1895 Nü. 4. Dinsdag 8 Januari. 825te jaargang. Hoofdelijken Omslag den tweeden Dinsdag in Februari VEEMARK T ontheffing van dienst, BEVOLKINGSREGISTER, Z E E - M I L I T I E De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrydagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnGn als huiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve san ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bg de heeren Nijgh Van Ditmar, te Sottordam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaar dors. Eaaeatfiiag van De prgs dor gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjja slechts tweemaal berekend. Geboorte-, lmwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, advertentiën voor S urea op Sea dajy der uitgave» OPENBARE VERGADERING VAN DEN 11AAD der Gemeente GOES, op WOENSDAG den 9 JANUARI 1895, des avonds te 8 uren. Goes, don 5 Januari 1894. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Punten van behandeling I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Benoeming van een laeraar in het Fransch aan de H. B. S. Het tweede suppletoir kohier van den voor 1894 zooals het door den gemeenteraad in zijne verga dering van 6 December 1894 werd vastgesteld, iï door Gede puteerde Staten van Zeeland, bij hun besluit van 29 December 1894 no. 47 goedgekeurd, en op heden aan den ontvanger ter invordering uitgereikt, welk kohier, in afschrift, gedurende vijf maandtu ter secretarie voor e3n ieder ter lezing zal liggen, kunnende binnen drie maanden na de dagteekeniag der aan slagbiljetten bezwaren tegen den aanslag, op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad worden ingebracht. Goes, den 4 Januari 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Ter bevordering van den handel in vee, zal te G O E S van tot den laatsten Dinsdag in October, tweemaal 's maands en wel den tweeden en vierden Dinsdag van ieder dier maanden eene gehouden worden. Goes, den 5 Januari 1395. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGEKSBERG VERSLUIJS. De aanvrage door miliciens, die geestelijken en bedienaren van den godsdienst bij erkende kerkgenootschappen of studenten in de godgeleerdheid zijn, om moet tuaschen den 20 Januari en den 1 Februari met het bewijsstuk worden ingediend bij den Burgemeester der gemeente, binnen welke zij voor de militie zijn ingeschreven. Goes, den 5 Januari 1895. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REfGERSBERG VERSLUUS. Voor het opmaken der staten ran bevolking en eene geregelde byhouding van het worden de ingezetenen op nieuw herinnerd aan hunne ver plichtingen tot hst doen van aangifte, waarvan liet verzuim gestraft wordt met hechtenis van ten hoogste 14 dagen o£ •ene geldboete van ten hoig^te honderd gulden. De verplichtingen zijn hoofdzakelijk de volgende: Bij vestiging; ia da Oeuieeute Hij, die zich in de gemeente vestigt, doet daarvan aangifte tan het gemeentebestuur binnen eene maand na zijne aankomst. Bij het verlaten der Gemeente Hij, die de gemeente metterwoon gaat verlaten, doet hiervan •ene verklaring aan het gemeentebestuur. Bij verhuizing binnen de Gemeente Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levende doet, binnen aebt dagen na zijne verhuizing binnen de gemeente, daarvan aangifte aan het gemeentebestuur. Ten aanzien van inwonende personen. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levende geeft, uiterlijk binnen acht dagen, aan het gemeentebestuur kennis van ieder lid, dat in zijn gezin wordt opgenomen of daaruit gaat, i n - won«nde dienst- en werkboden daaronder begrepen. Algemeene Voorschriften. Elke aangifte of verklaring gaat vergezeld van de opgaven, ter invulling van het bevolkingsregister noodig. Ieder door het gemeentebestuur daartoe opgeroepen, is ver plicht tot het doen der opgaren, zoooven vermeld. Elke eigenaar van gebouwen of erven is verplicht de wijkletter en het nummer daarop geplaatst, in goeden staat te onderhouden. Goes, den 5 Januari 1895 Burgemeester en Wethouders van Goe3, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. De lotelingen voor de Nationale Militie dazer gemeente voor de lichting 1895, die dienstplichtige nummers getrokken hebben en weUe verlangen mochten b\j do te dienen, kunnen zich daartoe >oor deu eersten Februari eerstkomende ter gemeentesecretarie aangeven, alwaar de ver langde inlichtingen te verkrijgen zijn. Goes, den 5 Januari 1895. Burgemeester en Wethouders van Gces, J. G. d. \V. