1895 N°. 3. Zaterdag 5 Januari. 82ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmot bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advortentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijöh Van Ditsiar te Rotterdam ea verder bjj alle Boekverkoopors en Brievengaarders. InsendScg van advertentiên voor 9 aren op den De prps der gewone ad verte ntiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweoraaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. der uitgave. Een oudejaars-plaag. Van meer dan éene zijde ontvingen we bet ver zoek toch eens te willen wijzen op den onverdra- gelgken last, dien het *loopen met den rommelpot op oudejaars-avond veroorzaakt. We geven gaarne aan dien wensch gehoor, oindat ook wij van mee ning zijn, dat dit overoud gebruik een omvang heeft verkregen, die het een schrik doet zijn voor alle huismoeders en dienstboden. Het is maar de vraag welk middel aangewend moet worden om het te keer te gaan. Natuurlijk kunnen de ingezetenen zelf krachtig medewerken om het den kop in te drukken, door eenparig te besluiten geen centen meer aan de kin deren te geven. Evenwel, eene zoodanige samen werking van alle huismoeders is altijd moeielijk te verkrijgen, vooral wanneer het medelijdend hart een woordje wil medespreken en men de overtuiging heeft, dat vele, zoo niet de meeste, dier kindoien met den rommelpot" worden uitgezonden, onder bedreiging der ouders, dat zij eene zekere som moe ten thuis brengen. Practischer zou het daarom zijn, wanneer de po litie het misbruik wilde tegengaan, en zij zou dit in de eerste plaats kunnen doen door het loopen met den rommelpot te betrekken onder art. 4 van de verordening op de openbare vermakelijkheden. Evenzeer als het maken van muziek op straat, b.v. met een draaiorgel, van eene vergunning van de politie afhankelijk is, kan toch ook het muziek maken met den rommelpot wel aan het oordeel der politie worden onderworpen. Keuring van de in strumenten behoeft niet plaats te hebben, want alle rommelpotten zijn even wanluidend. Maar zeer zeker kan de politie de zaak beschouwen als bedelarij, die wettelijk verboden is. En uit dat oogpunt beschouwd kan de politie er tevens eene weldaad mede bewijzen, wanneer zij deze soort bede larij streng verbiedt. Immers deze bedelarij geschiedt door zeer jonge kinderen. Bij alle instellingen van weldadigheid nu wordt zooveel mogelijk getracht de giften of bedeelingen alleen te verstrekken, wan neer de volwassenen zelf die komen halen. Dit ge schiedt om te voorkomen dat kinderen geoefend worden op den weg naar de armbesturen en daar door later dien weg slechts te gemakkelijker ook voor zich zalven betreden. Uit een zedelijk en op voedkundig oogpunt is deze maatregel ongetwijfeld toe te juichen. Bedenkt men daarbij, dat, gelijk wij boven zeiden, da kinderen waai'schijnJijk onder be dreiging der ouders tot deze bedelarij worden aan gespoord dat die van koude verkleumde kinderen op oudejaarsavond in alle weer en wind, onder be geleiding van een afschuwelijk instrument, de meest wanluidende liederen staan uit te galmen, dan kan een streng verbod niet anders dan als eene weldaad voor die kinderen worden beschouwd, die zoo'n schril contrast opleveren met alles wat de Kerstweek tot een der meest verheffende, weldadig aandoende tijd perken des jaars maakt. Zoo noodig vinde de onuitputtelijke liefdadigheids zin een middel uit om de weinige centen, die op deze wjjze toch nog worden opgehaald, aan de nood lijdenden te vergoedenmaar wij vereenigen ons gaarne met hen, die wenschen dat deze oudejaars avond-plaag ophoude. Men heeft in stad en land nieuwjaarscommissiën in het leven geroepen