1894 N°. 133. Zaterdag 10 November. 81stc jaargang. Bij dit Dommer behoort een bijvoegsel. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Yrgdagavond, uitgezonderd op feestdagen. PrijB per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditiiab te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending vain advertentiën vóór 9 uren op den dag der uitgave. GOES, 9 November 1894. Wij ontvingen ter aankondiging den reisgids voor den winterdienst 1894 van de stoomvaart- maatschappij »Nederland", Kon. Ned. PoBtvaart. Deze reisgids is in de Engelsche zoowel als in de Duitsche taal steeds op aanvraag bjj de directie der Maatschappjj te Vlissingen gratis ver- krjjgbaar. De versnelde verbinding van de voornaamste plaat sen op het vasteland met Londen via de lijn Vlis singenQueen boro' en de verlaging van het per- sonentarief doen het reizigersverkeer langs die lijn steeds toenemen. Kattend ij ke. Bij den landbouwer L. De Jager alhier is het mond- en klauwzeer onder het rundvee uitgebroken. Het vervoer van herkauwende die ren en varkens naar het overige gedeelte des lands is verboden uit een kring, omvattende de provinciën Noord-Holland (met uitzondering van de daartoe behoorende eilanden), Zuid-Holland, Utrecht, Noord-Brabant en Zeeland, alsmede het gedeelte der provincie Gelderland ten Noorden en ten Westen van de Maas, de Oostelijke grenzen der gemeenten Appeltern, Horssen en Druten, de Waal en de Oostelijke grenzen der gemeenten IJzendoorn, Keste- ren en Lienden tot aan den Rijn. Bjj beschikking van den minister van binnen- landsche zaken is, op verzoek van dr. P. C. F. F r o w e i n te den Helder, om den burgemeester dier gemeente aan te schrijven den heer F. in staat te stellen zjjue betrekking als lid van den Raad te aanvaarden, na het afleggen van eene belofte, ge antwoord, dat de minister, gelet op de ingewonnen ambtsberichten, adressant te kennen geeft, dat met het oog op de toepassing, steeds aan art. 39 der gemeentewet gegeven, bepaaldelijk ook bij het kon. besl. van 19 Maart 1884 (St.bl. no. 38), er voor tusschenkomst der regeering in deze geene termen zjjn. Gisteren ontving de regeering het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië Vroeg ingetreden moesson veroorzaakte vertraging der operatiën. Gisteren vjjand uit Mondjok en Bangkal Tjoelik verdreven, zonder verliezen onzerzijds, en stelling genomen te Tamanradja en Madjeloek nabij den Noordoosthoek van Tjakra Negara." Het D. teekent daarbjj aan Dit regeerings-telegrain bevat weder een aantal namen van plaatsen, waarvan men te voren nooit heeft gehoord en die op de kaarten niet te vinden zjjn, ook niet op de laatste, als bijlage bjj de memorie van antwoord der Indische begrooting verschenen. Maar de mededeeling dat onze troepen stelling heb ben genomen nabjj de noordoosthoek, van onzen operatie-basis het verst verwijderdvan Tjakra- Negara, ia eene gewichtige aanwijzing, dat, ondanks de vertraging die de kwade moesson teweeg brengt in de operatiën, de insluiting van Tjakra-Negara, het réduit der Baliërs, aanhoudend vordert. Opmerking verdient het, dat in dit telegram niets wordt gezegd omtrent de politieke aanrakingen, die volgens berichten van particuliere zijde zouden zijn aangeknoopt tusschen den opperbevelhebber en den vorst. Alweder een bewijsdat men particuliere berichten omtrent Lombok met voorzichtigheid moet opnemen. Dokter Ujlaki, een Hongaar van ge boorte, officier van gezondheid le klasse, was wegens ziekte uit Indië teruggekeerd en heeft de boot te Genua verlaten om zijn familie te Buda-Pesth te bezoeken. Degenen die met hem reisden, vertelden dat hij weinig