1894 N". 124. Zaterdag 20 October. 81sl" jaargang. BIJ V O 1 S G- £3 3=0 2L.. GOESCHE COIKWT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnenj enten en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en vorder bg alle Boekverkoopers en Brievengaarders. fiitsendiiig; van De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, ftdverteiitleia véor 8 «ren «ja üen dag der uitgave. Gemeenteraad van Goes. Gisteravond hield de gemeenteraad van Goes, onder voorzitterschap van dei burgemeester mr. J. G. De Witt Hamer, eene openbare vergadering, die werd bijgewoond door 11 leden en den secretaris. Afwezig waren met kennisgeving de heer Lam- brechtsen wegen» ongesteldheid en de heer Den Boer wegens uitstedigheid. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen dei- vorige vergadering deelde de voorzitter o. a. mede dat aan den leera r Van der Wart vergunning is gegeven om het teekenlokaal der H. B. S. te ge bruiken, tot hot geven van eenige privaatlessen dat aan A. Okké eenig hout is verkocht, in het geheel voor f 0.65 dat voor den cursus 1894/95 als waarnemend di recteur der inrichtingen voor M. O. is benoemd de leeraar M. C. J. De Visser dat op 15 Sept. de boeken en kas van den ge meente-ontvanger zijn opgenomen en in orde be vonden waarbij bleek dat in de kas van de gemeente f 11902,35 en in die van de gasfabriek f 6338,92 1/2 aanwezig was dat de werkzaamheden aan de gasfabriek zijn af- geloopen en het werk door de aannemers voorloopig is opgeleverd. Ingekomen waren Van den Minister van Binnen- landsche Zaken beiicht dat hij de herbenoeming van den heer Kolkman als leeraar in de Hoogduitsche taai en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool alhier goedkeurt; van Ged. Staten bericht van de vaststelling der begrooting van ontvangsten en uitgaven van den schuttersraad voor 1895, en van de goedkeuring van het kohier van schoolgeld voor het onderwijs aan school E van Burgemeester en Wethouders een voorstel tot wijziging der verordening tot heffing van schoolgeld op de Hoogere Burgerschool ingaande 1 Sept. 1895 met de strekking om die verband te doen houden met de financiëele draagkracht van de betalenden. De grondslag is de aanslag in den Hoofdelijken Omslag, even als bij de heffing van schoolgeld op school E, die sedert 1891 heeft doen zien, dat zij nuttig werkt, zoowel in toeneming van het aantal leerlingen als in meerdere opbrengst van schoolgeld. (Dit voorstel, waarop bereids de instemming van de commissie van toezicht is verkregen, zal in handen der financiëele commissie gesteld en later behandeld worden.) Vervolgens werden eenige aanvragen om afschrij ving van den Hoofdelijken Omslag, van de belasting op de honden en van schoolgeld voor school E, na advies der financiëele commissie en op voorstel van Burg. en Weth. toegestaan tot een gezamenljjk be drag van f 600,39. Omtrent de ingediende reclames van aangeslagenen van den Hoofdelijken Omslag werd beslotende aanslag van H. J. Stieger te handhaven, de aange slagenen P. Reijnhout, G. A. Weide, M. Reijnhout, A. H. Pické, J. O. Pické over te brengen van de 2e naar de le klasse, J. G. H. Peijster vau de 5e naar de 4e, N. Visser van de 9e naar de 7e, A. D. F. Van der Wart van de 11e naar de 10e, Jac. Zandee van de 20e naar de 15e en de wed. Moo- lenburghDroogendijk van de 8e naar de 6e klasse, eindelijk om aan W. Van den Berge te kennen te geven dat zijne reclame te laat is ingediend om te worden behandeld. Aan den onderwjjzer aan school A. dhr. J. Hoog- strate werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend