Dit idéé van de lijfrente schoon op andere wijze reeds algemeen toegepast is zeer verstan dig. Immers hierdoor is het geld der vrouw niet alleen veilig tegen verkwistende of speculatieve echt genoot^, maar kan zjj erop rekenen, als zij onge huwd blijft, op middelbaren leeftjjd een vast inkomen to Vez tten. Zoodra miss Eccles met hare cijfers jvoor den dag komt, zal ik nader op het plan in onze kolommen terug komen. Iutusschen is die huwelijksverzekering een stap in een nieuwe (een goede) richting, die men ook in Nederland wel in het oog mag houden." Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. Gein. te Schore de heer P. G, Moeton, cand. Op 25 Maart zal het dubbel algemeen college in Den Haag samenkomen, ter behandeling van eenige wijzigingen in het Algemeen Reglement op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen" bij de hervormde gemeenten in Nederland. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. Strafzaken. In het afgeloopen jaar werd door 14 personen de strafvervolging voorkomen, door het betalen van het maximum der geldboete. Er werden 11 requesten om giatie ingediend, op 2 er van werd gunstig beschikt, 4 werden afge wezen, terwijl er nog 5 in behandeling zijn. Door het Openbaar Ministerie werd in 4 zaken hooger beroep aangeteekend, terwijl 7 beklaagden hooger beroep aanteekenden. Cassatie werd niet aan geteekend. Burgerlijke zaken. In het jaar 1894 werden behandeld 88 civiele zaken, waarvan 77 bij eindvonnis werden afgedaan, 10 geroieerd van de rol en 1 onafgedaan bleet. Daarvan werden 30 bij tegenspraak en 58 bij ver stek behandeld. Er werden 8 verzoeken gedaan om kosteloos te procedeeren, waarvan 5 werden toegestaan en 3 ge- weigeid. Er hadden 6 verzegelingen en 5 ontzegel in gen plaats. Er werden 5 geheime testamenten geopend. 80 benoemingen van voogden, curators enz., en 80 beëedigingen van schatters hadden plaats. 97 memoriön van successie werden beëedigd. 26 scheepsverklariDgen werden afgelegd en 41 boedelscheidingen en openbare verkoopen werden door den Kantonrechter bijgewoond. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting 4 Januari 1895. Heden zijn veroordeeld J. V., 69 j., weduwe van C. B. te Kats, wegens diefstal tot f 3 boete of 3 dagen C. P. Az 16 j. en O. R. Jz., 16 j., beiden te Scbore, wegens stroopery ieder tot f 3 boete of 3 dagen; A. v. S., 23 j. en A. R., 25 j, beiden te Ierseke, wegens huisvredebreuk ieder tot 2 maanden gevangenisstraf; I. J. P., 3L j te Ierseke, wegens jachtovertreding en wederspannigheid tot 2 maal f 10 boete of 2 maal 8 dagen hechtonis en 6 maanden gevangenisstraf; W. B., 19j., te Gors, wegens mis handeling tot 2 maanden gevangenisstraf. Vrijgesproken werd: M. P., 19 j., te Kats, beklaagd van beschadiging. Liberale IJiifie. Het bestuur der »Liberale Unie" heeft aan de kiesverenigingen eene circulaire gezonden, van dan volgenden inhoud »Het Bestuur acht voor de Liberale Unie" den tijd gekomen om een hervormingsprogram samon te stellen, waarvan de verwezenlijking in de naaste toekomst moet worden nagestreefd. De herhaalde erkenning tcch van het na de verkiezingen van dit voorjaar opgetreden kabinet, dat het de bewerking eener kieswet als zijne hoofdtaak beeft te beschou wen, opent de verwachting, dat binnen een niet lang tijdsverloop de aandacht van het land voor een nieuw kiesrecht-ontwerp zal worden gevraagd. Is thans nog niet bekend, wat dit wetsontwerp zal behelzen, en of het door de vooruitstrevende libe ralen kan worden gesteund, het lijdt in elk geval geen twijfel, of eene volksvertegenwoordiging op breedeten grondslag dan de tegenwoordige kan niet lang