1894 N°. 123. Donderdag 18 October. 81ste jaargang. SL J, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmab te Botterdam en verder bjj alle Boekverkooperg en Brievengaarders. Imendlng van advertentiën vóór I aren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Bij het gemeentebestuur is door mejuffrouw ERANCINA VAN AGTEN, Wed. Ph. J. J. V^.n IIove ingediend een verzoek tot het i n r i c h t e n vaa eeae ia het perceel wijk D no. 184, gelegen tan de Nieuwstraat* Verzoek en teekening liggen ter visie op de Secretarie, gedurende eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, terwijl Zaterdag 27 October des namiddags te een uur ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot het indienen en bespreken van bezwaren. Goeï, den 13 October 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. Be Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. GOES, 17 October 1894. Door den kantonrechter alhier is gisteren de heer J. C. H. H o 11 m a n n, deurwaarder bij de arron- dissements rechtbank te Middelburg, wonende te Goes, benoemd en beëedigd als waarnemend griffier bij bet kantongerecht alhier. Gisteravond werd door de werklieden- vereeniging »E i g e n hulp" alhier de ge wone dviemaandelijksche vergadering gehouden. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering werd het verslag over het derde kwar taal van dit jaar uitgebracht, waaruit o. a. bleek, dat gedurende dat tijdsverloop wa* ontvangen f 181,58, terwijl de uitgaven bedroegen f 84,60, waaronder aan uitkeeriog wegens ziekte aan zes personen f 77. Op 30 September was er een kas-saldo van f 1098,66. Voor de reservekas was ontvangen f 35,64, makende met bet in kas zijnde een totaal van f 141,26'/j. De vereeniging bestond op genoemden datum uit 138 leden. Hierna werd na eenige discussie bij meerderheid van stemmen aangenomen het voorstel van het be stuur om te trachten ook dezen winter den leden een aangenamen avond te verschaffen. Dit zou echter zooveel mogeljjk buiten bezwaar der kas geschieden, zoodat er geen persoonlijke vertering zou worden gegeven en alleen de hoognoodige uitgaven door de vereeniging zouden bekostigd worden, een en ander met het oog op het vijftienjarig bestaan, dat men het volgende jaar hoopt te gedenken. Te Koudekerke (bij Middelburg) is een geval van cholera asiatica geconstateerd. (N. R. Ct.) Gemiddeld worden thans uit Bergen-op-Zoom 50.000 oesters per week naar het buitenland ver zonden. De prijzen zijn onveranderd, doch er schijnt door vele oesterkweekers lager te worden aangeboden. Dit zou veroorzaakt worden doordat verschillende kweekers met 1 November pacht moe ten betalen en dientengevolge genoodzaakt zijn te reali8eeren. Door hen is weder een verzoekschrift ingediend bij den minister van financiën om op nieuw uitstel te verkrijgen van pachtbetaliDg. Men veronder stelde dat het verzoekscbrift voor inwilliging niet vatbaar zal worden verklaard I Aan de Nederlandsche Maatschappij voor kunst matige oesterteelt, voorheen G. L. De Meulemeester Co., is de eer te beurt gevallen oesters te mogen leveren voor de koninklijke tafel. De heer A. E. O. K r u ij s s e te Aksel heeft dezer dagen te Gent aan het Hooger Instituut voor Brouwkunde, dat staat onder bescherming van den Belgischen staat en de provincie Oost-Vlaanderen, na volbrachte studiën het diploma verkregen van Maitre-Brasseur (meester-brouwer). Tot heden is hij de eenige Hollander, die dit di ploma verwierf. Een inzender in de (antir.) Nederlander maakt melding van de volgende middelen tegen mond- en