ijiQLlEiOflEi, HOESTEDE, 8 Arbeiderswoningen Bouw-1 Weilanden, nieuwe Houtwaren nieuwe Houtwaren 13 "V" 33 IR. T BJ IN T I _S J>T. Aanbesteding. Op Vrijdag 2J December Ife94, op Irijdag 30 November i&94 verkoopen: en 20 Loopvarkens Manufacturen, Openbare Yerkooping op Woensdag 28 November 1894 Openbare Verkooping op Maandag §6 November 1894, 57 ESSCHEBOöMEN, öjarig HAS89UT op streep, Slrobbels en Knieën. J op Woensdag 28 November 1894, publiek verkoopen 37 stuks zware Voorloopige Aankondiging. op het einde der maand Januari 1895, publiek verkoopen Boomgaardenen Wisschebossehen, op Maandag 3 December 1894, publiek verkoopen ZWAAR HAKHOUT Canada-, k Pit EENIG BRANDHOUT. 1 Escli en 8 stuks Ölmeboomen, gerooide Kersenstammen. Voor eenige dagen reisde een bejaarde dame uit Middelstum met den trein GroningenDelfzjjl ▼an Groningen. Bjj 't station werd haar door een conducteur ran denzelfden trein, die haar met het aanlangen yan de bagage van dienst was, een wag gon aangewezen, waarop zij dezen zeiden dat zy halte Middelstum moest uitstappen. Bij de halte Middelstum kwamen eenige jongelui, leerlingen van de scholen te Groningen, in denzelfden waggon, die door hun spectakel en het vasthouden van de deur het haar onmogeljjk maakten, in de paar seconden stilstand bij de halte Middelstum den trein te ver laten. Wat te doen Er staat een rijtuig om haar af te halen. Zij werpt koffer, hoedendoos en pakje weg en springt die voorwerpen na. Behalve een erge neusbloeding, een gekneusde arm, een blauw gezicht en de schrik, liep alles goed af. 't Is zeker te wenschen dat er op de eene of andere wijze aan zulke baldadigheden, die dikwijls aldaar voorkomen, een einde worde gemaakt. Tegen de bekende varkensziekte wordt aan bevolen de zieke dieren eenige malen met sterk kalkwater af te wasscbea. Na een paar dagen zouden de beeeten reeds hersteld zijn. In de kazerne van de marechaussee te Raalte is eergisternacht door een Duitscher ingebroken, nadat zijne pogingen op den huize de Hofstede, van mevr. V. De W. aldaar, öf mislukt of verijdeld waren. Er waren sporen van inbraak aanwezig. De brutale dief was doorgedrongen tot aan het slaapvertrek vaa een der manschappen, en hij zou zich juist met een horloge verwijderen, toen de marechaussee, die inmiddels wakker was geworden, hem inr«kende. Bljjkbaar heeft hij- zich in den aard der bewo ners vergist, wijl voor korten tijd de Rijks-ontvanger het huis bewoonde, dat thans door de marechaussee is betrokken. Om te onderzoeken of eieren al of niet versch zijn, maakt men gebruik van de waterproef. Zakt een ei tot op den boden in een liter water, waarin 125 gram zout is opgelost, dan is hot zoo versch mogelijkhoe minder versch, hoe hooger de eieren in de oplossing zullen zweven. Eieren, die drie dagen oud zjjn, drijven in genoemde oplossing. Voor het broeden bezige men alleen versche eieren. Te Vierlingsbeek (Noord-Brabant) is Maandag, bedekt door bladeren, in een bosch het lijk gevonden van een onbekend man. Dr. Auderegg aldaar heeft het lijk, dat reeds in vergevorderden staat van ont binding verkeerde, geschouwdtot dusver heeft men echter nog niets van den uitslag daarvan vernomen. Men vermoedt, dat hier eene misdaad gepleegd is. Woensdagavond omstreeks half negen had te Haarlem een hoogst