Ilorsele. Zaterdag werd de nieuw gebouwde steiger voor de eerste maal door den Ingenieur van den Provincialen Waterstaat opgenomen en goedgekeurd, zoodat hij voor den stoombootdienst op de Westerschelde beschikbaar kan worden ge steld. Naar men meent zal hiertoe met primo Ja nuari a. s. worden overgegaan. »Waar het met de nieuwe muntbil jetten van f 10 heen moet, mag de hemel weten," roept de Tem. Ct. uit. Nauwelijks in omloop, zien zij er uit als vodden. Men ziet er bjjna geen, die niet gescheurd zijn. Yele zijn reeds door midden gescheurd en aan de achterzijde met papier beplakt. Maar niet ieder schijnt goed te kunnen plakken, want de gom is dikwijls losgegaan, zoodat men stuk ken ontvangt van een muntbiljet, die aan elkaar hangen. Men mag den gompot wel geregeld bij zich hebben, want aan het plakken komt geen eind. Het papier is broos en scheurt, als men het aanraakt. Laat het biljet een paar maal gevouwen zijn, en het scheurt van zelf. Zoo iets is waarschijnlijk nooit vertoond, en als de biljetten niet spoedig door an dere vervangen worden, zal er voor het publiek een lijdensgeschiedenis aanvangen, die heugen zal." Zooals we echter reeds in ons nommer van 6 Dec. mededeelden is er voor de nieuwe muntbiljet ten thans een beter soort papier vervaardigd en zullen weldra biljetten, van dat soort papier ge maakt, in omloop worden gebracht. In de Vrijdag te Zieriksee gehouden vergade ring der Liberale Kiesvereeniging is tot candidaat voor de vacature in den gemeenteraad gesteld de heer J. Van Schelven. Door de Tweede Kamer zijn commissoriaal ge maakt de inlichtingen in zake den heer W a a 1 e te Zieriksee, welke zijn gesteld in handen van de heeren Pjjnappel, v. Berckel, Hartogb, Rutgers en Willinge. De vorige week hield de uit leden der Tweede Kamer gevormde ♦Landbouwclub," die zich ten doel stelt om, zonder het algemeen belang uit het oog te verliezen, ook de belangen der afzonder lijke deelen van ons land meer byzonder in 's lands vertegenwoordiging voor te staan, eene club-verga dering. Daarin werd het bureau van deze groep saamge- 8teld uit de heeren Lieftinck als voorzitter en Smeenge als secretaris. De Minister van Binnenlandsche Zaken is in radicale en geavanceerde bladen zeer lastig gevallen over de benoeming van een hoogleeraar in de geschiedenis te Groningen, waar achter men politieke bedoelingen heeft gezocht. Waar wij zoo herhaaldelijk aanleiding hebben den heer Van Houten te bestrijden", zegt Het Vaderland, achten wjj ons te meer verplicht er tegen op te komen, als een blaam op hem gelegd wordt, die hij niet verdient. Op grond van ons uit de beste bron versti'ekte inlichtingen kunnen wij verzekeren, dat dit hier het ge?al is geweest. Het is volkomen waar, dat op de oorspronkelijke facalteitsvoordracht dr. Kernkamp no. 1 stond, terwjjl in de tweede plaats de heeren Van Aalst en Heeres gelijkelyk waren aanbevolen. De curatoren, ook van elders hun inlichtingen inwinnende, plaatsten dr. Van Aalst no. 1, dr. Kernkamp no. 2. Dat een Minister een voordracht van curatoren volgt, is een zeer ge woon verschjjnsel. Bovendien verklaren onze beste historici, dat de heer Kernkamp, schoon hy enkel® verdienstelijke studiën heeft geleverd, toch niet zoo veel voortreffelijks heeft gepresteerd, dat anderer aanspraken daarvoor behoefden te wijken. Behoefde hy als radicaal niet geweerd te worden, evenmin behoefde zijn radicalisme als aanbeveling te worden beschouwd. Maar nu de tweede maal. Ook toen passeerde de Minister dr. Kernkamp. Toch is het niet meer dan schijn, dat hier nevenbedoelingen in 't spel waren. Het is waar, wederom plaatste de faculteit dr. Kern kamp no. 1. De curatoren echter