1894 N°. 140. Dinsdag 11 December. 81s,e jaargang. week-, boter- en graanmarkten De Ijst van inkwartiering, AANBESTEDING BROODBAKKERIJ, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmab te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brie vengaai dei-s. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. laiKending van advertentiën voor 8 uren op den dajj der uitgave. "Wegens het KERSTFEEST en den NIEUWJAARSDAG zullen de gewone alhier in plaats Tan op 25 December eu 1 Januari 1895 gehouden worden op Hitamlag (lm 24 December rn Woeai&dng de as 2 JTaseiaari 5895. Goes, den 8 December 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. aanduidende de inwoners, die voor het verleenen van inkwar tiering eu onderhoud in aanmerking koumn eu de mate, waarin ieder hunner geacht wordt daarin te kunnen voorzien, is her zien vastgesteld, en zal gedurende veertien dagen (10 tot 24 December 1894) ter Secretarie voor eeu iolcrter iuzage liggen, terwijl een exemplaar daarvan is aangeplakt Goes, den 8 December 1894. Burgemeester en Wethouders v*n Goes, J. G d. W. HAMER De Secretaris. VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. OP ZATERDAG DEN 15 DECEMBER 1894, des namiddags te 1 uur, in het Raadhuis van gemeente-werken en leverantiën voor 1895, te weten: Ie. het timmerwerk en de levering van touwwerk 2e. metsel-, stukadoors- en steenhouwwerk 3e. leidekkers-, lood-, zink- en pompmakerswerk 4e. smids-, kachel- en slotenmakerswerk 5e. schilder-, behang- en glazenmakerswerk 6e. stoffeerderswerk 7e. de levering van grint en grintzand 8e. borstel- en mandenwerk. Alles volgens tarief. De levering der artt 19 en 23 van het tarief worden niet afzonderlijk aanbesteed maar aan verschillende aannemers op gedragen Het bestek ligt op de gewone uren in hot Raadhuis ter inzage. Niet ingevulde tarieven zijn aldaar verkrijgbaar a f0,50 per exemplaar. Inlichtingen geeft de gemeente-bouwmeester. Goes, 8 December 1894. Burgemeester en Wethouders vau Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Vergunning is verleend aan den heer J. F. VAN DER LEEUW e Goes, tot het oprichten eener in het perceel wijk B uo. 47, gelegen aan de St Jacobstraat te Goes. Goes, den 8 December 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Algemeen Overzicht. Zooals te verwachten was, heeft de afgeloopen week ruimschoots het bewijs geleverd, dat bjj de sluiting der zitting op Vrijdag 80 Nov. jl. de Nederlandselie Tweede Kamer nog niet aan het einde harer algemeene beschouwingen over de Staats- begrooting was gekomen, al stonden er op dat oogen- blik geene sprekers meer ingeschreven. Zij heeft de vorige week de sluizen harer wèl- en helaas 1 op sommige oogenblikken ook harer kwaadsprekendheid zoo ruim mogelijk opengezet en alleen de krachtige leiding des voorzitters is oorzaak geweest, dat men jl. Donderdag aan een eind is gekomen. Ook ditmaal is weder gebleken, dat eene avondzitting een uit stekend middel is om met de zaken op te schieten niet alleen, dat zij de dagtaak der Kamer verdubbelt, maar ze beneemt ook meestal den lust om de debatten nog verder te rekken. Doch wat zullen we van de gevoerde discussiën zeggen Br eenigszins een résumé van te geven is nafcuurljjk niet wel mogeljjk in bet korte bestek, dat we daarvoor mogen afzonderen. Trouwens, het zou ook weinig nut hebben, want ai mag niet ontkend worden, dat menige politieke rede, in de vorige week uitgesproken, niet van belang ontbloot was, veel practisch nut leveren de algemeene beschouwingen gewoonlijk niet op. Welk nut bv. mag er worden toegeschreven aan eene redevoering als die van het jongste lid der Kamer, den heer Staalman, die, nauwelijks toegelaten, zooals hij zelf verklaarde slechts vluchtig had kennisgenomen van de hem toegezonden stukken en op die oppervlakkige kennisneming een oordeel over de tegenwoordige regeering uitsprak, waaruit blijken moest, dat aan haar eigenlijk niets deugde Welk practisch nut kan er verwacht worden over het uitvoerig debat, hetwelk gevoord is over de Kamerontbinding van bet afgeloopen voorjaar, waarbij de heer Tak van Poortvliet van verschillend© zijden werd aangevallen en deze zich op de hem eigene, zaakrijke en bondige manier verdedigde, tot beide partgen eindelijk tot de voor henzelven be vredigende conclusie kwamen, dat zij beiden met gerustheid