1894 N°. 121. Zaterdag 13 October. 81s,e jaargang. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heoren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van ad verten tl en vóór uren op den dag der uitgave. Nieuwe Geweren. Verschillende bladen wijden dezer dagen kortere of langere beschouwingen aan het plan der regeering om over te gaan tot eene nieuwe bewapening van het leger. Men weet, dat de regeering een supple toirs begrooting van oorlog voor 1895 heeft inge diend, waarop uitgetrokken zijnf 2,097,800 als eerste termijn van aanschaffing of aanmaak van geweren van 65 m.M. enz.f 180,000 als eerste termgn van aanschaffing van üieuwe patroontasschen en geweerriemenen f 150,000 als eerste termijn van oprichting van een patroonfabriek alsmede van werkplaatsen voor draagbare wapenen en ernst vuurwerk. Het plan bestaat om de werkplaatsen van Delft binnen de stelling van Amsterdam te doen over brengen en daarin mede te begrijpen de overige werkplaatsen voor ernst-vuurwerken. In het geheel zijn er benoodigd 140,000 geweren en karabijnen, een eerste voorraad van 400 scherpe en losse patronen per geweer of karabijn voor de dadelijke behoefte van het leger en 116,000 patroon tasschen en geweerriemen, Alles te zamen zal (voor zoover de kosten van de oprichting der nieuwe werkplaatsen voor rekening van Oorlog komen) f 9,000,000 kosten, maar aan vankelijk heeft men slechts te rekenen, met inbe grip van eenige reserve, op de voorziening in het noodige voor 52000 geweer- en karabgndragenden van het leger en op het vestigen van de werkplaatsen binnen de stelling van Amsterdam. De kosten daar van worden gesteld op f 5,000,000, over 2 jaren te verdeeleu, waarvan ten laste van 1895 het cijfer van f 2,427,800 en voor 1896 f 2,572,200. De verdere aanschaffing van wapenen en patronen zal dan na 1896 geleidelijk zijn voort te zetten en over 2 jaren te verdeelen. De vraag rijst of de Minister van Oorlog deze suppletoirs begrooting zal zien goedgekeurd door de volksvertegenwoordiging. Ongetwijfeld zal er eene sterke oppositie tegen worden gevoerd, zoowel om dat velen van meening zijn, dat, zoolang de levende strijdkrachten niet naar den eisch des tijds zijn ge reorganiseerd, groote uitgaven voor bewapening etc toch goed geld naar kwaad geld gooien is, als om dat anderen oordeelen, dat de voortdurende ver betering der vuurwapens op den duur voor een klein land niet bij te houden is. Overigens vindt de wijze, waarop de kosten der voorgestelde nieuwe bewapening over een groot aantal jaren zijn ver deeld, bij vele anderen weinig sympathie. Evenwel zijn juist diezelfde argumenten voor weer andere redenen om adhaesie aan de plannen des Ministers te verleenen. Zij meenen veeleer, dat de geweren er moeten zijn vóór de levende strijd krachten, omdat bij gebrek aan genoegzame man- schajtpen de weerbaarheid nog het best verhoogd wordt door eene uitstekende bewapening, terwijl door deskundigen wordt beweerd, dat het voorge stelde Mannlicher-geweer zoovele voovdeelen bezit boven het thans bij het leger in gebruik zijnde vuurwapen, dat men vertrouwen mag voor lange jaren met de nieuwe bewapening te zullen kun nen volstaan. De verdeeling der kosten over 20 jaren, en de dekking daarvan door eene herziening van sommige invoerrechten, is voor hen, die altijd bgzonder de zuinigheid betrachten willen en daarom wars zijn van nieuwe leeningen, een lokaas te meer om het plan van den Minister te steunen. De hierboven gestelde vraag of de suppletoire begrooting zal worden goedgekeurd is derhalve niet wel vooraf te beantwoorden. Voor- en tegenstanders zullen beiden talrijk zijn. Toch vertrouwen we, dat, wanneer de minister zijn voorstel goed verdedigt, er veel kans bestaat, dat hij de overwinning weg draagt. Niet alleen toch, dat niemand gaarne de verantwoordelijkheid draagt van de mindere weer baarheid van ons leger, maar er zijn andere punten van meer politieken aard, naar welker afdoening ieder hunkert, en waarin men dus ongaarne stagnatie zal brengen door het in het leven roepen van een nieuw conflict met een of meer ministers. Maar bovendien blijkt meer en meer, dat het nieuw voorgestelde geweer aan hooge eischen vol doet en zoo verre boven bet tegenwoordige staat, dat het gerust tot de beste gerekend mag worden, waaruit