81ste jaargang. 1894 N". 127. Zaterdag 27 October. Bij (li! noinmer behoor! een bijvoegsel. Wat leeren ons tie Belgische verkiezingen? •IpES De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; mot bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditjur to Rotterdam en ^eraer bjj alle Boekverkoopers en Brievengaa triers. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Ba directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. van advertvóór 38 uveïs ogf den dag der «StR'»ve. ■f&f.'JBczjexnuenKa ASatnxsMaaaK EBHB Het jongste nommer van het weekblad de Amster dammer bevat eene plaat, waarop Keizer Wilhelm van Duitsohland aan Koning Leopold van België de socialistische leden van den Rijksdag aanbiedt, ten einde aldus iu België eene proef te nemen met eene socialistische meerderheid in Kamer en Senaat, en eens te zien hoe dat gaan zou. Het is zeker slim van den Keizer, dat hij (altijd op die plaat) een ander zulk een proef wil doen nemen en er niet zijn eigen land voor beschikbaar stelt, maar vermoe delijk zou zijn cousin" Leopold weinig trek hebben het aanbod te aanvaarden. Toch valt uit de voorstelling van de Amsterdammer de goode leering te trekken, dat, wie zich aan een andor spiegelt, zich zacht spiegelt, en daarom ook is het wijs, dat men by ons te lande, waar de kies recht quaestie nog altijd de hoofdschotel vormt van het regeeringsprogramma, zijne conclusion trekt uit de resultaten, die de jongste verkiezingen in België volgens de daar ingevoerde kieswet hebben opge leverd. Men zij 8chter op zijne hoede, dat men niet de zeer verschillende omstandigheden uit het oog verlieze, dia zich bij eene verkiezing bij onze zuide lijke naburen en bij ons doen gelden, want dan komt men allicht tot zeer verkeerde gevolgtrekkingen. Zoo gaat het b. v. niet op te beweren, zooals wjj dezer dagen hoorden zeggen»Ziet ge nu wel, uit breiding van het kiesrecht waait alleen in 't zeiltje van de socialisten" en daaruit dan te komen tot de conclusie, dat zulk eene uitbreiding nist zou zijn in het belang van land en volk. Het is ons niet recht duidelijk, hoe velen zoo verrast zijn geworden door den uitslag der Belgische verkiezingen. Het mocht toch waarlijk wel verwacht worden, dat België met zijne groote mijndistricten, waarvan de meeste be kend, zoo niet berucht, zijn door hunne vele werk stakingen, dat België mat zijne talrijke industrie plaatsen, die eene aanzienlijke arbeidersbevolking huisvesten, na eene vör strekkende uitbreiding van het kiesrecht verscheidene socialistische leden in zyne volksvertegenwoordiging zou krijgen. Evenzoo kan het evenmin verbazing wekken, dat in een land, waar de geestelijkheid zulk een grooten invloed bezit op een groot deel der bevolking, ook de cle- ricale partij nog in stemmental hoeft: gewonnen. Dat de dorde partij, de liberale, derhalve het slachtoffer zou worden, was slechts een logisch gevolg, en dit te eerder, omdat bij een opgewonden en heethoofdig volk als do Balgen, vooral wanneer de onderste lagen der bevolking tot de stembus worden toege laten, zoo weinig plaats overblijft voor eene kalme en voorzichtige middenpartij. Dit alles lijkt ons zoo duidelijk, dat schier niet anders verwacht kon worden. Maar eene andere quaestie is of mea nu uit de resultaten der Belgische verkiezingen eene gelijken uitslag mag profefceeren voor ons land, wanneer daar ooit nog eene kiesrechtuitbreiding zoover de Grondwet toelaat" tot stand mocht komen Men ag daarmede zeer voorzichtig. Nog daargelaten, dat eene eerste verkiezing volgens een nieuw