1894 N#. 138. Donderdag 22 November. 81slc jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrgdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmab. te Rotterdam en verder bjj allo Boekverkoopei's en Brievengaarders* Inzending vi De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regol meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs Blechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, an advertentiën voor 9 aren op den day der nftgave* GOES, 21 November 1894. In eene zeer druk bezochte vergadering van de leden der coöperatieve voorschotvereeniging en spaarbank alhier is, gisteravond tot voorzitter gekozen de heer A. E. Janssen met 42 van de 80 geldige stemmen. De beer C. Risseeuw verwierf 81 stemmen. Op de h*eren P. A. PenningB waren 4, M. Hooge- steger 2 en C. Laban l stem uitgebracht. Vooraf wijdde de waarnemende voorzitter, de heer Z. D. V. d. Bilt La Motthe, een woord van dank bare hulde aau de nagedachtenis van den heer H. J. Molhoek, die gedurende een vijftal jaren het praesidium der veresniging op zoo uitstekende wijze bad bekleed en in die betrekking, zoowel als vroeger als commissaris, zijne beste krachten aan de vereeni- ging had gewijd. Het was zeker een gewaagde onderneming van de leden der gyranastiek-vereeniging Spartn" een uitvoering te geven volgons een programma, waarop ook stond vermeldEerloos", drama in drie bedrijven, door G. W. Nouhuijs. Of schoon dit scboone, oorspronkelgke stuk alleen door acteurs van professie volkomen tot zijn recht is te brengen, daar bet voor dilettanten groote moeilijk heden oplevert, werd het jl. Maandagavond in de schouwburgzaal der sociëteit V. O. V. door genoemde vereeniging niet onverdienstelijk ten gehoore gebracht, aan welk succes dbr. en mej. R. als Erits Halma en zijn vrouw, door hun uitstekend spel het grootste gedeelte hebben geleverd, waarvoor hun gaarne een welverdiend en welgemeend woord van lof wordt gegeven. Ook de andere spelers stonden hen daarbjj, ieder naar zjjn krachten, goed ter zjjde, al had men in Karei Halma, als officier der cavalerie, door hou ding, bewegingen en spraak meer den steeds geldbe- hoevenden, speelzieken, verkwistenden militair''wil len 2ien. Het geheel ontlokte aan hetjtalrjjk opgekomen publiek door luid en langdurig applaus de bewijzen yan tevredenheid over de uitvoering. Niettegenstaande de bevredigende wijze, waarop •Eerloos" werd ten tooneele gebracht geven we de vereeniging in ernstige overweging haar keuze te bepalen tot stukken, die meer binnen de krachten van alle spelers vallen. De andere nommers van het programma, vrije, stok- en toesteloefeningen en staafgroepen slaagden uitstekendvooral de stokoefeningen met •pols- draaien" verdienen een afzonderlijke vermelding, zij waren schoon van samenstelling en werden naar het voorbeeld van den kranigen voorwerker W. en op de tonen van goede muziek onberispelijk uitgevoerd. Dat de vele toeschouwers ook het gymnastisch ge deelte op prijs stelden, bewezen de toejuichingen, die de uitvoerders hadden in ontvang te nemen. lerseke. In de gisteravond gebonden Raads vergadering, die door den Burgemeester werd gepresideerd en waarin 9 leden tegenwoordig waren, werd tot onderwijzeres aan school 1 met 8 stemmen benoemd mpj. M. 0. V"an Overbeeko te IJ muiden, zgnde no. 1 van de voordracht. No. 2, mej. M. Broek te Vli66ingen, verkreeg 1 stem. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den heer Cupéry in de vorige vergadering gedaan, Btelden B. en W. voor in de instructie voor onder wijzers een nieuw artikel in te lasscben van dezen inhoudEervol ontslag wordt verleend 3 maanden nadat het verzoek is ingekomen, met dien verstande, dat de 3 maanden beginnen te loopen met den len der maand volgende op die waarin het verzoek is gedaan, wanneer het verzoek in den loop eener maand is ingekomen. De heer Sinke achtte den laatsten zin overbodig en de redactie gebrekkig wanneer daarvan de be doeling is »zoo dit (verzoek) niet op den len der maand is ingekomen". Dit was ook de bedoeling, zeide de Voorzitter. De heer Cupéry gaf in overweging te lezen »3 maanden of zooveel vroeger als in de vacature zal zjjn voorzien". De Voorzitter achtte dit onnoodig wijl de Raad billijk genoeg zou zjjn het ontslag zoo mogelijk toch vroeger te verletnen. De heer Cupéry merkte op dat de Raad dan vaak op een genomen besluit zou moeten terugkomen. Hjj maakte van zjjn vingerwijzing een voorstel. Daar de redactie van het artikel toch gewijzigd moest worden, wensehten de heeren Sinke en Van Harmeien het geval af te snjjden, dat de 3 maanden bjjna 4 werden. Met overneming van hun amende ment en dat van den heer Cupérjj kreeg nu het art. de volgende strekking: Eervol ontslag wordt ver leend 3 maanden nadat het verzoek is ingekomen, of zooveel vroeger als in de vacature zal zijn voor zien. De 3 maanden beginnen te loopen voor aan vragen vóór den 16en ingekomen met den len der loopende maand en voor aanvragen na den 15en in gekomen met den len der volgende maand. Zoo werd het art. met algemeens stemmen goed gekeurd. Daarna stelden B. en W. voor de verordening op de heffing van kaairechten en havengelden weer voor 5 jaar ongewijzigd vast te stellen. De heer Cupérij had daar niets tegen. Hij vond de verordening heel mooi, maar hij meende, dat een heel andere controle noodig was. De kaairechten brengen in de verste verte niet op, wat zjj overeen komstig de verordening konden doen. De Voorzitter gaf dit toe, maar voor nauwkeuriger controle is meer personeel noodig, en dit kon wel eens meer kosten dan de winst bij een betere controle. De heer Sinke had ook niets tegen de verordening, maar hij sloot zich bjj den beer Cupéry aan, waar deze aanmerking maakte op de controle. Er komen vaak overtredingen voor. Bij v. de kaairechten moeten eens per maand betaald worden en het geschiedt dikwijls eens per jaar. Dit kan nooit in het belang der gemeentekas zijn. Ook het laden en loBsen kan zonder vermeerdering van personeel beter nagegaan worden, daar wij een tjjhaven hebben. Hij wenschte dat door B. en W. op een betere uitvoering gelet werd. De heer Cupéry heeft zelf aan kaairechten 8 jaar lang te veel betaalddaarentegen kent hij personen die jaren achter elkaar niets betaald hebben. Hij wil die personen wel schriftelijk op de secretarie noemen. De Voorzitter wilde gaarne die namen kennen. De heer Cupéry verzocht nog eens uitdrukkelijk, dat niet alleen een nauwkeuriger maar tevens een heel andere contróle zou ingevoerd worden, anders sukkelen wij weer 5 jaar onveranderd voort. Hjj gaf zjjn vrees te kennen, dat de havenmeester te veel bjjbaantjes heeft. Hij wilde hem, als bjj deze moest laten varen, gaarne schadeloos stellen. De beer Spruit gaf in overweging de instructie van den havenmeester te wijzigen, dan kon daardoor aan de opmerkingen van de heeren Cupéry en Sinke worden tegemoet gekomen. De heer Sinke keurde dit goed en de Voorzitter beloofde dat het Dag. Bestuur zich zou beijveren om aan de wenschen van den Raad te voldoen. Met alg. st. wordt de verordening voor 5 jaar ongewij zigd verlengd. Daarna werd het suppl. kohier van de honden belasting vastgesteld tot een bedrag van f 15. In de vorige vergadering was geklaagd, dat en kele der veldwachters van elders, die hier tijdens de kermis hadden gesurveilleerd, niet behoorlijk van spijs en drank waren voorzien. De Voorzitterdie toen afwezig was, zette nu uiteen, dat