.A-d-vertezitien dat de dames J. met een sluwen oplichter te doen hebben gehad, daar bij de genoemde commissie, van een reizend agent niets bekend is. Naar den Ned. verneemt is de dader bekend en proces-verbaal tegen hem opgemaakt. In de verleden Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Zaamslag kwam het vol gende schrijven in, dat voor kennisgeving werd aan genomen Zaamslag, 5 October 1894. Aan cïen Edelachtbaren raad van Zaamslag. Edelachtbare Heeren Ondergeteekende, Johannes Pieter Van de Veke in zijne qualiteit van barbier te Zaamslag, geelt met onderdanigen eerbied te kennen, dat hij meer malen arme menschen scheren moet zonder betaald te worden; dat als in de barak een besmettelijke zieke ligt, hg misschien dezen voor rekening van de gemeente zal moeten scheren; dat hij dit wel doen wil als hij daarvoor een vaste aanstelling ge niet; daarom vraagt hij uwen raad om te worden aangesteld als gemeente-barbier op een jaarlijksch tractement van tien gulden of anders bij door u in overleg met hem te regelen abonnement; verder alles op zijn plaats gelaten en ieder in zijn qualiteit gesteld, hoopt hij op een goedgunstige beschikking en wilde dan tevens de vergunning verkrijgen aan zijn deur een bordje te mogen plaatsen met het op- schrilt: Gemeente-barbier". Mij verder in mijne qualiteit van schoen- en gareelmaker ]en barbier in UEd.'s gunst en recom mandatie aanbevelende, heb ik de eer te zijn Uw dienaar, J. P. Van de Veke. Bij den »Conseil d'hygiène" te Parijs zijn ver schillende klachten ingekomen tegen de rechtstreeks uit Oostersche landen ingevoerde tapijten. Deze worden vervaardigd door inlanders, die niet de ge ringste gezondheidsbegrippen hebben, in krotten on toegankelijk voor frissche lucht en dus warhaarden van besmetting. Het is dan ook niet te verwonderen, dat die tapijten bij den invoer in Europa vol be smettelijke kiemen zijn. Verschillende sterfgevallen zgn daaraan te wijten, en men zal nu tot de prac- tische middelen overgaan en aan de grenzen streng toezicht houden op die moorddadige tapijten, (Mbld. tegen V.) In de Midden-Amerikaansche havenstad San Juan de Sur heeft, volgens een bericht uit New- York, een verschrikkelijke ontploffing plaats gehad in de kazerne. Het geheele gebouw werd vernield. Uit de puinhoopen zijn reeds 100 lijken te voor schijn gebracht. De ontploffing is vermoedelijk aan onvoorzichtigheid te wijten. In Oud-Antwerpen, (het bekende gedeelte der internationale tentoonstelling) is een hevige brand uitgebroken. Zes huizen van Oud-Antwerpen zijn geheel vernield. De costumes, welke gebruikt werden bij den intocht van Karei V te Antwerpen, zijn verbrand. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De brand ontstond in den Aenghenamen Hof. Men is het vuur meester, maar alle gebouwen van den Aenghenamen Hof tot Cuperus zgn in de asch gelegd. Te Dublin hebben vier officieren terechtgestaan, beklaagd van 's nachts te zijn binnengedrongen in de woning van den ongehuwden sergeant-majoor Fox en daar een tweetal jonge dienstboden, die te bed lagen, onbehoorlijk te hebben behandeld. De be klaagden gaven voor een grap met Fox op het oog gehad te hebben, waarom zij dan ook vermomd waren. De rechter sprak hen vrij, doch voegde, vrij ondeugend, den getuige Fox toe»dat hij 't voor een ongehuwd officier beter vond oude dienstboden te houden", eene opmerking die veel hilariteit uit lokte. Een boerenmeisje werd de vorige week te Livobayn, niet ver van Petersburg, begraven. Reeds was de lijkkist op den bodem van het graf aange land, toen men doffe slagen tegen het deksel van de kist hoorde. Krankzinnig van angst vluchtten bloedverwanten en doodgravers van het kerkhof. Een priester, die werd gewaarschuwd, snelde naar het kerkhof en opende de kist. Het was te laat. Na een ontzettenden doodstrijd was het arme meisje gestikt. Wij hebben onlangs gemeld, dat te Mülhausen in den Elzas bij eene ontploffing in een chemische fabriek, een werkman in eene kokende massa bij