klauwzeer. Tegen mondzeer. Men doet in een grooten pot wil- genschillen, tot deze geheel er mee gevuld is. Daarna giet men er water bij, dat de openingen vult en laat dit eenigen tijd (ongeveer 2 uur) koken. Dit afgietsel vermengt men met stroop, en wel op 2 a 8 liter water éen pond stroop. Met dit mengsel vult men een flesch, welk mengsel het dier inge goten wordt. Naar gelang van de hevigheid der ziekte doet men dit 1 of 2 keer per dag. Weldra zal dan de beterschap intreden. Tegen klauwzeer. Men neemt éen pond spek en bakt dit uit. Dit doet men in 2 a 3 liter bruine teer en smeert dit om de hoeven heen. Naar gelang kan men dit 1 of 2 keer per dag doen. Te Kampen is een Kamer van arbeid en nijverheid opgericht, welker statuten zijn opgenomen in de Staatscourant en die als rechts persoon is erkend. Zij stelt zich ten doel eene goede verstandhouding tusschen werkgevers en werknemers te bevorderen, en geschillen tusschen beiden te voor komen of in der minne te beslechten. Om lid der Kamer te zijn, moet men den ouderdom van 23 jaren hebben bereikt. Wanneer in een bedrijf of tak van ng verheid, door eene afdeeling vertegenwoordigd, een geschil dreigt te ontstaan of ontstaan is tusschen werkgevers en werknemers, hetwelk niet behoort bij den burger lijken rechter, geven partijen daarvan schriftelijk kennis aan den secretaris der betrokken afdeeling. Deze afdeeling wordt na ontvangst der kennisgeving, of na gedaan onderzoek, onverwijld bijeengeroepen. Zij onderzoekt het geschil en tracht dit, zoonoodig na verhoor der partijen, in der minne te beslechten. Wordt geene overeenstemming tusschen partgen ver kregen, dan benoemt zij uit baar midden eene com missie, bestaande uit minstens twee werkgevers en twee werknemers die, onder voorzitterschap van het rechtskundig-adviseerend lid der Kamer als scheids man, een schikking beproeft. Slaagt de commissie hierin niet, dan wordt een nauwkeurig verslag opgemaakt en door tusschen- komst van den secretaris der afdeeling in handen gesteld van het bestuur der Kamer, dat na ontvangst van het verslag binnen veertien dagen wordt bijeen geroepen. Indien, na vernieuwd onderzoek, in den boezem van het bestuur geene overeenstemming wordt ver kregen of de genomen beslissing niet de goedkeuring van beide partijen erlangt, wordt de beslissing op gedragen aan den scheidsman. Diens uitspraak wordt door het bestuur der Kamer schriftelijk medegedeeld aan de betrokken partgen en openbaar gemaakt. De kosten, welke door de Kamer gemaakt worden, worden, zoolang er geen vakvereenigingen opgericht zijn, door de leden onderling gedragen, in dier voege, dat de werkgevers en de werknemers '/3 als aan deel in de kosten betalen. Indien er vakvereenigingen mochten komen, dan kunnen deze jaarlijks eene som vaststellen, naar de getalsterkte der leden van iedere vak vereeniging. Twee afdeelingen der Tweede Kamer hebben gisteren het onderzoek der staatsbegroo- t i n g voortgezet. In de sectie-Kamer was een onderofficier van het leger aanwezig, om bij het oorlogshoofdstuk den leden eene uitlegging te geven van het nieuwe re peteer-geweer, tot aanschaffing waarvan de regeering een crediet heeft aangevraagd. De minister van financiën heeft bij de indie ning der Staatsbegrooting medegedeeld, dat de o p - br engst der bedrijfsbelasting stellig niet het bedrag zal bereiken, dat het parent in de laatste jaren heeft opgebracht. Een Rijksontvanger deelt in de N. Rott. Ct. om trent zijn kantoor eenige cjjfers mede. Daar is de opbrengst 41 pet. lager dan die van het patentin één gemeente