Men schrjjft nit een der dorpen van Gelder land aan de Telegraaf: Wjj dorpsbewoners hebben gewoonlijk nog al een grooten dnnk van de hoofdstad, maar gisterenavond in de vergadering van ons Nutsdepartement heeft die goede meening een leelijke deuk gekregen. Onder de vele zaken, die aan de orde waren, behoorde ook het gewijzigd ontwerp van wet der Maatschappij. Verschillende voorgenomen veranderingen werden besproken en óf goed- óf afgekeurd. Met één wijzi ging werd echter vry scherp den draak gestoken nl. de nieuwe bepaling in art. 32, waarbij wordt voor gesteld, telken jare aan 50 departementen op de al- gemeene vergadering de vooraanzitting te gunnen of, zooals het artikel woordelijk luidt»de orde van de zitplaatsen voor de afgevaardigden wordt in dier voege geregeld, dat aan de 50 departementen, aan welke het eene jaar de eerste plaatsen, in het daarop volgende jaar de plaatsen worden aangewezen, die door de 50 laatste nummers worden aangeduid". Uit de toelichting blijkt, dal deze maatregel noodig wordt geacht, wijl in geheel Amsterdam geen lokaal kan gevonden worden, waar 400 a 500 vergaderden de sprekers kunnen verstaan, zoodat velen eigenlijk als figuranten de vergadering moe ten bijwonen. Door den voorgestelden maatregel zal dat ambt van figurant nu telkens verdeeld worden, zoodat elk departement dan om de zes jaar in ieder geval een plaats krijgt, van waar men alle debatten goed zal kunnen volgen. Alzoo eene openlijke erkenning, dat een groot deel der afgevaardigden maar voor spek en boonen meedoet en nog welnu de lastbrief volgens dezelfde wetscommissie moet komen te vervallen, 't Is wer kelijk om te lachen. Is 't zoo treurig in Amsterdam gesteld, dat geen betere gelegenheid kan gevonden worden dan 't Concertgebouw," dan trachte man de algem. verg. liever uit minder leden te doen bestaanwat zeer goed kan, als men aan de De partementen niet het recht geeft twee, doch maar één afgevaardigde te zenden. Ook zou men de ver gaderzaal met het oog op de zitplaatsen anders kunnen inrichten, ten einde ruimte te besparen. En is het dan in de hoofdstad nog zoo onge lukkig gesteld, dat ruim driehonderd afgevaardigden niet zoo geplaatst kunnen worden in een of andere zaal, dat zij behoorlijk de discussiën kunnen volgen, dan ware 't beter eens in Utrecht, Arnhem, Den Haag, Rotterdam enz. rond te kijken. In elk geval, een bepaling in de wet te schrijven, waarbij als 't ware een ongeoorloofde toestand wordt bestendigd, werd door het Departement eenvoudig als een bespottelijk iets beschouwd. Liever schrijve men in de wetHet hoofdbestuur is verplicht voor een geschikte gelegenheid tot het houden eener algemeene vergadering zorg te dragen. Wij plattelandsbewoners kunnen 't ons niet begrijpen, maar in onzen tijd is alles mogelijk, zelfs het ge brek aan een behoorlijke vergaderzaal in het stedeke, o reen in de wereldstad AmsterdamOch arme Men meldt uit Harlingen aan de N. R Ct. De goede gevolgen van de genomen maatregelen bij de verkooping van Stienstra's inboedel doen zich reeds gevoelen. Te Franeker was ook iemand, die weigerachtig was in de betaling zijner belasting en die ook een gerechtelijken verkoop zou uitlokken doch toen zich verleden Vrijdag de mare verspreidde van den afloop der executie bij Stienstra, liep deze burger ijlmgs naar den ontvanger en voldeed het geen hij schuldig was. Als men nu in aanmerking neemt, dat do socia listen in onze omgeving reeds snoefden: »Als die verkooping bij Stienstra in de war loopt, dan krijgt men over het gansche land verzet tegen het betalen der belastingen, dan wordt het leger afgeschaft en dan zijn wij de baas", als men dat we6% dan be grijpt men zoo iets van den