treurige gebeurtenis plaats. Tegen dat uur kwam e«n meisje van ongeveer 25 jaar in den winkel van den horlogemaker W. in de Groote Houtstraat. De bediende, mennende dat de juffrouw iets wenschte te koopen, wilÜ6 zich tot haar wonden, toen zij zich omdraaide en hij bemerkte, dat de dame een revol ver in de hand hield. Vóór de bediende het kon verhinderen richtte de onbekende het wapen tegen zich zelf en schoot zich in de borst. Bewusteloos viel ze neer. Onmiddellijk werd de politie gealarmeerd, welke de ongelukkige per brancard naar het gasthuis ver voerde. Dr. Bnckman verleende de eerste hulp. Men vreest voor haar leven. Een groote menigte bewoog zich den gebeelen avond in de nabjjheid der plaats, waar de wanhopige daad werd gepleegd. De jonge dame is afkomstig uit Rotterdam. Zij schjjnt omgang gehad te hebben met den bediende of den zoon van den heer W. Ze is geraakt door één kogel even boven het hart. Van haar toestand ie niets naders bekend. Men hoeft thans meerdere leden van de roo- verbende in handen, die 't stadje Tortoli plunderden. Een hunner is plaatsvervangend kantonrechter Mogelijk doet hij het ter oefening in zijn vak Salvador is Woensdagochtend te 5 uur te Bar celona terechtgesteld. Hij bleef tot bet laatst den geestelijken bijstand weigeren, en stierf onder den kreet: »Leve de anarchie!" Van de 600 Joden, die voor rekening van ba ron Hirsch naar Argentinië zullen worden gezonden, is de eeiste partij, uit het Gouvernement Grodno, (96 mannen en 361 jongens, 77 vrouwen en 41 meisjes) van Libau naar Stettin vertrokken. Het zijn allen landbouwers of handwerkslieden en zij zijn ruim van geld voorzien. In de diepste ellende is te Madrid de hertogin Santonna gestorven. Acht jaren geleden bezat zij nog een fortuin van honderd millioen pesetas. Hare dwaze weelde, tallooze proeessen en politieke dwaasheden hebben haar geruïneerd. Een groot deel van haar fortuin verspilde zjj aan het steunen der Carlistische partp. Eens kocht zij de juweelen van eene tot ar moede vervallen gravin voor een millioen pesetas en zond haar onmiddellijk de edelgesteenten terug. Thans is zij op hst armenkerkhof begraven. Over diefstallen op 't terrein van de Antwerp- sche tentoonstelling schrijft de Koophandel: Sedert de Wereldtentoonstelling gesloten is, schij nen de heeren dievan daar hunne werkplaats te hebben opgeslagen. »Zoo werd ons dezer dagen verteld dat een ton- toonsteller een kostbaar tafelkleed miste, nadat hij slechts enkele oogenblikken was weg geweest. Ter wijl nu de bestolene naar het politiebureel ging om zijne aanklacht te doen, haalden de dieven (of het dezelfde waren is niet bekend) na het dek kleed, ook de tafel weg. »Dit is enkel een op zichzelf staand feit, maar uit de Nedeilandsehe afdeeling worden andere klach ten ruchtbaar. Dagen achtereen verdwenen er voor werpen, alle van min of meer waarde, zonder dat het mocht gelukken te ontdekken wie zich daaraan schuldig maakte. »Zoo werd er gisteren morgen op nieuw bevon den dat eene prachtige Delftsche vaas den weg was opgegaan, langs waar reeds zooveel spoorloos ver loren ging. Wner werd de politie verwittigd en weiden door deze nu meer afdoende maatregelen genomen. Gisteren avond werden agenten op loer gezet, want er was niet aan te twijfelen of er zou wor den