De politie te Marseille heeft een bedelaar gevat, die zijn beroep op straat uitoefende. In zijn huis is eene waarde van 400,000 fr. gevonden aan fondsen, en teyent een smeekbrief aan den paus om hem door eene gift uit den nood te heipon. Die rijke bedelaar is 32 jaar oud. De directeur van het Théatre de 1'Ambigu, te Parijs, heeft als reclame van het stuk «Roger la Honte", dat thans in zijn schouwburg wordt opge voerd, in de dagbladen aangekondigd, dat hij 20,000 zakdoeken heeft aangekocht, welke bestemd zgn onder de dames te worden verdeeld, die do voor stelling bezoeken. Te Tegucigalpa (in Honduras) is Zaterdag bij het houden van schietoefeningen esn kanon gesprongen. Verscheidene officieren en manschappen stonden om het stuk geschut geschaard, waarvan er 26 zgn gedood en een groot aantal gewond. In Wloclawek, in 't gouvernement Warschau, is een afschuwelijke misdaad gepleegd. In hun huis achter 't kerkhof zgn in één nacht vermoord de doodgraver, zgn vrouw en vijf kinderen en de knecht. Waarschijnlijk zgn de moordenaars lijkdieven, die bjj hun afgrijselijk handwerk waren betrapt.. Het Weststreet-hotel te Seattle, Washington, is geheel in de asek gelegd en 16 personen hebben daarbij den dood gevonden. Het vuur verspreidde zich met bliksemsnelheid over alle verdiepingen van het groote huis en de trappen stondon reeds in brand, vóórdat de bewoners het dreigend gevaar ontdekten. Er bleef slechts een keus tusschen een sprong uit het venster en een zekeren dood in vuur en rook. Verscheidenen waagden den sprong, som migen werden ongedeerd door de brandweermannen opgevangen, anderen verbrijzelden zich de ledema ten op de straatsteenen. Een spuitgast, die zich met levensgevaar oen weg door rook en vlammen naar boven had gebaand, bediende zich bij het reddings werk van een touw, uit eenige aaneengeknoopte beddelakens samengesteld. Aan een venster op de bovenste verdieping, 6 of 7 meter boven den grond, vertoonde zich een jenge vrouw met een kind in de armen, die angstig en vol wanhoop om hulp riep, terwijl de vlammen reeds om haar heen speel den. Men riep haar van straat toe, het kind uit het venster te werpeu en werkelijk was dat nog de eenige kans op behoud. Nogmaals drukte zij haar lieveling teeder aan de borst en wierp hem toen waar zij hem met vertwijfelden blik nakeek. Goddank, het kind kwam behouden terecht in de armen van eenige brandweermannen. Daarna slaagde men er nog in. de moeder aan het nijpend gevaar te doen ontsnappen. Den volgenden morgen vond men, bij het opruimen der puinhoopen, 12 verkoolde lijken, terwijl vier menschen door den val op de straat gedood weiden. Te Antwerpen ontstond Woensdagnamiddag brand in de zeer aanzienlgke kaarsenfabriek De Roubaix Oedenhoven te Borgerhout, voorstad van Antwerpenmen zegt ton gevolge eener gasontplof fing in de kaarsengieterij. Al spoedig was heel het gebouw eene prooi der vlammen. Ontzaglijke massa's vetstoffen stondpn in brand en vormden eene blakend® vuurzee. Aan blusschon viel niet te denken. Men redde wat te redden was en bracht den inhoud der bureau's en van het woonhuis van den eigenaar in veiligheid. Nader meldt men hieromtrent De kaarsenfabriek is een groote inrichting, welker oppervlakte op 2000 vierkante meter wordt geschat. Het schijnt dat de brand is aangekomen doordat een gaspit de zoldering erboven heeft aangestoken. In een oogenblik stonden verscheidene gebouwen in volle vlam, en de werksters en werkers vluchtten