stelsel zelden een betrouwbare maatstaf is voor de ware gezindheid des volks men herinnere zich, dat ons tegenwoordig kiesstelsel de eerste maal eene anti liberale, de tweede maal eene liberale meerderheid gaf, welke bij de jongste verkiezing nog in stem- mental won houde men in het oog, dat wij in ons land schier nergens zulke centra van industrie hebben als België en dat dus, zoolang het land in districten blijft verdeeld, er weinig kans bestaat, dat de arbeiderspartij in meerdere districten haren candidaat zal zien zegevieren. Bovendien is de aard van ons volk vrij wat kalmer, bezadigder en meer overwegend, dan die der Belgen, waardoor al da delijk uitersten zullen worden vermeden. Wij kun nen ons althans niet voorstellen, dat, met uitzon dering van een paar groote steden en van een •nkel district in het Noorden, ergens de meerderheid der toekomstige kiezers zich zou vereenigen op mannen, aan wien geen zetel in de Kamer mag ten deel vallen. Want men ouderscheide te dien opzichte wel. Niet ieder die men liever niet in eonig regeerings- Iichaam zou zien plaats nemen, mag zulk een zetel onwaardig worden gekeurd. We verwachten weinig heil b. v. van een of meer socialisten in onze volks vertegenwoordiging, maar daarom kunnen toch aan de kalmsten dier partij niet het recht en de geschikt heid worden ontzegd om lid der Kamer te zijn. En wanneer zjj zich daar slechts mochten willen ont houden van datgene, wat hunner onwaardig is, nl. het bezigen van tartende woorden ten opzichte van andersdenkenden, of van personen en instellingen, die boven de partijen staan, in één woordwanneer zij zich daar kunnen bepalen tot het voeren van eene practische politiekdan zien wij niet in, waarom zij stiet even goed een sieraad der Kamer zouden kunnen worden als zoovele andersdenkenden. Het >roode spook", dat sommigen bij ons te lande reeds in het verschiet zieD, nu in België zoovele socialisten gekozen zijn, kan ons daarom nog weinig vrees aanjagen. We gelooven, dat zelfs bij een zeer uitgebreid kiesrecht hier slechts zeer enkele socialisten zouden worden gekozen, die wellicht, wanneer ze hunne positie goed begrepen, even goed tot heil van land en volk in de Kamer zouden kunnen werk zaam zijn als tal van anderen. Eene andere, minder gemakkelijk te behandelen quaestie is de houding, dia do liberalen in België hebben aangenomen bij do herstemmingen, waar ze op tal van plaatsen zijn overgegaan op de socialistische candidaten als die in herstemming kwamen met elericalen. Oppervlakkig beschouwd kunnen we niet zeggen, dat wa deze tactiek zeer toejuichen, en het komt ons voor, dat onthouding in deze de weg was, dien de liberalen hadden te bewandelen. Evenwel, ook hierbij dient men rekening te houden met bij zondere toestanden. In de eerste plaats gold het /rerstommingen, waarbij men derhalve beperkt was in zijne keuze, en in de tweede plaats hing met die keuze het behoud van enkele zetels voor de liberale party ten nauwste samen. Zoo kon h"t steunen van een tegenstander op de eene plaats, eene overwinning der eigene partij geven op eene andere. Maar toch mag niet ontkend worden, dat bij vele liberalen in België blijkbaar de hoofdzaak is geweest het bestaande (de meerderheid der elericalen) te ver nietigen, en iets af te breken zonder dat men zeker weet wat komen zal, lijkt ons altijd, eene slechte, weinig vruchtdragende, in vele gevallen zelfs gevaar lijke tactiek. Daarom hebben we die ook altijd ver oordeeld bij onze politieke tegenstanders, wanneer ze bij eerste stemming al vaak zich coaliseerden