0 WILLEM AN NA-POLDER, Slooten, Heulen en Dammen, op Zaterdag 24 November B94. Spr. gelooft hiermede de gronden voor zijne stel ling voldoende te hebben toegelicht. De heer Augustijn, secretaris van 's-Heer-Arends- kerke, herinnert, dat do redactie van do Gemeente stem vroeger eene andere meening was toegedaan, doch toen Van der Helm zijne meening had ont wikkeld, onderschreef de redactie van genoemd blad dit advies. Daarom vereenigt ook spr. zich gaarnö met de meening van den referent. De vergadering toont zich algemeen van hetzelfde gevoelen. Daarna hield do heer J. N. Elenbaas, secre taris der vereeniging on der 'gemeente Krabbendijke eene beschouwing over: *ÏÏet begin en het slot van de akten van den Burgerlijken Stand." Spreker wees er in de eerste plaats op, dat in vroegere tijden, ja zelfs nog in deze eeuw, in offi- ciöele stukken vele en vaak voor oningewijden onbe grijpelijke of overtollige woorden en uitdrukkingen een hoofdrol speelden. In dat opzicht is in de laatste jaren op het gebied van administratie een belang rijke beterschap te bespeuren. De stadhuiswoorden en kanselarij-stijl beginnen in minachting te geraken en plaats te maken voor waarheid onder een een- voudigen vorm, ofschoon door uitgevers van formu lieren voor akten van den burgerlijken stand daar mede nog weinig rekening wordt gehouden. Tot staving van dit beweren onderwierp hg de formulieren, vroeger vanwege de provinciale griffie van Zeeland, thans door de firma U. F. Auer en Zoon te Middelburg in den handel gebracht, en in deze Btreken veelvuldig gebruikt, aan eene nauw keurige beschouwing. Daarin zijn sedert 1892 eenige veranderingen gebracht, die haast ©ven zoovele ver beteringen zijn. Het begin der akten van geboorten luidt: He den den achttienhonderd vier en negentig ver scheen voor mg ambtenaar van den burgerlij ken stand van de gemeente provincie Zeeland" en höt slot»Sn is hiervan opgemaakt deze akte, die na gedane voorlezing aan den aangever en de getuigen door hen ea mij is geteekend." Ook de overige akten hebben een dergelijk begin en slot. Spreker wenschte die heel wat te vereenvoudigen en over te brengen in eenvoudige en duidelijke taal, welk punt hij aan de vergadering in overweging gaf. Ten eerste wilde hij het woord »heden" weglaten, daar hij hot een nuttelooze en overbodige bijvoeging acht. Hoogstens zou zij kunnen beteekonen, dat de akte is opgemaakt onmiddeliijk na de aangifte, maar dit kan even goed ja beter, aan het slot der akte vermeld worden. Tot vóór drie jaar was men nog genoodzaakt te schrijven: »van de maand November des jaars een duizend achthonderd een en negentig". Ook deze onnatuurlijke uitdrukking paste z. i. al leen in den mond van don ambt. van den burgerl. stand met een witgepoederde pruik ten tijdo van onze voorvaderen. Zoo ook verscheen voor onsin plaats van voor mij hoort in dien tijd tehuis. In bedoelde formulieren vindt men na de bespro ken woorden een open ruimte, die gewoonlijk ge vuld wordt met burgemeester"»raadslid" of wethouder". Wat hij is, voor wien men verschgnt, doet hier niets ter zake, men verschjjnfc voor »den ambtenaar van den burgerlijken stand", en deze titel in te vullen is dus voldoende. Na de vermelding der gemeente viadt men ook die der provincie. Is dat wel noodig In de ge meente is de Jigging van zelf bekend, in de hoofd plaats van het arrondissement eveneens en verder komen de registers niet. Zijn opmerkingen samenvattende, kwam spreker tot het besluit, dat