het oordeel over die Kamerontbinding aan de geschiedenis overlieten Welk nut eindelijk kan er steken in die opaenstapeling van verwijten tegen het tegenwoordige Kabinet, inzonderheid tegen den Minister van Binnenlandsche Zaken, omdat hij zitting nam in dit ministerie, naast deze collega's, met wie hjj niet homogeen kan zjjn Wij zoeken tevergeefs naar een passend antwoord op deze vragen, en we kunnen niet nalaten het ander maal te betreuren, dat in ons parlement niet het ge bruik wordt ingevoerd, dat elke politieke partij, welke daar vertegenwoordigd is, één lid aanwijst, dat kort en zakelijk namens haar datgene te berde brengt, wat zjj te zeggen heeft. Het debat zou dan minder gelijken op eeu politiek steekspel, maar het zou vermoedelijk la kernachtigheid en zeker in kortheid winnen, terwijl der regeering meer tijd zou worden gegund om met kalmte en ernst datgene te over wegen en te ontwerpen, dat zg aan de volksvertegen woordiging wenscht voor te leggen. We willen daarom de gevoerde diseussiëa verder onbesproken laten en liever er op wijzen, dat het ministerie in dit opzicht den juisten weg heeft gevolgd, door aan den premier, den minister van Buitenlandsche Zaken, het woord te laten ter ver dediging van het standpunt van het Kabinet in het algemeen, terwijl de overige ministers voor zoover ze in het debat waren betrokken kort van antwoord dienden. De reden van den heer Roëll muntte het wordt door organen van alle partijen erkend uit door vorm en toon, en de minister heeft ook nu weder getoond een begaafd spreker te zijn. In waardige bewoordingen verdedigde hij het optreden van dit Kabinet, weerlegde de bewering, dat het program na de verkiezingen door de regeering ontwikkeld in strijd zou zijn met de jongste troonrede en bewees, dat, tijdens de voorbereiding van de te verwachten kieswet zeer goed andere zaken, zonder partijdig karakter, kunnen worden ter hand genomen. Ten opzichte van beschermende rechten handhaafde de minister zijne vroeger uitgesproken meening, dat deze niet in het belang des lands zouden zijn. Hij herinnerde er aan, dat het niet langer een open vraag was, of hoogere graanprijzen duurder brood tengevolge haddendit stond vast en is nog dezer dagen nader bewezen door den heer Heemskerk, die, op graanrechten aandringende, ongevraagd erkende, dat daardoor de prijs van het brood met 1 l1j2 cent per half K.G. zou stijgen. Maar dit zou voor een arbeidersgezin van gemiddelde getalsterkte eenejaar- lijksche meerdere uitgave voor dit onmisbaar voe dingsmiddel eischen van f 25, en terecht noemde de minister dit eene belasting, waarbij alle vermogens- en bedrijfsbelastingen slechts kinderspel waren. Na de algemeene beschouwingen werd een begin gemaakt met de behandeling der verschillende hoofd stukken van de Staatsbegrooting en naderde de Kamer tot hoofdstuk Justitie. De geschiedenis van het buitenland kan ook dit maal weder zeer kort worden samengevat. De Buft- gclie Rijksdag ving zijne zittingen aan in het nieuwe voor dit regeeringslichaam gestichte gebouw. De behandeling der begrooting en van eene nieuwe ta baks-belasting zijn het eerst aan de orde. Wanneer de »Umsturz-Vorlage" ter hand zal worden genomen is nog niet bepaald. De eerste zitting van den Rgks- dag was al dadelijk zeer rumoerig, omdat de socia listen weigerden in t9 stemmen met een »hoch" op den Keizer. In Hongarije wacht men nog steeds op de be krachtiging der Kerkeljjke wetten. De Keizer bljjffc daarmede aarzelen en vermoedelijk zal het kabinet- Weckerlé, dat daardoor in eene moeielijke positie komt, zijn ontslag nemen. De Italiaansche Kamer hervatte almede hare zittingen en koos den heer Biancheri andermaal tot baren voorzitter. Eerst komen nu eenige interpel laties aan de orde en daarna zal de heer Crispi de plannen der regeering mededeelen, inzonderheid ook hoe hg denkt tegemoet te komen aan het nog steeds bestaande tekort van 70.000000 lires. Het crediet voor de expeditie naar Madagascar is nu ook door den Franschen Senaat toegestaan en de regeering kan dus de uitrusting er van met kracht doorzetten. Zij kan dit echter zonder over haasting doen, want met het oog op de weersge steldheid op het eiland der Hova's, zal de expeditie vermoedelijk niet vóór April 1895 worden uitge zonden. De Kamer heeft de behandeling der begrooting voortgezet, doch er