hols over kop. De brandspuiten van Borgerhout vermoch ten niets tegen zulk een b'and, maar, na verlof van den burgemeester, vertrokken ook die van Antwer pen. Hot was tijd. Om kwart voor vijven vielen de daken der brandende gebouwen reeds in. Maar aan 't blusschen van die vlammen, die overvloedig voed sel vonden in al de vetstoffen, viel niet te denken. De spuitgasten moesten zich er toe bepalen zooveel mogelijk in veiligheid te brengen en de gemeenschap met andore gebouwen te verbreken. Ze slaagden daar werkelijk in: de brand bleef beperkt tot de smeltorij, de piakkerij en de perseri}, die geheel afbranddeu. Om half negen was alle gevaar voorbij, dank zij vooral da uitstekende houding der Antwerpsche brandweer. Menschenverlies valt niet te betreuren. De fabriek was met 't material en de koopwaren verzekerd voor 2,580,000 frank. Vermoedelijk zal het wel een half jaar duren, voordat de fabriek hersteld kan wezen. Gedurende dien tijd zgn de 800 arbeiders, die in de fabriek werk vonden, werkeloos. Stephan, de groote man van 't postwezen in Duitschland, is aan een leelijk gevaar ontkomen. Op reis van Berlijn naar Keuier» drong bij Maagden burg in zijn coupé een kogel binnen, die hem ge lukkig niet trof, wijl hij was ingeslapen in ten hoekje. Er is blijkbaar geen moedwil in 't spel ge weest; vermoedelijk had men met het afgeweken schot van een jager to doen. De Paus heeft een encycliek voltooid, die voor de Vereenigde Staten bestemd is, en ten doel heeft aan de oneenigheid onder de Katholieken een einde te maken. In Dec. zal Z. H. een Constitution Apostolique" bekend maken voor do zendelingen in het Oosten. Koning Christiaan van Denemarken, die te Petersburg vertoef, ter eere van het huwelijk van Czaar Alexander, is daar te nauwernood aan een ernstig ongeluk ontkomen. Tervvjjl de Koning een stoombad nam, barstte de stoompijp. De Koning kreeg dientengevolge eenige brandwonden, die, hoe wel niet gevaarlijk, toch zoo ernstig zgn, dat zijn vertrek uit Petersburg daardoor eenige dagen moet worden uitgesteld. De Duitsche Regeoring vraagt voor het jaar 1895 tot uitbreiding van de Marine weer 4.000.000 Mark meer dan in het vorige jaar. De Minister van Marino betoogt, dat bij den oorlog tusschen China en Japan weer is gebleken, hoe noodig het is het aantal der Duitsche oorlogsschepen te vermeerdereu. Uit Halifax wordt getelegrafeerd, dat het stoomschip «Falcon" met Peary's Noord poolexpe ditie aan de Zuidkust van Groenland in October is vergaan. Allen, die aan boord waren, zgn omgekomen. Een te Konstantinopel gevestigde Grieksche koopman trof, toen hij onlangs van een naar Oosten- i rgk ondernomen reis Jvoor zaken terugkeerde, zijn procuratiehouder, die jarenlang bij hem in dienst ge weest was, niet meer aan, maar wel een briefje van diens hand, dat hem verwittigde, dat zijn ontrouwe be diende gaandeweg een bedrag van T8500 frs. van verschillende klanten had ontvangen, en nu met nog 700 frs. die hij uit de kas genomen had, er van door gegaan was. Hij wilde nu in Afrika zijn for tuin beproeven en wanneer hem dat gelukte, zou hij het ontvreemde met d© renten terugbetalen. Op de goedhartigheid van zgn chef een beroep doende, beval hij dezen zgn gezin aan, dat hij had moeten verlaten en dat aan het geval onschuldig was. De edelmoedige bedrogene stelde een onderzoek naar de arme verlaten vrouw in, en toen hij niets dan goeds vernam, begaf hij zich tot haar en stelde haar een bedrag van 