pl.m. f750 komen zal. Met hot oog op het kassaldo, zal yan nieuw toetredende leden eene extra-bij drage van 50 cent per Hectare gevraagd worden. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden de heeren C. der Weduwen, M. de Kater en P. Tan den Dries, werden allen herkozen evenzoo [do tien schatters de heeren P. C. van Nieuwenhuijzen, C. Koert, J. A. Stols, F. de Back, C. J. Labrijn, M. Kostense, H. C. Poleij, P. v. d. Dries, A. Brug- geman en M. de Kater. Op de gedane aanvrage om voor de vereeniging rechtspersoonlijkheid te verkrijgen is bij het bestuur bericht ingekomen, dat de Minister van Justitie, de art. 113 der wet van 22 April 1855 (Staatsblad no. 32) niet van toepassing acht op deze vereeniging en deze dus niet als rechtspersoon kan worden erkend. Thans zal getracht worden een anderen weg te vinden om een rechtskrachtigen band tusschen de leden onderling te verkrijgen, wat bij verschil van meening, in voorkomende gevallen wensche- lijk kan zijn. De bepaling van de uitkeeringbij totale verhageling in 1895 werd op hoogstens het zelfde bedrag vastgesteld als het vorige jaar. Door sommigen werd in overweging gegeven om zich bij de Dordtsche hagelverzekering Mij., directeur dhr. v. d. Eist, aan te sluiten. Daartegen werden echter bedenkingen geopperd, en men meende, dat de Zuid- Bevelandsehe Mij. wel op eigen beenen kan staan. Er is nu reeds een kassaldo bijeen, dat in gunstige omstandigheden aardig kan stijgen. En mocht het noodig worden uitkeering te doen, dan zou men nu reeds met inbegrip van f 2,50 per hectare op laag, over een som van f 5000 kunnen beschik ken. Als men nu in aanmerking neemt dat Oost- burg" belangrijke schade leed en h6t bedrag der uitkeering f 3100 bedroeg, dan komt men tot de conclusie dat de Zuid-Be velandsche hagelverzekering gerust de toekomst zelfstandig kon tegemoet treden. Op d3 volgende vergadering zal aan de orde worden gt-steld, de herziening der salarissen en presentie gelden van het bestuur. Gemengds Berichten. Sorsele. Da ondernemer der uitgebreide kippcn- houdery alhier, waarover wij vroeger schreven, is tot dusver niet gelukkig in zijn bedrijf. Nu en dan sterft nog al eens een eieriegster zonder winst ts hebben afgeworpen. Da kunstmatig uitgebroede diertjes schijnen nitfc bestand tegen het vochtige koude weder. Wolfcrtsdijk. Door het schrikken van oen overslaand zeil van eene veerboot, geraakte op hot veer een paard op hol, dat voor een suikerbieienkar stond. Het woeste dier werd oven voorbij de weeg- brug gegrepen, doch ondertusschen was het voertuig geheel stuk geslagen. Verwonderlijk is het, dat bet ongeval geen erger gevolgen beeft gehad, daar do kade met de suikerbietendinkte vol wagens en volk was. De »ingooiers", die op de kar aan het werk waren en de Toerman, die op een der wielen stond, wisten zich in tijds uit het gevaar te redden. Omtrent de redding van de opvarenden van het ijzeren aakschip Maria", in den nacht van Zoudag op Maandag op da Ooster-Schelds gszoaken, kunnen nog de volgende bijzonderheden worden meegedeeld. Op het oogaablik van het ongeval waren de twee oudste zoons van de we luwe op hut dek, de vrouw zelve had zo38ven hot bed verlaten en be vond zich in de roef en de jongste zoon, een knaap van 13 jsar, lag in de kajuit to slapen. Do zoon aan het roer haalde dan slapenden jongen uit de kooi en plaatste hem op eon drijvend luik, waarop hij naar eene zandplaat dreef. De moeder werd evenzeer in bewusteloozon toestand uit de roef ge haald en in de inmiddels gereed gokomen boot neer gelegd. Nu werd met den meastsn spoed wegge- roeid, waut aanstonds zou bet schip zinken en de zuiging van het water zou hen mede naar beneden voeren. De jongen werd van de zandplaat gered en eenigen tiji later zijn