met andere minderheden, van wien ze hemelsbreed af stonden. Hoe weinig vruchtbaar de arbeid van zulk eene coalitie is, heeft trouwens bij ons te lande de regeerperiode van het kabinet-Mac-kay bewezen, dat slechts gesteund word tot de onderwijsquaestie van de baan was. Veteranen als Frère-Orban en Bara in België, die pal bloven staan voor de beginselen hunner partij en van geen transigeeren wilden weten, dwingen daarom grooten eerbied af. Wanneer we derhalve op de vraag hierboven ge steld een antwoord moeten geven, dan luidt dit aldus De verkiezingen in België geven, uithoofde van hot groote verschil in den aard der bevolking, weinig maatstaf ter voorspelling van de r-sultaten eöner eventueele sterke kiesrechtuitbreiding ten onzent, maar ze leeren ons, dat do liberale partij, al wordt ze wellicht tijdelijk met ondergang bedreigd, zich niet onnadenkend mag werpen in de armen eener andere politieke partij, die slechts wacht op eene geschikte gelegenheid om haar dood te drukken. Lettende op de teekenen des tijds, en trachtende daarmede hare beginselen in overeenstemming te brengen, past het haar voor die beginselen te blijven pal staan en liever tijdelijk tot machteloosheid to wordeu gedoemd dan zich te laten mc-êsleepen door een stroom, die haar voert waar ze niet wil zijn. GOES, 26 October 1894. Bjj Kon. besl. zijn benoemd tot voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers van de militieraden, voor de lichting der nationale militie van 1895 in de provincie Zeeland: tot voor zitter, J. H. Snijders, lid der Prov. Staten; tot zijn plaatsv. mr. C. Lucasse, lid der Prov. Statentot lid dr. A. Van der Swalme, lid van den gemeente raad van Middelburg; tot zijn plaatsv. mr. A. P. Snouck Hurgronje, lid van den gemeenteraad van Middelburg. Wtssenkerke. Jl. Woensdag werd, tijdens zijn bezoek aan deze gemeente, den Commissaris der Koningin in Zeeland, door het muziek gezelschap Apollo" voor het gemeentehuis eene serenade gebracht. Als blijk van waardeering daarvan beloofde Z. E. het gezelschap eene herinne ringsmedaille aan dezen dag te zullen schenken. Molijnsplnat. Bij zijn bezoek aan Noord-Be veland bezocht de Commissaris der Ko ningin deze gemeente Donderdag 11. Na audiëntie gegeven te hebben, deed Z.Ex. eene wandeling door het dorp, vergezeld door den Burgemeester ea be zocht bij die gelegenheid de school en de beide kerken. In den namiddag begaf hij zich naar Kats en van daar naar Kortgene. JHIIewoudsdijk. In de Woensdag jl. alhier ge houden ge meonto raadsvergadering werd de heer A. J. Vroegop herbenoemd tot lid van het burgerlijk armbestuur. Verder is de jaarwedde van hofplaats vervangend hoofd der school, den heer P. Stouten, vastgesteld op 800 gulden. Het bestuur van de afdeeling Heinkenszand der Zeeuwsche Maatschappij van landbouw verga derde Dinsdag met de leden aan wie was opgedragen inet de door het hoofdbestuur dier Mij. verstrekte lijsten voor de oprichting der coöperatieve suikerfabriek in hunne omgeving werkzaam te zijn. Aanvankelijk bleken aangemeld van Goes 23, Wol- fertsdijk 14, 's Heer Arendskerke 10, 's Heerenhoek 8, Hoodekenskerke 3, 's Gravenpolder 2 en van Kapelle als gevolg der aldaar gehouden dorpsver- gadering 231/2» samen 831/2 hectaren. Het succes der vergadering te Kapelle leidde tot het besluit dat deze wijze van werken als de beste moost worden beschouwd, wanneer de zaak op duide lijke, eenvoudige wijze door een spreker toegelicht en geopperde bezwaren uit den weg geruimd kunnen worden. Op de hem gedane vraag gaf de voorzitter, de