31 Canadaboomen, op Zaterdag den 8 December 1894, 132 ADVERTENTIE 1ST. P. DIRKSE. Openbare Verkooping op Donderdag IS November 1894, 40 ESSCHEBOOMEN, 25 WILGEBOOMEN met den kap. aanbesteden: Openbare Verkooping op Vrijdag 23 November 1894, n 1 WILGEBOOM, In een studentenstad in Midden-Duitschland had een herbergier den moed om bij een studenten vereniging, die bij hem haar bijeenkomsten hield, om betaling van de gemaakte vertering enz. te vragen. Hij bereikte zijn doel, kreeg zijn geld, doch de studenten boycotten hem voor den tijd van één jaar. Door alle corpsleden werd het boycot prompt gehandhaafd geen, die de herberg bezocht. Na verloop van het jaar wilde de vereeniging weer haar oude tehuis" betrekken, doch nu werd haar door den herbergier de deur ontzegd met de woorden>Een jaar lang hebt ge mij geboycott, nu boycott ik u voor eon jaar. Kom over een jaar maar weer eens vragen". Naar aanleiding van de herstemmingen voor de provinciale staten is het in Antwerpen tot ernsti ge ongeregeldheden gekomen. Vrijdag en Zaterdag moeten reeds liberale sprekers zijn mishandeldop den laatsten dag werden vijf liberalen, die huis waarts keerden, door een troep politieke tegenstan ders in de »Rue aux Laines" aangevallen, waarbij één ernstig gewond werd. Ernstiger waren de botsingen in de nabijheid der Vrijdagsmarkt. Daar ontmoetten twee groepen ma nifestanten elkaar één van de liberalen en één van de katholieken. De manifestanten, ten getale van ongeveer twee dnizend, werden spoedig hand gemeen het regende vuist- en stokslagen en het gevecht nam zulke afmetingen aan, dat de politie met het blanke wapen tusschenbeide moest komen. De militaire manoeuvres in Catalonië moesten dezer dagen worden afgebroken. Een brigade, onder generaal Rivera, werd met den hongerdood bedreigd, omdat de gemeente Calaf de troepen geen brood wilde verschaffen en alle bakkers sloten. Het schijnt, dat men in schuld stond sedert de laatste manoeu vres in 1879. Te Milaan zijn de mode-heeren door een Mas- cagni-manie bevangen. In navolging van den Caval- leria-componist, die zich vrij excentriek kleedt, loo- pen velen met rok en wit vest, zijden kousen twee van verschillende kleur, die door open verlakte laarzen te voorschijn komen en groote paarlemoeren knoopen in 't overhemd, of schelgekleurde dassen, waarvan Mascagni er zelf meer dan 300 bezit. Een hotelhouder in Liverpool heeft in al zjjn lo geerkamers automatische gaskachels geplaatst. Wan neer een reiziger vuur wenscht, heeft hg slechts in een gleuf zooveel pennies te werpen als hij gedu rende uren warmte verlangt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de chocolade-fabriek der firma Derbaix te Laeken door brand vernield. De fabriek werd grootendeels een prooi der vlammen. De pogingen der brandweer, om het vuur te bedwingen, werden belemmerd door gebrek aan water. De schade wordt geschat op 200.000 francs. Het klooster der Ursulinen, naast de fabriek gelegen, bleef gespaard dank zij de Brus- selsche brandweer. Te Cotrona is een moord gepleegd tijdens een zitting van de rechtbank. Bjj de behandeling van een proces ging de aanklager den beschuldigde te lijf en sneed hem met een mes, dat hg uit den zak haalde, het hoofd af! Dit alles ging zoo snel, dat men geen tijd had tusschenbeide te komen; ja, de schuldige kon ontkomen Te Rome dreigen 1500 werklieden bij het bouwvak zonder werk te zullen raken. Zij zijn nl. sedert lang aan den arbeid voor den bouw van een Benedictyner-klooster en kerk op de Aventin, voor rekening van den Paus, die er twee millioen lire voor beschikbaar stelde. Men