schijnen met hun voordracht geen spoed te hebben gemaakt, wat niet de schuld is des Ministers. Maar wat gebeurde in middels Er was een prijsvraag van Teylers Genoot schap beantwoord met een geschrift, dat volgens de hoogst bevoegde beoordeelaars een meesterwerk bleek te zijn. Wie van onze historici dit werk las, erkende, dat deze schrijver zich met éen slag als primus in ter pares deed kennen. Der faculteit was dit, vóór zy haar voordracht opmaakte, niet bekend. De cura toren, hieromtrent ingelicht, plaatsten den schrijver dr. Bussemaker no. 1 en dr. Kernkamp no. 2 op hun voordracht en de Minister was volkomen ver antwoord, toen hij eerstgenoemde ter benoeming aan de Regentes voordroeg. En er is reden te vermoeden, dat ook de faculteit zich allerminst gekrenkt acht". Door veertien der voornaamste depóthou ders van postzegels, briefkaarten enz. te Amsterdam is aan den minister van waterstaat een adres gericht, waarin zij verzoeken nog vóór het einde dezes jaars het K. B. betreffende de vermin dering van provisie in te trekken en den ouden toestand te herstellen. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan zouden zij zich genoopt zien voor het houden van een depót te moeten bedanken. Het Haagsche Dagblad verneemt dat binnen kort een Kon. besluit te wachten is tot opheffing van het verplichte schrijven van aca demische proefschriften, ten minste voor studenten der juridische faculteit. Zooals bekend is, was mr. Van Houten steeds een voorstander van dit denkbeeld, terwijl het ad vies van het meerendeel der hoogleeraren niet ont radend schijnt te zjjn geweest. Oost-Indië. Bevorderd tot lsten luitenant de 2de luitenant der infanterie W. Wolf. Staten-Gcneraal. TWEEDE KAMER. In de zitting van Zaterdag werd bet hoofdstuk Binnenlandsehe Zaken met eenparige stemmpn aan genomen. Een amendement om te schrappen den post voor de restauratie der kerk te Zwolle werd verworpen met 50 tegen 20 stemmen. In de Roermondscke archiefquaestie verklaarde de Minister zich bereid het particulier eigendom der gemeente Roermond te eerbiedigen. Een voorstel tot betere plaatsing van de Nacht wacht in het Rijksmuseum wordt door de regeering overwogen. By de behandeling van het hoofdstuk Marino klaagden de heeren Goekoop en Virulij over de slechte ramingen. De heer A. Smit ging mee met het plan van kruisers met eenige wijziging. Door den heer Staalman werd krachtig aangedrongen op beteuge ling der zedeloosheid bij de Marine, vooral bij meer deren, en gewezen op de groot® opdrijving van uitgaven en het slechte toezicht. KarKeiiJka Zaken en Onderwgs. Bedankt voor het beroep by de Ned. Herv. gem. te Monster door ds. P. Bokma te Bruinisse. Aangenomen het beroep naar de Herv. gem. te St. Maartensdijk door ds. H. Snel, predikant te Stavenisse. Heinkenszancl. Bij de Geref. gemeente alhier zijn mot algemeene stemmen herkozen dhr. C. De Schipper als ouderling en dhr. C. Karelse als diaken. Gemengde Berichten. Hapelle. Jl. Vrijdagavond hield de kolenbond Ons Voordeel" alhier hare jaarlijksche algemeen© vergadering. In het bestuur kwam geen verandering, doordien de beide aftredende leden herbenoemd wer den en zich die herbenoeming lieten welgevallen. Uit het verslag van den toestand der vereeniging bleek, dat 2448 H.L. kolen zijn aangeschaft bij de 204 H.L., die nog in het pakhuis aanwezig wat en. Hiervan zijn in '93/94 2572 H.L. verkocht, welke behalve de 204 genoemde, die tegen 60 cents per H.L. zjjn opgeruimd, den leden voor 72 oents per H.L. zijn thuis bezorgd of voor 77 cents per H.L. uit het pakhuis zjjn verschaft, zotdat nog 80 H.L. in het pakhuis aanwezig is. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten f 1942,51 i/s en de uitgave f 1718,051/2 bedroegen, zoodat in kas blijft f 224,46. Hiervan komt echter den leden f 183,641/2 toe, als zijnde blijven staan op de boekjes, waardoor dus feitelijk in eigendom van de vereeni- ging bleef f 40,811/2. Als men hier nu bijvoegt den prijB van de 80 H.L. in het pakhuis aanwezig, en den prijs van 39 nieuwe aanteekenboekjes a 10 ets., bedraagt het goede slot der kas f 102,311/2. Daar vroeger voor eventueele tekorten vastgesteld was, dat ieder lid minstens éen gulden op zjjn boekje moest laten staan, doch de penningmeester van mee ning was, dat dit nu best tot 25 ets. verminderd kon worden, als men dit goede slot of ten minste f 100 als reservekas aanmerkte, deed hij dienaan gaande een voorstel, dat met meerderheid van stem men aangenomen werd, onder bepaling, dat ieder nieuw toe te treden lid, om in evenredigheid met de bestaande leden te komen, zal storten: éen gulden in die reservekas eu 25 ets. op zijn boekje. Verder werd besloten den leden vrijheid te geven, wanneer het bedrag op hunne boekjes toereikende was, daarvan kolen uit het pakhuis te mogen nemen, wat vroeger niet mocht. Een verzoek, door de verhuurders van het ver gaderlokaal om bij de vastgestelde huur nog 3 H.L. kolen te voegen, werd met groote meerderheid toe gestaan, en een voorstel om aan personen buiten het fonds, tegen een verhoogd tarief, kolen te verkoopen, werd met groote meerderheid van stemmen ver worpen. Wemelclinge. Dezer dagen gaf het fanfaren- gezelschap Oefening kweekt kunst" alhier eene winteruitvoering. Het programma, dat uit een zestal muzieknum mers, een tooneelstukje, een voordracht en een ta- bleau-vivant bestond, werd ving en uitstekend afge werkt, wat bewijst, dat genoemd gezelschap weer goed begint te herleven. Hoogst wenschelijk is het echter, dat bij een eerst volgend pogen ter verbetering van den min gun- stigen financiëalen toestand der vereeniging, deze een flinken geldeljjken steun van de ingezetenen mag erlangen. Hoedekenskerke. Vrijdag jl. waren de leden der vereeniging Onderlinge Hulp" tot aankoop van kunstmeststoffen alhier opgeroepen in het paviljoen bij mej. de wed. P. Walraven, teneinde de rekening over 1894 aan te hooren. Hieruit bleek dat er aan verschillende soorten kunstmest 101,800 kilo waren aangekocht, vertegen woordigende de som van f 6047,06, waarna er nog een batig saldo van f 44,96 in kas bleef. De sultan van Deli heeft bij den heer P. J. Freni te Rotterdam besteld een rijwiel, dat van de beste constructie en geheel vernikkeld moet wezen tevens zal in Deli een wielerbaan worden aangelegd, waarvoor de heer F. Netscher, hoofdredacteur van De Kampioenopdracht ontving tot het maken van een ontwerp. Te Polsbroek was een dienstbode een boer behulpzaam bij het voederen der koeien. Door de duisternis zag zij niet, dat de boer een hooivork in de hand hield en toen zij vooruit ging, liep zij met het gezicht in de vork, met het noodlottig gevolg, dat die onder het oog door tot op het hersenvlies doordrong. Haar toestand is zeer gevaarlijk. Te Eilecom is een 17jarig meisje reeds sedert jl. Maandag lijdende aan »nona". Enkele malen wordt zy wakker en dan worden haar versterkende middelen toegediend. Reeds eenige dagen geleden was er sprake van een verkooping wegens een belastingschuld van den socialist Stienstra, die Reens uit Amsterdam te hulp geroepen had, om, langs den meergebruikelijken weg, dezen verkoop tot propagandamiddel der socialisten en tot voordeel van den wanbetaler te doen zijn. Vrydag nu zou de verkoop doorgaan. Reens was op zijn post, maar de Rijkspolitie en de mareehaus- sée ook. Alle maatregelen waren thans genomen om den