gepoogd, het auder model der gestokn vaas in handen te krijgen. »Wat was vermoed gebeurde. Laat in den avond kwam een kerel, beladen met twee hamers, de hallen in, waar hij zich gereed maakte cm ook de tweede vaas op te lichten, waarbij da politie hem overviel en weg bracht." De goudkoorts in Australië neemt met den dag toe. Zekere Dunn heeft te Coolgardie een rijke mijn ontdekt, die hij gedoopt heeft »The nealth of nations". In weinige dagen heeft die gelukkige goud zoeker daaruit voor meer dan 27.000 p. st. zuiver goud gedolven. Een geheel detachement politiebe ambten is van Adelaïde naar Coolgardie getrokken, om deze wocdermijn, een waren schat uit de 1001 nacht, te bewaken. Een andere goudgraver, een Bretagner uit Rcn- nes, heeft met eenige Australische gelukzoekers en na bovenmeBSchelijken arbeid en ontberingen even eens een goudgroeve gevonden van onberekenfeaien rijkdom. Een mijnmaatscbappij heeft hun aangeboden, hun schacht die 1320 Engelschen vofiten meet, te koopen voor 16,000,000 francs, maar zij hebben ge weigerd. Wie uit deze gelukkige gevallen zou op maken dat Australië het land is, waar naen slechts behoeft te bukken om het goud op te rapen, ver gist zich deerlijk. Tegenover die enkele gelukkigen staan honderden, wier pogiHgen jammerlijk mis lukken en die van gebrek omkomen. Het leven op de »goldfields" is dan ook bij lange na niet roos kleurig. Te Goolgardie is het water zeer schaarsch en men betaalt er 4, 5 of 6 shillings per gallon. Levensmiddelen, huisvesting, alles wat onontbeerlijk is om te leven, betaalt men in verhouding. Coolgardie ligt op een afstand van twee weken reizens het binnenland in en op een belangrijken afstand van Albany, de hoofstad van West-Austra- lië, tot welke provincie Coolgardie behoort. De financiëele toestand dier provincie is allerellendigst, ondanks het goud, dat de grond bevat. De gemid delde schuld bedraagt 62 p. st. per inwoner. Een Schotsche reiziger, die den slechten financiëelen toe stand van Australië opmerkte (want in andere ge westen is het niet veel beter), zoide: Australië is een zonderling land, men vindt er overal goud, be halve in de staatskas en in die der bankiers." Een Londenech duiker, Ben Fuller, die her haaldelijk te vergeefs beproefde van de Towerbrug in de Theems te springen, heeft dat feit volbracht, maar ten koste van zijn leven. Hij wist de waak zaamheid der politie te ontglippen en sprong van de brug in de rivier, een afstand van 72 meter. Eenige vrienden waren in een boot op de rivier om hem aan land te brengen, maar hij kwam na zijn duiken slechts even boven water en zonk terstond weder in de diepte. Men zegt dat een syndicaat van Amerikaansche kooplieden en geleerden het plan heeft opgevat, nog vóór het einde dezer eeuw zekerheid te verkrijgen omtrent de natuur der Poolstreken en de Noordpool zelf. Daartoe wordt een expeditie uitgerust, die het volgende voorjaar van New-York zal vertrekken. Het schip, waaraan geen kosten gespaard worden, zal geheel voor het doel worden ingerichthet wordt gebouwd op een der voornaamste werven in de Vereenigde Staten, en de constructie is van dien aard, dat het tegen een groote drukking van het ijs bestand zal zijn. Met het bevel ov6r de expeditie zal een Amerikaansch zee-officier belast worden. Het