hij zich van geene nalatigheid bewust was. Daarna zeide hij de vergadering te moeten verlaten en gaf het voorzitterschap over aan den heer Klos. Aan 6 der veldwachters, die hier tjjdens de kermis buitengewone diensten hadden verricht werd eene gratificatie van f 5 en aan een zevenden een van f 2 toegekend. Bij de laatste rondvraag vroeg de heer Spruit inlichtingen omtrent de laatste aanbesteding van bet vervoer van grint. Bjj had gehoord, dat die aan besteding niet gepubliceerd maar aan de verschillende vrachtrijders bij persoonljjke boodschap was aange kondigd, en dat daarbij een vrachtrijder vergeten was. Spreker vroeg of hierbij van de gewone ge dragslijn was afgeweken. De Voorzitter kon die vraag niet beantwoorden, maar als er van afgeweken was, kon daarvoor wel een reden zjjn. Vroeger heeft men bij aanbestedingen wel eens moeilijkheden gehad. De heer Spruit gaf dit toe, maar achtte zoo veel mogeljjke publiciteit wenscheljjk. B. en W. behoeven toch niet aan den laagsten inschrijver toe te wijzen als hun dit niet wenschelijk voorkomt. Daarna werd de vergadering gesloten. *s Heer Arend»kerke. De gemeenteraad alhier benoemde in zijne vergadering van Vrijdag 11. de gewone jaarlijksche nieuwjaars-commissies. Dit jaar zal, in navolging van de omliggende gemeenten, aan die commissies verzocht worden tevens aan de ge goede ingezetenen eene kerstgave te vragen, ten einde aan het bedelend vragen om kerstkoren voor goed een einde te maken, waarvan vooral de landbouwers in het westelijk gedeelte der gemeente nog al veel last schijnen te hebben. Bjj kon. besluit zjjn benoemd in het bestuur van het waterschap de Valkenisse-geul tot voorzitter A. De Kok J a c o b s z o o n en tot lid G. Blok. Door dr. P. C. F. F r o w e i n die zijns ondanks tot de eedsaflegging als raadslid van den Helder is overgegaan, is een adres te dier zake aan de Tweede Kamer gezonden. In de gisteren te Amsterdam gehoude k o f- fie-veiling der N. H. M. (de laatste in dit jaar) was eene zeer gosde stemming waar te nemen en werden de meeste soorten met 11/3 a 2 c. boven taxatie betaald. Preangers liepen ver boven taxatie. Omtrent bet bericht van de Standaarddat men hoort verluiden, dat de Roomsche Kamerclub besloten zou hebben bet aangevraagde geld voor nieuwe geweren tot eiken prijs te weigeren, zegt de Tijd: Wat »men hoort verluiden" en wat »er wordt bij verteld" is louter verzinsel. De katholieke leden van de Tweede Kamer zijn nog niet na de indiening der staatsbegrooting vergaderd geweest. Aan de Stand, ontleenden wjj het bericht, dat in don winkel van den beer Staalman te Helder op een avond, te ongeveer half elf, twee marine-officieren waren gekomen, zoogenaamd om sigaren te koopsn, en de vrouw van den heer Staal man hadden beleedigd en aangegrepen. Het Vad. zegt van dit geval De beide officieren, het waren geen zee-officieren, maar officieren van de landmacht verkochten een paar misschien minder gepaste aardigheden over de candidatunr van den heer Staalman, maar van be- leedigen, veel minder van aangrijpenwas geen quaestie. Nu aan de zaak zooveel ruchtbaarheid wordt gegeven, is een onderzoek zeker gewenscht. De Liberaaldie de Heldersche Liberalen moeie- lijk van schuld kan vrjjpleiten, dat een kiesdistrict met overwegend liberale meerderheid vertegenwoor digd wordt door een niet-liberaal, merkt echter op, dat er nog een tweede schuldige is, en wel de kieswetgever, die bepaald heeft, dat bij eene her stemming volstrekte meerderheid niet vereischt wordt, maar tevens dat alleen herstemd mag wor den over de personen, diede meeste stemmen hebben verkregen. Bestond deze bepaling niet, was de herstemming (zooals 0. a. in Frankrijk het geval is), eenvoudig