om het bedelend nieuwjaar- wenschen te keer te gaan. Het bedelend oudej aars zingen bljjve niet ongehinderd in stand GOES, 4 Januari 1895. Naar men ons meldt is door een aantal buiten de gemeente wonende ouders, die kinderen hebben op de Hoogere Burgerschool alhier, bij Gedeputeerde Staten een bezwaarschrift ingediend tegen de onlangs gewijzigde verordening, waarbij het schoolgeld voor de uitwonenden is gebracht op 60 per jaar. Adressanten verzoeken Gedep. Staten die wijziging niet ter goedkeuring voor te dragen, maar de oude regeling van 40 en 50 voor hunne kinderen te handhaven. De motieven, waarop dit verzoek berust, zjjn ons niet gemeld. Voor de hand ligt het echter, dat adressanten zich zullen beroepen op de reis- en verblijfkosten, die zij voor hunne kinderen ten gevolge van het dagelijksch bezoeken der school te maken hebben. Zeker is dit een bezwarende om standigheid, maar men vergete niet, dat adressanten ook niets bijdragen in de uitgaven, die de school aan de gemeente kost boven de rijkssubsidie en de schoolgelden. Wij meenen, dat na aftrek van een en ander nog pl.m. f 7000 ten laste der gemeente blijft, zoodat bij eene schoolbevolking van 80 a 90 leerlingen door de gemeente nog f 90 a f 80 op ieder uitwonenden leerling wordt toegelegd. Trouwens ook Yoor school E betalen de uitwonenden f 60 per kind en do billijkheid daarvan is nooit in twijfel getrokken. Dat voor een nog omvangrijker onderwijs zooals aan do H. B. S. gegeven wordt, minstens evenveel betaald worde als voor dat aan school E moet, dunkt ons, dus een tweede argument zjjn om op het be doelde adres geen gunstige beschikking to verwachten. Men schrgft ons: Gisteren waren drie volle dagen verloopen sedert de doorbraak van den zeedijk aan den polder van Strjjen, gemeente Poortvliet, plaats had en meer en meer treedt aan het licht welk groot nadeel op den 30 December aan velen is toegebracht. De Strijensche polder, ongeveer 200 gemeten groot, komt bij eiken vloed, tengevolge van de doorbraak over eene lengte van 75 Meter, geheel onder water en heeft bij eb reeds het aanzien gGkregen van een gewone rivierbodem, daar slooten en greppels, paden en wegen, akkers en weiden met éen dikke sliblaag zijn overdekt. In dezen polder nu bevindt zich het gehucht Strijen, dat door ongeveer 200 menschen bewoond was, voor het meerendeel veldarbeiders deze nu zien zich op eens van al hun have beroofd. Op den bewusten Zondagnamiddag toch zijn zij in allerijl moeten vluchten, teneinde het leren te redden, wat dan ook, dank zij de omstandigheid, dat het ongeval over dag plaats had, gelukte. Doch hunne huizen staan tot aan de daken in het water en dagelijks storten er door de kracht van den vloed in; hunne meubrien zijn bedorven en stuk geslagen, hun winterprovisie is geheel verlorenhunne var kens, kippen en geiten zijn verdronken. Het tooneol, in dezen polder te aanschouwea, is huiveringwekkend, maar toch bezienswaardighon derden menschen uit het gansche eiland Tolen bren gen een bezoek aan het terrein en velen waden bij laag water door de dorpsstraat, verschillende doode dieren, kleedingstukken en bedorven levensmiddelen op hun weg ontmoetende. De Strijensche polder is ingesloten o. m. door den zoogenaamden Zuiddijk. Deze met boomen beplante binnendijk is nu zeedijk geworden en met alle kracht is men bezig dezen dijk zooveel mogelijk te ver sterken door vóór de sluizen daarin dammen op te werpen en de boomen af te zagen. Hoogst gevvenscht is het, dat we nog verscheideuo dagen van storm weder bevrijd blijven, anders zal deze Zuiddijk het ook begeven en dan gaat do geheele Poortvlietsche polder met enkele aangrenzende, ongeveer het halve