Een HUIS en ERF, VBRTENTI ."El HST. verkoopen: op Vrijdag 11 Januari 1895, Huisraad en Inboedel, eene DIENSTBODE, Openbare verkooping. Vrijdag 18 Januari 1895, 1. Een Woon- en Winkelhuis 2. EEN WOONHUIS en ERE, Eene partij HUISRAAD, Werk- of Keukenmeid, Timmer- en Metselzaak Timmerman en Metselaar TE KOOP bij inschrijving: 2042 K.G. IULLEN en 327 VELLEN, de Aardhoop, STOUMBOUTDIENST Beestenpeeënzaad. fc. I Chrysanthemum-salade is de niouwste uitvin ding op culinair gebied. Men heeft die te danken aan het verre Japan, waar zij samenhangt met de galanterie jegens het schooue geslacht. De tot het diner genoodigde gasten plegen namelijk voor de gastvrouw exemplaren van de groote Japansche bloem mee te brengen. Deze verplukt ze eigenhandig, legt de bloembladeren in oen saladebak en kruidt ze met zout, peper, azijn en oliedaarna giet zg over het mengsel een groot glas wijn, bg voorkeur oude madera uit, en na goed door elkaar gewerkt te zijn, is de salade gereed. Een der sollicitanten naar de onlangs te Elle- woudsdijk vacante betrekking van hoofd der school, aan wien, evenals aan nog veertig andere mede dingers, het genoegen eener benoeming moest ont zegd worden, doch die zich klaarblijkelijk nog al idealen had geschept, drong op ongepaste wijzo de secretarie binnen. Hij eischte daar als het ware ver antwoording over zijn passeering bij de benoeming en beleedigde ten slotte den burgemeester zoodanig, dat het dezen geraden scheen dien ongenooden gast, die weigerde de secretarie te vei laten en een drei gende houding aannam, door middel van de politie op straat te laten zetten, hetgeen niet dan na vrij hevig verzet plaats had. (Tel.) Een der merkwaardigste kerken is die in bet Preudenthal, in het Schwarzwald. Zij is zoo gebouwd, dat de mannen de vrouwen en omgekeerd de vrouwen de mannen niet zien kunnen, want zij bestaat uit twee vleugels, die in een hoek uitloopen. In dien hoek staat de kansel; de rechtervleugel is voor de mannen, de linker voor de vrouwen. Te Winchester, in Massachusetts, wordt een mausoleum gebouwd, zooals de wereld er waarschijn lijk geen tweede zal hebben. Het zal 21{-X millioen francs kosten en wordt door zekora mevrouw Hillier opgericht voor haar echtgenoot, wiens stoffeljjk over schot rust in een kist van 250,000 francs, een meester werk van beeldhouwkunst. Het mausoleum is 100 voet lang, 60 voet breed en 75 voet hoog, gekroond door een koepel. Het voornaamste portaal is 36 voet hoog; de deuren zijn van smeedijzer met bronzen ornamenten. De deurklinken zijn van massief goud en elke weegt 2 kilo de groote lamp, die in het mausoleum brandt, heeft 50,000 francs Een tweede Salomo! Bij een dorpsrechter in den Uniestaat Georgia kwamen onlangs twee vrou wen, die elkaar het moederschap betwistten over een knaapje van 10 maanden en de wijze en recht vaardige man zat met dat geval niet weinig in de war. Eensklaps schiet hem de geschiedenis te binnen van Salomo's rechtspraak en vol heilige geestdrift legt hij het knaapje op de tafel, neemt een ontbijt- mesje en zegt op plechtigen toon tot de beide vrou wen, dat hij het kind door midden zal snijden en aan elk de helft geven. En beide moeders riepen in wanhoop uitGenoeg, groot man, genoeg, doe dat niet, houd fhem liever zelf." In een wip waren zij de rechtzaal uit en lieten er den mislukten Salomo met den schreeuwenden bengel achter. Een socialistische afgevaardigde van Orleans, Groussier, beslist vijand van het kapitaal, staat op het punt millionair te worden. Een oud-oom van moederszijde, die in Amerika