heer E. van den Bosch, to kennen zich gaarne als zoodanig beschikbaar te stellen doch de begeleiding van een of meer bestuursleden daarbij zeer op prijs te zullen stellen. Besloten werd die besprekingen in te leiden te 's Heerenhoek, Driewegen, Kwadendamme, 's Graven polder, Klootinge, Kattendijke, Wemeldinge, 'sHeer Arendskerke, Heinkenszand en Wolfertsdijk, dag, uur en plaats nader te bepalen, terwijl de vóór die data beschikbare tijd zal gebruikt worden om de land bouwers zooveel mogelijk persoonlijk tot de bijwoning dier vergaderingen uit te noodigen. (N. R. Gt.) De centrale Roomsch-katholieke kiesvereeni- ging Eendracht" te Helder beeft den heer J. J. Kraakman, kapt.-luit. ter zee-titulair te 's-Hage, candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. De Antirev. kiesvereeniging to Holder heeft tot candidaat gekozen den hoer J. Korver, lid van den gemeenteraad aldaar. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint onder dagtoekening van gisteren Morgen zal de Radja van Goa een nieuw contract teekenen, hoofdzakelijk behelzende, dat hij h9t Ne- derlandsche oppergezag accepteert. Do uitbarsting van den Galoonggoeng heeft geen onheilen veroorzaakt. Naar Bet (Amsterdamsche) Dagblad verneemt, is het wetsontwerp, houdende een credietaan- vraag voor nieuwe geweren, door de commissie van rapporteurs gerenvoyeerd aan den Minister van Oorlog, aangezien naar hare berekening de kosten komen op 15 millioen in plaats van 91/2 millioen, zooals door den Minister wordt begroot. Over de beweerde zending van den heer Van Dedem naar Siam, ter bescherming van Nederlandsche onderdanen van Chineeschen landaard, verneemt Het Vaderland uit betrouwbare bron hot volgende Er moet een geschil gerezen zijn tusschen onzen consul-generaal, don heer Keun, en het Siameesche Hof, dat een onderzoek dooreen onpartijdig persoon wenschelijk maakt. Toen de gouverneur-generaal, mot het verlangen der regeering in kennis gesteld, verklaard had niemand voor deze taak beschikbaar te hebben, beeft de heer Van Dedem zich op ver zoek der regeeriog bereid verklaard zulk een zending aan zijn voorgenomen reis te verbinden. Daar de heer Van Dedem voornemens was van Bombay naar Java te vertrekken en dus een belangrijken omweg moet maken, was het alleszins billijk, dat de schat kist de kosten dezer zending droeg. Intussehen heeft de heer Van Dedem niets anders bedongen dan ver goeding der reiskosten van Bombay naar Siam. Omtrent den bouw van het nieuwe postkantoor te Amsterdam wordt gemeld, dat de oppervlakte voor den bouw aan de Voorburgwal te klein is gebleken en pogingen zijn gedaan om de Bodega" en »Port van Cleve" te koopen, doch dit plan moest men laten varen, omdat daarvoor een kolossale som gelds werd gevraagd. Men zon dus op andere plannen en liet het oog vallen op het gedempte Damrak. Het Rijk stelde aan de gemeente Amsterdam voor, van haar te koopon een terrein, ter grootte van 1200 M% gelegen op I het Damrak tusschen de Oudebrugsteeg en het tegen- woordige hulp-postkantoor. Kon men dien grond I krijgen dan zou men er een gebouw kunnen plaat sen, beantwoordend aan de eischen des tijds en zoo danig ingericht tevens, dat het voor de allengs toe- netnende bevolking der hoofdstaf eone vermeer dering die ongeveer 10,000 zielen 's jaars bedraagt in de eerste 50 jaren voldoende zou wezen. Het zou verder zoo gebouwd worden, dat bet aan alle vier zijden voldoende licht erlangt en de postrijtuigen het gebouw zouden kunnen inrijden. Aan de zijde van het Damrak zou men krijgen een straat ter breedte van 30, aan de zijde tusschen het gebouw en Damrak stille zijde een straat van 20 M. breedte. Het Gemeentebestuur, of beter de afdeeling Pu blieke Werken, heeft, volgens het A. H., echter op dit voorstel met een kort non possumus geantwoord. In den Raad, althans in de openbare Raadszittingen, is er geen woord over gerept en ook in de vergade ringen van de Kamer van Koophandel is er niet over gesproken. Kerkelijks Zake» es öntierwii?. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. gem. te Vlieland door ds. S. G. Geertsema Becke- ringh te Schoondijke. - De heer A. L. Van Melle, oud-leerling der Rijks-normaallessen alhier, die de vorige week slaagde voor de onderwijzersakte, is benoemd tot onderwijzer aan de chr. school der hervormde gemeente te Dom burg. Te Utrecht is geslaagd bij bet prop. ex. theo logie de heer L. A. Van Melle. Rechtszaken. Arrondisseinents-Rechtbank te Middelburg. Zitting 26 October 1894. Heden zijn veroordeeld: J. H., 11 j., te Kolijns- plaat, wegens strooporij tot 7 dagen gevangenisstraf; C. O., 11 j., J. W., 12 j., C. F., 12 jallen te Ierseke, wegens strooperg ieder tot f 3 of 3 dagen G. G. Az., 28 j., te Ierseke, wegens diefstal tot 7 dagen gevangenisstraf; J. D., 33 j., te Goes, we gens overtreding van het reglement op de spoor wegen tot f 10 en f 3 of 10 en 3 dagenJ. B., 33 j., te Baarland, wegens beleediging en mishande ling van een ambtenaar tot 1 maand gevangenisstraf. De arrondissements-rechtbank te Middelburg heeft heden J. E. W., 40 j. te Vlake, thans gedeti neerd te Middelburg, boklaagd van meineed vrij gesproken, met bevel, dat hij onmiddellijk in vrijheid zal worden gesteld, terwijl do rechtbank omtrent het hem bij dagvaarding ten laste gelegde doen eener valsche aangifte een nader onderzoek heeft bevolen, te dien einde de stukken in handen van den rechter-commissaiis, belast mot de instructie van stratzaken, heeft gesteld, en de verdere behan deling geschorst tot na afloop van dat onderzoek. Eveneens is vrijgesproken P. L 34 j., huisvr. van bovengenoemden J. E. W., te Vlake, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van meineedmet bevel, dat zij onmiddellijk in vrijheid zal worden gesteld. (Zie verder het bijvoegsel Gemengde Berichten. Door den plaats ver vangend-district veearts te Scherpenisse is te St. Filipsland en te St. Annalani het eerste geval van mond- en klauwzeer gecon stateerd. Te Scbijodel hebben eenige onverlaten, op het oogenblik dat de sneltrein van 9.30 daar zou voor bijkomen, een boomstaai van 75 centimeter in om trek in schuine richting over de rails gelegd en dezen met een ijzerdraad aan de dwarsliggors vast gebonden. Gelukkig heeft de trein met zijn baanveger den stam op zijde gesmeten, met verlies evenwel van een zijner scheppers en het verwringen van den anderen. De politie heeft een ijverig onderzoek ingesteld en hoopt de bedrijvers van deze lage daad spoedig op te sporen. De jager Frans Baens te Rozendaal heeft on der de gemeente Wouw een varkensdas geschoten, een der grootste en zeldzaamste soorten. Bij het eerste schot ia den rug beet hot dier zich uit nijd in het lijf, dat er de haren uitvlogen. De jachthond durfde hem niet aan. Een tweede en derde schot velden hem neer. Het beest is bestemd voor het museum van de Antwerpsche diergaarde. Bij de verpachting te Rheden word dezor dagen van een stukje land 110 procent onkosten betaald. De pacht was f 1 en beliepen do onkosten f 1 voor percaelgold on nog éóa dubbeltje voor don notaris-

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1