Beroepen bij de Ger. gem. te Kolijnsplaat, dhr. R. Brouwer, cand. te Kampen. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. gem. te St.-Philipsland door ds. K. E. Van Griet- huijsen te Kethe)te Serooskerke door den heer A. De Pecker, cand. te Gorinchem. Met 1 November a. s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. De Priester zijn betrekking aanvaardde als hoofd der school te Borsele. Kortffene. Zaterdag had alhier de gewone na jaarsvergadering der onderwijzersvereeniging Noord- Beveland" plaats. In 't geheel waren 11 leden tegen woordig. Na afdoening van eenige huishoudelijke werkzaamheden, waaronder het bij acclamatie her kiezen van den penningmeester, den heer W. Carels, volgde de lezing van den heer L. De Putter van Kolijnsplaat over: »Plnsioen voor weduwen en weezen van onderwijzers." Na eerst uitvoerig den tegenwoordigen toestand gesohetst te hebben eener onderwijzersweduwe, hoe bang vaak de toekomst haar en hare kinderen aangrijnst, hoe zij om de rekeningen van dokter, apotheker enz. te betalen, soms nog verscheidene meu belen te gelde moet maken, daar van overhouden tijdens het leven haars echtgenoots geen sprake kon zijn, hoe zij gewoonlijk met het verscheiden haars mans alles verloren heeft, daar de wet op 't lager onderwijs allen handel en nering aan de onder wijzers en hunne huisgenooten verbiedt, kwam hij tot de vraagZou daarin geese verandering kunnen gebracht worden, zoodanig, dat de weduwen en wee zen, althans voor het ergste gebrek worden behoed Als antwoord zou men daarop kunnen gevenlid van eene der vele levensverzekering-maatschappijen te worden, maar voor de meeste onderwijzers is de jaarlijks terugkeerende premie te hoog in vergelij king met hun tractement en bij ziekelijken onder hen dreigt daarbjj de verplichte keuring met afwij zing, ook al kon men over de financiële bezwaren heenstappen. Het eenige doeltreffer.de middel is dan ook volgens den spreker, dat de Staat in dezen handelend optreedt en op de eene of andere wijze voorziet in de toekomst van de onverzorgde nagelaten betrekkingen dor on derwijzers. Daartoe zou de Staat de reeds bestaande twee percents korting van de onderwijzers-traete- menten wel verhoogen, maar met zoo'n verplichte bijdrage moet rekening gehouden worden, zooals men dat nu reeds doet. Ea wellicht dat dan ook de tractementen wel een weinig naar boven gaan. Ook zou dan de deelneming der onderwijzers al gemeen zijn, waarbij eene vrijwillige toetreding tot eene levensverzekering nimmer het geval zal zijn. Dan zou er ook een eind komen aan advertenties, waarin voor de weduwe en kinderen van een onder wijzer giften gevraagd worden en welke adverten tie eiken onderwijzer zoo onaangenaam aandoen. Na nog gewezen ta hebben, hoe er in vele stre ken van ons vaderland bij de regeering op aanga- drongen wordt, maatregelen te nemen om de we duwen en weezen van onderwijzers te pensioneeren, wekte hij ten slotte zijne medeleden krachtig op, hunne stem te paren aan die vele, welke bovenge noemd doel trachten te bereiken, opdat bij slaging ook zij het aangename bewustzijn mogen hebben, iets er toe te hebben bijgedragen en bij mislukking hen geen zelfverwijt kvvelle Na eene uitvoerige discussie over dit belangrijke onderwerp, waarbij de messten zich voor de staats inmenging verklaarden, ook met 't oog op de soliditeit van den Staat, werd voorlezing gedaan van een aan den arr. schoolopz. gezonden afdruk van de adressen aan de regeering, di9 volgens besluit der onder- wijzers-vereeniging in 't arrond. Dordrecht in dat arrondissement circuleeren, het ernstig verzoek be vattende, het daarheen te willen leiden, dat aan weduwen en weezen van openbare lagere onderwijzers van rijkswege