het begin van de akten van den burgerlijken stand zou kunnen luiden: >Den een en twintigsten November achttien honderd vier en negentig versoheen voor mij, ambtenaar van den burg. stand der gemeente Krabbendrjko" enz. Het slot van de akten kan luiden: Hiervan is door mij dadelijk deze akte opgemaakt en aan den aangever en d9 getuigen voorgelezen." De uitdrukking »na gedane voorlezing i3 deze akte door mij met den aangever en de getuigen geteekend" beschouwt spre ker als onjuist en overbodig. Immers de onderteekeuing geschiedt eerst nadat de akte is opgemaakt en ook het slot is neergeschreven, hoe kan dan hot slot der akte daarvan een relaas bevatten Men kan toch niet zeggen dat de akte ge teekend is, als er nog geen enkele handteekening onder staat, maar bovendien uit art. 21 B. W. blijkt duidelijk, dat de wetgever deze vermelding niet heeft gewild. In al. 1 van dat artikel toch wordt uit drukkelijk geëischt, dat do akten aan partijen en getuigen worden voorgelezen en dat in de akten worde vermeld, dat aan die formaliteit is voldaan in al. 2 staat alleen, dat de akten door den ambte naar, partijen en getuigen moeten worden geteekend, niet dat dit ook in de akte moet worden vermeld. Had de wetgever gewild, dat ook uit de akte zou blijken, dat dit laatste was geschied, dan zou dit toch ook uitdrukkelijk in het artikel zijn vermeld. Yan waar komt het dan dat deze fout, (want een fout is het) in ons vaderland haa3t overal gemaakt wordt Spr. acht het niet onwaarschijnlijk, dat het een gedachtelooze naschrijving is van het slot der notariëele akten, waarin volgens art. 30 der wet op het notarisambt uitdrukkelijk de leugen, dat ze onderteekend zijn, moet opgenomen worden. Dit is te meer waarschijnlijk, omdat in vroeger jaren het notariaat vele ambtenaren voor de gemeente-admini stratie heeft geleverd. Jhr. Van Reigersberg Versluijs kan zich met het slot niet geheel vereenigen. De quaestie van de ver melding van de onderteekening der acte kan toch niet weggelaten worden; immers, wanneer een der getuigen niet kan teekenen, moet dit toch vermeld worden. De heer Elenbaas blijft er bij, dat dit eene opeen stapeling van leugens is. Spr. vult dan inwaarna (b.v.) de vader verklaart heeft niet te kunnen tee kenen". De notaris is op straffe van boete verplicht tot zulk een leugen, doch wij gemeente-ambtenaren niet. Daarom blijft spr. bij zijne bewering. Hij volgt zijn systeem sedert enkele jaren en de justitie heeft er nooit aanmerking op gemaakt. De heer Augustijn merkt nog op^ dat ds formu lieren van de firma F. Kleeuwens en Zn. aan enkele bezwaren van referent tegemoetkomenhet slot is echter daarin ongewijzigd gebleven. De heer Slegt merkt op, dat de wet op den Burg. St. veel ouder is dan die op het notarisambt, daarom kan hij niot gelooven, dat de gewraakte uitdrukkingen door het notarisambt zouden zjjn ingevoerd. Do heer Elenbaas repliceert, dat het werk van Vaillant de gids was voor vele gemeentebesturen, en deze geeft dezelfde modellen. Wanneer nu toen malige ambtenaren uit hunnen notarieeien werkkring de formule hebben overgenomen en de »officiëele gids" steunde hen daarin, dan is het niet te ver wonderen, dat de formule zoolang stand houdt. Op eene opmerking van den heer Augustijn of do formules van de akten niet een overblijfsel kunnen zijn uit den Franschen tijd, antwoordt de heer Elenbaasdat dan ook toen men zich op onwette lijk standpunt heeft gesteld, want de toenmalige Franseh© wet geeft geen