verkoop te doen slagende Burgemeester, de Commissarissen van politie lieten de koopers het lokaal binnen, Suitjes en sabeltjes, die men meebracht om den boel in de war te sturen werden onteigend" bij het binnenkomenwie daar niet mcö tevreden was, zooals Reens, word buiten de deur gezet. Er. werd gewoon geboden, en toen de som, die noodig was, bijeen was, hield de deurwaarder op. De socialisten waren thans de verliezende partij. Omtrent de feestelijke uitdeeling der mwdailles behaald voor de bakkerij-tentoonstelling, welke jl. Maandag, in het Paleis voor Volksvlijt" plaats vond, ontleenen wy het volgende aan de Bakkers- boiuls Crt. Het schijnt de aandacht van den burgemeester ontgaan te zjjn dat hem verzocht was binnen te komen door de tuindeur, oostzijde. Hy zou dan in een der byzalen aan de tuiczijde, de zoogenaamde marmeren zaal," door hot comité ontvangen wor den. Dat stond daar ook in zwarten rok en witte das de komst van zijn eere-roorzitter af t® wachten, totdat op een gegeven oogenblik mr. Vening Meinesz doodleuk in de groote zaal voor een kachel werd opgemerkt. De burgemeester was de voordeur ingekomen, waar hij niemand had gevonden om hem te ont vangen. Hij werd spoedig door een der Comitéleden, die toevallig nog in de groote zaal vertoefde, naar de bijzaal geleid, waar de commissie hem geduldig stond te wachten. Heeft do heer Vening Meinesz het waarschijnlijk op het eerste oogenblik vreemd gevonden dat hy aan de hoofddeur niemand vond om hem te ont- vangon, stellig zal bij het ook vreemd gevonden hebben daar geen enkelen politie-agent te vinden, hoewel de hoofdcommissaris en zijn EdelAchtbare zal dit wel geweten hebben toch een inspecteur met een dozijn agenten en een paar rechercheurs naar het Paleis" had gezonden. Deze brigade had echter ook een kwartier to voren post gevat aan de hoofddeur. Een der paleisbeambten, wetende dat de ingang voor de autoriteiten door de tuindeur, oostzijde was, had den inspecteur hierop opmerkzaam gemaakt, waarop de geheele brigade onmiddellijk in den loop pas daarheen draafde. Gelukkig dat die goede lieden eenigen tijd later vernamen dat de burgemeester al lang binnon was anders stonden zy er misschien nog Belangrijk is tegenwoordig de handel in lam meren in de provincie Friesland. Zij worden opge kocht om, na te zijn geslacht, naar Londen te worden vervoerd. Of het voordeel geeft kan hieruit worden opgemaakt, dat thans aan een slager te Nijehaske bij Heerenveen, met vergunning van den minister van binnenlandsche zaken, wekelijks een 400tal lam meren of jonge schapen uit Duitschland voor genoemd doel worden verzonden. Nog een ander voordeel is aan deze zaak verbondener wordt aan voel handen werk verschaft. (V. R. Ct.) Dezer dagen bevatte het Handelsblad het vol gende ingezonden stukje Woonachtig in de buurt van het Rombrandts- plein passeer ik daar dikwijls een knaapje van naar mijn gissing pl. ra. 6 jaar, dat daar in elkaar ge doken en dikwijls bjj het ruwste en koudste weêr gezeten is tegen het hek van het park. De stakkert vraagt niets, maar is daar natuurlijk door zijn liefhebbende ouders néér gezet om een zwijgend beroep te doon op het medelijden der voorbijgangers. Men moet niet op straat en aan bedelaars geven, zoo luidt het parool, maar toch doe ik het, want ik weet bijna zeker dat, als het kind niet een zeker bedrag medebrengt, het onmGödoogend weer op straat wordt gezet of ransel krijgt. En dan dat arme kind dat er zoo bleek, zoo ziek uitzietoch was het maar een wees, dan kon het geholpen worden, doch nu die lieve ouders, die ik voor mij gaarne voor goad in Siberië zou zien, nog leven, nu moet dat hulpelooze kind lichamelijk maar