geweest, waarbij de kapitein Van Erpecum en luite nant Vau Oppen sneuvelden, maar dat onze troepen andermaal in eene hinderlaag zijn gelokt. We vinden daaromtrent het volgende gemeld Terwijl de werkzaamheden (tot opruiming der muren in Mataram) in vollen gang waren en er van den vijand geen spoor te zien was, kwamen er uit het, wel nog niet veroverde, maar volgens honderden Sassaks verlaten N. W. gedeelte (van Mataram) twee Sassaksde een voorzien van een Holl. en de andere van een witte vlag. Ze kwamen mededeelen dat er zich in bedoeld gedeelte op 'n kleinen afstand, een kruit-of munitie magazijn bevond en boden zich aan om de plaats waar het was aan te wijzen. Een peloton mf. onder den van het Nedorl. leger gedetacheerden le luit. Van Oppen, werd gecommandeerd om met eenigen der dwangarbeiders er been te gaan en die munitie weg te halen. De kapitein Van Erpecum, een zeer veel belovend en hoogst ontwikkeld officier, die slechts op Tn vacature wachtte om opgenomen te worden onder het corps stafofficieren en dienst deed als adjudant van den generaal Segov, sloot zich met den kapitein Griethuijsen bij van Oppen aan. Het peloton marcheerde met de voorgeschreven veiligheidsmaatregelen af en volgde de aanwijzing van de verraders. Men ging een nauw straatje in, volgde dit 'n 100 k 150 pas en sloeg daarna links af een nog smaller steegje in. Nauwelijks was men daar een eind in, of men kreeg plotseling een hevig vuur. U begrijpt dat, wanneer zoo'n nauw steegje in de lengte beschoten wordt, er bijna nie mand ougodeerd in of uit komt. De kapitein Van Erpecum, de luit Van Oppen en 'n 5tal minderen sneuvelden als 't ware op de plaats, terwijl gewond worden de kapitein Griethuijseu en 10 12 minderen. Van de twee schurken van Sassaks, die onze mannen in den val gelokt hadden, was er een on middellijk doodgeschoten en do andere gevangen genomeneerst wiido bij niets loslaten, maar nadat een stevige mannier zijn geheugen wat opgefrischt had, bekende hij eiadeljjk dat, hij generaal Segov willens en wetens misleid had op last van eenige B.ilische poenggawas. Om den soldaten, die woedend waren over dit verraad en speciaal over den moord op d"n algemeen beminden kapitein Van Erpecum, genoegdoening te schonken, werd de ellendeling den volgenden ochtend op bevel van den opperbevel- hobuer voor de poort van Mataram opgehangen. Dit werkje werd con amore verricht aan e*n paar pinangstainmen en in é°.n moeite werd nog een Baiische spion opgeknoopt, die den voiigen dag ook gevangen genomen was. SeiflBityös Berichten. Borwele. Zondag vierde de heer F. Van Duijnp, telefonist alhier, zijn zeventigsten geboortedag. Van vele zijden vielen den jubilaris hartelijke gelukwen- sch9n ten deel, waaruit bleek hoe hij zich in de algeraeene achting mag verheugen. Daar hij behalve genoemde betrekking een aantal andere furctiën waarneemt, komt hij met velan in aanraking on steeds heeft hij zich loeren kennen als een hulp vaardig ambtenaar en medebestuurder, die geen moeite of opoffering ontziet om het publiek van dienst te zgn. Hem worden dan ook nog een aantal jaren levens en werkens toegewenecht. D3 stations-arbeidnr te Krabbendjjke, wien Donderdag het bekende ernstige ongeluk overkwam, fenge/olge waarvan hem beide beenen zijn afgezet, het eene boven, het andere in het kniegewricht, mankt het, de omstandigheid in aanmerking geno men, redelijk wel. Te Lierop N.