800 frs. ter hand, terwgl hij haar verdere ondersteuning toezegde. Hg verklaarde te vertrouwen, dat zijn boekhouder, die hem vroe ger tot zijne tevredenheid had gediend, de belofte, die hij had achtergelaten, zou vervulleninmiddels wilde hg niet, dat vrouw en kinderen van gebrek zouden omkomen. Op de audiëntie van de Swazie-deputatie bij de Koningin van Engeland, bediende zich de woord voerder van tamelijk Oostersehe beeldspraak. O. a; smeekte hij de groote blanke Koningin, een kleinen zwarten Koning te steunen en te beschermen. Hoe 't precies in het Swazieseh luidde, doet minder ter zake de tolk vertaalde zijn woorden kleinen zwar ten" in «zwarten baby". Waar is dan de baby? vroeg de Koningin. «Hier Majesteit," was 't ant woord, en een negersoldaat; van zes voet lengte trad voor haar. Iedereen ook de Koningin had moeite het lachten te onderdrukken. In Spanje is de openbaarheid der voltrekking van de doodstraf bij koninklijk besluit beperkt. Voortaan zal de doodstraf slechts voltrokken worden binnen de muren der gevangenis, in tegenwoordig heid van rechters, vaa leden der vereeniging «Orde en liefdadigheid", geneesheeren en personen, door den veroordeelde aangewezen en vergunning van den voorzitter van het gerechtshof bekomen hebbende. Omtrent den persoon, die te Lierop een meisje ontvoerde en to Turnhout gevangen genomen werd, wordt vandaar gemeld Nog is de identiteit van den alhier aan het sta tion gevangen persoon niet vastgesteld. Bij de eerst® ondervraging beweerde hij Janssens te heeten on te Godevaartsvelde (Frankrijk) te zijn geboren. Men heeft hieromtrent geïnformeerd aan het parket van Hasonbroeck, onder welk district Godevaartsvelde gelegen is, maar hetzelfde antwoord ontvangen als uit Tubbeke «Do persoon is er on bekend. Nu beweert, hij weer geboren te zijn te Ant werpen, waarnaar wordt geïnformeerd. Zeker is het dat hij de stad Antwerpen goed kent. Door onze justitie is zijne uitlevering gevraagd. Is hij een Franscbman, dan wordt hij onmiddellijk uitgeleverd, doch is hij in België geboren, dan kan de uitlevering niet plaats hebben en zal hij door de Belgische rechtbank moeten gevonnisd worden. Men begrijpt maar niet, waarom hij zijne identi teit verzwijgt. Het bedrog, dat hij in Lierop pleegde, is bekend. Zon hij soms nog andore feiten te zijnen laste hebben UIT DE OUDE DOOS. sciiüseEi. Toen we nog kinderen waren, hielden wa dolveel van sprookjes. Op winteravonden, zoowel in de scheme ring, als nadat de lamp was opgestoken, vonden we in het luisteren naar de veelgekleurde wonderver halen ons hoogste genot. En een deel van die nei ging blijft ons ook later bij, gewoonlijk zelfs tot we van de aarde met haar koude werkelijkheid voorgoed afscheid nemen. Er wordt echter wol eens geklaagd, dat we hoe langer hoe nuchterder worden en al minder en minder waardeering gaan gevoelen voor wat ons stoffelijk oog niet kan zien en voor wat onzen stoffelijken genotszin niet streelt. Met de geschiedenis in de hand is dit inderdaad duidelijk aan te wijzen. En hoewel ik niet geloof, dat de voortdurende achteruitgang van wat men idoalisme zou kunnen noemen, ten laatste op een volslagen dood daarvan zal uitloopen, omdat do mensch zijn gemoed en zijn verbeelding niet in een hermetisch sluitende kast kan wegmof felen, toch staat het vast, dat er in dezen achter uitgang is. Hoe meer we in de geschiedenis teruggaan, hoe meer we do verbeelding der menschen aan 't werk zien. Sommige zaken