meer uitblijven. Wil de >Liberale Unie" in het nieuwe tijdperk van wetgevenden arbeid dat daarna zal aanvangen, den gewenschten invloed in 't belang eener vrijzinnige hervormingspolitiek blij ven ontwikkelen, dan acht het Bestuur het noodza kelijk, dat men zich thans reeds nauwkeurig reken schap geve van de richting, waarin alsdan moet worden gestuurd, en tot overeenstemming kome omtrent de hoofdlijnen van een practisch pogram, waarin alle vrijzinnigen voor samenwerking in do- moeratischen geest hun blijvend vereenigiDgspunt kunnen vinden. Het Bestuur meent uit verschillende kenteekenen te mogen opmaken, dat ook in meerdere bij de Unie aangesloten kiesverenigingen het besef dezer nood zakelijkheid levendig is. Het is van oordeel, dat de besprekingen over zulk een program, hier en daar gehouden, eerst dè,n tot eene vruchtbare uitkomst kunnen leiden, wanneer meer algemeen do zaak tot een onderwerp van gedachtewisseling wordt gemaakt. Het acht het daarom gewenscht, alle aangesloten kiesverenigingen uit te noodigen, de samenstelling van zoodinig program tot een punt van beschouwing te maken. Nadat de verslagen daarover bij ons zullen zijn ingekomen, zullen wjj onverwjjld de noodige voor stellen voorbereiden, die aan eene algemeene ver gadering zullen worden voorgelegd. Wij onthouden ons ervan, reeds nu bepaalde conclusiën aan uw oordeel te onderwerpen, omdat wij het noodig achten, uit dan boezem dur vereenigingen in bet geheele land allereerst de zelfstandige uiting barer gevoelens te hooren. Intusschen achten wij het van belang, zonder daar om de vrijheid uwer overleggingen te beperken, op onderwerpen, die daarbij inzonderheid ter sprake zullen moeten komen, uwe aandacht te vestigen in eene hierbij gevoegde nota. Met belangstelling ziet het Bestuur, zoo mogelijk vóór 1 Maart, den uitslag uwer overwegingen te gemoet." Aan deze circulaire is eene reeks van vraagpunten toegevoegd, die voorafgegaan wordt door de volgende nota »Nog steeds kan voor de Liberale Unie" het verkieringsprogram van 1891 tot grondslag dienen. Dit program is destijds in all9 aangesloten kiesver- eenigingen met grooten bijval begroetaan een deel daarvan de belastingparagraaf is reeds een begin van uitvoering verzekerdin de Algemeene Vergadering van 1893 mocht de nadere toelichting van een ander deel de sociale paragraaf met aanwijzing van veol wat verder in die richting kan en moet worden gedaan opnieuw warme instemming oogsten. Intusschen beantwoordt dat program, zooals het in 1891 is geformuleerd, niet meer aan de tegen woordige behoeften. Daarom draagt het te zeer den stempel van don tijd, waarin het is opgesteld. Een deel van het toen gewenschte is in vervulling ge komen, een ander deel is door den loop der omstan digheden op den achtergrond geraakt, terwijl ten aanzien van sommige onderwerpen nadere ervariDg en later onderzoek wijziging en aanvulling gewenscht doen schpnen. Omtrent de noodzakelijkheid eener spoedige kies- rechtuitbreiding, staat de Liberale Unie zeker nog altijd op het standpunt, ingenomen bij het besluit der Algemeene Vergadering van 26 November 1892. In afwachting van het in te dienen wetsontwerp, schjjnt het thans niet hot oogenblik over de kies recht-hervorming uit te weiden. Ten gevolge van de uitbreiding van het kiesrecht zullen de sociale vraagstukken het meest op den voor grond treden." Na opsomming van wat het program van 1891 daaromtrent bevatte gaat hot bestuur aldus voort »A1 is aan sommige daar uitgesproken weuschen een begin van uitvoering gegeven, in hoofdzaak blijft dat alles in onderdeelen misschien scherper geformuleerd nog behooren