allen door oen passoerend vaartuig opgenomen door zorgvuldige b-ffiaudeling heeft de vrouw het bewustzijn teruggekregen en allen waren gered. De wensch van den 15-jarigen knaap te Schoon hoven, die zoo graag soldaat wil worden en in een met potlood geschreven brief aan Zijne lieve Ko ningin" plaatsing verzocht bij de instructie-com pagnie, zal eerstdaags in vervulling treden. Een be zwaar was nog, dat de jongen, die noch ouders noch andere bloedverwanten heeft, niet in het bezit kon worden gesteld van de stukkon, vereischt voor de indiensttreding van een minderjarige. Thans is dit bezwaar ook opgelost, daar twee ingezetenen van Schoonhoven voor den knaap als voogd en toeziende voogd zijn opgetreden. (U. DJ Te Utrecht heeft het personeel dor drukkerij van de firma Van Oitmar (gebr. Van de Weijer), waar de Utrechtsche CourantWieier nieuw 3 en nog verschillende andere periodieke uitgaven het licht zien, het werk gestaakt, wijl de patroons da voor gestelde loonsverhooging hebben geweigerd. Bij duizenden is een circulaire verspreid onder de vakgenooteu, waarin o. a. wordt gezegd: Wij reke nen op uwe solidariteit, alsmele op uwen financiëe- len steun om aldus van de overwinning verzekerd te zijn. In het geheel hebben 80 man gestaaktomstreeks 10 zijn aan het werk gebleven. Een voldoende poli tiemacht bewaakt het terrein, terwijl ook de sta kers posten hebben uitgezet, om aan vreemde typo grafen zooveel mogelijk den toegang tot de drukkerij te beletten. De werklieden, die staken, worden go- acht te zijn ontslagen. Te Groningen wordt de laatste hand gelegd aan een logement en koffiehuis voor gehe- 1-ont- houders, de grootste inrichting van dien aard in Nederland. Het gebouw bestaat uit drie verdiepingen. In liet benedengedeelte vindt men een ruime koffie- zaal, een groot lokaal voor bet houden van ver gaderingen, een vertrek voor kleine bijeenkomsten, een conciërgewoning en een bsdiendenkamer. Do tweede verdieping bevat een zeer groote zaal voor vergaderingen, alsmede de bestuurskamer en eon badkamer voor reizigers. Op de derde verdieping zijn 5 netto en ruime logeerkamers, die gemakkelijk tot 10 kunnen worden vermeerderd. Voor licht en lucht is gezorgd op eene wijze, die moeielijk ver beterd kan worden. De afdeeling Groningen beeft hierdoor van het bouwterrein, baar voor dit doel door mej. Do Kanitz geschonken, oen uitstekend ge bruik gemaakt. Door dit onthoudersgabouw hoopt de vereeniging te protesteeren tegen den alcohol; het geeft aan vreemdelingm ruimschoots gelegenheid om buiten hotels met vergunning" te logeeren. (P. G. CJ Op een onzer H. B. S. met 5jarigen cursus is volgens de Telegraaf het eerste nummer verschenen van een weekblad dat geredigeerd wordt door de leerlingen en waarvan do abonnementsprijs per jaar 25 cents bedraagt. Het blad is gehectografeerd en beslaat vier zijdjes cahier-papier. De titel is De Zondebok) terwijl d© inhoud bestaat in een den lezer heil. Van de redactie, een hoofd artikel door Isaeo, advertentiën en uit de moppentrommel. Het hoofdartikel is geplaatst ondsr de ingezonden stukken, waarvoor de redactie, blijkens bericht, geen verantwoordelijkheid op zich neemt. Om een staaltje to geven van het gehalte vhn het blaadje, doen wij bier het hoofdartikel, dat het opschrift draagtRechtzaken—John Builletterlijk volgen (ook wat spelling en punctuatie betreft). Weer heeft John Buil eene onaangename ont moeting gehad mot onze nauwgezette recherche, 's Ochtends ten 111/2 ure liep onze John hooi kalm, te vreden en welgedaan in onze drukke trammestraat. Geheel verdiepd over dat deel der sociale quaestie, waarin de nuttigheid van den broodbakker en de hond onder de broodkar even groot wordt geschat, merkte J. B. den stem niet, die een dreigend »zik- kerd" liet hooren. Een krachtigen handdruk op 's mans schouder deed evenwel deze quaestie vernietigen (of zooals de scheikunde dat leert, van agre gaattoestand veranderen) en een »staweerhield hem Een dreigenden ja venijnigen stand nam John in: »Welk eene impertinentieDoch allengs verdween d®ze barschheid en bet gewone trekje sierde wederom zijn mannelijk gelaat. Eigenlijk welk een zalig denkbeeld was bet niet te weten, dat er een tweede wezen kon bestaan dat hem, Buil, slachtte. En zoodoende lachtte John ook. »Neen, mannetje", zoo sprak hij, »neen je bent niet tbuis!" Doch het spöl ging voort »Zeg mij op staanden voet", zoo ging de dienaar van St. Hermandad voort De twee volgende bladzijden zijn, jammer genoeg, onleesbaar, zoodat de belangstellende lezer ongelukkig de rest van d< geschiedenis niet kan vernemen. Verder kan men nog vinden in ds advertentiën, dat de boer X. op dezen rijwiel" don eersten prijs v/on en onder e3ne andere rubriek, dat een neger »de kleur beeft" van sterke koffie, room en olijf. De loonbeweging onder do lotterzetteis te Amsterdam begint al moer tot resultaat to krijgen, dat op de zetterijen dc patroons met de gezellen afzonderlijk onderbandelen en overeenkomsten treffen. De firma Gebr. Binger beeft intusschen baar derde zetmachine aan het werk gesteld, en maakt zich op deze wijze onafhankelijk van de zetters. Hot looncomilé heeft nu aan de patroons een schrijven gericht, om langs dan wag van onder handeling te komen tot een minimumloon voor alle zetterijen hier ter stede. Of de patroons op dit verzoek tot onderhandelen thans nog zullen ingaan, is nog niet beslist. Men meldt uit Dordrecht: Do dorpsstraat in eone der Hoekscha Waardsche gemeenten leverde in da afgeloopen week een vreemd soortig en tegelijk vermakelijk schouwspel op. Wat toch was het. geval? Onder een troep kooien, grazende in eene weide buiten het dorp, brak mond- en klauw zeer uit. Daar ia do gemeente nog geen gevallen waren voorgekomen, vond de districts-voearts het ge raden het vee op te stallen om verdere besmetting te voorkomen. Daar deed zich echter een groote moeie- lijkheid op! Waarmee moesten de boesten worden vervoerd Er was op het gansche dorp geen geschikt voertuig to verkrijgen, en dit toch was noodig om do dorpsstraat niet te besmetten. Een der autoriteiten kreeg echter een lumineus idee: de koppen der koeien moesten gesluierd en de pooten van sokken voorzien worden. Fluks waren eenigo oude zakken tot dit doel gereed gemaakt en in optocht ging de troop, bestaande uit ruim 20 stuks voe, door bet dorp. Men meende eon reclame-optocht te zien voor de winter-nou7eautés van een koeien-kleedingmagazijn Zoo heeft voor do landelijke bevolking de mond en klauwzeer-epidemie toch ook nog hare vermake lijke zijde. In do votige week lieten zich in eene polder onder Vinkevocn drie hazen met de hand vangen. Deze anders zoo vlugge en schuwe langooren konden zich thans niet uit de voeten maken, omdat ze lijdende waren aan mond- en klauwzeer. Vermelding verdient dat het varken van den heer B., die te Deutinchem vermoord werd gevon den, dat by na 3 weken zonder eten was geweest, op bet oogenblik der ontdekking nog leefde. Men is er in geslaagd het in 't leven te houden. De Middelburgsche Ct. meldt uit Philippine: Zekere Leo van Vlaenderen, een ongehuwd arbeider, heeft Maandagochtend om half negen een gehuwd.