1894 N°. 143, Dinsdag 1 December, 81ste jaargang. NATIONALE MILITIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bp de heeren Nijgh Sc Van Ditmak. te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaarders, Inzpndhig: van advertentie» vóos* 8 zuren ep den De prjja der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelpks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. d&f der uitgave. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der Gemeente GOES, op DONDERDAG den 6 DECEMBER 1894, des avonds te 8 uren. Goes, den 1 December 1894. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Punten van behandeling I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Reclame tegen den aanslag in den H. O. V. 2e suppl. kohier van den H. O. over 1894. VI. Id. van de belasting op de honden. VII. Verzoek van L. P. J. Vermeulen, om eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Burger school. VIII. Verzoeken van J. F. Flöcker en C. De Kok om eervol ontslag als onderwijzer bij het Lager Onderwijs. IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wpsiging eener strafverordening. X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de heffing van schoolgeld op de Hoogere Burgerschool. XI. Voorstel tot af- en overschrijving op de begrooting van 1894. Voor de eerste maat wordt btfcend gemaakt, dat zichf in de maand Januari ran 1895 voor den dierst der moeten latea inichrijven alle mannelijke ingezetenen, die ge boren zijn in 1876 en zij, die na liet intreden van hnn 19e, doch voor het volbrengen van hun 20e levensjaar ingezetenen worden dat de inschrijving moet geschieden le. van een oDgehuwde in de gemeente, waar de rader, of, I* deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2a. van een gehuwde en van een weduwnaar in de ge meente, waar hij woont; 3e. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door deze is achtergelaten of wiens voogd buiten 's lands ge vestigd ia, in de gemeente, waar hij woont 4e. vau dan buiten 's lands wooenden zoon van een Neder lander, die ter zake van 's landa dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft; dat de insebryving alhier plaats heeftop eiken werkdag tnaschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 aren ter Secretarie der gemeente; dat de aangifte moet geschieden door den belanghebbende zeiven en bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstanteni», door zijnen vader, of is deze overleden, zijne moeder, of zyn beiden overledeu, zijn voogd dat niet worden ingeschreven lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezetene, die geen Nederlander is 2o. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezetene; 3e. de zoon van een Nederlander, die ter zake van lands dienst in 'a rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Goes, den 1 December 1894. Burgemeester en Wethouders vau Goes, J. G. i. W. HAMER. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS- Algemeen Overzicht. Het IVederlandsohe parlement heeft jl. Don derdag een aanvang gemaakt met de behandeling der staatsbegrooting. De algemeene beschouwingen sehpnen aanvankelijk geene groote afmetingen te zullen aannemen, althans Vrijdag werd de vergade ring reeds verdaagd, omdat geene sprekers meer waren ingeschreven. Morgen zullen ze derhalve wor den voortgezet en dan zal blijken of er werkelijk zoo weinig animo bestaat bij de Kamer om zich aan algemeene beschouwingen te wagen. Uit de tot nu toe gevoerde beraadslagingen wil len we slechts een paar punten releveeren en wel in de eerste plaats wijzen op het zonderling ver schijnsel, dat ditmaal de meest vooruit9trevenden zich in de bres stelden voor het heffen van invoer rechten op granen, terwjjl juist van wat men te genwoordig minder juist de conservatieve zjjde der Kamer noemt, eene bestrijding van die rechten werd gehoord. Als verdedigers van graanrechten dan tra den ditmaal op de heeren Heemskerk en Zijlma. De eerste erkende, dat de antirevolutionaire partij niet in de eerste plaats mag letten op de stoffelijke belangen des volks; maar, overtuigd dat de chris- telijke waarheden de broodquaestie niet kunnen oplossen, meende hij toch erop te moeten aandringen, dat deze regeering de ceconomische belangen niet uit het oog zou verliezen. Hij voor zich is van oordeel, dat met het oog op den kwjjnenden toestand van den landbouw en het fabriekswezen invoerrechten op granen en andere artikelen dringend noodig zijn. Een invoerrecht van 12,50 per