zelfs 58 pet. De reden daarvan is, dat van de vroeger patentplichtigen thans gemiddeld 65 pet. zijn vrijgesteld (maximum 73 pet.) Dan zijn er nog 16 pet. bij wie de aanslag belangrijk lager is geworden (25 tot 97 pet. verschil.) Gebaat zijn dus 91 pet. der vroegere patentbetalers. Van de overige 9 pet. zijn er slecht3 4, die belangrijk meer betalen. Daarbij komen dan degenen, die geen patent te be talen hadden, maar nu bedrijfsbelasting moeten op brengen (ambtenaren, enz.), die te zamon aan ge noemd kantoor voor 26 pet. in de nieuwe belasting hebben bij te dragen (in ééne gemeente zelfs 51 pet.) De ontvanger deelt verder nog mede, dat het ver lies voor den fiscus grootendeels wordt geleden op het platteland, en op verre na niet wordt vergoed door hoogere opbrengst in steden met veel handel of vele ambtenaren. In ééne inspectie is bet verlies ongeveer 60 pet., in eene andere 70 pet. Hij vreest dan ook, dat de opbrengst wel 1 a l!/2 millioen minder zal zijn dan die van het patent, de heffing van de naamlooze vennootschappen medegerekend, welke eerst in het volgend voorjaar terecht komt. Op 7 October deed zich te Bergschenhoek een geval voor van diphtheritische croup bij een jongetje van 5 jaarDinsdag daarop werd de patiënt met serum ingespoten. Na slechts éen injectie is genezing gevolgd. Niet minder dan 77 verzoekschriften zijn bij de Tweede Kamer ingediend om aan te dringen op maatregelen in het belang van den landbouw. Twee daarvan verzoeken verlichting van lasten door wijziging in de grondbelasting en het personeel. De 75 overigen vragen of flinke", óf »matige" invoerrechten op granen, óf invoering van »schaalrechten," nog dit jaar. Dit laatste wordt o. a. in 46 adressen van gemeentebesturen gevraagd. Naar men verneemt is de heer E. Van Ho boken van Oudeland e, te Scheveningen, adj.- commissari8-generaal der Nederlandsche commissie op de wereld-tentoonstelling te Antwerpen, benoemd tot officier in de Leopolds-orde. Met de bietsuiker is het dit jaar treurig gesteld. Eene week geleden meende men vrij alge meen op eene vaste, zoo al niet willige markt te mogen rekenen, maar die verwachting werd niet vervuld. De prijzen zijn even laag als tijdens de crisis van 1884/85, zegge f 12 en zelis totfll%6 hebben afdoeningen van October/Dec.-levering plaats gevonden. Overproductie kan niet worden ontkend, nu men weet, dat bijna overal de oogst ruim uit valt. Er wordt, vooral in Duitschland, door de fabrikanten thans met groot verlies gewerkt. Uit Frankrijk worden, zoo bet heet, aanbiedingen ont vangen voor levering in October-December 1895 tot f 13. Het verbruik schijnt geen gelyken tred te kunnen houden met de steeds toenemende uit breiding der cultuur, een gevolg der lage graanprijzen. Het huldeblijk der werklieden aan den afgetreden Minister Tak van Poortvliet werd Zondag dezen aangeboden. Vele belangstellenden waren in het gebouw der 's-Gravenhaagsche Ambacbtsvereeniging samenge komen om daarvan getuigen te zijn. De voorzitter der werkliedenveveeniging t>Ontwikkeling", de heer Coeland, hield eene toespraak tot den oud-Minister en herdacht de politieke gebeurtenissen, die oorzaak waren van zijne aftreding. Na hem betrad de heer De Clerq, voorzitter van de smidsgezellenvereeniging »St. Eloy" het spreekgestoelte en betoogde de nood zakelijkheid der uitbreiding van het kiesrecht, ten einde de gewenschte verbeteringen tot stand te brengen. Na het huldelijk beschouwd te hebben en daar voor zijn dank te hebben betuigd, hield de beer Tak eene rede, waarin hij o. a. ook de kalme en oezadigd9 