tot die eischon, naar welker verwezenlijking moet worden gestreefd. Daarnevens bohooren de volgende vragen ernstig te worden overwegen of niet nu schromelijke misbruiken, vooral door de enquête, zijn aan het licht gekomen ook wet telijke bepalingen tegen overmatig9n arbeid van volwassen mannen noodig zijn of nu de agrarischo verhoudingen zooveel te wenschen overlaten naast eene gehoel nieuwe regeling van het arbeidscontract, ook niet eene her ziening van het pachtcontract tot een voorwerp van 's wetgevers zorg moet worden gemaakt of niet het onteigeningsreclit uitb -eiding behoeft, vooral ook ter bevordering van den bouw van ge zonds arbeiderswoningen en ter vergemakkelijking van de opruiming van hygiënisch slechte woningen of nu da tegenwoordige armenwet in haar wer king tot zooveel onbillijkheid en hardheid aanloiding geeft de armverzorging niet op andere grondsla gen behoort te worden geregeld, zoowel tot betere leniging vau werkelijke armoede als tot doeltreffen der bestrijding van het pauperisme of niet de overheid, direct of indirect als werk geefster optredende, bepalingen behoort te maken omtrent arbeidsduur en loon, daardoor tevens «en voorbeeld gevende aan de particuliere nijverheid of nu moer en meer liet besef doordringt, dat het zwaartepunt der maatschappelijke verbetering ligt in de ontwikkeling van het opkomsnd geslacht de gemeenschap niet meer dan tot nog toe de zorg voor verwaarloosde kinderen, onder wettelijke beperking der vaderlijke macht, zich behoort aan te trekken of niet, met het oog op de roeping, die hot gezin in het maatschappelijk leven te vorvullen heeft, de huwelijkswetgeving herziening eischt of niet, ook afgescheiden van die herziening, de maatschappelijke en de rechtstoestand van de vrouw verbetering boboeven of niet van overheidswege meer gedaan kan wor den om het misbruik van sterkedrank te keer te gaan; of niet, ook om de gemeenschap in staat te stellen, aan hare zich steeds uitbreidende verplichtingen te voldoen, onder sommige omstandigheden de rechten van don Staat op nalatenschappen moeten worden uitgebreid. Op het terrein der belastingen, waarop r6eds in den geest van het program der Liberale Unie" be langrijke stappen zijn gedaan, rijst de vraag, of niet de hervorming van ons belastingstelsel in de rich ting van belasting naar draagkracht nog verder be hoort te worden voortgezet, riiet alleen door de weldra te wachten herziening der personeele belas ting, maar onder meer ook door eene uitbreiding van de successiebelasting. Dat vooral ook do herzie ning van het gemeentelijk belastingstelsel, trouwens door de Regeering aangekondigd, dringend noodza kelijk is, zal wel niet worden betwist. Omtrent de administratieve rechtspraak luidde het program van 1891: »Die rechtspraak worde zoo geregeld, dat de burger gevrijwaard is tegen willekeurige wetstoepassing door de overheid". Dat thans, nu de regeling hiervan door den arbeid eener staatseommis8iQ is voorbereid, op bespoediging van zulk eene regeling behoort te worden aangedrongen, behoeft geen betoog. Met niet minder nadruk dient echter ook de vraag to worden herhaald, of het niet meer dan tjjd is, om over te gaan tot vereenvou diging van ons procesrecht in burgerlijke zaken, opdat met minder omslag en kosten en in korter tijd dan thans, vooral ook in kleinere zaken, recht kan worden verkregen Ten aanzien van bet defsnsievraagsiuk zal wel de vraag op den voorgrond blijven, of niet met klem moet worden aangedrongen op de spoedige invoering van het door de rechtvaardigheid geboden beginsel van persoonlijke vervulling van den dienst plicht in zijn zuiveren