derhalve mag geconcludeerd worden, dat we langen tijd voor eene nieuwe wijziging zullen zijn gevrij waard wanneer deze wordt aangenomen, terwijl de nieuwe geweren zeker niet aan eene reorganisatie der levende strijdkrachten in den weg staan, aangezien zij slechts in waarde kunnen winnen naarmate zij aan betere handen worden toevertrouwd. Eindelijk is het zeker niet een der minste voordeelen van het plan des ministers, dat hij deze gelegenheid aangrijpt om een begin te maken met de overbrenging der werkplaatsen voor draagbare wapenen binnen de stelling van Amsterdam, en daarin mede te begrijpen de overige werkplaatsen voor ernst-vuurwerken. Zoo iets, dan behooren zeker deze wel binnen het centraal reduit onzer verdediging en daarmede mag niet wor den gedraald. Wij hebben daarom goeden moed voor den mi nister, dat hij, zij het dan ook niet zonder veel tegenkanting, het pleit zal winnen. Intusschen blijkt heden uit de groote bladen, dat de Minister van Marine, zooals te verwachten was, het voorbeeld van zijn ambtgenoot van oorlog heeft gevolgd, door thans ook eene suppletoire begrooting voor zijn departement voor het dienstjaar 1895 in te dienen, ter verbetering van de draagbare vuur wapenen der marine. De Minister berekent dat voor de bewapening onzer marine met hetzelfde systeem geweer als voor het leger wordt aangevraagd, in het geheel benoodigd zal zijn f489,000, welke uit gaaf over twee jaren zal worden verdeeld, zoodat voor 1895 wordt aangevraagd f244,500. De nieuwe bewapening van leger en vloot te samen zal ons land derhalve op ongeveer 10 millioen gulden komen te staan. GOES, 12 October 1894. Blijkens achterstaande advertentie heeft de heer J. Magielse zich alhier gevestigd als photograaf. Wij gaven gevolg aan de uitnoodigiug zijne inrich ting te bezichtigen en bevonden, dat die aan hooge eischen beantwoordt. Een flinke woning biedt vol doende ruimte aan voor werkplaatsen, terwijl het ruim en net ingerichte atelier voorzien is van de nieuwste toestellen. Voegt men hierbij dat de heer Magielse in de gelegenheid is geweest een degelijke opleiding in het vak te genieten, dan mag zijne onderneming zeker op succes reksnon. Tot gezworen van het waterschap »Ovezand" is door ingelanden benoemd de heer M. Van 't W estende. Itflland-Bntli. Het gemeentebestuur heeft het besluit genomen eenige binnenwegen, die naar de verschillende polders loopen, te b e g r i n- t e n. Tot uitvoering van dit werk heeft het een renteloos voorschot aangevraagd bij de provincie. Mocht dit voorschot worden verstrekt dan zouden de polderbesturen van de belanghebbende polders naar evenredigheid gedurende 20 achtereenvolgende jaren zooveel subsidie geven, dat aflossing van kapi taal en onderhoud der wegen gedurende dien tijd niet ten laste van de gemeente zouden komen. 's-IIeerenhoek. Door den gemeenteraad is besloten in het begin van December '94 en het laatst van April '95, eene veemarkt te houden, waarvan de dagen later zullen worden bekend ge maakt Naar men verneemt, zal de e e r e w a c h t te Vlissingen, die H.H. M.M. den 23en Aug. jl. heeft begeleid, het haar door eenige Vlissingsche dames geschonken vaandel aan H. M. de Koningin ten geschenke aanbieden. Dr. A. Kuyper is uit Brussel vertrokken naar Pau, in het zuiden van Frankrijk. Vermoede lijk zal hij daar den geheelen winter doorbrengen. {Ned.) De directeur-generaal der poster ij en en telegraphie heeft aan de drie afgevaardigden, die zich onlangs ten zynent vervoegden, medegedeeld, dat in 1896 alle beambten voorzien zullen wor den van uniformjassen, in plaats van de onpractische mantels. Verschillende andere verbete ringen, die werden voorgedragen, zijn bij den direc teur-generaal in goede aarde gevallen en hij heeft dan ook zijne medewerking beloofd om deze tot stand te brengen. Men zal zich herinneren, dat uit de laatste uit Indië ontvangen telegrammen werd opgemaakt, dat Mataram eindelijk geheel veroverd i s. Door het dienzelfden dag gepubliceerde regeerings- telegram, waarin werd gezegd, dat de slechting van Mataram wordt voortgezet, werd men in die meening versterkt. Thans noemt echter het Haagsche Dgbld. het bericht, als zou geheel Mataram reeds in onze handen zijn, beslist onjuist en het blad voegt er bij, dat dit ook officieel als voorbarig wordt