1894 N°. 125. Dinsdag 23 October. 81ste jaargang. Personeele Belasting, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder by alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prps der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën voor 9 uren op den dag der uitgave. De belanghebbenden worden herinnerd aan de sappletoire aangifte voor de bij uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of het aanschaffen van voorwerpen der grondslagen van die belasting en zulks in de tweede helft dezer maand, kunnende daarvoor een biljet ter invulling bij den ontvanger worden afgehaald. Goes, den 20 October 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secrataris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS Algemeen Overzicht Hoewel nog in de eerste dagen der vorige week gunstiger berichten kwamen omtrent den toestand van den Czaar van l&usland, en zelfs te Berlijn, waar men altijd wat pessimistischgezind was, bet gevaar geweken werd geacht, is de hooge lijder eens klaps zooveel verzwakt, dat bet ergste wordt ge vreesd. Zoowel zijn lijfarts dr. Hirscb als professor Leyden uit Berlijn zijn onmiddellijk naar Livadië getogen om den Keizer te behandelen, maar ook zij schijnen weinig hoop meer te koesteren, althans de reis naar Corfu is vervallen en de verschillende leden der keizerlijke familie, die in bet buitenland ver toefden, zijn in allerijl naar Livadië getogen. Onder hen behoort ook de troonopvolger, die te Darmstadt vertoefde, en diens aanstaande gemalin. Men be weert, dat het huwelijk van den kroonprins zoo spoedig mogelijk in Livadië zal worden voltrokken, doch, wanneer de toestand van den Czaar het maar ©enigszins gedoogt, zal bet vermoedelijk in de eerste dagen van November plaats hebben vóór de kerke- ljjke feesten in Rusland. Het schijnt, dat de zwakte van Keizer Alexander hand over band toeneemt, en dat er daarom een vrij spoedig uiteinde van den vorst moet worden ver wacht. Natuurlijk verkeert geheel Europa in groote spanning, want niet alleen is de Czaar een zeer sympathiek persoon, die overal hooggeacht werd, maar hij beheerschte mede den feitelijken toestand van Europa, waar ook door zijn toedoen zoo lange jaren vrede heerscht. In hoeverre zijn opvolger dat voetspoor zal volgen, is nu nog niet te beslissen maar diens jeugd en onervarenheid in de regeertaak stellen hem zoo licht bloot aan verkeerde invloeden, die geheel Europa ten schade zouden kunnen zijn. Want Rusland heeft tegenwoordig, wat de buiten- landsche politiek betreft, met verschillende omstan digheden rekening te houden. Zijn groot belang bij den strijd, die thans in het oosten van Azië wordt gevoerd, maakt, dat het steeds daarheen het oog moet richten om onmiddellijk gereed te zijn, wanneer zijne belangen daar kunnen worden geschaad. Yoorts loopen er ernstige geruchten omtrent den gezond heidstoestand van den Emir van Afghanistan, die, evenals de Czaar, lijdende is aan de zoogenaamde Brightsche nierziekte. Nu is Afghanistan, gelegen tusschen Rusland in het noorden en Britsch-Indië in het oosten, een van die rijken, welker vorsten steeds nauwlettend moeten toezien, dat zij tegen over hunne meer beschaafde naburen de vereischte onpartijdigheid blijven betrachten. Den tegenwoor- digen Emir is dit altijd zeer wel gelukt, maar reeds nu liggen Rusland en Engeland beiden op den loer om te waken, dat hunne belangen en die hunner onderdanen in Afghanistan, bij een even- tueelen dood van den Emir, geen schade lijden, wat te meer dringt, aangezien de tegenwoordige vorst slechts met moeite sommige oproerige