een pensioen verleend worde. Met algemeene stemmen werd besloten hot verzoek dier onder wijzers vereeniging, om adressen van ad hesie in het arr. Tolen te laten circuleeren, te steunen, door op dit eiland zulke adressen allen openbare onderwijzers ter teekening aan te bieden. Aan de onderwijzers-vereeniging Dordrecht" zal dit besluit medegedeeld worden en zal men tot eene richtige uitvoering zich nader met die vereenigiug in contact stellen. Nadat de voorzitter den heer L. De Putter zijn dank en dien der vergadering gebracht had en nog eenige schoolzaken kortelings besproken waren, sloot hij deze vijftigste vergadering der Noord-Bevelandsche onderwijzers. Dit verslag konden we wegens plaatsgebrek in het vorig nommer niet opnemen. Red.) Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. Strafzitting van 9 October 1894. JachtwetP. F. Gzn. te 's-Heerenhoek, tot 2 maal f5 b. s. 2 maal 4 d. h., verbeurdverklaring Ie niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering of te betalen f 3 s. 2 d. h.2e opbrengst in beslag genomen en verkochten haas ad f 0,30. C. B. te Borsselen, tot 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h., ver beurdverklaring niet in beslag genomen geweer bevel tot uitlevering of te betalen f 3 s. 2 d. h. A. Z. te Vlake, tot 2 maal f 2 b. s. 2 maal 2 d. h verbeurdverklaring niet in beslag genomen kruisnet, bevel tot uitlevering of te betalen f 2,50 b. 1 d. h. J. P. Mzn. te Ierseke, tot 2 m«al f 3 b. s. 2 maal 2 d. h., verbaurdverklaring niet in beslag geno men kruisnet, bevel tot uitlevering of te betalen f 1 a. 1 d. h. S. J. H. te Kapelle, tot f 5 b. s. 4 d. h., verbeurdverklaring niet in beslag g9no- m h geweer, bevel tot uitlevering of to betalen f3 s. 2 d. h. F. K. Pzn. te Kruiningen, tot f 5 b. s. 4 d. h., verbeurdverklaring in beslag genomen geweer. Jachtwet en wapenwet: P. W. te Goes, tot 3 maal f3 b. 8. 3 maal 2 d. h., verbeurdverklaring ni=t in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering of te betalen f 3 s. 2 d. h. Reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomenM. d. V., P. v. d. H., M. R., J. 0. R., allen te Woensdrecht, ieder tot f2 b. s. 2 d. h., met bevel dat le de in beslag genomen botscharen zullen worden vernietigd en 2e de opbrengst van de in beslag genomen en verkochte bot ad f 0,50 zal worden teruggegeven aan de beklaagden, v Gemeente-verordening GoesW. N. te Heinkens- zand, H. v. d. B. te Goes, J. A. v. d. K. te Wil- kelminadorp, ieder tot fl b. s. 1 d. h. Idem Kruiningen.- M. K. te Bergon-op-Zoom, tot f 1 b. s. 1 d. h. Idem Yerseke: J. W., J. S. G.zn., beidon te Yerseke, ieder tot fl b. s. ld. h. Straatschenderij: J. M. H.zn. te Goes, tot f2 b. s. 2 d. h. met bevel tot vernietiging der inbeslag genomen voetzoeker. Houden van hazardspel op den openbaren weg zonder vergunning (art. 457 W. v. S.)O. L. zonder bekende woon- of verblijfplaats, tot f10 b. s. 5. d. h. met bevel tot teruggave van het snoer met roode koralen aan den beklaagde. Art. 459 W. v. S.J. W. JEzn. te Vlake, tot f 2 b. s. 2 d. h. Art. 460 W. v. S.J. A. v. O. Lzn. te Colijns- plaat, tot 2 maal f 0,50 b. s. 2 maal 1 d. h. Art. 461 W. v. S.P. P., huisvr. van J. Y. te Kortgene, tot 1 b. s. 1 d. h. Art. 473 W. v. S.J. H., J. H., beiden te Hon- tenisse, -J. H., te Clinge, ieder tot f2 b. s. 2 d. b. Nachtelijk burengeruchtA. K.