een tweede stem ming, waarbjj relatieve meerderheid beslist, dan zou zich het zonderlinge geval niet kunnen voor doen, dat wij thans in den Helder aanschouwen. De zonderlinge gevolgen, die deze wetsbepaling kan hebben, doen zich trouwens nu niet voor het eerst voor. Bij de herstemmingen voor de Tweede Kamer deed zich te Amsterdam het verschijnsel voor, dat de voorstanders van het wetsontwerp-Tak gedwongen waren óf op een tegenstander te stemmen óf een naam op hun stembriefje oningevuld te laten. Van algemeene bekendheid is het hoe vaak zich het geval heeft voorgedaan, dat in dubbele districten tusschen twee geestverwanten eene herstemming moest plaats hebben, terwijl voor de andere plaats een tegenstander werd gekozen. Nu eene nieuwe kieswet in bewerking is, verdient het overweging, of niet de bepaling van art. 104 in zooverre moet worden uitgebreid, dat de kiezer ook bij de herstemming volkomen vrij blijve in zijne keuze. De zuiverheid van den einduitslag zal er zeker door bevorderd worden. Dat leert de uitslag der Heldersche verkiezing onwederlegbaar. De liberale kiezers van den Helder kunnen zich dan troosten met de gedachte, dat hun gebrek aan eenheid en samenwerking althans één voordeel heeft gehad, doordien het de aandacht heeft gevestigd op eene verkeerde wetsbepaling. Door den Hoogen Raad is eene belangrijke beslissing genomen met betrekking tot de in art. 47 der wet op de vermogensbelasting voorgeschreven geheimhouding. Iemand, ver dacht van diefstal van effecten, beweerde daarvan eigenaar te zjjn, doch had als zoodanig geen aan gifte gedaan voor de vermogensbelasting, maar wel had een ander, van wien de effecten zouden gestolen zijn, eene aangifte tot het bewuste bedrag gedaan. Nadat de Minister van Financiën, op grond van art. 47 voornoemd, bezwaar gemaakt had ten deze zjjne medewerking te verleenen, besliste de rechtbank te 's-Gravenhage, op een verzoek van den rechter commissaris om verlof tot het doen eener huiszoeking met papieronderzoek ten kantore van den ontvanger, dat genoemd artikel geen beletsel is tegen de in williging van dat verzoek. De Hooge Raad vernietigde echter deze beschikking, 0. a. op grond, dat door het stellig verbod van meergenoemd artikel de on schendbaarheid van het geheim der aangiften en aanslagen is gewaarborgd; dat op de verplichting tot geheimhouding geen uitzondering is gemaakt dan alleen daar, waar de uitoefening van het ambt de openbaarmaking van het geheim vorderten dat hiermede onvereenigbaar is dat de rechter zoo dik wijls als in het belang van het onderzoek van eenige strafzaak raadzaam mocht zijn ook al is die zaak geheel vreemd aan de wet op de vermogens belasting door huiszoeking en papieronderzoek op eeu kantoor der tot geheimhouding verplichte ambtenaren zich stukken zou mogen verschaffen, waarvan de wetgever openbaarmaking niet heeft gewild. Daar tegen de beschikking van de rechtbank geen hooger beroep of cassatie was aangeteek nd, geschiedde de vernietiging op requisitoir van den procureur- generaal bij den Hoogen Raad in het belang der wet, zonder nadeel in de rechten door partjjen ver kregen. Het Steenwjjksche Nutsdepartement heeft aan het hoofdbestuur de vraag gedaan, of er overwegende bezwaren tegen bestaan de jaarlijksche algemeene vergadering (die f 5000 kostvoortaan om de twee jaren te houden, waardoor een groote besparing (circa f 2500 per jaar) van uitgaven zou ontstaan, welke aan vele nuttige zaken tot voordeel zou strekken. Dit denkbeeld verdient zeker toejuiching uit een oogpunt van bezuiniging en tevens als een middel om de vergaderwoede onzer dagen wat te temperen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Het algemeen debat over de