aanleiding tot die forraulö. Na sluiting dezer discussiën dankte de voorzitter de beide referenten voor hunne voordrachten. Bij de laatste rondvraag worden nog enkele punten op het gebied der gemeente-administratie te berde gebracht, waaromtrent na ampele discussie besloten werd, daarop in eene volgende vergadering terug te komen Daarna werd de bijeenkomst gesloten. Gemengde Berichten. Gisteravond was er in de Cornells Eversdijk- straat alhier een oploopje, tengevolge van het geroep van brand." Spoedig bleek, dat eene brandende petroleumlamp was omgevallen in de woning van eene daar alleen wonende weduwe. Hoewel deze thuis was, was de voordeur gesloten, zoodat de buren langs de achterdeur de woning moesten binnendringen om do vlammen te hlusscheD, wat spoedig gelukte. Op last van den commissaris van politie alhier zijn H. De P. en diens huisvrouw gistermorgen wegens landloopery aangehouden en overgebracht naar Middelburg. ®udelande. Bij den landbouwer A. R. heeft een zevenjarig paard een onvoorzichtige daad van den knecht met den dood mosten bekoopen. Het dier had op het land gewerkt en was verhit thuis ge komen, toen het in den drinkput werd geleid om gemakkelijk gereinigd t9 kunnen worden van slijk aan buik en pooten. De plotselinge afkoeling van het warme lichaam in het koude water had het noodlottig resultaat dat hein paard spoedig bezweek. Ovezand. De eerste veemarkt, welke Maandag alhier gehouden werd, mag goed geslaagd worden genoemd. Zooals in het nommer van Dinsdag werd gemeld waren 71 9tuks vee aanwezig en was er veel handel. Door ©en eigenaar waren 10 stuks aan gevoerd, waardoor deze eene premie van f 5 ver wierf, terwijl de beide andere ook konden worden toegekend voor het verkoopen en koopen van het grootste aantal. De verloting bestond uit 260 loten, waarvoor drie stuks rundvee werden aangekocht en verloot. Een landbouwer dezer gemeente behoorde onder de gelukkige winners. Een stoomzuivelfabriek te Oosterzee, vóór 2 jaren opgericht en die toen met machinerieën f 45000 gekost heeft, is thans bij publieke verkooping ver kocht voor f 12489. De M. Ct. verneemt, dat de van Gent komende Engelsche stoomboot Sea-Gull Zaterdag, met rechter lijk verlof, te Ter-Neuzen in beslag is genomen. Dit beslag staat in verband met eene vordering tegen genoemde stoomboot van nagelaten betrek kingen der bij de aanvaring ter reede van Ylissingen op 14 November verongelukte personen, die deel uitmaakten van de bemanning der Belgische loodsloep. Te Bergen-op-Zoom heeft Zaterdagavond te ongeveer 7 uur in de onmiddellijke nabijheid van de stad, buiten de voormalige Steenbergsche poort, eene brutale aanranding plaats gehad Een bakkersknecht, die bij de klanten brood had rondgebracht en met eene welvoorziene beurs huis waarts keerde, was het slachtoffer. Hij werd in bewusteloozen toestand door een voorbjjganger aan getroffen en zijn geld was verdwenen. De knecht is nog niet in staat aanwijzingen te geven. Maandagmiddag om 12 uur is het lijk van den overleden Russischen Keizer te St. Petersburg bijgezet. Aanwezig waren vertegenwoordigers van geheel Rusland en van staten van Europa, Amerika en Azië, onder anderen drie koningen en de kroon-* prinsen van drie groote mogendheden, verder alle Russische gezanten in 't buitenland, het corps diplo matique alhier en de gouverneurs der provinciën. De laatste eerewaeht bij 't lijk werd gevormd door personen uit binnen- en buitenlandsche korpsen, waar van de Keizer de