die de tarwe had verzekerd en de schade vergoed) pleitte mr. Loder, en voor den reeder en eigenaar van de Telegraaf III mr. Havelaar. Eiacheres heeft onder meer gestold, dat in de monding der haven van Hansweerd, zoodra met half ebbe de dam op het oostelijk havenhoofd bloot komt, er een maalstroom ontstaat, doordien de ebstroom langs den dukdalf van het oostelijk hoofd loopt op den kop van het westelijk hoofd ongeveer 70 a 80 meter naar binnen, om van daar over te steken naar het oostelijk hoofd, en daarlangs weder naar buiten te loopen, zoodat de voor de haven bestemde schepen, met dit getijde, steeds wachten met binnenkomen tot de uitvarende schepen de haven uit zijn, hetgeen de Telegraaf III, ondanks het fluiten van de Leopold II, niet deed, en de Telegraaf III dus de schuld van aanvaring heeft. Eischeres ging bij pleidooi uitvoerig de verklaringen harer zeven getuigen na. Deze, allen toeschouwers aan wal", bevestigen de schuld van bet binnenkomend© schip, terwyl de getuigen, gehoord ten verzoeke van den gedaagde, bijkans allen opvarenden van zijn schip waren. Mr. Havelaar begon met te constateeren, dat men vier en een halfjaar gewacht heeft alvorens de rechts vordering in te stellen. Volgens hem heeft eischeres dus langen tijd noodig gehad om zich getuigen voor gedaagdes schuld te verschaffen, terwijl het merk waardig is, dat de schipper wiens schip zonk geene rechtsvordering tegen den gedaagde heeft aangedurfd. Verder meende pleiter, dat der Telegraaf III geene slechte manoeuvre ten Jaste gelegd wordt, alleen wordt dit schip verweten, dat het binnenvoer, toen de sleep uitging, wat volgens eischeres tegen zeemanscostume zou zijn. Dat het vast gebruik is om voor de haven van Hansweerd te wachten tot andere schepen er uit zyu, is den gedaagde onbekend, en naar hij meent niet bewezen door de getuigen. Wel staat vast, dat op het havenhoofd geen roode vlag heeft gestaan, zooal» behoord had, ware de haven onveilig geweest. Zelfs achtte gedaagde onbewezen, dat in de haven de aanvaring heeft plaats gehad, en in ieder geval dat men do schuld moet zoeken bij de Telegraaf III. Het vonnis doelen wij later mede. Gemengde Berichten. Nader meldt men ons, dat de barometer, den heer De Priester te bij zijn zilveren feest vereerd, een geschenk was uitsluitend van de daar- bestaando zangvereeniging. Het fanfare-corps en de jongelingsverooniging droegen bij aan het geschenk der ingezetenen, bestaande in een haardstel. Wolfertsdijk. De bekende Hallutner-gele aard appels zijn dezen zomer alhier niet door het kwaad aangetast. Te midden van andere soorten stonden ze als eene oase in de woestijn. De opbrengst por gemet bedraagt dan ook veel meer dan van andere soorten; ongeveer 120 H.L. werdsn gedolven. Te Hansweerd is omhoog gevaren het Gro ninger tjalkschip genaamd Christinaschipper H. Mooi, komende van Goes, met bestemming naar Gent. Het schip kwam, na een gedeelte der lading beetwortelen gelost te hebben, vlothet zal hoogst waarschijnlijk de ov^rgeloste lading weder inladen. Het schip is niet verzekerd. Omtrent Tuinenburg wordt nog medegedeeld, dat bij zich bij zijne arrestatie in den mond schoot, met het gevolg dat de kogel ter zijde in den hals drong, en wel op eene zoo lastige plaats, dat de geneesheeren nog niet tot het uithalen van den kogel durven overgaan. In de zitting van de Amsterdamsche recht bank, 5e kamer, van Vrijdag hoeft iemand, die tot drie maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, na dat hij zyn vonnis vernomen had, met een dolk zich eenige stooten toegebracht. Hij verwondde zich echter niet, want in de haast had hij verzuimd de sckeede van den dolk te