spraakzaam was en zich over zijn gevangen schap met kapitein Lindgreen weinig uitliet. Wel dweepte hij met het Indische leger. »Ik heb veel van de wereld aanschouwd, soldaten van vele naties in het vuur gezien," vertelde hjj vaak, »doch zulke kranige kerels als het Indisch leger heeft, zag ik nooit te voren. De mo8d, dien zjj toondende zelfopoffering, de flinkheid, de ge hoorzaamheid zjjn boven mijn lof verheven. Het is het boste leger dat ik ooit zag. Er was een dysen- terie-lijder, dien ik nooit levend te Ampenan zou krijgen. Bjj den overval lag hij in de tandoe en de eerste, die een geweer greep en schoot was hjj. Een man werd bjj hem geplaatst om op hem te passen. Zij vochten als leeuwende een verliet den ander niet. Zjj zjjn gevallen en hun lijken vonden wij later over elkander liggende Dappere ke rels 1" (Hbl.) Uit goede bron wordt verzekerd dat door geen der ministers bjj den Raad van State een koninklijk besluit aanhangig is gemaakt, waarbij aan ambte naren bij departementen, bij het bereiken van 65-jarigen leeftijd, ontslag uit 's rjjks dienst zA worden verleend. Er wordt bijgevoegd, dat dit niet behoeft, daar de wet reeds bevoegdheid geeft den ambtenaar op 65jarigen leeftijd en 40 dienstjaren tellende, te pen- j sioneeren. Het ©enig mogelijke is, dat de regeering van die bevoegdheid een ruimer gebruik gaat maken. Vad.) Naar men wil, neemt het hoofdbestuur van postergen en telegrafie in ernstige overweging, d e directie van de Rijkspostspaarbank van Amsterdam naar Den Haag te verplaatsen. De Minister van Waterstaat deelt aan de Tweede Kamer mede, dat hij na rijpe overweging besloten heeft dat het post- en telegraaf kantoor te Amsterdam met eenigszins ge wijzigde indeeling zal worden gesticht op het be schikbare terrein, waarvoor de aanbesteding eerlang kan worden tegemoet gezien. Tengevolge van de jongste peraequatie is het totaalcijfer der grondbelasting in Limburg heel wat gedaald. En dit feit heeft daar een oude quaestie weer aan de orde doen stellen. Er wordt nl. beweerd, dat blijkens die uitkomst Limburg wel terdege met het volste recht zich verzet heeft tegen de grondbelasting in 1865, en dat deze provincie dus al dien tijd te veel heeft opgebracht. Gedeputeerden van Limburg hebben nu in een rapport aan de Prov. Staten die bewering herhaald en komen tot de slotsom, dat de provincie in 25 jaren niet minder dan 1.730.504.50 te veel heeft betaald, waarbij, zooals de heer Haffmans opmerkt, de rente nog niet in rekening is gebracht. Tegenover deze bewering stelt het Handelsblad dat Limburg van 1834 1866, dus 22 jaren, te weinig heeft opgebracht. De rekening is dus vereffend. Maar de bewering is bovendien onjuist. Onder de nieuwe peraequatie is ook in andere provinciën de grondbelasting thans veel lager dan vroeger het geval was. Dit is een gevolg van gewijzigde toestanden, die in alle provinciën voor vele gemeenten zeer uiteen liepen. Er is dus vol strekt geen reden om uit de belangrijke verlaging, die in 1893 voor Limburg is ingevoerd, af te leiden, dat de taxatie van 1865 te hoog is geweest. Het lijk van den overleden Keizer van Rusland is Dinsdagavond te Livadië uit het kleine paleis naar de groote kerk gedragen door den Keizer, den troonopvolger, grootvorsten, prinsen en hooge waardigheidsbekleeders. Achter de kist liepen de Keizerin-weduwe, grootvorstinnen, prinsessen en hof dames. De lijkstoet ging door het met fakkels ver lichte park, tusschen eene dichte volksmenigte, en onder het klokkengelui. De geestelijkheid schreed den stoet tegemoet. Toen de lijkkist in de kerk op de katafalk gezet was, werd een zielemis opgedragen. Later