en gebeurtenissen uit de grijze oudheid zijn geheel verborgen in een dicht weefsel van, laten w« maar zeggen, fabelen. Dat komt niet alleen daarvandaan, dat die dingen zoojj'ver van ons afstaan en dat wij, om er toch iets van te vertellen, maar 'dapper aan het opsieren trekkenmaar wel degelijk omdat de verhalen dier gebeurtenissen in den tijd zelf, toen ze werden opgesteld, werden voorgedragen met een gloed, die waarheid scheen te verleenen aan de «fabuleuze vonden," waarmee het naakte feit aan de luisterende massa smakelijk werd gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat er ook omtrent vele za ken in onze eigen omgeving veel dergelijke «kwik- jes en strikjes" werden en worden rondgestrooid. Een daarvan is de aandoenlijke historie van de drie broeders Arend, Wisse en Hendrik, die in de twaalfde eeuw ten westen van Goes hunne «heldendaden" ten toon spreidden. Deze drie brave zielen, aldus vertelt de sage, waren tegelijk liefhebbende bloed verwanten, beminnaars van het vette der aarde en hoopvolle verbeiders van de hiernamaalsche zalig heid. Over de waarschijnlijkheid van zoodanige com binatie zal ik zoo vrij zgn me niet uit te laten. Zg zouden dan volgens broederlijke afspraak in el kanders nabijheid blijvenzij zouden, om dat aard- sche geneugt recht op hun gemak en in onverstoor bare veiligheid te smaken, stoike kasteelen bouwen en zij zouden ten derde trachten, zich op aard© reeds te verzekeren van een goede plaats in de ge westen der zaligen, door kerken te stichten. Van daar, dat de plaatsen, die later bij hunne kasteelen ontstonden, den naam kregen van 's-Heer Arends- kerke, Wissekerke en 's-Heer Hendriksk.nderen. Nauwkeurig historisch onderzoek heeft echter be wezen, dat in dit vertelseltje niet meer dan een treurig klein korreltje waarheid schuilt. De ver klaring dier namen is volkomen mis. De heeren Wisse en Hendrik met hun respectievelijke bezit tingen mogen mijnentwege de wijde, wijde wereld der historische onbetrouwbaarheid ingaanmaar sinjeur Arend houd ik even bij d© haren. Beter zou het geweest zijn, indien ik gezegd had bij den buik, als dit lichaam niet van nature in geringe mate de eigenschap bezat, om zich te laten grijpen. Men moet nl. weten, dat deze meneer Arend het tweede deel der vermelde afspraak in den volsten omvang vervulde, zoozter, dat een uur kamergym nastiek per dag hem niet veel zou gebaat hebben, om zgn corpulentie tot de betamelijke perken terug te brengen. Omdat de menschen te dier tjjde zich nog niet behoefden te laten inschrijven in registers van den burgerlijken stand, m. a. w. geen geslachtsnamen hadden, werd aan den gewonen naam dikwijls iets toegevoegd ter onderscheiding. En zoo kreeg onze welgedane baas den melodieusen naam van Arend met den buik. Veel andere bijzonderheden, dan dat hij een kostelijken eetlust bezat en dat het beren- en evervleesch uitmuntend bij hem gedgde, vinden wij niet van hem vermeld. Alleen nog dit, dat hij de stamvader werd van de later zoo beroemde en machtige adellijke familiën v'an Sohenge, van de Poele en nog een paar andere. Een lid zijner familie, nl. zijn achterkleinzoon Jan, had in zijn leven romantische avonturen. En inder daad, als hij in onzen tijd geleefd had, zou men mis schien zeggen, dat hij zich wat te veel aan Fransche romans verslingerd had. Het gebeurde in die dagen nog al eens, dat de graaf van Holland en Zeeland, Floris IV, zich in deze streken bevond en wijl hg een