chef was. Na de lijkmis namen de Keizer en de vorstelijke personen afscheid van 't lijk. De kist werd gesloten en ten grave gedragen en met gebeden en onder salvo's van 't geschut afgelaten. De overstroomingen in de Thames-vallei bo ven Windsor bereikten Zaterdag den hoogsten stand in deze eeuw. De spoorgemaenschap is gedeeltelijk afgesneden. Het koninklijk slot te Windsor vormt een eiland, evenals Eton College, hetwelk ongenaak baar is, weshalve de studenten voor tien dagen huis waarts zijn gezonden. Windsor is zonder gas, daar de gasfabriek onder staat. Gisteren doorvoeren prins en prinses Battenberg met een schuitje de Higstreet te Windsor. Het slotpark gelijkt een groot meer. Zoo rumoerig zal het bij een gemeenteraads verkiezing in Duitschland wel nooit zijn toegegaan als nu bij die in het dorp Weidenthal (tusschen Keiserslantern en Neustadt a/H.). Reeds lang werd er in het dorp tusschen katholieken en protestan ten een heftige strijd om de heerschappij gevoerd en by de verkiezing is die tot eene uitbarsting ge komen, waarin de beide partgen elkaar met knup pels, hooivorken, dorschvlegels en zelfs schietwapenen zgn te lyf gegaan, met het gevolg dat er een aantal kiezers zijn gewond. Ook een gepleegde moord wordt geacht niet deze verkiezing in verband te staan. Prof. Sacharjin heeft in een der Russische bladen een uitvoerige beschrijving van de laatste ziekte van den Czaar en de door hem aangewende geneeswijze. Onder de oorzaken, w-dke 's Keizers dood hebben verhaast, noemt do Hoogleeraar wie zou het verwachten bij een Keizer aller Russen? on gezonde woning. De benedenverdieping der keizerlijke appartementen te Alexandria bij Petershof is zeer ongezond. Yooral de slaapkamer was zeer koud en zeer vochtig. De Czaar kon niet tegen warmtehij zocht altijd koele plekjes. Toen Sachaijin in Augustus die vertrekken zag, wist hij den Czaar te bewegen een andere kamer, op de tweede verdieping, tot slaapvertrek te nemen. Maar de Keizer had toen al drie maanden in de vochtige kamer geslapen. Een vreeselijk ongelak wordt uit Tours ge meld. Bij de werkzaamheden voor een kerk in be doelde stad is een muur ter hoogte van zes meters en ter lengte van zeven meters ingestort, vijf werk lieden in den val meêsleepend. Een hunner werd dood van onder het puin te voorschijn gehaald, do andere vier zjjn zeer zwaar gewond. De Araerikaansche staatscommissie, die belast was met een onderzoek naar den loop der jongste groote werkstaking bij de Amorikaansche spoorwe gen, heeft thans haar verslag openbaar gemaakt. Hierin wordt de houding van den fabrikant Pull man gelaakt. Do spoorweg-maatschappijen, die zich bij hem hebben aangesloten, vrorden beschuldigd in breuk te hebben gemaakt op do macht van den staat en de vrijheid in gevaar gebracht te hebben. De commissie betoogt de wenschelijkheid van oprichting eener permanente staatscommissie voor werkstakin gen, die ten doel zou hebben bij alle botsingen tus schen spoorweg-maatschappijen en hare beambten bemiddelend op te treden. Krupp, do eigenaar der beroemde fabriek te Essen, he8fd op dit oogenblik 17.176 werklieden en beambten in zijn dienst, die met hun gezinnen een bevolking uitmaken van 60.834 zielen. Drie aan het Duitsche gezag onderworpen staten tellen te zamen nog niet het aantal van de onderdanen van Z. M. Krupp II, die in éen jaar zijn vermogen met elf millioen mark heeft vermeerderd. Dit geld werd niet alleen aan kanonnen verdiend, de fabriek maakt de krukassen voor