werd het volk tot de open lijkkist toegelaten. Volgens eene verklaring van professor Leyden was de ziekte van den Tsaar eene chronische ontsteking van de nieren en eene bijkomstige vergrooting van het hart. In de linker long waren verscheiden ont stoken plekkende maag was normaal. Deze diagnose is door de sectie, welke in tegenwoordigheid der doctoren door prof. Klein verricht werd, bevestigd. Het verloop der ziekte was snel. Alle berichten over kanker of vergiftiging behooren tot het rijk der verbeelding. De ziekte ging van de nieren uit. Hare ontwikkeling werd door de weigering van den Tsaar om te eten verhaast. Alle vertoogen van Leyden, dat de Tsaar zich aangrijpen en voedsel tot zich nemen zou, bleven vruchteloos. Reeds te Spala drong Leyden ten krachtigste daarop aan, en verzekerde den Tsaar, dat van de voeding alles afhing. De Tsaar behield een onverwinlijken afkeer voor eten. Hij was door en door eene fatalistische natuur, en beschouwde zijn lot als onafwendbaar. Eerst te Li vadië hadden Leyden's pogingen om den Tsaar tot eten te bewegen beteren uitslag, aangezien vader Ioann in dezen een gunstigen invloed op den Tsaar had en met de doctoren samenwerkte om hem te laten eten. De daarop gevolgde beterschap duurde echter slechts kort. De uitputting nam door de komst der verwanten en door de godsdienstoefening op den herinneringsdag van het ongeluk te Borki toe. De Tsaar was tot een kwartier voor zijnen dood bij zijn volle bewustzijn. De doodstrijd duurde vijf minuten. Had Tsaar Alexander zich niet tegen het gebruik van voedsel verzet, dan zou hij, waar de sectie de gezondheid van de maag heeft uitgewezen, langer geleefd hebben. 13 ene nieuwe werkstaking-. Thans hebben, zooals we reeds meldden, de dia mantbewerkers, althans de diamantslijpers, te Am sterdam het werk gestaakt, Men schat dat er in de I hoofdstad ongeveer twaalf a veertienduizend dia mantslijpers zijn en men kan dus nagaan wat eene werkstaking in dat vak te beteeken en heeft. De regeling der loonen bij de diamantslijpers is zeer ingewikkeld en voor een oningewijde moeielijk te begrijpen, maar men kan zich toch een denkbeeld vormen over den teruggang in het vak als men weet, dat dezelfde arbeid, waarvoor in den bloeitijd f 160 werd betaald, thans voor f 37 moet worden verricht. Er schijnt nu echter plotseling eene opleving van de diamant-industrie te zijn gekomen en daarvan maken nu de slijpers gebruik om op verhooging van loon tot f 64 en afschaffing van eenige gebruiken aan te dringen. Toen de werkstaking een aanvang nam, begrepen de juweliers, de eigenlijke werkgevers, dat de toe stand wel eens ernstig kon worden. Het comité der werkstakers belegde toen een vergadering, waarin besloten werd, behalve eenige andere eischen, 1e blij ven staan op het minimumloon van f 64 en Woens dagmorgen trokken de stakers naar een groot aantal diamantslijperijen Amsterdam telt er zeventig om de diamantwerkers tot staking over te halen. Dit had ten gevolge, dat men omstreeks den middag kon zeggen, dat 6r ongeveer 1500 aan de beweging deelnamen. Tegen 2 uur in den namiddag was eene verga dering belegd in het lokaal »d'Geelvinck", waarin het comité mededeelde, dat het om 5 uur eene bij eenkomst zou hebben met eenige juweliers. Aange- n het lokaal te klein bleek te zijn om allen te bevatten (men schatte toen het aantal werkstakers reeds op 2500 a 3000), werd besloten op het Am- stelveld samen te komen, teneinde daar den uitslag van die conferentie te vernemen. Te vijf uur was het Amstelveld letterlijk zwart van de menschen. Men kon het aantal gerust op acht a tienduizend bepalen. De orde werd