syndicaat heeft omtrent den te volgen weg andere inzichten dan de onderzoekers van den nieuweren tjjd men wil den weg volgen, die in het begin dezer eeuw werd ingeslagen, nl. door de Straat Davis en Baffin's Baai. Laatste en telegraphische berichten, lerseke. OESTERBEURS. Geboden voor lever bare oesters van 70 K.G. 53 gld. Er is niets ver handeld. '#-GravenKiage. TWEEDE KAMER. Het debat over de Indische begrooting werd heden voortgezet. De Minister verklaarde dat de uitkomsten omtrent het stelsel van bijslag op de koffie moeten afgewacht worden. Hij zou nader onderzoeken een herziening van de organisatie der Indische kerk, en verdedigde de spoorweg-politiek. Dinsdag afdeeling-oorlog. Burgerlijks Stand van Gees van 21 tot 24 Not. 1894. Ondertrouwd 22 Nov., Francois Van Hoeve, 24 j jo3- en Pieternella Viergever 20 j., jd. Getrouwd: 22 Nov., Guiljaam Bruel, 27 j., wedr. van Dina Molhoek, te Goes, met Pieternella Wisse, 20 j., j. d. te Kruiningen. Geboren 21 Nov., Pieter z. v. Christiaan Gerard Kousemaker en Sara Touw; 22 Nov. Gijsbrecht Cornelia, z. v. Willem Van den End© en Seya Breeweg. Overleden 21 Nov., Josina Lansen, 83 j., wed. van Daniël De Pree. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Door hot bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Oost-Bevelandpolder werd Donderdag in het gemeentehuis te Wilheiminadorp aanbesteed: het uitvoeren van steenbestorting aan den oever van bovengenoemden polder, waarvoor 5 inschrjj- vingsbiljetten werden ingeleverd, nl. van de heeren J. De Bree te Ter-Neuzen ad f13733; J. W. Roe- loffs te Papendrecht ad f13296; P. A. v. d. Velde te Ter-Neuzen ad f 12860 Basalt-Maatschappij te Rotterdam ad f 12721, en J. Roskam te Sliedrecbt ad f12585. Onder nadere goedkeuring gegund aan den laag- sten inschrijver. Marktberichte*?. MIDDELBURG, 22 November 1894. De aanvoer uit Walcheren was niet zoo ruim als vorige week en bestond grootendeels uit Witte Boonen, doch meest van mxudere kwaliteit. Roude Bruine Boonen waren weder weinig ter markt. Jarige Walch. Tarwe werd met f6 00 be taald. Nieuwe dito f 5,25 a 5,50 naar kwaliteit. Jarige Rogge opgeruimd. Nieuwe dito f4. Winte-gersl f 4 25 a 4 30 Zomer dito f 3,50. Nieuwe Walch. Witte Boonen in de beste soort met f 12 a 12,25 betaald Mindere dito f II a 11,50 naqr deugd. Ronde Walch Bruine Boonen bijna niet gepre senteerd Puike soort niet beneden de f 14,75 a 15 te bekomen. Nieuwe Walch. Paardenboonen f 5,25. dito Groene Kookerwteii f9,2o a 9,50. Kroonerwten weinig gevraagd en f 6 a 6,50 betaald. Tuinboonon niet ter veil. Winter-Koolzaad f6 a 6*50 naar kwaliteit. Boter f 0,90 a 1 per K.G. Eieren f 5,60 per 100 etuks. Heden overleed tot onze diepe droel beidin de hope des Eeuwigen levens, onze veel geliefde eebts^noote, mosder, behuwd- en grootmoeder JACOMINA SMIT, in den ouderdom van 47 jaar en ruim twee maanden. Allen, die haar van nabij gekend hebben zuilen beseffen wat wij in haar verliezen. De Heere sterke ons in deze zoo zware beproeving. 