tende stof zou zijn opgelost. Thans wordt de uit- keering der verzekeringssom tegen ongelukken ge- weigerd, omdat de dood van dezen werkman niet bewezen is; het zou kunnen zgn, dat hij was weg- geloopen. Ten einde dien twijfel zoo mogelijk weg te nemen, wil men nu de vloeistof aan een chemisch onderzoek onderwerpen, dat het voorhanden zijn van opgeloste menschenbeenderen zou kunnen aanwijzen. Eene tot dusver onbekende reclame heeft de firma Scott Co. te Chicago ingevoerd. Deze han delszaak heeft voor zich 13 heeren en 5 dames aangesteld, wier eenig werk is hulp te verleenen bij voorkomende ongelukken, zoolang geen genees heer aanwezig is.' Zij liet tegelijk verschillende ziekenwagens maken en zoodra een ongeluk geschiedt, behoeft men om hulp maar naar dit magazijn te telefoneeren. Op deze wagens staat de naam der firma met de bijvoeging, dat zij de grootste mode zaak der wereld is, op goede bediening gerekend kan worden en gekochte zaken niet worden omge ruild. Echt Amerikaansch Een handjevol Engelsche matrozen heeft be wonderenswaardige dapperheid ten toon gespreid in het Engelsche protectoraat aan de oevers van den Niger. Het inlandsehe hoofd Nana had doen weten, dat hg het gezag van Koningin Victoria niet erkende en niet toelaten zou, dat iemand zonder zijn ver gunning handel dreef. Eenige dagen later nam hg een aantal kooplieden gevangen. Eene kleine afdee- ling werd uitgezonden om de stelling van den vij and te verkennen, maar werd zoo hevig beschoten uit zeer verdekt opgestelde kanonnen, dat zij moest terugkeeren. Alle deelnemers (10 man) waren meer of minder ernstig gewond, twee van hen zijn aan hunne verwondingen bezweken. De vijandelijkheden werden voorloopig gestaakt en eerst hervat na de aankomst van het oorlogsschip Phoche en een aantal inlandsehe soldaten. Dwars door ontoegankelijk struik gewas en over verradelijke moerassen trok de En gelsche strijdmacht op tegen de hoofdstad van Nana, Brohemie. Het struikgewas moest gekapt worden, met behulp van planken moest men dikwijls de moerassen overtrekken, waarbij niet zelden de ma trozen de kanonnen droegen. Na een moeielijken tocht werd de stad bereikt en aangevallen. De Engelschen trokken de stad binnen en staken een wijk in brand. Uit het overige gedeelte werden zij hevig beschoten. Bij deze expeditie waren twee ma trozen lichtgewond: het aantal dooden van den vij and kende men niet, maar het moet zeer groot zijn. Den 24en September is de versterkte stad Bro hemie geheel ingenomen. De Engelschen leden geen verliezen, zij maakten groote hoeveelheden krijgs voorraad buit (o. m. 1500 vaatjes buskruit en 75 kanonnen). Nana is ;gevlucht, maar wordt achter volgd. In de nabijheid van Wels vatte een put, in een kolenmijn gegraven, vlam en brandt sedert eenige dagen met een vlam van 15 voet hoogte. Deze gas bronnen zijn in het plaatsje geen zeldzaamheid. Waar men graaft, tot op een diepte van 600 k 900 voet, komt gas te voorschijn en de geheele open bare verlichting kost op die wijze zeer weinig geld. Een der merkwaardigheden van Temesvar is een Artesische fontein, waaruit een groote watermassa opspuit, terwijl langs de randen van den put gas uitstroomt, dat een lichtroode vlam geeft, Laatste en telegraphische berichten. middelburg. Ter openbare civiele terechtzit ting der Arrondissements-rechtbank alhier is heden als advoeaat en procureur bij die Rechtbank be- eedigd mr. W. Dicke, aan wien bij Koninklijk besluit verlof is verleend zich te Goes te vestigen. Sluis. Voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten in dit district waren uitgebracht 1001 stem men, waarvan 964 geldige. Hiervan verkreeg de heer I. Van Houte (lib.), oud-lid der Staten en burgemeester van Oostburg, er 786, zoodat deze is gekozen. 