heeft nu niet alleen die twee, maar reeds drie millioen verbouwd en er moet nog een millioen bij. De Paus weigert dit te geven en zegt, dat de Benedictyners zich nu maar zelf verder moeten redden. Maar ze zien er geen kans toe en de reuzenbouw wordt met staking be dreigd. Tenzij de Paus ten slotte, consequent in zjjn »practisch en christelijk socialisme", ter wille van de 1500 werklieden zich laat vermurwen om het vierde millioen ook maar te geven. In het Dresdener »Residenz-Theater" werd de voorstelling van »Der Herr Senator" in het derde bedrijf belangrijk verstoord, doordat de vertolkster van de rol van Stephanie, Pepa Kochl, plotseling ongesteld werd en wel zoo ernstig, dat zij haar rol niet kon uitspelen, Deze ongesteldheid was het gevolg van de behaag zucht der dame, die, om een slanke gestalte te hebben, zich zóó sterk geregen had, dat zij zich een hevige ongesteldheid op den hals haalde. De oudheidkundige Giro Nispi Laudi te Pome heeft verklaard, eerlang de gouden luchter, die in den tempel te Jeruzalem stond en bij de verwoesting in 70 naar Rome werd gebracht door Titus, doch later in de Tiber werd geworpen, eerlang te voor schijn te zullen brengen. Rome zou dan de kost baarste reliquie der wereld bezitten. Eene geweldige ontploffing verschrikte Zondag avond te elf uur de geheele buurt van Parklane en Piccadilly te Londen. Bij onderzoek bleek de verwoesting van het huis, door den particulier Reginald Brett in de Tilney-straat bewoond, door middel van eene dynamietbom wier ontploffing ook al de vensters van het perceel verbrjjzelde, zonder echter iemand te deren. Mevrouw Brett bleef onge deerd, ofschoon zij zich juist in de gang bevond, welke eenen puinhoop gelijkt. De daders zijn nog niet ontdekt, maar vermoedelijk zijn het anarchisten. Het was gemunt op rechter Hawkins' woning, naast die van Brett. De politie verzamelde de overblijfselen der dynamietbom, welke overhaast schijnt neergelegd of neergeworpen te zjjn, zoodat zij slechts gedeelteljjk is afgegaai gelukkig is, daar de bom allergeduchtst was. Te Cottbus vond in de Katholieke kerk een trouwplechtigheid plaats. De sluier van de bruid, die een brandende kaars in de hand hield, vatte vlam en de ongelukkige was in een oogwenk door vlammen omhuld. Wel werd het vuur zoo snel mogelijk uitgedoofd, maar zjj verkeert toch in levens gevaar. Bewusteloos werd zij uit de kerk gedragen. R. J. Grosse te Ilmenau heeft in Duitschland een handelsmerk laten registreeren voor een nieuw soort thermometers, waarvan de tot nu toe gebruike- ljjke stoffenkwikzilver en alcohol, door toluol vervangen worden. Aan het gebruik zjjn verschillende voordeelen verbondenvooreerst is wegens de zwarte kleur van toluol de kolom gemakkelijk zichtbaarten tweede is het stollingspunt van deze vloeistof ver verwijderd van het kookpunt. Bovendien is de prijs lager dan die van kwikzilver, en de behandeling levert niet het minste gevaar op. (M. t. d. Vervalschingen.) In de eerste zes maanden van het loopende jaar zijn bjj bergbekiimmingen in het Alpengebied 21 personen omgekomen en 7 gekwetst. Volgens de verdere aanteekeningen is dat aantal na dien tjjd tot nu toe vermeerderd met 51 dooden en 13 ge kwetsten; waarvan in de Zwitsersche Alpen 33 dooden en 7 gekwetsten, en in de gebergten van Beieren, Oostenrjjk, Italië en Frankrijk 19 dooden en 6 ge kwetsten. Daarbij komen 4 personen, die nog ver mist worden en dus wel tot de dooden kunnen worden gerekend. De ehef van de firma van Gend Loos, de heer Collignon, ter wiens eere dezer dagen te Ant werpen, ter gelegenheid van zjjn 50jarigen