* vrouw te Bouchaute (haven) 6n daarna zichzelf dood geschoten. Omtrent dit ongeval meldt men aan de Tem. Ct. Maandag is op de Bouchautscho haven een drama afgespeeld, dat aller gemoederen in onze kleine ge meente ia beroering heeft gebracht. Volgens algemeen gevoelen moot de knecht Leo van Vlaanderen, sedert April in dienst bij S. Gilson, visscher aldaar, ongeoorloofde betrekkingen hebben aangeknoopt met dieus vrouw. Wat echter de liefde op eens deed verkoelen, zal wel altijd esu raadsel blijven. Althans hij besloot de vrouw om bet leven te brengen. Voor acht dagen stal hij het geweer van zekeren Ploegaort uit het vaartuig en voorzag zich van een vijftal patronen. Maandagmorgen ver borg bij zich in het schuurtje achter eenige bossen stroo en toen de vrouw om half negen kwam om het varken eten te geven, loste hij een schot hagel op haar, zoodat zij zielloos neerstortte.^ Oogen- blikkelijk richtte hij nu het geweer op zich zelf, trok den haan mot den voet af, waardoor ook bij dood naast de vrouw neerviel. De brigade marechaussees, die juist in dien om trek op dienst was, ging terstond in do richting, waar zij die twee opeen volgende schoten had ge hoord en bereikte geen vijf minuten later de plaats des onheils. Op last van den officier van justitie, die per draad daarvan onmiddellijk bericht had ont vangen, is bet lijk van den moordenaar, nog dien zelfden avond naar het lijkenhuis^ op de algomeene begraafplaats vervoerd. Te Breda is op aanwijzing van eene vrouw, de politie eene gansche dievenbende op bet spoor gekomen, benepens da helers. Nadat een bakker en diens vrouw gearresteerd waren, op vermoeden van heliog, zijn nog vier personen als zoodanig voor den rechter moeten verschijnen. De methode van dr. Roux te Parijs tegen kroep on diphtberitis, bestaande in oen inspuiting met »serum" is volgens de Echo, Vrijdag to Amster dam toegepast door de heeren dr. Schippers en Blooker Jr., op een kindje, dat in hevige mate aan diphtaritis lijdende en genoegzaam opgegeven was. Het resultaat der inspuiting was verrassend. Do kleine, die Vrijdagavond van benauwdheid scheen te stikken, zat Zaterdagmorgen bij de komst der doctoren in het bedje te spelen. Rooken voor kinderen is schadelijk; wie zal het betwisten. Maar als dat rooken ook nog die treurige gevolgen heeft, welke dezer dagen de heer G. Niemeijer te Veele, gemeende Vlachtwedde, onder vond, dan is het zeker moer dan tijd, dat ouders daaraan paal en perk stellen. Twee kinderen, 5 en 4 jaren oud, uit de buurt, speelden op het erf van genoemden heer, toen mon een oogenblik daarna twee hoopen stroo in brand zag staan. Niets daarvan kon behouden wordengelukkig bleef de boerderij bewaard. Het knaapje, verschrikt do ar 't geen het zag, bekende, dat 't zeker gekomen was van de lucifers, waarmee hij zijn pijp tusschen de boopen stroo had aangestoken on waarmee hij toen nog een poosje gespeeld had Een uitdrager te Haarlem, die moei malen door de straatjeugd wordt bemoeilijkt, werd Maandag middag zoodanig met steenen gegooid, dat een daar van hem aan het hoofd trof. Hij loste daarop drie revolverschoten op de jongens en raakte er een in het dijbeen. De jongen is naar het St. Elisabeth's- gasthuis vervoerd. Te Deventer is een bedelaar overleden, die er zijn werk van maakte om hemden te bedelen. Toen hij stierf, vond men er meer dan 100. Te Terneuzen is door de Deensche stoomboot Alice aangebracht de geheele bemanning van den Hol landse hen schoener Wilhelmina Bij den storm van Zondag verloor die schoener masten en tuig en ge raakte hij vol water. Op de rivier de Schelde, ter hoogte van het fort de Parel, heeft eene aanvaring plaats gohad tusschen het binnenkomende stoomschip Skorpsno van Ibrail naar Antwerpen en het uitgaande stoom schip Georgian Prince. Beide bekwamen belangrijke schade, terwijl laatstgemeld© verplicht was naar Ant werpen terug te keeren. Het volgend geval van oplichterij, dat voor korten tijd heeft plaats gehad, dedt de Winterswijk- sche Grt. tor waarschuwing voor belanghebbenden modo. Bij den winkelier V. vervoegde zich ean net gekleed heer, zich voorstollende als de zoon van den