H.L. zou den prjj van het brood slechts gemiddeld 1 cent per half kilogram doen klimmen, waartegenover staat dat da loonen der werklieden door invoerrechten zullen stijgen, terwjjl door de meerder© welvaart de kosten voor armverzorging zullen verminderen. De beer Zijlma sloot zich bij dit betoog aan en hjj, die zich vroeger een groot tegenstander van graanrechten heeft betoond, kwam nu met de ver klaring, »dat rechten op den invoer van graan on vermijdelijk zjjn" en dat men als het getjj verloopt, d© bakens moet verzetten, een© verklaring, die aan den heer Bablmann een welgemeend bravo ontlokte. Gelukkig dat onze Goesclie afgevaardigde jhr. De Savornin Lohman het van graanrechten te verwach ten heil tot zijne juiste grenzen terugbracht. Spre kende over de oeconomische toestanden wees hij er op, dat men over eene verhooging van den brood prijs niet zoo licht moet denken. Amsterdam beweeB dezer dagen nog, dat eene verhooging van dien prijs met één cent, verzet uitlokte. Bovendien zullen graanrechten noodwendig invloed uitoefenen op de pachtprijzen, zoodat het nog zeer de vraag zal zijn of de landbouwers er door gebaat zouden worden. Zij, die zich op veeteelt toeleggen zeker niet. Maar ook de industrie vraagt bescherming, en de handel is evenzeer in nood. Wil men die allen nu helpen door beschermende rechten, dan zal de prijs van alles stijgen en wie zullen dat betalen Het wordt eenvoudig een tactiek om, wat men zelf behoeft, te nemen uit de zakken van anderen. Op die wijze wordt de zucht naar algemeen stemrecht aangekweekt, omdat men dan hoopt wat men noodig heeft van anderen te kunnen afhalen. Het is niet mogelijk door da wet aan alle nooden tegemoet te komen. Maar wel is het mogelijk den nood te verminderen door het misbruik van stei-kedrank tegen t9 gaan en op dio wijze millioenen bjj millioenen, die thans door de keel gaan, te sparen. In de tweede plaats ontleende het debat bij de algemeene beschouwingen der staatsbegrooting zijne belangrijkheid aan een ander deel van de rede des heeren Lohman, betrekking hebbende op de politieke gebeurtenissen van do maand Maart jl. Zonder diep integaan op die gebeurtenissen zelve srond de Goesche afgevaardigde eenige oogenblikken stil bij hetgeen bu.ten de Kamer geschied was ter zake van de in trekking van het kieswetontwerp van het vorige kabinet. Eenerzijds kwam de heer Lohman op tegen de wijze, waarop de Kroon in den strijd was be trokken door het den schijn te geven alsof de kamer ontbinding was geweest eene betuiging van sym pathie dor Kroon aan dat ontwerp. Zoo iets kan en mag het geval niet zijn. Eone kamerontbinding is altijd eene zelfstandige daad van de Kroon, die ge dekt wordt door de verantwoordelijkheid van de ministers. De Kroon staat altijd boven de partijen en mag derhalve niet in den partijstrijd gemengd worden en te dien opzichte waren, naar sprekers meening, de beweringen in de gepubliceerde brief wisseling niet volkomen zuiver. Anderzijds bestreed de heer Lobman de gevolgde tactiek om de kiezers uitspraak te Jalen doen om trent eenige bepaling van de Grondwet, zooals bjj de jongste Kamerverkiezingen is geschied. De strijd in de Kamer liep feitelijk over de vraag in hoeverre het aangeboden kieswetontwerp met art. 80 der Grondwet al dan niet in overeenstemming was. Daar was die strijd op zijne plaats want de Kamer heeft de aangeboden ontwerpen aan de Grondwet te toet sen zp is door de Grondwet gebonden. Niet alzoo de kiezers, daargelaten of zij in staat zijn de Grond wet te beoordeelen. Daarom had de strijd niet bij de kiezers moeten worden overgebracht. Voor het overige meenen wij het bagrootings- debat der afgeloopen week te kunnen laten ruston. Zoowel de heer Vermeulen als de heeren Lohman en Rutgers van Rozenburg toonden zich bereid deze regeering te steunen en zagen met sympathieke ge voelens de beloofde kiesrechtontwerpen tegemoet de eerste evenwel onder uitdrukkelijk beding, dat de subsidie-aanvrage voor middelbare meisjesscholen zou komen te vervallen. Het buitenland leverde in de afgeloopen week weinig positief nieuws van groot belang. Het voor naamste is wel, dat uit Hongarije het bericht komt, dat de Keizer verklaard heeft de kerkelijke wetten, die door de Magnaten-Kamer zijn aange nomen, met weglating van de bepalingen betreffende de rechten van geen godsdienst belijdenden, te zullen teekenen. Het ministerie-Weckerlé is dus voorloopig gered, maar toch verwacht men binnenkort eene wijziging in het