houding der werklieden prees, gedurende en na afloop der kiesrechtvoorstellen en erkende, als zijne overtuiging, de rechtvaardigheid der uitbrei ding van het kiesrecht, waardoor ook de werkman zijne belangen kan doen wegen bij het bepalen der algemeene richting van het landsbestuur. Hij spoorde aan, als rustige burgers, eendrachtig samen te werken, om die uitbreiding te verkrijgen, ter bevordering van de verbetering der maatschappelijke toestanden en versterking van het volksleven langs ordelijken weg. Na een slotwoord van den heer Coeland ging men uiteen. De sergeant van het O.-I. leger J. G. Waurooy heeft in het orgaan voor drankbestrijdingSluit Schiedameen artikel over drankgebruik in bet Indische leger geschreven, waaraan het volgende is ontleend »'t Is waar dat men met een borrel alles van den soldaat gedaan krijgt, dat hij met het vooruit zicht een borrel te verdienen alles tot in het roeke- looze toe doet, maar treurig is het, dat ons waarlijk goed leger naist zijn krijgstucht ook een borrel plaatst om een gegeven bevel te doen uitvoeren. Men klaagt dan ook dikwijls en terecht over de mindere dicipline, welke in het Ind. leger heerscht dan in Nederland, doch wat is daar de oorzaak van Niets is eenvoudiger te beantwoorden en allen die niet blind zijn voor den bestaanden toestand, zullen het met mij eens zijn, dat jenever eu nog eens jenever de oorzaak is. 't Is ook regel, dat de naam van goed te zijn grootendeels afhangt van het aantal borrels, die men weggeeft. Zoo is kapt. X. een goede vent voor de soldaten, omdat hij dikwijls een extra borrel geeft. Kapitein Y daarentegen een lamme vent, want die geeft er nooit een. Toen laatst de post Bidoel was ingesloten en ver stoken van proviand, liet de voeding wel wat te wenschen over, maar de soldaten werden tevreden gehouden met extra-borrels. De soldaat is hier zóó aan de jenever gewoon, dat bjj hem het denkbeeld, zonder jenever te leven, niet meer opkomt, en dat de onthouding van dat genotmiddel aanleiding geeft tot verzet, al is het dan ook soms lijdelijk. Ook wordt er zooveel mogelijk getracht om het aantal borrels door het gouverne ment op de posten verstrekt uit te breiden, doch daar men het liefst niet uit eigen zak betaalt, wordt het gouvernement er voor gespannen. Doch daar de hoeveelheid nauwkeurig berekend is, komt men dan te kort. Geen nood, gauw een proces-ver baal opge maakt, dat door die of die omstandigheden flesschen zijn stuk geraakt en klaar is men, want dan worden er voor die zoogenaamde stukgeraakte nieuwe ont vangen. Dat ik hier niet overdrijf kan men opmaken uit een nota door den generaal aan de officieren gericht, waarin hij zijn verwondering uitdrukt, dat altijd flesschen met jenever breken, maar nooit fles schen met azijn of olie, die toch op dezelfde wijze worden verpakt en verzonden. Kan deze toestand niet veranderen Is het niet de plicht van het gouvernement aan die kweekerg van dronkenschap, waarvoor het de zwaarste straffen stelt, een eind te maken Ik weet het, opheffing van dat gebruik zal veel misnoegen in het leger geven, niet alleen van de zijde van den soldaat maar ook van die der meerderen. Dat neemt echter niet weg, dat in het belang èn van leger èn van zedelijkheid die opheffing noodzakelijk is, en men zal zich, ziende dat morren niet baat, bij die onthouding nederleggen." Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. gem. te Ritthem door ds. J. J. Yan den Broek, te No or d wij kerhout. Akte-examens in Zeeland. Bij de gisteren ge houden examens werden geëxamineerd 6 mann. can- didaten. Geslaagd zijn: J. N. Pattist van Middelburg, A. P. Vooren van Middelburg, J. Verkruijsse van Zuid- zande, W. F. Coumou van Zieriksee en D. 