Indische Begrooting is gisteren voortgezet. De heer Cremer betoogde, dat in de contracten met de Inlandsche vorsten pressie wordt uitgeoefend ten gunste van eigen mgnbouw en de overneming van het recht van be lastingheffing. Hij betwijfelde de wenschelijkheid van een uniforme regeling met de inlandsche vorsten. Ook hij betreurt dat het decentralisatie-ontwerp van 's Ministers voorganger is ingetrokken en dringt aan op nadere overweging daarvan. Verder drong hij aan op vermindering van tracte- menten en pensioenen der hoogere ambtenaren, op stabiliteit in het bestuur op Atjeh, waar de toe- Btand thans vrij bevredigend is. Onder den indruk der gunstige telegrammen zal spr. thans geen critiek over Lombok leverennu onze onversaagde krijgsmacht, ten koste van ontzag lijke en bloedige offers afrekent met een bestuur dat strijdt op leven en dood, nu voegt slechts een woord van bewondering en een woord van medelijden en medegevoel, waarbjj wij in gedachte ook de hand reiken aan den man, die thans op schitterende wijze getoond heeft, dat hij als krijgsman op zijne plaats isdat hij met krachtige hand en voortvarendheid de leiding der zaken in goede richting heeft gestuurd. Een woord van waardeering ook voor den Landvoogd, die nadat de uitstekend toegeruste expeditie eene zoo zware ramp had getroffen, niet bij de pakken neerzat, maar genoeg krachtsinspanning betoonde om die expeditie weder te herstellen en, door den opperbevelhebber op zijn plaats te laten, eene ge vaarlijke desorganisatie heeft voorkomenzoodat het nu behaalde sueees ook voor den Landvoogd een lauwer is, terwijl de moreele invloed vau die ener gie ook terugwerkt op de onderdanen in Indië; en ten slotte een woord van gelukwensching aau dezen minister, die niet heeft geaarzeld, den Land voogd steeds ter zijde te blijven staan en door zijne verantwoordelijkheid diens daden te dekken. (Toe juiching). De heer Rutgers van Rozenburg betoogde dat enkel rentegevende uitgaven voor spoorwegen en werken buitengewoon kunnen heeten, waarvoor geleend mag worden; dat de koffiecultuur achteruitgaat 6n be lastingversterking volstrekt noodig is. Ook deze spreker uitte zijn dankbaarheid en bewondering voor 't Ind. leger, dapper en onversaagd in den strijd, maar ook vol beleid, ook in tegenspoed. Dat is de grootste hulde voor 't leger. Na de nederlaag hebben discipline en orde als van ouds niets te wenschen overgelaten; nooit is dpze groote eigenschap beter in 't licht getreden. Die eigenschap heeft groote rampen voorkomen; zij heeft den generaal in staat gesteld dadelijk weder actief op te treden. Spr. voelt behoefte 't hier openlijk uit te spreken Braaf leger, geluk en dank voor uw houding vooral na en onder uw tegenspoed!" (Toejuiching.) De heer Borgesius wenschte ook een woord te zeggen over Lombok, »de zwarte wolk over onzen Indischen horizon". Reeds gisteren liep het gerucht dat Tjakranegara was genomen, en al is die sterkte niet geheel in ons bezit en al heeft die strijd weder vele offers gekost, wij zijn daarmede toch weder een eind weegs gevorderd. Met aandoening en erkente lijkheid gedenken wij de dapperen van ons leger en gaarne sluit spreker zich aan bij de straks dooi den heer Rutgers hun gebrachte hulde. Nederland mag trotsch zijn op dit leger en op de trouwe Madoereezen en Amboineezen, die eene groote mate van toewijding en doodsverachting hebben betoond, alsof zij voor eigen land streden. Dit geeft ons stof tot dankbaarheid en tot moed voor de toekomst in de zekerheid dat geen offers te groot zijn om de eer der Nederlaudsche vlag hoog te houden. Spr. achtte echter de expeditie niet genoegzaam voorbireid; Wij

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1