Advert© rx tl n later hoort men daar, heel in de verte, uit Tjakrane- gara, het antwoordboein boemDat zijn de projectielen die springen. En 's nachts en overdag gaat het schieten door. Wat zullen ze hun verraad diep, diep betreuren 1 Met hoeveel menschenlevens zijn onze gevallenen nu al betaald l Inderdaad, het is raadselachtig hoe dit alles in drie weken tijd is kunnen bereikt worden. Een kleinen uitweg heeft de vijand nog naar het noorden. Aan de zeekust, zoowat een uurtje noord waarts van Ampenan, heeft hij drie kleine bentings aangelegd. Waarschijnlijk is zijne bedoeling, ten laatste van daar uit naar Bali over te steken." Bij besluit van den gouverneur-generaal is ter zake van hun beleidvol en moedig gedrag bij gele genheid van den terugtocht uit Tjakra-Negara naar Ampenan in den nacht van 27 op 28 Augustus 1894 van een gedeelte van het 6e bataljon inf. toegekend de bronzen medaille Voor Moed en Trouw aan de inlandersMartosewifldo, bediende van den 2e-luitenant der infanterie J. A. Jansenen Mar- tosiwono, afkomstig van Modjokerto, volgeling, van den aan de expeditie toegevoegden Panghoeloe van Soerabaja met bepaling dat aan deze medaille eene toelage zal zijn verbonden, welke zal worden genoten vol gens den militairen graad van inlandsch sergeant der infanterie en mitsdien zal bedragen f7,50's maands. Gemengde Berichten. Behandelde telegrammen en telefoonberichten over October 1894. Het rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedu rende de maand October 794 telegrammen, ontving 745, opgenomen en verder geseind werden 594, totaal behandeld 2133. Ver- Ont- Kantoren. zonden. vangen. Totaal. Baarland 29 23 52 Borsele 48 31 79 Driewegen 26 18 44 Ellewoudsdijk 55 32 87 's-Gravenpolder 51 57 108 's-Heer Arendskerke 30 35 65 's-Heerenhoek 30 27 57 Heinkenszand 10 25 35 Hoedekenskerke 83 64 147 Ierseke 253 1265 1518 Kamperland 61 59 120 Kloetinge 9 13 22 Kolijnsplaat 77 55 132 Nieuwdorp 27 23 50 Ovezand 16 14 30 Wolfertsdijk 33 41 74 Wissekerke 29 28 57 Ierseke. Gisteren werd hier op een eigenaardige wijze een diefstal ontdekt. Eenige knapen waren aan het spelen bij de kerk en zij vonden daar in een hoek bij den toren, tusscben planken verborgen, 12 stukken Ainerikaanseh spek, ter gezamenlijke zwaarte van ongeveer 30 K.G. Spoedig werd de politie met de vondst in kennis gesteld. Later pas bleek, dat dit spek bij een winkelier uit den kelder was gestolen, doch deze vermist niet 30, maar on geveer 100 K.G. Omtrent de windhoos van Maandag 11. meldt men ons nog nader uit fiielijnsplaat, dat de menschen, op de Kade werkzaam, de hoos van het land op de Schelde zagen komen, het water hevig zagen beroeren, zoodat ze de golven over den zee dijk aan den Scbouwscben wal zagen slaan en dat daarna de wervelwind in het water sloeg nabij Schouwen en daar zijn einde nam. Er schijnt onder de gemeente Kolijnsplaat geene andere schade door ontstaan te zijn, dm dat op de hofstede »Dijkzicht" een boom werd ontworteld. In de kom der gemeente hoeft men niets van de hoos gemerkt. Te Zieriksee is vacant de betrekking van muziekdirecteur (onderwijzer, kapelmeester bij de schutterij, organist, carillonist). Jaarwedde p.m. f 1000. In aanmerking komen »goede piauisten, tevens goede leeraren in zang en klavier en vertrouwd met de leiding van een orkest. Do voorkeur hebben zij, die bovendien nog strijk-in3trumenten kunnen bespelen". Geen kloinigbeid 1 Een der groote wijzers van den Zuidertoren te Amsterdam is naar beneden gevallen. Het stuk metaal, een kleine manslengte groot, kwam gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken, terecht in