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS Algemeen Overzicht. Waar ons wekelijksch overzicht de vorige maal geheel gewijd was aan een terugblik op het afge- loop9n jaar, hebben we ditmaal aan onze lezers eigenlijk de geschiedenis van twee weken in korte trekken mede te deelen. Wie echter daaruit zou willen afleiden, dat er overvloed van stof ter be- haudeliug aanwezig is, zou zich deerlijk vergissen. Integendeel, er is in de laatste veertien dagen op politiek gebied in het buitenland schier geene enkele beslissing gevallen, die voor onze lezers van eenig belang mag worden geacht, en we kunnen derhalve zeer gemakkelijk de draad weder opvatten, waar we die de vorige maal tijdelijk hebben losgelaten. Toen werd de aandacht vooral gevestigd op Italië en ook thans nog is dit het geval. Na den heer Giolitti is de radicale afgevaardigde Cavalotti tegen den beer Crispi opgetreden en heeft nieuwe ont hullingen gepubliceerd, die echter al evenmin een overweldigenden indruk hebben gemaakt. Koning Humbert heeft intusschen nog geene beslissing ge nomen of hij de Kamer zal ontbinden, dan wel het ministerie ontslaan, en de gebruikelijke nieuwjaars receptie, die door ieder met spanning werd verbeid omdat men verwachtte, dat de Koning bij die ge legenheid de binnenlandsche politiek zou aanroeren, heeft evenmin nieuw licht ontstoken, daar zij zich door niets onderscheidde, dan dat de Koning in het oog loopend vriendelijk tegen den heer Crispi was. Hieruit nu meent men te mogen afleiden, dat Koning Humbert voor zichzelf reeds een besluit genomen heeft, en wel om do Kamer te ontbinden, maar, zooals gezegd, zekerheid daaromtrent bestaat er niet. De groote moeielijkheid is bij eene Kamerontbinding, dat de begrooting zoo lang onafgedaan blijft, wat natuurlijk groote stagnatie veroorzaakt in den ge- regelden gang van het bestuurdoch wanneer men daartegenover stelt, dat toch inderdaad Crispi de eenige is, die met eenige kans van slagen de zaken in Italië op beteren en rasteren voet kan stellen, dan zou hot zeker alleszins toejuiching verdienen, wanneer de Koning hem handhaafde en de kiezers in de Kamer eene krachtige, regeeringsgezinde meer derheid brachten. Het »vóór of tegen Crispi" zal ongetwijfeld bij de vermoedelijk zeer aanstaande verkiezingen wel de strijdleus worden. Evenmin als de crisis in Italië kwam die in Hon garije tot eene oplossing. De Keizer begaf zich nog in de laatste dagen van December naar Pest, teneinde met verschillende politieke personen over den toestand van gedachten te wisselen, doch hij keerde tegen nieuwjaar naar Weenen terug, zonder eene beslissing te nemen. Hij is nu dezer dagen in Hongarije'» hoofdstad teruggekomen en dus zal de crisis wel spoedig worden opgelost. Het meest waarschijnlijk acht men het thans, dat de Ban van Croatië, graaf Khuen-Hedervary, met de samenstel ling van een nieuw kabinet zal worden belast, en dat de Keizer op die wijze wil trachten de liberale en nationale partijen weder nader tot elkander te brengen. Men grondt die meening vooral op het feit, dat graaf Khuen-Hedervary een zeer langdurig on derhoud met den Keizer heeft gehad, waarna hij onmiddellijk naar het gebouw der liberale club is gereden om te confereeren met de liberale partij leiders en den afgetreden premier Weckerlé, bij welke gelegenheid hij moet verklaard hebben beieid te zijn het program van het nu demissionaire kabinet te aanvaarden. Mocht dit zoo zijn, dan kan hij verze kerd zijn van den steun der geheele liberale partij in de Kamer. In Frankrijk zal de Kamer spoedig weder sa menkomen, niet slechts om de behandeling der be grooting ten einde te brengen, maar ook om een nieuwen president te kiezen, daar de pasgekozen heer Brisson als zoodanig reeds periodiek is afgetreden. Aanvankelijk schenen de gematigde republikeinen voornemens andermaal met den heer Méline in het strijdperk te treden, maar bij de weinige sympathie, die deze voorvechter der beschermende rechten bij een deel zijner partijgenooten bezit, schijnt men na ernstige overweging een andere gedragslijn te willen volgen. De regeering zou namelijk besloten hebben den minister van marine Felix Faure te bewegen zgn portefeuille neder te leggen en zich beschikbaar te stellen voor den presidentszetel der Kamer. De heer Faure heeft in de Kamer vele vrienden en men hoopt daarom hem gekozen te krijgen. Volgens de laatste berichten echter heeft de heer Faure voor hi voorzitterschap