tieivrij BohwM, Canadaboonten. 0UEB00MEN, Vrijdag 19 October 1894. SCHOUWING l groote TRËÜ HERSCHOUWING ADVERTBNTIBN. Te pachten bij inschrijving 2.7450 HECTAREN 1.1750 HECTAREN BOUWLAND. TE COKTGENE Wegen en Voetpaden op Woensdag 17 October 1894. Uit de hand te koop: In de 4lalige Leesinrichling A. C. BOLUIJT. Openbare Verkooping op Donderdag 25 October 1894, 100 mooie op Woensdag 31 October 1894, verkoopen: 80 stuks zware ruim 100 stuks TROMEN en VRDCHTBOOMEV. Watergangen, Spriugwalergangen, Wegsloolen, Beulen en Dammen, op Vrijdag 19 October 1894. Hel Universeel-Varkensvoeder P. Kole Cz., Ook in de Rotterdamscho diergaarde prijkt thans een bord met het opschriftBesmettelijke veeziekte, mond- en klauwzeer". Een van de drie Yaks, welke de diergaarde bezit, is door de ziekte aangetast. Gelukkig houden deze dieren verblijf op een afstand van het grootere runderenperk, waar eene kostbare verzameling beesten, behoorende tot het geslacht bosbijeen is. Mocht de ziekte toenemen, het zou eene ramp zjjn voor de diergaarde, want niet alleen telt zij vele vreemde en kostbare rundersoorten, maak ook eene groote verzameling horten, antilopen, lama's, enz., al welke dieren gevaar zouden Ioopen. Uit Scbagen meldt men aan bet H.blad Eindelijk is in de donkere zaak van de vreemde lamp in de woning van de weduwe Bute licht ge komen. Een paar glazen van eigenaardigen vorm in eene der kasten van de vermoorde gevonden, die bleken alle op den brander van deze lamp te passen, hebben bewezen dat de lamp aan de vermoorde toebehoorde. Aan de geruchten, dat Klaas Boes de misdaad niet alleen zou bedreven hebben, is door deze ontdekking een einde gemaakt. Te Schagen is gisteren op de graven van mej. de wed. Bute en Anna Beijers een keurig monument geplaatst. Het is een staand beeldhouwwerk, waarin zwart marmeren platen zijn aangebracht, waarin men met vergulde letters leest: Hier Rusten GERRIT BUTE. Overl. 6 Juni 1881 in den ouderdom van 59 jaren. Zijne Echtgenoote JANSJE BUTE, geb. STOEL. Overl. 11 Aug. 1894 in den ouderdom van 55 jaren en 5 maanden, en ANNA BEIJERS. Overl. 11 Aug. 1894 in den ouderdom van 17 jareD en 10 maanden. De beide vrouwen vielen als slachtoffers eener misdaad. Het monument is gekroond door een witmarmeren, weenende vrouw en rust op een blauw hardsteenen voetstuk. Het geheel is omgeven door een artistiek hek, versierd op de hoeken met zilverkleurige speren en in 't midden met bronskleurige bollen en spiralen. Dinsdagmiddag waren in de nabijheid van Hellevoetsluis eenige werklieden van 's Rijks Marine werf bezig afgekeurde granaten schoon te branden. Door een ongelukkig toeval geraakte een vonk in de bus met het daarvoor benoodigde meelpulver, waardoor deze uit elkander sloeg en drie der werk lieden hevige brandwonden bekwamen, terwijl de vierde de bodem der bus in den voet kreeg. De laatste is naar de Maritieme ziekeninrickting ver voerd. Op 't oogenblik is de toestand der gewonden niet zorgwekkend. In de machinefabriek Breda" te Breda heeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een 12- jarige knaap, Visser genaamd, pas twee dagen in de fabriek werkzaam, kwam in aanraking met een in beweging zijnde machine en werd als 't ware in tweeën gesneden. Men stelle zich den schrik voor van don vader, die, mede op de fabriek werkzaam, het zwaar ver minkte ljjk van zijn zoontje tusschen de machine zag