de Zandstraat vlak naast een persoon, die daar bezig was een rjjtuig schoon te maken. Een bakker had dez<<n zomer bijzonder veel last van rattan. De ongenoode gasten dreven de brutaalheid zoover, dat zij op een goeden nacht de Stop van een vat witten stroop doorknaagden, waar door een deel van den inhoud op don grond terecht kwam. De bakker schepte dit in een houten emmer, die er gedeeltelijk mee gevuld was. Tot zijne niet geringe verbazing ontdekte hij den volgenden morgen in zijn emmer vier ratten, die vruchteloos poogden uit hunne gevangenis te ontsnappen. De kleverige vloeistof, waarvan zij gesnoept hadden, hield hen ▼ast en daar de emmer zoo hoog was, dat zij met hunne voorpooten don rand niet konden bereiken, haddon zij geene andere keuze dan zich op genade of ongenade over te geven. 't Spreekt van zelf, dat do bakker zgne geïmpro viseerde val staan liet. Hij had het geluk voor en na nog een zevental ratten te vangen. Te IJselraonde heeft het navolgend ongeluk plaats gehad. De heer Bredenhorst, komende van Rotterdam, wilde als naar gewoonte langs de spoor- ljjn zijne woning bereiken, doch, uit willende wijken voor een trein, viel hij van den spoordijk in do daarnaast loopendo wetering, waaruit hij na 2l/2 uur worstelen, door een machinist gered werd. Door den bekomen schrik is hij echter 24 uur daarna overleden. Hij was een" zeer hoog aan geschreven employé van de Hoilandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij. In een huishoudelijke vergadering van do af- deeling Amsterdam van den Ned. Bakkersgezellen- bond, in het lokaal »d'Geelvinck" gehouden, is de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen »De vergadering spreekt hare verontwaardiging uit over de geruchten, die in omloop gebracht zijn, in de vak-, dag- en weekbladen, die nog steeds blijven beweren dat er een werkstaking broeit, verklaart dat er tot nog toe geen sprake van staking is, doch staat er niet voor in dat deze nooit zal uitbreken, als de toestand onveranderd blijft." Uit Doetinchem wordt gemeld Het onderzoek naar den dader van den alhier gepleegden moord wordt door justitie en politie zoo krachtig mogelijk voortgezet. Ook gisteren werden weder verschillende personen hier tn elders door den rechter van instructie gehooid. Het is bekend dat de heer Brouwer in den laat- sten tijd in de dagbladen advertentiën plaatste, ten einde op die wijze een huisknecht te bekomen. Zoo de moord soms gepleegd is door iemand, die zich als zoodanig aanmeldde, dan is het voor de justitie natuurlijk uiterst moeilijk hem te ontdekken. Sedert korten tjjd is bij de stedelijke politie te Amsterdam eene nieuwe klasse van personen in gesteld tot vermeerdering der veiligheid gedurende den nacht. Het zijn wandelende agenten, die niet aan een bepaalden post gebonden zijn maar gedu rende eenige uren in eene gansche wijk snrveillee- ren en te dien einde in burgerkleeding zijn gestoken. De boeven schijnen dit echter ook al gemerkt te hebben men is ten minste al gewaar geworden dat bedoelde agenten, zoodra zjj het bureau verlaten, gespionneerd en zeker ook wel aan »de broederen" gesignaleerd worden. Maar tegenover straatschenders en nachtelijke aanranders kan deze nieuwe maatre gel toch zeer heilzaam zijn. (Hbl.) Tuinenburg's aanhouding te Monte-Carlo moet in hoofdzaak te danken zijn aan brieven van The- rèse Wakée, de gewezen buffetjuffrouw uit het »Palais Royal" te Amsterdam, dia, hoewel zij met Tuinenburg er van door was gegaan, haar kind niet kon vergeten en dus nu en dan schreef aan de fa milie, waar het wordt verpleegd. Zoodra het ver- blijf van Tuinenburg te