eiland, onder water. De menschen uit Strijen zijn in de gemeente-school en den meestoot te Poortvliet of bij vrienden voorloopig onder dak. lioraele. In 1894 maakten van het stoom- bootveer alhier gebruik 4807 reizigers. In 1893 bedroeg het aantal vervoerde passagiers 4057in 1892 3908 en in 1891 3249. Aan de haven viel een bezoek van 99 schepen ten deal, die tezamen 7132 ton inhoud hadden. In 1893 beliep dit 96 schepen met 6418 ton inhoud en in 1892 105 schepen metende samen 7188 ton. Krabbeiftdijke. Gisteren had de installatie van onzen nieuwen burgemeester, den Edelachtbaren heer J. N. Elenbaas, plaats. Hoewel het seizoen niet bijz onder gunstig is, meenden de ingezetenen toch dat die plechtigheid eenigszins feestelijk mocht plaats hebben. Reeds vroeg in den morgen wapperden uit vele woningen vlaggen en wimpels en waren de straten, door aangebracht dennengroen, in lanen hersehapen. Vier eerebogen met toepasselijke op schriften, door de vereenigde krachten van feest commissie en jongelingsvereeniging opgericht, sierden het dorp. Met den trein van 2ifa uur kwam de burgemees ter aan het station en werd onder de tonen van het muziekgezelschap Concordia" naar de wacht kamer geleid, waar hij door den voorzitter der feest commissie, het hoofd der school, werd verwelkomd. In feestelgken optocht, voorafgegaan en gevolgd door een eerewacht, ging het onder de opwekkende tonen eener marsch het dorp door naar het gemeentehuis. Bjj monde van den eersten wethouder dhr. de Kok werden hem in een toepasselijke rede het gezag en de insignes overgedragen. Daarna nam de benoemde burgemeester den voorzittersstoel in en, na een woord van innige waardeering te hebben gowjjd aan den ijver en de nauwgezetheid van zijn voorganger, den heer C. C. Welloman, sprak hij de hoop uit, dat hij eendrachtig met de wethouders zou mogen samenwerken, dat hij in den raad medewerking zou vinden voor alles, wat in het waarachtig belang der gemeente is en voegde hij er een woord van dank aan toe aan allen, die medegewerkt hadden om hem dezen dag tot een der onvergetelijkste in zijn leven te maken. Tot diep in den avond heersebte eene feestelijke stemming in de gemeente. Kortgene. De N i e u w j a a rscollec to heeft alhier opgebracht f 203, waarvoor op den nieuwjaars dag aan miDgogoedon eene bedeeliug is geschied. Door het kanaal van Zuid-Bevoland passeerden in 189427 zeeschepen met 17.680 Ma., 3941 stoomschepen met 399.720 AI3., 4592 Rijn- schepen met 1.784.795 M\, 25006 andere vaartuigen met 1.301.475 M*., samen 33566 vaartuigen mot 3.503.670 M'. Aan de zuivelfabriek-melkinrichting te Utrecht is benoemd tot chef de heer L. Blaak, thans volontair aan de zuivelfabriek te Zonnemaire. De fabriek bet eigendom van den beor G. C. Van der Leo Cz. te Alblasserdam treedt 1 Maart aanstaande in werking. Uit Weltevreden ontving de Telegraaf Woena- dagochtend het volgend telegram Generaal Vetter is hier aangekomen. Hij werd verwelkomd door den Gouverneur- Generaal. De beilgroet van Thomasvaer en Pieternel, in de Bruiloft van Kloris en Roosje", Dinsdagavond gebruikelijkerwijzQ in den Kon. Holl. Schouwburg te 's-Gravenhage voor eene eivolle zaal gegeven, bevatte ditmaal eene warme hulde aan het Indische leger naar aanleiding van de schitte rende houding der troepen op Lombok. Toen mevr. Poolman met kracht een Lang leve! voor dat Indische leger liet weerklinken, bezegelde het orkest dien kreet met het Wien Neerlandsch bloed, en die tonen hoo- rende, rees het publiek als éen man op alle rangen van zijne zitplaatsen om ton slotte bet volkslied met zijne daverende teekenen van goedkeuring te be groeten. Het was een oogenblik van nationale geest