wrevel, die bij de anarchisten aanleiding gaf tot het uitschrijven van eene protestmeeting. Woensdagavond is bij het 78e Toehomst-oon- eert in Den Haag, in den koninklijken schouwburg, op verzoek van de directie, een hoorder op den der den rang door de politie uit het gebouw verwijderd, omdat hij aangewezen werd de orde te verstoren door fluiten en leven maken. De verwijderde was volgens opgaaf K. C. B., van beroep toonkunstenaar. Het incident moet gevolgd zijn op de uitvoering door vierstemmig vrouwenkoor van den »Sang an Aegir". In 1890 kocht een Rotterdammer van een ken nis 5 Oblig., ieder groot f 1000, tegen 45 pCt., onder voorwaarde, dat hij die niet verkoopen mocht voor zij 75 pCt. stonden. De kooper, die meende soliede effecten gekocht te hebben, kwam dezer dagen tot de ontdekking, dat zij, in plaats van gestegen, tot 2 pCt. gedaald waren, waarom hij, zich opgelicht wanende, een klacht bij de politie indiende. Door haar is proces-verbaal opgemaakt. (N. R. Crt.) Dezer dagen deed een bericht de ronde, be treffende een gevecht tusschen een leeuw en een stier, te Madrid. Het is niet onaardig te weten, dat een dergelijk gevecht ongeveer 300 jaren geleden te Keulen plaats had, gelijk is beschreven in een werk van den pre dikant Abraham Van de Velde, in 1677 te Middel burg overleden en uitgegeven door Kemink en Zn. te Utrecht. Het is getiteld De ivonderen van den Allerhoogsten zichtbaar in Nederlandss geschiedeniseen nattig huisboek voor het Nederlandsche volk. Men vindt daarin, op blz. 14, het volgend verhaal »In het jaar 1568 gaf de bisschop van Keulen een openbare vertooning. Hij liet namelijk een leeuw, wien hij uit hoffelijkheid den naam van Hertog Al va had gegeven, en een stier, dien hij Prins van Oranje noemde, te zamen in het strjjdperk treden. De bis schop was bereids volkomen van de overwinning des leeuws verzekerd; doch het gevecht viel geheel anders uit dan de prelaat zich had voorgesteld. De leeuw besprong den stier en scheurde hem met zjja klauwen een stuk vel en vleesch uit het I lijf. Onder een schrikbarend gebrul poogde de stier zich uit zijn klauwen te ontworstelen en hem met j zyn horens af te weren. De leeuw, eene tweede sprong op hem wagende, werd door den stier op zijn horens genomen en over zijn rug op den grond geworpen. Bij een derden sprong wierp de stier den leeuw zoo hoog in de lucht, dat hij den aanval niet meer dorst te herhalen, maar door den dol geworden Btier zoolang werd vervolgd, dat de bis schop met schaamte en voor het leven van den leeuw vreezende, den stier liet doodschieten." Te Gent houden de gebroeders De Keukelaere hun drukkers-werkplaatsen, die bestuurd werden door George, een oppassend jongman, die veertien dagen geleden is getrouwd. De andere broer is een slecht oppassend mensch, wonende te Brussel, van waar hij van tijd tot tijd zijn broer brieven zond met het verzoek om geld en de bedreiging, dat hij hem dood zou maken, wanneer hij niet aan dat verzoek voldeed. Maandagmiddag verscheen Ernest De Keukelaere, de Brusselaar, bij zijn broeder en eischte 10000 francs. George weigerde, waarop Ernest een revolver trok, op den ander vuurde en dezen licht verwondde aan den schouder. George, die zijn broeder kende en wist, dat deze in staat was zijn bedreiging ten uitvoer te brengen, had zich ook een revolver aan geschaft en joeg den aanvaller daarmede drie kogels door het hoofd. Stervende werd deze naar het hospi taal gebracht. De justitie heeft George niet in hechtenis ge nomen, omdat zij aanneemt dat hjj in staat van rechtmatige verdediging heeft gehandeld. Te Pest is dezer dagen een jongmensch verlost van een chirurgisch pincet, 14 centimeter lang. Twee jaren geleden