hoofden in zjjn rijk weet te beheerschen. Men ziet derhalve, dat Rusland thans in het buiten land de handen vol heeft, en daar de minister van buitenlandsche zaken Von Giers tegenwoordig ook ziekelijk is, zoodat hij zich niet met regeeringszaken kan bezighouden, zou het voor den Czarewitch zeker een weinig benijdenswaardig oogenblik zijn om de teugels van het bewind in handen te nemen. In België hebben gister vóór acht dagen, zooals wij reeds meldden, de verkiezingen voor Kamer en Senaat plaatsgehad volgens de nieuwe kieswet. On geregeldheden, waarvoor men hier en daar vreesde, zjjn er niet voorgekomen, maar de uitslag is voor velen eene verrassing geweest. De clericalen hebben de meerderheid behouden, maar op eene wijzp, die het nog twijfelachtig doet zijn of het ministerie zjjne portefeuilles zal kunnen behouden. Het aantal voorstanders van den vrijen handel is namelijk in de nieuwe Kamer vrij aanzienlijk en aangezien de Minister-president De Burlet een ijverig protectionist is, verwachten sommigen, dat hij zijn ontslag zal nemen. Verleden week is er ministerraad gehouden onder leiding van Koning Leopold, maar toen schijnt besloten te zijn geene beslissing toenemen vóór de herstemmingen, die vele zijn, zullen zijn afgeloopen. De partij, die het meest geleden heeft is de libe ral0, die enkele zetels verloor aan de clericale en verscheidene aan de socialisten. Deze, die tot nutoe geen enkel vertegenwoordiger ia de Kamer haddea, zjjn in vrij grooten getale zegevierend uit de stem bus gekomen, terwijl nog velen in herstemming zijn. Het zal er nu van afhangen aan welke zijde of de partijgenooten van de candidateD, die in de minder heid bleven, zich scharen, of de liberal© en ook de socialistische party nog eenig® zetels zal veroveren. In elk geval zal de Kamer eene rijke schakeering van partijen opleveren, die het op weinig punten eens zijn. Of de arbeid daardoor vruchtdragender zal worden, zal de tijd moeten leeren. Omtrent de gebeurtenissen in Korea valt nog weinig nieuws te vermelden. Het Japansche leger aan de Jaloe-rivier wacht nog slechts op de aan komst van zwaar geschut om de Chineezen aan te vallen, die dezen tjjd natuurlijk benutten om hanne stellingen te versterken. Volgens een ander bericht is generaal Yamagata met een legercorps geland bij port Arthur, teneinde daarmede deze belangrijke haven van de landzijde aan te vallen. Mocht dit waar zijn dan komen de Chineezen tusschen twee vuren, terwijl tevens de havenstad gevaar loopt, omdat hare sterkste forten aan de zeezijde liggen aan een aanval aan de landzijde heeft men begrij pelijkerwijze minder gedacht. Men moet hierbjj evenwel in het oog houden, dat de berichten omtrent de gebeurtenissen daarginds weinig betrouwbaar zijn. Een sterk bewijs daarvan wordt geleverd door de bewering van een corres pondent van de Timesdat het geheele verhaal om trent het Japansche legercorps, dat met een gehei men last was uitgezeild, een verzinsel is, door de Japanneezen uitgedacht om den Chineezen schrik aan te jagen. Van eene tusschenkomst der Europeesche groote mogendheden zal, voorloopig althans, nog niet veel komen. Engeland heeft daartoe wel pogingen in het werk gesteld, maar het schijnt, dat de overige niet tot samenwerking geneigd zijn, evenmin als de Ver- eenigde Staten. Zij zullen zich derhalve bepalen tot het versterken van hare eskaders in de wateren van China en Japan, ter bescherming van hunne land- genooten in eerstgenoemd rijk. GOES, 22 October 1894. De Gemeente-Stem betoogt naar aanleiding van de eedsquaestie-Frowein, o. i. terecht, dat zoolang art. 