verwijderen. Het geval liep dus zonder bloedvergieten af, maar maakte onder het publiek eono even groote opschudding alsof 't een echte zelfmoord geweest ware. Te 's-Hertogenbosch zijn, bij het amoveeren van de aldaar aangekochte gebouwen tot vestiging van een post- en telegraafkantoor, 51 oude zilveren muuten gevonden, die besloten waren in een ko peren doos, welke doos echter zoogoed als vergaan is. De munten zijn uit de 17e eeuw en dragen de beeltenis van een mannelijk persoon, waarschijnlijk Filips IV. Betreffende de Douderdagnamiddag in 't zieken huis plaats gehad hebbende lijkschouwing op het lijk van den Vinkeveenschen schipper, Woensdag namiddag bij een twist bij Breukelen overleden, meldt men aan het U. D., dat die schouwing geen uitwendige verwonding of kneuzing hooft doen ken nen, op grond waarvan het vermoeden van doodslag of mishandeling met doodelijk gevolg voorloopig is losgelaten, en de verdachte (schipper Van Bommel, van den Haag), op vrije voeten is gesteld. Te Venloo is een schutter in gijzeling gebracht omdat hij, geen f.chutterspak kunnende koopen, steeds in burgerkleeding verscheen. De vader schijnt hot wel te kunnen betalen, maar weigert. Door de duisternis misleid, geraakten de heer J. Vos van UithuizermeedeQ, O. G., zijne echtge- noote en een dochtertje mot zekeren J. Norg en een nichtje van dezen, met paard en rijtuig tusschen Doodstil en Uithuizen in het Boterdiep, met het ongelukkig gevolg dit de heer J. Vos en het kind, een meisje van drie jaar, levenloos werden opgehaald. De anderen werden met moeite gered. In een buitengewone vergadering der afdeeling Hilversum van de »Vereeniging van Spoorweg ambtenaren", trad Zaterdagavond do heer C. C. Van der Valk, werktuigkundige te Haarlem als spreker op, ter verklaring van een drietal door hem gedane uitvindingen op spoorweggebied. Vooreerst gaf hij eene proef te zien vin een auto- matiscusa overwogaffluiter, eon tocstol, waarbij de trein op ongeveer 1000 M. een overweg naderende, een electrischen stroom in werking brengt, waardoor eerst een schel klinkt en vervolgens de siuitboomon gesloten worden. Evenzoo worden deze, nadat de trein den ovei weg gepasseerd is, automatisch weer geopend. Het tweede toestel was een automatisch blok- systeem, waarbij door den trein het blok mechanisch op onveilig gesteld wordt en bij het passeeren van het volgende blok het vorige door electriciteit weer op veilig geplaatst wordt. Het contact, waardoor de motor in beweging gebracht wordt, is bij beide toestellen onder aan de rails aangebracht en moet door een omhulsel tegen stof, vuil en vocht beschermd worden. Door eenige aanwezige technici werden enkele bezwaren geopperd omtrent de mogelijkheid van voldoende beveiliging tegen deze invloeden. Spreker wees er echter herhaaldelijk op dat vol doende controle ook hierbij noodzakelijk bleef en be weerde ook niet dat bij invoering van zijnerfvin ding weg wachters gemist zouden kunnen worden. Alleen zouden deze toestellen een waarborg zija tegen na latigheid van het wegpersoneel. Ten slotte toonde spreker eene nieuwe vinding voor koppeling van wagens, waarbij de beambten niet tusschen de wegens behoefden te gaan, maai de koppeling van ter zijde door middel van een hef boom en schroef tot stand konden brengen. Als men in aanmerking neemt, hoe dikwijls ongelukken ge beuren door het niet afsluiten van overwegen en by het koppelen van wagens, dan verdienen genoemde vindingen zeker do aandacht. Een visscher te Osdorp had dezer dagen een zeldzaam gelukkige vangst. Bij 't lichten eener uit gezette fuik bleek, dat daarin zaten 3 palingen, die 't respectabele gewicht hadden van 11 pond. Tevens