega gehoor en de bedoelde bode keerde on verrichterzake met het telegram naar het kantoor terug. De schade door de jongste stormvloeden door het waterschap Schouwen baloopen is niet bijzonder groot, wanneer men daarbij in aanmerking neemt dat de golven op veel plaatsen over den dijk sloegen. Zoo kon men den volgenden morgan hout van de zeewering afkomstig op den grindweg vinden, die onder langs den Langendijk loopt, een dijk die ge heel van staketwerk voorzien tot op 6 M. boven H. W. is opgetrokken. Aan do strandzijde werd het duin zeer zwaar aangevallen en werd zooveel verloren dat hier en daar slechts een zeer smalle rug is overgebleven en alle rijshoofden achterloops zijn geworden. De Zeedijk ten Oosten van Brouwershaven brak op drie punten door, waardoor een klein poldei tja ouderliep eu het ingestroomde water door een sla perdijk werd gekeerd. Ook nabij Zioriksee treft men in den zeedijk enkele afschuivingen in het binnen- beloop aan. Bij eon brand aan den Edgware-road te Londen zijn niet minder dan 8 personen om het leven ge komen. Het huis werd bewoond door eene Fransche Strijkster, die een aantal meisjes in dienst had. Zóó snel en hevig greep het vuur om zich hoen, dat geen slapende meer gelegenheid vond tot vluchten. Er wordt bovendien verzekerd, dat madame Martin gewoon was hare meisjes des nachts op te sluiten, om haar het ondernemen van uitstapjes te beletten. Wat hier vau zij, niemand ontsnapte ergeen kreet werd er gehoord, en binnen weinige minuten moet voor de slachtoffers zes vrouwen, een man en een kind alles afgeloopen zijn geweest. De onder het puin gevonden lijken waren tot volslagen onher kenbaarheid verkoold. Oudheidliofhebbers worden vaak segt de Temps uitgelachen om hunne naïviteit ten op zichte van opschriften, waarmede kucstkoopers hunne oudheden gewaarborgd antiek" maken, maar wan neer dit handig gebeurt, is het ook moeilijk de echtheid van het opschrift na te gaan. Dezer dagen kwam echter te Pargs een pendule in de veiling, waarop aan de achterzijde een strook pei kament was geplakt met het opschrift»Ik ondergeteekende verklaar, dat deze pendule uit mijn tijd afkomstig is. Lodewgk XVI." 1 De koningin van Madagaskar neemt ieder jaar op plechtige wijze een bad, waarbij honderden voor name personen te Antananarivo worden uitgenoodigd. Een correspondent van de Standaard weet hiervan het volgende te berichten. In eene groote zaal zat de koningin op een troon, die geplaatst was op een verhooging. Zij had een rood kleed aan, evenals de Malgassische grooten, die op den grond zaten, om dat bij de plechtigheid alleen Hare Majesteit een stoel mag hebben. Voor de Europeesche genoodig- den, dia door den eerste-minister werden ontvangen, was een kleine ruimte opengehouden. Nadat alle gasten binnen waren, werden door een aantal Malgassen water, rijst, honing en nog andere ingrediënten gebracht. In een gedeelte van de zaal brandde een helder vuur, hetwelk gevoed werd met hout dat niet rookte. Op dit vuur werd het badwater voor H. M. gewarmd, wat niet lang duurde, waarna het in een afgeschutte ruimte ge bracht werd. Naar dit deel der zaal begaf zich de Koningin en bleef daar een uur, gedurende welken tijd de rijst en het vleesch werden gekookt en de gasten zich verveelden. Ten laatste traden de personen, die de Koningin moesten helpen kleeden, naar voren en verdwenen ook achter het gordijn, na de handen in geparfu meerd water te hebben gewassehen. Tegen dat het geduld der genoodigden ten einde begon te loopen, verscheen H. M. uit haar heiligdom, gekleed in gala gewaad, met de kroon op het hoold. Geleid door den eerste-minister schreed zij door de zaal, in de eene hand een zilveren schaal houdend, waarin eenig badwater, met de andere dit water sprenkelend over de verzamelde gasten, die het als een eer be schouwen, op deze wijze bevochtigd te worden. Op dit oogenblik donderden buiten de kanonnen om den voike te verkondigen, dat de Koningin gebaad had en dat de onderdanen dit nu ook mochten doen. Toen Hare Majesteit weder op haar zetel had plaatsgenomen, werd zij door de hoofden der ver schillende stammen eerbiedig gegroet en boden dezen haar een geschenk aan, gewoonlijk bestaande uit een dollarstuk. Hierna werden de rijst en het vleesch genuttigd en daarmede was de plechtigheid afge loopen. In Mühlhausen, Elzas-Lotharingen, staken de apothekers. Onlangs maakte het bestuur van het plaatselijke ziekenfonds per circulaire bekend, dat het van af 1 Januari de levering van geneesmid delen enz. ook toestond aan drogisten. De apothekers, die hun monopolie bedreigd zagen, beantwoordden deze circulaire met de openlijke mededeeling, dat zg van af 1 Januari niets meer aan dat fonds zouden leveren. Het bestuur van het ziekenfonds bljjft vol houden, terwgl bovendien de apothekers bedreigd worden met een strafvervolging op grond van artikel 491 der Code Pénale. Maandag werd op Ha warden Castle", het verbljjf van Gladstone, een bal gegeven aan het dienstpersoneel, waarbij ook aanwezig waren de heer en mevrouw Gladstone, de schoondochter en de dochter van den ouden etaatEman enz. Het bal werd geopend door mevrouw Gladstone, die 82 jaar is, met den bottelier. Van den keizer van Oostenrijk worden eigen aardige karaktertrekken verhaald. Frans Jozef be hoort tot de rijkste, maar ook tot de spaarzaamste vorsten in Europa. Met betrekking tot persoonlijke uitgaven is hij zeer strengbij houdt hiervan boek, en wanneer in een jaar eens de uitgaven grooter gebleken zijn dan ze wel kouden wezen, wordt op het volgende jaar uitgespaard om het tekort te dekken. Alle rekeningen komen in een kastje van kersenhout, dat in de studeerkamer van den keizer staat. In dit kastje komen ook alle stukken, die de keizer niet wil behandelen. Keizer Frans Jozef geeft zelden en ongaarne een weigerend bescheid. Wil hg nu een stuk, dat hem door een minister wordt voorgelegd, niet ondertee- kenen, dan verdwijnt het in het kersenhouten kastje, en daar de ministers weten wat dat beteekent, wordt den keizer dan geen ander stuk over hetzelfde onder werp te r teekeniüg gegeven. Do vorst is in zijn kleeding

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2