Monte-Carlo bekend was, was het niet moeilijk zijn portret te zenden en hem, hoewel hij een valschen naam had aangenomen, te arresteeren. Zoodra Tuinenburg van de wond, die hij zich zelf bij de poging tot zelfmoord heeft toegebracht, hersteld zal zijo, en aan de formaliteiten van uit levering zal zijn voldaan, zal hg waarschijnlijk wor den gehaald door den majoor van de rgksveldwacht Van de Wetering, uit Medemblik, welke beambte met de route bekend is, daar hij reeds eenmaal uit Monte Carlo twee jeugdige gevangenen naar Ne derland bracht, die zich met f1500 van een der gemeente-ontvangers uit de voeten hadden gemaakt. (Tel) Uit Breukelen wordt het volgende mede gedoeld Twee schuiten, varende in tegenovergestelde rich-. ting, werden getrokken, de eene door een man, de andere door twee opgeschoten jongens. Men wilde voor elkander niet wijken, de schuiten bonsden tegen elkaar, eene woordenwisseling ontstond, er werd met steenen geworpen, geschermd met duwboomen en haken totdat plotseling de schipper De Br(ee) uit Vinkeveon, die zich bevond op de schuit door zijn zoon getrokken, op het dek in elkaar zakte en eenige oogen blikken daarna overleed. De burgemeester deed de beide trekkers en don schipper van de andere schuit achter slot zetten en het lijk in bewaring nemen. Laat in den avond werden door den subs, officier van justitie, die middelerwijl was aangekomen, de beide jongens in vrijheid gesteld, doch de schipper der schuit, die met een duw boom en een haak had geschermd, bleef in arrest. Van morgen is hg naar Utrecht overgebracht, terwijl hot lijk naar het academisch ziekenhuis is vervoerd. Een geneeskundig onderzoek zal nu moeten uit maken aan welke oorzaak de dood van den ouden De Br(ee) moet worden toegeschreven. In ons vorig nommer deelden wij mede wat de sigarenmaker De L. aan de N. R. Ct. vertelde omtrent zijn wedervaren, toen hij, kooiende uit het politie-bureau aan de Pauwensteeg te Rotterdam, in de fabriek van de Erven Wed. van Nolle werk wilde gaan vragen. De politie geeft daarvan echter eene andere lezing De L. kwam zich op het bureau beklagen over de behandeling, die bij Zaterdagavond van eenige sigarenmakers had ondergaan. Daarop verzocht De L. bescherming om zich naar de bedoelde fabriek te kunnen begeven. De commissaris van politie droeg toen aan een onder-inspecteur op De L. den weg naar de fabriek door het wachtlokaal heen aan te wijzen, terwijl hem tevens bescherming werd toe gezegd. Deze ging toen met De L. door de wacht naar de uitgang van het bureau in de Karrensteeg en wees hem de daar tegenover gelegen fabriek. Hij ging toen uit het bureau, doch in plaats van zich naar de fabriek te begeven, liep hg op een sigarenmaker toe en ging bij hein staan praten. De commissaris van politie, die hem was gevolgd, riep De L. weder bij zich, en zeide hem, dat hij niet moest staan praten met de sigarenmakers maar naar de fabriek moest gaan. Hij antwoordde daarop>ik durf verdomd niet", en verdween door de Karrensteeg in de richting van hot Van Hogendorpsplein. Bedreigingen van sigarenmakers tegenover De L. hadden niet plaats. Te Seattle, in den Amerikaanschen staat Was hington, is Zaterdag een groot logement, waar meest werklieden logeeren, in brand geraakt, terwijl allo bewoners in diepen slaap waren. Daar de uitgangen zocr ongerieflijk waren aangebracht, is het niet aan alle logeergasten gelukt om te ontkomen, zoo dat 12 personen voor de oogen der toegeschoten menigte verbrandden. Ontploffing van eau petroleum lamp moet den brand hebben veroorzaakt. Uit Charleroi wordt gemeld, dat men weer 1 vreest voor overstrooming der