1894 N". 145. Zaterdag 8 December. 81"" jaargang. BIJVOSGBB T,. Bo uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- cn Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advortentiëu voor dit blad aangenomen bij do hoeren Nijgh Va.n Dituau te Rotterdam s» verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaaidess. Be prgs der gewone adverlcntiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. inxending vad advertentie» voor S srea den da# der uitgave* BBawcwawwaawB Zeeuwsche Dankbaarheid. Niet zonder verbazing zullen voorzeker vela onzer lezers met ons hebben opgemerkt, dat in de per manente commissi?- voor de oprichting 6ener coöpe ratieve suikerfabriek, vreike jl. Maandag alhier in eene vergadering van afgevaardigden van de ver schillende afdeelingen dor Zeeuweche landbouw- maatschappij en van do Noord-Brabantsche afdeelingen is benoemd, da heer E. Yan den Bosek alhier geen zitting he* ft. Aanvankelijk meenden we, dat deze wakkere strjjder voor de belangen van den landbouw in h&t alge meen en voor do oprichting een er coöperatieve suikerfabriek in het bijzonder, te kennen had ge geven voor eene be. oeining in do permanente com missie niet in aanmerking te willen komen. Geen oogenblik is do gedachte bjj ons opgekomen, dat de Zeeuwache afgevaardigden hem niet de aange wezen persoon achtte om in dio commissie zitting te nemen. Toch schijnt dit werkelijk het geval te zijn. Itnmeis we vernemen thans uit vertrouwbare bron, dat de 22 Zeeuwsche afgevaardigden de 9 Zeeuwsche leden der commissie hebben benoemd en d9 14 Brabantsche de 5 laden uit hun gewest, terwjjl de drie afgevaardigden van de Zuid-Holiandscko eilanden hun afgevaardigde aanwezen. Het is dus aan de 22 afgevaardigden der Zeeuwsche afdeeiing te wijten, dat de heer v. d. Bosch gmn deel van de parmanente commissie uitmaakt; zijn wij wel ingelicht dan verwierf hij slechts drie stemmen. Waarlijk, wanneer er ooit sprake kan zijn van grievende ondankbaarheid, dan zeker in dit geval. Zoo iemand, dan heeft toch de heer E. V. d. Bosch het zijne eraan toegebracht om de pogingen tot op richting der coöperatieve suikerfabriek in eerste in stantie te doen slagen. Onvermoeid strijder voor wat hjj in dezen in het belaag van den landbouw acht, heeft hij tijd noch moeite gespaard om in tal van plaatsen op te traden en er het hooge belang van de oprichting eaner suikerfabriek te bepleiten, ter wijl menig artikel van zijne hand aan de zaak be vorderlijk is geweest. En toch hebben zijne mede-afgevaardigden hem niet waardig gekeurd deel uit te maken van de be doelde permanente commissie. Zonder onderschatting van de belangstelling der overiga afgevaardigden, gelooven we gerust te mogen beweren, dat het wel slagen der zaak tot hiertoe voor een groot deal te danken is aan de heeren dr. S waving, dr. Brains ma en E. V. d. Bosch, aan den laatste z«ker niet het minst. Geen woader dan ook, dat de Brabantsche afgevaardigden dr. Bruinsma eene plaats in de com missie bezorgden. De Zeeuwsche afga vaardigden hebben een derge lijk blijk van waardeering tegenover don heer E. V. d. Bosch niet noodig geacht, en we kunnen niet nalaten over dit feit de verontwaardiging uit to spreken, die velen met ons over deze grievende be handeling gevoelen. Dit laatste zij den heer V. d. Bosch eene vergoeding voor de ondervonden mis kenning. Gemeenteraad van Goes. Gisteravond werd onder voorzitterschap van den heer mr. J. G. de Witt Hamer eene openbare vergade ring gehouden, die werd bijgewoond door 11 leden en den secretaris. Afwezig waren met kennisgeving de heeren M. De Jonge Jz. en G. H. Kakebeeke. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering deelde de Voorzitter o. a. mede dat aan den leeraar M. C. J. De Visser vergun ning is verleend om les te geven aan den Rijksland- bouwcursus alhier met toestemming om het lokaal en de instrumenten voor de natuurkunde van de Hoogere Burgerschool te gebruiken dat het verpleeggeld van de voor rekening dezer gemeente te 's-Heerenloo verpleegde idiote is ver hoogd met f 100 en nu bedraagt f 300dat echter een verpleegde bij wijze van proef is ontslagen uit het krankzinnigen gesticht te Loosdainen dat mevrouw Van der Bilt La Motthe ia herbe noemd in de commissie van bijstand voor het onder wijs in de handwerken bij het Lager Onderwgs; dat de heer Lambrechtsen zjjne benoeming tot lid der comm. van toezicht op het leger onderwijs aan genomen heeft 8n bereids beëedigd is; dat de Nieuwjaarscommissie wederom is gevormd onder voorzitterschap van den wethouder Ramondt, terwijl de heer A. A. Van Dellen als secretaris zal optreden dat 2 doode boomon onderhands zijn verkocht aan S. Van dm: Peil voor f 10en dat de weekmarkten van 25 December 1894 en j 1 Januari 1895 zullen worden gehouden op 24 December en 2 Januari. j Vervolgens werd Kornelis I'e Vos, deurwaarder der directe belasting, die zich bezwaard gevoelt door j zjjnen aanslag in dea H. O. over 1894, over eenkomstig het voorstel van B. en W. van de 6e in de 5e klasse overgebracht het 2e suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag over 1894 vastgesteld op een bedrag van f 436,92 en een gatal van 18 conUibuubbien en h-1 2e suppletoir kohier der be lasting op de honden goedgekeurd en vast gesteld op een bedrag van f 44,voor 22 houden. Het verzoek van de» hem* L. P. J. Vermeu- 1 e n om eervol ontslag als leeraar in het Fransch aan de Hoogere Burgerschool alhier werd inge willigd, ingaand© den 7 Januari a. s. Naar aanleiding van het eervol ontslag, aange vraagd door den heer Fiöcker, vroeg de heer Adam of deze vóór zijn vertrek ontslag heeft verzocht. Na het ontkennend antwoord van den voorzitter zeide de heer Adamdat hij alsdan stemming wenpcbte, daar hjj bezwaar had den heer Fiöcker eervol ont slag te verleenen. Iemand, die zijn betrekking in den steek laat, en vooral een onderwijzer, verdient geon eervol ontslag. De Voorzitter zeide dat hij zoo iets vau do on derwijzers te dezer plaatse niet verwacht en dat in hot geval van dhr. Fiöcker alleen de vraag gold heeft hij gedurende den tijd, dat hij alhier in func tie is geweest, reden gegeven tot een niet-eervol ontslag en het antwoord op die vraag moest ont kennend zijn. De heer Ramondt voegde daaraan toe, dat de heer Fiöcker niet, zooals de heer Adam me<?nt, is weggeloopen. Wei is Fiöcker eenige dagen langer weggebleven dan hom bij eon verleend verlof was toegestaan dit is een feit doch hij zou terug gekomen zijn, indien hem niet, in verband met de omstandigheden, van hieruit ware aangeraden, liever niet bij het onderwijs hier terug te komen. Het willekeurig wegblijven bepaalt zich dus tot enkele dagen en nu vraagt spreker of dit aanleiding mag zijn om door een niet eervol ontslag de toekomst van dhr. Fl. als onderwijzer voor good te knakken? Het voorstel van B. en W. tot hot verleenen van eervol ontslag aan deu he9r Fiöcker werd daarop aangenomen met 10 stemmen. Tegen da heer Adam. Het eervol ontslag aan den heer C. De Kok werd met algemoene stemmen verleend. De Voorzitter zeide daarna, dat voor de drie va cante betrekkingen reeds de noodige stappen ter ver