drift, dat grooton indruk maakte en aller sympathie had. Over het wapen van Hars Majesteit de Koningin schrijft mr. J. E. Van Someren Brand in hot Maandblad van het Genootschap De Neder- landsche Leeuw" het volgende Eenige jaren geleden maakte het sedert overleden lid van ons genootschap, de heer J. A. De Bergh, zich verdienstelijk door het vergeten en in onbruik geraakte helmteeken des Konings weder in herinne ring t9 brengen. Hij had toen de voldoening aller- wage den zitten den leeuw tu6schen de olifantstrompen weder in eere hersteld te zien, op den schoorsteen van de vergaderzaal van den Hoogea Raad vau Adel, boven de schilden door de hofleveranciers gevoerd en elders. Bij het algemeen getnis aan kennis der wapen kunde is het geen wonder, dat södert dien tijd dit helmteeken nu slaafs wordt aangebracht, ook daar waar hot niet behoort, evenals het voorheen werd weggelaten, daar, waar het aangebracht diende te worden. Dezer dagen waren daarvan twee sprokende voor beelden te zien. Een album aangeboden aan H. M. de Koningin bjj Haar bezoek aan Zeeland is versierd met bet koningswapen in een driehoek- schild, gedekt door den helm met helmteeken. Ook een geëtst portret van H. M., dat in den handel voorkomt, is hiermede voorzien. Denkelijk zouden deze voorbeelden nog te ver meerderen zijn. Het is dus blijkbaar alleszins gewettigd or aan te herinneren, dat het wapen van een ongetrouwde vrouw in een ruit behoort te worden afgebeeld en dat het van zelf spreekt, dat vrouwen zich niet met een helm dekken en dit manueljjk hoofddeksel dus ook niet boven een vrouwen- of jonkvrouwen wapen behoort aangebracht te worden. Omtrent de ramp te Scheve ningen houden de mededoelingen steeds aan. Zoo heeft de gep. dir. off. v. gez. B. G. van der Hegge Zijnen, die over bovenstaand onderwerp reeds het een en ander in 't midden had gebracht, van een zeer ont- wikkold inwoner van Schevoningen hst volgende vernomen, dat hg in het Vad. publiek maakt Een zeer voorname reden, waarom het weerstands vermogen der duinen, en bijgevolg ook het strand, afaeemt, bestaat in schelpvisscberg. Herhaaldelijk worden Maardoor 5 vierk. meter en meer schelpen van de zeekust weggehaald. Wanneer men nu (het geen een axioma is denk maar aan de koraal riffen en eilanden) nagaat, dat, als die laag schelpen onaangeroerd blijft, langzamerhand, door den invloed van lucht, zonnewarmte, zeewater, rotting der in die schelpen aanwezige organische zelfstandigheden, enz., oen scheikundige verandering ontstaat, waar door zij tot een lij machtige, taaie weerstandbiedende, bet rulle zand bedekkende laag wordt, die bjj hoog water de duinen bespoelt, daaraan blijft kleven en ze meer weerstandbiedend maakt, dan is het dui delijk, dat door het beletten van de vorming van die laag de duinen minder weerstandbiedend moe ten worden, omdat de kanten alleen uit mul zand bestaan. De heer Zijnen kan zich met di9 redeneering volkomen voreenigen. De schelpvisscherij onmiddel lijk aan de kust zou dus verboden moeton worden. De strandhoofden te Terheiden zijn hoofdzakelijk zooals zijn zegsman hem mededeelde daardoor noodig geworden. Ook dr. H. Blink te Nicuwer-Amstel wijst op de voortdurende afneming van onze kust lijn, die, om een enkel cijfer te noemen, van 1857 tot 1890 in Zuid-Holland 7.23 M. verder westwaarts werd verplaatst. Volgens eene niet te hoog ge raamde berekening, zou er sedert den aanvang onzer jaartelling langs de kust ongeveer 150,000 H. A. lands door de zee verzwolgen zijn. De beer Blink dringt er op aan, dat men de duinon beter bescherme en verzekere, voordat de zee ze geheel wegslaat. Voor de 1000 weezen in de weesinrichting te Neerboseh, was