groote stoombooten, bruggen en duizenderlei andere machineriën. Volgens den bekenden majoor Waelput zullen wij in den aanstaanden winter veel sneeuw hebben en meer dan 20 graden koude. De havens zullen door 't ijs bedreigd worden. Anton Rubinstein is te Feterhof aan eeno be roerte gestorven. Te Londen is op 76jarigon ouderdom de her togin van Montrose gestorven. Zij was in de sport wereld welbekend; ook op de renbaan kende iedereen de oude hertogin. Zij reed gewoonlijk in mansklee- ding en voerde bij wedrennen den naam van Mr. Manton. Zij is driemaal gehuwd geweest. Meermalen heeft zij aanzienlijke prijzen gewonnenhaar stosterg heeft zij voor eenige maanden voor oen kolossale som ver kocht. T9 Newmarket deed zij voor haar jockey's en stalpersoneel een kapel bouwen, waarin dagelijks godsdienstoefening gehouden werd Laatste en telegrafische berichten. ©ffieiëel Kesecrinffstelpgram Lombok. »Op het bericht, dat de oude Radja zich te So- sari op weg naar Lingsar bevond, is gisteren een colonne uitgerukt en de dessa omsingeld. De Voratj zijn zoon en de zoon van Eitoet gaven zich over. Inmiddels onderwier pen zich te Tjskra Negara nog verscheiden voor- nams Baliërs. Het verzet is gebroken geen schot meer gelost. Het laatste bergkanon is terug. Gene raal Vetter adviseert tot terugzending van twee bataljons. Hij vergat gisteren te melden, dat de poeri geheel verlaten was. Koninginnen en Regeering worden door hem gelukgewensoht. Het aantal minderen, dat gesneuveld en overleden is aan wonden, is gebleken zes-en-veertig. Op mede- deeling der namen is aangedrongen. Nog zijn gevonden 3389 kilogram zilver, benevens veel kostbaarheden. 'g-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Het aller gunstigste bericht uit Lombok lokte eene toespraak van den Voorzitter uit, die hulde bracht aan het dappere Indische leger en aan de nagedachtenis der gevallenen, (luide toejuichingen.) De Minister van Koloniën dankte de vergadering namens de regeering en zoide dat thans bleek, dat het vertrouwen ge grond was, dat het Indisch leger zijn verleden niet zou beschamen, (brood's.) By het voortgezet debat over de Indische begrooting bleef de Minister aan zijn schriftelijke verklaringen vasthouden en verde digde hij zijn politiek. Marktberichten. GOES, 20 November 1894. De matige aanvoer in alle artikelen ruimde tot ongeveer vorige prijzen op. Oude TARWE por Hectoliter f 6,— a f 6,25 Nieuwe TARWE ar 5, a U 5,25 Nieuwe ROGGE 3,75 a 0 4,10 WINTERGERST 0 3,— a 0 3,75 ZOMERGERST 0 0 2,50 a 0 3,— HAVER n 0 o a 0 2,50 KOOKERWTEN 0 0 7!— a 0 8,75 BRUINE BOONEN 0 10.— a 0 12, W1NTER-KOOLZAA1) ar 0 f a 0 y KAR WEI-ZAAD 0 0 a 0 BOTER per K.G. 0 0,90 a 0 1,05 EIEREN por 100 stuta 4,80 a 1 5,20 Heden waïefi ter markt aangeroerd 167 stuks hoornvee en 7 schapen De handel was wi'lig. cr zijn veel stuks verkocht tegen hoogc prijzen. KRUININGEN, 21 November 1894. Tarwe f 5,30 a 4,85, Rog^e f 4,a 3,60, Wintergerat f3,75 a 3,50, Zomergerst f3,50 a 2,50, Haver f2,50 a 2, Erwten f8,75 a 5,50, Boonen f5,35 a 4.60. ROTTERDAM, 19 November 1894. Tai wo Jarige- wordt van week tot week schaarscher aan geboden. de kleine aanvoer ruimde prijshoudend op. Per heet. f6,50 a 7,25. Nieuwe- daarentegen vond minder kooplust en moest in de beste sonrt 15 en in mindere qual. 25 ets. lager worden afgegeven. Per heet. f 3,75 a 5,75 en per 100 kilo f6 a 7,50." Rogge met beperkten kooplust 10 ets. lager. Per heet. f 3 a 4 25 Gerst. Winter- als voren. Per