der Kamer bedankt. Intusschen set de regeering met kracht de toebe reidselen voort tot uitrusting van de expeditie tegen Madagascar. Do offlciöele rapporten omtrent de mis lukte zending van den heer Le Myre de Villers, be vattende een uitvoerig relaas omtrent diens weder varen te Tamatave, zgn ingekomen, en daaruit blijkt, dat de Koningin der Hova's zeer beleefd maar te vens zeer beslist geweigerd heeft de voorstellen van Frankrijk te aanvaarden. Er blijft dus niet anders over dan de expeditie uit te zenden en dit zal dan ook zoo spoedig mogelijk geschieden als het regenseizoen op Madagascar zal geëindigd zijn. Veel wordt in Frankrijk gesproken en geschreven over het plotseling ontslag van den heer De Lanessan, den gouverneur vau Indo-China. Dit ontslag vindt zijn oorzaak in het feit, dat de heer De Lanessan offlciöele stukken, die niet voor publiciteit bestemd waren, aan de redactie van de Paris heeft in handen gespeeld. De gouverneur noemt deze beschuldiging een dwaas praatje, en men verwacht daarom, dat hij na zgn terugkeer in het moederland de zaak niet zal laten rusten, maar in ieder geval is zgn ontslag een voldoDgen feit, en hij zou dan ook gisteren reeds uit Haïphong vertrekkeo, zoodat hij in hot begin der volgende maand te Marseille kan verwacht worden. De jonge Kug^ische Keizer geeft langzamerhand blijk, dat het hem ernst is met eenige hervormingen in zijn uitgebreid rijk, die niet zullen nalaten hem de sympathie van een groot deel der bevolking te doen verwerven. Een der voornaamste is op het oogonblik, dat hij den gouverneur van Warschau, den bekenden generaal Gourko, heeft ontslagen en vervangen door den tegenwoordigen Russischen ge zant bij het Duitsche hof, generaal Schuwaloff. Gene raal Gourko had zich in Polen zeer gehaat gemaakt door zijne groote gestrengheid en de maatregel van den Tsaar wordt derhalve door de Polen met dank baarheid toegejuicht. Wanneer we nu nog even den blik wenden naar Oost-Azië, dan zien we daar al evenmin veel voort gang in de zaken. De vredesonderhandelingen fcus- schen Ciiina en Japan zijn nog altijd niet begonnen. De Chineesche afgezanten zgn langs verschillende wegen naar Tokio vertrokken en willen nog eerst de aankomst afwachten van den Amerikaanschen gedelegeerde Forster. Men ziet, dat China geen. haast maakt, en het is daarom te begrijpen, dat Japan ook kalm voortgaat in Noord-Oostelijk China zijne krijgsbedrijven voort te zetten. Het Japauscbe leger heeft daar generaal Sung tegenover zich, een der weinige, zoo niet de eenige Chineesche legeroverste, die moed aan beleid paart. Dit maakt, dat de Ja panners voorzichtig moeten zgn, te meer omdat de winter in Mantschoerije zeer streng is ingetreden. Gelukkig voor hen beschikt generaal Sung slechts meer over 20,000 man, waarvan 12,000 te Moekden in oproer zijn en weigeren Krupp en andere kanon- nenfabrikanten verdere levering van vuurmonden aan China anders dan tegen contante betaliDg. GOES, 7 Januari 1895. De treurige berichten, die nog dagelijks tot ons komen, omtrent de gevolgen van de overstroo ming te Strijenham (men zie ook hieronder), zullen wel de overtuiging gewekt hebben, dat de nood daar hoog gestegen is. Het is daarom zeer toe te juichen, dat op verschillende plaatsen in onze pro vincie zich commissiè'n vormen, die een beroep doen op de bekende liefdadigheid van ons volk, teneinde door het inzamelen van giften gelden bijeen te bren gen om de zwaar beproefde bewoners vau Strijenham, die alles bij de ramp verloren, in hun ergsten nood te hulp te komen. Ook bier ter stede heeft zich zulk eene commissie gevormd en we vestigen gaarne de aandacht op achterstaande advertentie, waarbij gelden worden gevraagd voor dit menschlievend doel. Met aandrang wekken we onze lezers op om in ruime mate van huu liefdadigheidszin te doen blijken en we ver trouwen, dat velen aan de roepstem der commissie gehoor zullen verleenen. De bevolking der gemeente Goes bedroeg op 1 Jan. 1894 3079 m., 3547 vr., totaal 6626. Zij vermeerderde gedurende 1894 door geboorte met 98 m., 110 vr., totaal 208; door vestiging met 195 m., 281 vr., totaal 476; door ambtshalve in schrijving met 9 m.r 5 vr., totaal 14; gezamenlijk 204 m., 286 vr., 490 totaal. En verminderde door overlijden met 66 m., 60 vr., totaal 126; door vertrek met 192 m., 259 vr., totaal 451; door ambLlubo afschrijving uiet 0 m. 3 vr., totaal 3gezaiü6nlgk 192 m., 262 vr., totaal 454. Het bevolkingscijfer