} J. G., J. O., allen te Yerseke, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h.D. P. v. H., A. H. en P. T., allen te Goes, tot f 1 b. s. 1 d. h. Nachtelijk burengerucht en dronkenschapH. L. te Yerseke, tot 2 maal f 2 b. s. 2 maal 2 d. h. Dronkenschap: J. d. V. te Borsselen, G. P. te Kruiningen, D. V. te Goes, P. M. P.zn. te Arne- muiden, M. M. te Baarsdorp, P. B. te Hansweerfc, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.P. M. te Heinkenszand, tot f 2 b. s. 2 d. h.P. F. te Hansweert, tot f 3 b. s. 3 d. h.P. d. W. te Middelburg, tot 2 maal f 3 b. s. 2 maal 3 d. h. Vrijgesproken is E. v. H., huisvr. van P. v. d. H. te Goes, beklaagd van overtr. art. 459 W. v. S. Door de arrondissements-rechtbank te Mid delburg is C. K., 36 j., te Kruiningen, beklaagd van meineed, vrijgesprokenop grond dat door de ter terechtzitting bijgebrachte bewijsmiddelen, de Rechtbank de volle overtuiging niet heeft verkregen, dat de beklaagde het hem bij dagvaard te laste ge legde heeft gepleegd. LOMBOK. Het Soer. Hbl. somt de volgende feiten op om te bewijzen, dat er reeds lang van te voren zeker heid omtrent de plannen der Baliërs bestond lo. Een luitenant schrijft dd. 30 Augustus aan een zijner familieledenJelui denkt zeker allen dat wij hier zoo rustig zitten, maar binnen korten tijd worden wij allen in de pan gehakt. Het ver raad schuilt in alle hoeken. 2o. Volgens ooggetuigen werden ongeveer twee weken geleden ter reede van Ampenan kisten met ge weren en patronen voor den vorst van Lombok aangevoerd, die door den scheepskapitein zijn aan gehouden. Nadat hierover aan den opperbevelheb ber was gerapporteerd, werd door dezen last tot doorzending aan den vorst gegeven. 3o. Uit een brief van een adjudant-onderofficier aan een zijner vrienden Hedenmorgen (de brief was gedateerd 18 Augustus) werden twee verdachte Baliërs gearresteerd, door de poortwacht van het kampement te Mataram naar de wacht gebracht en in tegenwoordigheid van den bivak-commandant en den docter aan den lijve gevisiteerd." Men vond brieven behelzende nadere gegevens omtrent een bestaande samenzwering ten doel heb bende te troepen te Ampenan, Mataram en Tjakra Negara op een nog nader te bepalen dag te vermoorden en dan in zee te werpenzich meester te maken van onze wapenen en ammunitie om zoodoende met vrucht weeistand te kunnen bieden, indien het gouvernement een nieuwe expeditie mocht uitzenden. De coup de main zou beginnen te Mataram en Tjakra Negara, daar men het vooral gemunt had op het materieel der artillerie. Eenige Balische hoofden hadden zich omtrent de behandeling van het geschut op de hoogte gesteld, door met den neus er bij te staan gedurende de exercitiën in de Kanonnier-school, die in den laatsten tijd te Mataram en Tjakra Negara hebben plaats gehad. Men had zich nu overtuigd dat het niet zoo moeilijk was een stuk behoorlijk te bedienen en zou de blanda's den weg opzenden, waarvan geen terug- keeren mogelijk is. De hoofden werden vervolgens uitgenoodigd tot de meeste voorzichtigheid en geheimhouding van het plan en om zich tot handelen gereed te houden dat alles stond in de brieven. Beide Baliërs werden tusschen de bajonetten naar het hoofdkwartier ge bracht, alwaar hunne aankomst zeker de grootste verbazing en ontsteltenis zal hebben verwekt. Door de Soer. Ct. wordt nog het volgende mede gedeeld Een oogenblik, enkele uren slechts voor den overval, schijnt het, is er geweest, waarin de generaal dan tooh werkelijk begon te wankelen in zijn onverstoor baar vertrouwen op zijn vriend. Toen is er alarm geblazen en werden de troepen in gevechtstelling opgesteld. Maar de j> vriend" der Hollanders Djelantik spoedde zich tot de generaals, om hun zijne ver wondering te kennen te geven over dat wantrouwen, zoo geheel ongemotiveerd 1 Was er iemand die der companie meer welgezind was dan hij Djelantik, was er iemand die meer voor haar had gedaan en nog deed Immers neenhoe konden dan zijne vrienden hem zulk een onrecht doen Kort en^goel, ook nu weder overreedde hij de generaals, den resident, den staf; en het gevolg