bemachtigde hij een snoek van 19 pond, die, zonder ling genoeg, een kleinere snoek van 3 pond uit wierp. Men meldt aan de N. R. Ctuit IJlst van 2 November Geprikkeld, naar het schijnt, door het succes van den dag, den gunstigen afloop eener verkiezings campagne, welke klaarblijkelijk een anti-burgemees- terlijk karakter droeg, ',bewoog zich gisterenavond tot laat in den nacht een zeker deel van het pu bliek, waaraan de opgeschoten straatbengels in den regel, en ook hier, het grootste contigeat leveren, langs de straten, om op zijne wijze tegen den bur gemeester te manifesteeren. Dat de heer L. Huisman door zijne eigenaardige, zeer persoonlijke opvatting van het burgemeester schap het hier by alle partijen verkorven heeft, is reeds lang een publiek geheim. Het publiek in 't algemeen blijft het natuurlijk afkeuren, dat hij steeds alle vermakelijkheden, welke hij persoonlijk op zijn godsdienstig standpunt afkeurt, verbiedt of belet. Waar hij daarbij ook de belangen der neringdoenden treft, krijgt hij, zooals van zelf spreekt, ook dat deel der burgerij tegen zich. Waar hij haast de eenige gegoede isdie de werkverschaffing niet steunt, verliest hij ook de sympathie der arboi- ders, die hem toch al niet gunstig gezind waven wegens het verbieden der St. Nicolaas-Ioteryeu enz. en het tegenwerken der hardrijderijen, welko zaken een anders werkeloos arbeider nogal eens een stuivertje in den zak brengen. Dat hij met. be hulp van eene volgzame meerderheid in den Raad de diensturen van ons telephoonkantoor ingekort heeft, kan hem door enkele industrieele firma's hier vooral niet vergeven worden. En nog niet zoo lang geleden heeft hij de Gereformeerden (in de wande ling nog altijd doleerenden) zeer gegriefd door eene ki.svoreeniging in het leven te roepen en zich zelfs het voorzitterschap daarvan te laten aanleunen, welko klaarblijkelijk tegen de doleerenden front wenschte te maken. Het gevolg is dan ook dadelijk geweest, dat bij de jongste verkiezing van twee leden voor den ge meenteraad de doleerenden éóne lijn hebben getrok ken met de liberalen, de volkspartij en vele syno- daleu, en deze er hunne candidaten door kregen, terwijl de mannen der (burgemeesterlijke) kie^ver- eoniging Tegen de revolutiein eiken vormhet evangelievielen, niettegenstaande de heer Huis man zelfs gedreigd had in dat geval zijn ontslag to zullen nemen Dit alles, en nog veel meer, maakt het eenigszins verklaarbaar, dat het »vo!k" hier telkens weer elke gelegenheid schijnt aan te grijpen om tegen den burge meester te demonstreeren. Zoo ook weer gisteravond. Uit blijdschap over den afloop der herstemming van dien dag bewoog het zich zeer luidruchtig langs de straat 6ü stak telkens, bij voorkenr vóór des burgemeesters woning, vuurwerk af, zoodat de po litie genoodzaakt was zich tot laat in den nacht voor het huis van den heer Huisman te posteeren. Alle listige pogingen der manifestanten om de po litie daar vandaan te lokken, door op andere punten der stad vuurwerk te ontsteken en teertonnen te branden, misluktenzij bleef, waar zij was. Ove rigens schijnt de politie zeer verstandig opgetreden te zijn en hebben slechts enkelen uit het manifes- teorend publiek eenige klappen opgeloopen, terwijl wel het ernstigste feit daarbij was, dat eon hulp agent van politie een stuk uit deu baard werd gerukt. Omtrent den gewezen predikant Barger, gede tineerd in de strafgevangenis te Leeuwarden, ver neemt men, dat hij zich iu de cel met kleedermakeu bezig houdthet doosjesplakken wilde hij liever niet doen. De man moet er ellendig uitzien en 's nachts hoel weinig kunnen slapenhij Z9gt troost in hot gebed te zoeken, maar dien