het dezer dagen, bij gelegenheid van het jaarlijksche kinderfeest, weder een gelukkige dag. Door vele giften en ontvangen levensmiddelen was do directeur in staat gesteld de kinderen rijkelijk te onthalen. O. a. was ontvangen een vet varken dat, geslacht, een zwaarte had van 270 halve K.G. ook werd mede voor dat feest geslacht een vette koe ter zwaarte van 600 halve K.G. Uit Nijmegon ontving men 1200 sinaasappelen, 3 balen olienoten, 2 kisten dadels en 160j>ond stokvischen 1700 krenten broodjes. Uit Neerboscb 1000 krenten- en andere broodjes, 100 metworsten uit Nijekaske, een groote ton met koekgebak en uit Utrecht een kist uiefc suikergoed, terwijl door de inrichting voor die ge legenheid nog 3000 broodjes zijn aangekocht. Uit vele andere plaatsen ontving mon rijke geschenken in kleedingstukken, terwijl bovendien uit Nijmegen nog werden ontvangen 9 matten vijgen en een baal bruineboonen en uit Amsterdam 3 balen rijst. Vier- en-dertig oud-weezen hebben het feest bijgewoond en op voorstel dör weezen zelf werd als eerste gave voor een nieuw weeshuis eene collecte gehouden welke f 8,711j2 heeft opgebracht. Met de meeste opgewektheid is het kinderfeest gevierd geworden. (N. R. Ct.) De heer Grein, de Londensche correspondent van het U. D. schrijft aan dat blad o. a. het volgende: »In het keurige nieuwe tijdschrift Windsor, dat zoo pas korsversch van d-? pers is gekomen, is vooral een artikel over Huwelijksverzekering de aandacht waard. Het is een uitmuntend idéé van de schrijfster, een fonds te willen stichten, waaruit op een bepaalden leeftijd aan huwbare meisjes een kapitaaltje zal wor den uitgekeerd als bruidschat in evenredigheid tot de betaalde premie. Engeland is, zooals men weet, zoowel het land van huwelijken als van oude vrijsters par excellence. De kinder zegen is groot, en de meisjes zijn in de meerderheid, voornamelijk in de lagere standen. Nu is wel de bruidschat hier niet zoo'n bepaalde voor waarde als in Frankrijk, maar de middenklasse komt toch algemeen tot de overtuiging, dat liefde alleen een eenigszins brooze grondslag is voor den echte lijken staat, te meer daar do verdiensten kleiner en de uitgaven grooter worden. De huwelijken zijn in Engeland en Wales in de latere jaren gestadig af genomen, en al wil men dit nu op rekening der vrouwenbeweging (emancipatie) schuiven, wat ge deeltelijk wel waar kan zjjn, daar de staat meéhelpt om aan zijn dochters een onafhankelijk bestaan te bezorgen, de hoofdoorzaak ligt bij de mannen of liever in de tijdsomstandigheden. Het huwelijk is een luxe, hoort men allerwege klagen, waarom zou ik een vrouw nemen, en mg zorgen op den hals halen »als ik met mijn inkomen fatsoenlijk toe kan komen I" En er is veel voor to zeggen, ondanks de klachten der mamaas, die op haar beurt jammeren over de plichtsverzaking" van de jonge heeren, die wel het hof maken, maar geen ernstige intenties" hebben. Juffrouw Charlotte O'Connor Eccles, de schrijfster van het artikel in het Windsor Magazine duidt nog slechts aan, waar zij heen wil; de becijferingen zullen eerst in het volgende nummer verschijnen. Doch dit is de hoofdtrek van haar plan. Zij heeft met een oude goede maatschappij, namens het Wind sor Magazine, een overeenkomst gesloten, volgens welke de ouders op zeer billijke voorwaarden hun meisjes kunnen verzekeren. Als de huwelijksdag aan gebroken is, wordt haar dan de keuze gelaten, of zij een ronde som in eens wenscht te ontvangen of het geld liever wil laten staan, totdat zij vgftig is, wanneer zg aanspraak heeft op een lijfrente. In elk geval houdt het betalen vau premies op den. trouwdag op.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 1