liggen. Uit Berlikum wordt gemeld: Voor het kantongerecht alhier is de volgende scène De wegens zijne anarchistische gevoelens ontslagen onderwijzer Dijkstra had zich te verantwoorden wegens liet feit, dat hij bij eene onlangs te St. Anna- Parochie gehouden meeting tegen het verbod, in het openbaar had gezongen. Op de vraag van den kan tonrechter, hoe hij heette, verklaarde hij zjjne ge boorte-akte niet in den zak te dragen. Hij meende echter wel te weten dat zijn naam Dijkstra" luidde. Op eene volgende vraag naar zijn leeftijd, luidde de wedervraag of dit niet stond vermeld in het proces-verbaal. In de onverschilligste houding, nu en dan met den rug naar den kantonrechter gekeerd, hoorde hij de verdere behandeling zijner zaak aan. De eiseh was éen dag hechtenis of een gulden boete. Op een daarna door den kantonrechter tot hem gerichte vraag, of hij iets hiertegen had in te bren gen, luidde zijn antwoord»ja, zeer veel" en in het nu volgende betoog noodzaakte hij den kantonrech ter al spoedig hem te verzoeken zich te matigen. Toevallig was wegens andere kleine rechtzaken eene talrijke politiemacht aanwezig. Ook het publiek, dat zich op iets ongewoons had gespitst, was in het niet ruime vertrek talrijk aanwezig. Men kon het velen der aanwezigen aanzien, dat zij door den gang der zaken min of meer zenuw achtig waren geworden, en toen nu de gedaagde zijne rede. sloot, roepende: »leve de anarchie, leve de sociale revolutie 1" klonk eensklaps eene stem »pak hem". Wat nu gebeurde weet niemand juist te zeggen. In een oogenblik had zich om Dijkstra, die naar de deur zocht te ontwijken, een klomp van men- schen gevormd, waaruit men hoofden en armen zag opsteken. Alles wrong door de niet zeer wjjde deur bij de trap neer. Velen verklaren zelfs geen trap te hebben gevoeld. Bjj slot van rekening kwamen allen zonder ongelukken beneden. Dijkstra's sporthemd was aan flarden. Gelukkig kwamen op straat de gemoederen spoe dig tot kalmte. intusschen is gebleken, dat de woorden »pak hem", waaraan de politie onmiddellijk gevolg gaf, niet werden gesproken door den kantonrechter, doch door een bejaard beambte der rechtbank, die erg opgewonden, misschien vreezende, dat een bom op het punt stond te springen, zelf ook dadelijk mede had aangegrepen. Met welke minachting Dijkstra zich heeft gedra gen tegenover den kantonrechter, blijkt wel uit zijne verklaring, dat deze hem te laag stond om met heen in eene juridische uiteenzetting zijner zaak te wil len treden. Te Slielrecht heeft de plaatsverv. districts-vee arts Ellerman van Dordrecht mond- en klauwzeer geconstateerd bij een paar stuks vee, welke niet waren aangegeven. Het gevolg was, dat bedoeld vee geslacht en verkocht moest worden, maar er was te Öliedrecht geen slager te vinden, die slachten en nog minder een, die koopen wou. Eindelijk was er een slager uit Gorkum gevonden, die de beide koeien kocht voor f 20maar toen hij den volgenden morgen de beesten uit de wei wilde halen, werd hem dit belet door een 70-tal boeren. De Gorkumscbe slager moest zich, uit vrees voor de bedreigingen, die hem gedaan werden, haastig uit de voeten maken. Toch behoorde de wet te worden uitgevoerd. Daarom werd den minister om raad gevraagd. Deze gelastte het advies in te winnen van den districts veearts Van Rijssel, te Dordrecht. Ondertusschen heeft de eigenaar van liet vee een bewijs ingeleverd van een