er weinig in te vinden. Dat to grooto ijver, zelfs in het publiek be lang, vaak kan schaden, heeft een timmermansknecht te 's-Gravenhage, vader van acht kinderen, onder vonden. Op zekeren dag, tegen het uur dat in eeu druk bezochte buurt de scholen uitgingen, wist hij een hollend paard in diens vaart te stuiten door het dier een groentenwagen, dio daar stond, in deu weg te werpen. De brave man waagde daarbij zijn eigen leven. Do eigenaar van den groentenwagen echter oischto vergoeding voor daaraan toegebrachte schade, en de kantonrechter wees de vordering toe. De ijverige timmermansknecht moest f 10 betalen. Hij verzoekt dat geld thans terug van de gemeente, aan gezien hy tcch gehandeld heeft in het publiek be lang, en vraagt nog eene gratificatie bovendien, welk laatste zijne meuschlievende daad wel eeu weinig bederft, maar toch begrijpelijk is wegens do behoef tige omstandigheden van den braven stakkerd. Blijkens een telegram uit Constantinopel blijft de cholera daar nog steeds heerschen. Dezer dagen deden zich daar ouder de troepen in de barakken te Scutari weer twee ziekte-gevallen voor, waarvan een met doorlelijken afloop en gisteren werd weer aangifte gedaan van vier nieuwe gevallen. Ook in Klein-Azië is de ziekte nog niet geweken. Te Brussa heeft de epidemie zich gedurende de laatste dagen zelfs weer aanmerkelijk uitgebreid. Te Stade, in Hanover, heeft, tjjdens een zeer hevig onweder, een hagelstorm groote schade aange richt. Verschillende daken werden afgeslingerd en een groot aantal boomen ontworteld. Te Ruhrort is het beneden-havenhoofd door het wassen der rivier overstroomd. Ook de Moezel stijgt onrust barend in de laatste dagen. Een poging om in Kansas de mannelijke klee derdracht voor vrouwen in te voeren, voornamelijk op verkiezingsdagen, is mislukt. De meerderheid dor dames is van oordeel, dat de heeren zich te weinig smaakvol kleeden om hun toilet over te nemen. De Italiaansche regeering heeft aan 279 arme lieden op Sicilië een stuk grond in eigendom gegeven. D9 Wesser Zeitung beeft uit de registers van het Bureau Veritas berekend, dat thans voor de eerste maal het aantal stoombootnn in de groote vaart dat der zeilschepen overtreft. Niettegenstaande er in 1894 vele nieuwe vaartuigen bijgebouwd zijn, is de verandering sedert 1893 slechts 38.000 register- tons daar door schipbreuk en buitendienststelling iu dat jaar zeer vele schepen aan de vaart onttrokken zijn. Wat de grootte der handelsvloten betreft, staat Engeland bovenaan met 61 pet. der geheele wereld- vloot. Duitschland volgt in de tweed® plaats, terwijl Frankrijk de derde en de Vereenigde Staten de vierde plaats innemen. Te Parijs is een brutale diefstal gepleegd iu het magazijn van den byoutier Gustave Chemin in de mo de la Paix. Met behulp van een valsehen sleutel openden de dieven de deur, braken vervolgens de winkelkast open en maakten zich met een waarde van 100.000 fr. aan ringen, horloges, en andere kostbaarheden uit de voeten. Blijkbaar werden de inbrekers ge stoord, voordat zij geheel gereed waren, want alle werktuigen, die zy gebruikt hadden, w-.rden in den steek gelaten. Overigens was van de dieven geen spoor te ontdekken. Een ernstige ramp wordt uit Auckland be richt. Het stoomschip Wairarapa van de Union Stoomvaart-maatschappij op Niouw-Zeeland, is op de reis van Sydney naar Auckland geauel wrak geslagen op Grofl; Barrier-Eiland, niet ver van de noordkust van Nieu.v-Z3.dand. De ramp had plaats Zondag nacht. Honderd en twaalf passagiers vonden don dood in de golven, slechts een zeer klein getal der op varenden werd gered. De nacht was pikdonker en wie aan boord waren, wisten niet dat men