-B. is de 18-jarigo dochter van den herbergier Giebels onder de volgende omstan digheden ontvoerd: Eenige dagen geleden Mee f daar een persoon, die voorgaf Janssen to heeten, oer. nacht doorbrengen. Giebels beeft een zoon, die aan een huidziekte lijdende is, en de logé, die zeide zelf broe der in een klooster te zyn geweest, wist een klooster waar dergelijke lijders, na slechts rer.ige dagen or.der behandeling te zijn geweest, geheel genezen woiü- n. Hij ging toevallig toch dien kant uit en wil ie den jongen gaarne medenemen, indien da ouders hem dien toevertrouwden. Deze lieten zich overreden en gaven kun zoon mede, Janssen en de jonge Giebels togen den vol genden dag op reis en kwamen 's avonds to Weert aan. Hier bleven zij overnachten. Den volgendon morgen, toen Giebels wakker werd, bemerkte bij dat zijn metgezel reeds weg was, waarheen wist men niet te zeggen. Janssen was ir.tusschen teruggekeerd en kwam na korten tijd weer bij do ouders te Lierop. Hij had huu zoon aan het klooster afgeleverd, zoo zeide bij, doch er was geld noodig om de verplegingskosten te betalenhij wilde dat geld echter zoo niet mede nemen, hunne dochter zou voor de contrö'e medegaan. Zoo gezegd, zoo gedaan. De ouders stpli« n hunne dochter ongeveer f 20 ter hand en beiden begaven zich op weg. De zoon, die bijna den geheelen dag op zijn ge leider gewacht had, keerde, het wachten moede, naar huis terug. Bij zijn thuiskomst ontdekten de ouders natuurlijk, dat zij bedrogen waren, en ongerust over het lot hunner dochter, werd dadelijk de politie van het gebeurde in kennis gesteld. Uit het jjverig onderzoek der politie bleek, dat een persoon met oen meisj9 overeenkomende met het opgegeven signalement te Eindhoven een koffie huis hadden bezocht en zich vau daar naar Turn hout hebban begeven, van waar zij des Zaterdags vertrokken z<jn. Men vermoedt dit zij naar Antwerpen zijn gegaan. Donderdagavond te ongeveer uur werd eene vrouw, die van een bezoek bij een familielid la Schiedam naar Rotte.datn terugkeerde, op den Rotterdamschen dijk nabij het to°pad door e n min aangevalion, tegen d^n grond geworpen en deerlijk toegetakeld. Op haar geroep om hulp kwamen twee mannen, op weg naar Schiedam, toeschieten, waarop de aanrander het op een loopen zette. Daar van deze zaak bij de politie te Schiedam aangifte was gedaan, werd de vrouw Vrijdagmorgen bij den commissaris van politie ontboden, toen zg op weg naar het politiebureau don aanrander ont moette, die dan ook op haar aanwijzing werd ge arresteerd. (S. C.) Door den timmerman J. S. te Oosteindo werd een paar winters geleden (en nu weer) een partij bijzonder zure appels, die bijna oneetbaar en der halve ook onverkoopbaar waren, begraven in kuilen, tegen de ^verschillende wanden waarvan stroo gedaan werd. 't Volgende voorjaar bleek bij 't uithalen, dat de vruchten niet alleen volkomen gaaf waren ge bleven, maar zelfs bun onaangenamen smaak ver loren hadden, zoodat ze verkocht werden voor 75 ct. per schepel. Door een landbouwer te Bozum worden dezer dagen drie levende eenden naar een kennis te Utrecht gezonden, maar hij verzuimde ze de vlerken te kor ten. 's Anderen daags mocht hij ontwaren, dat een dezer eenden, onder onmiskenbare teekenen van blijd schap, weer bezit nam van haar oude erf. Na afloop der Vrijdag t,e Amsterdam gehouden conferentie van patroons met het comité der werk stakers in het diamantvak, werd medegedeeld, dat in die vergadering met 83 tegen 1 stem de gestelde loontarieven voor slijpers, snijders en klovers door de patroons zijn aanvaard. Hoe brutaal sommigen in Amsterdam tegen woordig te werk gaan, blijkt wel hieruit dat Woens dagmiddag twee mannen aan een bovenhuis belden en, to6n hun opengedaan was, permantig naar boven stapten, de deur der kamer opendon, waar de vrouw des huizes met de kinderen zich bevond, en een brief ter lezing aanboden. Toen daaraan geen gevolg werd gegeven, weigerden zij pertinent heen te gaan, of eerst moest gold verstrekt worden. De moid werd bevolen politie te halen, doch dit kon niet geschieden, wijl zij haar den uitgang ver sperden. Gelukkig kwam