gediplomeerd veearts (geen rijksveearts), waarbij deze verklaart,, dat ten minste één der koeien niet lijdende is aan mond- en klauwzeer. Nu zal de districts-veearts zelf bedoeld vee gaan onderzoeken. Dit is intusschen zeker, dat de bovengenoemde maatregel, desnoods met den sterken arm, zal wor den toegepast op de ééne koe en dat bet gepleegde verzet plus de wetsovertreding gestraft zullen worden. Woensdagochtend had in de steenhouwerswerk- plaats van den heer Van Dijk te Utrecht eene ge weldige ontploffing plaats, waardoor groote schrik in den omtrek werd veroorzaakt. Een petroleum- motor, sedert ongeveer een jaar in de werkplaats in gebruik, had al dien tijd aanleiding tot klachten van de omwonenden gegeven, en Dinsdag was daarbij eindelijk op last van het gemeentebestuur een re servoir gemaakt, waardoor men den ondragelijken stank, dien de machine steeds verspreidde, hoopte te voorkomen. In dat reservoir schijnen zich gassen te hebben bijeenverzameld die bij het aansteken van den motor ontploften. De slag was zóó geweldig dat bij op verren af stand werd gehoord. Een stuk ijzer werd met kracht weggeslingerd en sloeg ook op grooten afstand een gat in het dak, terwijl alle ruiten in het gebouw en vele in andere woningen verbrijzeld werden. Of schoon op het oogenblik der ontploffing het gewone personeel, ongeveer tien man, op de werkplaats aan wezig was, werd, als door een wonder, niemand ge troffen. Op den Engelschen Zuid-Oosterspoorweg heeft een ontzettend ongeluk plaats gehad. Een wagen met een 20-tal hopplukkers, die zich naar hun werk begaven, wilde op een overweg de spoorlijn passeeren, juist op het oogenblik dat een goederentrein in volle vaart kwam aanstoomen. Door den dikken mist had niemand den trein zien naderen; toen de koetsier het gevaar zag, trachtte hij nog het paard achteruit te trekken, maar het was reeds te laat. De koetsier en zes anderen werden oogenblikkelijk gedood, en acht personen gewond. De machinist van den goederentrein had op 300 meter van den overweg het voorgeschreven signaal met de stoomfluit gegeven, maar ongelukkig is dit niet door de menschen in den wagen gehoord. Volgens de officieuse Hamb. Cour. hebben de militaire wielrijders van het Pruisische leger niet aan de eischen voldaan. Zelfs al worden de rijwielen belangrijk verbeterd, zal dit in het algemeene resul taat der proefnemingen weinig verandering brengen. Slechts in enkele gevallen waren de wielrijders nuttig, o. a. voor het snel overbrengen van berichten en bevelen langs goede wegen en voor den postdienst. Waren echter de wegen slecht of modderig, dan verminderde hun biuikbaarheid en konden zij zelden dienst doen. Zoo wilde men bij de laatste Iegeroefeningen de huzaren als ordonnancen vervangen door wielrijders, maar men moest daarvan reeds spoedig afzien, daar de wielrijders herhaaldelijk óf in het geheel niet óf oopende de plaats van hunne bestemming bereikten. Freeman's Journal te Londen zegt, dat in het krankzinnigengesticht te Dublin de beri-beri is uit gebroken 14 der verpleegden zijn er door aangetast. Een jong werkman is dezer dagen te Louis ville (Kentucky) bet slachtoffer geworden der ge varen van den electrischen stroom. Hij kwam in een winkel om een lek in de elec- trische geleiding te herstellen. Na een kort onder zoek bevond hij dat een draad, welke door eon groote ijskast liep, gescheurd was. Hij