Sambre. De schippers zijn reeds gewaarschuwd en zorgen, dat hun schepen stevig vastgemeerd liggen. Wanneer het regenen niet eindigt, zal de was nog veel sterker zijn dan verleden week, toen 7 schuiten verloren zijn gegaan. Woensdagmiddag waren de kelders in het lagere gedeelte van Charleroi reeds onder geloopen. Te Dampremy en Marchiennes staan de weiden onder waterte Zöne staan de fabrieken stilde gemeen schap tusscben Marchiennes en Charleroi is langs de Sambre verbroken. Om 1 uur had het water reeds eene hoogte bereikt van 1 60 meter boven het gewone peil; om 3 uur stond bet 1.80 M. bo ven het peil. Tijdens een sterken storm is in bet krankzin nigengesticht te Jonköping (Zweden) brand uitge broken. Het vuur verbreidde zich met zulk oen snel heid over het geheele gebouw, dat vijftien personen het leven hebben verloren en er slechts drie kon den worden gered. Te Sa villa heeft men een renperk voor jonge, nog niet zeer gevaarlijke stieren, waar de dieren door do toreros met behendige, sierlijke sprongen ontweken worden. Men noemt datden boornsprong. De straatjongens bootsen dien sprong in hun spelen na en zoo springen zij, met een langen stok ge wapend, met meer of minder behendigheid over struiken, stoelen en banken, handkarren en alle mogelijke hindernissen, soms zelfs over de argelooze wandelaars heen. Dit spel is een knaap zeer nood lottig geworden. Hij voerde zijn sprong uit nabij een vleeschhouwerg en kwam terecht op een ijzeren baak buiten den winkel, waaraan men het geslachte vee ophangt. De haak drong den knaap zoo diep in hetljjf, dat bij bleef hangen. Door eenige mannen, die op zijn hulpkreten toesnelden, werd hg in een deerniswaardigen toestand uit zijn benarde positie verlost. Een Engelsch tijdschrift heeft een tabel opge maakt, wie elk mensch, op verschillende leeftijden het meest lief heeft: Tot het 1ste jaar zijn min; van 1—5 zijn moeder; van 5—7 de vacantie; van 716 de vrijheid: van 1620 de meisjes; van 20—30 zijn vrouw; van 30—40 zijn kinderen; na 40 zijn rust op eiken leeftijd zichzelf. Ontdekkingsreizen kosten tegenwoordig vrij wat meer dan vroeger. Een Genueesch blad berekent, naar gegevens uit oude archieven, dat de ontdekking vai Amerika niet meer gekost heeft dan 36,000 lire f 18,000 de kosten der uitrusting van de schepen, het loon der bemanning en gezagvoerders, kortom alles er onder begrepen. In bet bedelaars gesticht te Albigny, aan de oevers der Saöne, op eenigen afstand van Lyon, is een afschuwelijke misdaad begaan. Een zeventigjarige grijsaard, in de ziekenzaal van het gesticht wegen3 eene longaandoening verpleegd, stierf Vrijdagmorgen plotseling. De dokter ontdekte bij de schouwing van het lijk teekenen van geweld en een onderzoek bracht het volgende aan het licht. De zieke, die den gehaelon nacht hoestte, hinderde zijne kameraden zoodanig, dat zij de. oogen niet kon den luiken. Donderdagnacht kreeg hij weer een hevige hoestbui, die zoo lang aanhield, dat hem van alle zijden verwensebingen en vloeken naar het hoofd geslingerd warden. Een zijner zaalgenooten gaf hem zelfs een paar slagen met een kruk op den schou der. Daar de zieke hierop begon te schreeuwen, stond een der oppassers op en zeide naar het bed toegaande *Ben je nog niet klaar met schreeuwen Ik zal je wel eons even het zwijgen opleggen." Daarop kneep hij met beide handon do keel van den armen longlijder toe, herhalende»Zal je nu stil zijn Het overige gedeelte van den nacht bleef rustig, maar don volgenden morgen was de zieke dood. Uit Melbourne wordt bericht, dat zekere heer Seymour Allan een torpedoboot heeft uitgevonden, die tot elke