's-Gravenhnge. TWEEDE KAMER. De heer Veegens huldigde de nagedachtenis van dhr. Land, waarbij de Regeering zich geheel aansloot. Aangenomen is met 64 tegen 21 stemmen de mach tiging der rekenkamer tot uitbetaling van de mili taire pensioenen. De Minister van Oorlog heeft over weging toegezegd van eene wijziging der militaire pensioenwet en van de mogelijkheid van de instel ling van een militairen pensioenraad. Ook is aan genomen de onteigeningswet voor het scheepvaart kanaal EngelenHenrietta waard. De Minister ver klaarde, dat de weigering der uitbetaling van het subsidie door het waterschap >Noord-Oostelijk Noord-Brabant" slechts voorloopig is. Ingezonden Stukken. 'Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Daar de herfst is ingetreden en de winter weldra zijn intocht doet, komt de commissie voor werkver schaffing, in uw der zaak genegen blad, een bescheiden plaatsje vragen, om de zaak der werkverschaffing weder eens onder de aandacht van het publiek te brengen. Het komt der commissie voor, dat de winter, die aanstaande is, voor de arbeidende klasse een waar schrikbeeld zal zijn. De zomer verschafte niet genoeg verdienste om dezelve zonder schulden door te maken. De arbeid op het veld was door de vele regen treurig, en menigeen sprak het voor de commissie voor werk verschaffing dan ook vrij uit, dat ze wenschten dat het werkhuis ook in den zomer maar geopend was. Om velerlei reden is het noodig om den aanstaanden winter weder krachtig op te treden om den werke- looze te helpen, en hem en zijn gezin van het allernoodigsfce te voorzien. Hoe de arbeid van de Oeconomische spijsuitdeeling en der verschillende armbesturen ook te waardeeren is, voldoende is hij niet. Kunnen de vele werkeloozen bij goed en warm eten, door te werken nog iets verdienen om zich van het andere noodige te voorzien, mijnheer de Redacteuru zult ons moeten toestemmen veel van het verschrikkelijke van den winter wordt daardoor voor hen weggenomen. De commissie voor werk verschaffing slaagde twee jaren achtereen om aan een 80tal hoofden van meestal groote gezinnen werk te verschaffen. Zij hoopt dezen winter ook diegenen te helpen, die vroeger uit gebrek aan geld afgewezen moesten worden, maar die toch ook zoo zeer hulp behoefden. Er zal voor de sen winter veel meer noodig zijn dan voor den voorgaanden. De nieuwe voorraad biezen voor de mattenfabrikage is reeds aangekocht en bij de commissie bestaat het voornemen om de matten- makerij aanmerkelijk uit te breiden. Wie den vorigen winter dezen arbeid beschouwde, zal nu graag zijn steun verdubbelen. Die arbeid heeft in ons eiland een schoone toe komst en wie ons nu helpt hem alhier te vestigen, heeft later de aangename vruchten daarvan te plukken. Onze voorraad van gezaagde kachel blokken is in den loop van den zomer niets verminderdwie ons daarvan spoedig afhelpt, verschaft ons geld, den arbeider nieuw werk en zichzelven drooggoed brand baar hout. Een boodschap bij den concierge Van der Kuip is reeds voldoende om nog denzelfden dag een voldoenden voorraad van dat hout in huis te hebben. Wanneer de voorraad hout vóór 30 October ver kocht is, heeft de commissie misschien het voorrecht om hare rekening met een niet te groot nadeelig saldo te kunnen sluiten. Velen zullen misschien zeggen: >ik stook geen hout, ik heb geen open haard." Tot dezulken zouden we moeten zeggendan heeft u groot gelijk, dat u het ook niet koopt. Maar er zgn zoovele armen, die in het geheel geen kachel hebben, die slechts op den haard stoken wat ze op een koopdag koopen kunnen, die zouden met een paar manden van die blokken heerlijk ge holpen zgn. De commissie stelt zich disponibel om het hout te bezorgen daar, waar het haar aangewezen wordt. Indien elk naar zijne krachten mee helpt om den werkelooze werk te verschaffen, den verkleumde te verwarmen, dan zeker zal de taak van de com missie veel vergemakkelijkt en haar doel des te beter bereikt worden en elk zal het ondervinden dat het zaliger is te geven dan te ontvangen. Mijnheer de Redacteur, ontvang den dank der commissie voor de verleende plaatsruimte, en voor de hulp haar in uw blad zoo dikwijls betoond. Namens de commissie voor werkverschaffing, J. W. VAN DE WEERT W.J.z., Secretaris. Goes, 