een dochtertje van 9 jaar op de gedachte den surveilleerenden ag. nt van het Buiten-Gasthuis van het balkon van het huis af te waarschuwen, die dadelijk hulp verleende en de indringers buiten de dour zette. Het schatten bergende Engelsche fregatschip Lutine, dat in 1799 bij Terschelling is gestrand, houdt weder do belangstelling gaande van al wat Terschellinger is. Door een geheel nieuw gedacht systeem wil men het door duikers mogelijk maken, het wrak te naderen, door het namelijk te omringen door een wal van zakken gevuld met zand. Men zegt, dat daartoe wel 70.000 zakken vol zullen noodig zijn. Is die beoogde wol aangebracht, dan denkt men een schelp- of zandzuiger aan het werk te te zetten op die wijze te beletten, dat het vloei- zand dadelijk de weggewerkte specie vervangt. Heeft tuen hot wrak op die wijze van water bevrijd, dan belet niets don duikers de nog altijd niet gevonden staven goud op te halen. Een visscher iu de gemeente Haastrecht vond Vrijdagmorgen eon aardige verrassing. In een paling- korf, dien hij den voiigen avond buiten zijne woning had gehangen om te drogen, vond hij d n kop van een pas geslacht varken Do smakelijks brok werd welwillend in ontvangst genomen Woensdagmiddag verliet de heer Greiner slach ter te Eokhuizen, met een wel voorzinnen buidel zijne woning, om m«t iemand, waarmede hij zak°n deed, af te rekenen. Sedert heeft men niets meer van hem vernomenhij is niet t» r bestemder plaatse aange komen en evenmin bij zijn hoogbpjiardnn vader, di^n hij anders gewoon was in het voorbijgaan te bezoeken. Donderdag in den vroegen morgen vond men zijn lijk in de Zaider-boerenvaart, voorover liggende met een touw strak om dan hals getrokken en met ecno wonde aan het achterhoofd. Het touw was m«t twee slagen om den hals gebonden en in den nek vastgeknoopt, zóo stijf, dat men er geAn vinger tus«cbon kon krijgen. Het gold, Jat de ver- slagene bij zich had toen hij zijne woning verliet, was verdwenpn. Zijne ledige portemonnie, vier centen en een knoop van zijn slagwjas vond men op eeni gen afstand, waar de misdaad dus waarschijnlijk beeft plaats gehad Daar is do heer G. ongetwijfeld overvöllon en later naar de vaart gesleurd, waar zijn lijk werd san getroffen. To Olst heeft Donderdag eon zeer treurig ongeval plaats gohad. Bij een verkooping vsn delen en balken had de afslag plaats naast eea perceel zware planken, dip, tocn koop^vs en afslager er vlak bij stonden, plotseling onder donderend geraas in stortten. Er ontstond een geweldige paniek, daar onder don borg van kont verschillende personen als 't ware werden begraven. Do onmiddellijk in het werk gestelde pogingen tot redding der ongelukkigen deden spoedig zien dat het ongeluk erger was dan men in het begin vermoed had. Twee personen werden levenloos, twee doodelgk gpwond en vijf licht gekwetst van onder de planken te voorschijn gehaald. De twee p'-rsonen, die levensgevaarlijk gewond werden, zijn later overleden, zoodat het getal dooden tot vier is geklommen. Door H. M. de Koningin-Regentes is een ruim gedeelte hijg-dragen in de reiskosten van een gezin, dat wegens armoede uit Amerika naar Rotterdam is teruggekomen. Te Loosdreckt is bij den kleerbleeker H. H., van achter eAn hoop ruigt, waardoor zij was inge sloten, eene kip te voorschijn gekomen, die daar 12 dagen had doorgebracht zonder eten of drinken. Het dier was zeer vermagerd, doch overigens coed in orde. (2V. R. Ct.) In het arsenaal te Briamjon is in het nachtelijk uur eene poging gedaan tot brandstichting, de tweede in d°n loop van vier maanden. Een wachtmeester deed te middernacht, naar gewoonte, de ronde en bemerkte toen dat eene der binnendeuren geopend was en dat de glazen verbrijzeld waren. Hg ging vorder en zag dat een brandende