vermoord worden. Is het dan niet mogelijk, zoo vroeg ik wel eens, dat kind door de politie te doen wegnemen en in een gesticht te brengen dan af te wachten wat de ouders doen en mochten ze zich aanmelden, hen to straffen Als dat niet kan, dan is het toch nog treurig gesteld en ligt er een schoon arbeidsveld open voor zooveel vereenigingen van mannen en vrouwen, die zich het lot van de zwakken aantrekken. Een vader van zeven kinderen Een debitant der staatsloterij te Haarlem kwam dezer dagen bij een van zijns klanten, om hem te zeggen dat zjjn lot met een prijs van 12000 was uitgekomen. De debitant betaalde het bedrag uit, en kreeg een goede fooi voor zijne moeite. Doch ziet, eenige oogenblikken later komt de debitant verschrikt terug, zeggende, dat hij zich in het nom mer had vergist. De zoogenaamde winner was edel moedig genoeg, hem het ontvangen geld terug te geven. Vrijdagnacht ontstond te Hontenisse brand in de schuur van den landbouwer De W. Het vee en al wat er zich in bevond werd een prooi der vlammen. Huwelijksadvertenties bestaan niet alleen in Europa, gelijk men allicht zou denken, ook in Ja pan heeft mon dit voortbrengselj der Westersche beschaving ingevoerd. Een der Japansche couranten plaatst de volgende advertentie Een jonge dame wenscht te huwen. Zij is zeer schoon, heeft een rooskleurig gelaat, dat door git zwart haar omkranst is, haar wenkbrauwen hebben den vorm van de halve maan en haar mond is klein en zuiver besneden. Ook is zij zeer rijk, rijk ge noeg om aan de zyde van haar levensgezel overdag de bloemen te bewonderen en 's nachts de sterren aan den hem'el te kunnen bezingen. De man, dien zy uitkiest, moet eveneens jong, schoon en welop gevoed zijn en met haar in éen graf begraven wil len worden." Men zul moeten toestemmen, dat hierin meer pöezie ligt opgesloten dan in onze i>meer en meer gebruikelijken weg," waarbij meestal alleen op de dubbeltjes wordt gekeken. Ta eene sociaal-democratische kiesvereeniging te Berlijn heeft zich het vermakelijke geval voorge daan, dat een orgeldraaier van zijn lidmaatschap vervallen werd verklaard, daar bij op zijn instru ment vaderlandsche liedtren had ♦afgedraaid," als b. v. de Wacht am Rhein." De verontschuldigingen van den delinquent waren niet bij machte de vergadering tegenover dit zware vergrijp tot vergevingsgezindheid te stemmen. Te Hermannstadt in Hongarije is een proces aanhangig gemaakt, dat opnieuw toont hoe vinnig de verschillende nationaliteiten tegenover elkander staan. Op de bank der beschuldigden verschenen veertien jonge meisjes uit Roemeensche famiiiën, beschuldigd van het dragen van rood-geel-blauwe kokardes (de Roemeenscho kleuren). Eerst in de laatste jaren is het dragen dezer kleurea door de Hongaarsche regee ring verboden. Toen de aangeklaagden, onder een ontzaggelijken toeloop van belangstellenden, voor het gerecht verschenen, droegen zy allen de verboden kokarde op de borst en verklaarden, voordat de rechters van hunne verbazing bekomen waren, dat zij zich plechtig verbonden hadden hun geheele leven lang de kleuren te dragen, die het symbool zjjn van hunne nationaliteit. De rechters, tegenover de toejuichingen van het publiek een weinig met de zaak verlegen, schorsten de verdere behandeling der zaak en zonden een telegram naar den minister van justitie te Boeda- Pest om zyn oordeel in te winnen. Falb's weerprofetiën zyn niet opwekkend. Er zullen 25 kritieke dagen in 't geheele jaar 1895 zijn, 0. a. 11 Jan. en 11 Maart, 3 Febr. en 3 April, 22 Juli, 20 Aug., 18 Sept. en 18 Oct. en 't weer zal in het algemeen ongunstig zijn. De bijzonder heden voor het eerste half jaar zijn vooral niet be moedigend veel sneeuw