Kabinet, vooral ook omdat de Mag naten de volgende week zullen hebben te besluiten omtrent die ontwerpen, welke zij onlangs hebben verworpen. Stemmen zij die andermaal af, dan zal bet zeer de vraag zijn of het ministerie daardoor niet zal ten val worden gebracht. »De »Umsturz-Vorlage" is, zooals, verwacht werd' door den DuUichen Bondsraad aangenomen. Ver moedelijk zal het ontwerp nu weldra bij den Rijks dag worden aanhangig gemaakt, wellicht nog vóór de begrooting, zeer tegen den zin der liberalen en van de Centrum-partij. Welk lot aan het ont werp zal ten deel vallen, is niet te voorspellen. Laatstgenoemde partij heeft met de honderd stemmen, waarover zij te beschikken heeft, de beslissing in handen. Uit Japan komen steeds nog berichten van over winningen in China. De weg naar Moekden ligt thans voor het zegevierende Japansche leger open en het is dus te verwachten, dat ook die stad weldra veroverd zal zijn. Dat onder die omstandigheden China steeds meer geneigd wordt om vrede te sluiten is begrijpelijk, maar zoo heel voorspoedig zal het daarmede wel niet gaan. De berichten omtrent de pogingen daartoe luiden eenigszins verward, maar het meest waarschijnlijk is, dat China besluiten zal rechtstreeks met den vijand te onderhandelen, zooals Japan van den aanvang at gewild heeft. GOE3, 3 December 1894. Men deelt ons nader mede, dat de inteekening voor de soirée der vereeniging »E x c e 1 8 i o r" alhier, waarvan de opbrengst zal strekken ten bate van de (Economische Spijsuitdeeling en de Werkverschaffing, zoo groot is, dat d9 soiróe zal gegeven worden. De uitvoering is bepaald op Dinsdag 11 December a. s. Gisteravond gaf voor een weinig talrgk pu bliek het operette- en variété gezelschap van d© heeren Frank en Coppée in de sociëteit V. O. V. alhier een voorstelling. De bekende operette »Fatinitza" van Suppés werd vrij aardig en vlug afgespeeld en voldeed als altijd goed, evenals enkele specialiteiten tot het gezelschap bohoorende. Wemeldingc. Tot tijdelijk geneesheer alhier is benoemd de heer H. K. Persant Snoep, van Kapelle, Door Hoogheemraden en ingelanden van den polder Delfland to Delft is het tractement van den opzichter-teekenaar, den heer A. Van de Linde, geboortig van Wemeldinge, met f 150 verhoogd, en nu gebracht op f 850. Bjj beschikking van Z. E. den Minister van Justitie is tot onbezoldigl rijksveldwachter benoemd A. de Bel te Kattendijke. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan A. Lombaard als dijkgraaf van het waterschap Groot en Klein Baarzanda c. a., met bepaling dat het ontslag zal ingaan 1 Febr. 1895. Van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië is onder dagteekening van 1 dszer bij het departe ment vau koloniën ontvangen hot navolgende tole- graphisch9 bericht betreffende de expeditie op het eiland Lombok: x»Terug van Lingsar, waaruit verkenning noordelijk en oostelijk gedaan. Overal bevolking goedgezind; passers druk bezochthoofden omtrek Lingsar aan wezig. Zoon en kleinzoon Radja naar Batavia ge zonden." Da heer Staalman, nieuwgakozon lid van de Tweede Kamer, haeft zich aangesloten bij den linkervleugel der anti-revolutionaire partij, die zich tot club gevormd heeft mot den heer Van Alphen aan het hoofd. Naar aanleiding van de nota, door den heer Goeman Borgesius ingediend bij hoofdstuk IX der staatsbegrootiug, betreffende de organisatie van den post- en telegraafdienst, speciaal betreffende de verhouding van de commiezen en de klerken bjj die takken van dienst, verklaart de mi nister van waterstaat zich niet ongenegen eenige verhooging van tractement der klerken te bevorde ren zoowel wat betreft het salaris, dat zij bij ge bleken geschiktheid kort na hunne aanstelling kun nen ontvangen, als met betrekking tot het maximum van bezoldiging, waartoe zij kunnen opklimmen. Volkomen ongegrond achtte d9 minister do klacht, ook in de nota ontwikkeld, dat van de klerken een veel te langen diensttijl ('25 jaren) wordt geë.scht, alvorens zij het maximum-tractement genieten. Aan den wenschtoelage na h9t verkrijgen der radicalen, zal voldaan worden, zoo de daarvoor aan gevraagde gelden worden toegestaan. Aan den wensch om klerken te doen mededingen naar kantoren der 7e klasse, kan niet worden voldaan Naar het Vaderland verneemt, zouden onze protectionisten het ijzer willen smeden nu. het heet ism. a. w. oen motie willen voorstelten ten guusto der invoering van graanrechten. Door den heer Pyttersen is op hoofdstuk V (Binnenlandsche