lucifer geworpen was op een hoop werk, dat gebleken word overgoten te zjjn met petroleum. Op hetzelfde oogenblik werden twee schoten op hem gelost, die afstuitten op zgn dolman. De wachtmeester ging zijn wapen halen "vóórdat hij den brandstichter ging vervolgenmaar deze, die de inrichting van het tuighuis goed scheen te kennen, wist middelerwijl te ontkomen door eene deur te openen, waarvan hg een sleutel moet gehad hebben. Eenige personen, di6 door de beide schoten wakker waren geworden, waren op de been gekomen, en nu begon er een onderzoek, waaruit bleek dat op ver schillende plaatsen werk overgoten was mot petroleum. De wachtmeester heeft ten naastenbij het signale ment vau den brandstichter kunnen opgeven; maar voor hot overige is men nog oven ver. Een brand zou de vreeselijkste gevolgen kunnen gehad hebben, want het tuighuis is aan de eene zijde omringd door het buskruitmagazijn en aan da andere zijde door het militaire hospitaal. Te Fuchstnühl bij Wiesau, in Beieren, is de hulp der troepen ingeroepen tegen de bewoners, die do bosschen plunderden, naar willekeur hoornen vel den en niet gedwongen konden worden hun bedrijf te staken. Een detachement troepen vertrok naar Wiesau en werd daar lang niet goed door de be volking ontvangen. Zoodra het detachement Fuchs- rnühl gepasseerd was, werd het door een vijftigtal personen gevolgd, terwijl in een bosch nabij het dorp <?on menigte van ongeveer 100 personen, waaronder ongeveer 30 vrouwen, werd aangetroffen, druk bezig met het zagen en omhakken van boomen. De troe pen marcheerden door, tot zij op ongeveer 40 Meter van de menigte waren verwijderdtoen werd tot driemaal toe gewaarschuwd de gereedschappen neer te leggen en rustig naar huis te gaan. Eenige per sonen verwijderden zich nu rustig, doch het grootste gedeelte, ongeveer 100 menschr-n, bleet staan, zette den arbeid voort en nam een dreigende houding aan. De bajonet werd op het geweer gezet en nu trok ken de militairen op de weerspannigen los. Deze gingen gedeeltelijk op de vluchteen ander deel verdedigde zich met de in hun bezit zijnde bijlen. De hoofdaanlegger, een man van 6i jaar, werd door een bajonet doorstoken en bleef op de plaats dood; verschillende anderen werden gewond volgens sommigen in den rug, waaruit wordt opgemaakt, dat de soldaten de menschen hebben achtervolgd, terwijl zij reeds op de vlucht waren gegaan en zich dus niAt meer verzetten. De troepen trokken vervolgens terug naar het slot van vrijheer Von Zoller; tegen middernacht nader den een dertigtal personen het slot en dreigden het in brand te steken. Eenige schoten dieven hen even wel uiteen. Een briefschrijver uit Reme aan een Fransch blad vertelt de volgende geschiedenis omtrent den bekenden romanschrijver Hector Malot. Deze was redacteur van de Siècleeen blad dat destijds het anti-clericale blad bij uitnemendheid was en dat een hevigen strgd had aangebonden tegen de wereldlijke macht van den Paus. Malot was naar Rome gegaan om nh uwe indruk ken te verzamelen en natuurlijk had hij ook don Paus verzocht, in openbare audiëntie te mogen wor den ontvangen, wat deze bereidwillig bad toegestaan. Op den dag der rpceptie werd aan Paus Pius medegedeeld, dat zich onder geloovige bezoekers ook Malot bevond, een volgeling van Voltaire. Toen de Paus de zaal binnenkwam, speelde zijn gewoon goedig glïmlacbj8 weer om zgn lippen. De bezoekers hadden zich in twee rijen op de knieën geworpende Paus wandelde langzaam tusscben hen door en gaf hun den zegen, waarom zij vroegen. Toen hij bij Malot kwam, bleef hij staanzgn vriendelijke oogon bleven op den romanschrijver gevestigd, als wachtte bij tot ook deze hem zgn zegen zou vragen. De redacteur van de Siècle meende ge noeg te hebben gedaan door zich te