tegen 1 Nov. a. s. en in zijne plaats benoemd met alg. stemmen, dhr. D. J. R o m e ij n te Hansweerd. Alles in overleg met de school-autoriteiten. In de vacature van lid van de plaatselijke com missie van toezicht op het Lager Onderwijs, ont staan door het bedanken van ds. Van Griethuizen, ypegens vertrek, werd voorzien door de benoeming van den eerstaanbevolene dhr. C. L. M. Lara- brechtsen met 8 stemmen. Drie briefjes waren in blanco. Als no. 2 was aanbevolen dhr. F. Harting. Aan S. Van der Peijl werd voor 7 jaren onder hands verpacht een strookje gronds, gelegen tus- schen het gebouw van het Leger des Heils en de Vest der gemeente tegen f 1 per jaar en onder na dere goedkeuring van Ged. Staten. De begrooting van ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur voor 1895, werd goed gekeurd en vastgesteld ia ontvang en uitgaaf op f45311,011/3. Daarna kwam in behandeling de begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1895, die aanleiding gaf tot de volgende opmerkingen en d'seassiëi. De post voor traktementen van gemeente-ambte naren werd verhoogd met f 100, teneinde het salaris van den heer Van Dellen van f 700 op f 800 te kunnen brengen evenals in 1880 zijn voorganger genoot. De Voorzitter zeido daarbij, dat deze ambtenaar, bij de degelijke wijze, waarop hij zijn betrekking vervult, terwjjl hem nog steeds meerdere werkzaam heden worden opgedragen, o. a. door de uitbreiding van wetten, reglementen, besluiten enz., waarvan hij zich tevens op de hoogte moet stellen, wel een bewijs van waardeering verdient. Naar aanleiding van den post voor het versteken en bespelen van het carillon vroeg de heer J. Fdbery de Jonge of het carillon nog wordt bespeeld, waarop de Voorzitter antwoordde, dat dit slechts een enkele maal, bijvoorbeeld bij feestelijke gelegenheden plaats heeft gehad, dcch dat de post in het bijzonder dient voor toezicht bij de jaarl. schoonmaak, de reparatie en voor het versteken van het speelwerk, waaraan de heer Ramondt nog toevoegde, dat de heer Kleiju uit Middelburg, wion dit werk is opgedragen, daar voor jaarljjks verscheidene dagen achtereen op eigen kosten moet overkomen. Op eene nadere opmerking den heer J. Fdbery de Jongedie meende, dat heiT^okkenspel op dit oogenblik niet kan bespeeld worden, zeide de Voor zitter dat hot integendeel in de laatste twee jaar geheel is in orde gebracht en naar het oordeel van dhr. Kleijn weldra door een kind zal kunnen worden bespeeld. Overigens zal hij doen onderzoeken of er een oogenblikkelijke verhindering bestaat. Bij den post onderhoud Sas vroeg de heer M. Be Jonge Jz. inlichting omtrent den post van 350 voor het lichten en weder inhangen der Sas- deuren, terwijl op de vorige begrooting slechts f 200 was geraamd. De Voorzitter antwoordt, dat het vorig jaar de post nieuw was en naar de kosten van dit zware werk eigenlijk eenigszins geraden moest worden. Bij de aanbesteding van het werk was de minste in schrijving bijna 700. Burg. en Weth. achtten dit te hoog en lieten het werk uitvoeren in eigen be heer. De kosten kwamen toen op 425. In dat bedrag was echter begrepen de aankoop van twee zware balken, die voor de uitvoering van het werk noodig zijn, 75 gekost hebben en, alsnu in voor raad, in de volgende jaren geene uitgaaf vordereD, vandaar dat eene raming van f 350 op de begrooting voorkomt, die blijvend kan geacht worden. Bij den post salaris van den commis saris van politie werd aangenomen een voor stel van B. en W., om dezen ambtenaar eene per soonlijke toelage van f 200 