diepte kan zinken en torpedo's lanceeren. Proefnemingen op kleine schaal slaagden volkomen. De uitvinder beweert, dat zijn boot drie dagen onder water zal kunnen blijven. Blijken d9 berichten juist, dan zou doze uitvinding een geheele revolutie te weeg kunnen brengen in het oorlogvoeren ter zee. Een soldaat van bet 14de militie-regiment in Ohio, Dearth genaamd, is wegens lafheid te Colum bus in een kooi geplaatst. Toen ten tijde der groote werkstakingen, in Juni 11., de gouverneur van Ohio, de heer Mac Kinley, bet 14de regiment onder de wapenen riep en het last gaf naar het district Belmont op te rukken om er de woelingen te onderdrukken, verliet Dearth, die te Columbus woonde, in allerijl de stad en deserteerde. Voor een krijgsraad gebracht, is Dearth verklaard zich aan lafheid schuldig gemaakt te hebben en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van veertien dagon, en verder vervallen verklaard van den mili tairen stand. Nu schijnt zich de burgerlijke overheid er tegen verzet te hebben, dat Dearth in de stadsgevangenis werd opgesloten om er zijne straf te ondergaan. Men heeft toen besloten, in het midden der wapen zaal van het 14de regiment een ijzeren kooi te ver vaardigen van negen voet lengte en zes voet breedte. Dearth is daarin nu veertien dagen opgesloten, onder voortdurende bewaking van een ander soldaat. Men staat hem slechts toe eiken dag eenige oogenblikken een weinig lichaamsoefening in de zaal zelve te nemen zgne vroegere wapenbroeders zgn natuurlgk verplicht hem elk oogeublik voorbij te gaan. Laatste en telegrapSiiscite berichten. Korsele. Ons dorp was Donderdag reeds vroeg in feesttooi. De heer A. De Priester, hoofd der school, herdacht den dag, waarop hij vóór 25 jaren zijne betrekking van hoofdonderwijzer alhier aan vaardde, in welk voorrecht de bewoners hartelijk deelnamen. Voor de openbare school was door de jongelingsvereeniging oen eerepoort opgericht en op het plein een met groen, bloemen en vlaggen ver sierde estrade ten gebruike van het fanfarekorps. Een der schoollokalen, waar de heer De Priester receptie hield, was door gemelde vereeniging in een feestzaal herschapen. De achting, die men alom voor den jubilaris koestert, kwam op dezen dag schitte rend te voorschijn. Het feest werd geopend door de leerlingen, die hun hoofd zingende gelukwenschten en by monde van een dezer een kostbare regulateur aanboden. De jubilaris, hoogst gelukkig met deze attentie, betuigde zijnen bartelijken dank en trac- teerde de leerlingen op gnlle wijze. Van de onder wijzers ontving de heer De Priester een prachtig rooktafeltje, hetwelk door den heer Allaart werd overhandigd met eene welgemeende félicitatie. Ach tereenvolgens werd nu de feestvierende gecompli menteerd door den burgemeester in tegenwoordig heid van den gemeenteraad, door eene commissie uit de ingezetenen, door de schoolopzieners bjj monde van den districts-schoolopziener, door den heer Steu- voer namens het onderwijzersgezelschap, de onder wijzers Stouten en Vroegop van Ellewoudsdjjk, door den rentmeester der Ambachtsheerlijkheid, door het fanfarekorps, door eene commissie uit de oud-leerlin gen, het zanggezelschap en de jongelingsvereeniging. Aan het eind der toespraak van den burgemees ter werd den heer de Priester de zegenbede uit Psalm 134 vers 3 door alle aanwezigen toegezon gen. Intusschen had het fanfarekorps den jubilaris eene ovatie gebracht en menig ingezetene hem ge feliciteerd. Van den gemeenteraad ontving de heer de Priester een fraaien inktpot met toepasselijke inscriptie en ivoren penhoudervan de ingezetenen een kostbaar haardstel, van