dicht by land was vóór hot schip op de rotsen sloeg. Kapi tein Mc. Intosb, de kapitein van de Wairarapa, be vond zich op het ooganbhk, dat bet onheil plaats had, op de brug en hij zoowel als het grootste deel der bemanuing kwam in de golven om. Barrier- Eiland ligt aan den ingang van de Honrakigolf. Een later bericht uit Auckland meldt, dat de geredde schipbreukelingen vau de Wairarapa aldaar zijn aangekomen. Hol stond de zee toen het onheil plaats had. Onmiddellijk werden de passagiers, die zich te bed bevonden, gewekt, en werden hun zwem gordels uitgedoold. De meest hartroerende tooneelen, vooral tusschen ouders en kinderen, deden zich voor, toen men den toestand, v. aarin het schip verkeerde, besefte. Toch ontstond er geen paniek en bleef de moest mogelijke orde heerschen, terwijl de beman ning da booten in zee liet. Dit was door de hooge zeeën uiterst moeielijk, en verscheidene booten sloe gen, door het geweld der golven, om, terwijl het schip zelf voor een groot gedeelte al in het water verdween, waarby velen omkwamen. Een gedeelte dor opvarenden redde zich door zich aan het wrak hout vast to klommen en bereikte zoo den wal. Velen van do ougelukkigen werden door de golven letterlijk van de brug geslagen, op welke zij in grooton gotale zich verdrongen. Anderen klommen iu het takelwerk, totdat de dag aanbrak en twee van de bemanning naar den wal zwommen met lijnen, door middel van welke de overlevenden veilig aan land werden gebracht, op twee na, die voor het geweld der golven zwichtteü. Dertig uren lang bleven do geredde schipbreukelingen op de rotsen totdat ze door Maoribooten werden opgemerkt en van Port Frifczroy hulp kwam opdagen. In het ge heel zijn 134 menschen omgekomen, nl. 111 passa giers en 23 van de bemanning. De Wairarapa was een stalen schroefstoomboot van 2000 ton, gebouwd in Engeland aan de Clyde in 1S82. De levenswijze en de levensbehoeften van den overleden Iiussischen Czaar waren zeer eenvoudig. Voor zich zeiven had hij niet meer en geen kost baarder behoeften dan een Russisch burger noolig. Van bals, ceremoniën, recepties, feestmalen enz. was hij geen vriend, en nooit voelde hij zich meer op zijn gemak dan aan zijne werktafel, in zijn familiekring of bij zijne Deensche bloedverwanten. Hij velde boomen evenals Gladstone, turnde, maaide het gras in zijn tuin, ruimde sneeuw weg, sjouwde hout en hielp ook bijwijlen de werklieden in zijn paleis, vooral schrjjnwerkers en behangers. Zeer dikwjjls vond hem een bij hem ontboden adjudant of minister op een groote ladder, terwyl zijne huis- genooten hem de schilderijen aangaven, die hij met spijker en hamer aan den muur ophing. In zijn familiekring was de Czaar zeer bemind; hij was een voortreffelijk echtgenoot en vader. Je gens zijne bedienden was hij steeds zeer goed en vriendelijk. Hjj hield niet van veranderen en kon in het algemeen niet goed vreemde gezichten om zich heen ziendaarom liet hrj zich, hoe vroemd het ook moge klinken, dikwyls door oen bediende ongepaste dingen zeggen, ja, zelfs grof bescheid wel gevallen alleen maar om den man niet weg te sturen en door een anderen te moeten vervangen. In vroegere jaren was de Czaar buitengewoon gezond en sterk. De bewijzen zyner lichaamskracht, die hij, toen hij jong was, gaarne toonde, zouden hem door een beroeps-athleet benyd zijn. Zoo scheurde hij een voltallig pak kaarten met Óen ruk midden door, brak hoefijzers en roebels, dnwde gesloten deuren open, jongleerde met zware gewichten en verdiende ten volle den bijnaam van den Russischen Simson, dien men hem in zijn jeugd gaf. In 1892 huwde een Hongaarsch edelmaD, Ru- dolf Festetics, uit Tolna, de jeugdige