in de eerste helft van Janu ari, in Februari strenge koude, Maart zal warm zijn maar April zal weder sneeuw brengen, gepaard met donderstormen. Mei belooft storm, Juni slecht weer, met storm en zware regens. Een deurwaarder te Parijs moest bjj zekeren, heer V. in de rue Samson een kind gaan opvorderen dat deze, krachtens een rechterlijk vonnis, aan zijn van hem gescheiden echtgenoote moest afstaan. De afgifte werd geweigerdmen sloot den deurwaarder de deur voor den neus dicht. De deurwaarder riep de hulp in der politie, die de deur liet openbreken en vergezeld van een commissaris van politie, trad de man der wet de woning binnen, waar V.'s maitresse de heeren ontving, het kind, dat in een wiegje lag, aanwees en heenging. Wie schetst de verbazing der heeren, die zich een oogenblik met het kindje hadden beziggehouden, toen zij bemerkten te zijn opgesloten Zy moesten eindelijk het slot vernielen, om uit het huis te komen. De Grieksche Kamer heeft met 74 tegen 69 stemmen een op 't oog althans zonderling wetsont werp aangenomen, nl. om den krentenoogst van dit jaar te vernielenMen zou geneigd zijn zulk een maatregel een daad van vandalisme te noemen, maar deskundigen beweren, dat het de eenige manier is, om de krenten markt van ondergang te redden. In Berlijn heeft een paar het zilverenfeest van zijne verloving gevierd. In 't begin van December 1869 hadden zij zich verloofd. Een erftante van de bruid dreigde echter haar te zullen onterven, wanneer zij met den man harer keuze in het huwelyk trad. Zij bleven elkaar in hun eindeloos engagement trouw. Nu onlangs is de erftante gestorven en daarmede is de struikelblok, dat het huwelyk tegenhield uit den weg geruimd. Op het zilveren feest der ver loving zal dus weldra het groene bruiloftsfeest volgen Valsche tanden, valsche haren, juweelen, ook valsche oogen en valsche tongen, dat alles heeft men in onze dagen gezien. Maar straatvuil te vervalschen, daartoe was men nog niet gekomen. Thans hebben de Parijzenaars ook dat beleefd. In de groote kledingmagazijnen van de Fransche hoofdstad placht men het in de straten der stad verzamelde vuil aan te wenden in zekeren zin als toetssteen om de echtheid van de kleuren te onder zoeken. Elke nieuwe kleur, die niet bestand was tegen de inwerking van het echte Parijsche straat- vuil, werd afgekeurd. Het was echter een onge makkelijk en morsig materiaal, en daarom is men er op bedacht geweest een surrogaat voor het Pa rijsche straatvuil samen te stellen, een mengsel, dat het in zjjne verwoestende werking op kleuren vervangen kan. Wat kan er nu nog veilig worden geacht voor vervalsching Te Bouffioulx, by Charleroi, heeft een ontplof fing plaats gehad, doordien een werkman, bij het ontdooien van dynamietpatronen met een daarvan te dicht het vuur naderde. Het geheele gebouw vloog in de lucht en de arme man werd afschu welijk verminkt, zoodat hij, mocht hy er het leven niet bij inschieten, zijn handen zal missen. Een tweede werkman, die in het gebouw aanwezig was, bekwam geen letsel hoegenaamd. In Rusland is het gewoonte dat na den dood van een keizer zijne uniformen worden verdeeld onder de regimenten waarvan hij in naam aanvoer der was. Nikolai II heeft thans ook de uniformen van zijn overleden vader overhandigd aan de depu taties van officieren, tot dit doel door de verschil lende legerkorpsen gezonden. Deze uniformen wor den met grooten eerbied bewaard in regimentskerken in glazen kistjes dicht bij het altaar. Op de kermis te Bergen is een tent ingestort, die vol volk was. De menschen werden dooreen ge worpen, terwijl sommigen zich aan een leuning of

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2