voegen naar do etiquette en te knielenhij bleef liggen in die houding, doch hield den mond geslotenhij vro°g niets. »En gij, mijnheer," vroeg Zijne Heiligheid, »hebt gij niets te vragen Malot schudde ontkennend het hoofd. »Dan zal ik ze u toch geven", antwoordde Paus Pius met zijn zachte stem, die zoo gevoelvol tot de harten wist te spreken. En hij legde zijn rechter hand op het hoofd van den ongeloovige en schonk hem zgn zegen. De Braziliaan sche millionair baron Fersau was zuing in kleinigheden, doch in grootere dingen zeer verkwistend. Het was een van zijn eigenaardigheden, om den kellners nooit fooien te geven, waarom al dbedienende geesten uit Rio Janeiro hem weinig beleefd bediendeD. Op zekeren morgen ontbeet de nabob in een der eerste restaurants en bestelde, nadat, hij reeds een cotelette gebruikt had, een tweede. »Mijnheer de baron", zei do keilner, wij zijn niet gewoon aan een gast tweemaal hetzelfde gerecht te geven." »Zoo?" antwoordde de baron, stond op en verliet de zaal. Tien minuten later keerde hij terug en riep: >KellnrrDezelfde kellner verscheen. »Ik heb dit hotel gekocht en ben hier heer en meesterdaar ik evenwel van oordeel ben, dat gij de gasten slpcht. bediend, stuur ik u onmiddellijk weg." Toen wendde hij zich tot een anderen kellner met de woorden: Kellner, nog 6en cotelette De Italiaansche Middellandsche-zee spoorweg maatschappij heeft groote knoeierijen ontdekt, die reeds 4 5 jaren lang met de spoorkaartjes gepleegd zijn. Vastgesteld is dat oneerlijke beambten voor ten minste 50000 lire jaarlijks hebben verduisterd. Een aantal verdachten zijn gearresteerd, het onderzoek duurt voort en zal vermoedelijk nog veel meer aan 't licht brengen. Nog altijd hoort men spreken over straffen, door Russische krijgsraden aan officieren opgelegd, wegens deelneming aan verboden geheime vereeni- gingon, dat is: wegens nihilistische woelingen. De feiten zelf worden altijd strikt geheim gehouden. Aan zeer zware vergrijpen schijnt zich een officier te hebben schuldig gemaakt, die door den krijgs raad te Warschau werd veroordeeld tot verlies van zijn rang in het leger en van zijn adellijke titels, alsmede tot levenslangen mijDarbeid in Siberië. Men vermoedt, dat hij beeft deelgenomen aan de voor bereidende maatregelen tot den moordaanslag, die tijdens de herfstmanoeuvres op Czaar Alexander III zou wordon gepleegd. Uit Norrköping (de haven ten zuidwesten van Stockholm gelegen) wordt gemeld, dat men bij Haeradskaer de overblijfselen heeft zien drijven van de NederlanJsche stoomboot Hollandiagezagvoerder C. Leverstein, uit Rotterdam. Men gelooft dat de Hollandia schipbreuk heeft geleden en dat de be manning, bestaande uit 18 koppen, is omgekomen. Een zonderling echtscheidings-proces heeft te Londen gediend. Clara Stephenson kwam scheiding vragen van haar man, Thomas Lane, een journalist, met wien zij in 1886 was gehuwd. In 1890 ont dekte zij dat hg leefde met zekere Flora Lewis, waarbij bleek dat hij deze vrouw in 1881 te Moite- Carlo had gehuwd. Zij klaagde hem aan wegens bigamie, doch hij verliet haar en zij kon hem niet meer vinden. Thans vroeg zij scheiding wegens kwaadwillige verlating en overspel. Wat nu ten proeesse bleek is nogal merkwaardig, Toen Lane in 1881 Flora Lewis" huwde, was hij zAf reeds een gescheiden echtgenoot, maarzij was gehuwd en nog nist wettelijk gescheiden. Dus was zij, Flora, schuldig aan bigamie en het huwe lijk nietig. Clara Stephenson heeft haar zin gekregenzij is van haar »fladdorenden" echtgenoot af. Een paardenfokker verkocht zijn paard BufLlo Bill voor 83.000 frs. aan Lebaudy. Thans heeft bij, bij den verkoop van Lebaudy's stal, dat zelfde paard voor 7400 frs. teruggekocht Een actrice van bet Pargsche Gymnase kreeg een rekening