dienst, een groot feest is gegeven, werd door het gezamen- ljjke personeel in Nederland verrast met een bronzen beeld, voorstellende Handel en Ng verheid" en twee candelabres. Bjj het geschenk was gevoegd een album met de namen van hen, die aan dit huldeblijk heb ben bjjgedragennamen, niet alleen van de chefs der bureaux, kassiers en verdere beambten der ad ministratie, maar ook van het werkliedenpersoneel, als koetsiers, bestellers enz. Later zal de heer Collignon te Antwerpen den chefs der voornaamste kantoren hier te lande een contra-diner aanbieden. Burgerlijke Stand van Goes van 5 tot 7 Nov. 1894. Geboren 6, Anna Maria, d. v. Pieter Johannes en van Johanna Geertruida Wirtz; Melanie Ida, d. v. Geerard Verheule en van Adriana Cornelia Wessels. Ingezonden Stukken. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur In deze courant van 18 Oct. 11. heeft de heer Geill, geneesheer te Nisse, onder de ingezonden stukken een artikel geplaatst, waarin bij aangeeft, dat het zeer onbillijk is, dat de grondeigenaren ver plicht zijn, met bedreiging van boete of proces verbaal, do wegen te effenen en slooten en water leidingen schoon te houden. De gemeente- en polder besturen kondigen gewoonljjk in de couranten en aan de aanplakborden aaD, dat er schouwing zal gehouden woiden. Hij zegt verder, dat grondeige naren gemeente- en polderlasten moeten betalen, en daardoor meent hg, dat bovengenoemde werkzaam heden door de betrokken besturen moeten uitgevoerd worden, en in geen geval door do grondeigenaren. Hij wil dat er vaste personen door de gemeente- en polderbesturen moeten aangesteld worden, wier werk kring het zal zjjn, wegen, slooten en waterleidingen in voldoenden staat te houden. Hij stelt verder voor, om van iedere H. A. 10 cent meer polderlasten te heffen, om daaruit het geld te vinden, noodig om de vast aangestelde arbeiders te betalen. Ik merk den heer Geill op, dat door die voorgestelde som weinig arbeiders zouden gebaat zjjn, omdat het aan tal H. A. niet groot genoeg is om voldoende trac- tementen uit te keeren, ten ware dat die som veel vergroot werd. Beter zou ik het vinden, als het polderbestuur geneigd was de grondeigenaren van dien last te bevrjjden, dat de bovenbedoelde werk zaamheden jaarlijks werden uitbesteed. Dan toch zou er alle kans bestaan, dat het werk zorgvuldig zou uitgevoerd worden, oneindig beter dan dit gewoon ljjk geschiedt. Door dien prijzenswaardigen maat regel zou alle dwang vermeden worden, en zouden processen-verbaal niet meer behoeven opgemaakt te worden. De waterbouwkundige ambtenaar kon zich ten overvloede met een gezworen overtuigen dat alles in orde was en werd gehouden, omdat het groote belang der landbouwers met eene goede af watering in nauw verband staat. Ik kau mjj voor het overige volkomen met het aangegeven denkbeeld van den heer Geill voreenigen, en ik spreek de hoop uit, dat zijn voorstel bij de autoriteiten gereeden ingang mag vinden, en niet in den doofpot gestopt, zooals het geval was met zijn verzoek aan de Provinciale Staten, om eene verordening in het leven te roepen, dat alle rjjtuigen na zons-ondergang van een licht moeten voorzien zijn De heer Geill heeft ook daarin getoond de algemeene belangen te willen voorstaan, zooals hij ook nog in een couranten-artikel onlangs heeft ge daan door de gemeentebesturen van 's-Graven polder en van Baarland te wijzen op de slechte, tot schande liggende wegen. G. B. Watergetijen voor lerseke. Verkoopingen en Verpachtingen. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. j Nam. Voorm. Nam 8 November 11.4 11.34 5.1 5.34 9 0.2 6.4 6.32 10 0.25 0.45 6.55 7.15 11 1.3 1.20 7.33 7.50 12 1.39 1.57 8.9 8.27 13 2.15 2.34 8.45 9.4 14 2.53 3.12 9.23 9.42 Datum. Plaats. Te houden Aanbestedingen. Voorwerpen. Inforinatiëii. 22 Nov., Wilhelminailorp, steenbestortiug, Oost-Bevelaudpolder. 24 Borsele, steenbestortiug, Waterschap BUewoudadijk-Borselc. 8 Dec., Borsele, steenbestorting, Waterschap EUewoudsdijk- Borsele. Datum. 8 Nov.. Information. Plaats. Voorwerpen. Nisse en Ovezand, boomen, K rabbendij kc, erft nchtsrecht, 's lieer Areudsk., materialen, 's Gravenpolder, boomen, Iloedekenslcerke, boomen en loopvarkens, P. Overman. Ovezand, timmermans-affaire, huizen en erfpachtsrecht, Wolfertsdijk, boe men, Ovezand, woonhuizen en erven, Nisse boomen. Waarde. boomen, Oud-Sabbiuge, huis en erf, 's Ilcerenhoek en boomen, woonhuis ea tuin, boomen, huis cn erf, boomen, gebouwen voor afbraak, verp. boomgaarden eu weide, Pilaar en Bevier de Pouw. Heiukenszand, Driewegen, lerseke, lerseke, Oudelande, Oudelande, l)e Ronde Brcsaer. Mulock Houwer. Holimann. Hollinann. I)e Vos. Pilaar. P Overman. Pilaar, mr. Liebert. Mulock Houwer. De Ronde Bresser. Van der KJoes. Mulock Houwer. Prins. Pilaar. Oud-Sabbinge, '8 Heer Areudsk Oudelande en Baarland, Goes, Nisse, Biarland en Oudelande, Kloetiuge, Kapelle, Wemeldingc, Kolijnsplaat, Kapelle, boomen, boomen, boomen, diversen, boomen, boomen, boomen, verp. bosch, boomen, boomen, i Gravcup. straatweg, boomen, Pilaar. De Itonde Bresser. Van der Kloes. Mulock Houwer. P. Overman. Mulock Houwer. Mulock Houwer. Mulock Houwer. Rentmeester Kroon domein en H. Roelof. Gallis Merens. P. Overman. Marktberichten. GOES, 6 November 1894. De kleine aanvoer ruimde tot ongeveer vorige prijzen vrij goed op per Hectoliter f f 6,25 5,40 4,10 3,75 3.25 2,50 9.26 12,50 l 5,60 Oude TARWE per Hectoliter f 6, Nieuwe TARWE 4,— Nieuwe ROGGE 3,75 WINTERGERST 3 ZOMERGERST 2,50 HAVER - - 2,— KOOK ERWTEN 7,— BRUINE BOONEN 10,— WINTER-KOOLZAAD KARWEI-ZAAl) BOTER per K.G. - 0,92 EIEREN per 100 stuks 4,SO ROTTERDAM, 5 November 1894. De aanvoer die heden weder zeer matig was ruimde tot ouveranderde prijzen op. Tarwe als voren Jarige- per heet. f 5,75 a 6,60. Nieuwe- per heet. f8,75 a 5,75 en per 100 kilo f 6,50 a 7,25 naar qual. Rogge onveranderd, doch wakke soort nagenoeg niet te verkoopen. Per heet. f2 a 4,40. Gerst Winter- als voren. Per heet. f2,50 a 3,75 en per 100 kilo f5 a 6,10. Zomer- oubcgadigd. Noteereu f2 a 3,75. Chevalier was tot vorige prijzen te plaatsen. Per heet. f 2,50 a f4,40. Haver onveranderd. Per heet. f 1,25 a 2,75, beste wich tige qual. nog daarboven en per 100 kilo gewone voedersoort f4 a 5,75. Witte Boonen met weinig aanvoer, werden van f7,50 tot f 14 naar qual. verkocht, voor zeer geringe soort is evenwel biet de minste kooplust. Bruine Boonen vonden tot vorige prijzen plaatsing. Naar qual. verkocht van f10 tot 14. Blauwe Erwten onveranderd. Naar deugd verkocht van f5,50 tot 9,25, extra qual. nog daarboven. Kanariezaad als voren f7 a 9,75. Meelberickt Gedurende de afgeloopen week bleef de vastere stemming, die zich vertoonde, aanhouden, en verhoogden fabrikanten opnieuw hunne limiten, op hoogere berichten uit Amerika. Heden meel vast, en werden de hoogere limiten schoorvoetend ingewilligd, terwijl de consuratie-vraag toeneemt. Vlas. Op het land blijft de handel nog zeer stil. Heden bedroeg de aanvoer 11,500 steen, waarvan circa de helft koopers vond tot zeer lhuwe prijzen, loopende hoofdzakelijk vau 26 tot 34 stuivers. Lijnzaad met redelijken aanvoer en in de pniko soorten geheel onveranderd. Zeeuwse he eieren f6,50 a 5,60 de 100 stuks. Zeeuirsclie Ajuin. Aanvoer ca. 5000 balen. Markt prijs voor groote f 0,50 en kleine f 0,80 per 50 kilo. ROTTERDAM, 6 November 1894. Op de veemarkt waren heden aangevoerd550 vette runderen, 1122 magere dito, 349 vetteen graskalvereu, 50 nuch tere kalveren, 322 biggen. Prijzen waren als volgt: koeieu le qual. 68 c, 2equal. 