wordt zoo uitvoerig gedebatteerd, dat zij daarmede dit jaar stellig niet meer gereed komt. De regeering zal daarom voor de eerste maan den van het dienstjaar 1895 crediet wetten aanvragen. Omtrent de vredesonderhandelingen tueschen China en «Japan valt nog niets positiefs mede te deelen. GOES, 10 December 1894. Drukte om niets. De Arnh. Ct. schrijft »Het voormalig lid der Tweede Kamer W. J. Geertsema gaat voor zes maanden naar Indië. Gelukkig zij, die tijd en geld genoeg hebben om zulke uitstapjes te kunnen maken Waarom het echter in de dagbladen wordt medegedeeld is ons niet duidelijk; er zijn wel meer mensehen, die rei zen maken van een maand of zes. Of zou de strek king der mededeeling zjjn, dat de heer Geertsema onze Indische toestanden van nabij wil leeren ken nen Dan is eene reis van zes maanden heen en terug veel te kortmón zal zich herinneren wat indertijd het lid der Kamer Gevers Deyaoot op zgne reis in Indië heeft ondervonden en wat hij van daar heeft medegebracht of niet medegebracht." Tot zoover de Arnhemsche Courant. Wij zijn het met bare opmerking eens wat betreft het drukte maken over het zeker niet buitengewone feit, dat iemand voor zes maanden naar Indië vertrekt ook al is die iemand een oud-lid d9r He Kamer. Maar maakt het blad met zgne gevolgtrekking nu eigen lijk ook niet drukte om niets?" Als politiek blad toch kon het weten, dat de heer Geertsema voor het kiesdistrict Enschedé in de Kamer zitting heeft gehad als Indische specialiteit, op grond dat hij reeds meer dan 20 jaren, eerst als ambtenaar, later als induatriëel, in Indië heeft doorgebracht. De redeneering over de kennis, in 6 maanden op te doen, is dus in dezen wel wat te onpasWaar schijnlijk is het dan ook, dat de heer Geertsema eenvoudig een bezoek aan zgne eigene ondernemin gen gaat brengen. Jl. Zaterdag hield deVereeniging tot weezenverpleging voor Zuid-en Noord- Beveland hare jaarlijksche algemeene vergade ring, die behalve het bestuur door twee leden werd bijgewoond. Nadat de voorzitter, dr. Z. Th. Diehl, de vergadering had geopend en de notulen der vo rige waren gelezen en goedgekeurd, werd rekening en verantwoording gedaan over het dienstjaar 1893 en deze goedgekeurd en vastgesteld in ontvang op f4133,58, in uitgaaf f 3697,88*1/2 en derhalve met een goed slot van f 435,69 Yervolgeng werd de begrooting voor 1895 goedgekeurd en vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 1455, met een post van onvoorziene uitgaven groot f 85. Na lezing en goedkeuring van het jaarverslag over 1893 werd in de vacature, ontstaan door het ver trek van den heer G. J. V. d. Bosch benoemd de heer P. Dekker Jz., burgemeester van Wemeldinge. Met den benoemde was door het bestuur aanbevo len de heer A. Bruggeman, burgemeester van Baar land. In de plaats van wijlen mevrouw J. E. V. d. MandereDe Laat de Kanter werd benoemd mevrouw GeillMarkusse te Krabbendijke. Mavrouw La Porte te Wolfertsdgk, mede aanbevolen, verkreeg éene stem. Met bestemming voor Batavia zal den 5en Januari 1895 van het Kol. Werfdepot naar Rotter dam en van daar per st. »Soembing" naar Indië vertrekken een afdeeling aanvullingstroepen, sterk 53 militairen, waaronder 8 onderofficieren, onder bevel van den van verlof naar Java terugkeerenden kapitein der genie L. G. Krol van der Hoek en het medegeleide van de 2e-luits. der inf. van het Ind. leger K. P. Doornbos en M. J. C. W. Van Vlierden. Bij kon. besluit zijn benoemd tot belasting ontvanger te Heinkenszand B. H. P. Janssen, thans te Gemertte Breskens J. H. Meerdink, thans te Amerongente Nieuw-Buinen J. H. F. Claessens, thans te Aksel. Bij beschikking van den minister van binnen landsche zaken is voor het jaar 1895 benoemd tot secretaris bij den Geneeskundigen Raad van Zeeland en Westelijk Noord-Brabant J. J. Berdenis van Berlekom, arts te Middelburg. De gemeente-secretaris van Delft mr. L A. B y b a u is benoemd tot secretaris-rentmeester van het St. Joris-gasthuis aldaar. Volgens een Loudenschen correspondent van het Handelsblad zou da Great Eastern aan de Zee land voorstellen hebben gedaan om door eene vri and- schappelijke regeling do kostbare vijandschap te vermijden. Het voorgestelde compromis zoude hierin bestaan dat de Zeeland ophoudt den dagdienst over Vlissingen te laten loopen, en in plaats daarvan met hare booten een dagljjn HoekHar