8 Oct. 1894. Mijnheer de Redacteur Ik ben het met »een belangstellend landbouwer" in uw blad van Donderdag 4 Oct. eens, dat de grondeigenaars hunne pachters wel een handje zouden kunnen helpen, door zelf aandeelen in de coöp. Suikerfabriek te nemen en zich daarvoor een matigen intrest te laten betalen, maar ik denk toch niet dat dit een algemeene maatregel zal kunnen worden, vooral omdat zoovele pachters geheel vreemd aan hunne eigenaars zijn en alleen den administrateur kennen. Doch laat in alle geval ieder, die op zoo goeden voet met zijnen landheer staat om dat te kunnen vragen, gerust later zijn gang gaan. Dit alles is echter van later zorger wordt reeds veel te veel over eene finantiëele regeling gesproken, men maakt zich daar onnoodig ongerust over, want zoover zijn wij nog niet In de eerste plaats moet nu blijken of slechts enkelen in Zeeland eene fabriek zouden willen, dan wel of honderden dienzelfden wensch koeste ren en voorloopig daarvoor de vereischte hectaren willen beschikbaar stellen Laat niemand denken, dat het op zijne paar bunders toch niet zal aankomen, dat er toch wel grond ge noeg zal aangemeld worden, dat hij later ook nog wel zal kunnen teekenenWie zóó denkt, brengt de geheele zaak en daarmede zijne eigene belangen in gevaar Laat ieder vertrouwen in de toekomst hebben en denken »het kan ook van mij afhangen, of de fabriek er komt of niet komt." Wanneer de handen ineen geslagen worden en honderden landbouwers in Zeeland en Noord-Brabant als een man opstaan en einde dezer maand 1500 Hectaren bijeen brengen, zal door hen een bestuur kunnen worden gekozen, om de finantiëele en verdere regeling voor te bereiden. Hoogachtend TJEd. dn. E. VAN DEN BOSCH. Dit stuk ontvingen we reeds voor ons vorig nom- rner, doch Lombok vroeg toen zooveel ruimte, dat we het tot heden moesten laten liggen. (Red.) Mijnheer de Redacteur! Met de opname van 't volgende zult u mij zeer velen verplichten. In Zuid-Beveland zegt men van Wemeldinge, dat het minstens 50 jaar ten achter is. Dit mag niet in alle opzichten waar zijn, in vele is het, helaas maar al te waar. Met de orde o. a. ziet het er hier treurig uit; ja het lijkt soms wel of we nog in de 17e in plaats van in de 19e eeuw leven. Een paar staaltjes. Nog kort geleden vierde de burgemeester zijn 40jarig huwelijksfeest. 's Daags te voren werd er druk gegroend, zoo druk zelfs, dat het tot diep in den nacht voortduurde. Gedurende dat groenen was er aardig in 't glaasje gekeken, door sommigen zelfs te diep. Toen gold ook hier: als de drank is in den man enz., want 't slot van 't groenen was: vechten als leeuwen. Hiermee was de zaak nog niet geëindigd's avonds daarop werd de vechtpartij op uitgebreider schaal voortgezet. Een bedaard burger kon niet behoorlijk in de herberg een glaasje drinken zonder geduwd, gestompt of omvergeworpen te worden. Ook op de straat was men niet veilig. En dat alles gebeurde, terwijl de politie over straat liep I Verleden Zaterdagnacht is 't weer een echte wilde manstroep geweest. Dat lieve leventje begint ge woonlijk 's avonds na elf uur, het zoogenaamde sluitingsuur1 (soms gaat om 2 of 3 uur de har monica nog). Als een troep wilden komen de bezoekers de herberg uitgebarsten en de straat op. Dan volgt een gevloek en getier, dat een zeeman er van walgt. Zoo trekt men 'fc dorp door en tien tegen éen, als er niet iemand de dupe wordt va» hun brutaliteit. Verleden Zaterdagnacht zijn weer voor de zooveelste maal van rustige burgers de ruiten ingeslagen. Al die zaken gaan eenvoudig in den doofpot en 't gevolg er van is, dat W. zedelijk achteruit gaat. Daarin zal geen verandering komen, zoolang de politie niet flinker optreedt. Moge dit weinige der politie een spoorslag zgn om wat beter voor de orde te waken. Wemeldinge. X. Burgerlijke Stand van Goes van 8 tot 10 Oct. 1894. Overleden 8, Jan Eyerhard, 17 maanden, z. v. Gerhardns Albertus Weide en Lona Van der Doe&. Verknopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 24 Oct., Kolijnsplaat, woon-en winkelhuis, Noordijke. 