vermeerderde dus met 44 m. en 74 vr., totaal 118; en bedroeg op 31 Dcc. 1894 3123 m. en 3621 vr., totaal 6744. De stand der scheepvaartbeweging aan het Sas van Goes, gedurende 1894 was als volgt: Ingevaren 785 schepen met 48909 tonnen inhoud, uitgevaren 785 schepen met 49145 tonnen inhoud. Van den 5 Januari tot en met 16 was de haven dicht met ij3 bezet en dus de vaart gestremd. Van den lOn op den 11 n Juli was voor 1 tij het water zoo laag mogeljjk afgelaten. Gedurende het jaar 1894 is bij het gemeente bestuur van Goes aangifte gedaan van de volgende besmettelijke ziekten in deze gemeente: pokken 1 lgder, die is overledenfebris thypboïdea 2 lijders, dia beiden hersteldendiphteritis 2 Jgders, die beiden herstelden. Mazelen kwamen voor in 2 gezinnen, alle lijders genazen roodvonk in 56 ge zinnen 3 patiënten overleden en in 7 gezinnen zijn de lijders nog in behandeling. Door den minister van waterstaat is de heer A. Foudraine benoemd tot tij delg k buitengewoon opzichter bg de normaliseering van de Maas. Billniid-SSath. De gecombineerde collecte voor nieu wj aars- en broodbedee1ing bracht de niet onaanzienlijke som op van f 385,50. Zoolang er geld beschikbaar is worden hiervan weke lijks 256 K.G. brood uitgereikt aan 62 behoeftige huisgezinnen. Bg nader onderzoek is gebleken, dat de d o o r - braak van den zeedgk teStrijen, ge meente Poortvliet, een zeer eigenaardige is. Niet de storm, want op den bewusten Zondagavond van 30 Dec. was de wind niet buitengewoon sterk, en niet de hooge vloed zijn de oorzaak van de ramp geweest, maar een tot nu toe onverklaard verschijn sel heeft zich hierbij voorgedaan. Iemand op den zeedgk aanwezig, zag op een gegeven oogenblik aan de binnenzijde en aan den voet van den dijk een dikke waterstraal met groote kracht door den dijk komendeze werd steeds grooter en omvangrijker, tot dat weldra een gedeelte van den zeedgk land waarts over tuimelde. Aan den voet van den dijk is al zoo een gat van 7 a 8 M. diepte beneden den bodem der zee ontstaan en dit maakt de sluiting van de opening zeer bezwaarlijk. Vrijdag is door de ingelanden en het bestuur van de belangheb bende polders te Poortvliet een vergadering gehou den en daarin is besloten om in de eerste plaats den Zuidelijk, die den ondergestroomden polder van den Poortvlietschen polder scheidt, zeewaardig te maken. Den volgenden dag is dit werk besteed en aangenomen door den heer J. Geluk te Tolen voor 17975 gld. Intusschen zijn een honderdtal werklieden uit Poortvliet en Scherpenisse dapper bezig op ver schillende plaatsen sluizen of wachtheulen en de door de wegen gevormde doorritten in den Zuiddijk dicht te maken, benevens het zwakke punt te versterken van den binnendijk, die den overstroomenden polder van den Steenlandpolder scheidt. Deze laatste heeft op dit oogenblik door de strooming bij eb in den inloopenden polder het grootste gevaar. De groote Poortvlietsche polder met bet dorp Poortvliet en tal van hofsteden worden zeer bedreigd, zoodra een sterke wind Zuid of Zuidwest komt. De bewoners dier streek gaan dan ook niet naar bed, zoolang het water in zee niet gevallen isde meubels zijn op de zolders geborgen, het vee is naar andere gemeen ten gebrachtkinderen, ouden en zieken zgn zoo veel mogelijk op andere dorpen in kwartier. Zooals we reeds gemeld hebben is het gehucht er het ergst aan toedit was bevolkt door 195 menschen die 35 huisgezinnen vormden en in evenveel huizen woonden. Van deze 195 bewoners kunnen thans slechts 50 in hun levensonderhoud voorziende anderen moeten dag op dag van voedsel, kleediug en brandstoffen worden voorzien, daar zij bij de overstrooming alles verloren hebben. Zes huisgezin nen samen 48 personen tellende hebben hun verblijf ia de gemeente-schoolde anderen zijn bij vrienden en familieleden. Van andere zijde meldt men ons nog: Bij de uitgevoerde peilingen in den val van den zeedgk te Strijenham is gebleken, dat bij laag water de diep to 6 7 M. bedraagt. De begrooting van de herstelling van den zeedgk zal nu spoedig op gemaakt zijn en de aanbesteding kan in den loop der week waarschijnlijk plaats hebben. Zoolang het zeewater vrijen toegang tot het poldortje heeft, blijft het gevaar voor den Poortvlietschen polder bestaan, daar de Zuiddijk niet hoog en oogenschjjnlijk niet sterk iB. Tot heden werken weer, windrichting on lage vloeden ten goede mede. Bg hoog water staat

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1