vulling zya gedaan en hij hoopt dat in een volgende vergadering daarin zal kunnen voorzien worden. Daarna werd behandeld een voorstel van B. en W. tot wijziging der strafverordening* op de mestvaalten en wel op grond dat de voortdurende aanbouw van nieuwe woningen in die gedeelten der gemeente, welke tot nu toe niet tot de bebouwde kom werden gerekend, af en toe eene richtige toepassing der verordening op de mest vaalten heeft belemmerd, en onlangs B. en W. ge noodzaakt zijn geweest, gebruik te maken van de, bij art. 6 dar wet op de besmettelijke ziekten, aan het college verleende bevoegdheid om verzamelingen van mest en ander vuil te doei opruimen. Het is naar aanleiding van de daardoor gebleken wenschelijkkeid om den omvang dor in voornoemde verordening voorkomende omschrijving van >bebouwde komuit te breiden, dat B. en W. aan den raad voor stellen om in art. 1 der verordening op da mest vaalten, het houden van varkens en het ledigen van secreten in de gemeente Goes, lo. achter de woorden, in de wijken A, B, C en D in plaats van wat daar nu staat te lezen>Voor wijk E worden daarmede bedoeld de gebouwen ho. 26 tot en met 30; 35 tot en met 725, 84 tot en met 127 135 tot ea met 138154, 162 tot en met 187 met hunne aan- vullingsnummars, benevens de naast of tusschen die gebouwen gelegon open terreinen. 2o. In art. 2 onmiddellgk achter de eerste alinea te doen volgen»Ten opzichte van de in art. 1 genoemde perceelen van wijk E strekt dit verbod zich uit tot op 25 M afstand van bestaande ge bouwen voor de open terreinen tot op 40 M. van den openbaren weg." Door deze wijzigingen zullen voortaan ook de nieuw ontstane buurten aan den Oostsingel, het Stort, de Pieter Jasporsostraat,de Heernissenweg en de Voor stad, aan de in hot belang der openbare gezondheid bestaande bepalingen onderworpen zijn. De Voorzitter voegde hieraan toe, dat blijkbaar do uitbreiding der trichinen is kunnen voorkomen j worden door een goede toepassing der verordening, j In de laatste 3 jaren hoeft zich geen onkel geval 1 voorgedaan on hoe vorder do werking der verorde ning zich dus kan uitstrekken hoe beter. De heer Den Boer voerde aan, dat, nu in de laatst® jaren geen trichinen zijn voorgekomen, het tevens blijkt, dat in de varkenshokken, die in do voorgestelde gewijzigde verordening bedoeld worden, ook geen trichinen zijn on meent dat het daarom niet noodig is, de eigenaars dier hokken te ver plichten tot het maken van hokken volgens het voorgeschreven model. Dat is voor die menschen, meest arbeiders, nog al bezwarend. Bovendien, zal die maatregel wel doel treffen De meeste stank en vuil komt door bet neerwerpen van afval van geslacht vee. Als die hokken konden achteruit ge plaatst worden, var van de woningen en van den openbaren weg, dan zou reeds aan vele bezwaren worden tegemoet gekomen. Hij gelooft niet, da^ bet noodig is do verordening nog verder uit te breiden. De Voorzitter zeide, de zorg van d«n heer Dok Boer voor den »kleiaen man" te eerbiedigen. Ook Burg. en Weth. zorgen daarvoor, doch die zorg mag niet in strijd komen met hst algemeen belang en de heer Den Boer verkeert blijkbaar in eene dwaling. Het doel van hst voorstel is ni&t zoozser om den stank te verdrijven, maar wel ora te voorkomen, dat da thans bedoelde mastvaalten to groote aanfcrekka- lykhoid behoudeu voor ratten, de voornaamste dra gers van trichinen. Tot wering van die ratten is de inrichting van mestvaalten volgens de bestaande verordening een doeltreffend middel gebleken on daarom achten B. ea W. het gawenscht wegens den