te verleenen, waardoor zijn salaris f 1200 wordt. Ter toelichting daarvan zeide de Voorzitter, met verwijzing naar de diseus- siën, die daarover reeds verleden jaar zijn gehouden, dat toen tegen het verleenen van deze persoonlijke toelage bezwaar bestond, omdat nog niet had kunnen big ken, dat deze ambtenaar zich die had waardig gemaakt. Nu de heer Holsheimer hier reeds meer dan een jaar in functie is en gedurende dien tijd heeft doen blijken, dat hij zijne betrekking naar eisch en naar zgne beste krachten vervult, worden er termen aanwezig geacht hem thans deze toelage te verleenen, waarop de goedkeuring van H. M. de Koningin zal worden gevraagd. De traktementen der onderwijzers Bloppoel en Schultz wordt met f 50 verhoogd, daar zij de hoofd akte hebben behaald, terwijl dit van m«j. De Graaf, onderwijzeres in de handwerken aan school E, is gebracht op f 600, wegens uitbreiding van het aan tal harer lesuren. Bij den post onderhoud gebouwen had het de aandacht der financiëele commissie getrokken, dat wederom een belangrijk bedrag wordt geraamd ten behoeve van de onderwijzerswoning voor school C, nadat in dit gebouw in de laatste 13 jaren voor ruim f 2000 geschilderd, behangen en getimmerd is. De Voorzitter merkte naar aanleiding daarvan op, dat men wel in aanmerking moet nemen, dat het hoofd dier school, de hoer Ittmann, een groot huis houden heeft en kinderen van verschillenden leeftijd en sexe, waardoor de woning veel lijdt er er be hoefte bestaat aan een groot aantal vertrekken. Ook is het een oud huis, dat vanzelf meer reparatie noo dig heeft. Bovendien mag men niet vergeten, dat niet alleen rekening moot worden gehouden met hetgeen geraamd is, want niet altijd wordt alles uitgevoerd, terwijl de uitgaven ook wel eens verdeeld worden over twee diensten, en dat B. en W. alleen de meest dringende herstellingen en veranderingen laten uit voeren. Bij een persoonlijk ingesteld onderzoek en bespreking met de bewoners is B. en W. echter geble ken, dat de tban3 aangevraagde verandering het verdoelen van een vertrek met daaruit voortvloeiende werkzaamheden niet geheel aan het doel zal beant woorden, waarom door B. en W. de geraamde som van 195 van de begrooting wordt teruggenomen doch B. en W. behouden zich voor om verbetering voor te stellen, wanneer zulks te eeniger tijd op eene andere wijze kan geschieden. De beer M. De Jonge Jz. zegt, dat do financ. comm. het onderscheid tusschen raming en uitvoering wel heeft bedacht, doch tot hare opmerking is ge komen door de hooge sommen, voor die woning in de laatste jaren gevorderd. Het komt spr. voor, dat de bewoners van dat gebouw nog al veeleischend zijn en dat bij do secure en zuinige begrootingen van den gemeente-bouwmeester, or aan gedacht kan worden, dat zoowel deze als Burg. en Weths. voor den gedurigen aandrang der bewoners eindelijk zwich ten. Het doet hem genoegen, dat de post door B. en W. wordt teruggenomen terwijl hij hoopt, dat de kindertjes van bet betrokken hoofd zullen kun nen slapen zonder dat B. en W. een volgend jaar een dergelijken post voor dure afscheidingen be hoeven uittetrekken. Bg de ontvangsten worden, naar aanleiding van eene vraag van de fiaanc. comm. door den Voorzitter en den wethouder Ramondt eenige inlich tingen gegeven omtrent het kapitaal der g a s f a - b r i o k en den post voor grondbelasting, zijnde deze begrooting reeds naar een uitgedrukten wensch dier commissie ingericht. Bij den post schoolgelden brengt de Voor zitter o. a. nog onder de aandacht, dat tengevolge van het grooter aantal