39 der Gemeentewet niet gewijzigd is, waarbij eedsaflegging naar het voorschrift van art. 83 der Grondwet van 1848 voor de leden van den Raad wordt geëischt, de heer Frowein, die niet behoort tot een kerkgenootschap (godsdienstige ge zindheid) en dus niet tot een genootschap dat den eed verbiedt, zonder eedsaflegging niet kan worden toegelaten. Wel is bij de nieuwe Grondwet de eed of de belofte facultatief gesteld voor het lidmaat schap der Staten-Generaal, doch verder wilde de grondwetgever van 1887 blijkbaar niet gaan, aan gezien in de memorie van toelichting staat: >de gewone wetgever blijft omtrent de voorschriften, die hij te geven heeft betrekkelijk eedsaflegging volko men vrij". Zoolang dus de gewone" wetgever de betrokken bepalingen in de Gemeente- en in de Pro vinciale wet niet gewijzigd heeft, moeten deze van kracht worden beschouwd. Al bestaat feitelijk de Grondwet van 1848 of liever de bepaling van oud art. 83 niet meer, zoo is de Gemeentewet van 1851 toch zeker niet zoodanig uit te leggen, dat daarin verwezen zou worden naar eene Grondwet die 35 jaren later tot stand komt. Op deze gronden bestrijdt het blad ook de opvat ting van den Burgemeester te den Helder, die den heer Frowein voor den eed van zuivering met eene verklaring en belofte liet volstaan, waardoor de cu riositeit van een ter halverwege beëedigd raadslid in het leven is geroepen. In de Zierilcz. Nieuwsb. zegt de heer A. A. Regensburg, dat te Goes eene straat volgens het naambordje heetJan Pieterzoon Koen van de Smallegangestraat. Zou dhr. R. ons niet eens willen wijzen waar die straat of althans het naambordje in Goes te vinden is? In het verslag van den gemeenteraad van Goes, voorkomende in onze courant van jl. Zaterdag, is verzuimd te vermelden, dat bij de behandeling van de reclames in zake den H. O. is besloten J. B a n n e t te brengen van 7e naar de le klasse. "WolfertsdijU. Zaterdag jl. vierde de heer A. Van de Linde, hoofd van de school op het dorp, zijn vijftigsten jaardag. De genegenheid, die de gemeentenaren hem toedragen, liet niet toe dezen dag ongemerkt voorbij te laten gaan. Vóór zijne woning plaatste men dan ook eene eerepoort. Den ganschen dag ontving de jubilaris de ondubbelzin- nigste bewijzen, hoezeer zijn veelomvattende arbeid in verschillende betrekkingen en zijne persoonlijke hoedanigheden op prijs worden gesteld. »Wolferts Fanfare" bleef 's avonds niet achter om haren voor zitter te huldigen door het brengen van eene se renade. De muziekanten werden gul onthaald en ontvingen f 50, om gevoegd te worden bij het reeds bijeen gebrachte tot het aanschaffen van een vaandel. De directeur van het gezelschap kreeg een keurig insigne als bewijs, hoezeer zijne toewijding wordt gewaardeerd. Onderstaande opgave van het aantal ge vallen van mond- en klauwzeer, in de maand September hier te lande voorgekomen, is getrokken uit de Staatscourant. (Het cijfer tusschen haakjes geeft aan het aantal eigenaars, onder wier ree de ziekte voorkwam.) Noord-Brabant 101 (21) Gelderland 206 (25) Zuid-Holland 74I9I (3363) Noord-Holland 19675 (1351) Zeeland 88 (13) Utrecht 18263 (1038) Friesland 801 (16) Groningen 1 (1) In de provinciën Drenthe, Limburg en Overijsel werd geen enkel geval geconstateerd, terwijl het centrum van het land het meest besmet is. Het hevigst heeft het mond- en klauwzeer ge- heerscht in Zuid-Holland. Alleen in de gemeente Bodegraven kwamen 4286 gevallen bij 111 eigenaars voor. Hierop volgt Noord-Holland, in welke provin cie Nieuwer-Amstel met 3528 gevallen by 105 eige naars de kroon spant. De derde provincie