de oud-leerlingen een ronde tafel met album en tafeltje, van de muziek-, zang- en jongelingsvereenigingen een barometer, van den ambachtsheer van Borsele een mahoniehouten sigarenkist en voorts van zeer vele oud-leerlingen en particulieren grootere en kleinere geschenken, be nevens tal van gelukwenscben per post. Het zal wel overbodig zijn te zeggen, dat de heer de Priester bij herhaling zgn dank uitsprak voor de tallooze bewijzen van vriendschap en waar deering op zijn feestdag ontvangen. Tot laat iu den nacht heerschte er op ons dorp eene recht vroolijke stemming. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Door het College van Regenten der Strafge vangenis te Goes is onder nadere goedkeuring van den Minister van Justitie aanbesteed: de levering van het benoodigde voor de gevangenen over 1895, behalve roggebrood, dit voor het le halfjaar. Onder voorbehoud is de levering gagund: J. Den Herder roggebrood f0,09, tarwebrood f 0,12J. Visser te Wilhelminadorp, aardappelen per 50 K.G. f2,48, groenten (bij loting) f 0,07J. Bannet rundvleesch f0,79; G. Temperman kalfsvleésch f0,98; Joban Schneider spek f 0,90Johs. Geensen rijst per 100 K.G. f 11,75, zout per 100 K.G. f3,25, wijnazijn per 40 Liter f2,25, waskaarsen 10,45, groene zeep f 0,20, cichorei f 0,20, bezems 16 maal 4 per dozijn f4,80; B. Janse peper per Hectgr. f0,20, witte zeep f 0,40, soda f 0,05, koffieboonen f 1,30, Ruhr- kolen per 100 K.G. f0,95, cokes per 100 K.G. f 1,40, brandhout 1/4 vaam f2,90, zand per H.L. f 0,90 C. Duvekot boenders per dozijn f 0,36A. J. Hen- drikse zoete-melk per Liter f0,0744/loo, roggestroo per 100 K.G. f25; firma wed. V. d. Reit New- Castele-kolen per 100 K.G. f 1,75, lange turf per 100 stuks f 1,25. De aannemers wonen op een na allen te Goes. De hoeveelheden niet genoemd, zijn per Kilogram. liapellc. Gistermiddag had alhier door de no tarissen Pilaar en mr. Liebert de verkooping plaats van de wisschen, wassende in onderscheiden bos- schende 9 geveilde perceelen brachten gezamenlijk op f 867. Eenzelfde verkooping had des avonds plaats ten overstaan van den Notaris A. Gallis Merens. Toen werden 20 perceelen verkocht, voor een gezamenlijk bedrag van f 2374. Naar de kwaliteit te oordeelen zijn zeer hooge prijzen besteed. Burgeriijks Stanif van Gses van 29 Oct. tot 2 Nov. 1894. Geboren: 31 Oct., Dina, d. v. Jacobus Bugse en Cornelia Wabcke; 1 Nov., Krijn Adriaan, z. v. Krijn Adriaan Van Langöraad en Anthonetta Goeinans; 2, een onechte zoon. Marktberichten. MIDDELBURG, 1 November 1894 Uit Walcheren was heden weder nog al een ruime aanvoer van meest alle granen en peulvruchten, uitgcnouieu ronde Bruine Boonen, die weder veel gevraagd, doch weinig getoond werden. Jarige Waleh. Tarwe f G. Nieuwe dito f 5,60 a 5,60. Jarige Rogge f4,75 Nieuwe dito f4. Wintergerst f4,20 ft f4,30. Zomerdito f3,50. Nieuwe Walch. Witte Boonen nogal veel aangeboden, maar meest van afwijkende kwaliteit. Voor da beste soort is 1'13 betaald, mindere dito f 12,50 a a f 12,75 Ronde Walch. Bruine Boonen met veel vraag en van f 14,50 a 14,75 betaald Nieuwe Walch. Paardenboonen f 5,25, dito Groene Kook Erwten f9,25 a 9.50. Kroon Erwten van f6,50 tot 6,75 gekocht. Tuinboonen niet ter markt. Wiuter- K ooi zaad nominaal f6 a 6,50. Boter f0 85 a 0,95 per K.G. Eieren f 6,20 per 100 «tuks. H - M -■ II ft #i J» to to "~i L Heden herdenken onze geliefde 1 ouders MARINUS HOOGESTEGER 1en MAATJE HAMELINK hunne 30-jarige Echtvereeniging. Hunne dankbare kinderen en behuwdkinderen. r Ierseke, 3 November 1894. 11 - J?** - w n *-• rèt

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2