heer Y., chef der gelijknamige firma te Rotterdam, met welke V., sinds meordero jaren zaken doet. De vreemde heer scheen van deze handelsrelatie zóo wel op de hoogte, dat hij tot argwaan volstrekt geen reden gaf. Zoo kwam ook een zeker bedrag ter sprake, ruim f32, die V, aan de firma Y. schuldig waser bestond tusschen beiden e m klein verschil van meening ten opzichte van den termijn van be taling. O ai dit verschil op t9 lossen, verklaarde de vreemde heer zich bereid het bedrag in ontvangst te nemen tegen behoorlijke quitantie; V. kon dan 11/2 pet. voor contante betaling korten. Y. ging op dien voorslag in, maar was niet weinig verdrietig, toen hem uit een latere mededeeling van do Rot- terdamsche firma bleek, dat er geea zoon van den hoofdfirmant, als door Y. omschreven was, bestond en deze door een brutalen oplichter was beetgeno men. De briefschrijver voegde er bij, dat zwende- larijen van dezen aard tegenwoordig veelvuldig ge pleegd worden. Wanneer je nou eenmaal voor Lombok getee- kend hebt en je bont wear 'n paar centen rijk zei een in Amsterdam wandelend koloniaal dan geef ik graag wat aan eoa ander, 'k Heb kind noch kraai in de wereld en waarom zou ik alles zelf opmaken? Dat dit niet oen bloot gezegde was, maar in werke lijkheid zijn overtuiging uitdrukte, bleok eenige oogenblikken later op de Prins-Hendrikkade. Een orgelvrou v draaide het bekende liedje vanhij is gaan varen, zoo ver van hier, al met een meisje van veol pleizieren toen zij den koloniaal zag aan komen begon zij het wijsje luide te zingen, op hem doelende. De koloniaal was in een vroolijke stemming en merkte op, dat ze toch allen niet zoo dedenhij ging bijv. naar Lombokdat was heel wat anders, en bij zou eens toonen, wat onze Holland- sche jongens tegen dis zwartjes vermochten. Hij gaf de vrouw 3 gouden tientjes in plaats van 3 vier- duitstukken. Toen de eerlijke vrouw er hem opmerkzaam op maakte, kreeg zij de karakteristieke woorden ten antwoord»Zoo er aan, zoo er van l" en lachend liep ons kolomaaltje verder. Paul Jones, een Amerikaansch journalist, ging de weddingschap aan, dat hij, net zooals hij uit het bad kwam, uit eigen middelen »zich een weg zou banen," door de wereld zou trekken en dr.n na een jaar 5000 dollars zou hebben vergaard. Het eerste geld, dat hij noodig had om zich kleeren aan te schaffen, kreeg hij door voor de badgasten laarzen te poetsen. Als tolk kreeg hij vrijen overtocht naar Londen, werd daar krantenventer, schreef vervolgens artikels voor kranten, werd gehuurd voor hot hou den van voordrachten en is thans na afloop van het jaar naar Boston teruggekeerd om het bedrag der weddingschap, 10,000 dollars, dat bij een no taris was gedeponeerd, in ontvangst te nemen. Burggraaf Drumlanrig, kamerheer van Konin gin Victoria en particulier secretaris van Rosebery, heeft door een ongeluk het leven verloren. Op de jacht zijnde te Bridgewater, ging door een onge lukkig toeval zjjn geweer af en werd hij door de lading doodelijk getroffen. Zijn medgezellen die hem misten en gingen zoeken, vonden hem reeds over leden. Drumlanrig was slechts 27 jaren oud. De burggraaf is het vijfde of zesde mannelijk lid zijner familie die door een ongeluk het leven verliest. Bij den groothandelaar in wijnen Moreau te Parijs kwam onlangB een officier met het rozet van het Legioen van Eer in het knoopsgat, zich voor stellende all kapitein Duhamel en verklarende, dat hij de chef van de afdeeling wijn in het casino van zjjn regiment was en wel eens eenige soorten rooden wijn wilde proeven. Da heer Moreau was hoogst beleefd en bediende zoo goed mogelijk den veteraan, die over Algiërs en Tonkin sprak, als een Parijzenaar over den Boule vard des Italiens. Hij proeft en proeft, is zeer kieskeurig, en