26 's Gravenpolder, bootnen, Mulock Houwer. 29 's Heer Abtskerke, boomen, De Koncle Bresser. 31 v Ellewoudsdijk, huis en erf, De Ronde Bresser. 2 Nov.,'s Heerenhoek, boomen, De Ronde Bresser. 3 i Ileiuktnszand en 's Heer Arendskerke, boomen, De Ronde Bresser. 8 Nisse en Ovezand, boomen, De Ronde Bresser. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 11 October 0.34 0.57 7.4 7.27 12 1.15 1.32 7.45 8.2 13 1.49 2.5 8.19 8.35 14 2.21 2.86 8.51 9.6 15 2.50 3.6 9.20 9.36 16 3.22 3.39 9.52 10.9 17 3.55 4.13 10.25 10.43 Marktberichten. GOES, 9 October 1894. Tot onveranderde prijzen ruimden alle artikelen langzaam op. Oude TARWE por Hectoliter f G,a f 6,26 Nieuwe TARWE 4,60 a 5,20 Nieuwe ROGGE v 8,75 a 4, WINTERGERST 8,— a 3,75 ZOMERGERST 2,50 a 3,25 HAVER - - 2,a 2,60 KOOK ERWTEN - 7,— a 9,— BRUINE BOONEN - 10,— a 12,50 WINTER-KOOLZAAD a KARWEI-ZAAD a - BOTER per K.G. 1 a 1,06 EIEREN per 100 stuks 4,20 a 4,60 Aangevoerd 134 stuks hoornvee, 1 paard en 17 schapen. Er was weinig handel, hoewel er veel kooplieden waren. Door verkoopers werden echter te hooge prijzen bedongen. ROTTERDAM, 8 October 1894. De kleine aanvoer ruimde heden tot onveranderde prijzen op. Tarwe. Jarige flauw als voren. Per heet. f5,50 a 6,60 en zeer goede qual. per 100 kilo f8. Nieuwe- prijshoudend. Per heet. f3,75 a 5,60, en per 100 kilo f6 a 7,25. Canada niet ter markt. Rogge als voren, f2,75 a 4,50 naar qual. Gerst Winter- en Zomer- als voren. Winter- por heet. f2 a 4. Zomer- per heet. f2,50 a 8,75 en per 100 kilo f6. Chevalier- prijshoudend. Per heet. f 2,50 a 4,50 en per 100 kilo f 5,50. Haver onveranderd. Per heet. f 1 a 2,75 en per 100 kilo f5. Bruine Boonen waren tot vorige prijzen te plaatsen. Naar qual. f 11 tot 18,50. Blauwe Erwten prijshoudend. Naar qual. verkocht van f5,25 tot 9 en voorts voor extra puike gegarandeerde qual. nog boven de hoogste noteering. Kanariezaad flauw als voren. Per heet. f8 a 10. Meelbericht. De meelhandel bleef vorige week on veranderd. De vraag nam toe en de inlandsehe fabrieken ver kochten groote quantiteiten, voornamelijk op levering der eerste maanden van het volgend jaar. Heden was de stemming meer opgewekt, prijzen vaster bij meer vraag. Zeeuwsclie Ajuin. Aanvoer ca, 20,000 balen. Markt prijs voor groote f0,70 en kleine f 0,75 per 50 kilo. Zeenwsohe eieren f4,30 a 4,50 de 100 stuks. ROTTERDAM, 9 October 1894. Op de veemarkt waren heden aangevoerd425 vette runderen, 829 magere dito, 802 vette en graskalveren, 10 nuch tere kalveren, 6 schapen of lammeren, 155 biggen. Prijzen waren als volgt: koeien le qual. 70 c., 2equal.6f> c., 8e qual. 68 c., ossen Ie qual. 68 c., 2e qual. 64 c., 8e qual. 56 c., stieren 2e qual. 56 c 8e qual. 50 ckalveren le qual. 90 c, Ze qual. 80 c., 8s qual. 70 c. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f 54, 2e qual. f50, 8e qual. f46, per l"lo 55 a 65 c. Woensdag 17 October a. s. hopen onze geliefde oudera en grootouders JAN VLEUGEL en SELIA VAN OOSTEN hunne 50jarlg:e Echtvereemgmg te herdenken. Namens kinderen, behuwd- en kleinkinderen, Wemeldinge, Oct. 1894. J. VLEUGEL Jz. Aanstaanden Zondag 14 October hoopt onze geliefde moeder en groot moeder JOZINA POLDERMAN, wed. J. A. Louisse, haar SOsten geboortedag te vieren. Hare dankbare dochter, behuwdzoon en kleinkinderen D. C. ELSMAN. JANNETJE LOUISSE en kinderen. Schore, 11 October 1894. Voor de vele bewgzen van deel neming, ondervonden bij het overljjden en de ziekte van onze geliefde echtgenoote en moeder, betuigen wij onzen hartelijken dank. A. NONNEKES en kinderen. Goes, 10 October 1894. Voor de vele bewgzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van onzen dierbaren echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader, den Edelachtbaren heer C. C. WELLE MAN, betuigen wij onzen welgemeenden dank. Namens allen, Wed. L. WELLEMAN, geb. Weststrate. Krabbendgke, 10 October '94.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 3