miss Haggin, een schatrijke Amerikaansche. De jonggehuwden lieten een jacht maken, de Tolna, om een groote reis te ondernemen. De graaf, een vreemdeling zijnde, kon geen verlof krijgen over een in de Vereenigde Staten gebouwd schip het bevel te voeren, maar zijn jonge vrouw legde het stuurmans-examen af en slaagde. Er zullen weinig personen zijn, die het in zonderlingheid kunnen uithouden tegen den overleden rentenier Beifuss te Riesenburg. In Mei had deze zijn doodkist besteld, alles ingekocht wat voor zijn begrafenis noodig mocht zijn, dominee, koster, klok kenluider en de doodgravers betaald, bepaald hoeveel er moest worden betaald voor de paarden, voor de lijkkoets, enz. Van al die uitgaven had hij quitanties gevraagd en aldus uitgerust wachtte Beifuss rustig den dood af. Een oplichter, die onder geleide van de politie zijn oplichtingen pleegt dat schouwspel is onlangs te Carmaux vertoond. Daar kwam een man gelden inzamelen voor de wo, ksiakende mijnarbeiders te Graissessac. De (so cialistisch gezinde) overheid vroeg hem niet naar legitimatie-bewijzen en gaf hem, op zijn verzoek, een politie-agent mee, om hem een betere ontvangst by het publiek te verzekeren. Toen de man goed en wel was heen gegaan, bleek, het, dat hy een bedriegei was, die de gelden voor zijn eigen zak had ingezameld. De zware slagregens, gemengd met stormwind hebben al de nevenrivieren, zoo van dö Schelde als van de Maas, zoo sterk doen zwellen dat overal overstroomingen plaats hebben. Rondom Brussel heeft de Senne al de weiden, velden en wegen on der water gezet. Kelders en fabrieken zijn over stroomd en de gemeenschap wordt onderhouden door middel van bootjes. Van Schaarbeek t t Mechelen staat heol de vallei der Senne onder water. Cnre- ghem, Anderlegt, Molenbeek, Laken, Weerde, alle deelen hetzelfde lot. Donderdagnamiddag evenwel was het water op sommige plaatsen 50 centimeters ge zakt. Te Vilvoorde daarentegen was het 15 centi meters geklommen. Al de fabrieken staan stil. Uit Oost- en Wes'-Vlaanderen wordt gemeld, dat geheel het Leiedal overstroomd is. Te Oudenaarde heeft men nog nooit in zulken korten tyd zooveel water gezien. Op sommige plaatsen veroorzaakte de over strooming aardinzakkingen. Geeraardsbergen staat gedeeltelijk onder water. Uit Kortrijk dezelfde tij dingen. Op sommige pachthoeven is zelfs het ree verdronkeu. Te Poperinghe, te Meenen, te IJperen, enz., staan de steden deels onder water, evenals het Veurne-Atnbacht. De gemeenschapswegen zijn on bruikbaar. In Henegouwen heeft de Sambre inge- lijks groote onheilen aangericht. In Luik zijn het de Maas, de Ourthe en de Vesdre, die overstroomen In de Franscho noorder-provinciën is door het over vloedige water insgelijks onnoemlijk veel schade aan gericht. Burgerlijke Stand van Sogg van 2 tot 5 Nov. 1894. Ondertrouwd: 3, Guiljaam Bruel, 27 j, weduw naar van Dina Molhoek te Goes en Pieternella Wisse, 20 j., jd., te Kruiniugen. Overleden 4, Jacobus, 2 maanden, z. v. Jan Maartense, overleden en Jacoba Schuite. Watei gelijst! voor iersaks. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorna. Nam. Yoorm. Nam. 6 November 8.29 9.9 2.22 2.59 j V 9.53 10.31 3.39 4.23 8 11.4 11.34 5.1 5.34 y 0.2 6.4 6.32 10 9 0.25 0.45 6.55 7.15 li 1.3 1.20 7.33 7.50 12 1.39 1.57 8.9 8.27 Verknopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 6 Nov., Goes, bessthal, HoUraann. 8 Nisse en Ovezand, boomen, De ltoude Bresser. 8 Krabbendijke, erfpachtsrecht, Mulock Houwer. 8 's Heer Arendsk., materialen, Hollmann. 9 's Gravenpolder, boomen, Hollmann. 9 lloedekeuskerke, boomen en loopvarkens, P. Over nau.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2