aanbouw dar gemeente de toepassing der verorde ning uit te breiden als wordt voorgesteld. Do kosten van inrichting zgn natuurlijk van eeaig bezwaar, maar toen vóór enkele jaren de verordening in wer king trad, is toch gebleken, dat zij wal overdreven waren en dat men zich willig schikte in da nood zakelijkheid. De hoer Den Boer zeide, dat B. en W. vermoede lijk in hot bijzonder de hokken aan d9n Oost-singel in de verordening willen betrekken, waarop de Voorzitter antwoordde: »Ook deze, maar bovendien alle, die in do bedoelde wgk verder genoemd zijn. De heer Ramondt vroeg of hij juist verstaan heeft van den heer Den Boer dat de bedoelde hokken door de arbeiders gehuurd zijn? Iq dat geval zouden deze wegens de verbouwing dar hokken geen kosten hebben te maken, maar deze ton laste dor eigenaars komen. De hear Den Boar antwoordde daarop, dat de grond wordt gehuurd en da huurders zelf daarop een hokje maken, waarop de heer Ramondt nog op merkte, dat da personen in quaestio volstrekt niet allen arbeiders zijn. Do heer Lambrechtsen vroeg of de hokken dor kweekerg vau den heer Houwer aan de bepaling der verordening voldoen Da Voorzitter antwoordde daarop toestemmend, daar zjj zijn voorzien van een gemetselden vloer. Daarna werd het voorstal van B. en W. in stem ming gebracht en met algemoene stemmen aange nomen. Thans kwam aan de orde een voorstel van B. en W. tot wijziging van de heffing van school geld op de Hoogere Burgerschool. Daar de toepassing eoner heffing van schoolgeld naar de draagkracht van de oaders, voegden of ver zorgers der leerlingen, sedert 189 L op school E (meisjesschool) ia werking, heeft doen zien, dat da daarvan gekoesterde verwachting juist is gebleken, en zelfs bg toeneming van het aantal leerlingen da opbrengst der schoolgolden eerder gerezen dan ge daald is, meenon B. en W. ook op de H. B. school de toepassing vau hetzelfde beginsel te moeten voor stellen. Met hot oog op de meerdere kosten, die de middelb. school van de gemeentekas vordert dan voor school E vereischt wordt, meende men als minimum met een bedrag van f 25 te moeten beginnen, terwijl het billijk schijnt met het oog op de meerder© kosten voor boeken ea andere leermidleien, het maximum niet hooger te stellen dan f 70. Een hooger bedrag zou trouwens door den Min. van Binnanl. Zaken worden geweigerd, zooals gebleken is, toen de ge meenteraad van Delft de goedkeuring vroeg tot het heffen van een schoolgeld boven de f70, omdat naar de meening der regeering ten opzichte van gesubsidiëide gemeentelijke hoogere burgerscholen rekening moet worden gehoudaa met de bepaling van art. 37 der wet op het M. O., dat het schoolgeld voor een leerling eaner Rijks H. B. S. niet hooger kan worden gesteld dan op f60 'sjaars, zoodat de Minister geen vrijheid vond het maximum voor ge ms-'nte-burgerscholen hooger te stellen dan f70. Na correspondentie met de finane. commissie, en terwijl de comm. van toezicht op het midd, onder wijs zich met het voorstel geheel vereenigt, stellen Burg. en Weth. voor, te beginnen met 1 Sept. '95, voor de H. B. School het schoolgeld te heffen, ver deeld in 5 klassen, naar het vermoedelijk inkomon, dat tot grondslag van den aanslag in den Hoofd. Orasl. dient, op de volgende wijze Tot de le klasse worden gerekend (behoudens de uitzondering volgens oordeel van B. en W. voor onvermogenden, welke van de betaling van school geld zijn vrijgesteld) zij die in den H. O. zijn aan geslagen tot hoogstens 1100 tot de 2e kl. 11001500 3e - 1500 - 2300 4e - 2300 - 4100 t 5e - 4100 en daarboven. Voor iederen leerling, die het volledig onderwgs bijwoont, zal dit schoolgeld bedragenvoor kindaren wier oudeis vallen in de le klasse 25 'sjaars per kind 2e ...