bestelt eindelijk vier vaten Bordeaux, een vaatje cognac, een vaatje rum en vier manden champagne. Mor gennamiddag te 2 uren aan de Lobau-kazerne Maar wacht eensde quitantie er bij 1" Met een diepe buiging geleidde de verheugde Moreau den kapitein tot aan da deur. Den volgenden namiddag, 2 uren, kwam de wagen voor de Lobau-kazerne. Een schildwacht loopt op en neer, op het groote kazerneplein staat de kapi tein, thans in burgerkleding, doch met het roode roz6t in het knoopsgat. »Best jongen, gij zijt op tijd!" zeide hij den koetsier. Waar is de rekening? Zoo, goed, maar slechts een enkele? De reke ningen moeten in dubbel zijn! Die ezels op uw kantoor! Nu, ga dadelijk terug en haal de tweede, de schildwacht en ik zullen zoolang uwen wagen bewaken!" »Zeer wel, kapitein!" zeide de koet sier, en liep snel terug. Toen de man 'terugkwam waren wijn, kapitein, paard en wagen verdwenenzij zijn op het oogen blik nog niet teruggevonden. De schildwacht werd in verhoor genomen, doch deze wist van dö toedracht der zaak niets. De stad Parijs is met een aantal openbare pleinen teruggekomen van de electrische verlichting en tot het Auerschs gasgloeilicht overgegaan, in navolging van een groot aantal hotels, magazijnen en particuliere woningen. Het publiek is zeer in genomen met de verandering en het gemeentebe stuur niet minder, wegens do groote besparing. Bij de verlichting toch van de Place de la Concorde alleen bedraagt de besparing 9625 liter gas per uur. Te Athene is weer een vrij hevige schok ge voeld. De inwoners dachten terstond aan eene aard beving, maar weldra bleok het, dat de schok was teweeg gebracht door het ontploffen van een kruit- molen in den Piraeus. De kruitfabriek werd geheel vernield en bovendien verloren zeven werklieden het leven, tor wijl drie ernstig werden gewond. Te Summit, in Illinois, heelt een ontploffing plaats gehad van dinamiet, dat gebruikt werd bij het graven van een kanaal. De lading van een mijn ontplofte te vroeg en drie mannen werden letterlijk tot splinters geslagen. Drie anderen werden zoo gruwelijk gewond, dat hun dood zeker is. Ten gevolge van de hevige regens der laatste dagen is de Sambre plotseling zoo sterk gewassen, dat daardoor in de nabijheid van Charleroi groote schade is aangericht. Eenige vaartuigen, die aan den wal lagen vastgemeerd, botsten tegen elkaar, zoodat zij zonken. Gelukkig kouden allo opvarenden, hoowel zij al hun bezittingen verloren, zich nog redden. Uit Londen is dezer dagen naar Petersburg verzonden een voor den Czaar bestemd en door John Carter aldaar geleverd rustbed. Het is geheel met zijden brocaat bekleed en moot een meesterstuk zijn van mechaniek, waardoor den zieke elke houding, die hem aangenaam kan zijn, mogelijk is. Het eerste dezer rustbedden werd eenigo jaren geleden voor Keizer Friedrich gemaakt. Te Houston in Texas is het St.-Jozefshospi- taal door brand vernield. Bij deze ramp zijn tien zieken en vier liefdezusters omgekomen, terwijl nog vele andere personen zware brandwonden hebben bekomen. De kerk van het Heilige Hart te Parijs (Mont- martre) nadert haar voltooiing; talrijke werklieden zijn bezig aan den grooten koepel, welke nu tot aan de kroonlijst opgebouwd isbet volgend jaar zullen de koepels geheel gereed zijn. De voltooiing van den grooten klokketoren zal langer tijd eischen. Men denkt het werk daaraan niet vóór 1896 te eindigende hoogte zal bedragen 125 metervoegt men daarbij de hoogte van Montmartre, welke 127 meter is, dan komt men tot het aanzienlijk cijfer van 252 meter, als hoogte van den klokketoren boven Parijs. Nog moet vermeld worden, dat de verschillende geldelijke bijdragen voor den bonw op dit oogenblik 27,594,713 frs. bedragen.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2