onderging hij een buikoperatie te Weenen en naar het schijnt is gemeld instrument toen in de wonde blijven zitten. Nu voelde hij in den laatsten tijd hevige pijnen, die een operatie en de verwijdering van dit zonderlinge ingewand" ten gevolge hadden. Een vreeseljjk ongeluk is gebeurd op de in aanbouw zijnde spoorlijn Saulieu en Arnay-le-Duc, Cöte d'Or. Een ballasttrein vertrok uit Saulieu, toen, op eene groote helling, de ketenen der locomotief braken. In razende vaart liepen de rij tuigen naar beneden, alles op de baan omwerpende. Een beambte werd getroffen en met verbrijzelden schedel opgenomen. Een tweede werd met verbrij zelde beenen en gebroken ribben op den weg gevon den. Zijn toestand is wanhopig. Een werkman werd erg gekwetst. Een in Londen zeer gevierde tooneelspeelster, die eene kunstreis in Amerika deed, wist tegelijk met de kunst ook de reclame te dienen. Men speelde »Macheth" en de misdadige heldin, krimpende onder de gewetenswroeging, bracht het publiek in verruk king door den nadruk, waarmee zij zich de handen wreef om den bekenden ingebeelden bloedvlek weg te wasschen. Nadat zij jammerende had uitgeroepen: »A1 de geuren van Arabie zullen deze kleine hand niet welriekend maken", ging zij met tragische stem voort: »Ik zal er toe moeten overgaan, hem weg te wasschen met de zeep uit de fabriek van den heerZij werd woedend uitgefloten, maar zij had volbracht wat van haar was gevraagd en had den prijs, dien zjj voor de reclame van den zeep fabrikant bedongen had, verdiend. Niemand zal durven beweren dat de Keizer van Duitschland geen knap schutter is, wanneer hij leest dat Maandag en Dinsdag op de jacht het vol gende geschoten isin het jachtveld te Gattersle- ben1586 hazen, 44 faizanten, 5 konijnen en 2 uilen in het jachtveld te Barby1452 hazen, 3 reebokken en 4 konijntjes. Daarvan heeft de keizer geschoten974 hazen, 29 faizanten, 7 konjjuen, 2 uilen en alle bokken1 Ia Dec. van het vorige jaar verongelukte bij Lemvig het Amerikaansche schip Don Juan en met het schip de gezagvoerder. Diens lijk is dezer dagen aan de westkust van Jutland aangedreven, nog vol komen in goeden staat en herkenbaar. In de zakken vond men 180,000 dollars aan bankpapier. Men herinnert zich de standjes aan de Pyro- technische school te Berljjn, naar aanleiding waar van 130 der leerlingen naar de citadel van Maag deburg werden gezonden. Er wordt gezegd, dat zij daar zullen bljjven. Verscheidene zijn ziekeen on derofficier is gestorven. Eenige dagen geleden bevatten sommige Duit- sche bladen de raededeeling, dat de Keizer uit een speciaal fonds 100,000 mark jaarlijks had toegekend aan den rijkskanselier, prins Hohenlohe. Andere bladen hadden dezelfde mededeeling ontvangen, doch haar niet vertrouwd en dus niet opgenomen. Het bericht bleek waar te zijn. Men heeft een onderzoek ingesteld om te ont dekken, hoe die bladen er aan gekomen zijn. Er is ontdekt, dat het ter kennis van de pers is ge komen door een anoniemen brief, geschreven met dezelfde hand als de geruchtmakende lasterbriefjes, waarvan de kamerheer Kotze de schrjjver heette te zijn. De 126-jarige Savin, die als luitenant in de grande armée" van Napoleon had gediend en dezer dagen te 8aratoff stierf, waar hij de laatste 60 jaar had gewoond, is op last der Russische Regeering met militair eerbetoon begraven te Petersburg. De Fransche kolonie aldaar droeg de kosten der begra fenis eu had zich bij de uitvaart door een deputatie doen vertegenwoordigen. De Fransche Regeering had den verkoop aan gekondigd van vijfhonderdduizend oude geweren, die in de magazijnen worden bewaard. Men heeft echter in den neus gekregen dat China, dat groote behoefte aan wapenen beeft, van