was, niet alleen dat men zelfs er niet aan dacht om Djelantik onder bewaking in het bivak te houden en hem heel vriondeljjk te zeggen»Nu goed, als dat alles zoo is, dan blijft gij bg ons logeeren. Gij knnt er niets op tegen hebben, wanneer ge zoo zeker zijt van uw zaak, dat uw hoofd mij borg staat voor onze veiligheid." En hem dan vooral goed, met geladen geweren en een officier met revolver naast zich, laten bewaken, natuurlijk met de meest positieve order om hem bij het eerste verdachte teeken neör te leggen. Dat was toch zeker wel de aangewezen weg De regeerings-mededeeling, dat de granaten dei- Marine niet in Mataram, doch daarnaast vielen, gaf den redacteur van het zelfde blad aanleiding tot de volgende opmerkingen In dit bericht op zich. zelf zou indien het, behalve officieel, ook werkelijk juist, dat is op goe den grond gebaseerd, bleek al zoo'n kolossale acte van beschuldiging liggen opgesloten tegen het ge brek aan ernst, dat bij de expeditionnaire autori teiten van den aanvang af zou hebben voorgezeten, dat ik het haast niet gelooven kan zonder nadere bevestiging. Ik moest evenwel aan den anderen kant weder zooveel verbijsterends ook vernemen, dat ik waarlijk niet, gelijk ik in andere omstandig heden zeker zou hebben gedaan, durf zeggen het kan niet waar zijn. Maar wat is dan de waarheid Hebben wij wezenlijk een paar maanden lang vlak voor Mataram en Tjakra Negara gelegen met onze troepen, die letterlijk niets daar hebben te doen ge had en dus alle tijd en gelegenheid hadden voor alles hebben wij wezenlijk al dien tijd daar ge legen en weten wij nu nog niet precies, op een haar, waar die punten op de kaart moeten worden ge plaatst Het zou te gek zijn. Maar hoe komen we dan zelfs in verkeerde richting te schieten, van afstanden dan maar niet gesproken 'l 't Is heusch te gek We mogen niet nalaten nog enkele feiten van moed, beleid en trouw mede te deelen, als bewjjs, dat zoowel onder de inlanders bij ons leger als onder de Europeesche soldaten en officieren ware helden worden gevonden. In de Soer. Ct. van 30 Aug. leest men: Met de gekwetsten kwam gisteravond hier aan oen gewoon Javaansch bediende, de van Magalang afkomstige Martosewindo, die zijn meester, den luite nant Jansen, op het oorlogsveld vergezelde. Deze eenvoudige inlander heeft onder het overstelpende vuur der Baliërs nabij den tempel te Tjakra Negara niet alleen zijn door een schot in het been gewon den meester gered en behouden in het bivak te Ampenan gebracht, doch aan zijn kalm beleid en onverschrokken moed niet minder dan aan zijne onbe zweken trouw en toewijding is het alleen te danken, dat eene geheele sectie soldaten, benevens de hen commandeerende luitenant en tevens de staf majoor Hamerster aan de slachting hebben kunnen ont komen. Bedoelde inlander is dan ook in het bezit van het volgende certificaat, hem door majoor Hamerster afgegeven »De Javaan Martosewindo, thans bediende van den 2e luitenant Jansen, bewees mij als gids uit stekende diensten bij gelegenheid dat ik met eene kleine colonne te Tjakra Negara van de overige troepenmacht was afgesneden. Door zijn ijver en trouw kwamen wij dwars door den vijand behouden te Ampenan. Ampenan 28 Augustus 1894. A. J. Hamerster, majoor v. d. gene- ralen staf." Deze gewone bediende was het, die den majoor en de zijnen tusschen de door honderden vijanden bezette muren en den regen van projectielen door, langs een achtergang van de roemadewa in veilig heid bracht; en die, toen zijn gewonde luitenant neerviel in de sloot en daar achterbleef, dezen er uit redde, hem krachtig ondersteunde en hem bij het kleine troepje wiat te doen blijven. Toen men eenmaal buiten het gedrang was en meende reeds gered te zijn, zag