geen oogenblik verstoord. Kalm wachtte men de beraadslagingen af, welke door het comité in een woning der heeren met de juweliers werd gehouden. Te zes uur was de conferentie afgeloopen. De heer Van Zutphen, een der voornaamste leiders der beweging, verscheen op de stoep en onder de diepste stilte van de duizenden, die aanwezig waren, deelde hij mede, dat het comité vergeefs had getracht voor den avond een groot vergaderlokaal te huren. Daarom noodigde hij allen uit, om den volgenden morgen tegen half elf te samen te komen in den Park schouwburg. Hij zou dan den stakenden het loon- tarief voorleggen. Hij maande de stakers aan om kalm te blijveneen daverend applaus steeg om hoog en de menigte ging rustig uiteen. De vergadering in den Parkschouwburg werd Woensdagmorgen gehouden, doch de toevloed der vakgenooten was zóo overweldigend, dat in den grooten Parkschouwburg slechts voor een deel hun ner ruimte was, zoodat zij, die buiten moesten blijven, wegtrokken om naar een ander vergaderlokaal te zoeken. De vergadering had eeu zeer ordelijk ver loop. Van de bestuurstafel werden de voorstellen der patroons medegedeeld, welke op eene verhooging van ongeveer een gulden per week bleken neer te komen bij vaststelling van de molenhnur op 75 cent per dag. De vergadering had nu te beslissen, of deze voorstellen zouden worden aangenomen. Dit bleek echter niet zoo gemakkelijk in zijn werk te kunnen gaan, door het groot verschil in loon, dat tot heden gegeven wordt. Immers, terwijl voor velen de molenhuur van 75 ct. eene verbetering zou zijn, bleek het daarentegen dat op vele slijperijen reeds niet meer dan 60 cent per molen wordt betaald. Er werd bij acclamatie eene motie aangenomen, waarbij aan het werkstakingscomité de opdracht werd verstrekt, in overleg met besturen van ver schillende vereenigingen een uniform loontarief te ontwerpen en dit in eene volgende vergadering ter tafel te brengen en waarbij tevens de eisch van ver korten arbeidstijd of behoorlijken schafttijd zal wor den in acht genomen. Daarna werd staande de vergadering eene com missie naar den Burgemeester afgevaardigd, om dezen te verzoeken, de groote koopmansbeurs voor de vergadering der stakende diamantbewerkers af te staan, wijl de Parkschouwburg daarvoor te klein was gebleken. De commissie werd ten stadhuize bij den burgemeester toegelaten, die het verzoek echter van de hand wees, in de eerste plaats wijl de beurs bij inwilliging van verzoeken als deze, niet aan hare bestemming zou beantwoorden, in de tweede plaats wijl hetzelfde verzoek vroeger aan eene andere werk liedenpartij geweigerd was en de Burgemeester geen verschil tusschen de eene en de andere partij kon maken. De woordvoerder der commissie betoogde dat de diamantindustrie in zeer nauw verband stond met den handel, en waar vroeger de werklieden wel licht de beurs hadden willen hebben alleen omdat zij de beurs was, de diamantbewerkers hun verzoek alleen deden wijl voor hen geen gebouw ruim ge noeg in de stad bestond. De Burgemeester bleef echter bij zijn eenmaal gegeven antwoord. Intusschen was in den Parkschouwburg nog door dezen en genen het woord gevoerd en was ten slotte de algemeene verzekering gegeven, dat de stakers het werk niet zouden hervatten dan na inwilliging van den gestelden eisch 45 gld. voor 40 stuks, te samen 4 karaat. Bij de terugkomst der commissie was men reeds op straat, om gezamenlijk een tocht te ondernemen, ten einde de Israëlietische slijpers der slijperijen in den omtrek van Plantage en Joden- breestraat tot neerleggen van den arbeid te overreden. Gisteren is eene nadere conferentie gehouden tus schen