leerlingen op de H. B. S. de schoolgelden van f 3000, veilig gebracht kunnen worden op f 3500, terwijl bij do berekening van het schoolgeld voor het lager onderwijs blijkt, dat dit over 1895 slechts ongeveer f 3600 zal bedragen in plaats van f 3900, zooals eerst is geraamd. B. en VV. durven dien post dan ook niet hooger dan f 3600 uittrekken. Ten slotte geeft de heer M. De Jonge Jz. te kennen dat hij ook de opbrengst van schoolgelden der Hoogere Burgerschool en der Burger avondschool gaarnö zag gesplitst, zooals bereids voor de scholen van lager onderwijs geschiedt, een wensch, die, naar de voorzitter zeide, zal vervuld worden. Daarna werd de geheele begrooting met alge- meeno stemmen goedgekeurd en vastgesteld in ont vang en uitgaaf op eene som van f 103142,10 met een post van onvoorziene uitgaven van f 1207,28 terwjjl de Hoofdelijke Omslag f 27000 bedraagt. Hierna werd de vergadering gesloten. Gemengde Berichten. fiolijnsplaat. Een opmerkelijk, hoewel zeer goed te begrijpen, feit is, dat men de tot vervoer van suikerpeeën aangewezen schepen met elke cam pagne steeds grooter en grooter tonnenlast ziet hebben. Zoo is Woensdag 11. uit de haven alhier een schip met suikerpeeën gevaren, dat niet minder dan 348971 K.G. peeën geladen had, bestemd voor de fabriek van de heeren Mechelynck te Gent, agent de heer M. A. Schikker alhier. Do zalm blijft hier te lande nog altijd eene kostbare lekkernij voor velen; voedingsmiddel kan men het niet noemen, daarvoor is zij te duur. Nochtans worden krachtige pogingen aangewend om deze visoh te vermenigvuldigen. Zoo werden iu de laatste veeitien jaren niet minder dan ongeveer 200.000 eenjarige zalmen in onze rivieren losgelaten, en bijna 8 millioen zesweeksche zalmen, terwijl voor rekening van Nederland in de laatste 4 jaar 4 millioen zalmpjts op de affinenton van den Rijn in Dnitschland werden gebracht. Men zou meenen dat bij zulk eene aanhoudende bevolking van de rivieren do prijzen toch eenigen invloed daarvan zouden ondervinden. Aan het N. v. d. D. is het volgende ontleend Te Uithoorn werd Dinsdag een executoriale ver koop gehouden. Evenals meermalen elders trok Reens met de zijnen (ongeveer 120 man) daarheen. De meesten van hen hadden den weg te voet afgelegd. Om twee uur 's namiddags bogonnen de deur waarders der belastingen den verkoop. Er werd 1 cent geboden, maar de te Uithoorn wonende boeren, die de socialistische beginselen lang niet toegedaan zijn, namen met dat bieden van Reens geen genoe gen. Zij boden ook, maar het geschreeuw door elkan der maakte, dat de deurwaarder met geen mogelijk heid kon te weten komen wat eigenlijk geboden werd. Een der boeren drong op, en Reens werd van den stoel, waarop hij stond, afgeslagen. Dit was het sein tot een alge meenen aanval. De boeren, met stekken gevapmd, bagonen er op los te slaan. Iedere socialist zocht nu zijn heil in de vlucht, ver volgd door de woedende boeren, die hen door de slooten heeüjoegen. Indien de veldwachters niet tus- scnenbeide waren gekomen, dan zouden verscheidenen verdronken zijn. Inmiddels was Reens met de zijnen, nadat men hem gedwongen had, de roode vlag over te geven, gevlucht in het huis, waar de verkoop gehouden werd. De verkooping werd daarna voortgezet. De boeren bodeneen vischnet, ter waarde van f 250, werd voor f 25 verkochtvoor eene arme weduwe werden de stoelen gekocht, enz. Het einde van alles was, dat de wanbetaler der belasting hoegenaamd geen stuk meer over had. Na het einde van den verkoop moest natuurlijk het aanwezige publiek het erf verlaten. Reens