men eensklaps den weg voor zich afgesloten. De Balineezen hadden in de kampong bij voorbaat alles versperd. Toen was het weder dezelde Martosewindo die, zich een weg banend, al léén op verkenning uitging en na een kwartier rond scharrelen een nieuwen uitgang wist te vinden, waarop hij terugkeerde om het onder zijne hoede genomen troepje en zijn gewonden meester verder op het pad der redding te geleiden. Na tallooze moeielijkheden, alle met glans over wonnen, slaagde hij er in het troepje in het vrije veld, op de sawah, te brengen en zich toen tot den majoor wendend, liet hij aan dezen de beslissing om den koers te nemen naar Ampenan of naar Mata ram beiden door hem in richting aangewezen. De majoor koos het eerste en na een vermoeienden tocht van eenige uren bereikte men het bivak. De hem den volgenden dag aangeboden geldelijke belooning weigerde de brave Martosewindo. *Geld kan ik al tijd nog verdienen", was zijn antwoord en hij had gelijk, want met geld zijn zulke diensten, zulke trouw en toewijding niet te beloonen. Er is slechts ééne belooning die daarvoor in aan merking zou kunnen komen en deze reclameer ik voor den braven inlander, want indien aan iemand, dan komt zij aan hèm toe. Het ridderkruis wordt de gewone inlander, hoe hij zich ook onderscheide door moed, beleid en trouw, mij as inziens zéér ten onrechte, niet waardig gekeurd, en dus dit vraag ik niet. Maar op de medaille die het kruis voor den inlander vervangt, daarop heeft Martosewindo on- bedingd en ten volle recht en daarom reclameer ik althans die voor hem. Over het gedrag van den luik-kwartiermeester, Pourchez op Lombok fzegt de Loc. Hoewel de ramp te Lombok groote ontsteltenis zoowel in Java als in jNederland heeft gewekt en thans velen het verlies van een echtgenoot, kind of broeder hebben te ^betreuren, zal toch elk Neder lander trotsch zijn by het vernemen hoe flink en kranig velen onzer Jdapperen zich hobben gehouden, hoe zij met doodsverachting hun leven hebben ver dedigd. Onder de Lomboksche helden mag in de eerste plaats genoemd worden de luitenant-kwartiermeester Pourchez. Niettegenstaande onze troepen door een hevigen kogelregen bestookt werden en ieder trachtte zich te bergen, heeft deze dappere en kranige officier, ziende dat zijn chef, generaal Yan Ham, zwaar ge wond bij een boom neerzeeg, zijn leven in de waag- sokaal gesteld en, met behulp van twee brave fu seliers (wier namen ik hoop te vernemen om ze bekend te stellen) niettegenstaande het verschrik kelijke vuren van den vijand, zijn chef behouden in den Dewatempel bg Mataram gebracht. Neemt men daarbij in aanmerking, dat deze dap pere kwartiermeester niet lang geleden uit het hos pitaal te Ampenan was gekomen, waarin hij verpleegd was voor eene buikziekte, dan begrijpt men welk een krachtsinspanning het hem, nog verzwakt door zijn ziekte, heeft gekost om den zwaar gebouwden generaal een eindweegs te dragen. Hulde dus aan dezen kranigen officier en een wel gemeende gelukwensch aan zijn echtgenoote, ouders en verwanten, dat hij gespaard is gebleven. Met recht kunnen zij trotsch op hem zijn. Wij wenschen zegt het Bat. Hbl., nog de aan dacht te vestigen op de kranige daad van luitenant Broekman, die naar men ons mededeelt de sluit stukken van de beide in het bivak te Mataram achtergelaten veldstukken heeft teruggehaald, nadat de colonne het bivak reeds verlaten had. Gemengde Berichten. Gistermiddag had een jongen, zoontje van zekeren B., de baldadigheid een paard van jhr. De Jonge van Kloetinge met een mes te steken, waar door eene bloedende wonde ontstond. De heer E. L. Van Mervennée, veearts, heeft de wond dichtge naaid. Tegen den jeugdigen dader is proces-verbaal opgemaakt. Wolfertsdijk. Zondagavond