liefhebbend echtgenoot schijnt geweest te zijn, nam hij op zijn tochten dikwijls zijn vrouw Mathilde mee. Vaak bracht het doorluchtige echtpaar eenige dagen door op het fraaie kasteel van heer Jan, die het zijn gasten aan niets liet ontbreken. Maar hij scheen te meenen, dat de vriendschap niet van één kant moet komen en dat men, als men iets geeft, ook recht heeft, om iets terug te nemen. Ten minste hij verstoutte zich, van 'den giaaf hot beste te nemen, wat deze bezathet hart der gravin. Mathilde had zich kunnen verontschuldigen met de woorden van Couperus«het noodlot dwingt me". Hoe het zij«zg hadden malkanderen zoo lief", en wat er verder volgt. Mathilda nu kon het niet ver dragen, dat haar beminde zoo maar Jan heette, juist als alle koffiehuisknechts. Daarom nam deze op haar aandringen den naam aanJan van Schenge, naar het water, dat tegen zijn kasteel liep. Het wa pen van Schenge was tien zilveren byzantgnen (Oos tersehe munten) op een veld van keel (rood). Reeds vroeg was dit geslacht in het bezit van Heinkenszand, Ovezand en Arnemudenzand. Zij kre gen ook het recht op alles, wat tegen deze bezit tingen in de stroomen opkwam en op de Steenisse, tusschen Walcheren, Borsele en Zuid-Beveland. Daardoor behoorden de later ontstane Kraaiertpol- dors tot de gemeente 's-Heer Arendskerke, waarin het kasteel Schenge lag. Te Heinkenszand stichtten de heeren van Sohenge twee burchten Watervliet en Barb?stein, benevens een kapel. Deze kapel werd in 1455 met toestem ming van den graaf tot parochiekerk verheven en kreeg weldra uitgestrekte bezittingen. Over de ware bet eekenis van den naam 's-Heer Arendskerke misschien later. BAVO. Laatste en telegraphische berichten Een officiéél bericht uit Lombok luidt: «Colonne bezocht Narmada, bevolking rustig. Andere colonne gisteren naar Lingsar. Tweede verwant van Radja gevangen." 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Bjj het voortgezet algemeen debat over de staatsbegrooting verklaarde de heer Vermeulen met de regeering mee te gaan in zake kiesrechthervorming, mits deze tot stand kome als compromishij dwong aan op spaarzaamheid en betreurde daarom de nieuwe defon- sieuitgaven. De heer Zijlma vroeg bescherming van den landbouw door graanrechten en verandering van invoerrechten. De heer Rutgers kon in het algemeen meegaan met het werkplan der regeering en hoopt dat bij de kiesrechthervorming de belastingaanslag zou behou den blijven. De heer Lobman kwam op tegen de jongste Kamerontbinding en het rapport van den minister Tak, dat hij inconstitutioneel noemde. Hg verheugt zich dat deze regeering hot kiesrecht en het plaatselijk belastingstelsel wil herzien, en ver dedigt da noodzakelijke militaire uitgaven. De heer A. Van Dedem wees op den achteruitgang in den landbouw, ook door ons muntstelsel. I Dinsdag voortzetting. Burgerlijke Stand vin Goes van 28 tot 30 Nov. 1894. Ondertrouwd: 29 Nov., Izak Okké, 23 j., jm. te Kruïningen en Pioternella Flipse, 23 j jd. te Goes. Getrouwd 29 Nov., Ary Hendrik Vendeville» 45 j., wedr. van Pieternella Van Lieren, en Maatje Krijnse, 29 j., jd.Willem Liplijn, 23 j., jm. en Johanna Catharina Tierie, 22 j., jd. Overleden 29 Nov., Francina Catharina Ver- halien, 57 j., gehuwd met Petrus Stieger. Ingezonden Stukken. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Coöperatieve suikerfabriek. Mijnheer de Redacteur f Hoe de berichtgever van het N. en A. van Ber- gen-op'Zoom aan de wetenschap is gekomen dat te Nieuwe-Tonge slechts 6 landbouwers waren te be wegen om 10 Hectaren te teekenen is mjj onbe- grgpelgk, doch dat die mededeeling uit het vgandige kamp kwam, is m. i. duidelijk. Doch och, het doet er heusch zoo weinig toe wan neer op de eene of andere plaats de deelname eens erg »dun" is; laat ik u mogen zeggen, dat te Hein kenszand slechts 1 toehoorder was, en te Kattendyka en Kloetinge hoogstens 10, en toch hebben we in de afdeeling Heinkenszand pl. 135 Hectaren bijeen gekregen en in Flakkee evenveel en ten slotte zijn in de drie provincies de 1500 Hectaren op 1670 gekomen en dat is de hoofdzaak f Ik deel u het voorstaande mede, om ieder, die denken mocht, mij door dergelijke mededeelingen minder plezier aan te doen, van het tegendeel te verzekeren. Ik beken aan dien berichtgever dui, dat ik zelfs wel eens één enkelen toehoorder heb gehad, maar op Flakkee ook wel 40, 50, 80, 120, 150 en 180 en nog meer, en wie nu meent, dat ik mij daar mede bslacheljjk maak, welnu dat hg gerust zijn gaBg ga, maar hier ie het er om te doen om het laatste te lachen en nu geloof ik niet dat de fabri kanten dit zijn, maar wel de hoeren, die wilden. UEd. dv. dn., E. VAN DEN BOSCH. 347e Staatsloterij, 2e kl. Trekking van Donderdag 29 Noy. 2e lijst. Getrokken prijzen. 40011318. 30: 8869 8914. Wateryetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. DAAGWATËR. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 1 December 4.49 5.7 11.19 11.37 2 5.25 5.45 11.55 3 6.6 6.29 0.15 0.36 4 6.52 7.17 0.59 1.22 5 7.42 8.11 1.47 2.12 6 8.40 9.11 2.41 3.10 7 9.46 10.19 S.41 4.16 Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorworpen. Information. 7 Dec., Waarde, grindweg, Gemeentebestuur en J. Blok Sz. 8 Boreale, steenbestorting, Waterschap JEIlowoudsdijk- Borssle. 21 Krabbend ij ke, schuur, Ilannink, Goes. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. 3 Dec., 5 Plaats. Voorwerpen. Information Wemeldinge, boomen en ander hout, Gallis Merens. 10 10 10 12 12 12 12 - 13 14 14 1895. Jan., Gallis Merens. Hollmann. Roelof. Gallis Merens. Hollmaun. Van der Kloes. Kapalle, boomen. Zaid-Kraaiert, scheepsaf braak en houtwaren, Wiasenkerke, boemen, Kruïningen, boomen, Eversdijk, afbraak, E'lewoudsdijk, grond, 's-Heerenhoek, inboedel en woonhuis, Pilaar. Wemeldinge, boomen, Gallis Merens. Kortgene, boomen, Roelof. Ovezand, houtwaren, vee, manufacturen enz Hollmann. Wolfert3dijk, woonhuizen, schuur en erf, Pelle en Lansen Croin. Kat?, booinen, Roelof. Goes, logement, Mniock Houwer. Kapelle, hofstede, Gallis Merens. Marktberichten. MIDDELBURG, 29 November 1894. Uit Walcheren was de aanvoer van Granen en peulvruchten r. imer dan de vorige marktdag, doch ronde Bruine Boonen werden weder weinig gepresenteerd Jarige Walch. Tarwe tot f 6,60 gekocht. Weinig komt er meer voor. Nieuwe dito f 5 a 5.25. Nieuws Rogge f4. Wintergerst 14. Zomer dito f3,25 a 3,50. Nieuwe Walch. Witte Boonen nog a! ruim ter markt, doch meest van inferieure kwaliteit Voor de beste soort werd f 12 a 12,25 betaald. Mindere dito fll a 11,50 naar kwaliteit. Voor Ronde Walch Bruine Boouen die bijna niet voorkwamen is f 15 betaald. Nieuwe Wal h Paardenboonen f5,25, dito Groene Kook Erwten f9 a 9,25. Kroon Erwten met weinig omgang 16 a 6,25. Tuinboonen niet getoond. Winter-Koolzaad l 6 a 6,50 naar deugd. Boter f 1,a 1.10 per K.G. Eieren f 5,60 per 100 stuks. Druk F. Kleeuwens Zoon GoeB.

Goessche Courant | 1894 | | pagina bijlage 2