werkgevers en een comité uit de werklieden in het vak der roosjesslijper ij. Van de zijde der patroons werd den werklieden op het hart gedrukt, dat de gevraagde loonsverhooging ad circa 15 pet. onder de bijzondere omstandigheden, aan de diamant industrie eigen, onmogelijk door de patroons kon worden betaald. De pressie van de zijde der werk lieden zou dus hoogstens kunnen uitwerken, dat de patroons wel het tarief zouden aanvaarden, maar velen tegen het gevraagde loon eenvoudig geen werk zouden kunnen afgeven. Het comité bleef echter den looneisch handhaven, waarna het tarief door de patroons aanvaard werd, hetgeen dus beteekenen zal, dat er waarschijnlijk minder werk uit handen zal worden gegeven. Een der patroons uitte de vrees, dat door deze beweging weder een tak van industrie naar elders zal worden verplaatst. De stakende diamantbewerkers kwamen inmiddels voor het Rijksmuseum bijeen en trokken vandaar naar den Parkschouwburg, waar achtereenvolgens twee vergaderingen werden gehouden, wijl ook daar de zaal te klein bleek om allen tegelijk te bevatten. De algemeene werkstaking is nu geproclameerd; aan 80 slijpergen is de arbeid neergelegd en het aantal stakers wordt geschat op 8 a 10.000. In den Park schouwburg werd het gestelde minimum-tarief aan genomen. De vergadering was ditmaal minder rustig dan den vorigen dag, wijl 6en patroon aan het woord wilds* komen en men hem dit niet toestond, en wijl een afgevaardigde uit Antwerpeu werd voorgesteld, hetgeen eenige sensatie verwekte. De Antwerpsche diamantbewerkers hebben zich met de Amsterdamsche werkstakers solidair verklaard. De loonbeweging gaat zich thans ook uitbreiden onder de snijders en snijdsters. De mannelijke en vrouwelijke vakgenooten dezer branche kwamen gis teravond in café Schlüsser bijeen. Er heerschte zoo groot verschil van meening, dat de bijeenkomst een niet zeer kalm verloop had. Ten slotte kwam men overeen een comité van 21 snijders en snijdsters te benoemen met de opdracht een uniform loontarief voor snijders en snijdsters te ontwerpen en dit reeds heden aan het oo.vdeel eener openbare vergadering te onderwerpen. Terzelfder tijd werd in »Plancius" eene vergade ring van slijperskn echts gehouden, waarin werd be sloten ten eerste drie fabrieken, waar men weder met den arbeid wil aanvangen, te bezoeken, om dit te voorkomenten tweede het daarheen te leiden dat de werkgeveis, die de eischen hebben ingewilligd, Maandag weder kunnen laten werken, en ten derde j de snijders en snijdsters in zooverre te steunen dat j men de staking niet zal eindigen vóór ook zij loons- I verbetering hebben verkregen. Voorts werd nog de vraag besproken, hoe in de toekomst onderkruiping van eigen werknemers", die niet tegen loon maar voor eigen rekening laten werken, belet zou kunnen worden. Dit bezwaar meent men te zullen overwinnen door een zeker gewicht aan grondstof gelijk te stellen met den aangenomen loonstandaard. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te St. Laurens en Brigdamme door ds. A. Van Veen te Akkooi. Dr. Louis A. Biihler, beroepen predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Schiermonnikoog, die van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Gro- ningen geen bewijs van zedelijk gedrag kon krijgen, heeft er nu een bekomen van den kerkeraad te j Woltersum, waar hij zich sinds 1 Mei jl. gevestigd had. Dientengevolge zal hg binnenkort zijne bedie ning aanvaarden. Gisteravond is bij het gemeentebestuur vau Goes ingekomen een verzoek van den onderwijzer J. F. L. Flöeker om eervol ontslag uit zijne be trekking.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1