wich in het leven roept. De Great Eastern zoude er dan voor zorgen dat deze booten te Rotterdam en Harwich vracht krijgen, en daar de tegenwoor dige dagdienst niet rendeert, zoude deze verande ring wal voordeeleu voor de Zeeland opleveren. Wat den nachtdienst betreft, deze zoude in zijn tegenwoordigen vorm, d. i. zoowel over Vlissingen als den Hoek, blijven voortbestaan, maar er zoude een pool worden gevormd, d. i. de ontvangsten uit het vervoer van passagiers, goederen en mails zouden in een nader te bepalen verhouding worden verdeeld en zouden niet langer concurreerende ta rieven zijn. Voorts zouden de Staatsspoorwegen, die bij de Vlissiogsche lijn Bterk geïnteresseerd zijn, het recht verkrijgen lijnen naar den Hoek te laten loopen. Deze vooistellen zouden heden op de vergadering der S. S. Mij. worden besproken, en bij die gele genheid er over worden beslist of twee maatschap pijen door een minnelijke schikking zullen pogen te bestaan, dan wel of zij een sfcrjjd zullen begin nen, die met overleving van de meest geschikte" zal eindigen. Ook met het oog op de mail-contrac ten is er uitzicht dat de beslissing in vredelievenden zin zal zjjn. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van Zaterdag aan genoemd blad De troepen op Lombok keeren deze maand terug. Generaal Vetter stelde voor twee bataljons, twee batterijen en eene sectie sappeurs op Lombok te doen big ven. Alles is nu rustig. Het volk ver zoent zich en is boos op den radja en zijne raad gevers. Ds. Rogge, die, gelijk bekend is, de Lom bok-expeditie heeft meegemaakt, is Woensdag van Samarang naar Nederland vertrokken. Hij zal zich te Deventer vestigen. Uit Indische berichten van den laatsten tijd is af te leiden, dat G o e s t i D j i 1 a n t i k, de vasal van Lombok, niet rechtstreeks aan het ver raad van 25 Augustus heeft deelgenomen. Maar, zoo wordt dan gezegd, zjjne houding is toch ver dacht, of dubbelzinnighij had onzen bevelhebber moeten waarschuwen. Zeker, naar Hollandsche begrippenMaar ook naar Indische Een oud-Indisch officier althans schrijft aan het Handelsbladdat het alleszins mogelijk is dat in zijn eigen oogen en in die van zijne landgenooten Djilantik zich niets te verwijten heeft, en dat dus eene be straffing, naar inlandsch begrip, geenszins rechtvaardig zoude zijn. »Ik weet te weinig" zoo schrijft hij verder »van Balisehe adats, om ten deze een bepaald ge voelen te durven uitspreken. Maar wel weet ik, dat op Celebes de houding van Djilantik door de inlandsche vrienden van het gouvernement gewaar deerd zoude worden. Zij zoude zeggenbloedver wantschap kan of mag nooit verloochend Djilantik mocht in geen geval zijn leenheer in moeielijkheden brengen het eenige wat hij kon doen om te toonen dat hij ons welgezind was, was heengaan. Men hetft op Celebes, bij het langdurig verzet van Kraeng Bonto Bonto (1867—1877) ondervonden hoe ver de opvatting gaat van de leer dat »het bloed spreekt." Zijn broeder, Kraeng Oedjong, haatte hera innig, maar toeh heeft noch die broeder, noch een zijner verwanten, ooit iets gedaan om het gouver nement in de gelegenheid te stellen, hem gevangen te nemen of onschadelijk te maken. De bekwame ambtenaar Kooreman, thans resident van Sumatra's Oostkust, heeft daaromtrent belangrijke feiten ver meld in den >Indischen Gids" van 1883, en deelt ook mede dat, zijns inziens niet zonder grond, be weerd werd dat Kraeng Oedjong zijnen (en onzen) vijand Kraeng Bonto Bonto van tijd tot tijd aan levensmiddelen hielp. Men zij toch voorzichtig in het oordeelen, en leene niet te spoedig het oor aan personen, die verklaren, »den inlander" te kennen. De inlander op Java is een gansch ander individu dan die op Sumatra, of op Celebes, of op Bali. Men moet, om rechtvaardig te oordeelen, zich in dm gedachtengang vau den Baliër, in dit geval in dien van Goesfci Djilantik, kunnen verplaatsen. Wanneer hij werkelijk gedaan heeft wat een Balier als zoodanig behoorde te doen, dan is er voor ons geen reden om hem verder te wantrouwen, en allerminst om hem, gelijk de heer Van Vlijmen in de Tweede Kamer deed, een Mephi- stopheles te noemen." Uit Westwoud wordt het overlijden gemeld van dr. W. J. F. Nuyens, geneesheer in het kleine Noori-Hollandsche dorp, de nestor dor Kith, Nederl. historieschrijvers.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1