ging in die kast om bet gebrek te verhelpen en tien minuten later kwam er een zeer onaangename reuk uit de kast, en toen men ging zien vond men |den armen jongen op den grond liggen met een geleidingsdraad in de beide handen. Zijn handen en voeten waren geheel verbrand en uit verscheidene deelen van zijn lichaam schoten vonken. De sterke electrische stroom was hem door het lichaam gegaan. Men sloot den stroom af en haalde den werkman uit de kast; maar alle pogingen om hem weer tot leven te brengen bleven vruchteloos. De hertog van Orleans heeft na den dood van zijn vader, den graaf van Parijs, plechtig verzekerd dat hij zou handelenHij heeft zijn woord gehouden en het begin is, dat moet gezegd, uitstekend geweest. Wanneer hij zoo doorgaat, is er veel goeds van hem te verwachten. Zijn eerste daad de kleine speeches en zijn verhuizingsplannen buiten rekening gelaten is geweest het zenden van duizend francs aan de Figarodie ean fonds vormt om de verspreiding van het geneesmiddel tegen croup te vergemakkelijken. Dit fonds is thans reeds groot 205.477 francs. Een jong echtpaar uit een kleine stad in Vlaanderen deed dezer dagen zjjn huwelijksreisje. Na de tentoonstelling in Antwerpen te hebben be zocht, dineerden zij daar 's avonds in een hotel. Daarna ging het jonge paar, dat niet geheel nuchter meer was, naar het Heilsleger. De jonge echtgenoot vermaakte zich daar zoo goed, dat hij eensklaps op de 6strade sprong en de groote trom begon te slaan. Na vruchtelooze vermaningen, werd hij met vrouw lief de deur uitgezet. De jonge vrouw poogde ver geefs haar man tot kalmte aan te sporen. Hij werd woedend en begon te vechten, zoodat de politie werd ontboden en hij na een hardnekkigen weerstand naar het bureau werd gebracht. Het jonge echtpaar zal dit reisje lang heugen. Een vreeselijk ballonongeluk is op de kermis, te Eranckville, staat New-York, voorgekomen. Een 18jarig Vlaamsch meisje, Beatrice Vandreffen, zou alleen opstijgen. Op een hoogte van 300 k 400 meters zag men met schrik, dat de jonge vrouw uit de mand viel. Het lichaam der ongelukkige viel geheel te pletteren. Het kasteel Saint-Pierre des Horts in het kanton Hyères, nabij de Middellandsche zee, is door een bende Italiaansche roovers overvallen, die over de muren trachtten te klimmen. Het bediendenper- soneel bood evenwel krachtigen weerstand en joeg de roovers op de vlucht, die toen door de gendarmen achtervolgd werden. Velen van ben zijn in hechtenis genomen. Marktberichten. MIDDELBURG, II October 1894. Evenals voorgaande week was de aanvoer uit Walcheren heden niet ruim en bestond grootendeels uit Kroon Erwten, van ronde Br <in8 Boonen was o iets ter markt. Jarige Waleh. Tarwe f6. Nieuwe dito f 5,75. Jarige ltogge f4,75. Nieuwe dito f 4,25. Wintergerst niet ter veil; nominaal f4 Zomer dito f3,40 a 3,50. Van Nieuwe Walch. Witte Boonen was bijna ook nog geen aanvoer, voor eeu paar partijtjes is f14 a 14,25 betaald. Nieuwe Walch ronde Bruine Boonen dringend gevraagd, doch niet ter veil. Voor een partijtje lange Bruine Boonen is f L3.25 betaald. Nieuwe Walch. Faardenboonen f 5,50. Walch Groene Erwten in kleine soort weder weinig aangeroerd en lot f 9,25 gekocht. Kroon Erwten f7 a 7,50 naar kwaliteit. Winter-Koolzaad f6 a 6,50. Boter f 0 90 a 1,per K.G. Eieren f 5,per 100 stuks. Voorspoedig bevallen van eene Dochter Vrouwe VAN EETEN—De Man. Goes, 12 October 1894. Ontijdig bevallen van eene Dochter A. VAN DEN BOSCH-Fiscuer. Centreville (Indiana), 25 Sept. '94. Tot onze diepe droefheid overleed na een langdurig en smartelijk Ijjden mijn geliefde echtgenoot JAN EVERSE, in den ouderdom van 29 jaar en 11 maanden. Dat de Heer ons sterke in deze zware beproeving. De bedroefde wed. en ouders, Wed. S. EVERSE—Weststrate. P. WESTSTRATE. P. WESTSTRATE—Hartiioorn. 