heet. f2,50 a 3,75. Zomer- 26 ets, lager f 2 a 3,40 en per 100 kilo f 5,50. Chevalier- flauw. Per hfet f 2,60 a 4,25. Haver flauw als voren. Per heet. fl,50 a 2,75, en per 100 kilo f 4,50 a 6,50 Paardenbooncn waarvan heden eenige partijtjes ter markt waren vonden naar deugd plaatsing van fa tot 5,40. Witte Boonen konden in de beste soort vorige prijzen opbrengen, mindere qual. is echter verlaten. Per heet. 17 a f 13,50. Bruine Boonen als voren. Naar qnal. f10 a 14,25. Blauwe Erwten vonden heden slechts matigen kooplust waardoor men verplicht was de beste 25 en mindere soorten 50 ets. lager af te geven. Naar qnal. f5,50 a 8,75. Kanariezaad als voren f7,50 a 9,75. Meelbericht Vorige week verbeterde de stemming op de hoogere vooral Amerikaansche berichten, doch de omzet is niet groot te noemen. Ter beurze was heden de noteering algtmeen f'/4 hooger, er was wel meer kooplust, doch de hoogere pr\jzen belette het tot stand komen van zakan. Vlas. Op het land blijft de handel nog maar steeds van weinig fceteebems. Hfdan waren ruim 23,000 steen aangeboden, waarvan ong.-veer de helft tot onveranderde doch vaste prijzen koopers vond, hoofdzakelijk in prijzen van 26 tot 36 stuivers. Lijnzaad goed aangevoerd, doch met weinig kooplust, waardoor prijzen wel zoo flauw waren. Zeeuwse he eieren f5.50 a 5,60 ue 100 stuks. Zeeuwsche Ajuin. Aanvoer ca. 5000 balen. Markt prijs voor puikste qualiteit f 0,35 per 50 kilo, afwijkend goed in verhouding minder Kleine ajuin bijna wsardeloos. ROTTERDAM, 20 November 1894. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 510 vette runderen, 1110 magere dito, 273 vette en grsskaiverer?, 40 nuch tere kalveren, 13 schapen of lammeren, 1 varken, 332 biggen. Prijzen waren als volgt: koeien le qnal. 68 c, 2e qnal 60 c.. Se qual. 50 e., oasen le qua!. 66 c, 2e qual. 5Sc., Soqual. 50 c., stieren le qual. 56 c2e qual 50 c3e qual. c., kalveren le qnal. 90 c2e qual. 80 c3e qual. 70 c. De prijzen der boter waren heden als volgtle qnal. f 54, 2e qual. f50, 8e qual. £46, per kilo 55 a 65 c. Burgerlijke Stand van Soes van 19 tot 21 Nov. 1894. Geboren 21, Pietar, z. v. Marinas Kamp en Lena Korstanje. Overleden: 20, Hendrik Pieter Johannes, 29 dagen, z. v. Cornells Kole en Pieternella Wirtz. jft^ci-vertentlon Heden overleed op het onver wachtst mejuffrouw de weduwe D. DE PREE—Lansen, in dGn ouderdom van ruim 83 jaren. Haar heengaan was zacht en in vrede. Namens de familie, LANSEN CROIN. Goes, 21 Nov. 1894 Heden voormiddag overleed zacht en kalm, na een langdurig en smartelijk lpden, onze geliefde man en vader JAN VAN VELZEN, in den ouderdom van 71 jaar en drie weken. God sterke ons in dit zoo zwaar verlies. Wed. JAN VAN VELZEN en kindoren. Ierseke, den 18 November 1894. Hartelijken dank aan allen, die big ken van belangstelling gaven op 17 dezer. W. VERLA.RE en Echtgenoote. Krabbendijke, 20 Nov. '94. Bg deze betuig ik, naast Hem, die alles vermag, mijn innigen dank aan den heer W. VAN ZALM te Haamstede voor de genezing met 2 pakjes van zjjn gemakkelijk middel tegen rheumatiek, waaraan ik reeds lang lijdende was en dacht nimmer meer te kunnen genezen, terwijl ik nu al in gernimen tijd niet de minste pijn meer gevoel. P. PRINS. Eiland Rozenburg, 16 November 1894. Ondergeteekende maakt bekend, dat hg zich van af heden dienst baar stelt als LIJKDIENAAR, zoowel voor buiten als binuen de gemeente. Uw dw. Dienaar, IEKSEKE. J. i. OTTE Jzoon. SCHÖUvVING 1ST DEN op

Goessche Courant | 1894 | | pagina 3