't Gilde van Aksel. Voor de vrije- en ordeoefeningen slaagden 5 van de 6 candidaten, nl. J. W. Yan Bellen van Middel burg, J. D. D. De Graaf van Waterlandkerkje, A. Nijsse van Middelburg, G. J. Noordegraaf van Mid delburg en A. J. Van Melle van Goes. LOMBOK. Over de colonne-Lindgreen wordt aan de Java- Bode geschreven Toen de colonne van La wick van Pabst van Batoe Klian naar Tjakranegara terugging maakte de com pagnie Lindgreen de achterhoede uit. Bij de rivier de Babak en later bij Narmada werd de colonne door den vijand bestookt, doch door het flink op treden van den troep werd hij achtereenvolgens uit zijn stellingen verdreven. De marscli werd nu ongestoord voortgezet tot Tjakranegara. Even binnen de muren van deze plaats kreeg de colonne van alle kanten zulk een hevig vuur, dat zij haast niet vooruit kon komen. Het oorspronkelijke plan, om zoo spoedig mogelijk naar het bivouak van het 6e bataljon te marcheeren en zich met dit bataljon te vereenigen, kon niet worden uitgevoerd en zoo werd de overste van Lawick van Pabst was toen reeds gesneuveld door den kapitein Christan bevolen in noordelijke richting uit te wijken, teneinde een open sa wak te bereiken. De voorste compagnie kon dit nog doen. Lindgreen, die als kommandant van de achterhoede de zorg had over de gewonden, kon door het hevig vuur niet zoo spoedig de beweging der voorgaanden volgen en zijn gewonden niet willende achterlaten, trok hij in een ommuurde ruimte terug. Hierin versterkte hij zich met 3 officieren, ongeveer 80 man en een twintigtal dwangarbeiders. De officieren waren dr. Ujlaki, die bij de ambulance van de colonne was ingedeeld in de plaats van dr. Van Dijk, als zijnde deze toen ziek, luit. Van der Plank, die een paar dagen te voren een transport vivres naar Batoe Klian had overgebracht, en luit. De Graaf, tot de compagnie behoorende. Geheel door den vijand in gesloten, die door aangebrachte schietgaten achter hooge muren vuurde, verdedigde deze kleine colonne zich hardnekkig in de beperkte ruimte. Des nachts, als de vijand minder waakzaam was, kropen enkele soldaten behoedzaam uit hun versterking naar buiten om de verspreid liggende kisten met vivres binnen te halen, zoodat met betrachting van de noodige zuinigheid voor een paar dagen eten was voor den troep. Wie het waagde over dag zijn hoofd buiten de muren te steken, werd onvoorwaaidelijk getroffen door het vijandelijk lood, afgeschoten uit de talrijke geweren, door de schietgaten gestoken. Vermits de vivres, doch vooral het drinkwater, begonnen op te raken, zag men naar middelen uit om uit do versterking te komen, de sawak te be reiken en verder naar Ampenan te gaandoch alle toegangen waren versperd en afgesloten. De luit. De Graaf, die met een kleine patrouille naar een uitgang zocht, werd even buiten het bivouk onver wachts aangevallen en met lanssteken afgemaakt. De toestand in de versterking werd hoe langer hoe hacheljjker; bukkende en langs den muur loo- pende, waagde men zich om van de eene plaats naar een andere te gaan, want bet regende kogels en steenen. Do waternood steeg eindelijk ten top en men moest besluiten het bivouak te verlaten en een ander daarnaast te betrekken, want hierin had men nl. een put ontdekt, doch ook daar raakte bet water op, ondanks alle maatregelen, welke genomen warea om er zoo zuinig mogelijk ine*, te zijn.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1