vorm. Daarnevens moet ech ter de vraag gesteld worden, of niet behoort te worden gestreefd naar eene organisatie onzer strijd krachten en weermiddelen, waarbij ernstig rekening wordt gehouden met de internationale verhoudingen, die in redelijkheid kunnen worden voorzien, en met, de financieele lasten, die in redelijkheid door de uatio kunnen worden gedragen wolk laatste punt te meer klemt, nu nog zooveel geld wordt besteed aan militaire uitgaven, waardoor de weerbaarheid later blijkt niet of Z6er weinig te zijn verhoogd." Omtrent de koloniale paragraaf van het program van 1891 acht het bestuur het overbodig in verdere bijzonderheden te treden. Intusschen verdient de vraag overweging, of het niet gewenscht is, bij den eisch van de bevordering der vrije industrie, ook nadruk te leggen op de verplichting van den Staat om den inlander tegen misbruiken in bescherming te nemen. Gemengde Berichten. Volgens des middags te 12 uren gedane waar nemingen, is de wind over hot afgeloopen jaar '94 geweest 100 dagen Zuid-West, 62 dagen Noord-Oost, 58 dagen West, 47 dagen Noord-West, 34 dagen Oost, 24 Noord, 20 dagen Zuid-Oost en 20 dagen Zuid. 177 dagen was er bestendig mooi weer met heldere of lichtbewolkto lucht; 188 dagen betrokken of zwaar bewolkte lucht, waarvan het op 131 dagen veel of weinig regende, zich op 18 dagen hagel- en sneeuwbuien vertoonden, en op 7 dagen sneeuw. Op 40 dagen was er vorst, waaronder ook de kleine nacht vorstjes begrepen. Op 28 dagen was ©r storm en op even zooveel dagen onweer22 dagen hadden we mist, terwjjl enkele dagen geducht veel hagel viel, die veel verwoesting aanrichtte. Op 29 Mei en 6 Aug., op laatstgenoemden datum vooral, bracht de hagel slag in Z.-Holland en het Westland belangrijke schade. De maand April was aangenaam en gaf veel mooi weer. Niet alleen dat de barometer van 50 tot 60 graden F. aanwees, maar op slechts 6 dagen regende het, en dan nog weinig, de overige dagen was het mooi weer. Mei was minder mooi en vol afwisseling, want toen zich op den 29en dier maand een hagelbui ontlastte, vroor het des avonds tot na middernacht nog al sterk. De laatste helft van Mei was guur tot 19 Juni. Van af dien datum word het mooi weer, tot Zondag 1 Juli, toen klom de barometer tot 84 gr. F. in de schaduw en 95 in de zon ©n den volgenden dag tot 90 in de schaduw en 102 in de zon. Hierop kwam onweer dat zich op 11 dagen herhaalde en 17 regendag.'n bezorgde. In Augustus was het nog slimmer, niet alleen kregen wij 18 regendagen maar op 1028 en 27 stortregende het, terwjjl Bterke wind of storm er mede gepaard ging, den oogst bed erf en van mooi zomerwêer geeu sprake meer was De winter van '94 was niet streng. Na 22 Febr. kregen w© geen strenge vorst moer. Kleine nachtvorstjes herhaalden zich nog tot 26 Maart. De eerste nacht vorst vau dezen winter kwam op 16 October, welke door slechts 12 gevolgd werden. Het liet zich aan zien dat we '95 zouden intreden zonder sneeuw, maar op den Oudejaarsdag bleek dit anders, want een witte laag bedekte de velden. Het is te hopen dat bet jaar 1895 ons niet zoo veel nat bezorgt, want we hebben gezien dat dit zijn nadeoligen invloed vooral op land- en tuinbouw terdege doet gelden. Men mGldt ons, dat er in de Krabbendijksche jacht in vijf uren tijds met zeven geweren niet minder dan 72 hazen zijn geschoten. De groote hoe veelheid wild, ia die jacht aanwezig, is voor een groot de»l te danken aan het strenge toezicht der politie, die in den laatsten tijd nacht en dag in het veld was ©n vele bekeuriugen gemaakt heeft. lerselke- In December zjjn op het telegraaf kantoor behandeld 1816 telegrammen, als: verzonden 309, ontvangen 1506, opgenomen en vorder geseind 1. In het geheels jaar 1894 zjjn verzonden 2268 telegrammen, ontvangen 8461, opgenomen en verder geseind 1, samen behandelI 10730. Kolijusplaat. In de maand December werden aan het telephoonkantoor alhier 72 berichten ont vangen en 70 er door verzonden, samen 142. Volgens een Luiksche correspondent van de Temps ging hot hoofl der Amsterdamsche politie, op verzoek van den rechter van instructie te Luik, inlichtingen vragen bij den Russischen consul te Amsterdam aangaande baron Arnberg. De consul antwoordde, dat Jaholkowsky zich in de maand Mei bij hem had laten aandienen onder den naam baron Üngern von Sternberg; hij had dadelijk verklaard, dat hij dezen naam slechts had aangenomen om de opdracht, die hij van de Russische regeering had ontvangen, te kunnen uitvoeren. Zijn opdracht luidde namelijk, een onderzoek in te stellen naar de woe lingen der anarchisten in alle landen van Europa hij had voorts een paspoort getoond op zijn eigen naam Jaholkowsky. Indien dit verhaal waar is, is het te begrijpen, dat de Russische regeering hem niet uitlevert. Ten postkantore te Amsterdam is Zaterdag middag een brutale diefstal gepleegd. Omstreeks 3 uren bood een bediende van den heer U, commissionair in effecten alhier, aan een der loketten van de afdeeling Aangeteekende brie ven", drie pakketten inhoudende geldswaardig papier, ter verzendiug aan. De ambtenaar nam ze in ontvangst en legde ze ter inboeking naast zich neder. Hiermede bezig zijnde stond hij even op om tien Btappen verder in het kantoor iets te krijgen. Van dat ondeelbaar oogenblik schijnt een dief, die blijkbaar met een dergelijke bedoeling op den loer stond, gebruik gemaakt te hebben om zjjn arm door de ope ning te steken en t ee van de pakketten, te stolen. Althans toen de ambtenaar met de inschrijving ge reed was en hij de pakken ter bestemde plaatse wilde brengen, was er nog maar één over. Ver dwenen waren de pakketten, geadresseerd aan den heer S., te Schoonhoven, en aan den heer D., te Rotterdam, te zamen inhoudende aan effecten en Nederlandsch papierengeld f 20,000. Voor de ramen van een herberg in het Wijd- Achterom te '6-Hage stond Dinsdag de volgende aankondiging Aangezien de kastelein heden Nieuw jaar houdt, is de zaak gesloten", een voorbeeld, zegt het Vaderland, dat zeker navolging verdient, ook op andere Zon- en feestdagen. Een dienstbode aan de Heerengracht te Am sterdam voorkwam Dinsdag diefstal. Zij zag voor eeD naburig huis een verdaeht manspersoon loeren en eindelijk naar binnen sluipen. Zij snelde toe, hield de deur van buiten dicht en belde hard aan. Binnen vond men den liefhebber reeds in het bezit van 6en zilveren tafelschel Een toeval van het noodlot bespeuren wij het op 1 Januari overleden Amsterdamsche Dagblad. Sedert zijn bestaan 1 October had het een feuilleton, getiteld >In nood en dood". Het stuk daarvan dat in het nummer van 31 December voorkomt, eindigt: »Wjj zouden nooit samen meer gelukkig kunnen zijn. Vaarwel I" ArnhCt.J Door de kolonels van het Leger des Heiig is van HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regen tes gezamenlijk f 300 ontvangen voor het maat schappelijk werk van het leger. Een drama werd Dinsdagmiddag afgespeeld bij Heugen (Limburg). Tusschen eenige bewoners aldaar ontstond wegens een onbeduidende oorzaak, nl. tengevolge van kindereD, die kattekwaad hadden uitgevoerd, twist, die zoo hoog liep, dat zekere Th. De ven s, arbeider, oud 19 jaar, te Luik werkzaam zijnde, een revolver haalde en twee schoten loste op vrouw Lubon, met het gevolg, dat zij in het gezicht werd gewond