plan was deze geweren op te koopen. Onder deze omstandigheden oordeelde de Minister van Oorlog bet raadzamer den verkoop niet te laten doorgaan. Bij het daartoe strekkende ba- sluit werd voorgewend, dat de gebeurtenissen te j Madagascar het aan Frankrijk niet veroorloofden wapenen te verkoopen die als oorlogscoitrabande in Madagascar zouden kunnen worden ingevoerd. »Naai asj blieft mijn neus weer vast; mijn Emiel heeft hem afgebeten." Met deze woorden kwam voor eenige dagen een aardig msisje op een politiebureau te Berlijn. De politie-geneesheer bracht het afgebeten stuk neus weer op zyne plaats, waarna hij haar voor de verdere behandeling naar een ziekenhuis verwees. Als oorzaak van de mishandeling gaf de gebetene ^ijverzucht" op. De Pasteursche geneeswijze van hondsdolheid heeft in Rusland van Oct. '93 tot Oct. '94 uitste kende resultaten opgeleverd. Van de te Petersburg, Moskow, Warschau, Odessa, Kharkoff, Samara en Tiflis behandelde patiënten, wier gezamenlijk aantal meer dan 2000 bedraagt, overleden er slechts 35. Streng recht heeft de Cityrechter te Londen uitgeoefend tegen een paar van straatroof levende gauwdieven, die een paar dagen geleden een oud man, met eenige inkoopeu naar huis gaande, over vielen, neersloegen en beroofden. De rechter veroor deelde een van de beide schuldigen tot twaalf maanden dwangarbeid en twintig slagen met de roede. De man verzocht dringend, dat hem de slagen bespaard zouden blijven maar de rechter antwoordde streng: »Gjj ziet er niet tegen op, uwe slachtoffers te mis handelen, maar wilt niet, dat men u met dergelijke munt betaalt Ik leg er negen maanden dwangarbeid en eveneens twintig slagen op. In Frankrijk heeft zich in Juni een comité gevormd voor de oprichting van een monument ter eere van de nagedachtenis van Car not. Daarvoor is toen eene prijsvraag uitgeschreven. Thans is de termijn voor inzendingen van ontwerpen afgeloopen Vier modellen werden aan de commissie toegezonden en zullen op het Champ de Mars worden tentoon gesteld. De gemeenteraad van Manchester heeft een nieuw plan aangenomen, tot het bouwen van werk manswoningen. Op een stuk gronds van ongeveer vijf morgen in het midden der stad, in een over bevolkte en ongezonde wijk, zullen daartoe de oude huizen weggebroken worden. Daarbij zullen ruimten open gelaten worden voor speelplaatsen, en de ge bouwen plat gedekt worden, zoodat zij gelegenheid bieden daarop tuintjes aan te leggen, een luchtje te scheppen of goed te drogen. Op de open plaatsen worden plantsoenen en bloembedden aangelegd. Bij het bouwen der woningen zal men behoorlijk letten op de eischen van hygiëne en geriefelijkheid. De kosten dezer belangrijke verbetering raamt men op ongeveer f 3,000,000. Te Londen werd Woensdag in de Albert Hall" de tentoonstelling geopend van bet speelgoed, dat aan den uitgever van de Truthden heer Henry Labouchère, is toegezonden om met Kerstmis aan arme kinderen te worden uitgedeeld. Meer dan 27,000 stuks speelgoed zjjn bijeengebracht en daarenboven zond een geheimzinnige anonieme gever 11,000 nieuwe sixpences. Deze laatste heeft nu rseds ver scheidene jaren achtereen dezelfde mildheid betoond. Kortelings verscheen voor den politierechter te New-York een kindje van 20 maanden, beschul digd van diefstal eener beurs met 60 dollars. De moeder, eene Italiaanscbe, werd slechts vervolgd wegens medeplichtigheid. De beschuldigde, de kleine Baroni, sliep echter zoo rustig in den arm zjjas vaders, dat de rechter hem maar niet ondervroeg en rustig den slaap des rechtvaardigen liet genieten. Desniettemin verboorde hij de eiseheres, tene andere Italiaansche, Almalio genaamd, die met de Baroni's hetzelfde huis bewoonde. Deze