schatrijk werd en wiens eenige nakomeling hij is, ligt aldaar op sterven. Het zal nu te bezien staan of hg in practijk even eens denkt als in theorie. Onder alle vorstinnen staat, wat zielenadel betreft, het hoogst de edele en liefdevolle keizerin van Japan. Haar belangstelling in het lot der armen en geringen is grenzeloos, eyenals haar liefdadigheid, en zjj legt zich allerlei onthoudingen op om te meer te kunnen geven. Geheel Japan spreekt nog altgd over haar liefdevol bezoek aan den trouwen dienaar van zijn keizer en zijn volk, prins Iwakura, toen deze op zijn sterfbed lag, waar zij hem bleef ver zorgen, totdat hij de oogen sloot. Geen wonder, dat het volk haar op de handen en in het harte draagt. Na den brand van het keizerlijk paleis mocht zij dan ook in een allerliefst gedichtje terecht schrijven Indien iemand meenen mocht, dat ik van residentie ben veranderd, dwaalt hij. Ik heb altijd gewoond in het hart van mijn volk, en hoop uit die dierbare woonplaats door niets ter wereld verdreven te zullen worden." Het aantal personen dat bg de troonsbestijging vau Keizer Nicolaas kwijtschelding of vermindering vau straf heeft gekregen, bedraagt niet minder dan 20,000. Bij dit getal zal het niet blijven, omdat do met het onderzoek der processtukken belaste autoritei ten nog niet gereed zijn. Een aantal der ontslagen gevangenen zijn intus- scben weder in de gevangenis teruggekeerd wegens nieuwe vergrijpen, meestal begaan wijl zij er niet in slaagden dadel ijk werk te vinden. Niet alleen verkiezingsschandalen maar ook knoeierijen in het beheer der geldmiddelen zijn thans te Toulouse ontdekt. Een speciale commissie heeft aan het licht gebracht, dat er fr. 80,000 verduisterd is. Nu zegt het ontbonden stadsbestuur, dat deze gebruikt zijn voor de betaling van extra-diensten maar het personeel heeft maar een paar maanden van hot jaar iets uitgevoerd. Vele der beambten waren eenvoudig verkiezingsagenten, wier loon ge boekt werd bv. onder het hoofdinspecteur van het plaveisel, waaronder dan een aantal posten voor kwaaien. Ook was er een gas-inspecteur voor de gebouwen der geheel electrisch verlichte admini stratie; en dit gewichtige personage stak fr. 1500 in den zak althans volgens de boeken Groote beweging heerseht in de stad en de ver bittering tegen de radicaal-socialisten is algemeen. Gedurende de Kerstdagen zijn aan het Lon- densche postkantoor 5000 personen meer werkzaam geweest dan gewoonlijk. Zij werden allen gekozen uit de werkloozen en nagenoeg allen bleken het hun geschonken vertrouwen waardig. Het gewone aantal postambtenaren bedraagt 21000, zoodat er thans 26000 werkzaam waren. In het hoofdkantoor waren 4000 personen bezig met het sorteeren van brieven, wat niet te verwon deren is, wanneer men bedenkt, dat er 31 millioen brieven meer moesten bezorgd worden dan anders. Te Clermont-Ferrand is men van plan het achtste eeuwfeest van den kruistocht van Peter den kluizenaar luisterrijk te vieren. Men stelt zich voor een gedenkteeken op te richten en bovendien eene tentoonstelling te organiseeren en steekspelen te laten houden. De heer Berson, adsistent van het meteorolo gisch instituut te Berlijn, heeft dezer dagen een zeer merkwaardigen tocht ondernomen met de ballon Phoenix". De grootste hoogte, die tot dusver be reikt was en den dood van de luchtreizigers Spinelli en Sivel ten gevolge had (in 1875), wordt op 8600 M. geschat. Berson was in Mei 1894 tot 8000 M. gestegen, en toen, ofschoon hg zuurstof inademde, bewuste loos geworden. Ditmaal ging hot hem beter, ofschoon hij een hoogte van 9150 M. bereikte; en, naar hij verzekert, bad hij het zonder gevaar nog wel 1000 M. hooger kunnen brengen, maar de ballast was op. Op die ontzaglijke hoogte daalde de thermometer tot 47.6 graden Cels. onder het vriespunt, en de barometer wees slechts 231 m.M. De commissie, die zich sinds een paar maan den bezig hield met een onderzoek naar de knoeie rijen in het gemeentebestuur van New-York, is thans gereed met haren arbeid en zal in Januari haar rapport indienen bg de wetgevende macht. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de geheele politiemacht van New-York op groote schaal omkooping pleegde. Zelfs hooggeplaatste amb tenaren lieten zich door misdadigers omkoopen, om hen ongemoeid te laten. De meeste ambtenaren had den hun post voor groote sommen gekocht, en haalden de schade in door het toestaan van allerlei oneerlijke praktijken. Zoo werd Donderdag de inspecteur Williams ver hoord, die al bijzonder veel op zijn kerfstok had. Hij had 83 verdachte huizen onder zijne bescher ming en zich verklaard tegen het voorstel van den schoolraad, om eenige dezer te doen sluiten, wijl zjj diclR bij scholen gelegen waren. Hij zeide, dat hjj geweigerd had die te sluiten, omdat ze te zeer in trek waren bij het publiek. Van alle kanten ont ving hij steekpenningenzelfs gaf men hem zijden kousen om hem gunstig te stemmenToen men hem vroeg, vanwaar hij zijn fortuin had verkregen, antwoordde hij»Uit China en Japan." Het hoofd der politie, Thomas Byrnes, als getuige gehoord, erkende, dat hij 300.000 dollars in huizen had belegddit geld had hij volgens zijn zeggen gewonnen met beursspeculatiën, waarin hij was bij gestaan door Van der Bildt en Jay Gould. Byrnes moest erkennen, dat de toestand jammerlijk is en radicale hervormingen noodig zijn. Hij heeft zelf zijn ontslag ingediend, maar den burgemeester aan geboden voorloopig nog zijne hulp te verleenen bij het tot stand brengen van verbeteringen. Dat het onderzoek aanleiding zal geven tot een zuiveringsproces in het gemeentebeheer van New- York, werd reeds gemeld; 't is te hopen, dat men in den Augias-stal geen plekje ongeieinigd zal laten. De heer Gottlieb von Klackenburg in Zuid- Afrika heeft een racende struisvogel, die stappen neemt van 14 voet en 22 mijl (35 K.M.) in 't uur loopt. De eigenaar daagt thans voor een prijs van 10,000 dollars een wielrgder (liefst Meintjes) tegen dezen vogel uit, over een afstand van 20 mijl op den weg. Een buitengewone visch vangst heeft men in de baai van Beauvoir, nabij Saint-Nazaire, gemaakt. Veertien dagen lang hebben de visschers dagelijks een millioen haringen op den wal van Piriac ont scheept. Een maand geleden verkochten zij die visch voor 20 francs per duizend, thans kan men ze reeds voor 5 francs of 100 voor 50 centimes krijgen en als de vangst zoo doorgaat, zal men er ten slotte nog mest van moeten maken. Te Hamburg werd dezer dagen een walvisch aangebracht, die tegen entrée zou tentoongesteld worden. Terwijl men bezig was het 12,000 pond zware dier met een kraan in een schuit over te brengen, brak de ketting. De walvisch kwam neer op twee werklieden, van wie d© een dadelgk gedood en de ander zwaar gewond werd. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Jl. Woensdagnamiddag had in het café»Hart man" te Goes de aanbesteding plaats van het ver voeren der materialen van de af te breken schuur, vroeger toebehoord hebbende aan Joh. MolteOude- lande, naar de hofstede van L. De Jager te Kat- tendijke. Hiervoor werd ingeschreven door de volgende vrachtrijdersJ. Van Liere te Ovezande voor f 659, M. Do Jonge te Kloetinge voor f499, G Jeronimus te idem voor f490, M. Zandee te Goes voor f480, W. Duvekot te idem voor f475, C. Kat else te idem voor f449, Joh. Leendertse te Wemeldinge voor f439, J. Schrier te Kattendijke voor f425 en A. Koole te Wilhelminadorp voor f400. Aan laatstgenoemde is het vervoer vergund. Burgerlijke Stand van Goes van 1 tot 4* Jan. 1895. Ondertrouwd 3, Jan Grollen, 44 j., jm., en Adriana Hillebrand, 46 j., jd. Geboren 1, Theodoor, z. v. Laurus Duvekot en Anna Van den Heuvel; 2, Marinus, z. v. Jan Huige en Jannetje Vroonland8, Jacob Marinus, z. v. Janus Koistaiaje en Maria Van der Weele Marinus Willem, z. v. Jacob Knuist en Rachel Brouw. Verkcopingan en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Iuforiratiés. 5 Jan 's Heerenlioek, houtwaren en varkens, Hollmann. 7 Bergen-op-Zooni, verp. viaicherijen, Bestuur Visseherijen. 8/9 Goes, bibliotheek, Mulock Houwer. 9 Driewegen, inboedel, Van der Kloes. 11 Ierseke, inboedel, huis en erf. Prins. 17 Ellewoudsdjjk, huis, schuren, erf, tuin, boomgaard, bouwland, zijkantweg, P. Overman. 18 W olfertsoijk, huizen en huisraad, Pilaar. Feb., Goee, 4 hofsteden, Pilaar. 25 Gravenpolder, boereninspan, mr. Liebert. 27 f 'a-Gravenpolder, booreninspan, mr. Liebert. 28 Waarde, inspan, Mulock Houwer. 28 Kats, inspan, Noordijke. 1 Mrt., Biezelinge, boeroninspan, Mulock Houwer. 6/7 Kapelle, boereninspan, Gallis Merens. 7 Waarde, inspan, Hollmann. 14 Krabbcndijke, boereninspan, Hollmann. - Ellewoudsdijk, inspan, Hollmann. Watergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 8 Januari 8.34 92 2.38 3.4 6 9.34 10.10 8.32 4.4 7 10.46 11.22 4.40 5.16 8 11.58 5.52 6.28 9 0.31 1.3 7.1 7.33 10 1.32 2.— 8.2 8.30 11 2.26 2.52 8.56 9.22 Marktberichten. MIDDELBURG, 3 Januari 1895. Uit Walcheren was heden slechts een kleine aanvoer van granen Ier markt, zeer weinig ging er in den handel om en uitgenomen Tarwe, die 20 ets. hooger werd gekocht, bleven prijzen van alle andere artikelen onveranderd. Boter f 1,a 1.10 per K.G Eieren f 4,40 per ÏOO stuks. Voorspoedig bevallen van een Jongen: J. C. A. LANDRY—KAKBBEEKE. Marengo, 1 Januari 1895. De ondergeteokende wenscht zijnen vrienden en kennissen, te Goes en om streken, van harte een recht gelukkig en gezegend jaar toe. G. J. v. d. BOSCH. Wiesbaden, 1 Januari 1895. V Ds. C. R. VAN LELY VELD betuigt door deze zijnen oprechten dank voor de bewijzen van belangstelling, bij den aanvang dos jaars door hem ontvangen. De ondergeteekenden betuigen hun harteïijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, zoo van hier als van elders, op 1 Januari ontvangen. A. GEENE. A. GEENE—Zwartepoorte. 's-Heer Hendrikskinderen, 1895. Voor de vele blijken van belang stelling dezer dagen ontvangen, betuigt de ondergeteekende zijnen harteïijken dank. Krabbendnke, 31 December 1894. J. N. ELENBAAS. schrift of uittreksel van de stukken kan worden bekomen door heD, die bij de aanvraag bGlang hebben III. dat binnen drie weken, te rekenen van 4 Januari 1895, schriftelijk be zwaren bij hun college kunnen wor den ingediend. Middelburg, 31 December 1894. Gedeputeerde Staten voornoemd, DE BRAUW, Voorzitter. W. POLMAN KRUSEMAN, Griflier. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, gelet op art. 9 2 van het Reglement op de tramwegen (Provinciaal blad no. 14 van 1889 en 116 van 1891); maken bekend: I. dat eene aanvraag is ontvangen om vergunning tot het leggen van spoor staven in verschillende wegen, ten dienste van den aanleg van een paardentramweg van het station Kruijiijij^eji naar den Ierseken- dam, met zijtak H. dat dagelijks op de werkuren ter Provinciale Griffie inzage en, tegen betaling der kosten, af- De Notaris C. PRINS te Kruiningen zal des voormiddags te 10 uren, ten sterf- huize van de weduwe Faulue $cliou> wennar te Ierseke waaronder KabinetLadetafelStoelen Tafels, Kachels, 2 Yeeren Bed den, Naaimachine, Koper-, Tin-, Blik-, IJzer-, Glas- en Aardewerk. En daarna ten herberge van den heer C. Van Wageningen te Ierseke te Iersekein de Langeville, kadaster sectie G no. 781, groot 44 Centiaren. Dadelgk te aanvaarden. Met Februari wordt door mevrouw MOORREES te Amsterdam gevraagd: voor meid alleen, die een burgerpot koten kan. Loon 90 a 100. Information te bekomen bij mevr. VAN WEEL—OvEBMiN te Wolfertsdjjk. De Notaris PILAAR zal in de gemeente Wolf aartsdijk, verkoopen A. des voormffidags te 10 uren, in de herberg bg P. Korstanje met Schuur en Erf, aan het dorp Oostkerke, aan de Oude Kaai, bewoond door de wed. Janus Snoep. aan bet Papeweegje, bewoond door Corns Zweedijk. 13. des middags te 12 uren, aan het woonhuis sub 1. bestaande o. a. in 1 Kabinet, 1 Linnen kast, 2 Klokken, 1 Kleerkist, 4 Bedden met toebehooren, 1 Kachel, Tafels, Stoelen, Spiegels, 1 Vloerkleed, 1 Windmolen 1 Slijpsteen, 1 Geeselsteen met paard, 1 Bascule, Maten, Zeeften, Schoppen, eene partij Steen, Aardappelen, Man gels en Stroo, 1 Varken, 9 Kip pen en Haan, 2 Geiten; alsmede den Winkelopstand enz. Gevraagd tegen Februari of Mei hoog loon. Adres: boekh. KLEEUWENS ZOON, Goes. De ondergeteekende maakt bij deze zijn geachte cliSntèle bekend, dat bij zijn heeft overgedaan aan zijn zoon, tevens vriendelijken dank betuigende aan allen, die hem, gedurende een reeks van jaren, hun vertrouwen hebben geschonken en beveelt zijn opvolger in diezelide gunst aan. Hoogachtend, C. LINDENBERSH. Mg refereerendo aan bovenstaande ad vertentie, beveel ik mij zeiven als minzaam aanbelovende een nette en eorlijke bediening. Hoogachtend, i. LINDENBERGH Cz. WEMELDINGE, 1 Januari 1895. ALSMEDE 80 VOER, vermeldende hetzij voor geheel of voor de helft, liggende in en achter de Meestoof »do Vijf wegen" te Heinkenszand. I Biljetten worden ingewacht tot uiter- I lijk 7 Jan. 1895, bij den Boekhouder D. VERMET te s-Heer Arendskerkebij wien tevens inlichtingen te bekomen zijn. tnsschen MIDDELBURG en ZIERSKSEE. CORRESPONDEERENDE VAN EN NAAR ZIERIKSEE OP DEN SPOORWEG TE GOES. JANU4RI 1895. Amsterdamsche Tijd. 7. Middelb. n. Zieriksee. y. Zioriksce n. Middelb. 'a mor. 'Bmd. 'smor. 'smd Zaterdag 5 Zondag 6 Maandag 7 Dinsdag 8 Woensd. 9 Donderd.10 Vrijdag 11 Zaterdag 12 Zondag 13 Maan dag 14 Diasdag 15 Woensd. 16 Donderd.17 Viydag 18 Zaterdag 19 7,40 1,30 7,40 7,40 1,30 7,40 1,30 7,40 1,30 7,40 1,30 7,40 1,30 7,40 1,80 7,40 7.40 1,30 7,40 2 7.40 1,30 7,40 1,30 7,40 1,30 7,40 1,80 Zaterdag 5 Zondag 6 Maandag 7 Dinsdag 8 Woensd. 9 Donderd.10 Vrydag 1L Zaterdag 12 Zondag 13 Maandag 14 Dinsdag 15 Woensd. 16 Honderd. 17 Vrijdag 18 Zaterdag 19 7,50 1,80 7,50 7,50 1,30 7,50 1,30 7,50 1,80 6,30 2,— 7,50 1,30 7,50 1,30 7,50 7,50 1,30 7,50 1,30 7,50 1,30 6,30 2,— 7,50 1,30 7,50 1,30 De Omnibus in correspondentie rijdt af van Goes, plein Stalhouderij M. Rijk, 's-Heer-Hendrikskiüderenstraat, op het uur van afvaart van Ziertkzee en éen uur na afvaart van Middelburg. Lichte goederen uur te voren te be zorgen bij den Agent M. RIJK. Voor zware goederen afzonderlijke wagens. 80 Kilo's Te bevragen aan bet Bureau vau dit blad.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 3