beschouwd. Als dit waar mocht zijn, dan zou dus hieruit moeten volgen, dat Oostelijk Mataram op dit oogenblik nog niet in ons bezit is. Het fabriceeren van eieren schijnt thans een voldongen feit te zijn. In Engeland moe ten in een enkele inrichting meer dan duizend stuks per uur vervaardigd worden, en wel uitsluitend harde eieren. Het recept luidt als volgt De dooiers worden gevormd met een deeg, sa mengesteld uit meel, stijfsel en andere ingrediënten. Het eiwit wordt van albumin© gemaakt. Chemisch zijn deze eieren zeer gelijk aan natuurlijke eieren. Het vlies van het oi bestaat uit een huidje gelatine de schaal is van gips, doch een weinig dikker dan die van het origineel. De dooier wordt tot een kogel gerold en sterk afgekoelddaarna wordt hij in de albnmine gedaan en aan een zeer snelle draaiende beweging onder worpen, waardoor hij eivormig wordtdaarop wordt hij opnieuw sterk afgekoeld. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren werd met 43 tegen 42 stemmen aangenomen het wetsontwerp tot teruggaaf van het waarborgkapitaal van de spoorwegconcessie Samarang—Cheribon en werd aangevangen het debat over het wetsontwerp tot ondetsteuning van het Indische officieren-wedu- wenfonds. Kotkelsjke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde Kerk. Zondag 14 Oct. voorm. 10 uur ds. B. Cupérus van Zutfen. Bij de Donderdag gehouden verkiezing van acht leden voor het kiescollege der Hervormde ge meente alhier zijn alle periodiek aftredenden her kozen, nl. de heeren: J. Van Asperen Vervenne, C. Harinck, J. De Bruijne, T. A. Van der Heil, M. De Koster, J. B. Huijsse, G. Timmerman en J. Steketee. Van de zeven sollicitanten is tot organist der Ned. Herv. kerk te 's Heer Hendrikskinderen be noemd de vijftienjarige Joost Goetheer, te Wolferts- dijk. 's-lleercnhoek. Tot hoofd der R. C. bijzon dere jongensschool alhier is benoemd de heer L. C. Adriaansen, onderwijzer aan bovengenoemde school. Akte-examens in Zeeland. Gisteren werden ga- examineerd 6 vrouw, candidaten. Geslaagd zijn de dames W. Avé van Tolen, M. Brock van Vlissingen, A. W. Westdorp van Breskens en S. P. Geertsema Beckering van Schoondijke. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting 12 October 1894. Heden zijn veroordeeld: H. O., 39 j., huisvrouw van B. A. V. d. V., te Wissekerke, wegens diefstal tot f10 of 10 dagen;J. L., 23 j, te Rilland - Bath, W. V. d. V., 23 j., te Biezelinge, A. T., 27 j., te Biezelinge, wegens huisvredebreuk tot f3 of 3 dagen iederP. d. K., 20 j te Ierseke, wegens mishandeling tot f 5 of 5 dagen P. V. d. L., 22 j., te Kapelle, wegens mishandeling tot 2 maanden gevangenisstrafJ. W. v. D., 31 j., te Heinkenszand, wegens huisvredebreuk tot f3 of 3 dagenF. J. V. d. R21 j., te Goes, wegens mishandeling tot 3 weken gevangenisstraf; lo. P. A. H, 33 j., 2o. II. V. d. B 19 j., 3o. P. A. Le C., 19 j., allen te Goes, wegens strooperij de le en 3e ieder tot 3 dagen gevangenisstraf, de 2e tot f 3 of 3 dagenF. J. T., 20 j., te Goes, wegens mishandeling tot 45 dagen gevangenisstraf. In zake J. D., 54 j., te Goes, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Goes, waarbjj hij ter zake van overtreding der drankwet is veroor deeld tot 3 dagen hechtenis, is het vonnis des eer sten rechters bevestigd en appellant veroordeeld in de kosten. De rechtbank te Groningen veroordeelde gisteren den predikant dr. Bükler wegens eenvoudige belee- diging tot f 200 boete, subsidiair 60 dagen hechtenis. Het huwelijk, tusschen den voormaligen predi kant Joh an Barger, thans als veroordeeld wegens moord opgesloten in de strafgevangenis te Leeuwarden, en zijne echtgenoote, is door de Leeuwarder recht bank ontbonden verklaard. De kantonrechter te 's-Gravenhage heeft de 14 personen, beklaagd van het deelnemen aan een verboden optocht op 9 Aug. 11. bij de begrafenis van den sociaal-democraat Van Veelen, te dier zake van alle rechtsvervolging ontslagen op de volgende overwegingen dat de beklaagden (met anderen) door in aaneengesloten rijen met een drietal banieren en een tweetal vlaggen naar de algemeene begraafplaats te loopen zonder vergunning van den burgemeester achter en bij een lijkwagen, niet geacht kunnen worden een ongeoorloofden optocht te hebban ge houden aangezien tusschen het volgen van een lijkwagen naar eene