is Utrecht, waar de meeste gevallen waren te Mijdrecht: 1748 bij 89 eigenaars. In het overige deel van ons land kwam de ziekte sporadisch voor. De liberale kiesvereeniging Burgerplicht" te Helder heeft Vrijdag candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer J. J. Stooker, gepens. kapitein-luitenant ter zee, voorzitter der commissie tot het examineeren van machinisten ter koopvaardij, te Hilversum. De heer Stooker heeft verklaard, voorstander van kiesrechtuitbreiding te zijn, zoover als de Grondwet toelaat. De vrijzinnige kiesvereeniging »Vooruitgang" te Helder heeft in hare Zaterdag gehouden vergadering tot haren candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer (vacature-Land), geproclameerd d r. P. C. F. Frowein, leeraar aan het Kon. instituut voor de marine en lid van den gemeenteraad aldaar. De heer Frowein is, evenals de candidaat van ^Burgerplicht," voor de ruimst mogelijke kiesrecht uitbreiding. Omtrent den gezondheidstoestand van dr. Knyper verneemt de Standaard uit Pau, dat het verblijf aldaar aanvankelijk goede re sultaten geeft. Volgens de geneesheeren zal het verblijf te Pau echter niet te kort mogen zijn. Wat de algemeene belastingwyzi- g i n g betreft zoo b«toogt het Handelsblad kunnen die cijfers waarijjk niet verrassend genoemd worden. Wat was het doel Afschaffing der patentwet, die zeer ongelijken druk oplegde, en een bijdrage voor den Staat vorderde van nijveren, onverschillig of er al dan niet winst was gemaakt en hoeveel die winst bedroeg. Aan die groote onbillijkheid is een eind gemaakt: er wordt nu eon matig en progressief bedrag gevraagd alleen van werkelijke winst of zuiver inkomen uit arbeid. Tevens zijn zulke inkomsten vrijgesteld, als zij be neden f 650 'sjaars blijven en er geen vermogen naast bestaat. Wat moest daarvan het gevolg zijn lo. dat tal van vroegere patentplichtigen, wier inkomen (met dat uit vermogen) onder f 650 blijft, uitvielenen die personen worden in grooten getale op het platteland gevonden. 2o. dat zij, die een patentrecht betaalden, oneven redig hoog naar verhouding van hun winst, nu bil lijker worden getroffen, namelijk enkel over die winst, en in 't geheel niet, zoo geen winst is gemaakt vol gens de regelen der wet. 3o. dat daarentegen degenen, die tot dusver aan patent te weinig betaalden van groote inkomsten uit arbeid of die in 't geheel niet waren aangeslagen, nu naar billijkheid hooger, of voor 't eerst worden getroffen. Dat zijn rechtstreeksche, gewilde gevolgen van de wet, welke een rechtvaardiger belastingheffing bedoelt. Is het dan te verwonderen, dat de toepassing zulke groote vpracdrri^gon aan den dag brengt? Waarover men zich veeleer moet verbazen, is dat een belasting, die blijkbaar zoo uiterst onbillijk werkte als het patent, bijna een eeuw is blijven bestaan. De opbrengst der nieuwe belasting zal tegen vallen. Wij hooren nu zelfs het cijfer van 1 a 1 Va millioen noemen. Men mag hierbij niet vergeten, dat volgens het oorspronkelijk ontwerp van den Minister Pierson, zulk een verlies niet zou zijn ge leden. Immers daar was de vrijstelling beperkt tot f 600 zuiver inkomen, zoodat een grooter getal kleine inkomsten nog iets zouden hebben bijgedragen. Bovendien waren de 28 opcenten behouden, als maat regel van voorzorg, zoolang het onzeker was of de opbrengst der bedrijfsbelasting eon voldoend equi valent voor het patent zou opleveren. Ware de wet aldus tot stand gekome°, dan zou er vermoedelijk geen verlies zjjn geweest. Men vergete eindelijk niet, dat wy than» jaren van depressie doorleven, waarin de bedrijfswinsten gedaald zijn, en dat in het eerste jaar eener heffing de controle nog niet volmaakt kan zijn. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Ovezand c. a. ds. W. H. H. Dijkman, te Breskens. Bedankt voor de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. gem. te Linschoten door ds. J. W. Drost te Biezelinge. Het chr. geref. weekblad de Wekker antwoordt op het verzoek om de samenspreking met enkele pred. der geref kerken, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten. De syn. commissie der christ. geref. kerk wijst die samenspreking met veel beslistheid af, en wijst o. a. op de zeer onware voorstelling der zaken, waaraan de briefschrijvers der geref. kerken zich schuldig maken, als zij eerst zeggen niet te weten waarom de gebleven christ. gereformeerden de christelijke gereformeerde kerk handhaafden, en 16 regels verder beweren, dat zij het verschil tusschen de twee kerkformaties samen vatten in de vier stellingen, die zij opgeven ter bespreking. Aan het einde van dezen »open brief" doen de stellers zeer duidelijk uitkomen het diepgaande ver schil tusschen de door hen vertegenwoordigde christ. geref. kerk en de geref. kerken in Nederland (de kerkformatie van dr. A. Kuyper). Zij schrijven: »Na de opsomming dier stellingen z<*gt gij, dat die door u kortelijk zullen worden toegelicht. Maakt u daarover geenszins bezorgdwij hebben niet de minste behoefte aan dat door u te ontsteken >licht". En als gij eindelijk spreekt van het hooge belang" dezer zaak (der samenspreking namelijk), dan roepen wij u toezóó hadt gij u moeten openbaren, eer de christ. gereformeerden van vóór 1892 door u en uwe medestanders met zoet gefluit in de armen der doleantie werden gevoerd, de geschiedenis der christ. geref. kerk door u werd geschandvlekt, de belijdenis der vaderen door u werd verloochend en de waarheid door n werd verkracht, door allerlei dwalingen in te halen. God verwaardige ons, om, wars van allo kerkelijke politiek, velen (ook in uwe classis) een helder inzicht te geven in de schandelijke daden der beruchte Synode van Juni 1892. Hij loere ook u nog eens met sebaamte belijden, dat gij gespeeld hebt met de erve der vaderen, met de martelaarskerk van 1834, die gij zoo gaarne hafit zien verdwijnen." Op de lijst der collecte voor de scholen met den Bijbel komt voor eene nagift van f6 uit Goes. Door gebrek aan deelname van de zijde der leerlingen wordt de winterlandbouw-cursus te Loos- drecht, die reeds eenmaal met den uitnemenden uitslag werd gehouden, dit jaar niet herhaald. In de jongst gehouden algemeene vergadering van de Zuid-Bevelandsche onderwijzers-vereeniging, 13 Juli jl., werd besloten voortaan om de drie maanden een vergadering te houden van de gecom bineerde gezelschappen. De eerste dezer had jl. Za terdagnamiddag plaats in de »Prins van Oranje" alhier. De opkomst was zeer bevredigend. Zij werd bijgewoond door acht leden van het bestuur en rnim 50 gewone leden. Na opening der vergadering door den voorzitter den heer Van der Mandere, arrondissements-schoolopzienorwerd o. a. mede- deeling gedaan, dat was ingekomen een circulaire van de afdeeling Dordrecht" van het Ned. Ond. Genootschap omtrent pensioenregeling en besloten die in een volgende vergadering te behandelen en een rekwest van sympathie dienaangaande te teekenen en bjj de Regeenng in te dienen. Met het oog op de meerdere drukte, die thans het secretariaat door deze driomaandelijksche ver gaderingen oplevertwerd besloten een tweeden secretaris te benoemen en daar bet reglement gsea

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1