zaken) voorgesteld een amendement om art. 83, kosten ter bestrij- ding van besmettelijke ziekten onder het vee," te verminderen met f 30,000. Het doel van dit voorstel is de Kamer te doen uitspreken, dat men wenscht te breken met het tegenwoordige stelsel van beperking van mond- en klauwzeerziekte onder het vee, en het wenscheljjk acht het doorzieken van het vee niet tegen te houden. De kantonrechter te Wageningen heeft den heer S. M. v. W., steenfabriekant te Renkum, be klaagd van het niet verschijnen met 2 zjjner paar den op de keuring van rijkswege te Oos terbeek gehouden, vrijgesproken. Die 2 paarden bevonden zich aan de steenfabriek te Maurik en de beklaagde is vrijgesproken, omdat de paarden niet te Renkum thuis behoorden en de keuringen ge meentelijk zijn geregeldde burgemeester van de eene gemeente heeft dus volgens dit vonnis geen bevoegdheid, paarden uit eene andere gemeente ter keuring op te roepen. Men schrijft aan de N. R. Ct.: In N.-Amerika staat de maïs thans hoo- ger in prijs dan de tarwe, en dat heeft er toe geleid dat de farmers deze op geen kleine schaal aan vee en varkens zjjn gaan vervoederen. Hier over worden eenige statistieke bijzonderheden mede gedeeld door den heer Ooburn, vau het landbouw- departemsnt in Kansas. Van de tarwe, in Kansas gegroeid, wordt er een zesde gedeelte vervoederd. Ooburn had aan vele 'landbouwers een formulier gezonden, met verzoek de daarop gestelde en hierop betrekking hebbende vragen naar het beste weten te beantwoorden. De meesten oordeeien dat de tarwe tegenwoordig als veevoeder 12 pet. meer voordeel gaf dau de maïs en dat een bushel tarwe gemiddeld 11 Ame- rikaansch pond vleesch voortbrengtdat de tarwe, met haver, maïs of zemelen vermengd, een beter paardenvoeder is dan haver, maïs of zemelen alleen genomendat de tarwe ook meer en betere melk voortbrengt dan de maïs, en bjjzonder is aan te bevelen voor eierleggende kippen. Groote hoeveelheden tarwe gaan dien weg reeds op. Uit een statistiek, dezer dagen gepubliceerd, kan men leeren dat in 20 staten der Unie dit jaar minstens 50 raillioen bushels tarwe door varkens, koeien en paarden verorberd werden. Men schrijft uit Amsterdam aan het U. D. Indien Nederland op eene in zijn eigen hoofdstad gehouden tentoonstelling niet een pover figuur wil maken, zal het zich nu tamelijk moeten haasten. Want terwijl het buitenland reeds veel ruimte heeft aangevraagd op het terrein der wereldtentoon stelling van hotel- en reiswezen, blijft Nederland nog steeds achter. Vooral in Belgie is de deelneming bijzonder groot waarschijnlijk zal 1/5 van de goheele overdekte ruimte door dat land worden ingenomen. Oud- Holland trekt daar, zooals te verwachten was, zeer veel aandacht, zooals trouwens over 't algemeen in het buitenland. Er zijn dan ook van de gebouwen in dat gedeelte al vele verhuurd. Ongetwijfeld zal dit hoekje (het is de linkerhoek van het terrein, bij de Ruysdaelkade) er zeer aardig uitzienda teekeningen ten minste beloven veel. Zoo zal men, wanneer alle plannen doorgaau, in de Oud-Holland- sche geveltjes verschillende goede bekenden kunnen ontdekken, o. a. het oude poortje bij den Vijgendam, een poort te Nijmegen, iets uit Dordrecht enz. Op die wijze zullen de vreemdelingen, behalve een interes sant overzicht vau oud-IIollandsche bouwstijlen, ook een kleine bloemlezing krjjgen uit nog bestaande overblijfselen daarvan. Men heeft ook getracht, een oud-Hollandsche herberg weer te geven, maar er waren geen voldoende gegevens te vinden om dat geheel juist te doen. In de Wereld-Bazar zijn van de ruim 100 winkels r9eds de meesten verhuurd. Daar komt o. a. een groote uitstalling uit Ohina. Ten einde d9 onaangenaamheden te voorkomen, die men in '83 raefc expeditiezaken heeft gehad, worden nu reeds verschillende contracten daarom trent gemaakt. Trouwens zullen ook voor bezoekers gunstige bepalingen worden verkregen men zal b.v. waarschijnlijk reeds ia Januari a. s. abonnementen verkrijgbaar stellen voor de tentoonstelling, terwijl bijzondere overeenkomsten met spoorwegmaatschap pijen enz. het bezoek aan de tentoonstelling en aan Nederland voor vreemdelingen zullen vergemakke lijken. Een van de »grootste" aantrekkelijkheden die men op het open gedielte van het terrein zal vin den, zal de olitant zjju die ook te Antwerpen was. Dit ijzeren monster is van don grond tot de chain- pagneflesoh die den toren bekroont welke door dia

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1