door een groot aantal hagel korrels, zoodat zij het genot der beide oogen wel zal moeten missen. De ongelukkige verkeert in levens gevaar. De dader werd gearresteerd door de marechaus see, terwijl de revolver werd in beslag genomen de revolver was nog met twee patronen geladen. {Limb. Nbl.) Een bewoner van de Boekhorststraat te 's-Gra- venhage kwam gistermiddag aan het politiecommis sariaat mededeclen, dat voor zijn woning Woensdag een bom vlak tegen zijn huis zou zijn gesprongen. Bij het ongeval was een zijner winkelramen ver brijzeld. De politie stelde dadelijk een onderzoek in, dat leidde tot het volgende resultaat. Omstreeks 12 uur kwam Woensdag een voerman met een kar voorbjj het bovenbedoelde huis rijden en op hetzelfde oogenblik weerklonk een knal, har der dan een geweerschot, waardoor een winkelruit was stukgeslagen. Zooals te begrijpen was, liepen de voorbijgangers te hoop om te zien, wat de aan leiding was van den hevigen slagen zie dicht bij den muur, lag iets, een blikken busje, en spoedig ging dan ook van mond tot mond, dat er >een bom" was gevonden. Het blikken doosje, dat ingedeukt was door het wiel van den wagen, bevatte schilfers van glas en lei en ook zou 't de sporen van losgebrand kruit hebben gedragen. Het busje ging, toen de eerste vrees voorbij was, weldra van hand tot hand, totdat 't geheel was verdwenen en misschien in den broekzak van den een of anderen straatbengel was verhuisd, zoodat de politie het voorwerp niet meer kon vinden. Volgens verklaring van een juffrouw zou eenige uren te voren een man ter hoogte van het huis verdacht hebben rondgeloopen. Het. waarschijnlijkste zal echter wel zjjn, dat men te doen heeft met een Oudejaarsavond-projectiel dat is bljjven liggen, en nu een paar dagen te laat Bprong. De stoomtramweg-maatschappij Den Bosch- Helmond heeft Woensdag door de groote hoeveel heid gevallen sneeuw haar dienst op de lijn Den Bosch-Helmond gedeeltelijk, en op de lijn Den Bosch- Vucht-Voor burg geheel moeten staken. In de ge meente Den Bosch reed ook geen enkele paardentram. Onder de jeugd te Maastees en Overloon komen typen voor, die aan boschbewoners doen denken, aldus schrijft men aan do Tel. De gebroeders Derks b. v. bezochten de openbare school te Overloon, d. w. z. de onderwijzers hadden de eer het tweetal zoo ongeveer 1 keer in drie weken op de schoolbanken te zien. De rakkers wisten van de bepaling: >Leerlingen, die gedurende 4 achter eenvolgende weken de ecbool niet bezoeken zonder geldige redenen en zonder voorkennis van het hoofd der school, zullen verwjjderd worden." Op een middag, waarachtig, daar speelde de jongste der Derksen op de speelplaats. Het hoofd de schoolZeg eens, waar is je broer Jan Derks (mineur:) Achtergebleven in 't bosch, moester. MeesterZoo, dat is al meer gebeurd, maar wat zegt j© vader van zoo iets, als Jan 's avonds thais komt DerksJan zal van avond wel niet thuis komen, meester. Meester: Niet thuis komen I Waar blijft hij dan? Derks: In 't bosch, meester. MeesterIn 't bosch Maar hij moet toeh eten DerksJan eet voerhei, meester. Het Nbr. Dgbl. voegt tot geruststelling aan dit verhaal toe, dat de Overloonsche jeugd èn door geestelijkheid èn door onderwijzers tot flinke, dege lijke, godsdienstige burgers wordt opgeleidmaar het tweetal, waarvan hier sprake is, zijn vreemden van buiten." Toen de familie D. zich voor 2 jaren in onze ge meente vestigde, was de verdorvenheid dier knapen reeds zoo diep geworteld, dat alle pogingen van geestelijkheid en onderwijzers schipbreuk leden, te meer daar het ouderlijk gezag nihil was.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2