verklaarde, dat zij eens uit onachtzaamheid de deur van hare kamer open gelaten had, terwijl zij bezig was de glazen te wasschen. Eenig gerucht achter haar vernemende, zag zij een kind in haar kamer komen, op een stoel toe gaan, waarop de bovenvermelde beurs lag, en zich met den buit uit de voeten maken. Zij liet haar werk in den steek, klom van het venster af, waarmede eenigen tjjd verliep, en snelde naar den overloop der trap, waar zij hare landgenoote Filomona Baroni tegen kwam met haar kind op den arm, waaruit, zij opmaakte, dat hare buurvrouw de beurs door dit laatste had doen stelen. Vrouw Amelio ging het geval aangeven en een 8peuragent werd met het onderzoek der zaak belast. Nadat hij het kind gearresteerd en in een kamer gebracht bad, sloot hij het daarin op, in het midden een stool plaatsende met een beurs er op. Na eenige oogenblikken geaarzeld te hebben, kroop het kind op den stoel toe, nam de beurs en ging daarmee spelen. De kwaaddenkende speuragent achtte daar door de schuld van het kindje bewezenniet alzoo de rechter, die moeder en kind vrijsprak. Dinsdag is te Parijs de behandeling begonnen van het proces tegen den kapitein Dreyfus wegens de beschuldiging, dat hij gewichtige stukken betref fende de leger-organisatie aan de Duitsche regeering heeft verkocht. Vele nieuwsgierigen waren aanwezig, maar de rechtbank besloot de zaak met gesloten deuren te behandelen, daar men het niet erg raadzaam achtte, dat de onthullingen, die aan het licht zouden komen, openbaar werden gemaakt. Derhalve moest het pu bliek de zaal weder verlaten. Zaterdag en Maandag jl. zijn aan de beurste Berlijn ergerljjke tooneelen voorgevallen. Zij waren uitgelokt door een artikel in de Börsen Courier waarin de makelaar Oscar Meyer eeu hervorming van de beurs besprak en dat den toorn had opge wekt van een deel der beursbezoekers, wier hande lingen er niet in het fraaiste licht waren gesteld. Zaterdag werd de schrijver van dit stuk op de beurs aangevallen, beleedigd en mishandeld. Een zonderling feit heeft zich voorgedaan in een particulier hotel, op den boulevard Haussmann, te Parijs. Dit hotel wordt bewoond door den heer en mevrouw De O. Verleden Vrijdag gevoelde de heer De C. zich niet wel, waarom mevrouw De C. en haar moeder zonder zijn geleide zich naar den schouwburg begaven. Mevrouw De C. kwam om elf uur thuis en geen kwartier later hoorden de portier en de bedienden vreeselijk gillen. Het geluid kwam uit de richting van de kamer van den heer De C. Toen men daar binnendrong vond men mevrouw De'" C. zich wringen en kronkelen aan de voeten van haar man, die onbeweeglijk als een standbeeld, haar polsen als in een schroef in zijn handen ge kneld hield. Men trachtte haar uit den greep te bevrijden, doch vruchteloos. Ten einde raad werd er een dokter gehaald. Deze kwam en constateerde een geval van buitengewone suggestie en slechts met de grootste moeite kon hij den heer De G. uit zijn hypnotischen toestand wekken. Mevrouw Do C. verhaalt, dat zij na haar terug keer uit den schouwburg, zich had willen over tuigen hoe de toestand van haar man was. In diens kamer komende, vond zjj hem in zulk een peinzende houding, dat zij verschrikt op hem toe was geloopen. Toen ontdekte zij, dat de brandkast open stond en dat iemand daarin rondsnuffelde en zich meester maakte van de daarin aanwezige geldswaarden. Zij gaf een gilde vreemdeling richtte zich op en sprak eenige woorden tot den heer De C. in een taal, welke zij niet verstond, doch vermoedelijk Portu- geesch was. Onmiddellijk sprong de heer De C. op van zijn stoel en greep de polsen zijner vrouw, zon der iets te zeggen. De vreemdeling verdween daarop roet zjjn buit. Het