van haar »lingère", 1425 fr. bedra gende. O. a. waren 4 nachthemden berekend ad 100 fr., 6 pantalons ad 68 fr. het stuk, 6 paar kousen a 20 fr. het paar, enz. De actrice vond dat wat duur, procedeerde en wist van de rechtbank 700 fr. vermindering der rekening te verkrijgen. Etnige dagen geleden zat een erg corpulent heer te Brussel in een trein van de ceintuurbaan en sprak tot een jongmensch, die ook ingestegen was »Gaat u ook naar het Noorderstation Ja, mijnheer." »Wilt u mg daar eens helpen uitstappen?" Zeker, mijnheer." »Ja, ziet u, ik ben heel corpulent, waardoor het afstappen bij mij heel moeilijk gaat. Ik moet voor zichtigheidshalve achteruit gaande aftreden, in plaats van vooruit. Als dan de conducteurs mij zien suk kelen, denken zij iederen keer, dat ik wil instappen ze roepen dan >gauw mijnheer, de trein gaat ver trekken geven mij een duw, dat ik terug in den wagen vlieg, flappen de deur toe en eer ik over eind ben, rijdt de trein weer verder. Zoo ben ik nu al reeds zes Jceeren de beele ceintuurbaan rondge reden, maar ditmaal zou ik er toch gaarne uitko men 1" Sommige bladen maakten dezer dagen melding van de uitvinding van een Oosnwijksch ingenieur, die ten luchtschip had vervaardigd, dat honderd dagen in de lucht kon blijven. Op do uitvinding maken wij geen aanmerking, zegt do Arnli. Ct., maar wat men honderd dagen lang in de lucht moet uitvoeren begrijpen wij nietook niet hoe men een luchtballon voor honderd dagen kan proviandeeren. Als de uitvinder den tijd van het bovenaardsch verblijf op honderd uren had gesteld, was het al lang genoeg. Volgens het Journal des Dèbats is eene ver- eeniging van spiritisten door een beroemd Ameri- kaansch medium, dat sedert jaren de aandacht der Europ?esche spiritisten had gaande gemaakt, beet genomen. Dit medium, Mme Mary Williams, voor wie de Londensche bladen verleden jaar zooveel reclame maakten, is een zoogenaamd materialiseerond medium, d. w. z. dat de geesten zich door haar tusschenkomst in stoffelgken vorm vertoonen. Zij werkt te midden van een volslagen duisternis, ter wijl haar manager", de heer Mac Donald, eenige liederen zingt, zich accompngneerend met een tamboe rijn. De eerste twee séances, welke Mme Williams de vorige week in de vereeniging gaf, maakten in hooge mate de bewondering der aanwezigen gaande. Ge stalten door een lichtglans omgeven, verschenen en de een herkende zijn vader, een andere een bloed verwant, gene een vriend. Bij den heer Leymarie, die de séances had bijge woond, rees twgfel en met eenige vrienden kwam hij overeen, dat men do spookgestalten zou aan grijpen om zich rekenschap te geven, uit welke stof zij waren gemaakt. Jl. Woensdag begon op do séan ces weer een »geest" in den lichtglans zichtbaar te worden. De heer Leymarie greep den geest aan, die zich verweerde en hem trachtte te worgen, maar de andere eedgenoten schoten toe en de geest was weldra overmeesterd. Toen het licht ontstoken was, bleek, dat de geest Mme Williams was, gekleed in tricot met een lichtgevend masker vóór het gelaat. Haar kleederen werden achter een gordijn gevonden, terwgl een zak werd opgeraapt, welke zij onder haar rokken verborgen gehouden had, die drie witte en twee zwarte »spookgewaden", drie pruiken en eenige valsche snorren bevatte. De verontwaardigde spiritisten dwongen Mme Williams hot geld terug te geven en zij ondernam de terugreis naar Amerika. Een Zwitsersch medicus heeft een jaar lang zijn voetstappen geteld en bracht het tot 9.760.900 of 26.740 gemiddeld per dag. Dit alleen voor den tgd, dien hij buitenshuis doorbracht. Gemiddeld liep hij per dag 2000 traptreden op en af. Het is een aardige telling maar wat wordt men er wijzer door 1

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2