's-Heer Hendrikskinderen, 11 Oct. '94. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van onzen dierbaren echtgenoot, vader, behuwd-en grootvader, den Edelachtbaren heer C. C. WELLEMAN, betuigen wij onzen welgemeenden daDk. Namens allen, Wed. L. WELLEMAN, geb. Weststrate. Krabbendijke, 10 October '94. Aan allen, die mg op mijn tach tigsten jaardag met hunne vriendschap en belangstelling hebben vereerd, zoowel in als buiten deze gemeente, betuig ik mjjn oprechten dank. Kattendijke, den 12 October 1894. PIETER KEUKELAAR. Afsluiting weg in Yersake. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend, dat het gedeelte van den Hruiiuneschen (frintwe? in Yer- seke tusschen den Welleweg en den Kruiningschen Zanddijkop 15 en 16 October 1894 voor het verkeer met rij- en voertuigen en vee zal zijn afgesloten. DE BRAUW, Voorzitter. W. POLMAN KRUSEMAN, Griffier. voor 7 jaren» in de gemeente Wolfertsdijk in den Heerenpolder; in 3 perceelen en in massa. in den Oosterlandpolderin 6 perceelen en in massa. Aankomende den heer A. Wisse te Sint-Philipsland. Inschrijvingsbiljetten met den prijs per Hectare, in te leveren ten kantore van den Notaris PILAAR, vóór Dinsdag 16 October 1894, namiddag 1 uur. OP IN DE GEMEENTE KRUININGEN, te beginnen EEN een burgerbestaan opleve rende. Adres onder letter L. bureau Goesche Courant. zjjn o. m. opgenomen A hoe Dakar Maurits. LourdesZola. FidèlkaHenri Greville. IiraftMauthner The Anarchist Savage Afzonderlijke romans zijn ook ter lezing te bekomen d ÏO ct. per week. Uit de hand te koop Te bevragen bij H. VAN KRUININ GEN, Ierseke. 's voor middags te 10 uren, in de gemeente 's-Gravenpolder, op de hofstede van J. Zuidhof, aan den djjk daarvoor en in eene weide daarover, ten overstaan van den Notaris MULOGK HOUWER, van De Notaris PILA.&B zal des voormiddags te 11 uren, te Krab bendijke, op de hofstede t Welgelegen" in den Maagspoldervoor dhr. W. F. K. Fenshoek, geschikt voor werkhout, waaronder zware, geschikt voor werk- h out; EENE PARTIJ Aanwijzing te bekomen bij H. HOUTE- KAMER, te Krabbendijke. OP (Zie verder aanplakbiljetten.) is zóó samengesteld, dat geen verspilling van de voedende bestanddeelen eiwit, vet en zetmeel kan plaats hebben. Het is een normaal voeder. Het is samengesteld uit grond stoffen, die ook op zich zelf een uitstekend varkensvoeder vormen. Het Is geen samenstel van vuil en afval uit fabrieken, zooals af gunstige concurrenten beweren. Wie goede waar levert, wordt door zjjn concurrenten gehaat, omdat hij, die goede waar levert, hun klanten ontrooft. Universeel-Varkensvoeder is goedkooper in het gebruik dan voerbloem» aan- veegsel uit meelfabrieken en meel van door zeewater bescha digde rijst. Honderd gulden belooning aan ieder, die schadeljjke bijmengselen in mjjn Universeel-Varkensvoeder kan aan- toonen, anders dan 1/10 procent opzette- ljjk bjjgevoegde phosphorzure kalk. Vraag brochure. Agenten gevraagd. GOES

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2