werd de heer J. v. d. E., die met 2 dochters en een zoontje huis waarts keerde, in den Heerenpolder aangevallen door iemand, dis al van ver in den looppas was achter- aangekomen. Als een bezetene liep de aanvaller rond het viertal, hen gedurig stooten toebrengende. Twee liepen toen vooruit om op de Oude Kade, die dichtbij was, hulp te gaan halen. Een der bewoners verleende bijstand en nu waren de lieden spoedig van den woesteling af. Intusschen is de politie den dader op het spoor gekomen en hoewel deze ontkent, is hij toch door de aangevallenen en ook door hem, die hulp verleendeals den schuldige aangewezen. Het jongmensch waande zich misschien nog in Zuid- Amerika, waarheen hij vroeger met zijne ouders is geweest. Bij den landbouwer C. v. D. is eene koe gebars ten tengevolge van het weiden op een lucerneveld. Men schrijft aan de N. R. Ct. Gisteren 7 Oct. is door den brigade-commandant der mareehaussée te Steenbergen proces-verbaal op gemaakt tegen den directeur der suikerfabriek aldaar, wegens overtreding der Zondagswet. Zij bestond in het laten werken op het van alle kanten toegankelijk en open terrein der fabriek. Het bleek nu echter, dat de burgemeester, tevens eerste lid der firma Van Loon, de Ram Co., zij nen eigen directeur schriftelijk een doorloopend ver- lof had gegeven om op Zondag te werken. Wanneer men bedenkt, dat een vergunning vol gens de wet weliswaar mag worden verleend, doch telkens alleen »in geval van noodzakelijkheid", en dat de bedoelde werkzaamheden bestonden in het verwerken van fabrieksafval, het uitbaggeren van bezinkputten, het kruien van fabrieksaarde, steen kolen enz., dan blijkt het ten duidelijkste, hoe zon derling sommige burgemeesters ten plattelande de wet durven opvatten, wanneer hun eigen belang er mee gemoeid is. Een afvarende Harwichboot is Maandagavond met hoog water bij Hoedekenskerke met zwaren mist vastgevaren en heden bg het morgentij blijven zitten. Eenige jaren geleden gaf een lid van de Mi chigan Pomological Societj op een te Adrian ge houden vergadering verslag van zijne proef met het bewaren van winterappelen; hij verhaalde, hoe hg het had aangelegd om in Mei frisch fruit te hebben. De appelen werden in October gepluktdaarna in hoopen in den boomgaard geplaatst en met hooi bedekt. Het spreekt vanzelf dat gekwetste of gekneusde appelen zorgvuldig verwijderd werden. Tot December liet hij de hoopen onaangeroerd. De weinige vochtigheid van den grond en de dunne laag hooi beschutten de appelen zelfs voor tamelijk felle nachtvorsten. Nu werden ze gesorteerd en in bakken gepakt, die goed dichtgemaakt, in een koelen kelder ge plaatst werden, waar de temperatuur zoo nabjj mo gelijk op 32 graden gehouden werd. Zelfs al was de temperatuur eenige graden lager, dan nog konden de appelen wel voor eenigen tijd goed blijven, omdat zij door de bakken eenigszins tegen den invloed van de vorst beschermd werden. Elk zal erkennen, dat het bovenstaande zeer ge loofwaardig schynt. Immers iedereen heeft vaak ge- gezien, dat jongens in het voorjaar appelen opzoch ten, die den geheelen winter onder gras of onkruid hadden gelegen en die er zoo goed en frisch uit zagen, als waren ze pas van den boom geplukt. In elk geval is het wel de moeite waard er eens een proef mee te nemen. fSemjjervirens). Voorgevende agent te zijn van de Lombok commissie tot inzameling van gelden, voor de nage laten betrekkingen van gevallen militairen op Lom bok, vervoegde zich bg de dames J. te Wassenaar, een net gekleed heer, om ondersteuning. De edele geefster, geen argwaan koesterende, gaf daarvoor de belangrijke som van f 1000. Spoedig evenwel bleek,

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2