zonderlingste van dezen diefstal is nog wel dit dat de heer Do C. absoluut niets weet van het geen er met hem gebeurd is en wat hij zijn vrouw heeft aangedaan. Men gelooft den dief, die zoo het hypnotisme weet te gebruiken, op het spoor te zijn. Gelukkig heeft de heer De C. de nummers van de hem ontvreemde papieren. De heer Joseph Bertrand heeft te Parijs op tachtig jarigen leeftijd zijne gouden bruiloft gevierd. De jubilaris is het bekende lid der Fransche Aca demie en onafzetbaar secretaris van de Academie van Wetenschappen. Hoe de heer Bertrand aan zijne vrouw kwam, weet de Figaro mede te deelen. Den 8sten Mei 1842 had op den kort te voren geopenden spoorweg van Parijs naar Versailles een verschrikkelijk ongeluk plaats. De wielen van den trein waren in brand geraakt en daardoor ook de waggonsde reizigers, die in de toenmaals nog met sleutels gesloten rijtuigen zaten, zagen zich gedoemd tot een vreeselijken vuurdood. Drie passagiers zaten in een der coupé's admiraal Dumont-d'Urville, zijne jonge vrouw en zijn secretaris. »Red haarvriend", riep de admiraal zijn secre taris toe, terwijl hij deze hielp zijn vrouw tegen het vuur te beschermen. »Red en huw haar Dit was zijn laatste woord. Op dat oogenblik viel de waggon in, den admiraal in den vuurpoel mee sleurende. Twee jaren later huwde de heer Joseph Bertrand mevrouw de weduwe Dumont-d'Urville. Te Turijn hebben ongeregeldheden plaats ge had onder de studenten. Een gedeelte van hen hield eene betooging tegen het wetsontwerp van den minister Baccelli, betreffende de hoogescholen. Zij braken de deur van het universiteitsgebouw open en beletten het voortzetten der colleges. Daarna zijn ze zingende door de straten getrokken en wilden de studenten aan de polytechnische school overhalen zich bij hen aan te sluiten. Een politiemacht bewaakte het gebouw en toen de studenten baan wilden breken, werd een charge ge maakt, waarbij velen verwondingen opliepen. De hoogeschool is op bevel van den minister gesloten. Op een werf te Islington is een stoomketel gesprongen ten gevolge van een nog onbekende oorzaak. Van de werklieden, die aan het schaften waren, zijn twee gedood en een sautal ernstig gewond. Het was gelukkig, dat van de 180 werklieden slechts weinigen van het schaften teruggekeerd waren. Het effect der ontploffing was vreeselijkde ketel stond in een machinekamer, waar nog vijf andere ketels waren geplaatst. Een daarvan werd gebepl opgenomen, van het metselwerk gerukt en kwam op 20 meter alstand buiten het gebouw terecht. Dit gebouw werd letterlijk vernieldde muren waren zóo uiteengeslagen, dat duizenden enkele steenen den grond bedekten. Ook omringende gebouwen, tot op vijftig meter afstand, werden zwaar beschadigd. Ook ontstond er brand en zelfs gevaar voor ontploffing van een nabijgelegen kruit huis dit werd evenwel door de brandweer tijdig ontruimd. Laatste en teleyraphischa berichten. 's-Graveiiliage. Dhr. F. J. Dehaime, Rijks ontvanger te Gennep is benoemd tot ontvanger te Honteni8se. 's-Cravenliage. TWEEDE KAMER. Aange nomen het ontwerp tot handharing der wik- en weegloonen te Alkmaar. Bij de waterstaatsbegrooting deelde de minister mede, dat de nieuwe sluis te IJmuiden vóór de ge- heele voltooiing voor schepen zou kunnen worden geopend. De minister beloofde overweging van de vele opmerkingen omtrent kanalen en spoorwegen. In eene avondzitting voortzetting. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorauj Nam. Voorm. Nam. 22 December 10.49 11.21 4.46 5.19 28 11.54 5.51 6.24 24 0.24 0.53 6.54 7.23 25 1.19 1.43 7.49 8.13 26 2.7 2.29 8.37 8.59 27 2.48 3.7 9.18 9.37 28 3.26 3 44 9.56 10.14

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2