- 30 3e - 35 4e ...- 50 5e en hoogere klassen - 70 Voor iederen leerling, die het volledig onderwijs bijwoont, maar wiens ouders, voogden ot verzorgers elders wonen of gevestigd zijn, f 60 'sjaars. Voor de zoogenaamde toehoorders, voor het onder wijs in ieder afzonderlijk vak waarin één of twee lessen 's weeks gegeven worden, 7 'sjaars, en voor drie of meer lessen 's weeks f 14 'sjaars, met diön verstande, dat het totaal van bet te betalen school geld het bedrag van f 70 niet zal overschrijden. De heer Ochtman vroeg of in de voorgestelde ver ordening ook de bepalingen worden geüandkaafd, dat aan kiaieren van bu'tangewonen aanleg van on vermogende ouders door B. en W. kan vergund worden gratis de school te bezoeken. De Voorzitter antwoordde, dat het de bedoeling is den eisch van buitengewouen aanleg te doen ver vallen. Hg deed een beroep op de ervaring van den heer Ochtman uit de dagen van diens wethou derschap om hein in herinnering te brengen hoe bezwaarlijk het voor de leeraren vaak was den geöischten buitenge wonen aanleg" te constafceeren. Daarom achten B. en W. het beter dien eisch te doen vervallen en daarentegen de vergunning tot gratis-toelating bij onvermogen, door B. en W. te constateeren, in de verordening op te nemen. De heer Ochtman repliceerde dat vaak uitstekende elementen als gratisleerlingen zijn voorgekomen, doch dat er bij de toelating wel eens flaters zijn begaan. Nu echter de oude bepaling vervalt acht hij het noodig als beperkende bepaling voor gratis-toelating vast te stellenzoover de beschikbare plaatsruimte gedoogt", evenals ook voor de B. A. S. het geval is. Hij vreest anders, dat bij uitbreiding van het aan tal leerlingen de noodzakelijkaeid zal geboren wo.- den om paralel-klassen te vormen, nieuwe leeraren aan te stellen, ja zelfs de schooi te vergrooten. De Voorzitter hernam, dat ook voor de gratis-leer lingen het admissie-exaoien blijft bestaan en dat het voor velen verlaagde schoolgeld vanzelf oorzaak zal zijn, dat er minder vergunning behoeft te worden verleend tot gratis-toelating. De heer Den Boer verklaarde het gevoelen te dee- len van dm heer Ochtman. De heer Lambrechtsen kon niet mode gaan met het idee van deu heer Ochtman. Hg wenschte niet met de eene hand terug te nomen, wat men m8t de andere heeft gegeven. Al is het waar dat kot verlaagde schoolgeld de noodzakelijkheid tot gratis toelaten veel zal verminderen, toch zullen er nog altijd leerlingen van goeden aanleg blijven, wier ouders die som zelfs nog niet kuanea betalen. Hg achtte het daarom onbillijk zulke leerlingen te weren. De Voorzitter is ook van meening, dat men nooit last zal hebben van te veel gratis aanvragen. Al thans in de ongeveer 39 jaren, dat de H. B. S. bestaat, heeft dit nog nooit moeilijkheden opgeleverd en spreker geloofde dat B. en W. zeiden een aan vrage om toelating zullen moeten weigeren, zoodat in dezen de strijd zoo zwaar niet zal zijn. De heer Ochtman antwoordde daarop, dat hier geen kwestie is van strijd, doch dat kat alleen do vraag is of Goes een gemeente is, die derge- Ijjko dingen kan doen met het oog op de financiën. Men kon wel eens voor het feit geplaatst worden, dat te groote kosten worden gsüisoht om zj te kan nen opbreagen. Indien een onvermogende op de school wilde komen en men had het recht niet hem te weigeren, dan kon mva wol aona in do noodsi-

Goessche Courant | 1894 | | pagina bijlage 1