's-Heerenhoek, 22 November 1894. J. DRONKERS, kinderen, behuwd- en kleinkinderen. De tweede bijeenkomst van schuldeischers tot verificatie der schuld vorderingen in het faillissement van FREDERIK SCHIJF Jr., winkelier en timmerman, wonende te Ovezandeis door den Edelachtbaren hoer Rechter-Coinmis- sari8 bepaald op Xat rdiijj 1 Decem ber 1§9I, des voormiddags te 10 uren, in het Gerechtsgebouw te Middelburg. Goes, 22 November 1894. De Curator, Mr. W. DICK E. des namiddags te 2 uren, zal Mr. LIEBERT te Goes, te zijnen kantore bij inschrij ving aanbesteden liet afbreken der oude en liet bouwen van eene nieuwe Schuur te Krabbendijke op de hofstede bewoond door den heer Kolff. Inlichtingen goeft dagelijks van 10 tot 3 uur en aanwijzing doet op Vrijdag 14 Dec. 1894 van II tot 1 uur, in loco, de arch'tect HANNINiC te Goes. Heden voormiddag overleed zacli en kalm, na een langdurig en smartelijk Ijjdo", onze geliefde man eri vader JAN VAN VELZEN, in den ouderdom van 71 jaar en drie weken. God sterke ons in dit zoo zwaar i verlies. Wed. JAN VAN VELZEN en kinderen. Ierseke, den 18 November 1894. De Deurwaarder HOLLMANN zal A. des voormiddags om 10 uur, aan de Stations-herberg" te Gces EENE GROOTE PARTIJ EN B. des namiddags om 3 uur, aan de stoof" te Wilhelminadorp EENE PARTIJ en na afloop daarvan in de gemeente- herberg aldaar 2 Veerenbedden en Dekens. 's voormiddags te 10 uren, to Kwaden- damme, aan het Lange Weegje, ten huize van P. De Jonge» ten overstaan van Notaris MULOCK HOUWER, van JEE1VE PARTIJ terdelen, Battings, Latten, Schroci- ten, 2 Kruiwagens, ijzeren Pomp, Arbeidersgereedschap. Vaamlrmt, Mustaard, 12 groote Mestputloo- pers, 1 vet Varken, 3 Geiten, 3 Schapen, eene partij Huisraad, als nieuw Boogkabinet, 1 Lin nenkast, 5 Klokken, 3 Kachels, veeren Bed, Dekens, Lampen, Spiegels, Tafels, Stoelen, Koper-, Tin-, Blik-, Glas- en Aardewerk enz. enz. in de gemeeute Kapelle, in een bosch in de Lerken, 's voormiddags te 10 uren, ten verzoeke van den heer UI. Burger en ten over staan van den Notaris MULOCK HOU WER, van aTs: Vlotdrtlen, Dorschdelen, Ach omtrek tot 2.08 M., omtrek tot 1.60 M., Onmiddelljjk daarna wordt het BOSCH, in do herberg van M. Korstanje te Wemeldinge, publiek verpacht, voor 8 jaren in 2 perceelen. I Do Notaris A. GALLIS MERENS zal in de herberg van J. Hanson te Kapelle ten verzoeke van dhr. P. Dekker Ja. te Wemeldingeonmiddellijk na afloop der boutveiling van den heer Idsinga, in EEN PERCEEL I van 1.37 31. tot 3.33 II. in omtrek, j staande te Kattendijlcein den zoogenaamden I j>aanwas", op da hofstede, vroegor de erven J. Staal. De Notaris A. GALLIS MERENS zal ten vnrzo°ke van der. eerz. De Groene te Kapelle, EEÜT KAPITALE met ETIMMERTEST» gelegen te Kapellein Maalstede; aldaar, benevens in de gemeenten Kapelle en Schor e, een en ander ter grootte van 35.07.3ti Hectares. De Notaris A. GALLIS MERENS zal des morgeDS te 10 uur, aan den grind- weg naar Wemeldingenabij de herberg van C. Korstanje, ten verzoeke van den heer P. Dekker Jz., geschikt voor WERKHOUT, benevens een partij Afheininghout, Plantboomen in soort en Draadpalen. Daarna op Sint Janshof ongeveer Va G R 115 T in 1 perceel. VOORTS voor de diaconie-arm en van Wemeldinge in den boomgaard in Reephoek, achter Weststrate en op den boomgaard achter dhr. Zoch er En eindelek: voor dhr. F. Dekker Ja., in de her berg van M. Koestanoe te Wemeldinge, metende van I.40 tot 1.60 H.in om trek, staande achter de Hervormde Kerk te Wemeldingebenevens een party liggende op Maalkote.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2