60 c., 3e qual 52 c., ossen le qual. 66 c., 2e qual. 60 c., 3e qua^ 50 c stieren le qual. 60 c2e qual. 50 e3e qual. c,, kalveren le qual 90 c2o qual. 821/» c, 8e qual. 75 c. De prijzen der boter waren heden als volgt: le qual. f56, 2e qual f52, 8e qual. f48, per kilo 55 a 70 c. Zondag 11 November a. s. hoopt onze geliefde vader, behuwd- en groot vader de heer F. VAN DUIJNE, kleermaker te B o r s o 1 e, zjjn «TOsten geboortedag te herdenken. Zijne dankbare kinderenbehuwd- en kleinkinderen. Borsele, 6 November 1894. Heden overleed zeer kalm en zacht onze geliefde vader, grootvader en over grootvader P. A. DE GRAAG, rustend hoofd der openbare school, in den gezagenden ouderdom van ruim 86 jaar, na een ljjden van slechts negen dagen. Namens kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen, G. J. DE GRAAG. 's-Heerenhoek, den 5 Nov. '94. Ondergeteekende ia door C. GROENENDIJK MET OSTT- JSIjAGEM, maar heeft zjjn dienst op- wijl hij zich elders had verhuurd. Heden ontsliep in haar Heer en Heiland, na een langdurig doch geduldig lijden,onze geliefde echtgenoote en moeder, mejuffrouw GERRITJE MARIA BOMHOFF—Snoep, in den leeftjjd van ruim 49 jaar. Mede namens wederzijdsche familie, A. BOMHOFF Sit L. A. BOMHOFF. J. C. O. BOMHOFF. A. C. BOMHOFF. Rotterdam, 3 Nov. 1894. Schoolstraat 31. Door verandering in de bestelling van brieven enz., verzoeken ondergeteekenden, allen inwoners van Baarsdorpop hun adres niet meer te schrjjven s-HEER ARENDSKERKE of BAARSDORP maar 8-Heer AbtsUerlzedaar van heden 1 November de bestelling van daar plaats heeft. W. VAN STEE. W. MINDERHOUD. W. L. HARTHOORN. O. SMITS. C. DE NOOD. C. OUDENDIJK. M. VAN IWAARDEN. Heden overleed zacht en kalm, tot onze diepe droefheid, onze geliefde echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader PIETER ALLEMEKINDERS, in den ouderdom van tachtig jaren en bjjna drie maanden. God sterke ons in dit verlies. Namens de familie, Wed. M. ALLEMEKINDERS— Leijs. Baarland, 5 November 1894. in DE gemeente lerseke, aan een dijk tusschen de polders Krui- ningen en Olzende, 's voormiddags te 11 uren, ten verzoeke van den heer II. Burger en ten over staan van Notaris MULOCK HOUWER, van omtrek tot 1.65 M., omtrek tot 0.75 M., Het BESTUUR der Waterkeeriiigi van het Calamiteuze Waterschap Elllewoutsdijk en den Calamiteu- zen Polder Borssele zal des namiddags t6n 2 ure, in de Directie keet te Borsselevolgens 1 der A. B., het uitvoeren van Steen- bestortingen te Borssele. (Raming f 30585). Het bestek zal van 21 November ter lezing liggen in voormelde keet en ten kantore van den Secretaris-Ontvanger, bjj wien het dan tevens verkrijgbaar zal zijn voor 55 cent. Aanwijzing door het Bestuur op 29 November en 3 December, telkens des middags van 1 tot 3 uren, samenkomst bjj meerbedoelde keet. Buitendien geschiedt geeno aanwjjzing. Borsele, 5 November 1894. Het Bestuur voornoemd, Am. POLDERDIJK, Voorzitter. J. BEENHAKKER, Secretaris-Ontvanger. IN DE gemeente Kloetinge, in Stadhoek, op 2 weiden, 's voormiddags te 10 uren, ten verzoeke van den heer M. Burger, ten overstaan van den Notaris MULOCK HOUWER, omtrek tot 2 M., 13 CANADABOOMEN, omtrek tot 2.20 M., omtrek tot 1.65 M., omtrek tot 1.80 M.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 3