en de zijnen, die nog in het huis waren, durfden er niet uit. Na lang dralen kwam hij toch te voor schijn en verzocht den burgemeester en do boeren, of hein op hun eerewoord, uitgeleide zou worden gedaan, zonder dat hij voor mishandeling zou moeten vreezen. Dit werd toegestaan, en de socialiston kwamen schoorvoetend over de draaibrug. Nu g'ng bet iu triomf, do veldwachter voorop, daarna een boer met de vaderlandsche driekleur, onder het zingen van het »Wien NtêrJandsch bloed" en andere liederen, de gemoent© uit. Anderhalf uur moesten d9 socialisten tegen wil en dank medeloopen tot aan den grenspaal van Nieuwer-Amstelsch gobied. Te Uithoorn werd de avond in eenigszins leeste- lijke stemming doorgebracht. Iet Dagblad meldt omtrent dit geval Na afloop der verkooping verlangde de menigte dat Reens c. s. naar buiten zou komen, wijl zij anders het huis in brand zoude steken. De burge meester, mot drie politieagenten op het terrein aan wezig, liet Reens en zijn collega's uit het huis ko men en deed hun en de overigen die zich verzameld hadden, uitgeleide tot Uithoorn, in de achterhoede gevolgd door de bewoners van het gehucht, die na de roode vlag veroverd te hebben, thans de vader landsche vlag lieten wapperen. In Uithoorn gekomen beproefden Reens en de zijnen op de daar liggende boot naar Amsterdam te komen, maar dat werd door de bevolking verhinderd, die hen het dorp uit dreef. Te Ouderkerk konden zij echter de boot af wachten en daarmede naar Amsterdam gaan. Som migen waren meer of min gewond. Dinsdagavond heeft de bedelaar te'Jïïilversuin, die met zijne vergaarde schatten uit zijne woning is gezet, zijn geld gedeponeerd ten kantore van een notaris aldaar. In de kist en in don trommel bevonden zich f400 aan rijksdaalders en gul lens, f 100 aan kwar tjes, f150 aan dubbeltjes, f33 aan 2 lf2 cent-stuk- ken en ruim f 300 aan centen. Bovendien bezit hij nog 2 zilveren horloges met zilveren kettingen, een bloedkoralen halssnoer met gouden slot en 2 gouden oorbellen. Tusschen het geld lag, in stukken verdeeld, on geveer 10 pond spek verspreid. In Korea kan evenals in China elk burger zich tot hoogeren rang opwerken door het afleggen van verschillende examens. Hoe zonderlinge gebrui ken daarbij in Korea heerschen, kan blijken uit het volgende wat Das Echo, Wochenschrift fiir Politik Litteratur, Kunst Wissenschaft mededeeit Als in Korea een candidaat met goed gevolg zijn examen voor een burgerlijk ambt heeft afgelegd, moet hij zich in de hoofdstad Soul aan eene zonder linge ceremonie onderwerpen. De candidaat wordt door zijne vrienden voor een der examinatoren go- leid, die hem voor zijn pleizier een flink getal oor vijgen toedient, hem de kleeren van het lijf rukt en zijn hoed plattrapt. Soms worden het gelaat en de kleederen van den candidaat met inkt besmeerd de examinator strooit den candidaat dan zeeppoeder in 't gezicht, dat na tuurlijk tengevolge van de vochtigheid der inkt blijft kleven. Denkt men dat deze grappen lang genoeg geduurd hebben, dan wordt een wasehbekken bin nengebracht. Dat is het teeken, dat de ceremonie is geëindigd. De geëxamineerde wordt door zijne vrienden naar huis gebracht, gewasschen en in de schoonste gewaden gekleed, en bezoekt dan zijne vrienden, die reeds ambten on waardigheden beklee- den en hem thans hunne gelukwenschen aanbieden. Zoo ziet men, dat in 't verre Oosten, aan gene zijde van ons halfrond, gebruiken plaats vinden, die in veel aan het bij ons in zwang zgnde ontgroe nen" do?n donken. (Tel.)

Goessche Courant | 1894 | | pagina bijlage 1