begraafplaats en het houden van een optocht niet alleen in de gewone spreek taal een groot verschil bestaat, maai- dat ook de algemeene politieverordening voor 's-Gravenhage on derscheid maakt tusschen begrafenissen en optochten, en dus volgens die verordening begrafenissen niet onder optochten kunnen worden gerangschikt; dat voor het houden van eene begrafenis en voor het deelnemen aan eene begrafenis, hetzij met hetzij zonder vlaggen en banieren, al of niet omfloersd, geene voorafgaande vergunning van den burgemeester noodig is; en dat dus, daar alleen is bewezen dat de beklaagden met vlaggen en banieren op ordelijke wijze aan een begrafenis hebben deelgenomen, bet geen ook zonder voorafgaande vergunning van den burgemeester een ieder vrijstaat, de beklaagden van alle rechtsvervolging behooren te worden ontslagen. LOMBOK. Het Nieuws van den Dag gaf gisteren het navol gende bulletin »Ida Bagoes Rai (een Balisch hoofd) heeft zich met 200 volgelingen onderworpen. De bevolking van Tjakranegara geeft teekenen van onderwerping". Over de rol, die Djilantik heeft gespeeld, ismen het in de Indische bladen vrij wel eens. Het is een verrader, daar twijfelt men niet aan. Mr. R. H. Klein komt in de J.-B. nog eens uit allerlei omstandigheden aantoonen, dat Djilantik reeds van den aanvang af gewantrouwd had moeten worden. Dat hij in den avond van de overrompeling zelf met zijne mannen afgetrokken is, lijkt toch zijne schuld overvloedig te bewijzen. Het Soer. Hbl. vernam te Ampenan van vele kanten dat de controleur Liefrinck niet het betreurenswaar dige vertrouwen zijner chefs in Goesti Djilantik heeft gedeeld. Men verzekert zelfs dat, ware Liefrinck altijd in het hoofdkwartier geweest, wij beter omtrent de plannen van den vijand zouden zijn ingelicht geworden. De Loc. begrijpt het loslaten van kapt. Lindgreen en de zijnen niet. Zou het ook kunnen zijn dat er verband is tusschen dat vrijlaten en den vrijen af tocht, dien generaal Yetter aan Djilantik gelaten heeft? Werkstaking van Typografen. De werkstaking op de Zuid-Hollandsche Boek en Handelsdrukkerij te 's-Gravenhage is geëindigd. De werkstakers zijn weder op het oude loon aan genomen, op een aantal na, die door anderen zullen worden vervangen. Ook ter drukkerij van gebr. Belinfante, firma A. D. Schinkel te 's-Gravenhage, is de gedeeltelijke werkstaking als geëindigd te beschouwen, daar de meesten der werkstakende gezellen den arbeid hebben hervat. Het personeel van de firma Oppenheim te Gro ningen heeft het werk hervat tegen het oude loon, met vooruitzicht evenwel op eene verhooging, als de firma hiertoe door hare werkgevers in staat wordt gesteld. De zetters, die lid waren van den Alg. Nederl. Typografenbond, hebben voor dat lidmaat schap moeten bedanken. Voorts zal het personeel aan de firma zijne excuses aanbieden. Bij de Erven Van der Kamp zijn weer twee der werkstakers, door bemiddeling van een predikant, tot de werkplaats toegelaten. Gemengde Berichten. Naar wij vernemen heeft de Nederlandsche maatschappij van brandverzekering, gevestigd te Tiel, eene gratificatie van f 25 ter hand gesteld aan de directie der brandweer alhier, ter uitkeering aan hen, die bij den brand op 27 Sept. jl. bij den heer Van 't Westeinde, Korte Kerkstraat alhier, hunne flinke en doeltreffende hulp tot blussching hebben verleend. Dat het zaak is de aanbevolen maatregelen van voorzorg tegen tongblaar bij menschen o. a. bestaande in het flink koken van melk en water niet over het hoofd te zien, is te Nieuwersluis gebleken, waar eene jeugdige lijderes aan de ge volgen dier ziekte is bezweken. Naar men verneemt is Zondag jl. door een der beambten in de gevangenis te 's-Bosch, bij ver gissing natuurlijk, ruwe carbol voor wijn geschon ken. De ziekenoppasser belast met de toediening van spijzen en dranken aan de zieke gevangenen moet daarop van dien drank hebben gebruikt en kort daarop zijn overleden. Omtrent een en ander is reeds een onderzoek door de justitie ingesteld en gisteren hebben een drietal doctoren, de heeren Hagens, Hoogveld en Woltering, een sectie op het lijk gehouden. De omstandigheid dat de flesch met carbol niet op de gewone plaats stond, schgnt aanleiding tot deze treurige zaak te hebben gegeven. N.b

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1